*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 286650 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 31, 2010, 09:44:09 πμ »
Άρα ο παλαιότερος στο βαθμό προηγείται και μεταξύ των εχόντων ίδιο πλεονάζοντα χρόνο αυτός με τις περισσότερες μονάδες μετάθεσης. Είναι λοιπόν σαφές ότι προηγείται ο παλαιότερος έναντι των νεοτέρων προκειμένου να μην κριθεί υπεράριθμος.

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα τώρα! Αν ο τελευταίος τοποθετηθείς είναι αρχαιότερος των άλλων κρίνεται τελευταίος υπεράριθμος; Δεν ισχύει τελικά η παλαιότητα στο συγκεκριμένο σχολείο, αλλά η παλαιότητα γενικά;

Η οδηγία αυτή αφορά μάλλον την περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί έχουν τοποθετηθεί ταυτόχρονα στο σχολείο. Δηλαδή προηγείται ο πρώτος τοποθετηθείς, αλλά αν δύο εκπαιδευτικοί έχουν τοποθετηθεί ταυτόχρονα, προηγείται ο αρχαιότερος γενικά. Αν υπάρχει ταύτιση και σε αυτό (ταυτόχρονος διορισμός και άρα ίδιος πλεονάζων χρόνος στο βαθμό), προηγείται αυτός που έχει τις περισσότερες μονάδες μετάθεσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:31 »

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 31, 2010, 09:52:23 πμ »
Άρα ο παλαιότερος στο βαθμό προηγείται και μεταξύ των εχόντων ίδιο πλεονάζοντα χρόνο αυτός με τις περισσότερες μονάδες μετάθεσης. Είναι λοιπόν σαφές ότι προηγείται ο παλαιότερος έναντι των νεοτέρων προκειμένου να μην κριθεί υπεράριθμος.

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα τώρα! Αν ο τελευταίος τοποθετηθείς είναι αρχαιότερος των άλλων κρίνεται τελευταίος υπεράριθμος; Δεν ισχύει τελικά η παλαιότητα στο συγκεκριμένο σχολείο, αλλά η παλαιότητα γενικά;

Η οδηγία αυτή αφορά μάλλον την περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί έχουν τοποθετηθεί ταυτόχρονα στο σχολείο. Δηλαδή προηγείται ο πρώτος τοποθετηθείς, αλλά αν δύο εκπαιδευτικοί έχουν τοποθετηθεί ταυτόχρονα, προηγείται ο αρχαιότερος γενικά. Αν υπάρχει ταύτιση και σε αυτό (ταυτόχρονος διορισμός και άρα ίδιος πλεονάζων χρόνος στο βαθμό), προηγείται αυτός που έχει τις περισσότερες μονάδες μετάθεσης.

Απόλυτα σωστή επεξήγηση!!  :)
επίσης vsk κάπου βρήκα μια γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους και εισαγωγή της σε εγκύκλιο σύμφωνα με την οποία
αν προκύψει υπεραριθμία από τοποθέτηση πολυτέκνου καθ' υπέρβαση με βάση το γνωστό νόμο τότε ΔΕΝ προηγείται ο πολύτεκνος αλλά κρίνεται κανονικά όπως και οι υπόλοιποι.

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 31, 2010, 09:58:48 πμ »
Αν και φέτος με την έλλειψη προσωπικού βλέπω να βγαίνει καμιά νέα εγκύκλιος του τύπου:
"όλοι τα κάνουν όλα (και ειδικά μετά τις 2 :) ) " και να ακυρώνει όσα λέμε τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 31, 2010, 11:16:59 πμ »
Άρα ο παλαιότερος στο βαθμό προηγείται και μεταξύ των εχόντων ίδιο πλεονάζοντα χρόνο αυτός με τις περισσότερες μονάδες μετάθεσης. Είναι λοιπόν σαφές ότι προηγείται ο παλαιότερος έναντι των νεοτέρων προκειμένου να μην κριθεί υπεράριθμος.

Κάτσε γιατί μπερδεύτηκα τώρα! Αν ο τελευταίος τοποθετηθείς είναι αρχαιότερος των άλλων κρίνεται τελευταίος υπεράριθμος; Δεν ισχύει τελικά η παλαιότητα στο συγκεκριμένο σχολείο, αλλά η παλαιότητα γενικά;

O
Η οδηγία αυτή αφορά μάλλον την περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί έχουν τοποθετηθεί ταυτόχρονα στο σχολείο. Δηλαδή προηγείται ο πρώτος τοποθετηθείς, αλλά αν δύο εκπαιδευτικοί έχουν τοποθετηθεί ταυτόχρονα, προηγείται ο αρχαιότερος γενικά. Αν υπάρχει ταύτιση και σε αυτό (ταυτόχρονος διορισμός και άρα ίδιος πλεονάζων χρόνος στο βαθμό), προηγείται αυτός που έχει τις περισσότερες μονάδες μετάθεσης.

Απόλυτα σωστή επεξήγηση!!  :)
επίσης vsk κάπου βρήκα μια γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους και εισαγωγή της σε εγκύκλιο σύμφωνα με την οποία
αν προκύψει υπεραριθμία από τοποθέτηση πολυτέκνου καθ' υπέρβαση με βάση το γνωστό νόμο τότε ΔΕΝ προηγείται ο πολύτεκνος αλλά κρίνεται κανονικά όπως και οι υπόλοιποι.

Όχι.

 Οι πολύτεκνοι προηγούνται, αφού εξαιρούνται από τη ρύθμιση οργανικής υπεραριθμίας, ακόμη κι αν τοποθετήθηκαν τελευταίοι στη σχολική μονάδα ή για να είμαστε ακριβείς, προηγούνταν

Με τη θέσπιση του Ν.3848/2010, ήρθη το ευνοϊκό καθεστώς των πολυτέκνων κατά τις μεταθέσεις εντός ΠΥΣΔΕ και τις ρυθμίσεις οργανικής υπεραριθμίας, και από το σχολικό έτος 2010-2011 οι αιτήσεις των πολυτέκνων θα συνεξετάζονται επί ίσοις όροις με τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:02:31 »

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 31, 2010, 11:56:12 πμ »
Πάλι σωστός ο Damien, προηγούντο ενώ έπαψε πια να ισχύει αυτό το καθεστώς.

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 31, 2010, 05:40:16 μμ »
Για τον ΠΕ02 είναι 1η ανάθεση ενώ για τον ξενόγλωσσο 2η. Οπότε δεν τίθεται νομίζω θέμα και δεν έχει σχέση με τα προηγούμενα όπου λέγαμε αν το έχουν και οι 2 ως 1η ανάθεση το ποιός προηγείται.  Τώρα, αν ο ξενόγλωσσος δε συμπληρώνει ωράριο είναι πιθανόν να πάρει τα της β ανάθεσης αν ο ΠΕ02 έχει καλύψει ώρες (τουλάχιστον έτσι νομίζω).

Συχνά όταν οι φιλόλογοι έχουν συμπληρώσει ωράριο δίνεται η ιστορία σε ξενόγλωσσους που δε συμπληρώνουν.Αυτο βέβαια δε σημαινει ότι οι ξενόγλώσσοι προηγούνται.το μάθημα της ιστορίας είναι καθαρά φιλολογικό και κανονικά φιλόλογοι και μόνο αυτοι θα έπρεπε να το διδάσκουν.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος AnnaH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 31, 2010, 05:46:39 μμ »
Στην ανάθεση μαθημάτων δεν προηγείται τυπικά κανένας. Κανονικά γίνεται συμφωνία μεταξύ συναδέλφων της ίδιας ειδικότητας. Απλά οι παλιοί (όταν τους περνάει) παίρνουν τα μαθήματα που θέλουν με φασιστικό τρόπο.

Όταν βρέθηκα στη θέση αυτή, πράγματι το συζητήσαμε με τη συνάδελφο και καταλήξαμε στο τι εξυπηρετούσε και τις δυό μας. Αυτός ο "φασιστικός" τρόπος δεν πρέπει κάποτε να σταματήσει?

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 31, 2010, 06:22:36 μμ »
Πρέπει να σταματήσει και μάλιστα κατά τη γνώμη μου ορθότερο είναι να επιβάλλεται η οριζόντια κατανομή τμημάτων,
δηλαδή όλα τα τμήματα του σχολείου σε ένα μάθημα τον ίδιο καθηγητή προκειμένου να αποφεύγονται
ασυνενοησίες και παρανοήσεις ειδικά σε ορισμένα μαθήματα και με ορισμένα άτομα που αδυνατούν
πρακτικά να συνεργαστούν με τους υπόλοιπους.

Αποσυνδεδεμένος maragel09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 12:48:29 μμ »
Μεταξύ αποσπασμένου (με παραπάνω μόρια μετάθεσης) και εκπ/κου στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, ίδιας ειδικότητας, με ίδια έτη υπηρεσίας και ταυτόχρονα τοποθετημένοι στο σχολείο, ποιος προηγείται στις επιλογές μαθημάτων??

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 01:16:50 μμ »
Αν έχετε ίδια ημέρα τοποθέτησης στο σχολείο τότε στη "συμπληρωση ωραρίου" προηγείται ο έχων
τον περισσότερο πλεονάζοντα χρόνο στο βαθμό (π.χ. στο Β), αλλιώς ο έχων τις περισσότερες μονάδες μετάθεσης.
Κανονικά βέβαια οποιος είναι στη διάθεση ανήκει οργανικά στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ και δεν ξέρω αν πρέπει
να καλύψει πρώτος ωράριο.
Μιλάμε για κάλυψη/συμπλήρωση ωραρίου έτσι; Όχι για επιλογή του τύπου εγώ θα πάρω κατευθύνσεις και εσύ Α Λυκείου.
Εκεί πρέπει να γίνει συνεννόηση και ανάθεση από το σύλλογο. Αν δε συνεννοείστε αναθέτει ο διευθυντής. Κάπου παραπάνω υο έχουμε αναφέρει νομίζω στο θέμα.   

Αποσυνδεδεμένος maragel09

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 02:25:52 μμ »
Παράθεση
Αν έχετε ίδια ημέρα τοποθέτησης στο σχολείο τότε στη "συμπληρωση ωραρίου" προηγείται ο έχων
τον περισσότερο πλεονάζοντα χρόνο στο βαθμό (π.χ. στο Β), αλλιώς ο έχων τις περισσότερες μονάδες μετάθεσης.
Κανονικά βέβαια οποιος είναι στη διάθεση ανήκει οργανικά στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ και δεν ξέρω αν πρέπει
να καλύψει πρώτος ωράριο.
Μιλάμε για κάλυψη/συμπλήρωση ωραρίου έτσι; Όχι για επιλογή του τύπου εγώ θα πάρω κατευθύνσεις και εσύ Α Λυκείου.
Εκεί πρέπει να γίνει συνεννόηση και ανάθεση από το σύλλογο. Αν δε συνεννοείστε αναθέτει ο διευθυντής. Κάπου παραπάνω υο έχουμε αναφέρει νομίζω στο θέμα.

Γενικά ρωτάω - οι ώρες στη δική μου περίπτωση δεν επαρκούν για 2 άτομα, δεν καλύπτει καν ο ένας κάτι παραπάνω από το μισό πλήρους ωράρίου.......... Μη μας πουν μοιράστε τες σαν αρχή κ πηγαίνετε και αλλού με διάθεση και οι 2 μετά... ή να μείνει ο ένας μόνο να συμπληρώσει ωράριο με όλες τις ώρες του σχολείου αυτού (ίσως να πάει και αλλού) - ποιος θα είναι αυτός ο ένας?
Έχουμε ακριβώς τον ίδιο χρόνο στο βαθμό.. Μα αυτός έχει παραπάνω μόρια.

Αν παραμείνει ο αποσπασμένος και εγώ μείνω χωρίς ώρες...?

Τι να πω! Φανταστείτε να αποσπαστούν ΟΟΟΟΛΟΙ από τα νησιά στη στεριά και να πάμε εμείς σαν πλεονάζοντες να καλύψουμε τα κενά που άφησαν πίσω τους στα νησιά!! χαχα! :)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 03:11:26 μμ »
Παιδιά...αφήστε τις λεπτομέρειες και δείτε την ουσία της υπόθεσης που διατυπώνει σωστά η ΔΟΕ ειδικά για τους δασκάλους. Δεν είναι υποχρεωμένοι οι εκπαιδευτικοί να καλύπτουν τα κενά άλλων ειδικοτήτων εκτός ωραρίου τους υπερωριακά. Εδώ ο κόσμος καίγεται...έχουν μείνει ένα σωρό συνάδελφοι εκτός δουλειάς,ακόμη και ΑΣΕΠΙΤΕΣ κι εμείς συζητάμε ποιο χώσιμο είναι νόμιμο και ποιο όχι...;;;!!!


http://www.alfavita.gr/artro.php?id=8475
 
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 04:00:50 μμ »
Ειδικά το ζήτημα που θέτει η ΔΟΕ σχετικά με τη στάση εργασίας σε περιπτωση αναγκαστικών υπερωριών μέχρι 10 ώρες απο το ΠΥΣΠΕ (αντίστοιχα στο ΠΥΣΔΕ) είναι "χρυσός" για να αποφευχθούν τέτοια χωσίματα για να μή διορίσει κόσμο άνεργο.

Αρνηθείτε τις υπερωρίες με ένα και κύριο λόγο: να διοριστεί κόσμος! Έστω και αναπληρωτής να παίρνει ένα ποσό αξιοπρεπέστερο
από τα πενιχρά της υπερωρίας που θα έπαιρνε ο μόνιμος.

Αποσυνδεδεμένος akoufou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 04:06:55 μμ »
Παράθεση
Αν έχετε ίδια ημέρα τοποθέτησης στο σχολείο τότε στη "συμπληρωση ωραρίου" προηγείται ο έχων
τον περισσότερο πλεονάζοντα χρόνο στο βαθμό (π.χ. στο Β), αλλιώς ο έχων τις περισσότερες μονάδες μετάθεσης.
Κανονικά βέβαια οποιος είναι στη διάθεση ανήκει οργανικά στο συγκεκριμένο ΠΥΣΔΕ και δεν ξέρω αν πρέπει
να καλύψει πρώτος ωράριο.
Μιλάμε για κάλυψη/συμπλήρωση ωραρίου έτσι; Όχι για επιλογή του τύπου εγώ θα πάρω κατευθύνσεις και εσύ Α Λυκείου.
Εκεί πρέπει να γίνει συνεννόηση και ανάθεση από το σύλλογο. Αν δε συνεννοείστε αναθέτει ο διευθυντής. Κάπου παραπάνω υο έχουμε αναφέρει νομίζω στο θέμα.

Γενικά ρωτάω - οι ώρες στη δική μου περίπτωση δεν επαρκούν για 2 άτομα, δεν καλύπτει καν ο ένας κάτι παραπάνω από το μισό πλήρους ωράρίου.......... Μη μας πουν μοιράστε τες σαν αρχή κ πηγαίνετε και αλλού με διάθεση και οι 2 μετά... ή να μείνει ο ένας μόνο να συμπληρώσει ωράριο με όλες τις ώρες του σχολείου αυτού (ίσως να πάει και αλλού) - ποιος θα είναι αυτός ο ένας?
Έχουμε ακριβώς τον ίδιο χρόνο στο βαθμό.. Μα αυτός έχει παραπάνω μόρια.

Αν παραμείνει ο αποσπασμένος και εγώ μείνω χωρίς ώρες...?

Τι να πω! Φανταστείτε να αποσπαστούν ΟΟΟΟΛΟΙ από τα νησιά στη στεριά και να πάμε εμείς σαν πλεονάζοντες να καλύψουμε τα κενά που άφησαν πίσω τους στα νησιά!! χαχα! :)

Αν δεν κάλυπτες καν εσύ ως παραμένων στη Διάθεση ΠΥΣΔΕ κακώς τοποθετήθηκε ο αποσπασμένος οπότε έχεις δικαίωμα με αίτησή σου να
ζητήσεις να διορθωθεί το λάθος του ΠΥΣΔΕ εντός 5 ημερών από την τοποθέτηση του αποσπασμένου νομίζω σύμφωνα με το άρθρο 15 παρ.15 του ΠΔ50/1996 σχετικά με τις υπεραριθμίες και τις τοποθετήσεις εντός περιοχής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 659

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.