*

Αποστολέας Θέμα: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού  (Αναγνώστηκε 33104 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #168 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 04:04:27 μμ »
Σκληρο αλλα να μην μετακινηθει!Εφοσον βαζεις περιοχες μακρια απο τον τοπο σου αναλαμβανεις και τις ευθυνες σου! και εμενα μου συνεβηκαν διαφορα σοβαροτατα γεγονοτα 4 χρονια εκτος αλλα δε με μετακινησε κανεις!Γιαυτο και φετος δεν ξαναδηλωσα και βιωνω την ανεργια!
Ε να λοιπόν, μία από τις πλείστες περιπτώσεις στις οποίες αναφερόμαστε!
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:16:58 »

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #169 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 04:06:09 μμ »
Με όσα ζούμε τις τελευταίες μέρες είναι επιβεβλημένο να κινηθούμε! Δηλ. να ζητήσουμε διαφάνεια για τους λόγους που μετακινήθηκαν οι εν λόγω αναπληρώτριες, ώστε να μην υπάρχει η παραμικρή υποψία και να απαιτήσουμε να διευρυνθούν όλες αυτές οι "εξυπηρετήσεις" σε όλους τους αναπληρωτές! Δεν είναι δυνατόν άλλοι συνάδελφοι με σημαντικά προβλήματα υγείας κι όχι μόνο, να ξεσπιτώνονται, χωρίς να τους παρέχεται η δυνατότητα μετακίνησης σε άλλη ΔΔΕ, άλλης περιφέρειας και άλλοι να εξυπηρετούνται και μάλιστα στον τόπο τους! Αυτά είναι ανεπίτρεπτα! Να θέσουμε τα ερωτήματα, ώστε να ξέρουμε τι γίνεται και τι ισχύει και να απαιτήσουμε ισότητα στον τρόπο αντιμετώπισης όλων! Ξέρετε πόσοι συνάδελφοι θα είχαν δηλώσει μακρινά μέρη στις αιτήσεις αναπληρωτών το καλοκαίρι, αν γνώριζαν αυτή τη ... λεπτομέρεια! Θα πήγαιναν, θα μετακινούνταν και όλα καλά! Δε θα έμεναν άνεργοι!
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ. Αυτά λέμε τόσες μέρες.
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος pap.pous

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Ακόμη κι αν κάτι είναι να μην πάει στραβά, θα πάει
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #170 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 04:35:52 μμ »
Παππού, αυτό που μου κάνει εντύπωση σε σένα είναι ότι τη μία ζητάς συγγνώμη αν προσβλήθηκε κάποιος από τα γραφόμενά σου και την άλλη συνεχίζεις να το κάνεις.

ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΟΛΕΣ!

Ακόμα να καταλάβεις ότι η ένσταση όλων μας (όσων διαμαρτυρόμαστε τουλάχιστον για αυτήν την κατάσταση), είναι στο ότι ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ; Και επίσης στο ότι στερούμαστε ενημέρωσης για το αν μπορούμε βάσει νόμου να ζητήσουμε μετακίνηση; Είτε λοιπόν υπάρχει νόμος και τον κρατάνε κρυφό είτε δεν υπάρχει και κάνουν ό,τι μπορούν παράνομα και παράτυπα. Όπως και να το πάρει κανείς, κακό είναι!

Όσο για τα άλλα που αναφέρεις, εκτός του ότι δεν τα είπα ή όσα από αυτά είπα τα αποκόπτεις από το νόημα και τα χρησιμοποιείς όπως θες, σου λέω ότι είτε τα έχουν πει αρκετοί πριν από μένα και σε αυτούς απαντώ είτε, αφού ζήτησες συγγνώμη, τη δέχτηκα (απευθύνθηκες σε ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΣΒΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ), λέγοντάς σου μάλιστα ότι σε τιμά η στάση σου. Ε απλά ανέφερα και αυτά που μου είχες πει ότι αν πέθαινε ο άντρας μου τι θα αισθανόμουν και τα σχετικά. Και αγενές ήταν αυτό και άκομψο αλλά και άσχετο με το πνεύμα όσων λέω. ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν γράφω κάτι για να προσβάλω κάποιον ή για να τον υποτιμήσω, όπως κάνουν αρκετοί. Αλλά όταν διαβάζω και πράγματα παράλογα ή προκλητικά, τι να γίνει, δεν μπορώ να κάθομαι απαθής! Θα τη δώσω την απάντησή μου! Και φυσικά δεν περιμένω να αρέσει σε όλους.

Και φυσικά και παίρνω χρόνο να απαντώ, όσο μου το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις μου τουλάχιστον. Τόσες φορές που έχω γράψει εδώ και παίρνω ένα-ένα τα μηνύματα όλων για να σχολιάσω ή να απαντήσω, σου φαίνεται ότι απαξιώ ή τους περιφρονώ; Ή νομίζεις ότι το κάνω επειδή δεν έχω τι να κάνω και είπα να περάσω την ώρα μου φλυαρώντας;
Αν θεωρείς προσβλητικό να σου θέτουν ερωτήσεις, οκ, να το δεχτώ, σε προσέβαλα. Όμως, σ' αυτή την περίπτωση δεν έχω κανένα λόγο πια να ζητώ συγγνώμη. Δυο ερωτήσεις έθεσα.
Ως προς τα της δεύτερης ερώτησής μου (την οποία κατ' ουσίαν δεν απάντησες), ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ότι ΕΣΥ τα είπες ΟΛΑ αυτά λέξη προς λέξη; Και δεν είναι αποκομμένα, αλλά δεν έχω κανένα λόγο άλλης αντιπαράθεσης μαζί σου. Τα κεφαλαία που μόλις έγραψα και το ύφος ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ του ύφους σου, οπότε αν σε προσβάλλει κι αυτό...
Δεν προχωρώ στο ότι σε έθιξε το να μπεις στη θέση της άλλης που το θεώρησες αγενές και άκομψο. Το λήγω εδώ. Καλά να είσαι.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #171 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 04:37:32 μμ »
Από ότι λέει λοιπόν το esos η διαδικασία είναι αίτηση στο γραφείο του υπουργού. Κριτής είναι ο ίδιος ο υπουργός, σαφή κριτήρια δεν υπάρχουν. Συνιστώ και παροτρύνω όσοι επιθυμούν μετακίνηση να κάνουν γραπτές αιτήσεις με fax
Πολιτικο γραφειο υπουργου
ΠρωτοκολοFax 2103442725
Τηλ.πρωτοκολου  2103442493
Υπάρχει και το mail αλλά δεν νομίζω ότι το πρωτοκολλούν.
Και αν μπορούν να μας πουν και τι εγινε, θα ήταν χρήσιμο....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:16:58 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #172 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 04:38:39 μμ »
Ξέρετε πόσοι συνάδελφοι θα είχαν δηλώσει μακρινά μέρη στις αιτήσεις αναπληρωτών το καλοκαίρι, αν γνώριζαν αυτή τη ... λεπτομέρεια! Θα πήγαιναν, θα μετακινούνταν και όλα καλά! Δε θα έμεναν άνεργοι!

Αρκεί μόνο να γνώριζαν ή να είχαν και τη δυνατότητα για να επωφεληθούν απ`αυτή τη λεπτομέρεια;
Υπάρχουν και κάποιες ομοιότητες στις δύο περιπτώσεις που γνωστοποιήθηκαν, που ίσως θα έπρεπε να μας προβληματίσουν.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #173 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 04:56:41 μμ »
Αρκεί μόνο να γνώριζαν ή να είχαν και τη δυνατότητα για να επωφεληθούν απ`αυτή τη λεπτομέρεια;
Υπάρχουν και κάποιες ομοιότητες στις δύο περιπτώσεις που γνωστοποιήθηκαν, που ίσως θα έπρεπε να μας προβληματίσουν.
Προσωπικά εγώ, αλλά φαντάζομαι κι άλλοι συνάδελφοι, δε γνώριζα πως είναι δυνατή η μετακίνηση αναπληρωτή εκτός περιφέρειας! Ακόμη και για σοβαρότατους λόγους! Άρα, υπάρχει κενό, και μάλιστα τεράστιο, όχι μόνο ως προς την ενημέρωση, αλλά και στη διεκδίκηση κάποιου "ευεργετήματος" για όλους τους αναπληρωτές συναδέλφους! Μάλιστα, έχω αρχίσει και το ψάχνω κι αν δεν με καλύψουν οι απαντήσεις, θα το προχωρήσω. Είναι ζήτημα αρχής και αξιοπρέπειας να μπορούμε όλοι επί ίσοις όροις να γνωρίζουμε εξ αρχής με ποιους όρους θα εργαζόμαστε κι όχι να προκύπτουν νέα δεδομένα μεσούσης της σχολικής χρονιάς, δεδομένα που είναι προς το συμφέρον μερικών μόνο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #174 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 05:26:00 μμ »
Δεν εργάζονται κάποιοι συνάδελφοι επειδή δεν ήξεραν το παράθυρο της "εξυπηρέτησης" και αναγκάστηκαν και περιόρισαν τις επιλογές τους σε κοντικούς νομούς, όχι επειδή είχαν την πολυτέλεια να μείνουν άνεργοι!
και τι πάει να πει αυτό; να χάσω τους δικούς μου κόπους ή να μου υποβαθμιστούν; επειδή εσύ δεν ήξερες,δεν έβαζες δεν δούλευες; έτσι δούλευ το΄συστημα....δεν  πας δεν ανεβαινεις ,πας ανεβαίνεις....δεν σε ρωτάει το υπουργείο πως γιατί βάζεις 10 κι όχι 50 περιοχές...αυτά να λέτε κι όχι ότι σας φταίνε τα ιδιωτικά , τα πδσ και ειδικές και κυρίως να κανιβαλίζεται όσους μετά από ασεπ μάζευαν με συνέχεια και συνέπεια προϋπηρεσίες....άδικο,πολύ άδικο

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #175 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 08:29:54 μμ »
Προσωπικά εγώ, αλλά φαντάζομαι κι άλλοι συνάδελφοι, δε γνώριζα πως είναι δυνατή η μετακίνηση αναπληρωτή εκτός περιφέρειας! Ακόμη και για σοβαρότατους λόγους! Άρα, υπάρχει κενό, και μάλιστα τεράστιο, όχι μόνο ως προς την ενημέρωση, αλλά και στη διεκδίκηση κάποιου "ευεργετήματος" για όλους τους αναπληρωτές συναδέλφους! Μάλιστα, έχω αρχίσει και το ψάχνω κι αν δεν με καλύψουν οι απαντήσεις, θα το προχωρήσω. Είναι ζήτημα αρχής και αξιοπρέπειας να μπορούμε όλοι επί ίσοις όροις να γνωρίζουμε εξ αρχής με ποιους όρους θα εργαζόμαστε κι όχι να προκύπτουν νέα δεδομένα μεσούσης της σχολικής χρονιάς, δεδομένα που είναι προς το συμφέρον μερικών μόνο!

Δε διαφωνώ καθόλου μαζί σου. Απλά ήθελα να ενισχύσω την άποψή σου με μια ρητορική ερώτηση. Εξ`άλλου δεν είναι της αρεσκείας μου να γίνονται άσκοπες ερωτήσεις σε συναδέλφους. Αλλού πρέπει να απευθύνουμε ουσιαστικά ερωτήματα είτε είμαστε αναπληρωτές είτε όχι.
Εννοούσα λοιπόν ότι ακόμα και αν το γνώριζαν κάποιοι ίσως να μην αρκούσε διότι δεν έχουν όλοι την ίδια δυνατότητα διεκδίκησης και απολαβής "ευεργεσιών".
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #176 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 12:01:59 πμ »
Δηλαδή αν ο άλλος είναι καρκινοπαθης ή έχει άλλο σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα δε δικαιούται μετακινηση; προφανώς οι λόγοι μετακίνησης δεν είναι δυνατόν να δημοσιοποιηθουν
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #177 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 12:57:35 πμ »
Δηλαδή αν ο άλλος είναι καρκινοπαθης ή έχει άλλο σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα δε δικαιούται μετακινηση; προφανώς οι λόγοι μετακίνησης δεν είναι δυνατόν να δημοσιοποιηθουν

Αν υπήρχε νομοθετικό πλαίσιο θα ίσχυε για όλους το ίδιο και δε θα υπήρχαν διακρίσεις με βάση τις αποφάσεις του εκάστοτε υπουργού, χωρίς να ταλαιπωρούνται μάλιστα πηγαίνοντας πρώτα αλλού.
Όπου υπάρχει διαφάνεια δεν υπάρχουν αμφιβολίες και γκρίνιες. Όπως προτάσσονται στους πίνακες αναπληρωτών κάποιοι συνάδελφοι εξ`αιτίας κάποιων ασθενειών έτσι πρέπει να αιτιολογείται και κάθε απόφαση που επηρεάζει και άλλους συναδέλφους.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #178 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 10:19:16 πμ »
Δηλαδή αν ο άλλος είναι καρκινοπαθης ή έχει άλλο σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα δε δικαιούται μετακινηση; προφανώς οι λόγοι μετακίνησης δεν είναι δυνατόν να δημοσιοποιηθουν

Όχι δε δικαιούται. Αν δικαιούται ένας να υπάρξει νομοθετική ρύθμιση για να δικαιούνται όλοι. Συνάδελφος που η κόρη της διαγνώστηκε με όγκο αναγκάστηκε να παραιτηθεί για να είναι μαζί της στην Αθήνα για θεραπείες. Δεν της είπε κανείς ότι δικαιούται μετακίνηση. Με ποιο δικαίωμα μπορεί ο κάθε υπουργός να αποφασίζει ότι η ζωή του ενός είναι σημαντικότερη από του άλλου?


Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #179 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 10:28:51 πμ »
Κανονικά τώρα πρέπει όσοι συνάδελφοι έχουν σοβαρά προβλήματα (και δεν είναι λίγοι) να ζητήσουν μετακίνηση. Και πολύ καλά θα κάνουν. Θα τους μετακινήσει άραγε όλους?

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #181 στις: Δεκέμβριος 01, 2016, 10:54:36 πμ »
http://www.esos.gr/arthra/47735/syntonistiko-anapliroton-metatheseis-kata-tis-voyles-toy-yp-paideias
Καθυστερημένα ήρθε αυτή η αντίδραση, αλλά ήρθε τουλάχιστον! Και τα λέει πολύ ορθά και πρέπει να το προχωρήσουμε πιο πέρα όλοι οι αναπληρωτές! Επιμένω, αν δεν αντιδράσουμε, θα τα βρούμε μπροστά μας!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159869
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.