*

Αποστολέας Θέμα: Δεδομένα στη Γενική μετά το 'οχι' της Ειδ. Επιτροπής ΣτΕ. Τι μέλλει γενέσθαι;  (Αναγνώστηκε 183128 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Κατά τη γνώμη μου επειδή στη γενική οι προσλήψεις θα πάνε σίγουρα με παλιό σύστημα με τελείως κλειδωμένους περσινούς πίνακες, θέλω να ρωτήσω το εξής:
Αν καθυστερήσουν μέσα στην επόμενη χρονιά να βγάλουν νέα πρόσκληση για του χρόνου, δική τους ή τροποποιημένη, και ξανά δεν βγουν οριστικοί το επόμενο καλοκαίρι δεν σημαίνει αυτόματα ότι για τους ίδιους λόγους όπως φέτος θα ξαναχρησιμοποιηθούν οι ίδιοι κλειδωμένοι πίνακες; 8)
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Γενικη και ειδικη παμε με τους πινακες του 2018-2019.Τα ελεγα απο τον Απρίλιο ότι θα γίνει έτσι, αλλά σε μερικούς δεν συνέφερε να το αντιληφθούν...Δεν εχω παρε δωσε με υπουργεια, απλως σκεφτηκα με την απλη λογικη...Τωρα μενει να δουμε 2 Βασικα Πραγματα: 1. Ποιο θα ειναι το νεο συστημα που θα διαμορφωνει τους πινακες γενικης παιδειας και 2. Αν θα ισχυσει το 3ετες κλειδωμα πινακων στην ειδικη αγωγη.

Θα σου πω τη γνώμη μου για το 2. Ο ευκολότερος τρόπος ν' αλλάξει είναι μέσω θετικής έκβασης της σχετικής δικαστικής προσφυγής. Διαφορετικά, είναι πιο μπερδεμένο. Ο λόγος είναι ότι το τριετές κλείδωμα αναφέρεται όχι μόνο στο νομό, αλλά και στην ίδια την προκήρυξη που βγήκε. Και η εκ των υστέρων τροποποίηση των όρων μιας προκήρυξης φαντάζομαι ότι εγείρει νομικά ζητήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2019, 01:24:09 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Κατά τη γνώμη μου επειδή στη γενική οι προσλήψεις θα πάνε σίγουρα με παλιό σύστημα με τελείως κλειδωμένους περσινούς πίνακες, θέλω να ρωτήσω το εξής:
Αν καθυστερήσουν μέσα στην επόμενη χρονιά να βγάλουν νέα πρόσκληση για του χρόνου, δική τους ή τροποποιημένη, και ξανά δεν βγουν οριστικοί το επόμενο καλοκαίρι δεν σημαίνει αυτόματα ότι για τους ίδιους λόγους όπως φέτος θα ξαναχρησιμοποιηθούν οι ίδιοι κλειδωμένοι πίνακες; 8)

Για μένα, ο μόνος ουσιαστικός λόγος που θα είχε κάποιος να κάνει προσφυγή κατά της χρήσης των περσινών πινάκων φέτος είναι αυτό που λες: να αποφυγει τη χρήση τους και του χρόνου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2019, 01:22:23 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Για μένα, ο μόνος λόγος που θα είχε κάποιος να κάνει προσφυγή για τη χρήση των περσινών πινάκων φέτος είναι αυτό που λες: να αποφυγει τη χρήση τους και του χρόνου.

Μα το θεωρώ δεδομένο ότι θα γίνει "της προσφυγής" μιας και οι περσινοί πίνακες φρεσκαρίζονται.
Αλλά όπως έχουμε ξαναπεί: πάνω από όλα το ΔΗΜΟΣΙΟ συμφέρον. ;) ;D
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Εγώ το βλέπω λίγο διαφορετικα. Πιστεύω ότι η πρόθεση του νομοθέτη στο συγκεκριμένο σημείο του νόμου είναι   να μη μείνουν τα σχολεία χωρίς αναπληρωτες σε περίπτωση που κάτι θα καθυστερουσε. Θεωρώ ότι εάν ήταν να ισχύει αυτό που λες θα υπήρχε ρητή πρόβλεψη στο νόμο.

Βέβαια, δικηγόρος δεν είμαι...
Ούτε εγώ δηλώνω δικηγόρος συνάδελφε. Παραγωγική κουβέντα κάνουμε προσπαθώντας να κατανοήσουμε τι διαβάζουμε στο νομό. Η τοποθέτησή μου χωρίς να αμφισβητώ τη δική σου οπτική έχει να κάνει με το ότι θεωρώ πως η ισχύς της χρήσης περσινών πινάκων στην περίπτωση της γενικής βάλετε πολύ εύκολα χωρίς υπάρχουσα σε εξέλιξη. Αυτό και μόνο!

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Για μένα, ο μόνος ουσιαστικός λόγος που θα είχε κάποιος να κάνει προσφυγή κατά της χρήσης των περσινών πινάκων φέτος είναι αυτό που λες: να αποφυγει τη χρήση τους και του χρόνου.
Τόσο καιρό που μιλάμε αν είχε εκδοθεί προκήρυξη και στη γενική η χρήση των περσινών πινάκων θα ήταν αυτονόητη κ προφανής. Ακόμη κι αν αποτελέσματα έβγαιναν το επόμενο καλοκαίρι...

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα σου πω τη γνώμη μου για το 2. Ο ευκολότερος τρόπος ν' αλλάξει είναι μέσω θετικής έκβασης της σχετικής δικαστικής προσφυγής. Διαφορετικά, είναι πιο μπερδεμένο. Ο λόγος είναι ότι το τριετές κλείδωμα αναφέρεται όχι μόνο στο νομό, αλλά και στην ίδια την προκήρυξη που βγήκε. Και η εκ των υστέρων τροποποίηση των όρων μιας προκήρυξης φαντάζομαι ότι εγείρει νομικά ζητήματα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί: η χρήση περσινών πινάκων (κλειδωμένων π.χ. στις 30-04-2018, με ή χωρίς προκήρυξη) δεν προσκρούει στην απόφαση του ΣΤΕ ότι επιτρέπεται να χρησιμοποιηθούν μέχρι το σχολικό έτος 2018-19; Ας μας εξηγήσει κάποιος, αν είναι εύκολο. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Ούτε εγώ δηλώνω δικηγόρος συνάδελφε. Παραγωγική κουβέντα κάνουμε προσπαθώντας να κατανοήσουμε τι διαβάζουμε στο νομό. Η τοποθέτησή μου χωρίς να αμφισβητώ τη δική σου οπτική έχει να κάνει με το ότι θεωρώ πως η ισχύς της χρήσης περσινών πινάκων στην περίπτωση της γενικής βάλετε πολύ εύκολα χωρίς υπάρχουσα σε εξέλιξη. Αυτό και μόνο!

Μα κι εγώ δεν αμφισβητώ τη δική σου οπτική! Διαφορετικοί άνθρωποι βλέπουμε/ερμηνεύουμε με διαφορετικό τρόπο κάποια σημεία ενός νόμου, τι πιο φυσιολογικό;


Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Μονο ο Αντετοκουνμπο ξερει να απαντησει σε ολα τα ερωτηματα μας...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Τόσο καιρό που μιλάμε αν είχε εκδοθεί προκήρυξη και στη γενική η χρήση των περσινών πινάκων θα ήταν αυτονόητη κ προφανής. Ακόμη κι αν αποτελέσματα έβγαιναν το επόμενο καλοκαίρι...

Εννοώ ότι, παίρνοντας ως υπόθεση εργασίας ότι θα πάμε με τους παλιούς, θεωρώ ότι δικαστικά αυτό δεν μπορεί να μπλοκαριστεί για φέτος. Αλλά θα μπορούσε να βγει μια απόφαση που θα περιόριζε τη χρήση τους πχ μόνο για φέτος, και έτσι να μην παίξει το σενάριο που έγραψε πιο πάνω ο kapoioskapoukapote, να χρησιμοποιηθούν δηλαδή και σε επόμενη χρονιά με το επιχείρημα ότι 'δεν προλάβαμε'.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί: η χρήση περσινών πινάκων (κλειδωμένων π.χ. στις 30-04-2018, με ή χωρίς προκήρυξη) δεν προσκρούει στην απόφαση του ΣΤΕ ότι επιτρέπεται να χρησιμοποιηθούν μέχρι το σχολικό έτος 2018-19; Ας μας εξηγήσει κάποιος, αν είναι εύκολο. Ευχαριστώ.
Αν έχω καταλάβει καλά, κάποιοι προσπάθησαν να ερμηνεύσουν το νόμο με τη λογική που αναφέρεις. Έτσι οι περσινοί πίνακες θα ήταν ήδη παρελθόν νομικά.
Όμως μάλλον δεν στέκει γιατί έπαψε να σχολιάζεται που προφανώς σημαίνει ότι ερμηνεύεται το εδάφιο κατόπιν νέας προκήρυξης.
Υ.Γ. Στην Ελλάδα, περισσότερο από οπουδήποτε αλλού στη γη, οι ερμηνείες και οι αποφάσεις δεν συνάδουν ούτε με τους νόμους ούτε με τη λογική. Απλά, ότι γουστάρει η εκάστοτε πολιτική ηγεσία με κομπάρσο και αρωγό της πάντοτε το ΣΤΕ.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Μα κι εγώ δεν αμφισβητώ τη δική σου οπτική! Διαφορετικοί άνθρωποι βλέπουμε/ερμηνεύουμε με διαφορετικό τρόπο κάποια σημεία ενός νόμου, τι πιο φυσιολογικό;

Μα ως φυσιολογικό το έθεσα. Είμαι θετικα προσκείμενος στη στάση σου εδω μέσα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2019, 01:41:24 μμ από teacher80 »

Αποσυνδεδεμένος teacher80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Εννοώ ότι, παίρνοντας ως υπόθεση εργασίας ότι θα πάμε με τους παλιούς, θεωρώ ότι δικαστικά αυτό δεν μπορεί να μπλοκαριστεί για φέτος. Αλλά θα μπορούσε να βγει μια απόφαση που θα περιόριζε τη χρήση τους πχ μόνο για φέτος, και έτσι να μην παίξει το σενάριο που έγραψε πιο πάνω ο kapoioskapoukapote, να χρησιμοποιηθούν δηλαδή και σε επόμενη χρονιά με το επιχείρημα ότι 'δεν προλάβαμε'.

Σύμφωνοι! Όμως επισημαίνω οι μερες που φεύγουν έτσι, στοχευμένα οδηγούν σε κάτι που θα μπορούσε να έρθει ως φυσιολογική απόρροια μιας προκηρυξης που θα είχε βγει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 653
Σύνολο: 668

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.