*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 443297 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος googlebro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #546 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 01:20:14 μμ »
....επανερχεσαι μετα απο καιρό στο ιδιο θέμα-κόλλημα.......από τους ηδη εγγεγραμμένους στους πίνακες να ξέρεις οτι δεν εισαι ο μόνος με προυπηρεσία σε φροντιστήριο.....αν ποτέ αυτή μετρούσε θα έχανες απειρες θέσεις από τους νυν εγγεγραμμένους αναπληρωτές ή μη....

ΑΣΧΕΤΟ αυτό. Το θέμα ειναι να φτιαχτεί ένα αξιοκρατικό και δίκαιο σύστημα πρόσληψης των πιο ΑΞΙΩΝ υπαλλήλων/εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:56:18 »

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #547 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 01:20:42 μμ »
Εδω  είμαστε στα πρόθυρα να μετρήσει η προϋπηρεσία στα φροντιστήρια στους  ήδη διορισμένους
....δεν υπάρχει ούτε ένας μονιμος συνάδελφος που να έχει αναγνωρίσει προυπηρεσία από φροντιστήριο....οσο για τα προθυρα τα δικά σου απέχουν πολύ από την πραγματικότητα....

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #548 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 01:28:30 μμ »
Μοριοδότηση της προϋπηρεσίας ; 1 μόριο για κάθε μήνα αν υπάρχει επιτυχία και στον ΑΣΕΠ. Μισό αν δεν υπάρχει επιτυχία.

Προϋπηρεσία χωρίς ΑΣΕΠ να δικαιολογηθεί πώς αποκτήθηκε τουλάχιστον στην αρχή της. 

Καλώς ή κακώς υπάρχει ο διαγωνισμός και κάποιοι αφιέρωσαν χρόνο και (πολύ) χρήμα για να διαβάσουν. Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ πρέπει να προηγούνται έναντι των υπολοίπων.

Υ.Γ. Η προϋπηρεσία σε φροντιστήρια που αποδεικνύεται με καταβολή εισφορών στο ΙΚΑ είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ και το κράτος ΟΦΕΙΛΕΙ να την αναγνωρίζει. Αντίθετα η προϋπηρεσία στο δημόσιο σε ορισμένες περιπτώσεις είναι και εικονική (πάλαι ποτέ ΠΔΣ....γράφε ώρες και σε μένα μπάρμπα...)

Αποσυνδεδεμένος Giplak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #549 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 01:29:16 μμ »
Αναφέρομαι γενικά (όχι στον knkn):
Επειδή τα Bold χωράνε πολύ συζήτηση, και αρκετή αναξιοκρατία (με τη μέθοδο της εξυπηρέτησης ομάδων πίεσης συμφερόντων-τα γνωστά lobby), πρέπει να να φύγουν από τη μέση της διαδικασίας ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ. Έχεις προυπηρεσία και αυτό σε κάνει καλύτερο υπάλληλο? ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΤΟ .

Για ποιο λόγο δηλαδή να σε πριμοδοτήσω που ήσουν αναπληρωτής x χρόνια? Γιατί αυτό σε κάνει καλύτερο υπάλληλο-εκπαιδευτικό από εμένα που δεν ήμουν? Πληρωνόσουν για να είσαι αναπληρωτής, δεν πήγαινες εθελοντικά. Αν όντως είσαι καλύτερος απόδειξέ το. Αλλιώς σπίτι σου, γιατί στη δημόσια εκπαίδευση πρέπει να υπηρετούν οι πιο άξιοι.
ΑΥΤΟ!! Φυσικά το γνωρίζουν συνάδελφε.. κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν! Κ προσπαθούν να υποβαθμίσουν-ΜΗΔΕΝΙΣΟΥΝ όλα τα ΚΑΝΟΝΙΚΑ προσόντα για να καλύψουν την δική τους ανεπάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:56:18 »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #550 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 02:47:27 μμ »
Υ.Γ. Η προϋπηρεσία σε φροντιστήρια που αποδεικνύεται με καταβολή εισφορών στο ΙΚΑ είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ και το κράτος ΟΦΕΙΛΕΙ να την αναγνωρίζει. Αντίθετα η προϋπηρεσία στο δημόσιο σε ορισμένες περιπτώσεις είναι και εικονική (πάλαι ποτέ ΠΔΣ....γράφε ώρες και σε μένα μπάρμπα...)

 Ωραία ιδεά! Θα πω στη θεία μου που έχει φροντιστήριο 2 δρόμους παρακάτω απ'το σπίτι μου να με προσλάβει για να αποκτήσω μεγαλύτερη πραγματική αξιοκρατική προϋπηρεσία και να διοριστώ αύριο μεθαύριο!  Να μην ξενιτεύομαι κιόλας κάθε Οκτώβρη!  8)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #551 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 02:52:51 μμ »
Μοριοδότηση της προϋπηρεσίας ; 1 μόριο για κάθε μήνα αν υπάρχει επιτυχία και στον ΑΣΕΠ. Μισό αν δεν υπάρχει επιτυχία.

Προϋπηρεσία χωρίς ΑΣΕΠ να δικαιολογηθεί πώς αποκτήθηκε τουλάχιστον στην αρχή της. 

Καλώς ή κακώς υπάρχει ο διαγωνισμός και κάποιοι αφιέρωσαν χρόνο και (πολύ) χρήμα για να διαβάσουν. Οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ πρέπει να προηγούνται έναντι των υπολοίπων.

Υ.Γ. Η προϋπηρεσία σε φροντιστήρια που αποδεικνύεται με καταβολή εισφορών στο ΙΚΑ είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ και το κράτος ΟΦΕΙΛΕΙ να την αναγνωρίζει. Αντίθετα η προϋπηρεσία στο δημόσιο σε ορισμένες περιπτώσεις είναι και εικονική (πάλαι ποτέ ΠΔΣ....γράφε ώρες και σε μένα μπάρμπα...)
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #552 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 02:53:07 μμ »
Μοριοδότηση της προϋπηρεσίας ; 1 μόριο για κάθε μήνα αν υπάρχει επιτυχία και στον ΑΣΕΠ. Μισό αν δεν υπάρχει επιτυχία.

Προϋπηρεσία χωρίς ΑΣΕΠ να δικαιολογηθεί πώς αποκτήθηκε τουλάχιστον στην αρχή της. 

Ως προς το πρώτο που γράφεις θα μπορούσε ενδεχομένως να γίνει. Χωρίς κανένα πλαφόν εννοείς?

Ως προς το δεύτερο τι εννοείς να δικαιολογηθεί? Πολύ απλά θα σου πει ο άλλος "Οκ δεν είχα ΑΣΕΠ, ξεκίνησα με ΠΔΣ". Εφόσον η προϋπηρεσία από ΠΔΣ δεν είναι παράνομη, τι θα ακολουθήσει μετά?

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #553 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 02:59:10 μμ »
Ως προς το πρώτο που γράφεις θα μπορούσε ενδεχομένως να γίνει. Χωρίς κανένα πλαφόν εννοείς?

Ως προς το δεύτερο τι εννοείς να δικαιολογηθεί? Πολύ απλά θα σου πει ο άλλος "Οκ δεν είχα ΑΣΕΠ, ξεκίνησα με ΠΔΣ". Εφόσον η προϋπηρεσία από ΠΔΣ δεν είναι παράνομη, τι θα ακολουθήσει μετά?
Ναι, αλλά γιατί επελέγη ο τάδε για την ενισχυτική και την ΠΔΕ κι όχι ο δείνα; Γιατί ο πρώτος είχε "μέσα" και διασυνδέσεις, ενώ ο άλλος δεν είχε! Ήταν συγγενής ή κολλητός Δ/ντή ΔΔΕ, προισταμένου εκπαιδευτικών θεμάτων, αιρετού κλπ. Είναι γνωστά αυτά! Κι έτσι έχουν διοριστεί και πάρα πολλοί, που δεν ξέρουν σήμερα στην τάξη τι τους γίνεται! Να δικαιολογήσει, λοιπόν, όλα αυτά και να μας τα εξηγήσει και αν είναι ο.κ., τότε ας την κρατήσει την προυπηρεσία, αλλιώς, να του αφαιρεθεί ως αποκτημένη με αναξιοκρατικό τρόπο!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος mick-21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #554 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 03:02:26 μμ »
ΑΥΤΟ!! Φυσικά το γνωρίζουν συνάδελφε.. κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν! Κ προσπαθούν να υποβαθμίσουν-ΜΗΔΕΝΙΣΟΥΝ όλα τα ΚΑΝΟΝΙΚΑ προσόντα για να καλύψουν την δική τους ανεπάρκεια.

Καταρχήν καλή χρονιά με υγεία σε όλους.Έχω περάσει τον ΑΣΕΠ το 2007 με μεγάλο βαθμό,δεν διορίστηκα διότι δεν είχα προυπηρεσία και δούλευω 8 χρόνια ως αναπληρωτής.Ήξερα τότε ότι αν πέρασω τον ΑΣΕΠ με 2 χρόνια στα σχολεία διοριζόμουν. Μπορείτε όλοι εσείς  που φωνάζετε  να μου πείτε είμαι ανεπαρκής;Πρέπει σε όλη μου τη ζωή να δίνω ΑΣΕΠ για να  αποδεικνύω ότι αξίζω να διδάσκω;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2017, 03:35:29 μμ από mick-21 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #555 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 03:39:18 μμ »
Καταρχήν καλή χρονιά με υγεία σε όλους.Έχω περάσει τον ΑΣΕΠ το 2007 με μεγάλο βαθμό,δεν διορίστηκα διότι δεν είχα προυπηρεσία και δούλευω 8 χρόνια ως αναπληρωτής.Ήξερα τότε ότι αν πέρασω τον ΑΣΕΠ με 2 χρόνια στα σχολεία διοριζόμουν. Μπορείτε όλοι εσείς  που φωνάζετε  να μου πείτε είμαι ανεπαρκής;Πρέπει σε όλη μου τη ζωή να δίνω ΑΣΕΠ για να σας αποδεικνύω ότι αξίζω να διδάσκω;

Φυσικά και δεν πρέπει να αποδείξεις τίποτα εκ' νέου και είσαι αρκετά καλυμμένος για ότι ισχύσει. Ακόμη και ο 3848 που θέλει να καταργήσει η κυβέρνηση σε καλύπτει.

Οι διαφωνίες είναι  δύο κατηγοριών.

1. Οι μεν που επικαλούνται και τον ΣΤΕ (σε αυτή την κατηγορία ανήκω και εγώ...) υποστηρίζουν πως ο βαθμός στον ΑΣΕΠ πρέπει να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από την προυπηρεσία, και όσοι δεν έχουν πετύχει στον διαγωνισμό και έχουν προυπηρεσία θέλουν να υποβαθμιστεί ο βαθμός στον διαγωνισμό. Εσύ κανονικά θα έπρεπε να είσαι με τους πρώτους.

2. Οι νέοι απόφοιτοι και όσοι δεν είχαν την ευκαιρία να διαγωνιστούν θέλουν μηδενισμό της προσαύξησης από προυπηρεσία (απίθανο φυσικά...) και νέο γραπτό διαγωνισμό ή με μοριοδότηση διαγωνισμό για να έχουν και αυτοί μια ευκαιρία, μιας και βλέπουν να δημιουργείται κάποια νέα "επετηρίδα" που τους αποκλείει.

Οι δύο κατηγορίες των διαφωνιών έχουν ελάχιστα σημεία τομής. Εσύ αναφέρεσαι στην δεύτερη περίπτωση διαφωνίας. Και εγώ δεν θα ήθελα να μηδενιστεί  ούτε η προυπηρεσία μου, ούτε και η επίδοση στον διαγωνισμό. Καταλαβαίνω και τους νέους που θέλουν επίσης τις ευκαιρίες τους, αλλά κάποιος πρέπει να τους πει πως στην Βθμια θα έχουν κάποιες ελάχιστες πιθανότητες πρόσληψης μετά από 10 χρόνια.
Και όλα αυτά, λαμβάνοντας υπόψη πως η ανακοίνωση για μόνιμες προσλήψεις μοιάζει περισσότερο με προεκλογικό πυροτέχνημα.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #556 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 03:41:01 μμ »
Ναι, αλλά γιατί επελέγη ο τάδε για την ενισχυτική και την ΠΔΕ κι όχι ο δείνα; Γιατί ο πρώτος είχε "μέσα" και διασυνδέσεις, ενώ ο άλλος δεν είχε! Ήταν συγγενής ή κολλητός Δ/ντή ΔΔΕ, προισταμένου εκπαιδευτικών θεμάτων, αιρετού κλπ. Είναι γνωστά αυτά! Κι έτσι έχουν διοριστεί και πάρα πολλοί, που δεν ξέρουν σήμερα στην τάξη τι τους γίνεται! Να δικαιολογήσει, λοιπόν, όλα αυτά και να μας τα εξηγήσει και αν είναι ο.κ., τότε ας την κρατήσει την προυπηρεσία, αλλιώς, να του αφαιρεθεί ως αποκτημένη με αναξιοκρατικό τρόπο!
...Θα είσαι στην επιτροπή αξιολόγησης;;;;;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #557 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 03:46:53 μμ »
...Θα είσαι στην επιτροπή αξιολόγησης;;;;;
Δεν τα λέω καλά ή δε σου αρέσουν όσα γράφω;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #558 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 03:56:19 μμ »
Φυσικά και δεν πρέπει να αποδείξεις τίποτα εκ' νέου και είσαι αρκετά καλυμμένος για ότι ισχύσει. Ακόμη και ο 3848 που θέλει να καταργήσει η κυβέρνηση σε καλύπτει.

Οι διαφωνίες είναι  δύο κατηγοριών.

1. Οι μεν που επικαλούνται και τον ΣΤΕ (σε αυτή την κατηγορία ανήκω και εγώ...) υποστηρίζουν πως ο βαθμός στον ΑΣΕΠ πρέπει να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από την προυπηρεσία, και όσοι δεν έχουν πετύχει στον διαγωνισμό και έχουν προυπηρεσία θέλουν να υποβαθμιστεί ο βαθμός στον διαγωνισμό. Εσύ κανονικά θα έπρεπε να είσαι με τους πρώτους.

2. Οι νέοι απόφοιτοι και όσοι δεν είχαν την ευκαιρία να διαγωνιστούν θέλουν μηδενισμό της προσαύξησης από προυπηρεσία (απίθανο φυσικά...) και νέο γραπτό διαγωνισμό ή με μοριοδότηση διαγωνισμό για να έχουν και αυτοί μια ευκαιρία, μιας και βλέπουν να δημιουργείται κάποια νέα "επετηρίδα" που τους αποκλείει.

Οι δύο κατηγορίες των διαφωνιών έχουν ελάχιστα σημεία τομής. Εσύ αναφέρεσαι στην δεύτερη περίπτωση διαφωνίας. Και εγώ δεν θα ήθελα να μηδενιστεί  ούτε η προυπηρεσία μου, ούτε και η επίδοση στον διαγωνισμό. Καταλαβαίνω και τους νέους που θέλουν επίσης τις ευκαιρίες τους, αλλά κάποιος πρέπει να τους πει πως στην Βθμια θα έχουν κάποιες ελάχιστες πιθανότητες πρόσληψης μετά από 10 χρόνια.
Και όλα αυτά, λαμβάνοντας υπόψη πως η ανακοίνωση για μόνιμες προσλήψεις μοιάζει περισσότερο με προεκλογικό πυροτέχνημα.
Μηδενισμός της προυπηρεσίας είναι δύσκολο να γίνει, αν και σε πολλούς θα άρμοζε, αλλά νομίζω πως είναι επιβεβλημένο η όποια τέλος πάντων προυπηρεσία να έχει "ταβάνι"! Όσο για τους νεώτερους που τους καταλαβαίνω απόλυτα, χωρίς να είμαι, θεωρώ ότι πρέπει να πιέσουν να γίνει άμεσα γραπτός ΑΣΕΠ για τους εκπαιδευτικούς, αν θέλουν να έχουν κάποιες πιθανότητες να εργαστούν στη δημόσια εκπαίδευση!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος mick-21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #559 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 03:59:24 μμ »
Αναφέρομαι γενικά (όχι στον knkn):
Επειδή τα Bold χωράνε πολύ συζήτηση, και αρκετή αναξιοκρατία (με τη μέθοδο της εξυπηρέτησης ομάδων πίεσης συμφερόντων-τα γνωστά lobby), πρέπει να να φύγουν από τη μέση της διαδικασίας ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ. Έχεις προυπηρεσία και αυτό σε κάνει καλύτερο υπάλληλο? ΑΠΟΔΕΙΞΕ ΤΟ .

Για ποιο λόγο δηλαδή να σε πριμοδοτήσω που ήσουν αναπληρωτής x χρόνια? Γιατί αυτό σε κάνει καλύτερο υπάλληλο-εκπαιδευτικό από εμένα που δεν ήμουν? Πληρωνόσουν για να είσαι αναπληρωτής, δεν πήγαινες εθελοντικά. Αν όντως είσαι καλύτερος απόδειξέ το. Αλλιώς σπίτι σου, γιατί στη δημόσια εκπαίδευση πρέπει να υπηρετούν οι πιο άξιοι.
Πολλοί απο εμάς πού δουλεύουμε ως αναπληρωτές ,το έχουμε αποδείξει.Μην το ξεχνάς αυτό και μην μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.