*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285132 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #910 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 09:55:47 μμ »
η Γεωγραφια κατα προτεραιοτητα θα διδασκεται στη β αναθεση απο τους οικιακης οικονομιας πε15 !
και κανεις δεν κάνει μια κίνηση ?μετα απο  αυτο δεν νομιζω οτι έχει νοημα να μιλάμε για εκπαιδευση.
Δηλαδη ηταν ετοιμη να τους πεταξουν εξω....πηγαν σύσσωμοι στο Υπουργειο και τους δωσαν τις ωρες πίσω
+ ενα 2ωρο στην τριτη γυμνασιου + τη γεωγραφια που δεν εχουν ιδέα και που ειναι εξεταζομενο μαθημα
στον ΑΣΕΠ σε ολους τους πε04 ?Μιλαμε για ΤΗΝ παρανομια εις βαρος των πε04 και φυσικα των μαθητων.

Τα συγχαρητηρια μου

ποιο δίωρο πήραν; τους ειχαν βγαλει εκτος ωρολογιου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:25:01 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #911 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:06:14 μμ »
η φιλόλογος δεν ανήκει οργανικά στο γυμνάσιο για να πάρει υποχρεωτικά ιστορία για τη συμπλήρωση του ωραρίου της σύμφωνα και με την νέα υα, εσύ όμως ανήκεις οργανικά στο γυμνάσιο?
αν ανήκεις οργανικά στο γυμνάσιο τότε οπωσδήποτε προηγείσαι στη συμπλήρωση του ωραρίου από τη φιλόλογο του λυκείου (πρώτα συμπληρώνουν ωράριο οι οργανικά ανήκοντες και μετά δίνονται κενά αν υπάρχουν και διατίθενται από άλλα σχολεία για συμπλήρωση ωραρίου)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος worried but optimistic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #912 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:19:51 μμ »
silkcut,σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν καταλαβα το γιατι.
Εγω δεν εχω οργανικη, προσωρινα με τοποθετησαν, καθως απουσιαζει η κοπελα που εχει τη θεση εκει με επαπειλουμενη κυηση.

Συμφωνα με την εγκυκλιο:
1 Η Β΄ ανάθεση τους μαθήματος της Ιστορίας γίνεται στους εκπαιδευτικούς των κλάδων ΠΕ01, ΠΕ10, ΠΕ13, (ΠΕ05, ΠΕ06 και ΠΕ07 για το σχ. έτος 2013-2014), μόνο εφόσον οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ02 έχουν συμπληρώσει το ωράριό τους με μαθήματα Α΄ ανάθεσης στο σχολείο ή σχολεία που έχουν τοποθετηθεί.

Αφου η εγκυκλιος γραφει: σε σχολειο που εχουν τοποθετηθει κι αφου η φιλολογος ειναι τοποθετημενη στο λυκειο,γιατι εχει δικαιωμα να παρει τις ιστοριες απο το γυμνασιο; Αφου προκειται για διαφορετικο σχολειο απο αυτο της οργανικης της.Δεν το καταλαβαινω αυτο που λες

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #913 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:25:57 μμ »
λεει σχολειο ή σχολεια που εχει τοποθετηθει.

Προς τι ο πληθυντικος τοτε; Μηπως δεν εννοει οργανικη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:25:01 »

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #914 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:28:58 μμ »
Καλησπερα συναδελφοι.
Ειμαι ξενογλωσση και εχω το εξης προβλημα. Στο γυμνασιο που τοποθετηθηκα οι φιλολογοι συμπληρωνουν ωραριο με τα αλλα μαθηματα,τα οποια και οι ιδιοι επιθυμουν να παρουν, οποτε περισσευουν οι ιστοριες για μενα.
Ηρθε ομως μια φιλολογος, η οποια εχει οργανικη στο λυκειο, και ειπε οτι της λειπουν ωρες για να συμπληρωσει ωραριο. Μετα μου ανακοινωσαν οτι η διευθυνση ειπε οτι προηγειται η φιλολογος με οργανικη στο λυκειο να παρει τις ωρες της ιστοριας απο το γυμνασιο, καθως τις εχει πρωτη αναθεση. Μα η φιλολογος εχει οργανικη στο λυκειο και δεν εχει ωραριο διαθεσης στο γυμνασιο απο πραξη ΠΥΣΔΕ.
Ειναι σωστο αυτο; Οντως προηγειται; Εχει καποιος καποια σχετικη εγκυκλιο;

Είναι συνήθης πρακτική των ΔΔΕ να διαθέτουν για συμπλήρωση ωραρίου εκπ/κούς από τη σχολική μοναδα που έχουν οργανική στη διπλανή (για την αποφυγή μετακίνησης και -παλαιότερα που τα λεφτά δίνονταν- για την αποφυγή καταβολής οδοιπορικών )..... αν εσύ δεν είσαι οργανικά ανήκουσα στο γυμνάσιο που λες και καλύπτεις λειτουργικό κενό, η προτεραιότητα πάει στην οργανικότητα που θέλει να συμπληρώσει με α' ανάθεση.... όσο για την πράξη ΠΥΣΔΕ αυτή μπορεί να τη δεις σε μερικές μέρες.... συνήθως τέτοιες τοποθετήσεις "κολλάνε" ως θέμα σε μια κοινή πράξη που να έχει το γενικό τίτλο " Τοποθετηση εκπαιδευτικού προσωπικού Δ.Ε"...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:44:15 μμ από beacon »
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος worried but optimistic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #915 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:32:10 μμ »
miltos 74,
εγω με το σχολειο ή σχολεια, καταλαβαινω οτι αναφερεται στην περιπτωση που συνεδριαζει το ΠΥΣΔΕ και τοποθετει μια φιλολογο σε ενα λυκειο και διπλα γραφει με ταυτοχρονη διαθεση π.χ 8 ωρες στο γυμνασιο. Αυτο ειναι αλλη περιπτωση κι εκει παω πασο.
Στην περιπτωση μου ομως, η συγκεκριμενη συναδελφος εχει χρονια οργανικη μονο  στο λυκειο. Πως μπορει τωρα να προηγηθει σε ενα σχολειο στο οποιο δεν φαινεται πουθενα; Δεν το καταλαβαινω.

Αποσυνδεδεμένος worried but optimistic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #916 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:35:08 μμ »
beacon,
μου λες δηλαδη οτι τωρα δεν ειναι κατοχυρωμενοι να το κανουν αλλα στην επομενη συνεδριαση του ΠΥΣΔΕ θα την αναφερουν και θα την διαθεσουν για 8 ωρες στο γυμνασιο, οποτε κατοχυρωνονται;

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #917 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:41:32 μμ »
beacon,
μου λες δηλαδη οτι τωρα δεν ειναι κατοχυρωμενοι να το κανουν αλλα στην επομενη συνεδριαση του ΠΥΣΔΕ θα την αναφερουν και θα την διαθεσουν για 8 ωρες στο γυμνασιο, οποτε κατοχυρωνονται;

Δεν είναι θέμα κατοχύρωσης..... κοιτάνε ποιοι είναι οι οργανικά ανήκοντες, πού βρίσκονται, ποια σχολεία κοντά έχουν κενό και δίνουν το οκ για τη διάθεση του εκπ/κού..... κατόπιν βγαίνει και η πράξη και οι ημερομηνίες μπορεί να ταιριάζουν μια χαρά, ειδικά αν δεν έχει προηγηθεί άλλη συνεδρίαση... το σωστό βέβαια ήταν αυτά να έχουν γίνει εξαρχής.... αλλά με τη ζούρλα που επικρατεί φέτος κοιτάνε να βολέψουν όσους έχουν οργανική με τις α΄αναθέσεις τους. Αυτό που πρέπει να ψάξεις εσύ είναι αν έχει δοθεί το οκ από τη ΔΔΕ σου και δεν είναι απλά μια επιθυμία της συναδέλφου ή των δ/ντών των δύο σχολείων (για λόγους προγράμματος κυρίως )....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:43:18 μμ από beacon »
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #918 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 12:03:24 πμ »
Για τις τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά οι λειτουργικά υπεράριθμοι (εκπαιδευτικοί που δεν καλύπτουν το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας στην οργανική τους θέση) προηγούνται στις τοποθετήσεις από τους σε διάθεση.



Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #919 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 12:05:04 πμ »
silkcut,σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν καταλαβα το γιατι.
Εγω δεν εχω οργανικη, προσωρινα με τοποθετησαν, καθως απουσιαζει η κοπελα που εχει τη θεση εκει με επαπειλουμενη κυηση.

Συμφωνα με την εγκυκλιο:
1 Η Β΄ ανάθεση τους μαθήματος της Ιστορίας γίνεται στους εκπαιδευτικούς των κλάδων ΠΕ01, ΠΕ10, ΠΕ13, (ΠΕ05, ΠΕ06 και ΠΕ07 για το σχ. έτος 2013-2014), μόνο εφόσον οι εκπαιδευτικοί κλάδου ΠΕ02 έχουν συμπληρώσει το ωράριό τους με μαθήματα Α΄ ανάθεσης στο σχολείο ή σχολεία που έχουν τοποθετηθεί.

Αφου η εγκυκλιος γραφει: σε σχολειο που εχουν τοποθετηθει κι αφου η φιλολογος ειναι τοποθετημενη στο λυκειο,γιατι εχει δικαιωμα να παρει τις ιστοριες απο το γυμνασιο; Αφου προκειται για διαφορετικο σχολειο απο αυτο της οργανικης της.Δεν το καταλαβαινω αυτο που λες
εγώ δεν είπα ότι μπορεί να τις πάρει, είπα ότι αν εσύ είχες οργανική τότε  δε θα μπορούσε να σου τις πάρει.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Irgia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #920 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 02:54:42 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι αγγλικών, έχω οργανική σε λύκειο, 12 ώρες στο λύκειο και υποχρεωτικό 20. Δεν μπορώ να πάρω δεύτερη ανάθεση γιατί στο σχολείο υπάρχουν ήδη 4 οργανικά ανήκοντες φιλόλογοι και μία με προσωρινή τοποθέτηση. Δεν τίθεται θέμα δεύτερης ανάθεσης καθώς δεν φτάνουν οι ώρες ούτε για τους φιλολόγους. Στο Γυμνάσιο υπάρχουν ώρες φιλολογικές και διατέθηκε φιλόλογος. Με βάση αυτά που διαβάζω, υπάρχει περίπτωση να μπορώ να ζητήσω ώρες β΄ ανάθεσης στο γυμνάσιο; Δεν ξέρω αν θα το έκανα, θα γινόταν χαμός αλλά να το ήξερα τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #921 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 04:05:28 μμ »
Πρέπει να εξαντλούνται οι Α αναθέσεις σε όλον τον νομό.
Σου λέω ένα παράδειγμα: Έστω ότι ενας Φυσικός στο σχολείο Α θα μπορούσε να καλύψει πλήρως το ωράριό του με Α & Β αναθέσεις, και ένας βιολόγος επίσης έστω ότι θα μπορούσε να καλύψει πλήρως το ωράριό του στο σχολείο Β επίσης με Α & Β αναθέσεις.
Παρόλα αυτά αναγκάζουν τον Φυσικό να συμπληρώνει το ωράριό του στο σχολείο Β με μαθήματα α ανάθεσης, και τον βιολόγο να συμπληρώνει το ωράριό του στο σχολείο Α επίσης με μαθήματα α ανάθεσης!!
Ενώ θα μπορούσαν και οι δύο να μην μετακινούνται και να συμπληρώνουν ώρες ο καθένας στο σχολείο του, σε υποχρεώνει να μετακινείσαι ώστε να καλύψεις σε 2 & 3 σχολεία τις α αναθέσεις.

Για να πάρει κάποιος β ανάθεση μάθημα, θα πρέπει να μην περισσεύει εκπαιδευτικός στον νομό που να το έχει α ανάθεση, γιατί τότε θα πρέπει αυτός (που το έχει α ανάθεση) να διατεθεί στο σχολείο σου για το μάθημα και όχι να το πάρεις εσύ ως β ανάθεση.

Γιαυτό εξάλλου και τα πλεονάσματα βγαίνουν με βάση τις α αναθέσεις και μόνο

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #922 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 04:09:54 μμ »
Το παραπάνω ισχυει για την ομάδα σχολειων και οχι για ολο το νομό. Και αυτο δικαιολογεί γιατι η οργανικη θα παει σε ομάδα σχολειων και οχι σε σχολειο. Παρόλα αυτα το παραπανω δεν εφαρμόζεται και απλα τηρείται το όριο των 11ωρων β αναθεσης
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #923 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 04:19:15 μμ »
Πρέπει να εξαντλούνται οι Α αναθέσεις σε όλον τον νομό.
Σου λέω ένα παράδειγμα: Έστω ότι ενας Φυσικός στο σχολείο Α θα μπορούσε να καλύψει πλήρως το ωράριό του με Α & Β αναθέσεις, και ένας βιολόγος επίσης έστω ότι θα μπορούσε να καλύψει πλήρως το ωράριό του στο σχολείο Β επίσης με Α & Β αναθέσεις.
Παρόλα αυτά αναγκάζουν τον Φυσικό να συμπληρώνει το ωράριό του στο σχολείο Β με μαθήματα α ανάθεσης, και τον βιολόγο να συμπληρώνει το ωράριό του στο σχολείο Α επίσης με μαθήματα α ανάθεσης!!
Ενώ θα μπορούσαν και οι δύο να μην μετακινούνται και να συμπληρώνουν ώρες ο καθένας στο σχολείο του, σε υποχρεώνει να μετακινείσαι ώστε να καλύψεις σε 2 & 3 σχολεία τις α αναθέσεις.

Για να πάρει κάποιος β ανάθεση μάθημα, θα πρέπει να μην περισσεύει εκπαιδευτικός στον νομό που να το έχει α ανάθεση, γιατί τότε θα πρέπει αυτός (που το έχει α ανάθεση) να διατεθεί στο σχολείο σου για το μάθημα και όχι να το πάρεις εσύ ως β ανάθεση.

Γιαυτό εξάλλου και τα πλεονάσματα βγαίνουν με βάση τις α αναθέσεις και μόνο
Κατανοητό παράδειγμα.
Αυτό που βλέπουμε να γίνεται όμως είναι το εξής. Οι φυσικοχημικοί παίρνουν με β ανάθεση την βιολογία όπου βρουν, και αφήνουν κενά με ά αναθεση φυσικής, για τα οποία θα καλέσουν αναπληρωτές φυσικούς. Δεν θα έπρεπε οι φυσικοί να καλύψουν πρώτα την ά ανάθεση τους, πριν να αρχίσουν να κλέβουν ώρες από άλλα μαθήματα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.231 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.