*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285086 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pascale

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 09:22:12 μμ »
στα ΕΠΑΛ μόνο νεοελληνική γλώσσα διδάσκεται και στις τρεις τάξεις, αν αυτό εννοείς και ιστορία στην πρώτη σίγουρα, δεν θυμάμαι για την δευτέρα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2008, 09:27:06 μμ από pascale »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:20:09 »

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 01:03:10 μμ »
Στο γυμνάσιο της περιοχής μου αναλαμβάνει γεωγραφία η...γυμνάστρια εδώ και 20 χρόνια και τη γυμναστική περιμένουν έρχεται και την κάνει ...αναπληρωτής!!Ο διευθυντής δευτεροβάθμιας είπε πως γίνεται αυτό επειδή δε συμπληρώνει ωράριο, ενώ απο το υπουργείο μου είπαν πως αυτο γίνεται σε εξαιρετικές πειρπτώσεις σε απομακρυσμένα νησιά πχ. για να μπορέσει να λειτουργήσει το σχολείο (σύμφωνα με την οδηγία 4 της προηγούμενης εγκυκλίου αναθεσης μαθημάτων). Προχθές βγήκε η καινούρια εγκύκλιος που βλέπω πως καταργεί το παράθυρο...Θα μπορούσε αντικειμενικά να βρεθεί λύση σε αυτό το θέμα; ;
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 11:00:21 μμ »
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ...........

Αποσυνδεδεμένος brunos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 06, 2008, 12:02:16 μμ »
Απο το ΥΠΕΠΘ ανακοινώθηκαν νέες διευκρινιστικές οδηγίες για την υπ’ αριθμ. 119052/Γ2/17-09-2008 εγκύκλιο σχετικά με τις οδηγίες για τις αναθέσεις μαθημάτων στους εκπαιδευτικούς Β/θμιας Εκπαίδευσης, δείτε εδώ την σχετική απόφαση: www.sxoleio.eu

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:20:09 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 04:52:29 μμ »
Γνωρίζει κανείς πως μοιράζονται τα μαθήματα;
εαν έχεις μεταπτυχιακό μπορείς να διεκδικήσεις μαθήματα σχετικά με το μεταπτυχιακο σου;
εάν είσαι παλαιότερος μπορείς να επιλέξεις σε σύγκριση από κάποιον νεότερο;
εάν και παλαιότερος δεν έχεις όμως τις πλάτες ( ;))που έχεις ο νεότερος, τι κάνεις;  απλά σου δίνουν ότι θέλουν και το βουλώνεις;
γνωρίζει κανείς ΄να μου απαντήσει;
σας ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 07:03:15 μμ »
Γεια...Λοιπόν...θα σου πω τι ξέρω σχετικά με την κατανομή μαθημάτων και ελπίζω να βοηθήσω...
Ο νόμος λέει ότι πρώτος συμπληρώνει ωράριο ο παλαιότερος τοποθετειμένος στο σχολείο. Εδώ γίνεται και το μπέρδεμα..και ο καθένας το ερμηνεύει όπως τον βολεύει...Το "συμπληρώνει ωράριο" δεν σημαίνει ότι αν για παράδειγμα είναι 3 οι μαθηματικοί στο σχολείο, θα συμπληρώσει ο παλαιότερος τις 21 ώρες (διαλέγοντας με την μία όλα τα μαθήματα που θέλει) και φεύγει, μετά ο επόμενος 21 ώρες και φεύγει και ούτω καθεξίς..Αλλά:
ο παλαιότερος θα διαλέξει πρώτος ένα μάθημα που θέλει (το οποίο είναι πχ. 4 ώρες), μετά θα διαλέξει ο επόμενος ένα μάθημα, μετά ο επόμενος κλπ.
Στην συνέχεια διαλέγει ο παλαιότερος 2ο μάθημα, μετά ο επόμενος 2ο μάθημα, μετά ο επόμενος κλπ.
Και συνεχίζουν έτσι, μέχρι ο παλαιότερος να συμπληρώσει το υποχρεωτικό του ωράριο και να κλείσει. Αυτό είναι το νόμιμο και έτσι δηλώνεται ότι ο παλαιότερος συμπληρώνει πρώτος ωράριο.Τώρα, σχετικά με αυτό που λες για το μεταπτυχιακό δεν ξέρω να σου απαντήσω...Πάντως...επειδή έχω συναδέλφους με μεταπτυχιακό στην ειδικότητά μου, δεν αναφέρθηκε ποτέ κάτι ανάλογο του τύπου έχω μεταπτυχιακό και μου εξασφαλίζει να πάρω αυτά τα μαθήματα.
Ελπίζω να βοήθησα..

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 09:06:49 μμ »
Ευχαριστώ πολύ
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2008, 10:00:31 μμ από aeee »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 14, 2009, 10:36:59 πμ »
Καλά δεν τρέχει και τίποτα με την ανάθεση των μαθημάτων σε αυτήν την περίπτωση. Εγώ δεν έχω πρόβλημα τι μάθημα θα παρω.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι όταν πχ είναι 5 συνάδελφοι και δεν βγαίνουν οι ώρες και κάποιος θα περισσέψει και θα τρέχει δεξιά και αριστερά να καλύψει ώρες. Αυτό θα πρέπει να σκέφτεσται και όχι αν θα πάρω Α τάξη ή Β. Εγώ λέω ότι νάναι αρκεί να μην φύγω από το σχολείο και τρέχω σε άλλα 3.

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Είμαι νεοδιόριστος και όπως είναι γνωστόν την 1η χρονιά είμαστε σε προσωρινή τοποθέτηση. Υπηρετησα κανονικά εκεί που με τοποθέτησαν, και παραμένω στο ίδιο σχολείο. Ταυτόχρονα έρχονται στο σχολείο μου άλλοι 2 συνάδελφοι ακριβώς ίδια φάση με μένα, νεοδιόριστοι που έκαναν τον 1ο χρονο την προσωρινής τους τοποθέτησης. Τώρα εδώ εγώ έχω προταιρεότητα επειδή ήμουν και πέρυσι στο ίδιο σχολειο; ή όχι αφού πέρυσι είμουν με προσωρινή τοποθέτηση και όχι με οργανική; Άρα είμαστε ισότιμοι και θα διαλέξουμε με σειρά μορίων;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 17, 2009, 11:34:43 πμ »
Έχοντας υπόψη:
1. Το άρθρο 7, παρ. 2 του Ν. 2817/2000 (78 Α΄) περί «Εκπαίδευσης των ατόμων με ειδικές ανάγκες και άλλες διατάξεις».
2. Το άρθρο 18, παρ. 1, περ. στ. του Ν. 3475/2006 (ΦΕΚ 146 Α΄) περί «Οργάνωσης και λειτουργίας της δευτεροβάθμιας επαγγελματικής εκπαίδευσης και άλλες διατάξεις».
3. Τις υπ’ αριθμ. 21/30-07-2008 (θέμα 2), 26-08-2008 (θέμα 7), 27/01-09-2008 (θέμα 2) και 28/2008 (θέμα 2) πράξεις του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (Π.Ι.) με τις προτάσεις  του  για  τις    αναθέσεις    των  μαθημάτων  του   Γυμνασίου,   του  Γενικού Λυκείου, του ΕΠΑ.Λ. και των ΕΠΑ.Σ.             
4. Τις διατάξεις του άρθρου 29 Α του Ν.1558/1985 και του άρθρου 27 του Ν.2081/1992 (154 Α΄), όπως αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 1 παρ. 2 του Ν. 2469/1997 (38 Α΄).
5. Το γεγονός ότι από την παρούσα απόφαση δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού.
6. Την υπ’ αριθμ. 108009/ΣΤ5/01-10-2007 (1950 Β΄) απόφαση του πρωθυπουργού και της Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων «Καθορισμός αρμοδιοτήτων Υφυπουργών του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων»,

                                                                     Αποφασίζουμε:

Αναθέτουμε τη διδασκαλία των μαθημάτων του Γυμνασίου, του Γενικού Λυκείου, του ΕΠΑ.Λ. και των ΕΠΑ.Σ. στους εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σύμφωνα με τους παρακάτω πίνακες: (.......................................................................)

http://www.alfavita.gr/OdigosEkpaideytikou/od18_09_08_1411.php
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 10, 2009, 09:37:31 πμ »
καλημερ.bikini ειδα το νομο σχετικα με την αναθεση μαθηματων.το γεγονος οτι οι αναθεσεις ειναι νομοτυπες δεν τις καθιστα δικαιες.το μαθημα της ιστοριας ανατιθεται ως επι το πλειστον σε ξενογλωσσους και με αυτον τον τροπο χανουμε θεσεις, οσες κι αν ειναι αυτες.βεβαιως οπως εχω ξαναπει ολα ειναι θεμα πιστωσεων γιατι δε συμφερει στο ypepth οικονομικα κι αυτο ειναι ολο.οσον αφορα στην οικιακη εχουν καταφερει και το μαθημα τους ειναι 2ωρο σε σχεση με αλλα πιο σημαντικα μαθηματα.μπραβο τους.αυτο που λεω ειναι οτι πρεπει να αγωνιστουμε για να δουμε ασπρη μερα και στον κλαδο μας και να ξεμπλοκαριστει.ολα βεβαια ειναι ζητηματα πολιτικης οπως και το βαφτισμα πολλων σχολων ως φιλολογιων για μικροκομματικους λογους.αυτο ειναι ενα ζητημα που πρεπει να θιγει σε αλλο topic οπως και η ιδρυση ολοημερων γυμνασιων (ημουν νια και γερασα).κανεις δε φταιει για ολα αυτα παρα εμεις που δε διατυπωνουμε σαφη αιτηματα και περιμενουμε απο ολμε και ypepth να δεησει.....ευχαριστω
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος ηρακλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 05:15:17 μμ »
καλησπερα σε ολους. οι αποριες του νεοδιοριστου συνεχιζονται..! στο σχολειο μου ο θεολογος ανελαβε να διδαξει ιστορια α λυκειου για συμπληρωση ωραριου, ομως η ιστορια δεν ειναι απο τα μαθηματα που ενας θεολογος εχει ως β αναθεση, συμφωνα με την περσινη και φετινη εγκυκλιο. επιτρεπεται κατι τετοιο; γιατι ως αποφοιτος ιστορικου θα με ενδιεφερε να διδαξω το συγκεκριμενο μαθημα, οποιος ξερει ας μου απαντησει....ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος tsigospito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 10:42:14 πμ »
Αν το έχεις εσύ πρώτη ανάθεση δεν μπορεί να το πάρει.

Αποσυνδεδεμένος athou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 02:25:20 μμ »
Θεολόγοι και ξενόγλωσσοι έχουν β ανάθεση ιστορία, οπότε αν εσύ συμπληρώνεις ωράριο με άλλα μαθήματα (φιλολογικά) κι αυτός όχι,τότε θα δώσουν σε αυτόν την ιστορία, δυστυχώς και για τους δύο...

Αποσυνδεδεμένος ηρακλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 03:30:38 μμ »
οι θεολογοι δεν εχουν ως β αναθεση τηνι στορια, το ειδα στις αναθεσεις μαθηματων, απλως ο θεολογος που πηρε την ιστορια απο μενα ειναι κολλητος και γλυφτρονι του διευθυντη, εγω δεν ειμαι οποτε ας κατσω στ αυγα μου......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158526
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.