*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 165917 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1638 στις: Ιούνιος 22, 2019, 07:06:59 μμ »
Όπως έχω ξαναπεί το πρόβλημα δεν είναι μόνο η ΠΔΣ. Είναι και οι υπόλοιποι τους οποίους ανέφερες! Το θέμα είναι ότι έχουν δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα, ειδικά στους φιλολόγους!-
ΥΓ Δε μιλώ για 5 μόρια, αλλά για 12. Δεν είναι λίγα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:45 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1639 στις: Ιούνιος 22, 2019, 07:09:11 μμ »
Όπως έχω ξαναπεί το πρόβλημα δεν είναι μόνο η ΠΔΣ. Είναι και οι υπόλοιποι τους οποίους ανέφερες! Το θέμα είναι ότι έχουν δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα, ειδικά στους φιλολόγους!-

Πίστεψε με, είμαι από αυτούς που τους έχει τσακίσει αυτή η κατάσταση. Δουλεύω πόσα χρόνια από α' φάση και αντί να ανεβαίνω στον πίνακα, χάνω 50-100 θέσεις ανά χρονιά. Αυτό με το καινούριο σύστημα διορθώνεται όμως. Κάποια στιγμή πρέπει να πούμε και τα καλά.

ΥΓ. Ξαναλέω ότι δεν το θεωρώ σε καμία περίπτωση το καλύτερο δυνατό σύστημα, απλώς προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη. Μην πέσετε να με φάτε  :P

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1640 στις: Ιούνιος 22, 2019, 07:13:39 μμ »
Να σου πω κάτι, εντελώς ειλικρινά; Για όποιον έχει τα προσόντα τώρα, θεωρώ ότι είναι προσβλητικό το "βολέψει". Καλώς ή κακώς, τα έχει. Και γιατί να "βολέψει" το νέο και όχι αυτόν που έχει τα προσόντα; Θα ήταν "βόλεμα" αν προσλαμβανόταν κάποιος που δεν είχε τα προσόντα αντί για κάποιον που τα έχει. Αλλά πώς θα πεις σε κάποιον που έχει τα προσόντα "Ξέρεις κάτι, δε θα σε προσλάβω κι ας έχεις προσόντα, γιατί θέλω να πάρω κάποιον άλλο που δεν τα έχει ακόμα αλλά θα τα αποκτήσει του χρόνου";

Μην το παίρνεις έτσι, δεν ήταν ο σκοπός μου. Το βόλεμα έγκειται ότι δεν δίνεις την ευκαιρία σε αυτόν που θα έχει ένα προσον του χρόνου να διεκδικήσει αυτό που μπορεί. Απεναντίας, τον αποκλείεις κιόλας για τρία χρόνια! Κανονικά οι αιτήσεις θα έπρεπε να γίνονται κάθε χρόνο όπως και τωρα. Και κάθε φορά να προσλαμβανονται εκείνοι με τα περισσότερα μόρια τη δεδομένη στιγμή. Anyway, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε...

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1641 στις: Ιούνιος 22, 2019, 07:16:56 μμ »
Πίστεψε με, είμαι από αυτούς που τους έχει τσακίσει αυτή η κατάσταση. Δουλεύω πόσα χρόνια από α' φάση και αντί να ανεβαίνω στον πίνακα, χάνω 50-100 θέσεις ανά χρονιά. Αυτό με το καινούριο σύστημα διορθώνεται όμως. Κάποια στιγμή πρέπει να πούμε και τα καλά.

ΥΓ. Ξαναλέω ότι δεν το θεωρώ σε καμία περίπτωση το καλύτερο δυνατό σύστημα, απλώς προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη. Μην πέσετε να με φάτε  :P
Και εγώ έβλεπα κάθε χρόνο να πέφτει η σειρά μου στους πίνακες. Επίσης και η ειδική αγωγή εμφανίζεται συνεχώς μπροστά. Αν δεν υπήρχαν όλες αυτές οι κατηγορίες σίγουρα , όπως και εσύ, δε θα "έκανα πάρτυ" επειδή προσεληφθην στην Ενισχυτική. Και γνωρίζω ποιοί βρίσκονται στη θέση μου και από ΠΔΣ και τριτεκνους και ιδιωτικών σχολείων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2019, 07:21:00 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:45 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1642 στις: Ιούνιος 22, 2019, 07:20:10 μμ »
Μην το παίρνεις έτσι, δεν ήταν ο σκοπός μου. Το βόλεμα έγκειται ότι δεν δίνεις την ευκαιρία σε αυτόν που θα έχει ένα προσον του χρόνου να διεκδικήσει αυτό που μπορεί. Απεναντίας, τον αποκλείεις κιόλας για τρία χρόνια! Κανονικά οι αιτήσεις θα έπρεπε να γίνονται κάθε χρόνο όπως και τωρα. Και κάθε φορά να προσλαμβανονται εκείνοι με τα περισσότερα μόρια τη δεδομένη στιγμή. Anyway, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε...
Δε θα δημιουργηθούν νέοι πίνακες (τουλάχιστον την επόμενη χρονιά). Επομένως δε θα υπάρξει "κλείδωμα".

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1643 στις: Ιούνιος 22, 2019, 07:24:03 μμ »
Μην το παίρνεις έτσι, δεν ήταν ο σκοπός μου. Το βόλεμα έγκειται ότι δεν δίνεις την ευκαιρία σε αυτόν που θα έχει ένα προσον του χρόνου να διεκδικήσει αυτό που μπορεί. Απεναντίας, τον αποκλείεις κιόλας για τρία χρόνια! Κανονικά οι αιτήσεις θα έπρεπε να γίνονται κάθε χρόνο όπως και τωρα. Και κάθε φορά να προσλαμβανονται εκείνοι με τα περισσότερα μόρια τη δεδομένη στιγμή. Anyway, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε...

Ο γραπτός ΑΣΕΠ γινόταν κάθε 2 χρόνια. Και τότε λέγαμε ότι αν κάποιος δεν προλάβει να πάρει το πτυχίο του για να κάνει τα χαρτιά του, θα πρέπει να περιμένει 2 χρόνια. Δεν διαφωνώ στο ότι το κλείδωμα για 3ετία είναι υπερβολή, αλλά η 2ετία υπήρχε, δεν είναι κάτι καινούριο. Αλλά ούτε αυτό το λαμβάνουν υπόψη οι υπέρμαχοι του γραπτού ΑΣΕΠ, ότι δε θα γίνεται κάθε χρόνο. Ή ότι μπορεί να γίνεται όταν και αν υπάρχουν ανάγκες ανά κλάδο.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1644 στις: Ιούνιος 22, 2019, 07:28:19 μμ »
Ο γραπτός ΑΣΕΠ γινόταν κάθε 2 χρόνια. Και τότε λέγαμε ότι αν κάποιος δεν προλάβει να πάρει το πτυχίο του για να κάνει τα χαρτιά του, θα πρέπει να περιμένει 2 χρόνια. Δεν διαφωνώ στο ότι το κλείδωμα για 3ετία είναι υπερβολή, αλλά η 2ετία υπήρχε, δεν είναι κάτι καινούριο. Αλλά ούτε αυτό το λαμβάνουν υπόψη οι υπέρμαχοι του γραπτού ΑΣΕΠ, ότι δε θα γίνεται κάθε χρόνο. Ή ότι μπορεί να γίνεται όταν και αν υπάρχουν ανάγκες ανά κλάδο.

Το έχουμε ξανασυζητησει αυτό. Άλλο το σημείο εκκίνησης στο γραπτό, αλλο στο σύστημα Γαβρόγλου. Ναι ήταν ανά δύο χρόνια ο γραπτός αλλά ξεκινουσαμε από πολύ κοντινή βάση. Όχι με μια ανυπέρβλητη διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1645 στις: Ιούνιος 22, 2019, 07:40:35 μμ »
εγώ θα επιμείνω να θυμίζω (νομίζω δλδ) ότι δε παραπονέθηκε κανείς όταν ήταν κλειστοί οι πίνακες για 5 χρόνια δίνοντας σε πολλούς την ευκαιρία να ''τσιμεντώσουν'' τις θέσεις και προϋπηρεσίες τους

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1646 στις: Ιούνιος 22, 2019, 07:48:09 μμ »
εγώ θα επιμείνω να θυμίζω (νομίζω δλδ) ότι δε παραπονέθηκε κανείς όταν ήταν κλειστοί οι πίνακες για 5 χρόνια δίνοντας σε πολλούς την ευκαιρία να ''τσιμεντώσουν'' τις θέσεις και προϋπηρεσίες τους

Εννοείς στη μεταβατική; Μα, αυτοί που δεν παραπονιοταν τότε είναι οι ίδιοι που δεν ήθελαν τον 3848 και που τους ευνοεί τώρα το σύστημα Γαβρόγλου!

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1647 στις: Ιούνιος 22, 2019, 08:02:35 μμ »
Εννοείς στη μεταβατική; Μα, αυτοί που δεν παραπονιοταν τότε είναι οι ίδιοι που δεν ήθελαν τον 3848 και που τους ευνοεί τώρα το σύστημα Γαβρόγλου!

Πάμε πάλι από την αρχή. Το σύστημα Γαβρόγλου δεν ευνοεί όλους όσους ήθελαν τον 3848. Επιμένεις να κάνεις απίστευτες γενικεύσεις. Υπάρχει κόσμος που ευνοείται και από τα 2 συστήματα, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο. 

Οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ που δούλευαν ως αναπληρωτές, προφανώς και ήθελαν τον 3848 γιατί υπολόγιζε και τα μόρια ΑΣΕΠ στο σύνολό τους και την προϋπηρεσία. Επίσης, ήταν μια χαρά και με τους κλειδωμένους πίνακες, γιατί ήδη δούλευαν. Το ξεκλείδωμα των πινάκων κατά κύριο λόγο ευνόησε τους απολυμένους των ιδιωτικών, τους τρίτεκνους και τις ειδικές κατηγορίες που άρχισαν να κάνουν άλματα στους πίνακες. Οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ, ειδικά όσοι δεν είχαν πολλά μόρια, καταστράφηκαν από το άνοιγμα.

ΥΓ. Εννοείται ότι δε συμφωνώ με το κλείδωμα των πινάκων για παραπάνω από 2ετία. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι μπορούμε να εκτοξεύουμε κατηγορίες γενικώς και αορίστως.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1648 στις: Ιούνιος 22, 2019, 08:34:03 μμ »
Πάμε πάλι από την αρχή. Το σύστημα Γαβρόγλου δεν ευνοεί όλους όσους ήθελαν τον 3848. Επιμένεις να κάνεις απίστευτες γενικεύσεις. Υπάρχει κόσμος που ευνοείται και από τα 2 συστήματα, όσο και αν σου φαίνεται περίεργο. 

Οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ που δούλευαν ως αναπληρωτές, προφανώς και ήθελαν τον 3848 γιατί υπολόγιζε και τα μόρια ΑΣΕΠ στο σύνολό τους και την προϋπηρεσία. Επίσης, ήταν μια χαρά και με τους κλειδωμένους πίνακες, γιατί ήδη δούλευαν. Το ξεκλείδωμα των πινάκων κατά κύριο λόγο ευνόησε τους απολυμένους των ιδιωτικών, τους τρίτεκνους και τις ειδικές κατηγορίες που άρχισαν να κάνουν άλματα στους πίνακες. Οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ, ειδικά όσοι δεν είχαν πολλά μόρια, καταστράφηκαν από το άνοιγμα.

ΥΓ. Εννοείται ότι δε συμφωνώ με το κλείδωμα των πινάκων για παραπάνω από 2ετία. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι μπορούμε να εκτοξεύουμε κατηγορίες γενικώς και αορίστως.
Νομίζω ότι ο 3848 δεν υπολόγιζε απλώς την επιτυχία στο ΑΣΕΠ,τη θεωρούσε προϋπόθεση για να μετρήσει και η προϋπηρεσία. Κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1649 στις: Ιούνιος 22, 2019, 08:43:55 μμ »
Νομίζω ότι ο 3848 δεν υπολόγιζε απλώς την επιτυχία στο ΑΣΕΠ,τη θεωρούσε προϋπόθεση για να μετρήσει και η προϋπηρεσία. Κάνω λάθος;

Ναι. Δεν εφαρμόστηκε, ωστόσο, ποτέ.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1650 στις: Ιούνιος 22, 2019, 09:05:05 μμ »
Πάμε πάλι από την αρχή. Το σύστημα Γαβρόγλου δεν ευνοεί όλους όσους ήθελαν τον 3848. Επιμένεις να κάνεις απίστευτες γενικεύσεις.

Ακριβώς το αντίθετο έγραψα. Το σύστημα Γαβρογλου ευνοεί όσους δεν ήθελαν τον 3848, οι οποίοι ήταν κατά βάση όσοι δεν είχαν επιτυχία ΑΣΕΠ ή δε γούσταραν να περάσουν τη διαδικασία. Από πιέσεις δικές τους ήταν κατά βάση οι μεταβατικές. Από πιέσεις δικές τους δεν εφαρμόστηκε ποτέ ο 3848.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1651 στις: Ιούνιος 22, 2019, 09:17:15 μμ »
Ακριβώς το αντίθετο έγραψα. Το σύστημα Γαβρογλου ευνοεί όσους δεν ήθελαν τον 3848, οι οποίοι ήταν κατά βάση όσοι δεν είχαν επιτυχία ΑΣΕΠ ή δε γούσταραν να περάσουν τη διαδικασία. Από πιέσεις δικές τους ήταν κατά βάση οι μεταβατικές. Από πιέσεις δικές τους δεν εφαρμόστηκε ποτέ ο 3848.
Θα συμφωνήσω μαζί σου συνάδελφε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160919
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 695
Σύνολο: 706

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.