*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 286227 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #812 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:35:27 μμ »
Τότε πώς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:19:20 »

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #813 στις: Σεπτέμβριος 08, 2013, 11:42:21 μμ »
Μα εμείς όταν σπουδάζουμε δεν ξέρουμε αν θα πάμε για εκπαιδευτικοί. Αργότερα, όταν βγούμε στην αγορά εργασίας και δούμε την κατάσταση, κάνουμε τις επιλογές μας. Και αυτό ισχύει ακόμη και για πολλούς των καθαυτό "καθηγητικών" σχολών.
Αυτό σηκώνει μεγάλη ανάλυση για το πώς θα έπρεπε να είναι η κατάρτιση αυτών που επιλέγουν να διδάξουν και δεν ταιριάζει στο συγκεκριμένο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cryssa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #814 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:02:55 πμ »
Silcut, από το τρόπο σου καταλαβαίνω ότι εσύ όλα ''τα γνωρίζεις πολύ καλά''.
Όσο για το ποιοί ακονίζουν τα μαχαίρια τους,δεν ξέρω σε ποιούς αναφέρεσαι εσύ.
Για μένα είναι ολοφάνερο.
Αυτά για την ιστορία και να τελειώνει η κουβέντα εδώ.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #815 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:23:38 πμ »
όλα όχι αλλά αυτά που λέγαμε εδώ ε κάτι ξέρω και εγώ,
για την ιστορία πάντα αυτή η κουβέντα έχει τελειώσει προ πολλού :)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:19:20 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #816 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:30:32 πμ »
Υ.Γ. 2 Επίσης, πρώτη φορά ακούω για οργανική θέση με έξι ώρες, όπως της συναδέλφου των αγγλικών που ανέφερε η Lena98. Νόμιζα ότι το οργανικό κενό ήταν τουλάχιστον 11 ώρες και πλέον είναι 12.

Α καλα, οργανικη (οριστικη τοποθετηση) δινεται και με μια ωρα - "ασυδοσια των ΠΥΣΔΕ" λεγεται αυτο.

Πάντως το θέμα με την ανάθεση της ιστορίας είχε ξεφύγει τελείως σε σημείο φιλόλογος  διορισμένος με ΑΣΕΠ  και σε διάθεση ΠΥΣΔΕ να συμπληρώνει ωράριο σε 3 σχολεία ενώ ο ξενόγλωσσος με οργανική να κάνει 6 ώρες μάθημα της ειδικότητάς του και τις υπόλοιπες 12 να συμπληρώνει με ιστορία στο ίδιο σχολείο. 

πράγμα παράνομο (πάνω από 10 ώρες β ανάθεσης δε μπορείς να πάρεις για συμπλήρωση ωραρίου) με την ανοχή της δ/νσης γινόταν σε πολλά σχολεία επί σειρά ετών

Γιατι βρε παιδια, σημερα τι γινεται; Σε ποιο γυμνασιο παιρνουν το Φυσικο ή Χημικο για να τον στειλουν σε δευτερο σχολειο να καλυψει ωραριο επειδη εχει ξεπερασει τις 10 ωρες Β'αναθεσης; Το πλαφον ειναι για τα ματια του κοσμου. Ηδη οι 10 ωρες ειναι υπερβολη - παλιοτερα ηταν 7.

silkcut, σε πληροφορώ ότι τα σκάνδαλα στην εκπαίδευση είναι άλλα,αλλά αφού επιμένεις τόσο πολύ θα σου πω ότι οι οικιακής δεν φτάνουν ούτε για να κάνουν το μάθημά τους, γιατί είναι πάρα πολύ λίγα άτομα.
Όμως,κάποιοι δ/ντές δίνουν παρανόμως τις ώρες τους-π.χ. στην περιοχή μου υπάρχει σχολείο που ο νομικός κάνει 14 ώρες οικιακή,που την έχει β' ανάθεση-με αποτέλεσμα για να καλύψουν και οι της οικιακής τους δίνουν υποχρεωτικά τη γεωγραφία.
Το ιδανικό θα ήταν να κάνω το μάθημα μου και μόνο αλλά όπως βλέπεις δεν εξαρτάται μόνο από εμένα.

Οσο και να τους το πεις, οποιος δε θελει να καταλαβει, δεν προκειται να καταλαβει. Δε συνειδητοποιουν καν οτι τσαμπα το Υπουργειο δινει τη Γεωγραφια στους ΠΕ15 κατα προτεραιοτητα, ωστε να ελευθερωσει ωρες απο τους ΠΕ04 για συμπληρωση σε άλλα σχολεια, διοτι ΠΕ15 δεν υπαρχουν σε ολες τις σχολικες μοναδες, αρα αυτο το μέτρο δε θα εχει μεγαλη αποτελεσματικοτητα! Πολύ μεγαλυτερη αποτελεσματικοτητα θα ειχε ο αποκλεισμος των ΠΕ04 απο το project στο λυκειο, αλλά αυτο δεν το σκεφτηκαν (ή δεν το τολμησαν). Επισης, πολυ μεγαλυτερη αποτελεσματικοτητα θα ειχε η αμεση μεταταξη στο πτυχιο τους οσων διοριστηκαν ως "Πληροφορικοι" με σεμιναρια (οι περισσοτεροι ειναι Μαθηματικοι και Φυσικοι), αλλά ουτε αυτο το σκεφτηκαν.

Σήμερα μίλησα με μια συνάδελφο των γερμανικών και μου είπε η γυναίκα ξεκάθαρα ότι έχει διδαχθεί 3 μαθήματα ιστορίας γερμανικής μέχρι τον β' παγκόσμιο πόλεμο. Το ίδιο φαντάζομαι ότι ισχύει και για τους λοιπούς κλάδους.

Καλυτερα να μη φανταζομαστε, αλλά να ερευνουμε με στοιχεια. Δε γνωριζω αν οι νεοτεροι ξενογλωσσοι διδασκονται ελληνικη ιστορια - αλλά πριν απο 30 χρονια το τμημα Γαλλικης λεγοταν "Ελληνικη και Γαλλικη Φιλολογια" κι οι φοιτητες διδασκονταν φουλ ελληνικη ιστορια, αρχαια, λατινικα, κλπ. Γι'αυτο κι οι Γαλλικης (που αποτελουσαν ειδικοτητα στην ελληνικη δευτεροβαθμια εκπαιδευση ΠΡΙΝ τους υπολοιπους ξενογλωσσους) ειχαν την Ιστορια ως Β'αναθεση επι σειρα ετων. Οπως ολοι οι ΠΕ04 ειχαν ως Β'αναθεση ολα τα μαθηματα των υπολοιπων ειδικοτητων του κλαδου. Κι αυτα παρεμειναν στο περασμα των δεκαετιων.

Σημερα ομως τα δεδομενα ειναι διαφορετικα και το καλυτερο ειναι η καθε ειδικοτητα να διδασκει μονο το αντικειμενο της, που ουτως ή αλλως ειναι πολυ ευρυτερο σημερα ακομη κι απο μια δεκαετια πριν. Η Β'αναθεση μπηκε για να εξυπηρετησει τον εκπαιδευτικο και τη σχολικη μοναδα, αλλά ξεφυγε απο τα ορια.

Προχθές έλεγε μια φιλόλογος που τελείωσε ΦΠΨ ότι διδάχθηκε 3 μαθήματα ιστορίας στο πανεπιστήμιο και ότι αυτά είναι αρκετά για να τη διδάξει.  Ας της απαντήσει ένας συνάδελφος ΠΕ02 ιστορικός αν είναι αρκετά. Και ας μας πει ο ίδιος αν είναι  σίγουρος πως μπορεί να διδάξει φιλοσοφία όπως ένας του ΦΠΨ.

Με την ιδια λογικη που μια αποφοιτος του ΦΠΨ μπορει να διδαξει Ιστορια ως Α'αναθεση εχοντας διδαχθει μολις 3 μαθηματα στο Πανεπιστημιο, ενας Βιολογος μπορει να διδαξει και με το παραπανω Χημεια ως Α'αναθεση, εχοντας διδαχθει 7 μαθηματα στο Πανεπιστημιο. Αλλά οι Βιολογοι δεν εχουμε τη Χημεια Α' αναθεση, την εχουμε Β'. Γι'αυτο κι οι ΠΕ02 ειναι τοσο ισχυροι: δρουν ολοι μαζι. Αν κι οι Φυσικων Επιστημων δρουσαν ολοι μαζι κι απαιτουσαν καθε σχολικη μοναδα να εχει απο εναν εκπαιδευτικο καθε ειδικοτητας, αντι οι Φυσικοι να προσπαθουν μονιμως (και τα καταφερνουν) να μονοπωλησουν τον κλαδο και να παραγκωνισουν τις αλλες ειδικοτητες, μια χαρα θα ειχαμε κι εμεις προσθεσει ενα σωρο ωρες στο ωρολογιο προγραμμα, διδασκοντας μαθηματα οπως "Γεωλογια κι Αστρονομια" και "Οικολογια και Περιβαλλον", αντι Αρχαιων και περισσοτερων Αρχαιων.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #817 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:37:43 πμ »
silkcut, σε πληροφορώ ότι τα σκάνδαλα στην εκπαίδευση είναι άλλα,αλλά αφού επιμένεις τόσο πολύ θα σου πω ότι οι οικιακής δεν φτάνουν ούτε για να κάνουν το μάθημά τους, γιατί είναι πάρα πολύ λίγα άτομα.
Όμως,κάποιοι δ/ντές δίνουν παρανόμως τις ώρες τους-π.χ. στην περιοχή μου υπάρχει σχολείο που ο νομικός κάνει 14 ώρες οικιακή,που την έχει β' ανάθεση-με αποτέλεσμα για να καλύψουν και οι της οικιακής τους δίνουν υποχρεωτικά τη γεωγραφία.
Το ιδανικό θα ήταν να κάνω το μάθημα μου και μόνο αλλά όπως βλέπεις δεν εξαρτάται μόνο από εμένα.
Σταματήστε,λοιπόν, να ακονίζεται τα μαχαίρια σας και να θίγεται άλλους κλάδους,γιατί έτσι κάνετε το χατίρι αυτών που μας θέλουν διασπασμένους
Ο ξερω οτι ο κλάδος της οικιακής οικονομίας ειναι σε έλλειψη γι αυτο και απορησα με την αναθεση. Κανεις δεν εχει προβλημα να συμπληρώνει καποιος οπως ανέφερα απλα στερείται λογικής η κατα προτεραιοτητα αναθεση. Περισσοτερο βεβαια οπως ανέφερα με πειράζει η συνεχής υποβάθμιση της Γεωλογιας στην οποια αφαιρούν τα κεφάλαια απο τη δίδακτεα ύλη και οπως δειχνουν τα πραγματα παει για κατάργηση το μαθημα απο τις ΦΕ. Παντως εχεις δίκιο, το να βάλλει ο ενας κλάδος εναντίων του αλλου καθε αλλο παρα καλο ειναι.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #818 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:40:41 πμ »
Πολύ μεγαλυτερη αποτελεσματικοτητα θα ειχε ο αποκλεισμος των ΠΕ04 απο το project στο λυκειο, αλλά αυτο δεν το σκεφτηκαν (ή δεν το τολμησαν).
γιατί δεν αποκλείονται ουσιαστικά οι ΠΕ 02.03.04 όταν σου λέει ότι μπορείς να πάρεις 1 πρότζεκτ το τετράμηνο εφόσον σου λείπουν μόνο 2 ώρες για να συμπληρώσεις και εφόσον δε σε χρειαζόμαστε για να πάμε αλλού (που στην πλειοψηφία των περιπτώσεων θα σε χρειαζόμαστε)?
εγώ νομίζω ότι δεδομένων των πολλών κενών ουσιαστικά και κατά πλειοψηφία αποκλείονται.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #819 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:45:17 πμ »
κλισε 8
"Μπα ποιός το είπε ότι οι ΠΕ15 έχουν έλλειψη!. Που είναι τα στοιχεία; αυτά είναι φαντασιώσεις. Φέρτε μου πραγματικά στοιχεία με αριθμους και ονόματα που να είναι αδιαμφισβήτητα. Να προσέχουμε τι λέμε, όχι ότι μας συμφέρει"
 :-X

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #820 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:46:20 πμ »

Λέει ο utenar: "Γι'αυτο κι οι ΠΕ02 ειναι τοσο ισχυροι: δρουν ολοι μαζί."

Κι εγώ λέω ότι αυτό μπορεί να μην ισχύει για πολύ καιρό ακόμα. Και τότε θα πέσουν οι μάσκες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:52:52 πμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #821 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 12:51:16 πμ »
Νικήτα,
η πολυδιάσπαση του κλάδου είναι δεδομένη , έγινε βάσει σχεδίου, ξεκίνησε πριν χρόνια, χτίστηκε μεθοδικά,
ως εκ τούτου τα συμφέροντα των κλάδων / ειδικοτήτων της β/θμιας είναι αντικρουόμενα,
γιατί έτσι δημιουργήθηκαν να είναι
αυτό ήθελαν αυτό πέτυχαν
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #822 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 01:01:20 πμ »
Νικήτα,
η πολυδιάσπαση του κλάδου είναι δεδομένη , έγινε βάσει σχεδίου, ξεκίνησε πριν χρόνια, χτίστηκε μεθοδικά,
ως εκ τούτου τα συμφέροντα των κλάδων / ειδικοτήτων της β/θμιας είναι αντικρουόμενα,
γιατί έτσι δημιουργήθηκαν να είναι
αυτό ήθελαν αυτό πέτυχαν

Silkcut, εγώ δεν αναφέρομαι στην πολυδιάσπαση του κλάδου, γενικότερα. Άλλωστε, δε νομίζω κανείς ν' αμφιβάλλει γι' αυτό, καθώς και για το ότι το υπουργείο ποντάρει στην πολυδιάσπαση για να μας έχει διαιρεμένους. Αναφέρομαι συγκεκριμένα στην ειδικότητα ΠΕ02, η οποία περιλαμβάνει 18.000 στους 80.000. Μιλάμε για ένα κολοσσιαίο νούμερο. Μιλάμε για μια ειδικότητα με τεράστια ισχύ κι επιρροή, που καταφέρνει σχεδόν λίγο ως πολύ να επιβάλλει τα 'θέλω' της. Έχεις την εντύπωση ότι το υπουργείο θ' αφήσει τους φιλολόγους στο απυρόβλητο; Ήδη ακούγονται διάφορα. Ας το σταματήσουμε εδώ όμως.
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #823 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 01:33:54 πμ »
Σε ημεριδα της ειδικοτητας μου που παρακολουθησα το Σαββατο ειπωθηκε αρκετες φορες οτι οι μειωσεις στις ωρες διδασκαλιας των ξενογλωσσων και η αλλαγη στις αναθεσεις εγιναν γιατι "δεν εβγαιναν " τα νουμερα.Ειναι πολλα τα κενα στην α/θμια, με τις μεταταξεις δεν "επιασαν τα νουμερα", αναπληρωτες θα παρουν λιγους, οποτε προσπαθουν να καλυψουν κενα με αυτους τους τροπους.

Έτσι έχουν τα πράγματα. Είδαν ότι, παρά τις μετατάξεις, υπάρχουν ακόμα κενά στα δημοτικά. Επιπλέον, αν οι ξενόγλωσσοι με οργανική συμπλήρωναν με ιστορίες στο σχολείο τους, θα χρειάζονταν αναπληρωτές και στη β/θμια. Αυτό αφορά κυρίως τους καθηγητές αγγλικών*, αλλά συμπαρασύρει και τους άλλους ξενόγλωσσους, αφού δε γινόταν να καταργήσουν τη β΄ανάθεση μόνο στους ΠΕ06 και να την αφήσουν στους καθηγητές γαλλικών και γερμανικών. Έτσι, αφαιρώντας την ιστορία από τους ξενόγλωσσους, θεωρούν πως θα καλύψουν τα κενά σε β/θμια και α/θμια με το υπάρχον προσωπικό. Κι ούτε περισσότερες προσλήψεις αναπληρωτών φιλολόγων θα χρειαστεί να κάνουν, αφού ιστορία θα μπορούν να κάνουν οι κοινωνιολόγοι, οι νομικοί και οι θεολόγοι. Δε νομίζω, λοιπόν, ότι κερδίζει κάτι σημαντικό ο "πανίσχυρος", "πλεονέκτης" κλπ. κλάδος ΠΕ02.

*Υπάρχουν, πάντως, και κενά β΄ξένης γλώσσας, μικρά έστω, παρότι υποτίθεται ότι οι ειδικότητες αυτές πλεονάζουν παντού. Στο σχολείο μου, για παράδειγμα, μικρό επαρχιακό γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις, εδώ και χρόνια δεν υπάρχει δεύτερη ξένη γλώσσα (ούτε στο δημοτικό δίπλα), γιατί οι ΠΕ05 και ΠΕ07 των κοντινών σχολείων έπαιρναν ιστορίες -δεν τους κατηγορώ, φυσικά, επειδή επέλεξαν, όπως είχαν δικαίωμα, να μη διανύουν 25 χλμ. για να έρχονται σε μας.

- Μια επισήμανση για τους συναδέλφους θεολόγους, χωρίς εριστική διάθεση (δεν είναι άλλωστε καιρός για τέτοια): όταν λέτε ότι έχετε διδαχθεί βυζαντινή ιστορία, εννοείτε ότι έχετε διδαχθεί κυρίως εκκλησιαστική ιστορία (που δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 01:48:44 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #824 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 01:38:01 πμ »
κλισε 8
"Μπα ποιός το είπε ότι οι ΠΕ15 έχουν έλλειψη!. Που είναι τα στοιχεία; αυτά είναι φαντασιώσεις. Φέρτε μου πραγματικά στοιχεία με αριθμους και ονόματα που να είναι αδιαμφισβήτητα. Να προσέχουμε τι λέμε, όχι ότι μας συμφέρει"
 :-X
Ανεφερα και πριν οτι στα στοιχεια του survey τον ιουνιο με την αυξηση του ωραριου δεν παρουσιασαν πκεονασμα αλλα κενα. Στο -30 περιπου αν θυμαμαι καλα
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #825 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 01:51:54 πμ »

Α καλα, οργανικη (οριστικη τοποθετηση) δινεται και με μια ωρα - "ασυδοσια των ΠΥΣΔΕ" λεγεται αυτο.

Ας σταματήσει πρώτα αυτό και μετά συνεχίζουμε την παρούσα συζήτηση!  8)
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.