*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #826 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 01:54:54 πμ »
Εκείνα τα στοιχεία ήταν λάθος (ψέμματα ή υπερβολές) για να δημιουργηθούν εντυπώσεις. ;D ;D ;D
και να μαλώνουμε  ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:01:45 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:30:06 »

Αποσυνδεδεμένος tokasa13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #827 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 01:56:27 πμ »
 Τώρα τελευταία περισσότερο εντυπώσεις βλέπουμε και λιγότερο ουσία!

Αποσυνδεδεμένος nikitas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Εκείνη όμως;
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #828 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 07:30:50 πμ »
Για τους συναδέλφους των ξένων γλωσσών. Πρέπει να είμαστε ΌΛΟΙ εκεί.

http://xenesglosses.eu/2013/09/05-06-07-2/
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 07:32:56 πμ από nikitas »
Henry V
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother!
William Shakespeare

Αποσυνδεδεμένος kopan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα αλλάζουν όταν εσύ αλλάζεις.
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #829 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 07:54:00 πμ »
Καλημέρα όλη μέρα...
Αυτοί, κάνουν και θα συνεχίσουν να κάνουν αυτό που θέλουν...Εμείς...;;;


"Δεν ξέρεις καημένε τη λαϊκή ψυχή.
Οι λαοί πιστεύουν πιότερο τ’ αυτιά τους, παρά τα μάτια τους.
Πιότερο το μύθο παρά τα γεγονότα.
Πιότερο τη φαντασία τους από τη κρίση τους"…
Κώστας Βάρναλης.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 08:06:12 πμ από kopan »
Η ευφυΐα είναι η σύζυγος, η φαντασία είναι η ερωμένη και η μνήμη είναι η υπηρέτρια.
Βίκτωρ Ουγκώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:30:06 »

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #830 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 09:47:06 πμ »

Λέει ο utenar: "Γι'αυτο κι οι ΠΕ02 ειναι τοσο ισχυροι: δρουν ολοι μαζί."

Κι εγώ λέω ότι αυτό μπορεί να μην ισχύει για πολύ καιρό ακόμα. Και τότε θα πέσουν οι μάσκες.

Καλημέρα σε όλους! Μια μικρή επισήμανση θέλω να κάνω εδώ, αν και το τόπικ δεν είναι του θέματος .... Αν δεν κάνω λάθος, αλλιώς διορθώστε με, ο κλάδος των ΠΕ04  "έσπασε" γιατί εκ των ενόντων αυτό ήταν επιθυμητό. Εκτός κι αν τόσοι συνάδελφοί μου ΠΕ04 μου έχουν δώσει λανθασμένη πληροφόρηση.... και η Ε.Ε.Φ το επιθυμούσε (ίσως γιατί οι Φυσικοί είναι περισσότεροι) και οι υπόλοιποι γιατί επεδίωκαν διορισμούς στους επιμέρους κλάδους..... Οι ΠΕ02, από όσα μπορώ να γνωρίζω σε επίπεδο ΠΕΦ και του δημοσίου λόγου της, δεν έχουν εκφράσει τέτοιες προθέσεις. Αντίθετα πάντα κάνουν λόγο για κλάδο ενιαίο. Αν τώρα παρ' ελπίδα το υπουργείο επιχειρήσει κάτι τέτοιο, θέλω να πιστεύω ότι εδώ θα είμαστε για να το παλέψουμε....
Από 'κει και πέρα η λογική που εφαρμόζει το υπουργείο όσον αφορά στις αναθέσεις είναι του "ράβε -ξήλωνε" και όχι της "εξυπηρέτησης της σχολικής μονάδας"..... Γι' αυτό και όλοι μας, ανεξαρτήτως κλάδου, πρέπει να αγωνιστούμε για να υπάρχουν όλες οι ειδικότητες μέσα στο σχολείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:07:10 πμ από beacon »
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #831 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:00:22 πμ »
Μήπως τη γεωγραφία θα έπρεπε να την διδάσκει ο κλάδος που δεν υπάρχει ακόμα στη δευτεροβάθμια; οι απόφοιτοι των τμημάτων γεωγραφίας του Πανεπιστημίου του Αιγαίου και του Χαροκόπειου;  πως όλοι θεωρείτει δικαίωμα σας τη διδασκαλία της γεωγραφίας, όταν υπάρχουν οι κατ' εξοχήν αρμόδιοι και δεν τους έχει αναγνωρίσει ως κλάδο το υπουργείο;
Από την προκύρηξη του ΑΣΕΠ του 2008:(iv) Για την ειδικότητα των Γεωλόγων:
[Κωδικός: ΠΕ 04.05]
Πτυχίο Γεωλογίας (κωδ. 0451) ΑΕΙ Πανεπιστημιακού τομέα της ημεδαπής ή του Τμήματος Γεωγραφίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου (κωδ. 0452) ή του Τμήματος Γεωγραφίας του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου (κωδ. 0453) ή ισότιμο αντίστοιχης ειδικότητας της αλλοδαπής.
Και ο σύνδεσμος http://www.asep.gr/portal-files/dynamic/c273327/fek.file/515_8_10_08_el_GR.pdf
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 11:17:42 πμ από vasbio »

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #832 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 02:14:55 μμ »


- Μια επισήμανση για τους συναδέλφους θεολόγους, χωρίς εριστική διάθεση (δεν είναι άλλωστε καιρός για τέτοια): όταν λέτε ότι έχετε διδαχθεί βυζαντινή ιστορία, εννοείτε ότι έχετε διδαχθεί κυρίως εκκλησιαστική ιστορία (που δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα).
[/quote]

Εχουμε διδαχθεί  Βυζαντινή ιστορία και σε ξεχωριστό μάθημα Εκκλησιαστική ιστορία και δικαιο. Από νεότερη έχουμε διδαχθεί ελληνική ιστορία μέχρι το 1930 περίπου. Από όσο ξέρω στις νεότερες φουρνιές θεολόγων έχουν προστεθεί επιπλέον μαθήματα ιστορίας.  Επίσης έχουμε διδαχθεί και Φιλοσοφία Αρχαία Ελληνική (κυρίως Πλάτωνας, Αριστοτέλης, Πλωτίνος) και Πατερική ( απάνθισμα πατέρων γιατί είναι πάρα πολλοί). Αυτό το γράφω γιατί είχαμε ως β' ανάθεση τις αρχές Φιλοσοφίας.  Καλό είναι που ρώτησες γιατί δεν μπορεί ο κάθε κλάδος να ξέρει τι ακριβώς έχει διδαχθεί ο άλλος και συχνά μια ειδικότητα κατηγορεί τις άλλες χωρίς να γνωρίζει.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #833 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 03:33:57 μμ »
Αν δεν κάνω λάθος, αλλιώς διορθώστε με, ο κλάδος των ΠΕ04  "έσπασε" γιατί εκ των ενόντων αυτό ήταν επιθυμητό. Εκτός κι αν τόσοι συνάδελφοί μου ΠΕ04 μου έχουν δώσει λανθασμένη πληροφόρηση.... και η Ε.Ε.Φ το επιθυμούσε (ίσως γιατί οι Φυσικοί είναι περισσότεροι) και οι υπόλοιποι γιατί επεδίωκαν διορισμούς στους επιμέρους κλάδους.....

Οι υπολοιποι το επιθυμουσαν μονο εφοσον ο κλαδος θα εσπαγε πληρως και θα γινονταν διορισμοι στους επιμερους κλαδους - αλλιως το σπασιμο δεν ειχε κανενα νοημα, ειδικα για τους Βιολογους που ουτως ή αλλως ειχαν μεταπτυχιακο κι εγραφαν καλα στον ΑΣΕΠ! Αλλά ο κλαδος δεν εσπασε πληρως, διοτι με παρεμβαση των Φυσικοχημικων σταλθηκε εγκυκλιος με την οδηγια η αρση υπεραριθμιας να γινεται ενιαια στους ΠΕ04, δηλαδη σ'ενα σχολειο με 2 οργανικα τοποθετημενους ΠΕ04.01 (Φυσικους) ή ΠΕ04.02 (Χημικους) που στην πραγματικοτητα ο δευτερος περισσευε, θεωρουταν οτι ο δευτερος δεν περισσευε επειδη ανηκε στους ΠΕ04! Ετσι δεν εχανε την οργανικη του κι ο ΠΕ04.04 (Βιολογος) ή ΠΕ04.05 (Γεωλογος) δεν μπορουσε να διοριστει στο σχολειο, ουτε να παρει μεταθεση σε αυτο.

Το αποτελεσμα 7 χρονια μετα, εν ετει 2013, ειναι να εχουμε 950 πλεοναζοντες Φυσικοχημικους που καλυπτουν τα οργανικα κενα Βιολογων και Γεωλογων και παλι περισσευουν, με αποτελεσμα ν'αποσπωνται στο Υπουργειο για να μην καθονται. Το θρασος του Υπουργειου ειναι τετοιο που μολις πηρε και 15 αναπληρωτες Φυσικους, αντι να στειλει τους μονιμους να καλυψουν τα κενα και στη θεση τους να παρει Βιολογους να διδαξουν τη Βιολογια! Και μετα μιλαμε για αναθεσεις μαθηματων και το συμφερον του μαθητη... Ενω ολα γινονται για να ικανοποιησουν συμφεροντα πολυπληθων καθηγητικων ομαδων.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #834 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 03:48:03 μμ »
- Μια επισήμανση για τους συναδέλφους θεολόγους, χωρίς εριστική διάθεση (δεν είναι άλλωστε καιρός για τέτοια): όταν λέτε ότι έχετε διδαχθεί βυζαντινή ιστορία, εννοείτε ότι έχετε διδαχθεί κυρίως εκκλησιαστική ιστορία (που δεν είναι καθόλου το ίδιο πράγμα).

Εχουμε διδαχθεί  Βυζαντινή ιστορία και σε ξεχωριστό μάθημα Εκκλησιαστική ιστορία και δικαιο. Από νεότερη έχουμε διδαχθεί ελληνική ιστορία μέχρι το 1930 περίπου. Από όσο ξέρω στις νεότερες φουρνιές θεολόγων έχουν προστεθεί επιπλέον μαθήματα ιστορίας.  Επίσης έχουμε διδαχθεί και Φιλοσοφία Αρχαία Ελληνική (κυρίως Πλάτωνας, Αριστοτέλης, Πλωτίνος) και Πατερική ( απάνθισμα πατέρων γιατί είναι πάρα πολλοί). Αυτό το γράφω γιατί είχαμε ως β' ανάθεση τις αρχές Φιλοσοφίας.  Καλό είναι που ρώτησες γιατί δεν μπορεί ο κάθε κλάδος να ξέρει τι ακριβώς έχει διδαχθεί ο άλλος και συχνά μια ειδικότητα κατηγορεί τις άλλες χωρίς να γνωρίζει.

stellousi, δεν υποτιμώ τις σπουδές κανενός. Έχω δει τα προγράμματα σπουδών (αυτά που ισχύουν τώρα) και των δύο θεολογικών σχολών και μου φαίνονται εξαιρετικά ενδιαφέροντα. Ξέρω, επίσης, ότι η θεολογική δεν είναι εύκολη σχολή.
 Ωστόσο, ως προς την Ιστορία:
- Θεολογική ΕΚΠΑ (από σελ. 3): Υποχρεωτικά: Μόνο 1 Βυζαντινή Ιστορία, 1 Βυζαντινή Αρχαιλογία και 3 Εκκλησιαστικές Ιστορίες. Επιλεγόμενα: 2 μαθήματα που σχετίζονται με τη βυζαντινή (όχι την εκκλησιαστική) ιστορία (Παλαιογραφία και Πηγές), 2 μαθήματα σχετικά με τη βυζαντινή τέχνη. Τα υπόλοιπα είναι εκκλησιαστική ιστορία. Κανένα μάθημα αρχαιοελληνικής ή νεότερης ελληνικής ή ευρωπαϊκής ιστορίας.
-Θεολογική ΑΠΘ (από σελ. 12): Υποχρεωτικά: μόνο εκκλησιαστικές ιστορίες, 1 Βυζαντινή Αρχαιολογία. Κανένα μάθημα βυζαντινής ή άλλης ιστορίας. Επιλεγόμενα: 1 μάθημα σχετικό με την αρχαία ελληνορωμαϊκή ιστορία, 2 μαθήματα σχετικά με τη βυζαντινή τέχνη. Κανένα μάθημα νεότερης ελληνικής ή ευρωπαϊκής ιστορίας.

Επίσης:
Και οι δύο σχολές έχουν από 1 "καθαρό" μάθημα Φιλοσοφίας. Στο ΑΠΘ περιλαμβάνει μόνο αρχαία και χριστιανική φιλοσοφία - η νεότερη φιλοσοφική σκέψη απουσιάζει. Για το ΕΚΠΑ δεν ξέρω.
Κάποια άλλα μαθήματα έχουν περιεχόμενο σχετικό με τη φιλοσοφία και τη λογοτεχνία, αλλά η οπτική είναι -φυσικά- θεολογική.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 04:01:19 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος vasw99

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #835 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 04:18:53 μμ »
Επειδή κάποιοι συνάδελφοι δεν αντιλαμβάνονται τον προβληματισμό των φιλολόγων με την ιστορία, ίσως θα έπρεπε να στραφούμε στα ίδια τα παιδιά. Δυστυχώς, λίγοι καθηγητές ξένων γλωσσών μπορούν να υποστηρίξουν το μάθημα με επάρκεια. Το αποτέλεσμα είναι τα παιδιά να μην το αγαπούν ή να βαριούνται στην καλύτερη, ενώ όλοι γνωρίζουμε τη σημασία του! Επίσης, αν οι φιλόλογοι (ακόμη κ ΦΠΨ που τουλάχιστον τελείωσα  με "εισαγωγή στην Ιστορία Α", "εισ. στην Ιστ. Β", "Αρχαία Ιστορία", "Ιστ.της Αναγέννησης", "Ιστ. Της Τέχνης", ""Βυζαντινή Ιστ.", "Ιστορία του Νεώτερου Ελληνισμού") μπορούμε να υποχωρήσουμε στο θέμα της ανάθεσης , τότε να εξετάζονται οι συνάδελφοι που επιζητούν το μάθημα κ στο ΑΣΕΠ, όπως εμείς κ να παίρνουν κ την Ιστ. Κατεύθυνσης.  Τα υπόλοιπα είναι απλά...   βόλεμα ωραρίου πράγμα που κατανοώ πλήρως, όπως κ εγώ θεωρώ ότι δε θα μπορούσα να διδάξω στο σχολείο Αγγλικά, ως κάτοχος proficiency...

Αποσυνδεδεμένος eles

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #836 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 05:35:57 μμ »
Επειδή κάποιοι συνάδελφοι δεν αντιλαμβάνονται τον προβληματισμό των φιλολόγων με την ιστορία, ίσως θα έπρεπε να στραφούμε στα ίδια τα παιδιά. Δυστυχώς, λίγοι καθηγητές ξένων γλωσσών μπορούν να υποστηρίξουν το μάθημα με επάρκεια. Το αποτέλεσμα είναι τα παιδιά να μην το αγαπούν ή να βαριούνται στην καλύτερη, ενώ όλοι γνωρίζουμε τη σημασία του! Επίσης, αν οι φιλόλογοι (ακόμη κ ΦΠΨ που τουλάχιστον τελείωσα  με "εισαγωγή στην Ιστορία Α", "εισ. στην Ιστ. Β", "Αρχαία Ιστορία", "Ιστ.της Αναγέννησης", "Ιστ. Της Τέχνης", ""Βυζαντινή Ιστ.", "Ιστορία του Νεώτερου Ελληνισμού") μπορούμε να υποχωρήσουμε στο θέμα της ανάθεσης , τότε να εξετάζονται οι συνάδελφοι που επιζητούν το μάθημα κ στο ΑΣΕΠ, όπως εμείς κ να παίρνουν κ την Ιστ. Κατεύθυνσης.  Τα υπόλοιπα είναι απλά...   βόλεμα ωραρίου πράγμα που κατανοώ πλήρως, όπως κ εγώ θεωρώ ότι δε θα μπορούσα να διδάξω στο σχολείο Αγγλικά, ως κάτοχος proficiency...
Ακριβώς!!!
Ας ελπισουμε να μην ανακληθει η αποφαση για την μη αναθεση στους ξενογλωσσους

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #837 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 05:51:39 μμ »
Ως γνωστό μόνο οι φιλόλογοι νοιάζονται για τα παιδιά και το σχολείο και είναι παιδαγωγοί, όλοι οι υπόλοιποι είμαστε για πέταμα! Με τα αρχαία ή τα μαθηματικά ή τη φυσική παθιάζονται τα παιδιά και μόνο την ιστορία δεν αγαπάνε, επειδή τη διδάσκουν οι ξενόγλωσσοι. Αν πρέπει να συζητήσουμε τις δεύτερες αναθέσεις συνολικά, να το κάνουμε, για ΟΛΕΣ όμως τις β' αναθέσεις. Και εν πάση περιπτώσει πόσο ηθικό είναι δύο μέρες πριν τον αγιασμό, το υπουργείο να κάνει ό,τι του κατεβαίνει στο κεφάλι μία με τις μετατάξεις, μια με τις αποσπάσεις, μία με τις αναθέσεις... Μας έχουν τρελάνει όλο το καλοκαίρι και το θέμα κάποιων εξακολουθεί να είναι η Ιστορία, λες και αυτό είναι το πρόβλημα της ελληνικής εκπαίδευσης.... Εισηγηθείτε στο υπουργείο στον επόμενο ΑΣΕΠ να εξεταστούμε και στην Ιστορία, αν γίνει δηλαδή ποτέ επόμενος ΑΣΕΠ. Δεν έχουμε καμία αντίρρηση... και να τελειώνει το ζήτημα!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #838 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 06:01:41 μμ »

Είμαι σίγουρος ότι σήμερα έγινε σφαγή σε όλες τις ΔΔΕ στην Ελλάδα.

Αν μείνει έτσι όπως είναι τότε μιλάμε για γενοκτονία....

Αποσυνδεδεμένος eles

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #839 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 06:02:08 μμ »
Αν πρέπει να συζητήσουμε τις δεύτερες αναθέσεις συνολικά, να το κάνουμε, για ΟΛΕΣ όμως τις β' αναθέσεις.

Συμφωνώ! Εμεις για παραδειγμα (ΠΕ02) δεν έχουμε καμια δουλεια να κανουμε κοινωνικη και πολιτική αγωγή! Για να λέμε κ του στραβου το δίκιο!!! Δεν το έχουμε διδαχτει το αντικείμενο κ ούτε έχουμε εξεταστει σε αυτό ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 250
Σύνολο: 251

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.