*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3328687 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5166 στις: Αύγουστος 02, 2020, 02:42:40 μμ »
Όντας υψηλόβαθμη επιτυχουσα του 2008 και χάνοντας την θέση διορισμού γιατί ποτέ δεν τηρήθηκε το 60-40 αλλά μπήκαν άλλοι στη θέση μου από "παραθυράκια" ελπίζω ακόμη στην δικαίωση μέσω της δικαστικής οδού. Από εκεί κ πέρα όσοι δεν τυχατε να δώσετε ασεπ επειδή τελειώσατε μετά το 2008 πείτε μου πως θα νιώθατε όταν είδατε ότι δικαιώθηκε συνάδελφος με θέση 2000 στον ασεπ κσι εσείς με 350 είστε εκτός διορισμού επειδή δεν πρόσφυγατε το 2015 αλλά αργότερα; πείτε μου πως θα νιώθατε αν ήσασταν αναπληρώτρια 10 χρόνια σε νησιά κυρίως για να μαζέψετε προϋπηρεσία ενώ παράλληλα ξέρετε άτομα που μπήκαν με μέσο σε ιδιωτικά δίπλα στο σπίτι τους ή ακόμη κ ενισχυτική επειδή είχαν θείο τον Λυκειαρχη του χωριού τους και δεν είχαν περάσει καν την βάση του Ασεπ και μάλιστα τώρα προηγούνται; Αυτά τα γράφω για τους νεότερους που δεν πρόλαβαν ασεπ για να δουν πόσες άδικιες έχουμε υποστεί κ οι πιο παλιοί χωρίς καμία δικαίωση μέχρι στιγμής. Και μέσα σε όλα αυτά έρχεται και το προσοντολογιο για να ανακατευτεί και πάλι η τράπουλα.

Για να μπω στη θέση σου, προσπάθησε να μπεις και συ στη θέση των άλλων. Ίσως εκεί βρείτε το σωστό σημείο επικοινωνίας.
Πάμε λοιπόν.
1.Πες μου εσύ πως θα ένιωθες αν δεν πρόλαβες ΑΣΕΠ γιατί είσαι νεώτερη/ος και παρόλ'αυτά έβλεπες μια δεκαετία τώρα πίνακες με προϋπηρεσία που ωφελούνταν από γραπτό ΑΣΕΠ ενώ εσύ είσαι στον πίνακα χωρίς προϋπηρεσία;;;;; Πως θα ένιωθες;;;

2.Πες μου εσύ πως θα ένιωθες αν όπως είναι φυσιολογικό αφού δεν πρόλαβες ΑΣΕΠ, σκοτωνώσουν από το πρωί (γιατί δεν έχουμε όλοι αυτοκίνητο!!!) να πας στου διαόλου τον κόπανο για να εργαστείς σε ιδιωτικά σχολεία (και ΣΚ γιατί δεν είναι δημόσιο και δεν είναι δίπλα στο σπίτι σου,σοβαρευτείτε τα μεγάλα ιδιωτικά δεν είναι όλα μαγαζάκι της γειτονιάς) και έρχονταν η ημέρα που οι συνάδελφοι (υποτίθεται) του δημοσίου θεωρούν συλλήβδην ότι όλοι οι ιδιωτικοί έχουν μπάρμπα στην Kορώνη (λες και ο μεγαλοιδιοκτήτης του ιδιωτικού θα έπαιρνε κάποιον άχρηστο εκπαιδευτικό επειδή είναι "ανηψιός", γιατί να το κάνει;;;; για να χάσει πελατεία;;;;; Νιώστε λίγο ότι είστε συνάδελφοι με τους εργαζόμενους στα ιδιωτικά σχολεία, μην σας βαράει κατακούτελα η αδιοριστία και γίνεστε μισάνθρωποι, δούλεψαν οι συνάδελφοι του ιδιωτικού σχολείο και σκληρά μάλιστα (όχι όπως στο δημόσιο δηλαδή), δεν τους τα χάρησε ο σχολάρχης).

 Αν θέλετε δοκιμάστε στο ιδιωτικό τώρα που όπως λέτε θα σας πάρουν τη θέση οι του ιδιωτικού και θα απελευθερωθούν θέσεις. Δουλέψτε στο ιδιωτικό να δείτε τη γλύκα. Γιατί δεν το δοκιμάζετε αφού θα είστε δίπλα στο σπίτι σας;;;;;

Και όλα αυτά σας τα λέω έχοντας δουλέψει πολλά σχολικά έτη σε ιδιωτικό και δεν προσμέτρησα καμιά προϋπηρεσία γιατί δεν απολύθηκα. Αλλά δεν θα σταματήσω να λέω τους συναδέλφους μου από τα ιδιωτικά σχολεία ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ (γιατί το αξίζουν) και δεν θα σταματήσω να λέω ότι θα πρέπει να με προσμετράται η προϋπηρεσία τους (γιατί ΤΗΝ ΑΞΙΖΟΥΝ και δεν είναι καθόλου αδικία και ας με περάσουν 500 εκπαιδευτικοί από ιδιωτικά σχολεία) .

Γιατί καμια φορά πρέπει να κρίνουμε όχι με το στενό μας συμφέρον αλλά ως ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Ειναι τόσο απλό.

 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:19 »

Αποσυνδεδεμένος Themida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5167 στις: Αύγουστος 02, 2020, 02:47:14 μμ »
Οι νεοι μια χαρα αισθανονται. Ο θανατος σου, η ζωη μου. Βλεπω με ποση αγωνια περιμενουν τους νεους πινακες, γιατι πιστευουν οτι θα κατατροπωσουν τους παλιους( εν μερει εχουν δικιο, γιατι χανουμε ολα τα μορια απο το γραπτο),  σε σημειο μαλιστα να υποστηριζουν οτι η επιλογη να παει με προσωρινους ειναι η βελτιστη γιαυτους. Ειμαι υψηλοβαθμη, αλλα δικιο δε θα βρω.         (για τους κακεντρεχεις της παρεας: γραφω ατονα, γιατι το κινητο εχει προβλημα )                                   

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5168 στις: Αύγουστος 02, 2020, 02:52:43 μμ »
Σχετικα με τα δυσπροσιτα δε θυμαμαι να ξεκαθαρισε ποτε η Ζαχαρακη που ακριβως θα ισχυουν η με ποιον ακριβως τροπο.Το λεει καπου ξεκαθαρα στο νεο νομο οτι θα μετρουν και στο διορισμο;Προσωπικα πιστευω οτι το ποταμι δυσκολα γυριζει πισω,μη βασιζεστε και παρα πολυ στην προσμετρηση τους,δεν ειναι και λογικο να διοριζεται καποιος με πλασματικη προυπηρεσια,ισως βρουν εναν αλλο τροπο μοριοδοτησης της για να μην ειναι και ανακολουθοι εντελως στις προσδοκιες που καλλιεργησαν.

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5169 στις: Αύγουστος 02, 2020, 02:59:36 μμ »
Για να μπω στη θέση σου, προσπάθησε να μπεις και συ στη θέση των άλλων. Ίσως εκεί βρείτε το σωστό σημείο επικοινωνίας.
Πάμε λοιπόν.
1.Πες μου εσύ πως θα ένιωθες αν δεν πρόλαβες ΑΣΕΠ γιατί είσαι νεώτερη/ος και παρόλ'αυτά έβλεπες μια δεκαετία τώρα πίνακες με προϋπηρεσία που ωφελούνταν από γραπτό ΑΣΕΠ ενώ εσύ είσαι στον πίνακα χωρίς προϋπηρεσία;;;;; Πως θα ένιωθες;;;

2.Πες μου εσύ πως θα ένιωθες αν όπως είναι φυσιολογικό αφού δεν πρόλαβες ΑΣΕΠ, σκοτωνώσουν από το πρωί (γιατί δεν έχουμε όλοι αυτοκίνητο!!!) να πας στου διαόλου τον κόπανο για να εργαστείς σε ιδιωτικά σχολεία (και ΣΚ γιατί δεν είναι δημόσιο και δεν είναι δίπλα στο σπίτι σου,σοβαρευτείτε τα μεγάλα ιδιωτικά δεν είναι όλα μαγαζάκι της γειτονιάς) και έρχονταν η ημέρα που οι συνάδελφοι (υποτίθεται) του δημοσίου θεωρούν συλλήβδην ότι όλοι οι ιδιωτικοί έχουν μπάρμπα στην Kορώνη (λες και ο μεγαλοιδιοκτήτης του ιδιωτικού θα έπαιρνε κάποιον άχρηστο εκπαιδευτικό επειδή είναι "ανηψιός", γιατί να το κάνει;;;; για να χάσει πελατεία;;;;; Νιώστε λίγο ότι είστε συνάδελφοι με τους εργαζόμενους στα ιδιωτικά σχολεία, μην σας βαράει κατακούτελα η αδιοριστία και γίνεστε μισάνθρωποι, δούλεψαν οι συνάδελφοι του ιδιωτικού σχολείο και σκληρά μάλιστα (όχι όπως στο δημόσιο δηλαδή), δεν τους τα χάρησε ο σχολάρχης).

 Αν θέλετε δοκιμάστε στο ιδιωτικό τώρα που όπως λέτε θα σας πάρουν τη θέση οι του ιδιωτικού και θα απελευθερωθούν θέσεις. Δουλέψτε στο ιδιωτικό να δείτε τη γλύκα. Γιατί δεν το δοκιμάζετε αφού θα είστε δίπλα στο σπίτι σας;;;;;

Και όλα αυτά σας τα λέω έχοντας δουλέψει πολλά σχολικά έτη σε ιδιωτικό και δεν προσμέτρησα καμιά προϋπηρεσία γιατί δεν απολύθηκα. Αλλά δεν θα σταματήσω να λέω τους συναδέλφους μου από τα ιδιωτικά σχολεία ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ (γιατί το αξίζουν) και δεν θα σταματήσω να λέω ότι θα πρέπει να με προσμετράται η προϋπηρεσία τους (γιατί ΤΗΝ ΑΞΙΖΟΥΝ και δεν είναι καθόλου αδικία και ας με περάσουν 500 εκπαιδευτικοί από ιδιωτικά σχολεία) .

Γιατί καμια φορά πρέπει να κρίνουμε όχι με το στενό μας συμφέρον αλλά ως ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Ειναι τόσο απλό.
Καταρχήν ο καθένας νιώθει αδικημένος ανάλογα με την γενιά που ανήκει και τις εκάστοτε αλλαγές που έχει υποστεί όντας μέλος της εκπαιδευτικής κοινότητας. Πριν ξεκινήσω αναπληρώτρια και η ευκαιρία μου δόθηκε ακριβώς επειδή έγραψα καλά στον διαγωνισμό δούλευα στον ιδιωτικό τομέα σε φροντιστήρια 6 συναπτά έτη οπότε έχω πολύ καλή γνώση του τι συμβαίνει και τι απαιτήσεις υπάρχουν. Παράλληλα κ γω τότε όντας στη πόλη μου τελιωσα 2 ξένες γλώσσες κ μεταπτυχιακό όπως έχετε οι νεότεροι τώρα. Δυστυχώς στα μεγάλα αστικά κέντρα ο γνωστός είναι το διαβατήριο για τα καλά ιδιωτικά σχολεία. Εννοείται ότι πρέπει να έχεις πολλά προσόντα αλλά όσα κ να έχεις ο γνωστός έκανε πάντα την διαφορά. Ελάχιστοι έμπαιναν γιατί αξιολογηθηκαν ικανοί. Το θέμα που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι να υπάρξει ένα σταθερό σύστημα διορισμών και όχι να αλλάζει ανάλογα με τις πιέσεις και τα συμφέροντα διαφόρων ομάδων. Ένα σύστημα σταθερό ώστε να ξέρεις που βαδίζεις. Και μην νομίζετε οι νεοτεροι αν ήξεραν οι παλιοί και έχοντες μεγάλη προϋπηρεσία ότι θα μετρούσαν στον διορισμό τους τα ακαδημαϊκά δεν θα τα κυνηγούσαν νωρίτερα. Απλά τώρα αιφνιδιαστηκαν και είναι λογικό. Σας εύχομαι σύντομα να ξεκινήσετε την πορεία σας στο δημόσιο σχολείο σαν αναπληρωτής και να διαμορφώσετε μια πιο ολοκληρωμενη άποψη όσον αφορά όμως κ το αίσθημα αδικίας η και ατυχίας αν θέλετε μη διορισμού μετά από πολλά χρόνια. Δυστυχώς μόνο όταν κάτι το ζούμε οι ίδιοι μπορούμε και να συμπάσχουμε με τους γύρω μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:34:19 »

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5170 στις: Αύγουστος 02, 2020, 03:01:10 μμ »
kgiannis ολοι εμεις οι ασεπιτες παρ'ολιγον διοριστεοι ειναι αδυνατον να σου δωσουμε να καταλαβεις τι ακριβως εννουμε και κακως μπαινουμε σ'αυτη τη συζητηση,δεν τιθεται θεμα αξιοσυνης σε καμια περιπτωση,ειναι θεμα πικρας,εξαπατησης,ματαιωσης των κοπων,σε κοροιδευουν μπροστα στα μουτρα σου με τον χειροτερο τροπο,κι ολα αυτα για πανω απο δεκαετια,προσωπικα δεν περιμενω απο καποιον που εχει κανει αλλη διαδρομη να καταλαβει κατι τετοιο και το θεωρω απολυτως φυσιολογικο.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5171 στις: Αύγουστος 02, 2020, 03:12:18 μμ »
kgiannis ολοι εμεις οι ασεπιτες παρ'ολιγον διοριστεοι ειναι αδυνατον να σου δωσουμε να καταλαβεις τι ακριβως εννουμε και κακως μπαινουμε σ'αυτη τη συζητηση,δεν τιθεται θεμα αξιοσυνης σε καμια περιπτωση,ειναι θεμα πικρας,εξαπατησης,ματαιωσης των κοπων,σε κοροιδευουν μπροστα στα μουτρα σου με τον χειροτερο τροπο,κι ολα αυτα για πανω απο δεκαετια,προσωπικα δεν περιμενω απο καποιον που εχει κανει αλλη διαδρομη να καταλαβει κατι τετοιο και το θεωρω απολυτως φυσιολογικο.

Ναι καταλαβαίνω την πίκρα, την ματαίωση και όλα αυτά που λες, αλλά δεν χρειάζεται και δεν κερδίζετε τίποτα να επιτίθεστε σε συναδέλφους ιδιωτικών σχολείων.

Καταρχήν ο καθένας νιώθει αδικημένος ανάλογα με την γενιά που ανήκει και τις εκάστοτε αλλαγές που έχει υποστεί όντας μέλος της εκπαιδευτικής κοινότητας. Πριν ξεκινήσω αναπληρώτρια και η ευκαιρία μου δόθηκε ακριβώς επειδή έγραψα καλά στον διαγωνισμό δούλευα στον ιδιωτικό τομέα σε φροντιστήρια 6 συναπτά έτη οπότε έχω πολύ καλή γνώση του τι συμβαίνει και τι απαιτήσεις υπάρχουν. Παράλληλα κ γω τότε όντας στη πόλη μου τελιωσα 2 ξένες γλώσσες κ μεταπτυχιακό όπως έχετε οι νεότεροι τώρα. Δυστυχώς στα μεγάλα αστικά κέντρα ο γνωστός είναι το διαβατήριο για τα καλά ιδιωτικά σχολεία. Εννοείται ότι πρέπει να έχεις πολλά προσόντα αλλά όσα κ να έχεις ο γνωστός έκανε πάντα την διαφορά. Ελάχιστοι έμπαιναν γιατί αξιολογηθηκαν ικανοί. Το θέμα που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι να υπάρξει ένα σταθερό σύστημα διορισμών και όχι να αλλάζει ανάλογα με τις πιέσεις και τα συμφέροντα διαφόρων ομάδων. Ένα σύστημα σταθερό ώστε να ξέρεις που βαδίζεις. Και μην νομίζετε οι νεοτεροι αν ήξεραν οι παλιοί και έχοντες μεγάλη προϋπηρεσία ότι θα μετρούσαν στον διορισμό τους τα ακαδημαϊκά δεν θα τα κυνηγούσαν νωρίτερα. Απλά τώρα αιφνιδιαστηκαν και είναι λογικό. Σας εύχομαι σύντομα να ξεκινήσετε την πορεία σας στο δημόσιο σχολείο σαν αναπληρωτής και να διαμορφώσετε μια πιο ολοκληρωμενη άποψη όσον αφορά όμως κ το αίσθημα αδικίας η και ατυχίας αν θέλετε μη διορισμού μετά από πολλά χρόνια. Δυστυχώς μόνο όταν κάτι το ζούμε οι ίδιοι μπορούμε και να συμπάσχουμε με τους γύρω μας.

Έχω ξεκινήσει την πορεία μου ως αναπληρωτής και αυτά που συνάντησα δεν έχουν καμία σχέση με την οργάνωση και τον επαγγελματισμό εκπαιδευτικών ιδιωτικών σχολείων. Πήγα στο δημόσιο σχολείο για να υποστηρίξω το δημόσιο σχολείο και σε καμία περίπτωση για να κάθομαι να λέω:

"Το πρόβλημα είναι ότι θα μας περάσουν οι ιδιωτικοί που δουλεύουν έχοντας "θείο" το σχολάρχη και δουλεύουν από το σπίτι τους".
Τη φράση αυτή τη θεωρώ ανυπόστατη και κυρίως μικροπρέπεια.

Μπορείτε οι ΑΣΕΠιτες να υποστήριξετε όσο θέλετε το δίκιο σας χωρίς να γίνεστε μικροπρεπείς και αντισυναδελφικοί.

υ.γ.1 Επειδή γράφεις ότι "ελάχιστοι μπαίνουν επειδή αξιολογήθηκαν ικανοί", έχω να σου πω ότι δεν σε κρατάει ο σχολάρχης αν δεν είσαι ικανός και μάλιστα αρκετά ικανός. Προσωπικά δεν με έδιωξαν, έφυγα γιατί ήθελα να προσφέρω στο δημόσιο σχολείο αλλά  δεν περίμενα ότι θα συναντήσω ανθρώπους που σε κάθε φράση για τον ΑΣΕΠ θα κοτσάρουν και τον ιδιωτικό τομέα.
 
υ.γ.2 Επίσης είναι δύσκολη η δουλειά του φροντιστηρίου που αναφέρεις αλλά είναι άλλο το ιδιωτικό σχολείο. Στο ιδιωτικό σχολείο κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά με του δημοσίου σχολείου (εννοώ ότι η προϋπηρεσία στο ιδιωτικό βοηθάει απολύτως στο δημόσιο σχολείο). Για να στο πω πιο απλά είναι γελοίο με τόση εμπειρια από ιδιωτικά σχολεία να θεωρούμαι καινούριος για το δημόσιο σχολείο και μάλιστα μου φαίνεται πολύ αστείο (δηλαδή δεν μπορώ να το κάνω) να συμφωνήσω μαζί σου ότι "δεν θα έπρεπε να παίρνουν του ιδιωτικού σχολείου την προϋπηρεσία τους". Θα έπρεπε και θα παραέπρεπε κιόλας. Αυτό θα έπρεπε να το καταλαβαίνεις. Διαμαρτυρήσου για το ΑΣΕΠ και άσε στην μπάντα τους ιδιωτικόύς εκπαιδευτικούς που επαναλαμβάνω είναι συνάδελφοι σου. ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ (κατανόησε το αυτό)

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5172 στις: Αύγουστος 02, 2020, 03:23:49 μμ »
Ναι καταλαβαίνω την πίκρα, την ματαίωση και όλα αυτά που λες, αλλά δεν χρειάζεται και δεν κερδίζετε τίποτα να επιτίθεστε σε συναδέλφους ιδιωτικών σχολείων.

Έχω ξεκινήσει την πορεία μου ως αναπληρωτής και αυτά που συνάντησα δεν έχουν καμία σχέση με την οργάνωση και τον επαγγελματισμό εκπαιδευτικών ιδιωτικών σχολείων. Πήγα στο δημόσιο σχολείο για να υποστηρίξω το δημόσιο σχολείο και σε καμία περίπτωση για να κάθομαι να λέω:

"Το πρόβλημα είναι ότι θα μας περάσουν οι ιδιωτικοί που δουλεύουν έχοντας "θείο" το σχολάρχη και δουλεύουν από το σπίτι τους".
Τη φράση αυτή τη θεωρώ ανυπόστατη και κυρίως μικροπρέπεια.

Μπορείτε οι ΑΣΕΠιτες να υποστήριξετε όσο θέλετε το δίκιο σας χωρίς να γίνεστε μικροπρεπείς και αντισυναδελφικοί.

υ.γ.1 Επειδή γράφεις ότι "ελάχιστοι μπαίνουν επειδή αξιολογήθηκαν ικανοί", έχω να σου πω ότι δεν σε κρατάει ο σχολάρχης αν δεν είσαι ικανός και μάλιστα αρκετά ικανός. Προσωπικά δεν με έδιωξαν, έφυγα γιατί ήθελα να προσφέρω στο δημόσιο σχολείο αλλά  δεν περίμενα ότι θα συναντήσω ανθρώπους που σε κάθε φράση για τον ΑΣΕΠ θα κοτσάρουν και τον ιδιωτικό τομέα.
 
υ.γ.2 Επίσης είναι δύσκολη η δουλειά του φροντιστηρίου που αναφέρεις αλλά είναι άλλο το ιδιωτικό σχολείο. Στο ιδιωτικό σχολείο κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά με του δημοσίου σχολείου (εννοώ ότι η προϋπηρεσία στο ιδιωτικό βοηθάει απολύτως στο δημόσιο σχολείο). Για να στο πω πιο απλά είναι γελοίο με τόση εμπειρια από ιδιωτικά σχολεία να θεωρούμαι καινούριος για το δημόσιο σχολείο και μάλιστα μου φαίνεται πολύ αστείο (δηλαδή δεν μπορώ να το κάνω) να συμφωνήσω μαζί σου ότι "δεν θα έπρεπε να παίρνουν του ιδιωτικού σχολείου την προϋπηρεσία τους". Θα έπρεπε και θα παραέπρεπε κιόλας. Αυτό θα έπρεπε να το καταλαβαίνεις. Διαμαρτυρήσου για το ΑΣΕΠ και άσε στην μπάντα τους ιδιωτικόύς εκπαιδευτικούς που επαναλαμβάνω είναι συνάδελφοι σου. ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ (κατανόησε το αυτό)
Δεν ξέρω γιατί κόλλησες στην αδικία που ανέφερα για τους ιδιωτικούς. Ίσα ίσα ανέφερα και το παράδειγμα της ενισχυτικής όπου επίσης υπήρχε βύσμα. Αφού δουλεύεις όμως αναπληρωτής σίγουρα ξέρεις το κόστος του να αλλάζεις μέρος κάθε χρόνο-θες οικονομικό, ψυχικό-και την διαφορά του να δουλεύεις σταθερά σε ένα μέρος και να μένεις σπίτι σου. Πότε όμως δεν ήθελα να υποβάθμισω το επίπεδο των ιδιωτικών εκπαιδευτικών που στην πλειοψηφία τους είναι αξιολογοτατοι και με πολλά ακαδημαϊκά προσόντα. Το μόνο που ήθελα ήταν να τονίσω τις διαφορές άδικιες που είχαμε υποστεί αυτή τη δεκαετία.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2020, 03:26:14 μμ από Arieta »

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5173 στις: Αύγουστος 02, 2020, 03:33:11 μμ »
Συναδελφοι,ο καθενας μας εχει κανει αλλη διαδρομη,ειναι αδυνατον να συμφωνησουμε,ωστοσο αν αυριο γινουν 300διορισμοι φιλολογων θα ειναι ολοι οι απολυμενοι των ιδιωτικων,ε αυτο οπως και να το κανεις κατι λεει,ηταν διαχρονικα οι ευνοημενοι του συστηματος,ολοι οι υπολοιποι παντα κατι χαναμε,αυτοι σταθερα στην κορυφη4

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5174 στις: Αύγουστος 02, 2020, 03:37:26 μμ »
Δεν ξέρω γιατί κόλλησες στην αδικία που ανέφερα για τους ιδιωτικούς. Ίσα ίσα ανέφερα και το παράδειγμα της ενισχυτικής όπου επίσης υπήρχε βύσμα. Αφού δουλεύεις όμως αναπληρωτής σίγουρα ξέρεις το κόστος του να αλλάζεις μέρος κάθε χρόνο-θες οικονομικό, ψυχικό-και την διαφορά του να δουλεύεις σταθερά σε ένα μέρος και να μένεις σπίτι σου. Όπως και να το κάνουμε υπάρχει διαφορά. Πότε όμως δεν ήθελα να υποβάθμισω το επίπεδο των ιδιωτικών εκπαιδευτικών που στην πλειοψηφία τους είναι αξιολογοτατοι και με πολλά ακαδημαϊκά προσόντα. Το μόνο που ήθελα να τονίσω είναι τις διαφορές άδικιες που είχαμε υποστεί αυτή τη δεκαετία.

Δεν αντιλέγω για τη διαφορά να δουλεύεις σπίτι σου και να δουλεύεις επαρχία. Το έχω ζήσει για τα καλά αυτό το οικονομικό-ψυχικό κόστος. Νομίζω ότι για την ενισχυτική καταλαβαίνω ότι θα υπήρχε βύσμα κάποτε, γιατί έχω την εμπειρία των πολύ πολύ παλιών προσλήψεων στα Δημόσια ΙΕΚ που ήταν βύσματα των διευθυντών. Αυτά τα βύσματα του δημοσίου θα έπρεπε να μας ενοχλούν περισσότερο και όχι αν θα μας περάσουν απολυμένοι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί. Οι απολυμένοι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί δεν είναι το ίδιο. Για μένα δεν έχει νόημα η έννοια του βύσματος στον ιδιωτικό τομέα. Δεν θεωρώ ότι θα σε κρατήσει ο σχολάρχης ούτε μια μέρα αν δεν βγάλεις πολύ καλή δουλειά. Συν ότι είναι λογικό να θέλει ανθρώπους που γνωρίζει. Δεν διαφωνώ ότι αρκετοί είναι γνωστοί τους (ασχέτως αν εγώ και κάποιοι δεν είμασταν). Αλλά δηλαδή τι να κάνουν οι απολυμένοι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί;;; Να φαίνονται σαν νεούδια (καινούριοι δηλαδή) με μηδέν προϋπηρεσία στο δημόσιο σχολείο;;; Δεν είναι αστείο αυτό; Δεν θα έπρεπε να προπορεύεται από αυτόν που δεν δούλεψε ποτέ του σε σχολείο (δημόσιο ή ιδιωτικό); Δεν είναι πιο έμπειρος;;;

Για να καταλάβω. Έπαιρνες αύριο στο σχολείο σου (ας πούμε ότι έχεις σχολείο ιδιωτικό) δυο συναδέλφους. Θα σε ενδιέφερε ή όχι αν κάποιος από τους δυο είχε προϋπηρεσία σε σχολείο; Θα έλεγες σε αυτόν που είχε προϋπηρεσία σε ιδιωτικό "εσένα δεν στην μετράω γιατί δεν μπήκες με τη σειρά σε πίνακα";;; Και θα προτιμούσες αυτόν που δεν έχει καθόλου γιατί μπορεί να είναι πιο μεγάλος σε ηλικία και άρα έχει παλαιότητα πτυχίου;;; Έτσι θα σκεφτόσουν;

Anyway, καλή  επιτυχία σου εύχομαι στους πίνακες. Να έχεις καλή σειρά και μια καλή τοποθέτηση! 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2020, 03:39:25 μμ από kgiannis »

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5175 στις: Αύγουστος 02, 2020, 03:46:52 μμ »
IOSIFINA, θεωρείς πιο δίκαιο να προπορεύονται στους πίνακες και στις προσλήψεις οι ιδιωτικοί εκ των οποίων οι περισσότεροι δεν έδωσαν ποτέ ΑΣΕΠ, ενώ τα άλλα κορόιδα θα πέσουν εκατοντάδες θέσεις και πιθανόν θα μείνουν άνεργοι;;;; Στο σχολείο που υπηρέτησα, συνάδελφος δεν έδωσε ποτέ ΑΣΕΠ κι όταν εγώ διάβαζα, αυτή είχε ήδη μπει σε ιδιωτικό με βύσμα και μάζευε μόρια. Τώρα αυτή με έχει καταβαραθρώσει στον πίνακα και αν με προσλάβουν, θα παρακαλάω να πάω και στον Έβρο!!! Για αυτήν την κατηγορία ''αλεξιπτωτιστών'' δεν είδα να διαμαρτύρεσαι ούτε για τις αδικίες εξαιτίας των. Διαρρηγνύεις τα ιμάτια σου ΜΟΝΟ εναντίον των επιτυχόντων ΑΣΕΠ. Γιατί;;;;;;
Λάθος συμπέρασμα.. Αυτό και αν θεωρώ άδικο!!! Ακόμη χειρότερη αδικία φυσικά!! να μοριοδοτουνται άτομα που δεν έχουν προσληφθεί από τους πίνακες των αναπληρωτών. Δεν πά ναα δουλεύεις 25 χρόνια στα ιδιωτικά αν δεν ζήσεις το αναπληρωτιλικη με όλη τη σημασία της λέξης   δεν δικαιουσαι ούτε μισό μόριο. Για μένα όλοι αξίζουν να διοριστούν στην εκπαίδευση δε θεωρώ τον έναν καλύτερο από τον άλλο γιατί δε θεωρώ ότι μπορείς να μετρήσεις την αξία κάποιου όλοι κάτι προσφερουν. Όμως την ταλαιπωρία του αναπληρωτή μπορείς να την μετρήσεις. μόρια προϋπηρεσίας = μόρια ταλαιπωρίας. 

Αποσυνδεδεμένος KOSTIS90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5176 στις: Αύγουστος 02, 2020, 04:03:58 μμ »
Όντας υψηλόβαθμη επιτυχουσα του 2008 και χάνοντας την θέση διορισμού γιατί ποτέ δεν τηρήθηκε το 60-40 αλλά μπήκαν άλλοι στη θέση μου από "παραθυράκια" ελπίζω ακόμη στην δικαίωση μέσω της δικαστικής οδού. Από εκεί κ πέρα όσοι δεν τυχατε να δώσετε ασεπ επειδή τελειώσατε μετά το 2008 πείτε μου πως θα νιώθατε όταν είδατε ότι δικαιώθηκε συνάδελφος με θέση 2000 στον ασεπ κσι εσείς με 350 είστε εκτός διορισμού επειδή δεν πρόσφυγατε το 2015 αλλά αργότερα; πείτε μου πως θα νιώθατε αν ήσασταν αναπληρώτρια 10 χρόνια σε νησιά κυρίως για να μαζέψετε προϋπηρεσία ενώ παράλληλα ξέρετε άτομα που μπήκαν με μέσο σε ιδιωτικά δίπλα στο σπίτι τους ή ακόμη κ ενισχυτική επειδή είχαν θείο τον Λυκειαρχη του χωριού τους και δεν είχαν περάσει καν την βάση του Ασεπ και μάλιστα τώρα προηγούνται; Αυτά τα γράφω για τους νεότερους που δεν πρόλαβαν ασεπ για να δουν πόσες άδικιες έχουμε υποστεί κ οι πιο παλιοί χωρίς καμία δικαίωση μέχρι στιγμής. Και μέσα σε όλα αυτά έρχεται και το προσοντολογιο για να ανακατευτεί και πάλι η τράπουλα.

Έχεις δίκιο. Έπρεπε να διορίσει όλους τους υψηλόβαθμους και όχι την σειρά 3000. Τώρα όμως με το σύστημα Γαβρόγλου,  ακόμη κι εσύ έχεις αξιώσεις για διορισμό με την προϋπηρεσία που συγκέντρωσες τα τελευταία 12 χρόνια. Ο απόφοιτος μετά το έτος 2008, ούτε αναπληρωτής δεν θα πάει.

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 500
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5177 στις: Αύγουστος 02, 2020, 04:17:50 μμ »
Όταν συμπληρώνουμε το μηχανογραφικό ας κοιτάμε και τους πίνακες των αναπληρωτών και και μην περιμενουμε να εξοβελιστούν όλοι αυτοι που  χρονια εργαζονται για να βγουμε μπροστα εμεις. Σε όλο το δημόσιο διορίζονται αυτοί που έχουν προυπηρεσία σε διαγωνισμολυς με μοριοδότηση.Και στην εκπαίδευση έτσι γινόταν. Και αν μου πείτε ξέρατε ότι υπάρχει ασεπ και οι παλιοί ηξεραν ότι υπάρχει προυπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5178 στις: Αύγουστος 02, 2020, 04:31:57 μμ »
Όταν συμπληρώνουμε το μηχανογραφικό ας κοιτάμε και τους πίνακες των αναπληρωτών και και μην περιμενουμε να εξοβελιστούν όλοι αυτοι που  χρονια εργαζονται για να βγουμε μπροστα εμεις. Σε όλο το δημόσιο διορίζονται αυτοί που έχουν προυπηρεσία σε διαγωνισμολυς με μοριοδότηση.Και στην εκπαίδευση έτσι γινόταν. Και αν μου πείτε ξέρατε ότι υπάρχει ασεπ και οι παλιοί ηξεραν ότι υπάρχει προυπηρεσία.
Πες την αλήθεια, δεν έχεις διαβάσει ούτε μια προκήρυξη του ΑΣΕΠ για μόνιμες θέσεις εκτός εκπαίδευσης, έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5179 στις: Αύγουστος 02, 2020, 05:04:01 μμ »
Για τα ακαδημαικά: ο προηγούμενος νόμος τα πριμοδοτούσε και ορθώς. Διαγωνισμός γραπτός και προσαυξήσεις από πτυχία και προυπηρεσία.
Για τα μόρια: φυσικά και οι των ιδιωτικών αξίζουν κάθε μόριο της προυπηρεσίας τους, εφόσον αξιολογούνταν από τον διαγωνισμό. Ζήσαμε να απολύεται ιδιωτικός και να τον διορίζει το κράτος αναγκαστικά έχει δεν έχει θέση δίπλα στο σπίτι του!!! Τέτοιοι νόμοι εκτρώματα υπήρχαν!
Για το νέο σύστημα: αποκλείει κάθε νέο απόφοιτο και έτσι νομικά παραπαίει. Ακόμη όμως και να μην κριθεί παράνομο, δεν είναι βιώσιμο. Θα αναγκαστούμε να επιστρέψουμε σε γραπτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158550
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.