*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3352810 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1946 στις: Μάρτιος 11, 2020, 07:47:09 μμ »
Αν δεν έχει λήξει η προθεσμία, μπορείς να κάνεις λογικά αίτηση εκ νέου. Καλού κακού, κράτα αντίγραφο του πιστοποιητικού μαζί σου.

Ευχαριστώ για την πρόταση! Έτσι θα κάνω και ελπίζω να βγεί άκρη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:58:23 »

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1947 στις: Μάρτιος 11, 2020, 08:25:24 μμ »
Σήμερα η ΔΔΕ της περιοχής μου επικαιροποίησε τα προσόντα μου στον ΟΠΣΥΔ και δεν μου πέρασαν το Πιστοποιητικό Η/Υ.
Τους πήρα τηλ και τους ζήτησα να ξανακοιτάξουν το φάκελο μου για να το διορθώσουν και η προισταμένη μου απάντησε πως δεν μπορούν να ασχοληθούν ξανά με την ίδια αίτηση, δεδομένου ότι έχουν χιλιάδες αιτήσεις, να κάνω ένσταση!
Εαν όμως  προσλάβουν αναπληρωτές τον Σεπτέμβρη από τους προσωρινούς πίνακες, τα 4 μόρια που χάνω πιθανόν να κοστίσουν την πρόσληψη μου σε περιοχή που να με εξυπηρετεί.
Τι άλλο να κάνω; Να πάω στον διευθυντή της ΔΔΕ;;;

Κατάθεσε, έστω, νέα αίτηση, (δεν ξέρω πώς λογίζεται, εφ' όσον το δικαιολογητικό το έχεις ήδη αναγράψει στην πρώτη αίτηση, αλλά τέσπα...). Να είσαι όσο γίνεται πιο τυπικός/-κή ως υποψήφιος/-α. Και μέχρι εκεί! Ειδάλλως ένσταση.

Το να τηλεφωνεί ο υποψήφιος στη Δ/νση, να ζητάει να ξαναδούν τον φάκελό του, να προκαλεί καβγάδες, να πηγαίνει από 'κει, να ζητά ή να... απαιτεί (sic) να τού καταχωριστούν συγκεκριμένο δικαιολογητικό στο ΟΠΣΥΔ, (το οποίο η Δ/νση δεν το καταχώρισε, ορθά ή μη, για οποιοδήποτε λόγο, δεν αφορά αυτό τώρα), δεν προβλέπεται από καμία Προκήρυξη του ΑΣΕΠ, από καμία Πρόσκληση του Υπουργείου, από καμία διάταξη νόμου. Ο έλεγχος των δικαιολογητικών για την καταχώριση στο ΟΠΣΥΔ ΔΕΝ αποτελεί δουλειά του υποψηφίου.

Όλα τα παραπάνω αποτελούν παράτυπες, παράνομες, αντιθεσμικές και υπόγειες ενέργειες. Να είναι ξεκάθαρο.

Δυστυχώς, μεγάλη μερίδα εκπαιδευτικών υπέπεσε σε τέτοιες αδιαφανείς και ντροπιαστικές συμπεριφορές. Εφ' όσον η διοίκηση τούς το επέτρεψε, σιγά μη δεν το εκμεταλλευόντουσαν... Κλασικοί Έλληνες. Ευτελισμός της διαδικασίας. Τίποτα λιγότερο. Και το θεωρούν και φυσικότατο ορισμένοι. Φανταστείτε να τα κάνανε όλα αυτά υποψήφιοι των άλλων Προκηρύξεων του ΑΣΕΠ στα γραφεία του ΑΣΕΠ. Χωρίς λόγια...

Θα το ξαναπώ: Κανονικά έπρεπε οι υποψήφιοι να μην μπορούν να δουν ούτε στο ελάχιστο, το τί εν τέλει έχει καταχωριστεί στο ΟΠΣΥΔ μέχρι το πέρας της όλης διαδικασίας.

Τα έχω αναλύσει κι εδώ, αλλά...: https://www.pde.gr/index.php?topic=35269.msg1054650#msg1054650
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2020, 08:30:22 μμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1948 στις: Μάρτιος 11, 2020, 08:44:49 μμ »
Το ΟΠΣΥΔ δεν είναι ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1949 στις: Μάρτιος 11, 2020, 08:48:34 μμ »
Το ΟΠΣΥΔ δεν είναι ΑΣΕΠ.

Ακριβώς. Στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση Κέρκυρας καταχώρησαν κατόπιν τηλεφωνήματος, σε συνάδελφο το ίδιο πιστοποιητικό  χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2020, 01:04:16 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:58:23 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1950 στις: Μάρτιος 11, 2020, 08:53:15 μμ »
Ερώτηση : Συμμετέχω με δύο αιτήσεις σε δύο διαφορετικές προκηρύξεις την 2ΓΕ/ 2019 και την 1ΓΤ / 2020. Δεν μου πέρασαν στο οπσυδ τους ΗΥ. Θα πρέπει να κάνω στο ΑΣΕΠ δύο ή μια ένσταση; 
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2020, 08:55:39 μμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1951 στις: Μάρτιος 11, 2020, 08:53:22 μμ »
Δεν μπορείτε να κατανοήσετε, (όπως και η πλειονότητα), την ουσία όσων γράφω και πώς υπονομεύεται νομοθεσία και Προκήρυξη του ΑΣΕΠ μέσω τέτοιων αδιαφανών πρακτικών. Αφήστε το.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2020, 10:15:10 πμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1952 στις: Μάρτιος 11, 2020, 08:53:37 μμ »
θεωρω κι εγω πως μπορεις να το καταθεσεις χωρις προβλημα, αφου δεν εχει ληξει η καταθεση δικαιολογητικων. κι εγω εβαλα καποια επιπροσθετη προυπηρεσια και την δεχτηκαν μια χαρα

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1953 στις: Μάρτιος 11, 2020, 09:08:10 μμ »
Rrrrr δεν ξέρω ποιο ερέθισμα έχεις δεχτεί για να μιλάς τόσο απόλυτα.
Επειδή δεν πήρα τυπικά μέρος στην προκήρυξη, απλά για να δω το όνομα μου στους πίνακες, αλλά έχω βάσιμες ελπίδες διορισμού, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να αφήσω την επαγγελματικη μου πορεία στην τύχη. Δεν μου προσμετρησαν δικαιολογητικο που έχω συμπληρωσει και καταθεσει με την αίτηση μου. Το πιστοποιητικό δεν έχει κάποιο πρόβλημα, ώστε να μην το λάβουν υπόψη. Επιπλέον, όταν τους τηλεφώνησα δεν μου πρότειναν να κάνω συμπληρωματική αίτηση, αφού δεν έχει παρέλθει η προθεσμία κατάθεσης των δικαιολογητικών, αλλά κατευθείαν, χωρίς διάθεση να με εξυπηρετήσουν μου είπαν να κάνω ένσταση. Ευτυχώς, συνάδελφοι από εδώ μέσα,  με συμβουλεψαν, εχοντας ενσυναισθηση και τους ευχαριστώ πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 11, 2020, 09:25:59 μμ από glianna »

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1954 στις: Μάρτιος 11, 2020, 11:51:24 μμ »
Καλά, δεν έχουν καταλάβει κάποιοι ότι οι ίδιες οι διευθύνσεις καλούν τους υποψηφίους να ελέγξουν αν είναι σωστά περασμένα τα στοιχεία τους στον ΟΠΣΥΔ;

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1955 στις: Μάρτιος 12, 2020, 12:09:30 πμ »
Rrrrr δεν ξέρω ποιο ερέθισμα έχεις δεχτεί για να μιλάς τόσο απόλυτα.
Επειδή δεν πήρα τυπικά μέρος στην προκήρυξη, απλά για να δω το όνομα μου στους πίνακες, αλλά έχω βάσιμες ελπίδες διορισμού, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να αφήσω την επαγγελματικη μου πορεία στην τύχη. Δεν μου προσμετρησαν δικαιολογητικο που έχω συμπληρωσει και καταθεσει με την αίτηση μου. Το πιστοποιητικό δεν έχει κάποιο πρόβλημα, ώστε να μην το λάβουν υπόψη. Επιπλέον, όταν τους τηλεφώνησα δεν μου πρότειναν να κάνω συμπληρωματική αίτηση, αφού δεν έχει παρέλθει η προθεσμία κατάθεσης των δικαιολογητικών, αλλά κατευθείαν, χωρίς διάθεση να με εξυπηρετήσουν μου είπαν να κάνω ένσταση. Ευτυχώς, συνάδελφοι από εδώ μέσα,  με συμβουλεψαν, εχοντας ενσυναισθηση και τους ευχαριστώ πολύ.

1. Δεν έχω δεχτεί ερέθισμα. Το δημόσιο -εκτός ΑΣΕΠ- και οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί του, απλώς, δεν έχουν ιδέα από ορθή διοικητική πρακτική.
2. Δεν αφήνεις την επαγγελματική σου πορεία στην τύχη με το να ακολουθείς κατά γράμμα την Προκήρυξη του ΑΣΕΠ. Διότι αν το πάμε έτσι, κι άλλοι υποψήφιοι μπορούν να ζητήσουν άλλα παράτυπα πράγματα διότι κι αυτοί θεωρούν πως έχουν βάσιμες ελπίδες διορισμού ίδιες με τις δικές σου... Η λογική αυτή είναι επικίνδυνη για τη διασφάλιση της διαδικασίας.
3. Η Προκήρυξη πουθενά δεν ορίζει πως όταν ο υποψήφιος διαπιστώσει -μετά τον πρώτο έλεγχο- μη καταχώριση δικαιολογητικού του στο ΟΠΣΥΔ μπορεί να τηλεφωνεί, να παρακαλάει, να απαιτεί και να ζητάει αυτό να καταχωριστεί. Καταλύεις την Προκήρυξη. Ξεκάθαρα.
4. Η δικαιοδοσία σου φτάνει μέχρι και την κατάθεση της έντυπης αίτησης, συνοδευόμενης από τα οριζόμενα δικαιολογητικά. Τίποτε παραπάνω.
5. Το ποιά δικαιολογητικά θα καταχωριστούν και ποιά όχι στο ΟΠΣΥΔ δεν αποτελεί δική σου δουλειά, ούτε έχεις δικαίωμα να ασκήσεις οποιοδήποτε έλεγχο επ' αυτού.
6. Ακόμη και δίκιο να έχεις 100% και να έχει ενεργήσει λάθος η Δ/νση, μιλάμε για διαδικασίες Προκήρυξης που εξ ορισμού δεν (μπορείς να) ορίζεις εσύ.
7. Δεν λέει κάτι, λοιπόν, να ισχυρίζεσαι πως το δικαιολογητικό είναι οκ. Η κρίση σου για τα δικαιολογητικά σου, (ακόμη και δίκιο να έχεις εν τέλει), δεν μπορεί παρά να είναι υποκειμενική εφ' όσον είσαι υποψήφια της Προκήρυξης. Νομίζω το καταλαβαίνεις... Γι’ αυτό απαιτείται έλεγχος από ανεξάρτητο από εσένα κριτή.
8. Αν διαπιστώσεις λάθη, έχεις το απόλυτο δικαίωμα της ένστασης. Εσύ (και άλλοι) είπες να αλλάξεις τις διαδικασίες της Προκήρυξης και να υποβάλεις ένσταση προτού καν αναρτηθούν προσωρινοί πίνακες. Καλή φάση.
9. Σε κάθε περίπτωση, όπως προ-είπα, τεράστια ευθύνη, πέραν υμών των υποψηφίων, φέρουν και οι Δ/νσεις που ευτελίζουν την Προκήρυξη του ΑΣΕΠ στο εν λόγω στάδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2020, 12:11:22 πμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1956 στις: Μάρτιος 12, 2020, 12:39:54 πμ »
 Ok rrrrrr!!!Ότι πεις.  ::)
Καληνύχτα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2020, 12:44:59 πμ από glianna »

Αποσυνδεδεμένος sofaki79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1957 στις: Μάρτιος 12, 2020, 01:31:34 πμ »
Πολύ σωστά τα λεει ο rrrrrr! Δεν προβλέπεται καμια παρέμβαση του υποψηφίου κατά τη διαδικασία καταχώρισης των δικαιολογητικών στο ΟΠΣΥΔ.  Το ότι μερικές διευθύνσεις το έχουν καταστρατηγησει αυτο,  δε σημαίνει οτι είναι και το σωστο. Το μόνο που μπορεί να κάνει ο υποψήφιος είναι ένσταση επι των προσωρινών πινάκων....Αυτο είναι διοικητικά ορθό... ολα τα άλλα είναι παράτυπα και πλήττουν το κύρος της διαδικασίας...

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1958 στις: Μάρτιος 12, 2020, 02:00:07 πμ »
Πολύ σωστά τα λεει ο rrrrrr! Δεν προβλέπεται καμια παρέμβαση του υποψηφίου κατά τη διαδικασία καταχώρισης των δικαιολογητικών στο ΟΠΣΥΔ.  Το ότι μερικές διευθύνσεις το έχουν καταστρατηγησει αυτο,  δε σημαίνει οτι είναι και το σωστο. Το μόνο που μπορεί να κάνει ο υποψήφιος είναι ένσταση επι των προσωρινών πινάκων....Αυτο είναι διοικητικά ορθό... ολα τα άλλα είναι παράτυπα και πλήττουν το κύρος της διαδικασίας...

- «...καμια παρέμβαση του υποψηφίου...», «...διοικητικά ορθό...», «...παράτυπα και πλήττουν το κύρος της διαδικασίας...».

Λες πράγματα «επικίνδυνα» για το φόρουμ συνάδελφε... Μοιάζει εξωγήινο που μεταξύ εκπαιδευτικών επισημαίνω αρχές και στάσεις που περιγράφονται ξεκάθαρα στο Σύνταγμα και είναι παντελώς αυτονόητα σε χώρες όπου λειτουργεί το κράτος δικαίου. Το πλέον λυπηρό είναι πως υποψήφιοι εκπαιδευτικοί κοιτάζουν το καθαρά βραχυπρόθεσμο ατομικό συμφέρον τους, (να καταχωριστεί πάση θυσία το δικαιολογητικούλι μου... γλυτώνω επίσης και την ένσταση..., τί πειράζει κι αν παρανομώ λιγάκι;... sic), χωρίς να αντιλαμβάνονται κατ’ ελάχιστον τον σοβαρό αλλά και συμβολικό αντίκτυπο της πράξης τους και αν αυτό εκθέτει και τορπιλίζει όλη την Προκήρυξη. Και αντί να πάνε στη Δ/νση για να τους ικανοποιήσει τα θελήματα στο πελατειακό mood, να την βάλουν στη θέση της που καταστρατηγεί την Προκήρυξη. Ψιλά γράμματα σ' αυτή τη χώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2020, 02:08:14 πμ από rrrrrr »

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #1959 στις: Μάρτιος 12, 2020, 07:27:25 πμ »
- «...καμια παρέμβαση του υποψηφίου...», «...διοικητικά ορθό...», «...παράτυπα και πλήττουν το κύρος της διαδικασίας...».

Λες πράγματα «επικίνδυνα» για το φόρουμ συνάδελφε... Μοιάζει εξωγήινο που μεταξύ εκπαιδευτικών επισημαίνω αρχές και στάσεις που περιγράφονται ξεκάθαρα στο Σύνταγμα και είναι παντελώς αυτονόητα σε χώρες όπου λειτουργεί το κράτος δικαίου. Το πλέον λυπηρό είναι πως υποψήφιοι εκπαιδευτικοί κοιτάζουν το καθαρά βραχυπρόθεσμο ατομικό συμφέρον τους, (να καταχωριστεί πάση θυσία το δικαιολογητικούλι μου... γλυτώνω επίσης και την ένσταση..., τί πειράζει κι αν παρανομώ λιγάκι;... sic), χωρίς να αντιλαμβάνονται κατ’ ελάχιστον τον σοβαρό αλλά και συμβολικό αντίκτυπο της πράξης τους και αν αυτό εκθέτει και τορπιλίζει όλη την Προκήρυξη. Και αντί να πάνε στη Δ/νση για να τους ικανοποιήσει τα θελήματα στο πελατειακό mood, να την βάλουν στη θέση της που καταστρατηγεί την Προκήρυξη. Ψιλά γράμματα σ' αυτή τη χώρα.
Ποιο είναι μωρέ το πελατειακή mood? Θα είχες δίκιο μόνο  εάν είχε λήξει η περίοδος κατάθεσης των δικαιολογητικών. Μέχρι τότε σύμφωνα με την προκηρυξη και καθόλα νόμιμα, έχουμε δικαίωμα να προσκομισουμε δικαιολογητικα. Δεν είναι έτσι? Αυτοί είναι οι όροι της προκήρυξης. Σε περίπτωση που κάποιοι το αγνοείτε,
οι διεύθυνσεις οφείλουν να παραλαμβανουν δικαιολογητικά έως την Παρασκευή 13/3 και να μην παραπέμπουν τους συμμετέχοντες σε ένσταση. Όλα νόμιμα λοιπόν, Κανείς δεν καταστρατηγει την προκήρυξη. Μην εξαπτεστε και να έχουν κάποιο νόημα αυτά που γράφετε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 505
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.