*

Αποστολέας Θέμα: Υπεραριθμίες ΠΕ04  (Αναγνώστηκε 15758 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμίες ΠΕ04
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 18, 2022, 07:00:36 μμ »
α) Αυτά που γράφω δεν αποτελούν προσωπική μομφή σε κανένα (δεν θα μπορούσε άλλωστε). Απλα΄επειδή τα θέματα που ανεβαίνουν στο φορρουμ είναι πολύ σοβαρά πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί και πάντα με αποδείξεις σε αυτά που λέμε.
β) Όσον αφορά το αν θα απαντήσει η νομική υπηρεσία της ΔΔΕ σε ερώτημα εκπαιδευτικού η άποψη μου εξαντλήθηκε στην προηγούμενη ανάρτηση. Αν κάποιος συνάδελφος όμως θέλει έχει δικαίωμα να κάνει ερώτηση  στη νομική υπηρεσία. Του εύχομαι ολόψυχα να πάρει επίσημη απάντηση (που θα μπορεί να τη χρησιμοποιήσει ως αποδειτικό στοιχείο σε ένσταση στο ΠΥΣΔΕ). Εγώ πάντως δεν το έχω καταφερει.
γ) Γνωμοδότηση έχω εγώ απο δικηγόρο που αφορούσε παρόμοια περίπτωση μου (2015). Δεν μπορώ να την ανεβάσω γαιτί είχα υπογράψει συμφωνία ότι είναι μόνο για προσωπική μου χρήση και δεν θα την δημοσιεύσω πουθενά μέχρι το 2025 . Γι  αυτό πλήρωσα μόνο 300 ευρω.
δ) Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι φεύγει ο τελευταίος τοποθετηθής ακόμα και αν έχει ώρες α ανάθεσης. Γι αυτό έφυγα εγώ από το σχολείο. Απο εκει και πέρα ο δικηγόρος μου είχε πει . ¨"Θέλεις να τα φτιάξω έστι ώστε να φαίνεται ότι έχεις δίκιο εσύ και δεν φέυγεις. Μπορώ. Αλλά να ξέρεις ότι σε περίπτωση που η υπόθεση φτάσει στο διοκιητικό δικαστήριο μάλλον θα χάσουμε. Μπορούμε να το κάνουμε μόνο για να ασκήσουμε πίεση στο ΠΥΣΔΕ σου. " επειδή βρήκα άλλο σχολείο κοντά σε αυτό που ήμουν και επειδή είχα χαλάσει τις σχέσεις μου με το σύλλογο αποφάσισα να δεχθώ την γνωμοδότηση όπως ήταν και να φύγω. Τελικά μάλλον η υπόθεση μου βγήκε σε καλό.
Σε παρακάτω ανάρτηση θα αναφέρω με απλά λόγια σε μια νομολογία στηρίζεται η απομάκρυνση του τελευταίου τοποθετηθέντα
ακόμα και αν έχει ώρες α ανάθεσης.
ε) Γνωμοδότηση Νομικής υπηρεσίας κρατικής δεν ξέρω αν υπάρχει (νομίζω όμως πως δεν υπάρχει εφόσον τα θεματα αυτά λήγουν στα ΠΥΣΔΕ τα οποία δεν κάνουν επίσημες ερωτήσεις για τέτοια θέματα). Μπορείς όμως τα το ψάξεις καλύτερα.
Επαναφέρω το θέμα μήπως και έχει υπάρξει κάποια αλλαγή που δε γνωρίζω. Είμαι μόνιμη χημικός και ανήκω οργανικά σε ΓΕΛ όπου οργανικές έχουν πέντε ΠΕ04: Μια χημικός (ωράριο 20h) που είναι η πιο παλιά, ένας φυσικός (ωράριο 18h) που τοποθετήθηκε πριν 2 χρόνια, εγώ (ωράριο 20h) που τοποθετήθηκα ταυτόχρονα με τον φυσικό (έχω λιγότερα μόρια), μια φυσικός που πήρε οργανική φέτος τον Ιούνιο (ωράριο 20h) και μια νεοδιόριστη βιολόγος που πήρε επίσης οργανική τον Ιούνιο (ωράριο 23h) και που έχει και τα λιγότερα μόρια. Στο σχολείο μας έγινε η πρόβλεψη από το ΠΥΣΔΕ ότι θα λειτουργήσουν 5 τμήματα στην Α τάξη, 5 στη Β τάξη και 4 στην Γ τάξη(με δύο κατευθύνσεις θετική: μία με μαθηματικά και μία με βιολογία). Με την πρόβλεψη αυτή δόθηκαν οι δύο νέες οργανικές (στη φυσικό και στη βιολόγο). Εν τέλει βγάζουν τα λειτουργικά κενά με 4 τμήματα στην Α τάξη και 4 στη Β τάξη (ουσιαστικά η βιολόγος του χρόνου θα βγει οργανικά υπεράριθμη). Βγήκαν οι τοποθετήσεις των μονίμων από το ΠΥΣΔΕ στα λειτουργικά κενά και εγώ μετακινήθηκα για 12 ώρες, η φυσικός για 4 ώρες και η βιολόγος για 1 ώρα. Εγώ θεωρώ ότι βάση της νομοθεσίας πρέπει να μετακινηθεί η βιολόγος. Ποια είναι η γνώμη σου και πώς νομίζεις πως πρέπει να κινηθώ; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεραριθμίες ΠΕ04
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:20:40 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμίες ΠΕ04
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 18, 2022, 07:52:47 μμ »
Αν όντως θέλεις να κάνεις τις βιολογιες θα χρειαστείς μια πιο επίσημη απάντηση από ένα forum. Πρέπει να κάνεις αυτήν την ερώτηση στην διεύθυνση προσωπικού στο υπουργείο Παιδείας που παραδόξως έχουν την αντίθετη άποψη από αυτά που παρέθεσε ο platonas παραπάνω και για αυτό θεωρούν ότι η ενιαία ρύθμιση της υπεραριθμιας είναι κάτι καλό. Εγώ νομίζω αν και βιολόγος ότι νομικά ο platonas έχει δίκαιο, άρα και εσύ. Αλλά να τώρα, στο προσωπικό, δεν έχει καμία άλλη χημεία εκεί κοντά για να μην δημιουργούνται καραμπολες? Πάλι μεταξύ μας πέρσι ποιος έκανε τις βιολογιες?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2022, 08:09:02 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμίες ΠΕ04
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 18, 2022, 08:51:09 μμ »
Αν όντως θέλεις να κάνεις τις βιολογιες θα χρειαστείς μια πιο επίσημη απάντηση από ένα forum. Πρέπει να κάνεις αυτήν την ερώτηση στην διεύθυνση προσωπικού στο υπουργείο Παιδείας που παραδόξως έχουν την αντίθετη άποψη από αυτά που παρέθεσε ο platonas παραπάνω και για αυτό θεωρούν ότι η ενιαία ρύθμιση της υπεραριθμιας είναι κάτι καλό. Εγώ νομίζω αν και βιολόγος ότι νομικά ο platonas έχει δίκαιο, άρα και εσύ. Αλλά να τώρα, στο προσωπικό, δεν έχει καμία άλλη χημεία εκεί κοντά για να μην δημιουργούνται καραμπολες? Πάλι μεταξύ μας πέρσι ποιος έκανε τις βιολογιες?
βασιλη που να δεις ποσοι δασκαλοι κανουν γυμναστικη.  Αλλα δεν απανταει κανεις ... 
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμίες ΠΕ04
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 18, 2022, 08:59:24 μμ »
βασιλη που να δεις ποσοι δασκαλοι κανουν γυμναστικη.  Αλλα δεν απανταει κανεις ...
Οι β αναθέσεις κανουν καλό στα σχολεία και στα παιδιά!  8) ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπεραριθμίες ΠΕ04
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:20:40 »

Αποσυνδεδεμένος GILDA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμίες ΠΕ04
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 18, 2022, 11:29:28 μμ »
Αν όντως θέλεις να κάνεις τις βιολογιες θα χρειαστείς μια πιο επίσημη απάντηση από ένα forum. Πρέπει να κάνεις αυτήν την ερώτηση στην διεύθυνση προσωπικού στο υπουργείο Παιδείας που παραδόξως έχουν την αντίθετη άποψη από αυτά που παρέθεσε ο platonas παραπάνω και για αυτό θεωρούν ότι η ενιαία ρύθμιση της υπεραριθμιας είναι κάτι καλό. Εγώ νομίζω αν και βιολόγος ότι νομικά ο platonas έχει δίκαιο, άρα και εσύ. Αλλά να τώρα, στο προσωπικό, δεν έχει καμία άλλη χημεία εκεί κοντά για να μην δημιουργούνται καραμπολες? Πάλι μεταξύ μας πέρσι ποιος έκανε τις βιολογιες?
Στο υπουργείο θεωρούν ότι η ενιαία ρύθμιση της υπεραριθμίας είναι κάτι καλό ή κακό; Σημασία για μένα έχει τι ισχύει όχι τι θεωρούν. Κουράστηκα να πηγαίνω από δω και από εκεί.
Πέρσι αναπληρωτής βιολόγος έκανε την κατεύθυνση Γ και την Β και εγώ την Α
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2022, 11:35:45 μμ από GILDA »

Αποσυνδεδεμένος argiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπεραριθμίες ΠΕ04
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 19, 2022, 12:31:17 πμ »
Κάθε κατεργάρης στον πάγκο του
Μετακίνηση σε όσα πρέπει
Όχι λούφα και παραλλαγή

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158572
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 585

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.