*

Αποστολέας Θέμα: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 237654 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #630 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 06:42:54 μμ »
Συγνώμη κιόλας,
αλλά εδώ υποχρεώνουν τον κόσμο  να περάσει εξετάσεις και μικροδιδασκαλία για να κάνουν μαθημα στα Κέντρα Δια Βίου Μάθησης και στα ΚΑΠΙ για να διδάσκουν στις γιαγιάδες κέντημα και δεν θα χρειάζετε η επιτυχία σε γραπτό του ΑΣΕΠ για τυπική πρωτοβάθμια κ δευτροβάθμια εκπαίδευση στα δημόσια σχολεία?!?


Είστε σοβαροί??
Έτσι κουτουρού?!μου έκατσε η προυπηρεσία τόσα χρόνια και με το ζόρι διορίστε με?!!??!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:35:37 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #631 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 06:57:18 μμ »
Συγνώμη κιόλας,
αλλά εδώ υποχρεώνουν τον κόσμο  να περάσει εξετάσεις και μικροδιδασκαλία για να κάνουν μαθημα στα Κέντρα Δια Βίου Μάθησης και στα ΚΑΠΙ για να διδάσκουν στις γιαγιάδες κέντημα και δεν θα χρειάζετε η επιτυχία σε γραπτό του ΑΣΕΠ για τυπική πρωτοβάθμια κ δευτροβάθμια εκπαίδευση στα δημόσια σχολεία?!?


Είστε σοβαροί??
Έτσι κουτουρού?!μου έκατσε η προυπηρεσία τόσα χρόνια και με το ζόρι διορίστε με?!!??!

κοίτα τα πράγματα είναι πιο σύνθετα...υπάρχει και κόσμος με προϋπηρεσία μετά από πολλαπλές επιτυχίες στον ασεπ  .. δεν έχουμε τους σκέτους προυπηρεσία και τους σκέτους επιτυχία ασεπ  όσο και να βολεύεις κάποιους αυτός ο μανιχαϊσμός

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #632 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 07:16:31 μμ »
Έστω ότι βγαίνει θετική απόφαση για τους έχοντες ΑΣΕΠ. Στην προϋπηρεσία θα μπει πλαφον;
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #633 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 07:22:13 μμ »
Έστω ότι βγαίνει θετική απόφαση για τους έχοντες ΑΣΕΠ. Στην προϋπηρεσία θα μπει πλαφον;
Δεν μπορεί να συμβεί το πρώτο χωρίς το δεύτερο. Θετική θα είναι αν η βαρύτητα του βαθμού του γραπτού διαγωνισμού είναι μεγαλύτερη σε σχέση με την προϋπηρεσία. Επίσης σημαντικό είναι αν κριθεί ή όχι, οι έχοντες ΑΣΕΠ να προηγούνται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:35:37 »

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #634 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 07:34:45 μμ »

Οι 30+ και 40+ ΔΕΝ καταλαβαίνω με ΤΙ αξιωσεις ζητάνε διορισμό εάν δεν έχουν τουλάχιστον μία επιτυχία ΑΣΕΠ. Δηλαδη και λίγη τσίπα.

Καθηγητής είσαι. Διαβασε. Απλα τα πράματα. Αν δεν μπορείς, δεν θα διοριστείς καθηγητής σε δημόσιο σχολείο. Θα διοριστεί ο άλλος που μπορεί.

Εάν πρέπει να διαβάσει θεωρία και κάνει μικροδιδασκαλία ο μάγειρας που μας κάνει μαθήματα στα Δια Βίου τοτε λεω εγώ ΜΑΛΛΟΝ θα πρέπει να διαβάσει και ο μαθηματικός και ο φιλολογος και ο πληροφορικός που κρατάνε τις τύχες των παιδιών μας στα χέρια τους.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #635 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 07:35:32 μμ »
Η απόφαση του δικαστηρίου θα κρίνει τα πάντα. Εγώ ανέφερα τι ζητάνε οι επιτυχόντες με την προσφυγή τους. Η απόφαση διαρκεί συνήθως κοντά στους τρεις μήνες. Άντε γιατί υπάρχει κορεσμός με τις αποφάσεις μπορεί και περισσότερο. Εγώ υπολογίζω τέλη χειμώνα ή αρχές άνοιξης να δοθεί καθαρογραμμένη.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #636 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 07:49:39 μμ »
Οι 30+ και 40+ ΔΕΝ καταλαβαίνω με ΤΙ αξιωσεις ζητάνε διορισμό εάν δεν έχουν τουλάχιστον μία επιτυχία ΑΣΕΠ. Δηλαδη και λίγη τσίπα.

Καθηγητής είσαι. Διαβασε. Απλα τα πράματα. Αν δεν μπορείς, δεν θα διοριστείς καθηγητής σε δημόσιο σχολείο. Θα διοριστεί ο άλλος που μπορεί.

Εάν πρέπει να διαβάσει θεωρία και κάνει μικροδιδασκαλία ο μάγειρας που μας κάνει μαθήματα στα Δια Βίου τοτε λεω εγώ ΜΑΛΛΟΝ θα πρέπει να διαβάσει και ο μαθηματικός και ο φιλολογος και ο πληροφορικός που κρατάνε τις τύχες των παιδιών μας στα χέρια τους.
ναι αλλά ο μάγειρας στο δια βίου έχει και μια θητεία στις κουζίνες και εδώ έχουμε χιλίαδες αναπληρωτές με χρόνια στις τάξεις...αυτά θα πεταχτούν;

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #637 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 09:18:42 μμ »
Συνάδελφοι,η δίκη γίνεται για να ξεκαθαρίσει ποιά είναι νόμιμη προυπηρεσία και ποιά παράνομη. Οι δικαστές δεν νομοθετούν για να πουν πόσα μόρια θα πάρει ο μεν και πόσα ο δε. Αυτό που θα πουν είναι ποιός θα μπορεί πλέον να έχει πρόσβαση στους πίνακες αναπληρωτων. Τα πράγματα είναι πιο σοβαρά απο ότι καποιοι νομίζουν,γιατί υπάρχει ανοιχτό το ενδεχόμενο εκπαιδευτικοί με μεγάλες προυπηρεσίες να μην μπορούν ούτε αίτηση να κάνουν για αναπληρωτής. Με βάση αυτό, η κυβέρνηση δεν χρειάζεται καν να αλλάξει νόμο. Απλά θα πετάξει έξω απο τους πινακες τους παράνομους και θα επιτρέψει να υφίστανται μόνο οι νόμιμες προυπηρεσίες! Άρα το ζητούμενο είναι ποιος είναι παράνομος και πιοός νόμιμος.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #638 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 09:22:16 μμ »
Δεν υπάρχει νόμιμη και παράνομη προϋπηρεσία. Μη λες ό,τι θέλεις. Και δεν έχω ούτε 0,1 από ΠΔΣ μη παρεξηγηθώ.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #639 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 09:37:33 μμ »
Δεν υπάρχει νόμιμη και παράνομη προϋπηρεσία. Μη λες ό,τι θέλεις. Και δεν έχω ούτε 0,1 από ΠΔΣ μη παρεξηγηθώ.
Η βυσματική προυπηρεσία είναι παρανόμως αποκτημένη! Γιατί επέλεγαν για την πρόσθετη ή για την ενισχυτική διδασκαλία συζύγους και συγγενείς των Διευθυντών και των Προισταμένων εκπαιδευτικών θεμάτων των ΔΔΕ, παιδιά και ανήψια των Διευθυντών διαφόρων σχολείων, κολλητούς αιρετών και δε συμμαζεύεται και δεν προσλάμβαναν εμένα ή τον άλλο τον συνάδελφο, που δεν είχαμε τέτοιες γνωριμίες και τέτοια πάρε-δώσε; Κι αυτό γινόταν για πολλά χρόνια και πολύς κόσμος είναι σήμερα διορισμένος μ' αυτό τον τρόπο, χωρίς ποτέ του να περάσει από ένα εξεταστικό κέντρο να δώσει ΑΣΕΠ! Και φυσικά είναι αμφίβολο αν ξέρει αυτός ο κόσμος το διδακτικό του αντικείμενο! Και λέτε κάποιοι πως δεν υπάρχει τέτοιου είδους προυπηρεσία; Μα θα τρελαθούμε εντελώς; Πρώτη φορά τα ακούτε; Πού ζήτε;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #640 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 09:42:18 μμ »
Μαζί σου. Κι εγώ έχω νιώσει έτσι. Δε μπορείς να την πεις παράνομη όμως. Νόμους του κράτους ακολούθησαν. Βρίσκω πιθανότερο το να μην πεταχτεί καμια προϋπηρεσία εκτός. Απλά θα μπει πλαφόν.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #641 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 09:45:13 μμ »
Μαζί σου. Κι εγώ έχω νιώσει έτσι. Δε μπορείς να την πεις παράνομη όμως. Νόμους του κράτους ακολούθησαν. Βρίσκω πιθανότερο το να μην πεταχτεί καμια προϋπηρεσία εκτός. Απλά θα μπει πλαφόν.
Ας μπει πλαφόν, δεν έχω θέμα. Αρκεί να προτάσσονται άλλα κριτήρια, που είναι πιο ουσιώδη, γιατί με την προυπηρεσία δε βρίσκεται άκρη!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #642 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 10:17:12 μμ »
Ας μπει πλαφόν, δεν έχω θέμα. Αρκεί να προτάσσονται άλλα κριτήρια, που είναι πιο ουσιώδη, γιατί με την προυπηρεσία δε βρίσκεται άκρη!
Δεν είναι μόνο το αν βρίσκεται άκρη αλλά και τι είναι λογικό/ηθικό. Έχουμε 2 καθηγητές με προϋπηρεσία αλλά ο ένας έχει και ασεπ, ενώ ο άλλος ή φοβήθηκε να δώσει ή βασίστηκε σε άκρες του ή έδωσε και κρίθηκε αποτυχών. Αυτονόητο ότι πρέπει να προηγηθεί ο έχων ασεπ. Και να πούμε και το άλλο; Με τις δήθεν κοινωνικές κατηγορίες τι θα γίνει; Προτάσσονται έναντι όσων έχουν ασεπ, μαστερ και δεν ξέρω τι. Προτάσσονται μέχρι και στις τοποθετήσεις... Τραγικό.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #643 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 10:20:04 μμ »
Δεν είναι μόνο το αν βρίσκεται άκρη αλλά και τι είναι λογικό/ηθικό. Έχουμε 2 καθηγητές με προϋπηρεσία αλλά ο ένας έχει και ασεπ, ενώ ο άλλος ή φοβήθηκε να δώσει ή βασίστηκε σε άκρες του ή έδωσε και κρίθηκε αποτυχών. Αυτονόητο ότι πρέπει να προηγηθεί ο έχων ασεπ. Και να πούμε και το άλλο; Με τις δήθεν κοινωνικές κατηγορίες τι θα γίνει; Προτάσσονται έναντι όσων έχουν ασεπ, μαστερ και δεν ξέρω τι. Προτάσσονται μέχρι και στις τοποθετήσεις... Τραγικό.
Συμφωνώ μαζί σου. Φαντάζομαι πως τα κοινωνικά κριτήρια θα πάρουν κάποιο μπόνους, αλλά τίποτε παραπάνω. Τα κοινωνικά κριτήρια δεν μπορεί να είναι προσόντα πρόσληψης, ούτε διορισμού!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160980
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.