*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3347256 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος new_100

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2016 στις: Μάρτιος 16, 2020, 06:02:34 μμ »
Δεν μπορώ να σου πω κάτι πιο έγκυρο πέρα από το ότι περάσαμε 1300 φακέλους στο ΟΠΣΥΔ και τα 2/3 δεν είχαν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης διότι δεν ζητούσαν οι υποψήφιοι να επικαιροποιήσουν την οικογενειακή τους κατάσταση.
Αυτό, δε, με το ΑΣΕΠ που πήρε και τηλέφωνο  (!!!!) είναι από τα ανήκουστα.
Σε ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:22:53 »

Αποσυνδεδεμένος new_100

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2017 στις: Μάρτιος 16, 2020, 06:12:54 μμ »
Επίσης, στον οπσυδ, ύστερα από την επικαιροποίηση των στοιχείων μου με βάση την αίτηση μου, στη καρτέλα κοινωνικά στοιχεία βλέπω αυτή την εικόνα,

Μήπως υπάρχει πρόβλημα με το κόκκινο αστεράκι (σημαίνει "υποχρεωτικό πεδίο")

Σας ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2018 στις: Μάρτιος 16, 2020, 09:07:38 μμ »
Επίσης, στον οπσυδ, ύστερα από την επικαιροποίηση των στοιχείων μου με βάση την αίτηση μου, στη καρτέλα κοινωνικά στοιχεία βλέπω αυτή την εικόνα,

Μήπως υπάρχει πρόβλημα με το κόκκινο αστεράκι (σημαίνει "υποχρεωτικό πεδίο")

Σας ευχαριστώ

Oχ και εγώ τώρα το πρόσεξα. Εύχομαι να μην υπάρχει πρόβλημα. Δεδομένου ότι δεν είμαι παντρεμένη και δεν έχω παιδιά δεν μου πέρασε καν από το μυαλό ότι ισως χρειάζεται πιστοπ. οικ. κατάστασης. Αμαν, εκεί που λες τελείωσες με την αίτηση κτλ όλο κάτι προκύπτει..

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2019 στις: Μάρτιος 16, 2020, 09:17:34 μμ »
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το αστεράκι είναι σε όλους μας και όσοι δεν έχουν να δηλώσουν παιδί/ιά δεν χρειάζεται να καταθέσουν κάτι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:22:53 »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2020 στις: Μάρτιος 17, 2020, 01:30:14 πμ »
Μην αγχώνεστε. Στην α Αθήνας τηλεφωνικά μου είπαν ότι δεν χρειάζεται εφόσον δεν έχεις κάτι που μοριοδοτειται κ όταν πήγα για κατάθεση δεν το ήθελαν οντως Παρ ότι το είχα μαζί μου σε περίπτωση που χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος MakisK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2021 στις: Μάρτιος 17, 2020, 10:55:08 πμ »
σε ευχαριστω πολυ δλδη με το που καταχωρει  ο χεριστης το πτυχιο το συστημα αυτοματα τικαρει εαν ειναι integrated master?Αρα δεν ειναι θεμα δδε αλλα αδυναμια του συστηματος
Δεν είναι αδυναμία. Ό,τι δεν έχει τικ δε θεωρείται integrated από το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2022 στις: Μάρτιος 17, 2020, 10:57:15 πμ »
Καλημέρα,

μόλις μπήκα στο ΟΠΣΥΔ και είδα πως ακόμη δεν μου άλλαξαν κάποια προσόντα.
Γνωρίζετε μέχρι πότε πρέπει να τα αλλάξουν;

Αποσυνδεδεμένος MakisK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2023 στις: Μάρτιος 17, 2020, 11:01:04 πμ »
Καλημέρα,

μόλις μπήκα στο ΟΠΣΥΔ και είδα πως ακόμη δεν μου άλλαξαν κάποια προσόντα.
Γνωρίζετε μέχρι πότε πρέπει να τα αλλάξουν;
Αρχές Απριλίου, αλλά με τα όσα συμβαίνουν λογικά θα πάρει παράταση.

Αποσυνδεδεμένος aghisk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2024 στις: Μάρτιος 17, 2020, 02:03:49 μμ »
  Η ζωή στα χρόνια της παραπληροφόρησης. Τα site και οι αιρετοί που ανεβάζουν την "είδηση", δεν την υιοθετούν απαραίτητα. Λένε απλά ότι σύμφωνα με το εργασία tv, θα γίνουν αυτά. Και εν τέλει τι μας λένε εδώ οι "δημοσιογράφοι"; "όσοι επιλεγούν ως προσωρινά διοριστέοι θα πάρουν τον τίτλο του αναπληρωτή και θα διοριστούν στα σχολεία. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, ενστάσεις-οριστικοί πίνακες, τότε θα έχουμε και τους μόνιμους διορισμούς στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση.
Εγώ δεν βλέπω πουθενά να μιλάνε για προσλήψεις αναπληρωτών με τους προσωρινούς πίνακες. Και φυσικά δεν μιλάνε για να μην εκτεθούν. Αλλιώς θα ήταν ξεκάθαροι.
  Εγώ αντιλαμβάνομαι, ότι αυτοί οι τύποι ουσιαστικά λένε ότι θα βγούνε οι προσωρινοί πίνακες, οι κατανομές και οι οργανικές θέσεις μέχρι τέλη Αυγούστου και έτσι θα επιλεγούν οι πρώτοι 5250.
  Κατόπιν κάτι από τα παραπάνω θα στραβώσει και οι δύο τύποι που θα πάρουν χιλιάδες κλικ αυτές τις μέρες που θα είμαστε όλοι σπίτια μας θα είναι καλυμμένοι. Τι μπορεί να στραβώσει από τα παραπάνω βήματα;
1.Δεν θα βγουν ούτε οι προσωρινοί.
2.Δεν θα βγουν οι κατανομές, επειδή το υπουργείο δεν τελείωσε την χαρτογράφηση.
3.Δεν θα βγουν οι οργανικές, επειδή το υπουργείο δεν τελείωσε την χαρτογράφηση.
4.Επίσης μπορεί να μας πούνε ότι όλος ο προγραμματισμός των διορισμών μετατίθεται για ένα χρόνο αργότερα, λόγω του κορωναϊού (λόγοι δημοσίου συμφέροντος, προσλήψεις στην υγεία)... και φυσικά δεν θα τους πει και κανείς τίποτα.
5.Επίσης μπορεί να βγούνε προσφυγές κατά του συστήματος Γαβρόγλου και να παγώσει η διαδικασία. 

Και λένε κιόλας: "όπως έγινε τότε, στην 3Κ".
Ναι, αλλά η 3Κ ήταν για μόνιμους διορισμούς και όχι για συμβάσεις ορισμένου χρόνου όπως των αναπληρωτών. Έχει καθολική διαφορά. Και αναρωτιέμαι κάνοντας ένα σενάριο που το έχω περιγράψει ξανά. Σε κάποιον υποψήφιο δεν μπαίνουν τα 40 μόρια από το διδακτορικό του και έτσι δεν προσλαμβάνεται αναπληρωτής καθόλου όλη την χρονιά. Τον Απρίλιο βγαίνουν οι οριστικοί και τον Μάιο τον προσλαμβάνουν που? Και στην θέση ποιανού? Του τελευταίου αναπληρωτή που πήραν στη 2η φάση για παράδειγμα? Και εκείνον τον τελευταίο τι τον κάνουν? Τον πάνε στη θέση του πρώτου από την 3η φάση? κτλ κτλ...
Και τι θα γίνει με την προϋπηρεσία, τους μισθούς, τα μόρια από το σχολείο για μεταθέσεις κτλ κτλ?

Όπως και να έχει οι "δημοσιογράφοι;;;" είναι αρκετά προσεκτικοί. Ας βγάλουν και ένα βίντεο που θα λένε ευθέως και μόνο για τον τρόπο πρόσληψης των αναπληρωτών.

Εγώ να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι θα πάμε με τους παλιούς ή τους καινούριους προσωρινούς. Σκέψεις παραθέτω.
Βέβαια θεωρώ ότι το μόνο δίκαιο είναι να πάμε με οριστικούς πίνακες καινούριους ή παλιούς.
Ετσι ακριβως!!!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2025 στις: Μάρτιος 17, 2020, 02:08:00 μμ »
Ετσι ακριβως!!!

Ακριβως ετσι... εβγαλε και ανακοινωση ο ΠΑΣΑΔ  . Οπως αναφερει νομικη ισχυ εχουν οι ηδη υπαρχοντες πινακες και κανενας προσωρινος συμφωνα με την επισημη απαντηση της νομικης υπηρεσιας του υπουργειου

Ακριβως οπως τα εχει πει και ο συναδελφος rrrrr
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2020, 02:22:52 μμ από nikolopol »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2026 στις: Μάρτιος 17, 2020, 02:26:45 μμ »
Μα δεν υπάρχουν άλλοι πίνακες αυτή τη στιγμή. Όταν υπάρξουν θα δούμε τι λένε οι νόμοι...

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2027 στις: Μάρτιος 17, 2020, 02:52:05 μμ »
"Τα ίδια διακινήθηκαν από τους ίδιους και πέρυσι και στα όσα ισχυρίζονταν, όπως και σήμερα, το Υπουργείο απάντησε με τη νομική του υπηρεσία πως προηγούνται βάσει νόμου οι υπάρχοντες πίνακες. ΑΥΤΟ προβλέπεται στον νόμο, ΑΥΤΟ λέγαμε απ' τον Φεβρουάριο πέρυσι, ΑΥΤΟ έγινε και δεν υπάρχει τίποτε άλλο προς συζήτηση.

Ξεκαθαρίζουμε εδώ πως αν έχουν βγει οι οριστικοί της Ειδικής, οι προσλήψεις αναπληρωτών εκεί θα γίνονται απ' τους συγκεκριμένους."

ΠΑΣΑΔ
Alfavita


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2020, 02:54:43 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2028 στις: Μάρτιος 17, 2020, 03:07:40 μμ »
Η νομοθεσία επιτρέπει τη χρήση προσωρινών πινάκων. Η διαφορά με την ειδική είναι ότι αυτή έτρεξε για ένα χρόνο μόνο μόνο με τους παγωμένους πίνακες, ενώ στην γενική πιθανολογουμε την παράταση επι διετία. Είναι νόμιμο αυτό λόγω προηγούμενης απόφασης του ΣΤΕ; Προσφυγες είναι σίγουρο ότι θα υπάρξουν εκατερωθεν ότι κι αν εφαρμοστεί τελικά. Πιθανολογώ ότι λόγω των ιδιαίτερων καταστάσεων που ζούμε, τελικά έτσι θα δικαιολογησουν τη χρήση των παγωμενων πινάκων ώστε να αποκτήσουν και νομική ισχύ.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #2029 στις: Μάρτιος 17, 2020, 03:17:48 μμ »
Η νομοθεσία επιτρέπει τη χρήση προσωρινών πινάκων. Η διαφορά με την ειδική είναι ότι αυτή έτρεξε για ένα χρόνο μόνο μόνο με τους παγωμένους πίνακες, ενώ στην γενική πιθανολογουμε την παράταση επι διετία. Είναι νόμιμο αυτό λόγω προηγούμενης απόφασης του ΣΤΕ; Προσφυγες είναι σίγουρο ότι θα υπάρξουν εκατερωθεν ότι κι αν εφαρμοστεί τελικά. Πιθανολογώ ότι λόγω των ιδιαίτερων καταστάσεων που ζούμε, τελικά έτσι θα δικαιολογησουν τη χρήση των παγωμενων πινάκων ώστε να αποκτήσουν και νομική ισχύ.

Υπάρχει και η διαπιστωτικη πράξη παράτασης ισχύος των πινάκων αναπληρωτών. Το ΣτΕ θα δεχθεί και νέες προσφυγές, αν το υπουργείο προσλάβει αναπληρωτές από προσωρινούς πίνακες, για τους οποίους δε θα ληφθούν υπόψη οι ενστάσεις.

Υ.Γ Αυτό μπορεί να γίνει μόνο για εξαιρετικές περιστάσεις και όχι την πρώτη χρονιά εφαρμογής του νέου συστήματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2020, 03:20:01 μμ από ΡΕΑ.Τ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 311
Σύνολο: 312

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.