*

Αποστολέας Θέμα: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα  (Αναγνώστηκε 61974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 06, 2016, 02:34:28 μμ »
@spiritus asper

Για κάποιο άλλο portofolio  το συζητώ....για τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα...τα βιώνω καθημερινά με τους μαθητές μου!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2016, 02:36:30 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:43:24 »

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 06, 2016, 03:04:15 μμ »

Tοτε γιατι αντικατασταθηκε η αριθμητικη βαθμολογηση απο την περιγραφικη? ΝΟΜΙΜΩς ΑΠΟΡΩΝ?

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 06, 2016, 03:12:13 μμ »
Tοτε γιατι αντικατασταθηκε η αριθμητικη βαθμολογηση απο την περιγραφικη? ΝΟΜΙΜΩς ΑΠΟΡΩΝ?

Αντί για βαθμολογική αξιολόγηση θα κάνεις περιγραφική αξιολόγηση...την οποία και πάλι θα πρέπει να τεκμηριώσεις πληρως...Ακόμα φυσικά είμαστε στις ιδέες στη πράξη δεν μα διαφωτίζει ο υπουργός πως ακριβώς θα γίνεται...
Υπηρετείς στην δημόσια εκπαίδευση;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2016, 03:14:16 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 06, 2016, 03:49:20 μμ »
Δεν υπάρχουν χρήσιμα και μη μαθήματα...Στο δημοτικό σε πληροφορώ κάθε φορά που ολοκληρώνω μια ενότητα στην ξένη γλώσσα οι ίδιοι οι μαθητές ζητούν ένα τεστ, αλλά εγώ το εφαρμόζω όταν κρίνω πως είναι ο κατάλληλος χρόνος. Διδάσκω σε 4 σχολεία και παντού οι μαθητές ζητούν το τεστ.
Δε λες κάτι διαφορετικό από αυτό που λέω εγώ. Εγώ μίλησα για την περιττή ύπαρξη των εξετάσεων, όχι των τεστ. Μπορείς να αξιολογήσεις και με τεστ, γιατί πρέπει καλοκαιριάτικα παιδάκια 12-15 να δίνουν επί ένα μήνα εξετάσεις; Είναι επαρκής λόγος για να μισήσεις το σχολείο. Όσο για τους ΠΕ02, να σημειώσουμε ότι θα συμπληρώσουν τις ώρες που χάνουν με την ιστορία που στο γυμνάσιο σχεδόν ποτέ δεν κάνουν. Αν και έχει ειπωθεί ότι θα αυξηθεί κατά μία ώρα η γλώσσα. Το θέμα όμως δεν είναι οι ειδικότητες και οι διαφορές που έχουμε μεταξύ μας. Πρέπει να το δούμε συνολικά το ζήτημα. Προσπαθεί να κόψει ώρες και γλυκαίνει το χάπι για γονείς και μαθητές. Αυτό είναι το ζήτημα. Επίσης, θεωρώ απαράδεκτο από το στόμα του υπουργού να εκστομίζεται η φράση "δευτερεύοντα μαθήματα". Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:43:24 »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 06, 2016, 04:04:15 μμ »
Δε λες κάτι διαφορετικό από αυτό που λέω εγώ. Εγώ μίλησα για την περιττή ύπαρξη των εξετάσεων, όχι των τεστ. Μπορείς να αξιολογήσεις και με τεστ, γιατί πρέπει καλοκαιριάτικα παιδάκια 12-15 να δίνουν επί ένα μήνα εξετάσεις; Είναι επαρκής λόγος για να μισήσεις το σχολείο. Όσο για τους ΠΕ02, να σημειώσουμε ότι θα συμπληρώσουν τις ώρες που χάνουν με την ιστορία που στο γυμνάσιο σχεδόν ποτέ δεν κάνουν. Αν και έχει ειπωθεί ότι θα αυξηθεί κατά μία ώρα η γλώσσα. Το θέμα όμως δεν είναι οι ειδικότητες και οι διαφορές που έχουμε μεταξύ μας. Πρέπει να το δούμε συνολικά το ζήτημα. Προσπαθεί να κόψει ώρες και γλυκαίνει το χάπι για γονείς και μαθητές. Αυτό είναι το ζήτημα. Επίσης, θεωρώ απαράδεκτο από το στόμα του υπουργού να εκστομίζεται η φράση "δευτερεύοντα μαθήματα". Άλλο το ένα άλλο το άλλο.


Διαβασε αυτό το άρθρο...
http://www.esos.gr/arthra/44403/dialogo-gia-arhaia-mathimatika-kai-istoria-proaniggeile-o-ypoyrgos-paideias
Διάλογο για Αρχαία, Μαθηματικά και Ιστορία προανήγγειλε ο υπουργός Παιδείας
Όποια ριζική αλλαγή θα γίνει στο σύστημα πρόσβασης των υποψηφίων στα ΑΕΙ θα αφορά τους μαθητές και τις μαθήτριες που θα έχουν τουλάχιστον δύο χρόνια μπροστά τους μέχρι την αποφοίτηση από το Λύκειο.

 Η φράση "δευτερεύοντα μαθήματα" ανοίγει τον Ασκό του Αιόλου ....ήδη παρουσιαστηκαν οι πρώτοι υπερασπιστές της !!
Ο λαϊκισμός είναι εδώ...
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 06, 2016, 04:06:10 μμ »

Και τι απολυτήριο θα πάρεις στο Γυμνάσιο, με περιγραφική αξιολόγηση;
Αν απαντήσει κάποιος ναι, μετά να μου απαντήσει πως θα μετρήσει σε ένα διαγωνισμό ΑΣΕΠ η περιγραφική.


Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 06, 2016, 04:09:59 μμ »
Και τι απολυτήριο θα πάρεις στο Γυμνάσιο, με περιγραφική αξιολόγηση;
Αν απαντήσει κάποιος ναι, μετά να μου απαντήσει πως θα μετρήσει σε ένα διαγωνισμό ΑΣΕΠ η περιγραφική.

Πιστεύω ότι βιάζονται και εκτοξεύουν πυροτεχνήματα....το πλέον πιθανό είναι να υπάρχουν και τα δυο είδη αξιολόγησης....το ένα ως συμπλήρωμα του άλλου..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 06, 2016, 04:14:37 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 06, 2016, 04:19:56 μμ »
Πιστεύω ότι βιάζονται και εκτοξεύουν πυροτεχνήματα....το πλέον πιθανό είναι να υπάρχουν και τα δυο είδη αξιολόγησης....το ένα ως συμπλήρωμα του άλλου..

θα έχουμε 4-5 μαθήματα (Νέα Ελληνικά, Μαθηματικά, Φυσική, Ιστορία και ίσως Αρχαία) που θα δίνουν εξετάσεις και θα παίρνουν βαθμό, δίνοντας με την σειρά τους βαθμό απολυτηρίου κλπ και θα είναι και όλα τα υπόλοιπα μαθήματα

πρωτεύοντα-δευτερεύοντα ; μαντέψτε ποιο μάθημα θα θεωρηθεί τι...

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 06, 2016, 04:26:09 μμ »
θα έχουμε 4-5 μαθήματα (Νέα Ελληνικά, Μαθηματικά, Φυσική, Ιστορία και ίσως Αρχαία) που θα δίνουν εξετάσεις και θα παίρνουν βαθμό, δίνοντας με την σειρά τους βαθμό απολυτηρίου κλπ και θα είναι και όλα τα υπόλοιπα μαθήματα

πρωτεύοντα-δευτερεύοντα ; μαντέψτε ποιο μάθημα θα θεωρηθεί τι...

Έχω την εντύπωση ότι έχουν χάσει την αίσθηση της πραγματικότητας...
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 06, 2016, 04:45:01 μμ »
Ιωάννα2016

τι εννοείς για τα καλλιτεχνικά;

Αν εννοείς  στο γυμνάσιο όπου το μάθημα δεν εξετάζεται γραπτά, το αν "τα παιδιά παν βόλτα" εξαρτάται απο τους στόχους που θέτει ο κάθε εκπαιδευτικός για το μάθημά του, ποιές βάσεις θα τους δώσει ειδικά αν δεν έχουν ξανακάνει καλλιτεχνικά στο δημοτικό, πως θα το κάνει ενδιαφέρον για τους μαθητές και το πως θα τους πλησιάσει για να τους κερδίσει.

Αν εννοείς στο Λύκειο, τα καλλιτεχνικά εξεταζονται γραπτά και στην Α' και στην Γ' Λυκείου και το αν τα παιδιά "παν για βόλτα" ή όχι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως πάλι από το πως θα κανει ενδιαφέρον το μάθημα ο καθηγητής, το εποπτικό υλικό, αν θα τους επιτραπεί να εκφραστούν δημιουργικά (κάτι που το έχουν πάρα πολύ ανάγκη), αν κάποιοι δίνουν το μάθημα πανελλαδικά κλπ. Και αν χρειαστεί, ναι  θα παν και βόλτα κυριολεκτικά για να βγουν έξω από την τάξη και να μάθουν να παρατηρούν το φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον και να καθήσουν έξω να το αποδώσουν σχεδιαστικά/χρωματικά εκ του φυσικού  :). Είναι μία από τις χρησιμότερες βιωματικές ασκήσεις.

Τα ίδια πάνω-κάτω ισχύουν για όλα τα μαθήματα. Εκτός από τους μαθητές που είναι διαφορετικοί σε καθε χρονιά, άλλοτε πιό "εύκολοι" και άλλοτε πιο "δύσκολοι", από εμάς εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό το πως θα μεγιστοποιήσουμε το όφελος του κάθε μαθήματος.

Και σίγουρα όπως έχουν πει και άλλοι εδώ μέσα η αξιολόγηση των μαθητών δεν έχει να κάνει μόνο με τα διαγωνίσματα και την βαθμοθηρία.
 


Επίτρεψέ μου να σου πως όσα μαθήματα δεν εξετάζονται ή δεν είναι κατεύθυνσης ο,τι και αν κάνει ο δύστυχος καθηγητής,με τη νοοτροπία που κυριαρχεί πως μόνο τα μαθήματα κατεύθυνσης μετρούν,δεν θα πετύχει πολλά.Χρειάζεται κατ εμέ να εξετάζεται κάθε μάθημα και να θεωρούνται όλα βασικά.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 06, 2016, 04:46:41 μμ »
Και τι απολυτήριο θα πάρεις στο Γυμνάσιο, με περιγραφική αξιολόγηση;
Αν απαντήσει κάποιος ναι, μετά να μου απαντήσει πως θα μετρήσει σε ένα διαγωνισμό ΑΣΕΠ η περιγραφική.


+++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 06, 2016, 05:56:39 μμ »
Επίτρεψέ μου να σου πως όσα μαθήματα δεν εξετάζονται ή δεν είναι κατεύθυνσης ο,τι και αν κάνει ο δύστυχος καθηγητής,με τη νοοτροπία που κυριαρχεί πως μόνο τα μαθήματα κατεύθυνσης μετρούν,δεν θα πετύχει πολλά.Χρειάζεται κατ εμέ να εξετάζεται κάθε μάθημα και να θεωρούνται όλα βασικά.

Συμφωνώ ως προς το να θεωρούνται ολα τα μαθήματα βασικά και ότι πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία πως μόνο κάποια συγκεκριμένα μετρούν περισσότερο. Τη στιγμή που όλα εντάσσονται στο ΑΠΣ, έχουν κάποιο λόγο που διδάσκονται στο σχολείο και δεν διακρίνονται σε δύο ταχυτήτων.
Τώρα, το ότι ο κάθε εκπαιδευτικός που κάνει μάθημα που δεν είναι κατεύθυνσης ή μη εξεταζόμενο χαρακτηρίζεται "δύστυχος" οδηγεί σε μία κατηγοριοποίηση άνευ περιεχομένου. Δύστυχος είναι όποιος κάνει μία δουλειά για την οποία δεν είναι κατάλληλος, δεν τη διάλεξε και εργάζεται σε λανθασμένο περιβάλλον ενώ θα ήθελε να βρίσκεται και να διαπρέπει κάπου αλλού  :( (σίγουρα υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις  στα σχολεία και σε όλα τα αντικείμενα) και όχι όποιος μπορεί να διδάξει με στοχοθεσία, μέθοδο και υπευθυνότητα :)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 06, 2016, 06:40:30 μμ »
ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ, έχω διαβάσει τις δηλώσεις του Φίλη. Εγώ, για να το διευκρινίσουμε, δεν είμαι υπέρ του Φίλη (μάλιστα, δεν ήμουνα ούτε όταν ο υπόλοιπος κλάδος ήταν υπέρ και του Φίλη και της πρώτης φοράς αριστεράς). Το θέμα είναι, για να το ξαναπώ, ότι δεν ασπάζομαι τη διάκριση των μαθημάτων, αλλά ούτε συμφωνώ με την ύπαρξη εξετάσεων. Θεωρώ ότι κάνεις τα παιδιά να μισούν το σχολείο. Πώς να το κάνουμε; Εγώ, που αγαπούσα τόσο πολύ το διάβασμα, όταν τελείωσαν οι πανελλαδικές έκανα ένα χρόνο να πιάσω βιβλίο στα χέρια μου. Παραλίγο να χάσω το πρώτο έτος στο πανεπιστήμιο, ενώ καταβρόχθιζα τα βιβλία μέχρι τότε.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Πρωτεύοντα και Δευτερεύοντα μαθήματα
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 06, 2016, 06:47:47 μμ »
Και, γενικά, είναι απάνθρωπο να παπαγαλίζεις 10 βιβλία και να δίνεις εξετάσεις. Ας γράφουν τα παιδιά επαναληπτικά τεστ όπως στο δημοτικό. Δεν αναβαθμίζουν το μάθημά μας οι εξετάσεις. Μακάρι να μην υπήρχαν εξετάσεις στα δικά μου μαθήματα και εκείνον τον ένα μήνα να τον αξιοποιούσα για να διαβάσουν τα παιδιά ένα λογοτεχνικό βιβλίο, να γράψουν περισσότερο κτλ. Τρέχουμε κάθε χρόνο σαν τους τρελούς πίσω από μια ύλη για να βάλουμε στις εξετάσεις. Καλύτερα να μην υπάρχουν εξετάσεις, ώστε να μπορώ να διδάξω πιο ελεύθερα και όχι εκείνα τα κείμενα που έχουν αποφασίσει οι παλιοί του σχολείου, γιατί βαριούνται να μελετήσουν και κανένα άλλο. Σκεφτείτε το κι έτσι!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.