*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 285664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #364 στις: Ιούνιος 03, 2016, 05:54:58 μμ »
ένας ασεπίτης με μηδενική προύπηρεσία με έναν ασεπίτη με μεγάλη προϋπηρεσία συμβιβάζεται;  8)

αν και σωστά σας απάντησαν και ο origenis και ο trust και η martha ότι το συνταγματικό και άρα αντικειμενικά δίκαιο στη χώρα μας δεν το καθορίζουμε εγώ και εσύ, όσο και ξένη να σου φαίνεται η αντίληψη, και εγώ δεν θα φοβηθώ να απαντήσω στο επαναλαμβανόμενο ερώτημα σας, ερώτημα που "μυρίζει" συνδικαλιστικές και διχαστικές λογικές και πρακτικές, αντιλήψεις παλαιοκομματικές. Ένα είναι το κοινό αίτημα από όσο έχω δει: να φύγουν όσοι δεν έχουν ποτέ, μετά από τόσους ΑΣΕΠ, περάσει τη βάση. Θα έβρισκα και προσωπικά πολύ πιο ανεκτό να με προσπερνούν παλιοί ασεπιτες (και έχω μόνο επιτυχία το 08), εφόσον προκηρυχθεί σύντομα νέος γραπτός, παρά ιδιωτικοί, οαεδιτες, παρατρεχάμενοι δεσποτάδων... όπως ακριβώς θα παρέμεναν και στο νομοσχεδιο που είχε βγάλει ο φίλης. Και οι ασεπίτες με προϋπηρεσία δεν νομίζω να θέλουν να συνυπάρχουν με άτομα που έχουν μάθει να διεκδικούν με αλεξίπτωτα... και σου έχουν ήδη απαντήσει πολλοί!!

portokali επίσης να σου θυμίσω για αυτά που έλεγες με τον origenis ότι τις περισσότερες φορές τις θέσεις φιλέτα (κοντινά, αστικά σχολεία) των πδσ, εκκλησιαστικών κλπ επιχειρήσεων τα δίνανε στους πιο κοντινούς τους, ενώ τις όχι και τόσο καλές στους κοντινούς κοντινών τους... στα μέτρια βύσματα. Σαν τις αποσπάσεις ένα πράγμα... Μόνο κάποια στιγμή συνειδητοποιώντας ότι η απληστία είναι κακός σύμβουλος τους είχαν εξαναγκάσει να βάλουν όριο στις ώρες και να παίρνουν σε κάποιο ποσοστό τρίτεκνους, για να περιορίσουν την ασυδοσία. Επιλεκτική μνήμη;;

εσύ θεωρείς ότι αδικήθηκες γιατί -ισχυρίζεσαι- πληρώνεις τις αμαρτίες βυσμάτων ήδη διορισμένων σωστά??
ελπίζω να καταλάβεις κάποια στιγμή το παράλογο του επιχειρήματος σου περί αδικίας των ευνοημένων. Για τη διεκδίκηση δικαίωσης υπονοείται ότι κάποιος έχει κάποια χρονική στιγμή υπονομευθεί, βρίσκεται σε μειονεκτικότερη θέση και, άρα, πρέπει ως αδικημένος για να αποκατασταθεί να απολαμβάνει πλέον τα ίδια δικαιώματα με τους υπολοιπους. Εμείς είμαστε σε μειονεκτική θέση, χαμηλά στον πίνακα, με λιγότερες ευκαιρίες από τους υπόλοιπους και παρόλο που αξιολογηθήκαμε στην αναπλήρωση επιλέγουν άλλους... με 2 μέτρα και σταθμά. Εσύ ζητάς ισότητα κ δικαιοσύνη εννοώντας ότι πρέπει και εσύ, οπως κάποιοι πριν από σένα, που συνεχώς ευνοούνταν από κάθε υπουργό κλέβοντας θέσεις απο τον γραπτό, να συνεχίσουν να ευνοούνται, να παραμείνουν δηλαδή σε πλεονεκτικοτερη θέση, αναπληρωτές, φωνάζοντας κιόλας ότι είναι θύματα εκμετάλλευσης!! Να σε λυπηθούμε που κάθε χρόνο χιλιάδες είναι οι αιτήσεις και οι ίδιοι πάλι πηγαίνετε και παίζετε ότι ξενιτεύεστε για χάρη όλων μας... 

Καινοτόμα λοιπόν και η αντίληψη για την ισότητα, όταν και με τη βούλα άλλοι υπήρξαν οι αδικημένοι: πρώτα και αναμφισβήτητα οι φεκίτες και μετά, σύμφωνα με τα ελληνικά δικαστηρια, όλοι όσοι διάβαζαν και έδιναν ΑΣΕΠ ενώ κάθε χρόνο έβλεπαν να κατεβαίνουν θέσεις από αλεξιπτωτιστές. Για χάρη όμως των τελευταίων πολλοί ζητάνε για άλλη μια φορά υπόγεια από πολιτικούς συγχωροχάρτι (δεν πάνε μόνο δικαστικά ... θεωρούν εαυτούς δυνατότερους από το δίκαιο) δυστυχώς μέχρι τώρα το πετυχαίνουν, αλλά μόνο πολιτικό, γιατί ελληνικο δικαστικό συγχωροχάρτι δεν το κόβω να βλέπουν, παρά μόνο μεταφρασμένο και προσαρμοσμένο, με τη δική σας αίσθηση δικαιοσύνης, σε εσάς..

Καλή τύχη και σε σένα και πρόσεξε μαζί με ποιους θα διεκδικήσεις διορισμό, θα μετρήσει αυτό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:23:33 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #365 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:04:25 μμ »
Συνάδελφοι,συγκεντρωθήτε στην προσπάθεια σας να βρείτε ένα κοινό τοπό σχετικά με το σύστημα διορισμών.Όλα τα περίεργα που συμβαίνουν γίνονται γιατί δεν υπάρχει συμφωνία μεταξύ σας.

συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω, είμαι της ίδιας άποψης...
αλλά όπως βλέπεις δεν έχουν οι συνάδελφοι την απαιτούμενη ωριμότητα να καταλάβουν ότι το παιχνίδι είναι lose-lose έτσι όπως πάνε


Κανείς δε συμβιβάζεται με κανέναν. Δεν έχουν κανένα νόημα κανενός είδους παζάρια. Το νέο σύστημα διορισμών πρέπει να είναι συνταγματικό, τέλος. Από κει και πέρα, αν η συνταγματικότητα αφήνει συγκεκριμένα περιθώρια ελιγμών στον υπουργό, ας αποφασίσει εκείνος τι ακριβώς θα επιλέξει.


ναι συνάδελφοι, ο υπουργός να αποφασίσει... εσείς μην καταθέσετε προτάσεις... μην σας πουν ότι εξελιχθήκατε από πρόβατα που περιμένουν οι άλλοι να αποφασίσουν για εσάς.... άλλωστε καλοκαίρι έρχεται ακόμα και τα πρόβατα πάνε θάλασσα, το αλάτι σκοτώνει και τα μικρόβια

trust fillis... (σχήμα οξύμωρο από κάποιον που λέγετε trust no one.... εκτός και αν ο Φίλης λεγόταν Οδυσσέας)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2016, 06:17:58 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #366 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:16:01 μμ »
συμφωνώ απόλυτα με το παραπάνω, είμαι της ίδιας άποψης...
αλλά όπως βλέπεις δεν έχουν οι συνάδελφοι την απαιτούμενη ωριμότητα να καταλάβουν ότι το παιχνίδι είναι lose-lose έτσι όπως πάνε



ναι συνάδελφοι, ο υπουργός να αποφασίσει... εσείς μην καταθέσετε προτάσεις... μην σας πουν ότι εξελιχθήκατε από πρόβατα που περιμένουν οι άλλοι να αποφασίσουν για εσάς.... άλλωστε καλοκαίρι έρχεται ακόμα και τα πρόβατα πάνε θάλασσα, το αλάτι σκοτώνει και τα μικρόβια

trust fillis... (σχήμα οξύμωρο από κάποια που λέγετε trust no one.... εκτός και αν ο Φίλης λεγόταν Οδυσσέας)

Προστέθηκε και το "πρόβατα" στα επίθετα που μας αποδίδεις. Φιλικά πάντα εννοείται και χωρίς καμία διάθεση να μας προσβάλλεις. Νομίζω μιλάω ελληνικά. ΑΝ μέσα στα πλαίσια της συνταγματικότητας, υπάρχει δυνατότητα να δώσει π.χ. 3 μόρια στους τρίτεκνους και όχι 2, ας αποφασίσει ο υπουργός.

ΥΓ: Μάλλον χρειάζεται να φρεσκάρεις τις γνώσεις σου στα σύμβολα των 2 φύλων

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #367 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:16:47 μμ »
αν και σωστά σας απάντησαν και ο origenis και ο trust και η martha ότι το συνταγματικό και άρα αντικειμενικά δίκαιο στη χώρα μας δεν το καθορίζουμε εγώ και εσύ, όσο και ξένη να σου φαίνεται η αντίληψη, και εγώ δεν θα φοβηθώ να απαντήσω στο επαναλαμβανόμενο ερώτημα σας, ερώτημα που "μυρίζει" συνδικαλιστικές και διχαστικές λογικές και πρακτικές, αντιλήψεις παλαιοκομματικές. Ένα είναι το κοινό αίτημα από όσο έχω δει: να φύγουν όσοι δεν έχουν ποτέ, μετά από τόσους ΑΣΕΠ, περάσει τη βάση. Θα έβρισκα και προσωπικά πολύ πιο ανεκτό να με προσπερνούν παλιοί ασεπιτες (και έχω μόνο επιτυχία το 08), εφόσον προκηρυχθεί σύντομα νέος γραπτός, παρά ιδιωτικοί, οαεδιτες, παρατρεχάμενοι δεσποτάδων... όπως ακριβώς θα παρέμεναν και στο νομοσχεδιο που είχε βγάλει ο φίλης. Και οι ασεπίτες με προϋπηρεσία δεν νομίζω να θέλουν να συνυπάρχουν με άτομα που έχουν μάθει να διεκδικούν με αλεξίπτωτα... και σου έχουν ήδη απαντήσει πολλοί!!

portokali επίσης να σου θυμίσω για αυτά που έλεγες με τον origenis ότι τις περισσότερες φορές τις θέσεις φιλέτα (κοντινά, αστικά σχολεία) των πδσ, εκκλησιαστικών κλπ επιχειρήσεων τα δίνανε στους πιο κοντινούς τους, ενώ τις όχι και τόσο καλές στους κοντινούς κοντινών τους... στα μέτρια βύσματα. Σαν τις αποσπάσεις ένα πράγμα... Μόνο κάποια στιγμή συνειδητοποιώντας ότι η απληστία είναι κακός σύμβουλος τους είχαν εξαναγκάσει να βάλουν όριο στις ώρες και να παίρνουν σε κάποιο ποσοστό τρίτεκνους, για να περιορίσουν την ασυδοσία. Επιλεκτική μνήμη;;

εσύ θεωρείς ότι αδικήθηκες γιατί -ισχυρίζεσαι- πληρώνεις τις αμαρτίες βυσμάτων ήδη διορισμένων σωστά??
ελπίζω να καταλάβεις κάποια στιγμή το παράλογο του επιχειρήματος σου περί αδικίας των ευνοημένων. Για τη διεκδίκηση δικαίωσης υπονοείται ότι κάποιος έχει κάποια χρονική στιγμή υπονομευθεί, βρίσκεται σε μειονεκτικότερη θέση και, άρα, πρέπει ως αδικημένος για να αποκατασταθεί να απολαμβάνει πλέον τα ίδια δικαιώματα με τους υπολοιπους. Εμείς είμαστε σε μειονεκτική θέση, χαμηλά στον πίνακα, με λιγότερες ευκαιρίες από τους υπόλοιπους και παρόλο που αξιολογηθήκαμε στην αναπλήρωση επιλέγουν άλλους... με 2 μέτρα και σταθμά. Εσύ ζητάς ισότητα κ δικαιοσύνη εννοώντας ότι πρέπει και εσύ, οπως κάποιοι πριν από σένα, που συνεχώς ευνοούνταν από κάθε υπουργό κλέβοντας θέσεις απο τον γραπτό, να συνεχίσουν να ευνοούνται, να παραμείνουν δηλαδή σε πλεονεκτικοτερη θέση, αναπληρωτές, φωνάζοντας κιόλας ότι είναι θύματα εκμετάλλευσης!! Να σε λυπηθούμε που κάθε χρόνο χιλιάδες είναι οι αιτήσεις και οι ίδιοι πάλι πηγαίνετε και παίζετε ότι ξενιτεύεστε για χάρη όλων μας... 

Καινοτόμα λοιπόν και η αντίληψη για την ισότητα, όταν και με τη βούλα άλλοι υπήρξαν οι αδικημένοι: πρώτα και αναμφισβήτητα οι φεκίτες και μετά, σύμφωνα με τα ελληνικά δικαστηρια, όλοι όσοι διάβαζαν και έδιναν ΑΣΕΠ ενώ κάθε χρόνο έβλεπαν να κατεβαίνουν θέσεις από αλεξιπτωτιστές. Για χάρη όμως των τελευταίων πολλοί ζητάνε για άλλη μια φορά υπόγεια από πολιτικούς συγχωροχάρτι (δεν πάνε μόνο δικαστικά ... θεωρούν εαυτούς δυνατότερους από το δίκαιο) δυστυχώς μέχρι τώρα το πετυχαίνουν, αλλά μόνο πολιτικό, γιατί ελληνικο δικαστικό συγχωροχάρτι δεν το κόβω να βλέπουν, παρά μόνο μεταφρασμένο και προσαρμοσμένο, με τη δική σας αίσθηση δικαιοσύνης, σε εσάς..

Καλή τύχη και σε σένα και πρόσεξε μαζί με ποιους θα διεκδικήσεις διορισμό, θα μετρήσει αυτό...
εγώ μπορεί να έχω επιλεκτική μνήμη αλλά εσείς ακολουθείτε την τακτική του τσουβιαλίαζειν όλους σε μια κατηγορία όλων όσων έχουν προϋπηρεσίες ακόμα και αυτών μετά από ασεπ λησμονώντας αυτά που ανέφερα σε παλαίοτερο μνμ πως στον πίνακα υπήρχε κινητικότητα...Εγώ δεν μίλησα για συνύπαρξη με μη ασεπίτες....η ενίσχυση των προϋπηρεσιών δεν σημαίνει αυτό...εσείς θέλετε το κούρεμα των κόπων ακόμα και αυτών...των ασεπιτων (16,80; πολλά σας είναι!!! μου έγραφε κάποιος εδώ στο παρελθόν...) Δεν ξέρεις πως είσθε οι πε02 20.000 τι θες ; μόλις μπήκες στον πίνακα να βρεις 500 άτομα; δεν υπήρχαν παλιότεροι εσού; δηλαδή εσύ θες να μπεις σε ένα  λεοφωρείο και να να τους πετάξεις όλους έξω ακόμα και τους καθήμενους με εισιτήριο....μόνο και μόνο επειδή δεν βρήκες θέση να κάτσεις, ενώ στην πραγματικότητα φταίει που τα δρομολόγια αραίωσαν...και ο στόλος των λεωφορείων μειώθηκε....ακόμα κι αν πετάξεις έξω τους λαθρεπιβάτες...μήπως η πραγματικότητα είναι  πιο σύνθετη; εσείς είχατε τα πδσ και τις ενισχυτικές δεν τις έιχε ο κλάδος μου στην τελική, απλώς τώρα σας φταίνε όλοι... ακόμα κι αυτοί που ήταν με ασεπ και τρέχανε να μαζεουν προϋπηρεσίες; στην ειδικότητά σας δεσποινός δεν έχετε τέτοιες κατηγορίες αναπληρωτών ή κι αυτοί μήπως είναι βύσματα; δεν ζητάω να πάρω θέσεις από τον γραπτό...απλώς λέω κάτι που συμφωνού αρκετοί δις και τρις επιτυχόντες σε ασεπ και της ειδικότητάς σου; πόσοι ακόμα ασεπ, πόσα χρόνια αναπλήρωσης; δεν θα φτάσουμε στο τέρμα; παράλογο ερώτημα; εύλογο; 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2016, 06:19:45 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:23:33 »

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #368 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:20:46 μμ »
εγώ μπορεί να έχω επιλεκτική μνήμη αλλά εσείς ακολουθείτε την τακτική του τσουβιαλίαζειν όλους σε μια κατηγορία όλων όσων έχουν προϋπηρεσίες ακόμα και αυτών μετά από ασεπ λησμονώντας αυτά που ανέφερα σε παλαίοτερο μνμ πως στον πίνακα υπήρχε κινητικότητα...Εγώ δεν μίλησα για συνύπαρξη με μη ασεπίτες....η ενίσχυση των προϋπηρεσιών δεν σημαίνει αυτό...εσείς θέλετε το κούρεμα των κόπων ακόμα και αυτών...των ασεπιτων (16,80; πολλά σας είναι!!! μου έγραφε κάποιος εδώ στο παρελθόν...) Δεν ξέρεις πως είσθε οι πε02 20.000 τι θες ; μόλις μπήκες στον πίνακα να βρεις 500 άτομα; δεν υπήρχαν παλιώτεροι εσού; δηλαδή εσύ θες να μπεις σε ένα κατάμε στο λεοφωρείο και να να τους πετάξεις όλους έξω ακόμακαι τους καθήμενους με εισιτήριο....μόνο και μόνο επειδή δεν βρήκες θέση να κάτσεις, ενώ στην πραγματικότητα φταίει που τα δρομολόγια αραίωσαν...και ο στόλος των λεωφορείων μειώθηκε....ακόμα κι αν πετάξεις έξω τους λαθρεπιβάτες...μήπως η πραγματικότητα είναι  πιο σύνθετη; εσείς είχατε τα πδσ και τις ενισχυτικές δεν τις έιχε ο κλάδος μου στην τελική,απλώς τώρα σας φταίνε όλοι... ακόμα κι αυτοί που ήταν με ασεπ και τρέχανε να μαζεουν προϋπηρεσίες; στην ειδικότητά σας δεσποινός δεν έχετε τέτοιες κατηγορίες αναπληρωτών ή κι αυτοί μήπως είναι βύσματα; δεν ζητάω να πάρω θέσεις από τον γραπτό...απλώς λέω κάτι που συμφωνού αρκετοί δις και τρις επιτυχόντες σε ασεπ και της ειδικότητάς σου; πόσοι ακόμα ασεπ, πόσα χρόνια αναπλήρωσης; δεν θα φτάσουμε στο τέρμα; παράλογο ερώτημα; εύλογο;

ξαναδιάβασε την 1η μου παράγραφο ή τουλάχιστον παράθεσε μιυ τα σημεία που θέλω να προσπεράσω ασεπίτες με προϋπηρεσία... ο δικός σου δεν είχε εκκλησιαστικά?? σιβιτανίδειο? ή λεπτομέρειες είναι αυτά? συμφωνείς να βγουν εκτός ολοι οι μη ασεπίτες ? που σιγά μην μου απαντήσεις... πορτοκάλι είσαι ξεφεύγεις  :)

υγ έχεις δει κανέναν εισπράκτορα να πετάει έξω άνθρωπο με εισιτήριο γιατί το λεωφορείο γέμισε με λαθρεπιβάτες?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2016, 06:24:03 μμ από ypernouli »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #369 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:22:48 μμ »
εγώ μπορεί να έχω επιλεκτική μνήμη αλλά εσείς ακολουθείτε την τακτική του τσουβιαλίαζειν όλους σε μια κατηγορία όλων όσων έχουν προϋπηρεσίες ακόμα και αυτών μετά από ασεπ λησμονώντας αυτά που ανέφερα σε παλαίοτερο μνμ πως στον πίνακα υπήρχε κινητικότητα...Εγώ δεν μίλησα για συνύπαρξη με μη ασεπίτες....η ενίσχυση των προϋπηρεσιών δεν σημαίνει αυτό...εσείς θέλετε το κούρεμα των κόπων ακόμα και αυτών...των ασεπιτων (16,80; πολλά σας είναι!!! μου έγραφε κάποιος εδώ στο παρελθόν...) Δεν ξέρεις πως είσθε οι πε02 20.000 τι θες ; μόλις μπήκες στον πίνακα να βρεις 500 άτομα; δεν υπήρχαν παλιότεροι εσού; δηλαδή εσύ θες να μπεις σε ένα  λεοφωρείο και να να τους πετάξεις όλους έξω ακόμα και τους καθήμενους με εισιτήριο....μόνο και μόνο επειδή δεν βρήκες θέση να κάτσεις, ενώ στην πραγματικότητα φταίει που τα δρομολόγια αραίωσαν...και ο στόλος των λεωφορείων μειώθηκε....ακόμα κι αν πετάξεις έξω τους λαθρεπιβάτες...μήπως η πραγματικότητα είναι  πιο σύνθετη; εσείς είχατε τα πδσ και τις ενισχυτικές δεν τις έιχε ο κλάδος μου στην τελική, απλώς τώρα σας φταίνε όλοι... ακόμα κι αυτοί που ήταν με ασεπ και τρέχανε να μαζεουν προϋπηρεσίες; στην ειδικότητά σας δεσποινός δεν έχετε τέτοιες κατηγορίες αναπληρωτών ή κι αυτοί μήπως είναι βύσματα; δεν ζητάω να πάρω θέσεις από τον γραπτό...απλώς λέω κάτι που συμφωνού αρκετοί δις και τρις επιτυχόντες σε ασεπ και της ειδικότητάς σου; πόσοι ακόμα ασεπ, πόσα χρόνια αναπλήρωσης; δεν θα φτάσουμε στο τέρμα; παράλογο ερώτημα; εύλογο;

Εγώ λέω το 2006 που έδωσες εσύ πρώτη φορά, να λέγαμε "φτάνει, έγιναν 4 ΑΣΕΠ (1998,2000,2002, 2004). Ας απορροφηθούν πρώτα όλοι οι επιτυχόντες και μετά να ξανακάνουμε." Να περίμενες εσύ στον μηδενικής μέχρι σήμερα. Να δω και τότε τα ίδια θα έλεγες;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #370 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:24:23 μμ »
ξαναδιάβασε την 1η μου παράγραφο ή τουλάχιστον παράθεσε μιυ τα σημεία που θέλω να προσπεράσω ασεπίτες με προϋπηρεσία... ο δικός σου δεν είχε εκκλησιαστικά?? σιβιτανίδειο? ή λεπτομέρειες είναι αυτά? συμφωνείς να βγουν εκτός ολοι οι μη ασεπίτες ? που σιγά μην μου απαντήσεις... πορτοκάλι είσαι ξεφεύγεις  :)
εσύ κατάλαβες από αυτά που έγραψα πως εγώ θέλω τους μη ασεπιτες στον πίνακα; από που; δηλαδή πάλι ολισθαίνεις στο στερεότυπο: υποστηρίζεις προϋπηρεσία είσαι υπόπτος ως υποστηρικτής των μη ασεπιτων....καλά καταλαβαίνω;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #371 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:28:06 μμ »
Εγώ λέω το 2006 που έδωσες εσύ πρώτη φορά, να λέγαμε "φτάνει, έγιναν 4 ΑΣΕΠ (1998,2000,2002, 2004). Ας απορροφηθούν πρώτα όλοι οι επιτυχόντες και μετά να ξανακάνουμε." Να περίμενες εσύ στον μηδενικής μέχρι σήμερα. Να δω και τότε τα ίδια θα έλεγες;
μα δεν μπορούσαν να απορροφηθούν όλοι οι επιτυχόντες αφού προκηρύσσονταν διαγωνισμός για συγκεκριμένες θέσεις....εγώ λέω έδωσες ασεπ και έφτασες χ αριθμό μηνων προϋπηρεσίας να διοριστείς...έτσιπου κι εσύ μελλοντικά να ξέρεις πως δεν θα πηγαίνεις για πάντα ή θα δίνεις για πάντα ασεπ, μήπως είναι πιο λειτουργικό; μπορεί να κάνω λάθος ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2016, 06:30:19 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #372 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:30:08 μμ »
μα δεν μπορύσαν να απορροφηθούν όλοι οι επιτυχόντες αφού προκηρύσσονταν διαγωνισμός για συγκεκριμένες θέσεις....εγώ λέω έδωσες ασεπ και έφτασες χ αριθμό μηνων προϋπηρεσίας να διοριστείς...έστι που κιεσύ μελλοντικά να ξέρεις πως δεν θα πηγαίνεις για πάνατ ή θα δίνεις για πάντα ασεπ, μήπως είναι πιο λειτουργικό; μπορεί να κάνω λάθος ...

Α δηλαδή ο επιτυχών του 1998, το 2006 δε θα είχε μεγάλη προϋπηρεσία ε; Να σου απαντήσω εγώ. Θα είχε. Απλά τότε διοριζόταν από το αντισυνταγματικό 40%. Με τη δικιά σου λογική λοιπόν και αν τηρούνταν η νομιμότητα, όπως πρόκειται να γίνει από δω και πέρα, δε θα είχες δώσει ποτέ ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #373 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:33:40 μμ »
Α δηλαδή ο επιτυχών του 1998, το 2006 δε θα είχε μεγάλη προϋπηρεσία ε; Να σου απαντήσω εγώ. Θα είχε. Απλά τότε διοριζόταν από το αντισυνταγματικό 40%. Με τη δικιά σου λογική λοιπόν και αν τηρούνταν η νομιμότητα, όπως πρόκειται να γίνει από δω και πέρα, δε θα είχες δώσει ποτέ ΑΣΕΠ.
γιατί να μην  είχα δώσει; δεν θα είχε προσαυξησεις; η προϋπηρεσία δεν θα μέτραγε; αυτό με ενδιαφέρει...δεν μίλησα για ποσοστά...

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #374 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:35:06 μμ »
Δεν πρόκειται να ξαναγίνουν διορισμοί στην εκπαίδευση, όσα νέα συστήματα διορισμών κι αν έρθουν.
Δεν πρόκειται σε μια υποθηκευμένη χώρα με ύφεση που βαθαίνει, να διορίσουν άτομα σε ένα κλάδο που για τους περισσότερστερεοτυπικάκάνει διακοπές τρεις μήνες το χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #375 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:36:06 μμ »
εσύ κατάλαβες από αυτά που έγραψα πως εγώ θέλω τους μη ασεπιτες στον πίνακα; από που; δηλαδή πάλι ολισθαίνεις στο στερεότυπο: υποστηρίζεις προϋπηρεσία είσαι υπόπτος ως υποστηρικτής των μη ασεπιτων....καλά καταλαβαίνω;

ε αν θες τους μη ασεπίτες εκτός μπράβο... μαζί ειμαστε σε αυτό!!!

πορτοκάλι ένα καλο λογο δεν έχεις πει για τον ασέπ που σε έβαλε στην αναπλήρωση... στους μηδενικής θα ήσουν ακομα αν ίσχυε η παρομοίωσή σου με τα λεωφορεία!! ποσοι στην ειδικότητα σου είχαν προϋπηρεσία το 2006 που μπήκες εσύ με τον ασεπ.. φαντάσου να μην άφηναν τότε γραπτό οι παλιοί!! γιατί θα βολεύονταν μέχρι να διοριστούν!!

και το 24μηνο βγήκε άκυρο, καλώς ή κακώς, οσο και να μας πείσεις για το δίκιο σου, που έχεις και δικια, η απόφαση δεν αλλάζει, οσο και να την ερμηνεύσουμε ελαστικά.... η

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #376 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:37:47 μμ »
γιατί να μην  είχα δώσει; δεν θα είχε προσαυξησεις; η προϋπηρεσία δεν θα μέτραγε; αυτό με ενδιαφέρει...δεν μίλησα για ποσοστά...

Γιατί ζητάς να μη ξαναγίνει ΑΣΕΠ αγαπητέ... Εκτός αν δεν καταλαβαίνεις τί λες... Ή ζητάς να υπάρξει ποσόστωση ανάμεσα στους παλιούς επιτυχόντες και το νέο ΑΣΕΠ, που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #377 στις: Ιούνιος 03, 2016, 06:43:22 μμ »
Γιατί ζητάς να μη ξαναγίνει ΑΣΕΠ αγαπητέ... Εκτός αν δεν καταλαβαίνεις τί λες... Ή ζητάς να υπάρξει ποσόστωση ανάμεσα στους παλιούς επιτυχόντες και το νέο ΑΣΕΠ, που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.
κοίτα επειδη έχεις  δώσει μία μόνο φορά...ίσως δεν το έχεις καταλάβει...με τη δέυτερη και την τρίτη συμμετοχή θα το καταλάβεις, εγώ έχω ήδη 2, κι όταν θα αθροίζεις 60 και μήνες προϋπηρεσία θα το καταλάβεις...τ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 438

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.