*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 996693 φορές)

0 μέλη και 17 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4158 στις: Απρίλιος 19, 2016, 03:35:46 μμ »
υπάρχουν αυτοί που έχουν όντως μια σοβαρη ασθενεια και πρέπει να αντιμετωπίζονται με τη δέουσα ευαιασθησία και διακριτικότητα απ όλους μας....
υπάρχουν οι μούφα " άρρωστοι" που εγιναν ειδικη κατηγορία με πλαγιους τρόπους και είναι κατάπτυστοι...
και υπάρχουν και κάποιοι που όταν ειναι να κάνουν εφημερίες στα σχολεία ή να αναλάβουν κάποια ευθύνη παρουσιάζουν το χαρτί απ το γιατρό για να λουφάρουν ,αλλά στο διάλειμμα αναβουν κανονικα το τσιγαράκι...
προφανως ειναι πιο υγιεινο απο το να κανουν καποια εφημερια...
δεν ολοι το ιδιο λοιπον....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

mauros vales

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4160 στις: Απρίλιος 19, 2016, 03:39:49 μμ »
Αν έχεις τα τα προσόντα που λες να διοριστείς κοντά στο σπίτι σου . Όχι ομως να μπαινεις μπροστά στον πίνακα . Όλοι με τα ίδια κριτήρια απλά όσοι έχουν πρόβλημα αυτής της φύσεως να διορίζονται κοντά σε αστικά κέντρα . Γιατί να προηγειστε στον πίνακα ;

Έλα ντε? Το καταλαβαίνεις ή όχι ότι δεν παίζουμε με ίσους όρους?? Απάντησέ μου σε αυτό...
Εγώ στο ελεύθερο επάγγελμα δούλευα αλλά όταν περνάς μια χρονιά κατα την οποία βρίσκεσαι 30 μέρες νοσοκομείο, άλλες 180 μέρες παρενέργειες από την αγωγή, χώρια την κούραση που νιώθεις... κ οι λογαριασμοί τρέχουν (ασφαλιστικές εισφορές, εφορία, ενοικιο, λογιστής, συνδρομές σε επιμελητήρια κτλ) κ δεν έχεις καμιά διευκόλυνση, συνηδητοποιείς ότι δεν βγαίνει. Γιατί το δίπλα γραφείο δούλευε 365 μέρες κ όχι 150 μέρες. Κοινώς δεν παίζουμε με ίσους όρους ούτε στο ελεύθερο επάγγελμα ούτε στον ιδιωτικό τομέα. Στην εκπαίδευση από την άλλη χωρίς το άγχος να βγάλεις τα έξοδα ασφάλισης κ παίρνοντας ένα μισθό, ζεις.
Δεν καταλαβαίνεις ότι αν μου πουν εμένα να δώσω Ασεπ τώρα κ πάλι δεν θα παίζω με ίσους όρους μαζί σου?

Και εσύ ο ίδιος λες ''όλοι με τα ίδια κριτήρια''. Εμ, δεν έχουμε τα ίδια κριτήρια. Έχω ΑΣΕΠ, προυπηρεσία, Βαθμό πτυχίου κ κοινωνικά κριτήρια.
Εσύ προφανώς δεν θέλεις να μπαίνουν καν κοινωνικά κριτήρια. Πες το ξεκάθαρα.

 Πρέπει να προηγούμαι για να έχω σταθερή δουλειά κ ασφάλεια την οποία τη χρειάζομαι περισσότερο από εσένα και τη βρίσκω πολύ δυσκολότερα από εσένα.
Και το κράτος το συμφέρει, από το να μου δίνει επίδομα όπως λες, με πληρώνει κ του βγάζω την ίδια δουλειά με εσένα...πιθανότατα κ καλύτερη.

 Εσύ που δεν έχεις ποσοστό αναπηρίας έχεις όλες τις επιλογές μπροστά σου να πας να δουλέψεις, στο ελεύθερο επάγγελμα, στον ιδιωτικό τομέα, κ στο δημόσιο αμέσως μετά από μένα.

Τέλος πάντων μεγάλε, εγώ προηγούμαι δεν προηγούμαι απολαμβάνω τη ζωή μου πολύ διαφορετικά κ όμορφα τα τελευταία χρόνια.

Σου επιτρέπω να με ζηλεύεις ;)




Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4161 στις: Απρίλιος 19, 2016, 03:45:48 μμ »
ποιο είναι το σκεπτικό των κοινωνικών μορίων;

Έχω τρία παιδιά και έχω περισσότερες ανάγκες; κάτι τέτοιο;

Γιατί αν είναι κάτι τέτοιο δεν είναι αρκετό να εξαντλείται στον αριθμό των παιδιών

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4162 στις: Απρίλιος 19, 2016, 03:55:51 μμ »
Ότι έχετε σοβαρότερα προβλήματα από εμένα είναι σίγουρο . Αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ δεν έχω προβλήματα ! Είσαι άξιος που κατάφερες να έχεις ΑΣΕΠ και όλα τα υπόλοιπα κριτήρια που αναφέρεις ! Προφανώς και συμφωνώ  να διοριστείς κοντά στο σπίτι σου ! Όπως τα κατάφερες εσύ ας προσπαθήσουν και όλοι οι άλλοι ! Εσύ πως τα κατάφερες ; Ξέρεις και όσοι δεν έχουν κάποια πάθηση δεν σημαίνει ότι δεν έχουν προβλήματα και μάλιστα σοβαρά . Για την ιστορία τα ίδια προσόντα έχουμε . Το ότι λέω την άποψη μου δεν σημαίνει ότι δεν έχω παλέψει για να πετύχω πράγματα !

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4163 στις: Απρίλιος 19, 2016, 03:56:52 μμ »
Εγω θα ελεγα να εξεταστουν τα πιστοποιητικά αναπηρίας και να βρεθούν τα πλαστά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10831
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4164 στις: Απρίλιος 19, 2016, 04:07:10 μμ »
Στον κλάδο ΠΕ 70 δεν έχουν μείνει αδιόριστει του ΑΣΕΠ. Δηλαδή θεωρείς σωστό, ότι μία άτυπη επετηρίδα είναι λάθος και ότι το κριτήριο του βαθμού που είχε μικρό ρόλο στην κατάταξη στους πίνακες μετά την ημερομηνία πτυχίου, ύστερα από τόσα χρόνια θα παίξει κυρίαρχο ρόλο. Δηλαδή ένας που θα τελειώσει σε 10 χρόνια (επειδή θα προσπαθεί να πάρει παντού 10) θα προσπεράσει αυτόν που θα τελειώσει σε 4 χρόνια με βαθμο το 9.

Αυτό κι αν δεν είναι ξεφτιλισμός....φαίνεται καθαρά ότι προσπαθεί να βολέψει κάποιον δικό του που τελειώνει φέτος για να δουλέψει πριν από τόσους μηδενικής.....Το απόλυτο χάος.....

Ας βρουν τρόπο να διορίσουν μαζικά τους ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ (αφού ΑΣΕΠ δεν έγινε) και σιγά σιγά θα δουλέουν αναπληρωτές και οι επόμενοι.
Αλλά με κλείσιμο σχολείων και ψεύτικα λόγια και υποσχέσεις....

Και ως προς την αδικία περί ΑΣΕΠ.....με το 60-40 μια χαρά δούλευε το σύστημα. Κάποιοι μείναν απ έξω, γιατί δεν μπορείς να προσπλάβεις έναν που έδωσε ΑΣΕΠ με 0 προυπηρεσία και να αφήσεις έξω έναν που δουλεύει 8 χρόνια στον κλάδο.

Βέβαια εγώ δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στους μόνιμους διορισμούς που δε βλέπω να γίνονται, αλλά και στις αλλαγές πρόσληψης αναπληρωτών που ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ότι άλλο εκτός αναπληρωτές είναι, γιατί χρόνια τώρα καλύπτουν μόνιμες θέσεις
Υποψιαζόμουν ότι μιλούσες για τους ΠΕ70. Μόνο εσάς επηρεάζει η κατάργηση της "επετηρίδας" με βάση την ημερομηνία κτήσης πτυχίου στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας. Τι θα πει...είχε μικρό ρόλο ο βαθμός και τώρα θα παίξει μεγάλο ρόλο; Νομικά δεν μπορούσε να παραμείνει η σειρά με βάση την ημερομηνία κτήσης πτυχίου.

Ένας που θα τελειώσει σε 10 χρόνια...; Πήγες πολύ μακριά τη βαλίτσα. Το άρθρο 9Α θα ισχύει μόνο για το έτος 2016-2017.
Δεν προσπαθεί να βολέψει κανέναν δικό του. Απλώς όλοι έχουν μάθει να είναι καχύποπτοι σε κάθε τροποποίηση νόμου.
Η προσθήκη του 9Α στον νόμο 3848 γίνεται επειδή το επιτάσσει το Συμβούλιο της Επικρατείας!

Είναι αντισυνταγματικό να διοριστεί κάποιος επειδή έχει δουλέψει με συμβάσεις στο δημόσιο.
Μου αρέσει που θεωρείτε και επιχείρημα το ΑΦΟΥ ΑΣΕΠ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ!!!

Αν θεωρείς ότι δούλευε μια χαρά το σύστημα με το 60-40, το ΣτΕ έχει άλλη άποψη.
Αδικήθηκαν επί χρόνια επιτυχόντες του ΑΣΕΠ όταν πιθανότατα εσύ δεν είχες καν αποφοιτήσει! Αυτό είναι μια χαρά;

Δεν ευσταθεί νομικά το "Δεν μπορείς να προσλάβεις έναν που έχει 0 προϋπηρεσία, αλλά έγραψε στον διαγωνισμό στου ΑΣΕΠ"!
Οι ΠΕ70 είστε ιδιαίτερη περίπτωση, επειδή στους προηγούμενους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ δεν είχατε αρκετούς διοριστέους και
τελικά διοριζόσασταν από τον πίνακα πραγματικής προϋπηρεσίας. Αυτό, όμως, είναι πλέον παρελθόν! Το τελείωσε το ΣτΕ.

Οι νόμοι δεν αφορούν μόνο στους δασκάλους, αλλά και στους νηπιαγωγούς και στους καθηγητές της δευτεροβάθμιας.
Κάποια στιγμή πρέπει να δείτε τι συμβαίνει γενικά στην εκπαίδευση, αντί να βλέπετε μόνο τα ζητήματα από τη δική σας μεριά!

Τα παραπάνω δε σου τα λέω για να σε πικάρω. Απλώς κάποιος πρέπει να δείξει ποια είναι η πραγματικότητα και στους ΠΕ70.

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4165 στις: Απρίλιος 19, 2016, 04:17:17 μμ »
Δεν είναι έτσι.. Απλά κάποιοι στηρίζονται σε υποσχέσεις (ακύρωσης νόμων κτλ),ενώ κάποιοι στηρίζονται στους νόμους. Όσοι στηρίχθηκαν σε υποσχέσεις τώρα χάνουν τη γη κάτω από τα πόδια τους.

Το σχέδιο Φίλη δίνει μια χρονιά παράταση επιπλέον σε όσους δεν έχουν ασεπ να εργαστούν ως αναπληρωτές έστω και όχι στις πρώτες τους επιλογές. Οι διορισμοί όμως για φέτος, αν γίνουν, και εφόσον δεν έγινε νέος ασεπ, θα γίνουν με βάση το άρθρο 9, με βάση τις διατάξεις που δεν κρίθηκαν αντισυνταγματικές δηλ. 100 από επιτυχόντες ασεπ 2008. Αυτά...
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ποινικοποιείται η προϋπηρεσία. Εσύ θα το δεις από την δικιά σου μεριά όπου το να πεταχτούν 15 χρόνια κάποιου άλλου στα σκουπίδια, σε βολεύει. ΟΚ, δεν υπάρχει λόγος να συμφωνήσουμε σε κάτι εδώ.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

mauros vales

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4166 στις: Απρίλιος 19, 2016, 04:22:16 μμ »
Ότι έχετε σοβαρότερα προβλήματα από εμένα είναι σίγουρο . Αυτό δεν σημαίνει ότι εγώ δεν έχω προβλήματα ! Είσαι άξιος που κατάφερες να έχεις ΑΣΕΠ και όλα τα υπόλοιπα κριτήρια που αναφέρεις ! Προφανώς και συμφωνώ  να διοριστείς κοντά στο σπίτι σου ! Όπως τα κατάφερες εσύ ας προσπαθήσουν και όλοι οι άλλοι ! Εσύ πως τα κατάφερες ; Ξέρεις και όσοι δεν έχουν κάποια πάθηση δεν σημαίνει ότι δεν έχουν προβλήματα και μάλιστα σοβαρά . Για την ιστορία τα ίδια προσόντα έχουμε . Το ότι λέω την άποψη μου δεν σημαίνει ότι δεν έχω παλέψει για να πετύχω πράγματα !

Εμείς έχουμε τα υποκειμενικα προβλήματα που έχεις κ συ συν ένα τεράστιο ακόμη αντικειμενικό πρόβλημα με διάγνωση κ ποσοστό αναπηρίας από το ΚΕΠΑ, από το οποίο περνάμε κάθε χρόνο για να μην βγαίνουν τύποι με πλαστά πιστοποιητικά. Στις 26 Μαιου θα κάνω ταξιδι αστραπή με πλοίο-λεωφορείο για να περάσω για ακόμα μια φορά  ΚΕΠΑ. Λες κ κάτι αλλαξε από περισυ τον Ιούνιο που πήρα το προηγούμενο. Θα μου βγει κανένα 150ευρώ τα έξοδα μετακίνησης, συν αυτά που θα χάσω με 2-3 μέρες άδεια κ πολυ κούραση.

Για την ιστορία αυτό το χαρτί είναι ένα ''προσόν'' το οποίο εσύ δεν το έχεις. Αρα δεν έχουμε τα ίδια προσόντα.
Επίσης όταν τα κατάφερα στον ΑΣΕΠ είχα την υγειά μου.

Σε αφήνω τώρα γιατί πρέπει να βγάλω την ένεση μου, να περιμένω να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου κ να την κάνω...
Α, ναι...κάθε μέρα 16+30 πρέπει να είμαι σπίτι για αυτή τη δουλειά.

Αλλά γενικά μη μασάς ρε...όλοι τα ίδια κριτήρια...για ποιο λόγο να προηγούμαι?

Δεν απαντάω σε άλλο μνμ σου κ καλή τύχη όπου κ αν πας...

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4167 στις: Απρίλιος 19, 2016, 04:24:58 μμ »
Ρε άνθρωπε, δεν καταλαβαίνεις ότι δεν παίζουμε ίσους όρους?? Ποιανού δουλειά παίρνω ακριβώς?? Δεν έχω πτυχίο εκπαιδευτικού?? Δεν έχω επιτυχία ΑΣΕΠ?? Έχω κριθεί ότι μπορώ να κάνω αυτή τη δουλειά. Πάρε εσύ επίδομα κ κάτσε σπιτάκι σου..
Εμένα μου δίνει ζωή αυτή η δουλειά εκτός από χρήματα. Δεν παίρνω τη δουλειά κανενός. Απλά ζητάω μια ευνοικότερη μεταχείριση στην τοποθέτησή μου κ μια σιγουριά παραπάνω.
Να πάω να κόψω ένα από τα πόδια μου για να είμαστε ισότιμοι ή μήπως αρκεί το παράδειγμα που σου δίνω για να καταλάβεις ότι προκειμένου να μην αδικηθούν άτομα που είχαν μια ατυχία στην ζωή τους, αδικούνται οι υπόλοιποι; Πόσοι βουτάνε θέσεις με πλαστά χαρτιά από γιατρούς; Όταν ένα χαρτί σου δίνει επιπλέον δικαιώματα, είσαι ισότιμος; Εγώ που προέρχομαι από 18 μήνες ανεργίας δεν μου δίνει ζωή η ενισχυτική; Να μην είναι ρατσιστική η κοινωνία προς τους έχοντες αναπηρία, αλλά να είναι ρατσιστές τα άτομα με αναπηρία προς τους υπόλοιπους. Ωραίος.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4168 στις: Απρίλιος 19, 2016, 04:32:14 μμ »
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ποινικοποιείται η προϋπηρεσία. Εσύ θα το δεις από την δικιά σου μεριά όπου το να πεταχτούν 15 χρόνια κάποιου άλλου στα σκουπίδια, σε βολεύει. ΟΚ, δεν υπάρχει λόγος να συμφωνήσουμε σε κάτι εδώ.
Αν εμένα με δικαιώσει το στε ,και θεωρήσει οτι θα έπρεπε να είμαι διορισμενη απο το 2002...εγώ και τόσοι άλλοι άνθρωποι σαν εμένα...πώς πρέπει να αισθανθώ; Τα δικά μας χρόνια δε χάθηκαν;Εσύ τουλάχιστον είχες την ευκαιρία να εργαζεσαι στον κλαδο σου. Τους επιτυχόντες ασεπ τους ρωτας τί έκαναν για να ζήσουν ή αν χρειαστηκε ν αλλαξουν αντικείμενο εργασιας για να επιβιώουν;Σε σχολεία ήσασταν ,με την ύλη είχατε επαφή. Ας πηγαίνατε να δώσετε.Τους ξέρατε τους νόμους. Το κράτος που σας στήριξε, σας διαπαιδαγώγησε λάθος ολ αυτα τα χρόνια και εξέθρεψε μια απαράδεκτη νοοτροπία.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ

mauros vales

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4170 στις: Απρίλιος 19, 2016, 04:40:54 μμ »
Να πάω να κόψω ένα από τα πόδια μου για να είμαστε ισότιμοι ή μήπως αρκεί το παράδειγμα που σου δίνω για να καταλάβεις ότι προκειμένου να μην αδικηθούν άτομα που είχαν μια ατυχία στην ζωή τους, αδικούνται οι υπόλοιποι; Πόσοι βουτάνε θέσεις με πλαστά χαρτιά από γιατρούς; Όταν ένα χαρτί σου δίνει επιπλέον δικαιώματα, είσαι ισότιμος; Εγώ που προέρχομαι από 18 μήνες ανεργίας δεν μου δίνει ζωή η ενισχυτική; Να μην είναι ρατσιστική η κοινωνία προς τους έχοντες αναπηρία, αλλά να είναι ρατσιστές τα άτομα με αναπηρία προς τους υπόλοιπους. Ωραίος.

Κόψε το κεφάλι σου καλύτερα ρε...

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4171 στις: Απρίλιος 19, 2016, 04:42:49 μμ »
Κόψε το κεφάλι σου καλύτερα ρε...
Α μπραβο!!!!! Ετσι μπορει και να καταλάβει!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 754
Σύνολο: 766

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.