*

Αποστολέας Θέμα: 2 σχολεία σε μία μέρα  (Αναγνώστηκε 9960 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
2 σχολεία σε μία μέρα
« στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 05:03:45 μμ »
Το ξέρω ότι είναι συνηθισμένο φαινόμενο να μας στέλνουν σε 2 σχολεία την ίδια μέρα, αλλά γνωρίζει κανείς αν αυτό είναι νόμιμο; Το μόνο που βρίσκω είναι Αντικειμενικά αδύνατη είναι επίσης και η συμπλήρωση του ωραρίου, όταν ο εκπαιδευτικός πρέπει να υπηρετήσει σε δύο σχολεία την ίδια μέρα και ιδιαίτερα όταν η μετάβαση από το ένα στο άλλο σχολείο, δεν είναι απόλυτα ευχερής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 2 σχολεία σε μία μέρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:08:35 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: 2 σχολεία σε μία μέρα
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 10:57:15 πμ »
Μπορεί και να σε βάλουν σε ενισχυτική, έχει συμβεί και αυτό  ή και για γραμματειακή υποστήριξη

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: 2 σχολεία σε μία μέρα
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 11:19:52 πμ »
Εγώ συμπληρώνω ωράριο σε 3 σχολεία και δυστυχώς, τουλάχιστον για δύο ημέρες την εβδομάδα, θα πηγαινοέρχομαι σε δύο από αυτά...
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: 2 σχολεία σε μία μέρα
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 11:41:10 πμ »
Εγώ συμπληρώνω ωράριο σε 3 σχολεία και δυστυχώς, τουλάχιστον για δύο ημέρες την εβδομάδα, θα πηγαινοέρχομαι σε δύο από αυτά...

Σε τι απόσταση είναι τα σχολεία ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 2 σχολεία σε μία μέρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:08:35 »

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: 2 σχολεία σε μία μέρα
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 11:54:34 πμ »
Και τα τρία σχολεία είναι στην ίδια -επαρχιακή και μικρή- πόλη. Η απόσταση μεταξύ τους δηλαδή δεν πρέπει να ξεπερνά τα 2-3 χλμ. Ωστόσο, έχω φέρει το αυτοκίνητο, γιατί με τα πόδια δεν προλαβαίνεις να πας σε ένα κενό.
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: 2 σχολεία σε μία μέρα
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 12:46:54 μμ »
Και τα τρία σχολεία είναι στην ίδια -επαρχιακή και μικρή- πόλη. Η απόσταση μεταξύ τους δηλαδή δεν πρέπει να ξεπερνά τα 2-3 χλμ. Ωστόσο, έχω φέρει το αυτοκίνητο, γιατί με τα πόδια δεν προλαβαίνεις να πας σε ένα κενό.

Και αν δεν έχεις αυτοκίνητο? Δεν ακούγεται και τόσο ωραίο! Δεν υπήρχε άλλη λύση συμπλήρωσης ωραρίου?

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: 2 σχολεία σε μία μέρα
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 07:45:55 μμ »

Δεν θέλω να δουλέψω μετά τις 2, γιατί παρακολουθώ μεταπτυχιακό! Θα με υποχρεώσουν να κάνω ενισχυτική? Στην γραμματειακή υποστήριξη, τι θα κάνω?

Θα πεις οτι κάνεις μεταπτυχιακό αλλά πρέπει και να συμπληρώσεις και το ωράριο σου.Θα βρούν αυτοί τον τρόπο.
Οσο για την γραμματιακή υποστήριξη: εισερχόμενα-πρωτόκολλο-αλληλογραφία
Στο Γυμνάσιο μπορεί να κάνεις και Γεωγραφία

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: 2 σχολεία σε μία μέρα
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 12:03:08 πμ »

Θα πεις οτι κάνεις μεταπτυχιακό αλλά πρέπει και να συμπληρώσεις και το ωράριο σου.Θα βρούν αυτοί τον τρόπο.
Οσο για την γραμματιακή υποστήριξη: εισερχόμενα-πρωτόκολλο-αλληλογραφία
Στο Γυμνάσιο μπορεί να κάνεις και Γεωγραφία

Για την γραμματειακή υποστήριξη, χρειάζεται να είμαι κάποιες συγκεκριμένες ώρες καθημερινά στο σχολείο? δηλ. αν υπάρχει υπόλοιπο 6 ώρες για να συμπληρώσω ωράριο, θα μου καθοριστούν συγκεκριμένες 6 ώρες γραμματειακής υποστήριξής μεσα στην εβδομάδα ? Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για την ασχετοσύνη μου στο θέμα! Δεν μου έχει ξανατύχει!  :P

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: 2 σχολεία σε μία μέρα
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 03:02:22 πμ »
Οχι. Στην γραμματειακή υποστήριξη, όπως και σε όλες οι εξωδιδακτικές εργασίες που κάνουμε, είσαι υποχρεωμένος να κάτσεις όσες ώρες χρειάζεται για να γίνουν οι δουλειές. Αυτές μπορεί να είναι λιγότερες ή περισσότερες από αυτές που υπολείπονται από το ωράριό σου. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν είσαι υποχρεωμένος να κάτσεις μετά την λήξη του ωραρίου του σχολείου (στις 2:00μμ).

Αποσυνδεδεμένος Kilgore

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Break on through to the other side...
    • Προφίλ
Απ: 2 σχολεία σε μία μέρα
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 11:36:12 πμ »
Και τα τρία σχολεία είναι στην ίδια -επαρχιακή και μικρή- πόλη. Η απόσταση μεταξύ τους δηλαδή δεν πρέπει να ξεπερνά τα 2-3 χλμ. Ωστόσο, έχω φέρει το αυτοκίνητο, γιατί με τα πόδια δεν προλαβαίνεις να πας σε ένα κενό.

Και αν δεν έχεις αυτοκίνητο? Δεν ακούγεται και τόσο ωραίο! Δεν υπήρχε άλλη λύση συμπλήρωσης ωραρίου?

Δυστυχώς, το μάθημα της ειδικότητάς μου γίνεται λίγες ώρες την εβδομάδα και επειδή δεν υπήρχαν πολλά τμήματα σε κάθε σχολείο, αναγκαστικά έπρεπε να συμπληρώνω ωράριο και στα τρία γυμνάσια. Και πάλι έχω 18 ώρες την εβδομάδα αντί για 21, που είναι κανονικά.
"It's a basic truth of the human condition that everybody lies. The only variable is about what."

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: 2 σχολεία σε μία μέρα
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 11:34:03 μμ »
Οπως ανέφερα ήδη, είμαι σε πρωινό γυμνάσιο.
Μου προτείναν απο το γραφείο να συμπληρώσω ωράριο σε απογευματινό σχολείο ή σε κάποιο άλλο πρωινό με 2 ώρες υπερωρία (υποχρεωτικές) !
Μπορούν να με υποχρεώσουν να πάω σε απογευματινό ή να κάνω υπερωρία ? Να σημειώσω επίσης οτι θα πρέπει να πηγαίνω 2 μέρες σε 2 σχολεία !


Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: 2 σχολεία σε μία μέρα
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 08, 2007, 10:49:32 μμ »
Οπως ανέφερα ήδη, είμαι σε πρωινό γυμνάσιο.
Μου προτείναν απο το γραφείο να συμπληρώσω ωράριο σε απογευματινό σχολείο ή σε κάποιο άλλο πρωινό με 2 ώρες υπερωρία (υποχρεωτικές) !
Μπορούν να με υποχρεώσουν να πάω σε απογευματινό ή να κάνω υπερωρία ? Να σημειώσω επίσης οτι θα πρέπει να πηγαίνω 2 μέρες σε 2 σχολεία !



Χωρίς να είμαι σίγουρη...νομίζω ότι υπερωρία ΔΕΝ μπορούν να σε υποχρεώσουν να κάνεις. Να πας όμως σε απογευματινό ναι , γιατί εφόσον υπάρχουν ανάγκες η υπηρεσία μπορεί να σε στείλει σε οποιοδήποτε σχολείο προκειμένου να καλυφθούν. Μπορούν να σε στείλουν ακόμα και σε διαφορετική περιοχή στον ίδιο νομό.

anna_arwen

  • Επισκέπτης
Απ: 2 σχολεία σε μία μέρα
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 09, 2007, 12:14:41 πμ »
Παιδια, εγω ξερω σιγουρα και απο προσωπικη εμπειρια, οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ να πας σε δυο σχολεια την ιδια μερα. Υπαρχει νόμος. Και ειδικα απαγορευεται να πας την ιδια μερα και πρωϊ και απογευμα.Το γραφειο τη δουλεια του θελει να κανει και πονταρει στην ασχετοσυνη μας. Και αφου πρεπει να πατε σε πολλα σχολεια για συμπληρωση ωραριου, να απαιτεισετε να μαζευτουν οι ωρες ωστε να πηγαινετε συγκεκριμενες μερες στο καθε σχολειο.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: 2 σχολεία σε μία μέρα
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 09, 2007, 03:08:15 μμ »
Παιδια, εγω ξερω σιγουρα και απο προσωπικη εμπειρια, οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ να πας σε δυο σχολεια την ιδια μερα. Υπαρχει νόμος. Και ειδικα απαγορευεται να πας την ιδια μερα και πρωϊ και απογευμα.Το γραφειο τη δουλεια του θελει να κανει και πονταρει στην ασχετοσυνη μας. Και αφου πρεπει να πατε σε πολλα σχολεια για συμπληρωση ωραριου, να απαιτεισετε να μαζευτουν οι ωρες ωστε να πηγαινετε συγκεκριμενες μερες στο καθε σχολειο.

όταν λες "προσωπική εμπειρία" τι εννοείς; κανάν νόμο έχεις να μας δείξεις; θα σώσεις κόσμο :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159656
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.