*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 285779 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #392 στις: Ιούνιος 03, 2016, 09:55:28 μμ »
trust no one,πραγματικά έπρεπε όλες οι θέσεις να δίνονται στο γραπτό ασεπ.Συνειδητοποιώ όμως ότι  κάθε έννοια νομιμότητας έχει διαστραφεί σε τέτοιο βαθμό, που πολλές φορές δεν τολμάμε να σκεφτούμε το αυτονόητο..Εχει κατισχύσει η παρανομία και το νόμιμο φαίνεται ακραίο.

Απλά υπάρχει αυτή η υπέροχη αντίληψη, ότι το λογικό και ανθρώπινο είναι να κάτσεις να σε αδικούν και να σε πατάνε. Προς Θεού μη διεκδικήσεις το δίκιο σου (σύμφωνα με το σύνταγμα, όχι με τις προσωπικές σου απόψεις), είσαι κανίβαλος και απάνθρωπος. Κάποιοι έχουν περισσότερα δικαιώματα από άλλους. Τόσο στην εργασία, όσο και σε άλλα πράγματα. Αυτοί προηγούνται των υπολοίπων. Οι υπόλοιποι πρέπει να κάθονται να τα τρώνε που λέμε. Και αφού προσπαθεί να μου δικαιολογήσει όλα τα αίσχη που έχουν γίνει όλα αυτά τα χρόνια (όχι κατ'έμέ μόνο, αλλά με βάση τελεσίδικες αποφάσεις που τις ξέρει πολύ καλά), μου ζητάει προτάσεις. Λες και θα κάτσω να συζητήσω προτάσεις με κάποιον που δικαιολογεί την ανομία, πόσω μάλλον έχει ωφεληθεί από αυτήν (πιθανότατα χωρίς να είναι εν γνώσει του).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:59 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #393 στις: Ιούνιος 03, 2016, 09:57:57 μμ »
Δεν ήξερα ότι ανέλαβες και διαχειριστής, να κρίνεις τί είναι εντός και εκτός θέματος...

Τι λες βρε; Σοβαρά; Ήταν και καλό γιατί έπαιρναν επιλαχόντα ε; Σοβαρά; Αν ήταν 100% ΑΣΕΠ αγαπητέ, δε θα ήταν επιλαχών ο επιλαχών, αλλά ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΣ. Οπότε αυτά πες τα σε κανέναν αφελή. Που ο 10ος διοριστέος π.χ., πήγαινε με το 40% και επέλεγε πριν τον 1ο. Και θες να μου πεις ότι ήταν και καλό. Όταν θα δείξει ενδιαφέρον το υπουργείο να εφαρμόσει κάτι συνταγματικό, θα την πω την πρόταση μου. 10 όλοι κι όλοι ε; Ε και από τους διορισμένους με προϋπηρεσία, μόνο εσύ είσαι. Και τί μ'αυτό;

"βρε;";;;;;;;;;;..... εεε μην χάνεις την ψυχραιμία σου...κουβέντα κάνουμε... απόψεις έχουμε.... προτάσεις κάνουμε (όχι εσύ... in filis we trust).... προσπάθησε να το διαχειριστείς σε παρακαλώ... δεν θέλω πολλές οικειότητες.... ευχαριστώ

ας πάμε τώρα εντός θέματος....

Μέχρι τώρα η μοναδική πρόταση που έχει τεθεί αν τελικά το ΣΤΕ ακυρώσει την διαδικασία προσλήψεων των αναπληρωτών για φέτος είναι του συναδέλφου οριγένη που είπε (όχι ξεκάθαρα είναι η αλήθεια) ότι να πάει σε προσλήψεις από τον πίνακα επιτυχόντων του ΑΣΕΠ (δεν μας είπε πιο ΑΣΕΠ, μάλλον του 2008 θα εννοούσε). Το πρόβλημα είναι τι γίνεται στις περιπτώσεις που δεν έχουμε επιτυχόντες ή δεν φτάνουν, τι θα γίνει τότε;

’λλες προτάσεις δεν έχουμε....δεν βάζω προτάσεις του τύπου ο Φίλης να αποφασίσει ή αντίστοιχες του τύπου να κάνει η μάνα απόψεις....

Επίσης υπάρχει η περίπτωση όπως είπε και ο cosmos ο φίλης να φέρει την διαδικασία που είχε ετοιμάσει και μετά την πήρε πίσω....

Έχουμε καμιά άλλη ιδέα;.... ώστε και να είναι συνταγματική και να μην αδικεί τους περισσότερους και να είναι γρήγορα εφαρμόσιμη... και το λέω αυτό από την θέση ότι όλοι θέλουμε τα σχολεία να στελεχωθούν και να λειτουργήσουν το συντομότερο δυνατόν.
Αν το ΣΤΕ τα διαλύσει όλα τότε υπάρχει μεγάλος κίνδυνος όπως ανέφερε η Ιωάννα2016 ο υπουργός να πάει σε ακραίες καταστάσεις για να μπορέσει να καλύψει το κενό και να περάσει για λόγους εθνικού συμφέροντος μέτρα που δεν θα τολμούσε να περάσει.

Αν πάει να γίνει είτε η πρόταση του οριγένη ή η παλιά του φίλη τότε θα έχουμε εξέγερση των περισσότερων αναπληρωτών που θα οδηγήσει σε μεγάλη δυσκολία το υπουργείο..... φυσικά κανείς δεν αποκλείει νέες προσφυγές προς αυτές τις προτάσεις όπου δεν αποκλείεται να πιάσουν τόπο και να οδηγηθούμε σε νέες καθυστερήσεις...

Πρέπει να βρεθεί κάτι που να ικανοποιεί του πάντες... όλοι όπως είπε και ο οριγένης να κάνουν λίγο πίσω...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2016, 10:00:37 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #394 στις: Ιούνιος 03, 2016, 10:15:18 μμ »
Αν δεν είσαι στις θέσεις διοριστέων, προφανώς θα δίνεις ΑΣΕΠ. Για ποιο λόγο να διοριστείς εσύ όταν άλλος έχει καταταγεί πάνω από σένα; Οι πολλοί ΑΣΕΠ τι σημαίνουν; Δηλαδή αν γράψεις εσύ σε 4 ΑΣΕΠ 55.01, να σε διορίσουμε τιμής ένεκεν; Αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Και μη μου λες ότι είσαι υπέρ του γραπτού ΑΣΕΠ όταν εδώ και μήνες υποστηρίζεις τον ΑΣΕΠ με μοριοδότηση. Εκτός αν γράφετε 2 άτομα από τον ίδιο λογαριασμό και το κάνετε εναλλάξ...

Μάλλον αγνοείς το πόσοι ιδιωτικοί έχουν πλέον 36 μήνες προϋπηρεσίας από συμβάσεις του δημοσίου. Και πώς να μην έχουν, αφού με το που έμπαιναν στον πίνακα, εκτοξεύονταν στις πρώτες θέσεις;
και το ασεπ με μοριοδότηση τι είναι αντισυνταγματικό; το απέρριψε το ΣτΕ; και σε ποια απόφαση;
εσείς εδω όπως έχω καταλάβει  θέλετε πιο πολύ να γίνει ασεπ για να πάνε να δώσουν τα ιδιωτικά και  οι λοιποί....μα  το ΣτΕ δέχθηκε την προϋπηρεσία ως προσαύξηση κι ας αποκτήθηκε όπως εσείς καταδικάζεται...άρα θέλετε ασεπ ως κολυμπήθρα του Σιλωάμ....στην πράξη: ένας ιδιωτικός μπήκε με την βαρβάτη προϋπηρεσία του και μάζεψε και αρκετή δημόσια προϋπηρεσία δίνει ασεπ και μετα 16.80 διορίζεται....κι έσύ δίνεις ασεπ για να μαζέψεις ό, τι αυτός μάζεψε με την τσουλήθρα των ιδιωτικών...αρκεί που εδωσε ασεπο ιδιωτικός . .
’,  και κάτι άλλο: επειδή έγραψες καλύτερα από εμένα να είσαι στον κοινό  πίνακα αναπληρωτών πιο πάνω από εμένα αλλά άμα σε φτάσω με το ανώτατο πλαφόν της προϋπηρεσίας να μην μπορώ να σε προσπεράσω ακόμα κι αν εσύ δεν εργάζεσαι...δηλαδή μονίμως κάτω από εσένα θα είμαι...και θα περιμένω πότε θα κάνει ασεπ...η .καθήλωσηαυτή  πόσο αξιοκρατική είναι άραγε;...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2016, 10:16:52 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #395 στις: Ιούνιος 03, 2016, 10:27:41 μμ »
και το ασεπ με μοριοδότηση τι είναι αντισυνταγματικό; το απέρριψε το ΣτΕ; και σε ποια απόφαση;
εσείς εδω όπως έχω καταλάβει  θέλετε πιο πολύ να γίνει ασεπ για να πάνε να δώσουν τα ιδιωτικά και  οι λοιποί....μα  το ΣτΕ δέχθηκε την προϋπηρεσία ως προσαύξηση κι ας αποκτήθηκε όπως εσείς καταδικάζεται...άρα θέλετε ασεπ ως κολυμπήθρα του Σιλωάμ....στην πράξη: ένας ιδιωτικός μπήκε με την βαρβάτη προϋπηρεσία του και μάζεψε και αρκετή δημόσια προϋπηρεσία δίνει ασεπ και μετα 16.80 διορίζεται....κι έσύ δίνεις ασεπ για να μαζέψεις ό, τι αυτός μάζεψε με την τσουλήθρα των ιδιωτικών...αρκεί που εδωσε ασεπο ιδιωτικός . .
’,  και κάτι άλλο: επειδή έγραψες καλύτερα από εμένα να είσαι στον κοινό  πίνακα αναπληρωτών πιο πάνω από εμένα αλλά άμα σε φτάσω με το ανώτατο πλαφόν της προϋπηρεσίας να μην μπορώ να σε προσπεράσω ακόμα κι αν εσύ δεν εργάζεσαι...δηλαδή μονίμως κάτω από εσένα θα είμαι...και θα περιμένω πότε θα κάνει ασεπ...η .καθήλωσηαυτή  πόσο αξιοκρατική είναι άραγε;...

Είναι προφανές από αυτά που λες, ότι όντως είσαι υπέρ του γραπτού ΑΣΕΠ... Απλά είσαι υπέρ του γραπτού ΑΣΕΠ του 2006 και του 2008 που έδωσες εσύ. Μετά δε μας χρειάζεται...

Όταν λέμε ότι είμαστε υπέρ του γραπτού ΑΣΕΠ, δεν εννοούμε ότι είμαστε υπέρ του γραπτού ΑΣΕΠ κάθε 25 χρόνια. Μιλάμε για σωστούς κανονικούς διορισμούς. Τουτέστιν, θα κάνει ΑΣΕΠ για να καλύψει όλα τα οργανικά κενά του, όχι έτσι για την πλάκα. Και θα συνεχίσει να κάνει ΑΣΕΠ για να καλύπτει τα οργανικά κενά που προκύπτουν, κάθε 2 χρόνια. Αν σε έναν ΑΣΕΠ που γίνεται κάθε 2 χρόνια, εσύ με 16.8 μπόνους, δε μπορείς να περάσεις έναν με 0 μπόνους, ε τότε μάλλον λυπάμαι, αλλά δεν αξίζεις να διοριστείς. Και όσο θα καλύπτονται τα οργανικά κενά, τόσο θα ελαττώνονται οι ανάγκες για αναπληρωτές. Οπότε δε θα είναι τόσοι πολλοί οι "εγκλωβισμένοι" που θα έχουν πιάσει το ταβάνι και θα συνεχίσουν να γράφουν προϋπηρεσία.

Για την κολυμπήθρα του Σιλωάμ που λες, εξακολουθείς να νομίζεις ότι σκεφτόμαστε και οι υπόλοιποι σαν εσένα. "Τι με βολεύει". Στο έχω πει πολλές φορές, αλλά δε λες να το καταλάβεις. Ό,τι πει το ΣτΕ, είναι απόλυτα σεβαστό από μένα. Το ΣτΕ είπε ότι η προϋπηρεσία μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως προσαύξηση, άρα είναι οκ από μένα.

"βρε;";;;;;;;;;;..... εεε μην χάνεις την ψυχραιμία σου...κουβέντα κάνουμε... απόψεις έχουμε.... προτάσεις κάνουμε (όχι εσύ... in filis we trust).... προσπάθησε να το διαχειριστείς σε παρακαλώ... δεν θέλω πολλές οικειότητες.... ευχαριστώ

ας πάμε τώρα εντός θέματος....

Μέχρι τώρα η μοναδική πρόταση που έχει τεθεί αν τελικά το ΣΤΕ ακυρώσει την διαδικασία προσλήψεων των αναπληρωτών για φέτος είναι του συναδέλφου οριγένη που είπε (όχι ξεκάθαρα είναι η αλήθεια) ότι να πάει σε προσλήψεις από τον πίνακα επιτυχόντων του ΑΣΕΠ (δεν μας είπε πιο ΑΣΕΠ, μάλλον του 2008 θα εννοούσε). Το πρόβλημα είναι τι γίνεται στις περιπτώσεις που δεν έχουμε επιτυχόντες ή δεν φτάνουν, τι θα γίνει τότε;

’λλες προτάσεις δεν έχουμε....δεν βάζω προτάσεις του τύπου ο Φίλης να αποφασίσει ή αντίστοιχες του τύπου να κάνει η μάνα απόψεις....

Επίσης υπάρχει η περίπτωση όπως είπε και ο cosmos ο φίλης να φέρει την διαδικασία που είχε ετοιμάσει και μετά την πήρε πίσω....

Έχουμε καμιά άλλη ιδέα;.... ώστε και να είναι συνταγματική και να μην αδικεί τους περισσότερους και να είναι γρήγορα εφαρμόσιμη... και το λέω αυτό από την θέση ότι όλοι θέλουμε τα σχολεία να στελεχωθούν και να λειτουργήσουν το συντομότερο δυνατόν.
Αν το ΣΤΕ τα διαλύσει όλα τότε υπάρχει μεγάλος κίνδυνος όπως ανέφερε η Ιωάννα2016 ο υπουργός να πάει σε ακραίες καταστάσεις για να μπορέσει να καλύψει το κενό και να περάσει για λόγους εθνικού συμφέροντος μέτρα που δεν θα τολμούσε να περάσει.

Αν πάει να γίνει είτε η πρόταση του οριγένη ή η παλιά του φίλη τότε θα έχουμε εξέγερση των περισσότερων αναπληρωτών που θα οδηγήσει σε μεγάλη δυσκολία το υπουργείο..... φυσικά κανείς δεν αποκλείει νέες προσφυγές προς αυτές τις προτάσεις όπου δεν αποκλείεται να πιάσουν τόπο και να οδηγηθούμε σε νέες καθυστερήσεις...

Πρέπει να βρεθεί κάτι που να ικανοποιεί του πάντες... όλοι όπως είπε και ο οριγένης να κάνουν λίγο πίσω...



Εδώ μας έχεις πει πρόβατα και 1000 άλλα 2, το βρε σε πείραξε. ’σε και μας έπεισες... Για τους επιλαχόντες, βλέπω κατάλαβες ότι είπες πατάτα και το προσπέρασες. Για την πρόταση τώρα, λες και αν προτείνω εγώ, θα το διαβάσει ο Φίλης από το pde και θα το υλοποιήσει. Αλλά και να προτείνω, σίγουρα θα το κατατάξεις στην κατηγορία "θα έχουμε εξέγερση των περισσότερων αναπληρωτών που θα οδηγήσει σε μεγάλη δυσκολία το υπουργείο". Δεν ήξερα ότι ο νόμος και το Σύνταγμα εφαρμόζονται μόνο όταν δεν προκαλούν εξέγερση και μόνο όταν δεν οδηγούν σε μεγάλη δυσκολία το υπουργείο. Όσο σκληρό κι αν ακουστεί, θα μπλοκάρουμε τη διαδικασία (με σύμμαχο το νόμο, όχι τις ταρζανιές στα κάγκελα), μέχρι να αναγκαστεί το υπουργείο να αγνοήσει την εξέγερση των "αδικημένων"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2016, 10:29:43 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:19:59 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #396 στις: Ιούνιος 03, 2016, 10:38:19 μμ »
Η πρόταση Φίλη ήταν καλός συμβιβασμός. Έστελνε αυτούς που δεν είχαν επιτυχία στον ΑΣΕΠ και μεγάλη προυπηρεσία κάπου στη μέση μαζί με τους επιτυχόντες με μεγάλους βαθμούς και μηδενική προυπηρεσία και μπροστά έβγαιναν αυτοί που είχαν και υψηλή επιτυχία ΑΣΕΠ αλλά και προυπηρεσία.
Δυστυχώς η προσπάθεια δεν απέδωσε καρπούς και οδήγησε τους "αντιμαχόμενους" στην κατά μέτωπο κόντρα.
Ο καθένας διεκδικεί το έννομο ή δίκαιο κατ' αυτόν συμφέρον του  όπως επιθυμεί...
Ένα να σκεφτούν οι "αντιμαχόμενοι": Αν βρισκόντουσαν στη θέση του άλλου, πάλι την ίδια αντιπαράθεση δεν θα είχαμε;

Μια άλλη λύση θα ήταν πλήρης διαχωρισμός με ποσόστωση. Οι μεν να διορίζονται μέσω της επιτυχίας στον ΑΣΕΠ και οι δε μέσω της προυπηρεσίας, τόσο για αναπλήρωση, όσο και για μόνιμους διορισμούς, μέχρι να βρεθεί πρόσθετος τρόπος διορισμού μέσω καθηγητικών σχολών στην δευτεροβάθμια  με αυστηρά καθορισμένο  αριθμό θέσεων και την παράλληλη μείωση του αριθμού των εισακτέων στις σχολές της  πρωτοβάθμιας  για να μπαίνουν και νέοι ηλικιακά εκπαιδευτικοί στα σχολεία.
Διορισμοί με μοριοδότηση σημαίνει νέα επετηρίδα με τα αδιέξοδά της και μηδενικές ευκαιρίες για τους νέους...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #397 στις: Ιούνιος 03, 2016, 10:43:46 μμ »
Η πρόταση Φίλη ήταν καλός συμβιβασμός. Έστελνε αυτούς που δεν είχαν επιτυχία στον ΑΣΕΠ και μεγάλη προυπηρεσία κάπου στη μέση μαζί με τους επιτυχόντες με μεγάλους βαθμούς και μηδενική προυπηρεσία και μπροστά έβγαιναν αυτοί που είχαν και υψηλή επιτυχία ΑΣΕΠ αλλά και προυπηρεσία.
Δυστυχώς η προσπάθεια δεν απέδωσε καρπούς και οδήγησε τους "αντιμαχόμενους" στην κατά μέτωπο κόντρα.
Ο καθένας διεκδικεί το έννομο ή δίκαιο κατ' αυτόν συμφέρον του  όπως επιθυμεί...
Ένα να σκεφτούν οι "αντιμαχόμενοι": Αν βρισκόντουσαν στη θέση του άλλου, πάλι την ίδια αντιπαράθεση δεν θα είχαμε;

Μια άλλη λύση θα ήταν πλήρης διαχωρισμός με ποσόστωση. Οι μεν να διορίζονται μέσω της επιτυχίας στον ΑΣΕΠ και οι δε μέσω της προυπηρεσίας, τόσο για αναπλήρωση, όσο και για μόνιμους διορισμούς, μέχρι να βρεθεί πρόσθετος τρόπος διορισμού μέσω καθηγητικών σχολών στην δευτεροβάθμια  με αυστηρά καθορισμένο  αριθμό θέσεων και την παράλληλη μείωση του αριθμού των εισακτέων στις σχολές της  πρωτοβάθμιας  για να μπαίνουν και νέοι ηλικιακά εκπαιδευτικοί στα σχολεία.
Διορισμοί με μοριοδότηση σημαίνει νέα επετηρίδα με τα αδιέξοδά της και μηδενικές ευκαιρίες για τους νέους...

Αυτό που λες είναι το 60-40, που έχει κριθεί αντισυνταγματικό. Συμβιβασμός που βολεύει μέρος αυτών που έχουν δικαστικές αποφάσεις με το μέρος τους, δεν πρόκειται να σταθεί. Η μόνη λύση, είναι να εφαρμοστούν οι δικαστικές αποφάσεις. Είναι το μόνο σύστημα που δεν πρόκειται να μπλοκαριστεί από προσφυγή.

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #398 στις: Ιούνιος 03, 2016, 10:44:56 μμ »
και το ασεπ με μοριοδότηση τι είναι αντισυνταγματικό; το απέρριψε το ΣτΕ; και σε ποια απόφαση;
εσείς εδω όπως έχω καταλάβει  θέλετε πιο πολύ να γίνει ασεπ για να πάνε να δώσουν τα ιδιωτικά και  οι λοιποί....μα  το ΣτΕ δέχθηκε την προϋπηρεσία ως προσαύξηση κι ας αποκτήθηκε όπως εσείς καταδικάζεται...άρα θέλετε ασεπ ως κολυμπήθρα του Σιλωάμ....στην πράξη: ένας ιδιωτικός μπήκε με την βαρβάτη προϋπηρεσία του και μάζεψε και αρκετή δημόσια προϋπηρεσία δίνει ασεπ και μετα 16.80 διορίζεται....κι έσύ δίνεις ασεπ για να μαζέψεις ό, τι αυτός μάζεψε με την τσουλήθρα των ιδιωτικών...αρκεί που εδωσε ασεπο ιδιωτικός . .
’,  και κάτι άλλο: επειδή έγραψες καλύτερα από εμένα να είσαι στον κοινό  πίνακα αναπληρωτών πιο πάνω από εμένα αλλά άμα σε φτάσω με το ανώτατο πλαφόν της προϋπηρεσίας να μην μπορώ να σε προσπεράσω ακόμα κι αν εσύ δεν εργάζεσαι...δηλαδή μονίμως κάτω από εσένα θα είμαι...και θα περιμένω πότε θα κάνει ασεπ...η .καθήλωσηαυτή  πόσο αξιοκρατική είναι άραγε;...
Αν κατάλαβα καλά,εσύ θες πλαφόν στα μόρια του ασεπ (πχ μεχρι 8;) και προϋπηρεσία χωρίς πλαφόν!Ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου.Εντός της φιλοσοφίας του νήματος σίγουρα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2016, 10:47:16 μμ από martha.fa »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #399 στις: Ιούνιος 03, 2016, 10:50:03 μμ »
Αυτό που λες είναι το 60-40, που έχει κριθεί αντισυνταγματικό. Συμβιβασμός που βολεύει μέρος αυτών που έχουν δικαστικές αποφάσεις με το μέρος τους, δεν πρόκειται να σταθεί. Η μόνη λύση, είναι να εφαρμοστούν οι δικαστικές αποφάσεις. Είναι το μόνο σύστημα που δεν πρόκειται να μπλοκαριστεί από προσφυγή.

Καλά, την τελευταία εκδοχή την παίρνω πίσω.   ;D
Μπερδεύτηκα με όλα αυτά και ξέχασα σε ποια μεριά είμαι...  ::)

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #400 στις: Ιούνιος 03, 2016, 10:57:46 μμ »
Καλά, την τελευταία εκδοχή την παίρνω πίσω.   ;D
Μπερδεύτηκα με όλα αυτά και ξέχασα σε ποια μεριά είμαι...  ::)

Δεν είναι θέμα μεριών ρε παιδιά. Είναι απλά θέμα του να συνειδητοποιήσεις και να αποδεχτείς πως δεν πρόκειται από δω και πέρα να εφαρμοστεί κανένα απολύτως σύστημα που δε θα έχει την έγκριση του ΣτΕ. Η εμπιστοσύνη προς το υπουργείο έχει χαθεί οριστικά. Το παραμικρό που θα φέρνει, έστω και 1 άτομο θα προσφεύγει στο ΣτΕ για να το κρίνει. Αν αυτό δεν συνάδει με το σύνταγμα, θα μπλοκάρεται. Όταν όλοι το καταλάβουν αυτό, τότε θα έχουμε πρόοδο.

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #401 στις: Ιούνιος 03, 2016, 11:05:49 μμ »
Καλά, την τελευταία εκδοχή την παίρνω πίσω.   ;D
Μπερδεύτηκα με όλα αυτά και ξέχασα σε ποια μεριά είμαι...  ::)
Επειδή ακριβώς είναι ανθρώπινο να επιθυμεί κανείς ένα σύστημα που θα τον ευνοεί,δεν έχουν νόημα οι προτάσεις.Νόημα ίσως θα είχαν προ  ασεπ.Η μόνη πρόταση είναι να εφαρμοστούν οι νόμοι.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #402 στις: Ιούνιος 03, 2016, 11:14:08 μμ »
Καλά, την τελευταία εκδοχή την παίρνω πίσω.   ;D
Μπερδεύτηκα με όλα αυτά και ξέχασα σε ποια μεριά είμαι...  ::)

και όμως πάνο σε ευχαριστώ γιατί είχες άποψη και πρόταση (όχι σαν ορισμένους έμπιστους του φίλη)

και μου έδωσες μία ιδέα που θα μπορούσε να συμβιβάσει την κατάσταση!

ΠΡΟΤΑΣΗ (προσωρινή ελπίζω μέχρι να γίνει διαδικασία ΑΣΕΠ για μόνιμους διορισμούς)

οι φετινοί αναπληρωτές να βγουν από 2 πίνακες
με ποσόστωση 50-50

Α πίνακας
Οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ με την σειρά επιτυχίας που έχουν στον πίνακα (δεν βάζω προσαυξήσεις για ευκολία τώρα... αλλά μπορούμε να τις συζητήσουμε)

Β πίνακας
Πίνακας με βάση την μοριοδότηση που δίνει ο ΑΣΕΠ για τις προσλήψεις (δηλαδή όπως εδώ στις "Συμβάσεις Ορισμένου Χρόνου ή Μίσθωσης Έργου" http://www.asep.gr/asep/site/home/LC+Functions/Ipologismos+morion.csp)
οπότε και οι νέοι θα πάρουν μόρια (ανεργία) και όσοι έχουν προϋπηρεσία θα είναι μέσα

φυσικά κάποιος μπορεί να κάνει αίτηση και στους 2 πίνακες

η παραπάνω πρόταση και συνταγματική είναι και καλύπτει όλες τις ομάδες και είναι ΕΥΚΟΛΑ υλοποιήσιμη

τι λέτε; κάθε λεπτομέρεια είναι συζητήσιμη

 

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2016, 11:16:29 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #403 στις: Ιούνιος 03, 2016, 11:35:06 μμ »
Κινέγηρε, έπαιξα λίγο με τον τρόπο μοριοδότησης του Β πίνακά σου. Τα μόρια από τον χρόνο ανεργίας είναι πολλά και σίγουρα είναι ευκαιρία και για τους νεότερους που ήταν εκτός...
Εγώ θα συμφωνούσα, αλλά θα διαφωνήσουν πολλοί "βολεμένοι" με την υπεραξία της προυπηρεσίας...
Θα ήταν, όμως, μία λύσις...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #404 στις: Ιούνιος 03, 2016, 11:38:37 μμ »
Κινέγηρε, έπαιξα λίγο με τον τρόπο μοριοδότησης του Β πίνακά σου. Τα μόρια από τον χρόνο ανεργίας είναι πολλά και σίγουρα είναι ευκαιρία και για τους νεότερους που ήταν εκτός...
Εγώ θα συμφωνούσα, αλλά θα διαφωνήσουν πολλοί "βολεμένοι" με την υπεραξία της προυπηρεσίας...
Θα ήταν, όμως, μία λύσις...

το τι δίνει το κάθε κριτήριο είναι συζητήσιμο, δεν χρειάζεται να είναι ακριβώς όπως εκεί...
το θέμα είναι να είναι συνταγματικό και να δίνει σε όλους ευκαιρία.... οι ασεπίτες και ειδικά αυτοί με προϋπηρεσία θα μπορούν να παίζουν σε 2 πίνακες και θα είναι οι πιο ευνοημένοι και δίκαια
σε ευχαριστώ πάνο

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #405 στις: Ιούνιος 03, 2016, 11:41:32 μμ »
Ο Φίλης πάντως μιλάει για ένα νέο σύστημα διορισμών και προσλήψεων. Από την άλλη ετοιμάζει μέτρα εξοικονόμησης προσωπικού και ο αριθμός των προσλήψεων των αναπληρωτών αναμένεται να μειωθεί στο σχολικό έτος 2016-2017.

Με αυτά τα δεδομένα ο Φίλης μάλλον θα εξαπατήσει τους αδιόριστους εκπαιδευτικούς και στην συνέχεια. Δεν θα προχωρήσει σε διορισμούς ούτε στην επόμενη χρονιά. Απλά θα αρχίσει μία συζήτηση με συνδικαλιστές και ενώσεις εκπαιδευτικών που δεν θα τελειώσει ποτέ. Το πολυειπωμένο πλάνο των 20.000 διορισμών για τα επόμενα τρία χρόνια βέβαια, θα το επαναλαμβάνει συνεχώς, όσο είναι υπουργός.

Αυτό που μένει δηλαδή είναι αυτές οι μειωμένες προσλήψεις αναπληρωτών. Το καθεστώς των αναπληρωτών που υπάρχει αυτή την στιγμή θα περάσει από την κρίση του ΣτΕ. Αν το ΣτΕ δώσει νέα παράταση αυτό θα το δούμε μέσα στο καλοκαίρι. Πάντως ο Φίλης ρισκάρει με την απόφασή του να αποσύρει την τελευταία στιγμή το νέο νομοσχέδιο, την ομαλή λειτουργία πολλών σχολείων στην επικράτεια.

Κάποιοι εδώ στο φόρουμ δεν έχει καταλάβει τι σημαίνει νομολογία του ΣτΕ που λέει και ο Φίλης. Επιμένετε αποκλειστικά στην απόφαση 4303 και αρέσκεστε να δίνεται την ερμηνεία που σας βολεύει. Σύντομα από τις επόμενες αποφάσεις του ΣτΕ θα δείτε ότι όλες οι αποφάσεις του συνδέονται. Αυτή την περίοδο υπάρχει και η συνεχιζόμενη απεργία με αποτέλεσμα κάποιες σημαντικές αποφάσεις του ΔΕΑ να μείνουν πίσω.

Σήμερα η αποχή των δικηγόρων αποφασίστηκε να συνεχιστεί με 36 έναντι 22 ψήφους. Ε, κάποια στιγμή θα λήξει. Κάνετε υπομονή και θα δείτε τι σημαίνει ακυρωτικές αποφάσεις και ποιες είναι οι συνέπειες στους διορισμούς και τις προσλήψεις. Μία γεύση άλλωστε έχετε πάρει ήδη πριν την απεργία.

Κατά την γνώμη δεν τίθεται κανένα θέμα συμβιβασμού διότι και ένας να είναι αδικημένος, θα προσφύγει στα δικαστήρια και ο συμβιβαστικός νόμος θα ανατραπεί. Όποιος νόμος θα δοκιμαστεί στα δικαστήρια λοιπόν όπως και ο κάθε υπουργός για τις επιλογές του. Πάντα υπάρχει λύση αλλά αυτή θα είναι στα πλαίσια του συντάγματος, στην ουσία υποδεικνύεται από τις αποφάσεις του ΣτΕ που ερμηνεύει τους συνταγματικούς νόμους.

Αυτοί είναι οι κανόνες του πολιτεύματός μας ανεξάρτητα αν παρακάμφθηκαν από πολιτικούς και συνδικαλιστές.
 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159821
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.