*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 954227 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2576 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 11:45:35 πμ »
Όταν πρωτοήρθα στο σχολείο μου, μ άλλη διεύθυνση, πραγματι σκάγαμε. νησί βέβαια, χωρίς βαρυχειμωνιά. με την τωρινή διεύθυνση, η θέρμανση είναι με το σταγονόμετρο. τώρα έχει 6-7 συναδέλφους καθημερινά σχολείο για μάθημα κ δεν ανάβει....

Αυτό για το κρύο ισχύει. εδώ τα έχουμε μπερδέψει. δεν αρρωσταινεις από το κρύο. από την μη καθαρή ατμόσφαιρα σε κλειστό χώρο αρρωσταινεις. τα παιδάκια στη Σκανδιναβίας κοιμούνται έξω στον παιδικό σταθμό. το θεωρούν πιο υγιεινό από το να συγχρωτίζονται όλα μαζί, εκεί ούτως ή άλλως είναι το μεγαλύτερο μέρος της μέρας έξω στα σχολεία τους, αυτές οι ηλικίες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:54 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2577 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 12:35:59 μμ »
Διαφωνώ κάθετα. Μόνο στην Ελλάδα έχουμε τέτοια τρέλα με το κρύο και το ρεύμα αέρα. Στις χώρες του εξωτερικού δεν τα ντύνουν σαν κρεμμύδια και σε κάποιες σκανδιναβικές χώρες αφήνουν τα καροτσάκια με τα μωρά έξω όταν οι γονείς είναι μέσα και πίνουν καφέ. Μην ξεχνάτε ότι οι γονείς μας έκαναν μάθημα σε σχολεία με ελάχιστη ή καθόλου θέρμανση, ενώ στα δικά μας σχολεία τα παιδιά βγάζουν τις μπλούζες τους γιατί σκάνε λόγω της υπερβολικής θέρμανσης και μένουν με τα φανελάκια. 'Οπως λέει και ο παιδίατρος του παιδιού μου "τα παιδιά δεν αρρωσταίνουν από το κρύο, αρρωσταίνουν από τα μικρόβια"

Το τελευταίο είναι εν μέρει ακριβές. Αν κρυώσει πολύ ο οργανισμός, μπορεί να μειωθεί η ικανότητα του ανοσοποιητικού να αντιδρά, οπότε μπορεί πιο εύκολα μετά να υποδεχτεί ο ξενιστής τους μικροοργανισμούς που έτσι κι αλλιώς κυκλοφορούν.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2578 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 12:36:15 μμ »
Ακριβώς. Ένα παιδί που τουρτουριζει έχει ήδη χάσει από την άμυνα του οργανισμού του. Σαφώς και αρρωσταινουμε από τις ιώσεις είτε πρόκειται για κρυολόγημα είτε για γρίπη κτλ. Αυτό που είπα είναι ότι το κρύο βοηθάει στην εγκατάσταση του ιού στο αναπνευστικό. Το να εκθέτουμε τα παιδιά όσο και να τα ντυσουμε στο κρύο πρωί πρωί με το που βγαίνουν από το κρεβατάκι τους δεν βοηθάει. Το ανοσοποιητικο των παιδιών δεν είναι επαρκώς αναπτυγμένο. Αυτό ίσως τα σώζει από τις σοβαρές αντιδράσεις του κορονοϊού αλλά δεν σημαίνει ότι τα παιδιά δεν κολλάνε και δεν μεταφέρουν τον ιό. Όσο για την Βόρεια Ευρώπη, υπάρχει εξήγηση για το ότι τα παιδιά τους είναι πιο ασφαλή στο κρύο από τα δικά μας παιδιά. Και δεν είναι θέμα σκληραγωγησης. Στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες οι περισσότεροι ιοί αδρανοποιουνται. Θερμοκρασίες που δεν αναφέρονται στην Ελλάδα. Αν και η μέθοδος του να αφήνουν τα μωρά να κοιμούνται έξω είναι πλέον υπό αμφισβήτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2020, 12:37:53 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2579 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 03:12:22 μμ »
Νοκθζω ότι με ανοιχτά παράθυρα θεωρητικά εννοουμε ότι υπάρχει φουλ θέρμανση κ απλώς εχεις ένα ή καλύτερα δυο αντικριστά παράθυρα για ανανέωση κ φυσικά πλήρη εξαερισμό στο διάλειμμα που τα παιδιά θα έχουν βγει έξω. Σίγουρα δεν εννοουμε περιορισμένη θέρμανση, ορθάνοιχτα παράθυρα κ δυο ώρες συνεχόμενες (χωριστά διαλείμματα γαρ....) τα παιδιά καθηλωμένα στην ίδια θέση να τουρτουριζουν...

Πέρα από τα λόγια πάντως νομίζω ότι το λαμβάνουν κ αυτό υπόψη. Αν δεχτούμε ότι τα σχολεία δεν είχαν τεράστια διασπορά ως τώρα, ήταν με παράθυρα ορθάνοιχτα κ σχεδον ζέστη, στη μισή Ελλάδα που δεν είχε μεγάλη διασπορά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:44:54 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2580 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 03:34:05 μμ »
Έχουμε μπροστά μας τους πιο σκληρούς μήνες από την άποψη του κρύου. Δεκέμβριος και προπάντων Ιανουάριος, Φεβρουάριος, Μάρτιος. Πώς τα σχολεία θα καταφέρουν να παραμείνουν ανοιχτά με τέτοιες ζόρικες συνθήκες; Συμφωνώ πάντως με ό,τι ειπωθηκε παραπάνω: δεν κρυώνουμε από το κρύο, αλλά από κάποια ίωση, όλοι οι γιατροί το λένε ελπίζω.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2581 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 04:00:25 μμ »
Κι εγω δεν μπορώ να φανταστώ ανοιχτά σχολεία κ υποψιάζομαι ότι γι αυτό θέλουν να ανοίξουν συμβολικά για 1-2 βδομαδες. Είναι αρρωστημένο πάντως τα παιδιά να μείνουν μέσα τόσους μήνες. αφύσικο. ουυε το εκ περιτροπής δούλευε ιδιαίτερα αλλά από το να περάσει η μισή χρόνια εξαποστασεως, θα πρέπει να το σκεφτούν σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2582 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 05:11:00 μμ »
Σε όσα σχολεία κι αν έχω δουλέψει επαρκής θέρμανση δεν υπήρχε. Το χειμώνα στα πολλά κρύα φοράω το μπουφάν μου στην τάξη. Πάντως φέτος που οι συνθήκες είναι ιδιάζουσες, ας έχουμε και τα παράθυρα ανοιχτά και πιο βαριά ρούχα. Προσωπικά και στο σπίτι έχω σχεδόν πάντα ανοιχτά παράθυρα αλλά δε μένω βόρεια Ελλάδα όπου το κρύο είναι τσουχτερό.
 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2583 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 05:38:02 μμ »
Εγω θα γίνω γραφική για άλλη μια φορά αλλά θα το πω. αυτό που δεν αντέχω στα ανοιχτά παράθυρα είναι η φασαρία της αυλής. αφού απορώ αν στα αλλα σχολεία τα παιδιά είναι ησυχα στη γυμναστική κ δεν έχει παραπονεθεί κανένας τόσο πολύ γι αυτό. τα δικά μας ουρλιάζουν σαν τάγμα ζουλού. Η κάθε διδακτική ώρα πριν κλείσουμε ήταν ένα μαρτύριο, δεν ανεχόμουν να ακούω ούτε τρίξιμο καρέκλας από τον εκνευρισμό αυτο. πραγματικά μπροστά στην προοπτική να ανοίξουμε, αυτό που με τρομάζει πιο πολύ είναι το μάθημα μέσα σε κραυγές κ χτυπήματα μπάλας....

Αποσυνδεδεμένος YperMathimatikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Επτά φορές κι αν πέσεις, οκτώ να σηκωθείς..
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2584 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 06:27:27 μμ »
Εγω θα γίνω γραφική για άλλη μια φορά αλλά θα το πω. αυτό που δεν αντέχω στα ανοιχτά παράθυρα είναι η φασαρία της αυλής. αφού απορώ αν στα αλλα σχολεία τα παιδιά είναι ησυχα στη γυμναστική κ δεν έχει παραπονεθεί κανένας τόσο πολύ γι αυτό. τα δικά μας ουρλιάζουν σαν τάγμα ζουλού. Η κάθε διδακτική ώρα πριν κλείσουμε ήταν ένα μαρτύριο, δεν ανεχόμουν να ακούω ούτε τρίξιμο καρέκλας από τον εκνευρισμό αυτο. πραγματικά μπροστά στην προοπτική να ανοίξουμε, αυτό που με τρομάζει πιο πολύ είναι το μάθημα μέσα σε κραυγές κ χτυπήματα μπάλας....

Καλα σαν τον Mute all δεν εχει! Εγω ξεκιναω ετσι το μαθημα κλείνω ολα τα μικρόφωνα και τις καμερες. Κάνω το μισαωρο μου και βγαινω
"Τα μαθηματικά αξιώματα είναι γενικώς αποδεκτά ως αληθή επειδή κανένας δεν έχει συμφέρον να αποδείξει ότι είναι εσφαλμένα.."
-Μοντεσκιέ

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2585 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 06:49:44 μμ »
Σε όσα σχολεία κι αν έχω δουλέψει επαρκής θέρμανση δεν υπήρχε. Το χειμώνα στα πολλά κρύα φοράω το μπουφάν μου στην τάξη. Πάντως φέτος που οι συνθήκες είναι ιδιάζουσες, ας έχουμε και τα παράθυρα ανοιχτά και πιο βαριά ρούχα. Προσωπικά και στο σπίτι έχω σχεδόν πάντα ανοιχτά παράθυρα αλλά δε μένω βόρεια Ελλάδα όπου το κρύο είναι τσουχτερό.
Εγώ πάλι που μένω Βόρεια Ελλάδα είμαι με μια απλή μπλούζα μέσα στην τάξη γιατί ανάβουν τόσο πολύ τη θέρμανση που, ειδικά τα παιδιά που κάθονται κοντα στα καλοριφέρ, υποφερουν

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2586 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 07:30:31 μμ »
Όταν πρωτοήρθα στο σχολείο μου, μ άλλη διεύθυνση, πραγματι σκάγαμε. νησί βέβαια, χωρίς βαρυχειμωνιά. με την τωρινή διεύθυνση, η θέρμανση είναι με το σταγονόμετρο. τώρα έχει 6-7 συναδέλφους καθημερινά σχολείο για μάθημα κ δεν ανάβει....

Ντροπή! Λες και τα βάζουν οι διευθυντές από την τσέπη τους.
Προσωπικά κρύο δεν είχα νιώσει όταν ήμουν στην Άνδρο, μπορεί βοηθούσε το κλίμα του νησιού.
Και από  όταν γύρισα στην Αθήνα, όταν άλλαξε το σύστημα και ο δήμος ήταν υπεύθυνος για να στείλει το πετρέλαιο. Ούτε μεσάζοντες ούτε τίποτα.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2587 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 09:05:02 μμ »
Καλα σαν το Mute all δεν εχει!

Σωτήριο κουμπάκι, για την παράδοση μαθήματος, όταν δεν ακούν στις παρατηρήσεις!
Ησυχάζουν και όταν ηρεμήσουν, μπορείς να  ανοίξεις ξανά τα μικρόφωνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2020, 09:07:56 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2588 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 09:30:49 μμ »
Σωτήριο για τα παιδιά κυρίως. Στο mute έχουν γυρίσει πλευρό στο κρεβατι

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2589 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 09:34:26 μμ »
Καλα σαν τον Mute all δεν εχει! Εγω ξεκιναω ετσι το μαθημα κλείνω ολα τα μικρόφωνα και τις καμερες. Κάνω το μισαωρο μου και βγαινω
Αν ασπουμε έχουν απορίες κλαιν Ε?
Υπερμαθηματικος ποιον λέγανε? Εναν καθηγητη  από το μαθηματικο Θεσσαλονίκης?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.