*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vicky5478

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 01:47:39 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι μια χρόνια αναπληρώτρια και ωρομισθια ενίοτε καθηγήτρια που τις περισσότερες φορές χάνω τη προσληψη από μια-ένα συνάδελφο που έχει 3 ή 4 παιδιά. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω να κατακρίνω όσους έχουν πολλά παιδιά, (ευλογημένοι άνθρωποι) αλλά εμείς που έχουμε ενα ή δυο παιδάκια ή κάποιοι κανένα, θα πρεπει να μην δουλεύουμε ποτέ; Δεν λέω να μην παιρνουν μόρια, να παιρνουν αλλά να παίρνουν και όσοι έχουν ένα ή δυο παιδιά. Είναι άδικο το μεταπτυχιακό να σου δίνει 4 μόρια στους πίνακες ειδικής αγωγής και η τριτεκνία να σου δίνει 3 μόρια!!!!!!!!!!!! Αν δε έχεις και 4 παιδιά, σου δίνουν 6 ή 7 μόρια (αν δεν κάνω λάθος). Στους πίνακες της γενικής δεν μετράμε τα προσόντα που κοπιασες για να τα  αποκτήσεις αλλα τα παιδιά!!!!!!!!!!! Ενώ αν έχεις ένα ή δυο τι παιρνεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Καρτα ανεργίας! Έχω κουραστεί...................
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2017, 08:08:44 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 02:37:54 μμ »
Έχετε δίκιο. Βέβαια ο καθένας από την πλευρά του έχει δίκιο. Και εσείς έχετε δίκιο και όσοι νέοι πτυχιούχοι από το 2009 δεν είχαν (είχαμε) μία ευκαιρία να εργαστούμε στο εκπαιδευτικό σύστημα ακόμη και ως ωρομισθιοι και κάνουμε άλλες σπουδές σε πανεπιστημιακό ή μεταπτυχιακό ή και διδακτορικό επίπεδο, σε ΙΕΚ κοκ. Προσωπικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η εποχή και η χώρα αυτή απαιτούν δεξιότητες και εκπαιδεύσεις σε διαφορετικούς τομείς ώστε να έχουμε τη δυνατότητα να διεκδικουμε διάφορες θέσεις, δημόσια και ιδιωτικά. Για όσους μείνουμε στην Ελλάδα αναφέρομαι. Υπάρχει και το εξωτερικό βέβαια. Καλή δύναμη :)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PATRIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 02:54:02 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι μια χρόνια αναπληρώτρια και ωρομισθια ενίοτε καθηγήτρια που τις περισσότερες φορές χάνω τη προσληψη από μια-ένα συνάδελφο που έχει 3 ή 4 παιδιά. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν θέλω να κατακρίνω όσους έχουν πολλά παιδιά, (ευλογημένοι άνθρωποι) αλλά εμείς που έχουμε ενα ή δυο παιδάκια ή κάποιοι κανένα, θα πρεπει να μην δουλεύουμε ποτέ; Δεν λέω να μην παιρνουν μόρια, να παιρνουν αλλά να παίρνουν και όσοι έχουν ένα ή δυο παιδιά. Είναι άδικο το μεταπτυχιακό να σου δίνει 4 μόρια στους πίνακες ειδικής αγωγής και η τριτεκνία να σου δίνει 3 μόρια!!!!!!!!!!!! Αν δε έχεις και 4 παιδιά, σου δίνουν 6 ή 7 μόρια (αν δεν κάνω λάθος). Στους πίνακες της γενικής δεν μετράμε τα προσόντα που κοπιασες για να τα  αποκτήσεις αλλα τα παιδιά!!!!!!!!!!! Ενώ αν έχεις ένα ή δυο τι παιρνεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Καρτα ανεργίας! Έχω κουραστεί...................

Σαν εκπαιδευτικός πιστεύω  να γνωρίζεις για την υπογεννητικότητα  στην Ελλάδα, αν όχι διάβασε και θα σου λυθούν οι απορίες στα ερωτήματα σου

Αποσυνδεδεμένος vicky5478

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 03:00:58 μμ »
Γνωρίζω σαφως για την υπογεννητικότητα. Αυτό που λέω είναι ότι θα έπρεπε να υπήρχε μια ισοτιμία για όλους μας. Εχεις ένα παιδί, παρε ένα μόριο, έχεις 2 παιδιά  δύο μόρια, 3 παιδιά 3 μόρια κοκ και όχι να προτάσσονται και να παίρνουν τόσα πολλά μόρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 03:02:39 μμ »
Patrik.... Ρίξε και μια ματιά στις έρευνες και τα στατιστικά στοιχεία γι' αυτό που λέγεται υπογονιμότητα!!!

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 03:06:33 μμ »
Είμαι νηπιαγωγός ΕΑΕ .Προσληφθηκα σε νησι. Γίνεται μάχη για τα δυσπρόσιτα απο συναδέλφους Γενικής.Καλά τα κριτήρια και μπράβο που δίνουν κίνητρα αλλά υπάρχουμε κΙ εμείς που έχουμε σχέσεις από μακριά (και ούτε παιδί μπορουμε να κάνουμε, ούτε να ζήσουμε μαζι).Ο δικός μου είναι στρατιωτικός και είναι δύσκολο να με ακολουθήσει.
Δε ξέρω τι μπορεί να γίνει γι'αυτο θέμα, ας δώσουν καλύτερα επιδοματα σε όσους έχουν 3-4 παιδιά.
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 03:10:13 μμ »
Μπορεί κάποιος να συγχωνεύσει τα θέματα για να ξέρουμε που γράφουμε και να διαβάζουμε όλες τις απόψεις;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 04:14:11 μμ »
Είμαι νηπιαγωγός ΕΑΕ .Προσληφθηκα σε νησι. Γίνεται μάχη για τα δυσπρόσιτα απο συναδέλφους Γενικής.Καλά τα κριτήρια και μπράβο που δίνουν κίνητρα αλλά υπάρχουμε κΙ εμείς που έχουμε σχέσεις από μακριά (και ούτε παιδί μπορουμε να κάνουμε, ούτε να ζήσουμε μαζι).Ο δικός μου είναι στρατιωτικός και είναι δύσκολο να με ακολουθήσει.
Δε ξέρω τι μπορεί να γίνει γι'αυτο θέμα, ας δώσουν καλύτερα επιδοματα σε όσους έχουν 3-4 παιδιά.

ούτε επίδομα χρειάζονται
εχω ακούσει με τα ίδια μου τα αυτιά όταν παλιά περιμέναμε στην ουρά για να κάνουμε αίτηση αναπληρωτών/ωρομισθίων  ''κάναμε τρίτο παιδί για να δουλέψουμε ως τρίτεκνοι''
άμα τα χρησιμοποιούν με αυτό το τρόπο, δικό τους πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 05:02:44 μμ »
Όταν γίνεται αυτή η συζητήση, πάντα ξεχνάμε το γεγονός ότι μιλάμε για ανθρώπους που μπαίνουν στην τάξη και απευθύνονται σε παιδιά.

Για μένα, τα πράγματα είναι απλά. Δεν θέλω να πηγαίνω στο νοσοκομείο και ο γιατρός μου να βρίσκεται εκεί ΜΟΝΟ επειδή είναι καρπερός ούτε ο δάσκαλος που κάνει μάθημα στο παιδί μου να βρίσκεται εκεί ΜΟΝΟ επειδή ανήκει σε κάποια ειδική κατηγορία (τονίζω το μόνο για να μην παρεξηγηθώ). Σε παιδεία, υγεία και σώματα ασφαλείας δεν μπορεί να ασκείται κοινωνική πολιτική. Υπάρχουν άπειρες θέσεις γραφείου (ή και όχι) στο υπόλοιπο δημόσιο, στις οποίες θα μπορούσαν να έχουν μια ποσόστωση οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι, για να υπάρχουν και κίνητρα ως προς την υπογεννητικότητα.

Εσείς που έχετε παιδιά μικρά και -ω μη γένοιτο- τα πάτε στα επείγοντα ένα βράδυ, θα θέλατε ο παιδίατρος που βρίσκεται εκεί να έχει διοριστεί ΜΟΝΟ επειδή έχει παιδιά; Ή θα προτιμούσατε να υπάρχει μια αξιοκρατία ως προς τα προσόντα των ανθρώπων στους οποίους εμπιστεύεστε τα παιδιά σας; Και ναι, η παιδεία είναι εξίσου σημαντική με την υγεία.

ΥΓ. Επαναλαμβάνω, για να μην παρεξηγηθώ, ότι υπάρχουν άπειρες θέσεις στο δημόσιο -γραμματειακές, κλπ- στις οποίες κάλλιστα θα μπορούσε να υπάρξει -και υπάρχει- μια ποσόστωση για τρίτεκνους, πολύτεκνους και ειδικές κατηγορίες.
ΥΓ2. Αν συνεχιστεί αυτή η πολιτική, τότε όλοι όσοι έχουν προσόντα αλλά όχι παιδιά θα συνεχίζουν να φεύγουν στο εξωτερικό. Γιατί σ'αυτή τη χώρα για να εργαστείς στην εκπαίδευση- στον κατεξοχήν τομέα που θα έπρεπε να μετράνε οι γνώσεις-, δεν μετράνε μεταπτυχιακά και διδακτορικά αλλά τα παιδιά... Δεν είναι φοβερό;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 05:07:31 μμ »
Όταν γίνεται αυτή η συζητήση, πάντα ξεχνάμε το γεγονός ότι μιλάμε για ανθρώπους που μπαίνουν στην τάξη και απευθύνονται σε παιδιά.

Για μένα, τα πράγματα είναι απλά. Δεν θέλω να πηγαίνω στο νοσοκομείο και ο γιατρός μου να βρίσκεται εκεί ΜΟΝΟ επειδή είναι καρπερός ούτε ο δάσκαλος που κάνει μάθημα στο παιδί μου να βρίσκεται εκεί ΜΟΝΟ επειδή ανήκει σε κάποια ειδική κατηγορία (τονίζω το μόνο για να μην παρεξηγηθώ). Σε παιδεία, υγεία και σώματα ασφαλείας δεν μπορεί να ασκείται κοινωνική πολιτική. Υπάρχουν άπειρες θέσεις γραφείου (ή και όχι) στο υπόλοιπο δημόσιο, στις οποίες θα μπορούσαν να έχουν μια ποσόστωση οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι, για να υπάρχουν και κίνητρα ως προς την υπογεννητικότητα.

Εσείς που έχετε παιδιά μικρά και -ω μη γένοιτο- τα πάτε στα επείγοντα ένα βράδυ, θα θέλατε ο παιδίατρος που βρίσκεται εκεί να έχει διοριστεί ΜΟΝΟ επειδή έχει παιδιά; Ή θα προτιμούσατε να υπάρχει μια αξιοκρατία ως προς τα προσόντα των ανθρώπων στους οποίους εμπιστεύεστε τα παιδιά σας; Και ναι, η παιδεία είναι εξίσου σημαντική με την υγεία.

ΥΓ. Επαναλαμβάνω, για να μην παρεξηγηθώ, ότι υπάρχουν άπειρες θέσεις στο δημόσιο -γραμματειακές, κλπ- στις οποίες κάλλιστα θα μπορούσε να υπάρξει -και υπάρχει- μια ποσόστωση για τρίτεκνους, πολύτεκνους και ειδικές κατηγορίες.
ΥΓ2. Αν συνεχιστεί αυτή η πολιτική, τότε όλοι όσοι έχουν προσόντα αλλά όχι παιδιά θα συνεχίζουν να φεύγουν στο εξωτερικό. Γιατί σ'αυτή τη χώρα για να εργαστείς στην εκπαίδευση- στον κατεξοχήν τομέα που θα έπρεπε να μετράνε οι γνώσεις-, δεν μετράνε μεταπτυχιακά και διδακτορικά αλλά τα παιδιά... Δεν είναι φοβερό;
Όντως, έτσι είναι τα πράγματα!
Και μετά αναρωτιούνται μερικοί-μερικοί γιατί το δημόσιο σχολείο γνωρίζει τέτοια παρακμή και όλα βαίνουν κατά κρημνών!
Γιατί από τη μια μπαίνουν στις αίθουσες και διδάσκουν άνθρωποι που ποτέ τους δεν έχουν κριθεί για τίποτε, ούτε καν για το γνωστικό τους αντικείμενο και από την άλλη γιατί το μόνιμο προσωπικό δεν έχει αξιολογηθεί ποτέ του!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 05:22:59 μμ »
Όλοι έχετε απόλυτο δίκιο...ιδίως όσοι πιστεύετε ότι τα παιδιά .....γεννιούνται όπως τα αυγά....!!
Ένα μόνο σας διέφυγε να καλέσετε έναν Ηρώδη για να σώσει το δημόσιο σχολείο από τέτοια παρακμή και από τον κρημνό!
Μέχρι σήμερα πίστευα ότι άλλα ήταν τα προβλήματα της εκπαίδευσης.....μάλλον όμως  μου διέφευγε το πλέον σημαντικό...οι πολύτεκνοι.
Όσο για τη αξιολόγηση ......θα έλθει και ουαί τους πολυπράγμωνες....

Σας διαφεύγει επίσης το γεγονός ο,τι οποιαδήποτε μεταβολή στην νομοθεσια για τα περί τριτέκνων και πολύτεκνων για τις προσλήψεις θα ισχύσει σε όλο το δημόσιο τομέα και όχι επιλεκτικά στην εκπαίδευση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2017, 05:35:31 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 05:36:07 μμ »
Όλοι έχετε απόλυτο δίκιο...ιδίως όσοι πιστεύετε ότι τα παιδιά .....γεννιούνται όπως τα αυγά....!!
Ένα μόνο σας διέφυγε να καλέσετε έναν Ηρώδη για να σώσει το δημόσιο σχολείο από τέτοια παρακμή και από τον κρημνό!
Μέχρι σήμερα πίστευα ότι άλλα ήταν τα προβλήματα της εκπαίδευσης.....μάλλον όμως  μου διέφευγε το πλέον σημαντικό...οι πολύτεκνοι.
Όσο για τη αξιολόγηση ......θα έλθει και ουαί τους πολυπράγμωνες....
[/quote
Ξέρουμε πως γεννιούνται τα παιδιά, αλλά πολλοί εκπαιδευτικοί κάνουν 3 και 4 παιδί, για να αποκατασταθούν επαγγελματικά (αν θεωρείται αποκατάσταση ένας 45+ ή 50+ ετών εκπαιδευτικός να δουλεύει ως αναπληρωτής για μερικούς μήνες)!
Και μάλλον αυτοί που τα έχουν και τα μετακινούν κάθε χρόνο κι αλλού, σε κάτι νησιά της άγονης και σε κάποια άλλα ξερονήσια των Δωδ/νήσων, δεν ξέρουν πως μεγαλώνουν τα παιδιά και τις προσωπικές θυσίες που χρειάζεται να κάνουν οι ίδιοι γι' αυτά! Ή νομίζεις ότι τα ρωτούν για το που θα πάνε και πως θα περάσουν εκεί, σ' ένα νέο περιβάλλον, που κι αυτό αλλάζει κάθε χρονιά! 'Η μήπως δεν γνωρίζετε μερικοί ότι η ασφάλεια που πρέπει να έχουν τα παιδιά για να μεγαλώσουν σωστά, δεν εξασφαλίζεται έτσι;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος NikolaosM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 05:52:10 μμ »
Το θέμα είναι διασπαστικό και καλό θα ήταν να είχε αποσυρθεί εξ αρχής. Οι οπαδοί του Ηρώδη πάντως μπορούν να απευθυνθούν σε αρμόδιους φορείς που μπορούν να αλλάξουν την όποια φιλοτεκνική πολιτική έχει παραμείνει σε αυτό το κράτος.
+ Προς Anemos2017: Η μόνη φωνή της λογικής στο παρόν θέμα.
- Προς elranna: Το σχόλιό σου δεν θα ήταν βλακώδες, αν όντως το μόνο κριτήριο για την πρόσληψη θα ήταν ο αριθμός παιδιών. ΔΗΛΑΔΗ αν έπαιρναν τρίτεκνους ή πολύτεκνους οικοδόμους, αγρότες ή κτηνοτρόφους και άλλους ΜΗ ειδικούς για να διδάξουν.
Γιατί λοιπόν σας ενοχλεί ότι λαμβάνεται υπόψιν και αυτός ο παράγων; Τί θα έπρεπε να μοριοδοτείται πιο πολύ; Μήπως η βαθμολογία του πτυχίου, όταν μάλιστα γνωρίζουμε για πολλούς (=πολλές) με ποιους τρόπους έχει αυτή αποκτηθεί;...

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 06:00:23 μμ »
Όλοι έχετε απόλυτο δίκιο...ιδίως όσοι πιστεύετε ότι τα παιδιά .....γεννιούνται όπως τα αυγά....!!
Ένα μόνο σας διέφυγε να καλέσετε έναν Ηρώδη για να σώσει το δημόσιο σχολείο από τέτοια παρακμή και από τον κρημνό!
Μέχρι σήμερα πίστευα ότι άλλα ήταν τα προβλήματα της εκπαίδευσης.....μάλλον όμως  μου διέφευγε το πλέον σημαντικό...οι πολύτεκνοι.
Όσο για τη αξιολόγηση ......θα έλθει και ουαί τους πολυπράγμωνες....

Σας διαφεύγει επίσης το γεγονός ο,τι οποιαδήποτε μεταβολή στην νομοθεσια για τα περί τριτέκνων και πολύτεκνων για τις προσλήψεις θα ισχύσει σε όλο το δημόσιο τομέα και όχι επιλεκτικά στην εκπαίδευση.

Το ότι μπορεί να έχεις 3 ή 4 παιδιά δε σου δίνει το δικαίωμα να μιλάς έτσι για τους άλλους! Αυτό νομίζεις, ότι όσοι έχουμε 2 ή 1 ή κανένα παιδιά τα κάναμε όπως κάνουν οι κότες τα αυγά;
Όσο κι αν δε σας αρέσει γιατί βολεύεστε όλο αυτό εξελίσσεται σε μεγάλο πρόβλημα για την εκπαίδευση. Τώρα αν κάνετε ότι δεν το καταλαβαίνετε αυτό είναι άλλο ζήτημα και καταλαβαίνουμε όλοι ότι υπερασπίζεστε το ψωμάκι σας που το δικαιούνται όλα τα παιδάκια του κόσμου. Παντού υπάρχει ποσόστωση το αν θα διορίζονται όλοι οι πολύτεκνοι παντού με μόνο προσόν την πολυτεκνία απομένει να το δούμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159862
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.