*

Αποστολέας Θέμα: γνώσεις δασκάλων 2  (Αναγνώστηκε 5952 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
γνώσεις δασκάλων 2
« στις: Νοέμβριος 24, 2019, 08:13:05 μμ »
Το ξέρω ότι γίνομαι κακός αλλά ας σχολιάσουν οι ΠΕ70 τα παρακάτω
Δάσκαλα που διδάσκει σε 6η δημοτικού (πέρυσι 5η) αναφέρει τα παρακάτω
α) Η απόσταση από το σπίτι μου στη θάλασσα είναι πιο μικρή με το αυτοκίνητο παρά με τα πόδια
β) Η Σκιάθος το όμορφο νησί του Ιονίου
γ) Η Βοιωτία είναι προς την Βέροια;
δ) Ο Χριστός ξανασταυρώνεται ο Καζατζιδης το έγραψε.
Όλα αυτά είναι αληθινά. Όλα έχουν ειπωθεί ανερυθρίαστα και χωρίς να υπάρχει ίχνος ντροπής όταν έγιναν οι απαραίτητες διορθώσεις.
Καλά ασε το καζατζιδη. Γεωγραφία Ελλάδος δεν διδάσκεται στην 5η Δημοτικού; Πως δίδαξε αυτό το μάθημα η συναδέλφισσα;
Ας σχολιάσουν οι δάσκαλοι. Έχω όμως το ερώτημα (και από περιστατικά που έχω ακούσει στην τηλεόραση). Άραγε η συναδέλφισσα αντιπρωσοπεύει μικρό ή μεγάλο ποσοστο των δασκάλων;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2019, 05:34:07 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: γνώσεις δασάλων 2
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:54 »

Αποσυνδεδεμένος papant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: γνώσεις δασάλων 2
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 08:27:19 μμ »
Οι περισσότεροι...έτσι είναι...δυστυχώς... :'( :'( :'( 

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: γνώσεις δασάλων 2
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 08:30:08 μμ »
Καλά μην κάνετ' έτσι. Απ' την πρώτη δημοτικού ως την τρίτη λυκείου χαβαλές είν' το σχολειό για τους μαθητές. Δεν τρέχει και τίποτις. Πάντα έτσι ήταν.

Αποσυνδεδεμένος papant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: γνώσεις δασάλων 2
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 08:48:47 μμ »
Xαβαλες στο σχολειο, μετα γινονται πολιτες με ψηφο...και μετα ερχεται ο "Αλεκος" που ακουγε Ντοιτσε βελε στην κατοχη... ;D ;D ;D



Καλά μην κάνετ' έτσι. Απ' την πρώτη δημοτικού ως την τρίτη λυκείου χαβαλές είν' το σχολειό για τους μαθητές. Δεν τρέχει και τίποτις. Πάντα έτσι ήταν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: γνώσεις δασάλων 2
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:26:54 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: γνώσεις δασάλων 2
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 09:05:57 μμ »
Είπαμε. Πάντα έτσι ήταν. Ποτέ δε λειτούργησε σωστά το σχολειό. Ούτε παλιά ούτε σήμερα. Η μόρφωση του κάθε παιδιού ποτέ δεν επαφίετο σ' ένα δάσκαλο που τυχόν θα 'χε. Ό,τι από μοναχό του κάθε παιδί διαβάσει μάθει ενδιαφερθεί. Άμα του λάχει και καλός δάσκαλος, ε θα 'ναι και λίγο τυχερό. Μέχρις εκεί.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: γνώσεις δασάλων 2
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 09:13:23 μμ »
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός αλλά που αναφέρω αυτα ειπώθηκαν από τη δασκάλα σε συζητήσεις μαζί μου και όχι απο μαθητές. Δεν αποτελούν κάτι που άκουσε η δασκάλα στο σχολείο από μαθητές αλλά γνώσεις που η ίδια έχει. Δηλαδή ή ίδια η δασκάλα "γνωρίζει" ότι το Χριστός ξανασταυρώνεται το έγραψε ο Καζατζίδης,ότι η Βοιωτία βρίσκεται στη Βέροια κλπ και όχι οι μαθητές της. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση με το θέμα έχει ότι από "Απ' την πρώτη δημοτικού ως την τρίτη λυκείου χαβαλές είν' το σχολειό για τους μαθητές. Δεν τρέχει και τίποτις. Πάντα έτσι ήταν" κάτι με το οποίο φυσικά και συμφωνώ.
Αν αυτα λεγόταν από μαθητές δεν είχα κανένα λόγο να ανεβάσω το θέμα εφόσον αποτελούν κανόνα που όλοι ξέρουμε από την καθημερινότητα μας.

Αποσυνδεδεμένος papant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: γνώσεις δασάλων 2
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 09:14:03 μμ »
Mε αυτη την λογικη ομως γιατι να πληρωνουμε 160.000 καθηγητες δασκαλους ?

Είπαμε. Πάντα έτσι ήταν. Ποτέ δε λειτούργησε σωστά το σχολειό. Ούτε παλιά ούτε σήμερα. Η μόρφωση του κάθε παιδιού ποτέ δεν επαφίετο σ' ένα δάσκαλο που τυχόν θα 'χε. Ό,τι από μοναχό του κάθε παιδί διαβάσει μάθει ενδιαφερθεί. Άμα του λάχει και καλός δάσκαλος, ε θα 'ναι και λίγο τυχερό. Μέχρις εκεί.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: γνώσεις δασάλων 2
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 09:16:32 μμ »
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός αλλά που αναφέρω αυτα ειπώθηκαν από τη δασκάλα σε συζητήσεις μαζί μου και όχι απο μαθητές. Δεν αποτελούν κάτι που άκουσε η δασκάλα στο σχολείο από μαθητές αλλά γνώσεις που η ίδια έχει. Δηλαδή ή ίδια η δασκάλα "γνωρίζει" ότι το Χριστός ξανασταυρώνεται το έγραψε ο Καζατζίδης,ότι η Βοιωτία βρίσκεται στη Βέροια κλπ και όχι οι μαθητές της. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση με το θέμα έχει ότι από "Απ' την πρώτη δημοτικού ως την τρίτη λυκείου χαβαλές είν' το σχολειό για τους μαθητές. Δεν τρέχει και τίποτις. Πάντα έτσι ήταν" κάτι με το οποίο φυσικά και συμφωνώ.
Αν αυτα λεγόταν από μαθητές δεν είχα κανένα λόγο να ανεβάσω το θέμα εφόσον αποτελούν κανόνα που όλοι ξέρουμε από την καθημερινότητα μας.
Αυτό λέω. Και που δεν ξέρει η δασκάλα τι έγινε; Δεν τρέχει κάτι. Η άγνοια δεν είν' ασυνήθιστο φαινόμενο για δασκάλους ή καθηγητές. Κι όποιο παιδί ενδιαφέρεται δεν περιμένει απ' το δάσκαλο για να μάθει.

Αποσυνδεδεμένος papant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: γνώσεις δασάλων 2
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 09:17:18 μμ »
Ναι άλλα τι λέει ο σύλλογος τους σε συνάντησή με τα στελέχη του Υπουργείου ? Δεν Θέλουμε ΓΡΑΠΤΟ διαγωνισμό ...καταλαβαίνετε το γιατί... :o

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός αλλά που αναφέρω αυτα ειπώθηκαν από τη δασκάλα σε συζητήσεις μαζί μου και όχι απο μαθητές. Δεν αποτελούν κάτι που άκουσε η δασκάλα στο σχολείο από μαθητές αλλά γνώσεις που η ίδια έχει. Δηλαδή ή ίδια η δασκάλα "γνωρίζει" ότι το Χριστός ξανασταυρώνεται το έγραψε ο Καζατζίδης,ότι η Βοιωτία βρίσκεται στη Βέροια κλπ και όχι οι μαθητές της. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση με το θέμα έχει ότι από "Απ' την πρώτη δημοτικού ως την τρίτη λυκείου χαβαλές είν' το σχολειό για τους μαθητές. Δεν τρέχει και τίποτις. Πάντα έτσι ήταν" κάτι με το οποίο φυσικά και συμφωνώ.
Αν αυτα λεγόταν από μαθητές δεν είχα κανένα λόγο να ανεβάσω το θέμα εφόσον αποτελούν κανόνα που όλοι ξέρουμε από την καθημερινότητα μας.

Αποσυνδεδεμένος papant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: γνώσεις δασάλων 2
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 09:19:09 μμ »
Τότε να απολυθείτε αφού παραδέχεστε ότι είστε άχρηστοι... 8)

Κι όποιο παιδί ενδιαφέρεται δεν περιμένει απ' το δάσκαλο για να μάθει.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: γνώσεις δασάλων 2
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 09:19:19 μμ »
Όσο υπηρετούσα σε γυμνάσια απορούσα με την έλλειψη βασικών γνώσεων των μαθητών, ειδικά της πρώτης γυμνασίου. Μετά την μετάταξή στην πρωτοβάθμια, μου λύθηκαν πολλές απορίες...

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: γνώσεις δασάλων 2
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 09:20:02 μμ »
Mε αυτη την λογικη ομως γιατι να πληρωνουμε 160.000 καθηγητες δασκαλους ?
Και να κλείσουν τα σχολειά δε θα κερδίσεις κάτι. Εξ άλλου η λογική πονάει κεφάλι κόψεις κεφάλι δεν οδηγεί πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: γνώσεις δασάλων 2
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 09:20:32 μμ »
Τότε να απολυθείτε αφού παραδέχεστε ότι είστε άχρηστοι... 8)
Κάνε αίτημα στο υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: γνώσεις δασάλων 2
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 24, 2019, 09:24:01 μμ »
Όσο υπηρετούσα σε γυμνάσια απορούσα με την έλλειψη βασικών γνώσεων των μαθητών, ειδικά της πρώτης γυμνασίου. Μετά την μετάταξή στην πρωτοβάθμια, μου λύθηκαν πολλές απορίες...
Πάντως η κάθε βαθμίδα κατηγορεί την προηγούμενη. Από παλιά. Οι καθηγητές του γυμνασίου τους δασκάλους του δημοτικού. Οι καθηγητές του λυκείου τους καθηγητές του γυμνασίου. Κι οι καθηγητές του πανεπιστημίου τους καθηγητές του λυκείου. Ότι στέλνουν τα παιδιά αγράμματα απ' τη μια βαθμίδα στην επόμενη. Το πρόβλημα είναι βαθύτερο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.