*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 165928 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #938 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:00:29 μμ »
Κοίτα, ήμουν ένα κλίκ κάτω από τους διοριστέους και δήλωσα περιφέρεια Κρήτης για ωρομισθία. Μόρια από δυσπρόσιτα δεν έχω. Δεν ξέρω τι δήλωσες και γιατί δεν σε πήραν, εμένα πάντως με πήραν.

Το 24μηνο προϋπέθετε επιτυχία σε ΑΣΕΠ. Το 30μηνο βασίστηκε σε μεταβατικές διατάξεις.
ΟΚ Εγώ ήμουν πιο κάτω αλλά υπό Κ.Σ ή θα διορίζομουν ή θα με έπαιρναν αναπληρώτρια. Δηλαδή αν εφαρμοζόταν ο νόμος 2525/1997.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:08:42 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #939 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:04:04 μμ »
ΟΚ Εγώ ήμουν πιο κάτω αλλά υπό Κ.Σ ή θα διορίζομουν ή θα με έπαιρναν αναπληρώτρια. Δηλαδή αν εφαρμοζόταν ο νόμος 2525/1997.
Γενικώς και εσύ αδικηθηκες. Φθάσαμε να συζητάμε ποιος αδικήθηκε περισσότερο. Και επειδή δε μου αρέσει να ψεύδομαι δε θυμάμαι αν δήλωσα για ωρομισθια εκτός Κέρκυρας, λόγω παιδιών.

Αποσυνδεδεμένος dis_stam

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #940 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:05:51 μμ »
προφανως επαιρναν λιγους στον κλαδο σου εγω μετα απο επιτυχια σε γραπτο ασεπ δουλεψα κ εδω κ 9 χρονια οργωσα ολη την επικρατεια με πολυ κοπο...
Γεωργός είσαι;

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #941 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:12:00 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:08:42 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #942 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:15:45 μμ »
Γενικώς και εσύ αδικηθηκες. Φθάσαμε να συζητάμε ποιος αδικήθηκε περισσότερο. Και επειδή δε μου αρέσει να ψεύδομαι δε θυμάμαι αν δήλωσα για ωρομισθια εκτός Κέρκυρας, λόγω παιδιών.

Κι εγώ θα ήμουνα διορισμένη προφανώς αν δεν υπήρχαν όλα αυτά τα παραθυράκια. Σκέψου όμως ότι για να την ξεκινήσω αυτή την ωρομισθία, ξεσπιτώθηκα για να κατέβω Κρήτη. Υπό αυτή την έννοια, καταλαβαίνω πολύ καλά τι σημαίνει το "όργωσα την Ελλάδα' που λένε κάποιοι. Και είναι πολύ αποθαρρυντικό να βλέπω συναδέλφους να ακυρώνουν την νομιμότατα αποκτημένη προϋπηρεσία πολλών από εμάς, η οποία για μένα, ειδικά στην αρχή, είχε μεγάλο κόστος, τόσο προσωπικό όσο και οικονομικό. Γιατί με τα 300 ευρώ που έδινε η ωρομισθία στην αρχή, κάποιοι βάλαμε και από την τσέπη μας για να δουλέψουμε.

Μην με παρεξηγήσετε, δεν λέω ότι πρέπει να μας δώσουν μετάλλιο ή τίποτα τέτοιο, απλώς προσπαθώ να πω ότι υπάρχουν και νόμιμες προϋπηρεσίες, αποκτημένες με επιτυχίες σε ΑΣΕΠ και κόστος. Σε αυτή τη φάση, νομίζω ότι εμείς είμαστε οι πιο αδικημένοι από όλους.

Αποσυνδεδεμένος neverendingtale

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #943 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:19:47 μμ »
Γεωργός είσαι;
Ναι,γεωργος ειμαι,πειραζει???? ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #944 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:22:52 μμ »
<<Σε αυτή την φάση νομίζω πως είμαστε οι πιο αδικημένοι από όλους>>.Σκέψου αυτοί πιυ έγραψαν σε γραπτό διαγωνισμό ανεξάρτητης(υποτίθεται...) αρχής και λόγω των αντισυνταγματικών ρυθμίσεων δεν πήγαν καν αναπληρωτές μολονότι το δικαιούνταν και έφτασαν να προσφύγουν για το αυτονόητο από το...κοντινό 2004 για να δικαιωθούν (και εάν)15(!) χρόνια μετά χωρίς να ξέρουν αν θα λάβουν ως δικαιούνται μόρια,χρήματα,ένσημα κλαπέντα!

Στην Ελλάδα είμαστε άλλωστε.Ανθεί αρκούντως η παροιμία:Κι η μυλωνού τον άντρα της με τους πραματευτάδες....

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #945 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:27:42 μμ »
<<Σε αυτή την φάση νομίζω πως είμαστε οι πιο αδικημένοι από όλους>>.Σκέψου αυτοί πιυ έγραψαν σε γραπτό διαγωνισμό ανεξάρτητης(υποτίθεται...) αρχής και λόγω των αντισυνταγματικών ρυθμίσεων δεν πήγαν καν αναπληρωτές μολονότι το δικαιούνταν και έφτασαν να προσφύγουν για το αυτονόητο από το...κοντινό 2004 για να δικαιωθούν (και εάν)15(!) χρόνια μετά χωρίς να ξέρουν αν θα λάβουν ως δικαιούνται μόρια,χρήματα,ένσημα κλαπέντα!

Στην Ελλάδα είμαστε άλλωστε.Ανθεί αρκούντως η παροιμία:Κι η μυλωνού τον άντρα της με τους πραματευτάδες....

Στον ίδιο διαγωνισμό γράψαμε κι εμείς. Απλώς πλέον έχουμε και προϋπηρεσία, κάποιοι και αρκετά μεγάλη. Και μας αντιμετωπίζετε λες και είμαστε τέρατα που κλέψαμε κάτι που δεν μας ανήκε.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #946 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:29:00 μμ »
Κι εγώ θα ήμουνα διορισμένη προφανώς αν δεν υπήρχαν όλα αυτά τα παραθυράκια. Σκέψου όμως ότι για να την ξεκινήσω αυτή την ωρομισθία, ξεσπιτώθηκα για να κατέβω Κρήτη. Υπό αυτή την έννοια, καταλαβαίνω πολύ καλά τι σημαίνει το "όργωσα την Ελλάδα' που λένε κάποιοι. Και είναι πολύ αποθαρρυντικό να βλέπω συναδέλφους να ακυρώνουν την νομιμότατα αποκτημένη προϋπηρεσία πολλών από εμάς, η οποία για μένα, ειδικά στην αρχή, είχε μεγάλο κόστος, τόσο προσωπικό όσο και οικονομικό. Γιατί με τα 300 ευρώ που έδινε η ωρομισθία στην αρχή, κάποιοι βάλαμε και από την τσέπη μας για να δουλέψουμε.

Μην με παρεξηγήσετε, δεν λέω ότι πρέπει να μας δώσουν μετάλλιο ή τίποτα τέτοιο, απλώς προσπαθώ να πω ότι υπάρχουν και νόμιμες προϋπηρεσίες, αποκτημένες με επιτυχίες σε ΑΣΕΠ και κόστος. Σε αυτή τη φάση, νομίζω ότι εμείς είμαστε οι πιο αδικημένοι από όλους.
Ως ένα σημείο συμφωνώ. Αλλά πρέπει να σκεφτούμε  και την οικογενειακή κατάσταση του καθενός. Δεν ήμαστε το 2006 όλοι στην ίδια κατηγορία. Επίσης δε θα σταματήσω να λέω ότι ακόμα και στην Ενισχυτική βρίσκονται μπροστά μου συνάδελφοι με μόρια από το ΠΔΣ , αποκτηθείσα εκτός ΑΣΕΠ. Αυτό δεν αλλάζει γιατί θεωρείται προϋπηρεσία!!!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #947 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:38:08 μμ »
Ως ένα σημείο συμφωνώ. Αλλά πρέπει να σκεφτούμε  και την οικογενειακή κατάσταση του καθενός. Δεν ήμαστε το 2006 όλοι στην ίδια κατηγορία. Επίσης δε θα σταματήσω να λέω ότι ακόμα και στην Ενισχυτική βρίσκονται μπροστά μου συνάδελφοι με μόρια από το ΠΔΣ , αποκτηθείσα εκτός ΑΣΕΠ. Αυτό δεν αλλάζει γιατί θεωρείται προϋπηρεσία!!!
Και τέλος δε θεωρώ ότι μόρια από ΠΔΣ συμψιφηζομενα με λίγα μόρια ή πολλά επιτυχίας στο ΑΣΕΠ, "ξεπλένουν" τον εκπαιδευτικό που τα "άρπαξε".

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #948 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:39:00 μμ »
elranna όχι μόνο αναπληρωτής έπρεπε να εργαστώ από τότε αλλά να μονιμοπιηθώ καθότι υψηλόβαθμος σε 2 γραπτούς(2004,2006).200 θέσεις κάτω από τον τελευταίο διοριστέο κι ενώ έπαιρνε 270 και 70.Ευτυχωπς θα αποφανθεί  η Δικαιοσύνη όπου αποταθήκαμε.Εκτός της αντισυνταγματικότητας του 40%,δεν ήταν και 40% αλλά 400% αφού αντί για 100 περίπου και 30 που περίπου ήταν το 40% πήρε σε 4 χρόνια 4.000(!).1.000 κατά έτος!Γιατί ομιλούμε με επιχειρήματα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #949 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:40:16 μμ »
Ως ένα σημείο συμφωνώ. Αλλά πρέπει να σκεφτούμε  και την οικογενειακή κατάσταση του καθενός. Δεν ήμαστε το 2006 όλοι στην ίδια κατηγορία. Επίσης δε θα σταματήσω να λέω ότι ακόμα και στην Ενισχυτική βρίσκονται μπροστά μου συνάδελφοι με μόρια από το ΠΔΣ , αποκτηθείσα εκτός ΑΣΕΠ. Αυτό δεν αλλάζει γιατί θεωρείται προϋπηρεσία!!!

Σ'αυτό θα συμφωνήσω 100% μαζί σου, η ΠΔΣ δημιούργησε προβληματικές καταστάσεις. Το θέμα είναι ότι δεν αφορά όλους τους κλάδους και το σύστημα που θα ισχύσει πρέπει να ισχύει για όλους.

Θυμάσαι έναν υπουργό παιδείας πριν από 2-3 χρόνια προσπάθησε να περάσει ένα σχέδιο νόμου για τους αναπληρωτές, σύμφωνα με το οποίο θα μοριοδοτούνταν οι επιτυχίες ΑΣΕΠ, δε θα μετρούσαν τα δυσπρόσιτα και καταργούνταν η ποσόστωση των τριτέκνων; Πέσανε να τον φάνε, κατά κύριο λόγο οι δάσκαλοι. Κάθε σύστημα που πάει να περάσει, αναγκαστικά θα δυσαρεστήσει κάποιους. Και γι'αυτό, πολύ φοβάμαι, ότι δεν θα εφαρμοστεί κανένα σύστημα και δε θα γίνουν διορισμοί.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #950 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:46:18 μμ »
Σ'αυτό θα συμφωνήσω 100% μαζί σου, η ΠΔΣ δημιούργησε προβληματικές καταστάσεις. Το θέμα είναι ότι δεν αφορά όλους τους κλάδους και το σύστημα που θα ισχύσει πρέπει να ισχύει για όλους.

Θυμάσαι έναν υπουργό παιδείας πριν από 2-3 χρόνια προσπάθησε να περάσει ένα σχέδιο νόμου για τους αναπληρωτές, σύμφωνα με το οποίο θα μοριοδοτούνταν οι επιτυχίες ΑΣΕΠ, δε θα μετρούσαν τα δυσπρόσιτα και καταργούνταν η ποσόστωση των τριτέκνων; Πέσανε να τον φάνε, κατά κύριο λόγο οι δάσκαλοι. Κάθε σύστημα που πάει να περάσει, αναγκαστικά θα δυσαρεστήσει κάποιους. Και γι'αυτό, πολύ φοβάμαι, ότι δεν θα εφαρμοστεί κανένα σύστημα και δε θα γίνουν διορισμοί.
Έχεις απόλυτο δίκιο! Δεν πρόκειται να βρεθεί άκρη! Η κατάργηση της επετηρίδας αντί να οδηγήσει στην αξιοκρατία οδήγησε στο χάος.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #951 στις: Ιούνιος 11, 2019, 04:48:39 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο! Δεν πρόκειται να βρεθεί άκρη! Η κατάργηση της επετηρίδας αντί να οδηγήσει στην αξιοκρατία οδήγησε στο χάος.
Είναι σίγουρο ότι δε θα γίνουν. Απλώς κάποιοι ελπίζουν για 10.500!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160920
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 659
Σύνολο: 671

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.