*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 441448 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #560 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 04:08:02 μμ »
Δεν τα λέω καλά ή δε σου αρέσουν όσα γράφω;

....Τα λες πολύ καλά, σχεδόν ιδανικά σαν να είσαι το ιδανικό παράδειγμα εκπαιδευτικού που δικαιούται διορισμό στην εκπαίδευση.... Λίγο πιο σεμνά ξεκαβαλα το καλάμι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:09 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #561 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 04:14:18 μμ »
Πολλοί απο εμάς πού δουλεύουμε ως αναπληρωτές ,το έχουμε αποδείξει.Μην το ξεχνάς αυτό και μην μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι!
Όχι, δε είναι έτσι! Οι περισσότεροι που εργάζονται ως αναπληρωτές δεν έχουν αποδείξει τίποτε και νομίζουν πως ποτέ τους δε θα χρειαστεί και εγείρουν μάλιστα και αξιώσεις (να δουλεύουν πάντα αυτοί, οι ίδιοι κι οι ίδιοι, να διοριστούν κάποια στιγμή κι άλλα "τρελά")!
Ούτε πάλι όσοι έγραψαν καλά στον ΑΣΕΠ χρειάζεται να αποδείξουν κάτι παραπάνω και τους ανήκει μια θέση στη δημόσια εκπαίδευση, έστω και σαν αναπληρωτές! Και μη μου πεις ότι εξάγω αυθαίρετα συμπεράσματα, γιατί είτε αρέσει, είτε δεν αρέσει ο γραπτός ΑΣΕΠ είναι μία αξιολόγηση που πολύς κόσμος δεν την καταδέχτηκε(!) ή την υποβαθμίζει και την απαξιώνει, επειδή δεν πέτυχε σ' αυτή!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #562 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 04:21:05 μμ »
....Τα λες πολύ καλά, σχεδόν ιδανικά σαν να είσαι το ιδανικό παράδειγμα εκπαιδευτικού που δικαιούται διορισμό στην εκπαίδευση.... Λίγο πιο σεμνά ξεκαβαλα το καλάμι...
Άλλοι, με μηδαμινά εφόδια, έχουν καβαλήσει καλάμια και νομίζουν πως η δημόσια εκπαίδευση είναι "τσιφλίκι" τους! Εγώ απλά υποστηρίζω το δίκαιο και το αξιοκρατικό και προσπαθώ να εξηγήσω και να ανοίξω τα μάτια των συναδέλφων! Αλλά η αλήθεια δεν αρέσει σε πολλούς, τελικά!
Ιδανικό παράδειγμα εκπαιδευτικού μπορεί να μην είμαι, ίσως είσαι εσύ(;), αλλά από κάτι άλλους που δεν ξέρουν να σταθούν σε μια τάξη και είναι ανεπαρκείς στα διδακτικά και στ' άλλα καθήκοντά τους, είμαι πολύ καλύτερη! (Και καλά θα έκανες να μη με κρίνεις, γιατί δε με ξέρεις!)>
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #563 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 04:32:50 μμ »
Αδικα μαλωνετε...δεν υπαρχει καμια περιπτωση διαγωνισμου η διορισμων ...βρειτε κατι παραγωγικο να κανετε... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:49:09 »

Αποσυνδεδεμένος mick-21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #564 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 04:36:54 μμ »
Όχι, δε είναι έτσι! Οι περισσότεροι που εργάζονται ως αναπληρωτές δεν έχουν αποδείξει τίποτε και νομίζουν πως ποτέ τους δε θα χρειαστεί και εγείρουν μάλιστα και αξιώσεις (να δουλεύουν πάντα αυτοί, οι ίδιοι κι οι ίδιοι, να διοριστούν κάποια στιγμή κι άλλα "τρελά")!
Ούτε πάλι όσοι έγραψαν καλά στον ΑΣΕΠ χρειάζεται να αποδείξουν κάτι παραπάνω και τους ανήκει μια θέση στη δημόσια εκπαίδευση, έστω και σαν αναπληρωτές! Και μη μου πεις ότι εξάγω αυθαίρετα συμπεράσματα, γιατί είτε αρέσει, είτε δεν αρέσει ο γραπτός ΑΣΕΠ είναι μία αξιολόγηση που πολύς κόσμος δεν την καταδέχτηκε(!) ή την υποβαθμίζει και την απαξιώνει, επειδή δεν πέτυχε σ' αυτή!
Είναι όντως αυθαίρετο το συμπέρασμα σου.Παρόλο που πέρασα τον ΑΣΕΠ,δεν το δέχομαι ως το κατάλληλο κριτήριο αξιολόγησης,αν θέλεις την άποψή μου.Αυτή όμως είναι μια άλλη συζήτηση.Με πειράζει να διαβάζω όμως ότι όλοι οι αναπληρωτές μπήκαν στην εκπαίδευση από τα ''παραθυράκια''(ΠΔΣ,εκκλησιαστικά κτλ).Και είμαστε αρκετοί οι άλλοι,πίστεψε με!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #565 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 04:37:27 μμ »
Αδικα μαλωνετε...δεν υπαρχει καμια περιπτωση διαγωνισμου η διορισμων ...βρειτε κατι παραγωγικο να κανετε... ;)
Κι αυτό παραγωγικό είναι: ανταλλάσσουμε σκέψεις, απόψεις και ιδέες!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #566 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 04:38:18 μμ »
Ναι, αλλά γιατί επελέγη ο τάδε για την ενισχυτική και την ΠΔΕ κι όχι ο δείνα; Γιατί ο πρώτος είχε "μέσα" και διασυνδέσεις, ενώ ο άλλος δεν είχε! Ήταν συγγενής ή κολλητός Δ/ντή ΔΔΕ, προισταμένου εκπαιδευτικών θεμάτων, αιρετού κλπ. Είναι γνωστά αυτά! Κι έτσι έχουν διοριστεί και πάρα πολλοί, που δεν ξέρουν σήμερα στην τάξη τι τους γίνεται! Να δικαιολογήσει, λοιπόν, όλα αυτά και να μας τα εξηγήσει και αν είναι ο.κ., τότε ας την κρατήσει την προυπηρεσία, αλλιώς, να του αφαιρεθεί ως αποκτημένη με αναξιοκρατικό τρόπο!
...δεν κρίνω εσένα, από που κι ως που άλλωστε, απλώς αυτό που έχεις γράψει σε βάζει σε θέση κριτή..... διάβασε τα bolt
Υ.γ. καλούς ή κακούς δασκάλους μας κάνουν οι μαθητές μας.... είναι οι καλύτεροι κριτές....

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #567 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 04:45:13 μμ »
Κι αυτό παραγωγικό είναι: ανταλλάσσουμε σκέψεις, απόψεις και ιδέες!

Υβρεις και υποννοουμενα ανταλλασετε...δεν ξερω αν βοηθαει την εικονα μας σαν κλαδος...


Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #568 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 04:51:52 μμ »
Είναι όντως αυθαίρετο το συμπέρασμα σου.Παρόλο που πέρασα τον ΑΣΕΠ,δεν το δέχομαι ως το κατάλληλο κριτήριο αξιολόγησης,αν θέλεις την άποψή μου.Αυτή όμως είναι μια άλλη συζήτηση.Με πειράζει να διαβάζω όμως ότι όλοι οι αναπληρωτές μπήκαν στην εκπαίδευση από τα ''παραθυράκια''(ΠΔΣ,εκκλησιαστικά κτλ).Και είμαστε αρκετοί οι άλλοι,πίστεψε με!
Μα κι εγώ δε δούλεψα ποτέ στα δημόσια σχολεία από τα "παραθυράκια"! Έδωσα γραπτό ΑΣΕΠ και ήμουν πολύ κοντά στους διοριστέους, τη στιγμή που στον πολυπληθή κλάδο μου ούτε 2000 δεν έπιασαν τη βάση! Έτσι έκανα την αρχή κι όχι με "κονέ" και βύσματα!
Αλλα οι περισσότεροι που εργάζονται σήμερα ως αναπληρωτές δεν έχουν δώσει ποτέ τους ΑΣΕΠ! Πώς να το κάνουμε δηλ. , έτσι είναι! Βάλε τους πολύτεκνους, τους τρίτεκνους, τις ειδικές κατηγορίες, τους "αλεξιπτωτιστές" ΟΑΔΕίτες, τους απολυμένους των ιδιωτικών κλπ., κάθισε και υπολόγισέ τους! Και το χειρότερο είναι πως όλοι αυτοί "το παίζουν" έξυπνοι και αξιώνουν να εργάζονται συνέχεια αυτοί οι ίδιοι και κανένας άλλος και βέβαια κάποια στιγμή απαιτούν να μονιμοποιηθούν! Έτσι έχει η κατάσταση, τη ζούμε συνεχώς! Γιατί εθελοτυφλείς;
Και εν πάσει περιπτώσει ποιο είναι το "κατάλληλο κριτήριο αξιολόγησης" για σένα; Μόνη η προυπηρεσία; 
Μα αν γίνει κάτι τέτοιο ή αν πάρει η προυπηρεσία μεγαλύτερο μπόνους σε σχέση με τον ΑΣΕΠ, θα ξεσηκωθούν κι οι πέτρες! Το γράψαμε!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #569 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 04:57:45 μμ »
...δεν κρίνω εσένα, από που κι ως που άλλωστε, απλώς αυτό που έχεις γράψει σε βάζει σε θέση κριτή..... διάβασε τα bolt
Υ.γ. καλούς ή κακούς δασκάλους μας κάνουν οι μαθητές μας.... είναι οι καλύτεροι κριτές....
Καλά τα λες, αλλά αυτά ίσχυαν για άλλες εποχές! Οι σημερινοί μαθητές θεωρούν καλούς δασκάλους και καθηγητές αυτούς που δεν τους πιέζουν, που δεν τους βάζουν να διαβάσουν πολλά στο σπίτι, αυτούς που τους βάζουν βαθμούς, που είναι "χαλαροί", που δεν τους κόβουν στις εξετάσεις, που είναι γενικότερα "φίλοι" και κολλητοί τους! Καλά μόνο εγώ τα ζω και τα ξέρω αυτά;
Αν είναι, λοιπόν, να με κρίνουν και να με αξιολογήσουν οι μαθητές με βάση τα παραπάνω, ε, δε με πειράζει καθόλου να με πουν "κακό" δάσκαλο! Αρκεί να είμαι εγώ καλά με τον εαυτό μου!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #570 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 05:05:48 μμ »
Καλά τα λες, αλλά αυτά ίσχυαν για άλλες εποχές! Οι σημερινοί μαθητές θεωρούν καλούς δασκάλους και καθηγητές αυτούς που δεν τους πιέζουν, που δεν τους βάζουν να διαβάσουν πολλά στο σπίτι, αυτούς που τους βάζουν βαθμούς, που είναι "χαλαροί", που δεν τους κόβουν στις εξετάσεις, που είναι γενικότερα "φίλοι" και κολλητοί τους! Καλά μόνο εγώ τα ζω και τα ξέρω αυτά;
Αν είναι, λοιπόν, να με κρίνουν και να με αξιολογήσουν οι μαθητές με βάση τα παραπάνω, ε, δε με πειράζει καθόλου να με πουν "κακό" δάσκαλο! Αρκεί να είμαι εγώ καλά με τον εαυτό μου!


...τα παιδιά είναι χάλια....το σύστημα προσλήψεων είναι άδικο.....εγώ δεν έχω έπαρση.... απλώς είμαι τέλεια...
 Υγ.... δεν ξέρω που έχεις διδάξει και σε τί μαθητές.... είσαι ή πρώτη με τόσο απόλυτα κακή κρίση για τους μαθητές.... τόσο απαξιωτική.....κι επιπλέον είσαι καλά με τον εαυτό σου.... μπράβο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2017, 05:10:50 μμ από xriana1 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #571 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 05:17:54 μμ »

Συνεχίζεις να με κρίνεις, χωρίς να με ξέρεις και παρότι εγώ δεν το κάνω!
Τέλεια δεν είμαι, ασφαλώς, όπως και κανείς εδώ μέσα ή εκεί έξω!
Σε φροντιστήρια παλιότερα και ύστερα σε πολλά δημόσια σχολεία έχω διδάξει και μεγάλων πόλεων και μικρών περιοχών και ποτέ δε μου παραπονέθηκε κανένας μαθητής μου, ούτε κανείς άλλος (διευθυντής, ιδιοκτήτης, συνάδελφος, γονέας)! Και δεν υπήρξα ποτέ μου απόλυτη, αντίθετα διαλλακτική! Αλλά πάντοτε βίωνα όσα περιέγραψα και άκουγα τους ίδιους τους μαθητές και τους συναδέλφους μου να τα λένε και να τα υποστηρίζουν! Τα παιδιά είναι έτσι και εκφράζουν τέτοιες γνώμες και επιθυμίες, γιατί επηρεάζονται από τις οικογένειες στις οποίες μεγαλώνουν και την κοινωνία στην οποία ζουν!
Κι όσο για το σύστημα των προσλήψεων των εκπαιδευτικών, ναι, είναι άδικο! Διαφωνείς όμως, χωρίς να παρουσιάζεις κανένα επιχείρημα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #572 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 05:19:11 μμ »
...τα παιδιά είναι χάλια....το σύστημα προσλήψεων είναι άδικο.....εγώ δεν έχω έπαρση.... απλώς είμαι τέλεια...
 Υγ.... δεν ξέρω που έχεις διδάξει και σε τί μαθητές.... είσαι ή πρώτη με τόσο απόλυτα κακή κρίση για τους μαθητές.... τόσο απαξιωτική.....κι επιπλέον είσαι καλά με τον εαυτό σου.... μπράβο

Τα παιδιά δεν είναι χάλια, απλά καλομαθημένα και φυγόπονα σε μεγάλο ποσοστό. Φυσικά υπάρχουν λαμπρές εξαιρέσεις, που σε κάνουν να ελπίζεις.
Αν κάποιος δεν αντιλαμβάνεται αυτήν την πραγματικότητα, τότε δεν ξέρω τι να πω.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #573 στις: Ιανουάριος 08, 2017, 05:25:05 μμ »
Τα παιδιά δεν είναι χάλια, απλά καλομαθημένα και φυγόπονα σε μεγάλο ποσοστό. Φυσικά υπάρχουν λαμπρές εξαιρέσεις, που σε κάνουν να ελπίζεις.
Αν κάποιος δεν αντιλαμβάνεται αυτήν την πραγματικότητα, τότε δεν ξέρω τι να πω.
...+++++++++++++++++-....
..τα παιδιά μας είναι το μέλλον μας.... 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.