*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953013 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5068 στις: Μάρτιος 28, 2021, 05:21:44 μμ »
Δηλωνω οτι το webex ειναι μια λυση που πρεπει να εγκαταλειφθει ΠΙΑ. Καιρος να επιστρεψουμε στο σχολειο.
Σωστά... με 3.000 κρούσματα και χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ουσιαστικό μέτρο για την προστασία εκπαιδευτικών και μαθητών, είναι η ώρα για επιστροφή στις τάξεις.
Σε ποιο ουράνιο και τόξο;!?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:50:51 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5069 στις: Μάρτιος 28, 2021, 05:28:42 μμ »
Σωστά... με 3.000 κρούσματα και χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ουσιαστικό μέτρο για την προστασία εκπαιδευτικών και μαθητών, είναι η ώρα για επιστροφή στις τάξεις.
Σε ποιο ουράνιο και τόξο;!?
Όπως νομίζει ο καθένας... Ίσως εμείς που δεν το βλέπουμε έτσι να είμαστε κακοί εκπαιδευτικοί, γιατί άπαξ και γίνεις εκπαιδευτικός μάλλον πρέπει να σταματήσεις να φοβάσαι για την υγεία τη δική σου και της οικογένειάς σου και να αφιερωθείς αποκλειστικά στη δια ζώσης διδασκαλία όποιες κι αν είναι οι συνθήκες. Προβληματίστηκα  τώρα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5070 στις: Μάρτιος 28, 2021, 05:33:01 μμ »
Όπως νομίζει ο καθένας... Ίσως εμείς που δεν το βλέπουμε έτσι να είμαστε κακοί εκπαιδευτικοί, γιατί άπαξ και γίνεις εκπαιδευτικός μάλλον πρέπει να σταματήσεις να φοβάσαι για την υγεία τη δική σου και της οικογένειάς σου και να αφιερωθείς αποκλειστικά στη δια ζώσης διδασκαλία όποιες κι αν είναι οι συνθήκες. Προβληματίστηκα  τώρα.  ;)
Αυτοθυσία δίχως όρια...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5071 στις: Μάρτιος 28, 2021, 05:33:54 μμ »
Με 700+ διασωληνωμένους εδώ και μέρες, με 70+ νεκρούς τις τελευταίες μέρες και με διασπορά παντού, έτσι όπως τα έχουν κάνει τους τελευταίους 10 μήνες οι κυβερνώντες, πλέον μένει να περιμένουν μερικές βδομάδες ακόμα για άνοιγμα. Για δε τα σχολεία, το πιο ασφαλές - με τα σημερινά δεδομένα, και όσα θα δούμε και την επόμενη βδομάδα - θα ήταν, κατά τη γνώμη μου πάντα, ένα άνοιγμα στις 19 για μια βδομάδα πριν τις διακοπές του πάσχα (πάντα με την προϋπόθεση να έχει μειωθεί σημαντικά ο αριθμός νοσηλευομένων και διασωληνωμένων).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:50:51 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5072 στις: Μάρτιος 28, 2021, 05:40:10 μμ »
Θεωρώ, υπό το καθεστώς της αναπλήρωσης στο οποίο βρίσκομαι, οτι αυτή η κατάσταση με τα webex, θα με βλάψει επαγγελματικά. Με στενοχωρεί που έχουμε εκτοπιστεί από τον φυσικό μας χωρο. Δεν έχει τίποτα φυσιολογικό αυτό. Συγχωρέστε τη φλυαρία μου.

Ας γίνει το λιγότερο κακό. (Γιατί τίποτα καλό δεν γίνεται.)
Φίλε μου, κι εγώ στην αναπλήρωση είμαι, στον τόπο όπου δουλεύω -δεν κούνησα όλους αυτούς τους μήνες - και πραγματικά δεν κατανοώ το άγχος και το ζόρε σου...γιατί να σε βλάψει επαγγελματικά;;; Μήπως τελικά δουλεύει τόσο εξαιρετικά η τηλεκπαίδευση που αρχίζεις να φοβάσαι;; Δεν ζούμε σε φυσιολογικές συνθήκες, ή καλύτερα αυτός ο φυσικός κατά τάλλα ιός, έφερε τα πάνω κάτω στις ζωές μας, αλλά εσένα προσωπικά, γιατί να σε βλάψει επαγγελματικά;; Θα σε έβλαπτε αν δεν υπήρχε η εξαε...τότε θα μας έβλαπτε όλους, αναπληρωτές και μόνιμους. Λες να μας πλήρωναν όπως πέρσι δυο μήνες, αν δεν δουλεύαμε 5-6 μήνες;;

Όλοι στην τάξη μας θέλουμε να είμαστε. Ξεκινάνε και εμβολιασμοί εκπαιδευτικών. Θα επιστρέψουμε με σχετική ασφάλεια. Είπαμε να ανοίξουμε, αλλά όχι τώρα. Στις 12.4 ή στις 19.4 γιατί όχι; Να έχουν πέσει λίγο τα κρούσματα. Το σενάριο για 5.4 για τα σχολεία δεν παίζει κατ' εμέ. Για το λιανεμπόριο όμως είναι μια χαρά. Σίγουρα οι μικρότερες τάξεις το έχουν ανάγκη και για λόγους γοήτρου του Υπουργείου η Γ λυκείου θα ανοίξουν. Στα σενάρια είμαστε...από βδομάδα πάλι οι ενημερώσεις! 

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5073 στις: Μάρτιος 28, 2021, 05:49:55 μμ »
Το γράφω για τους υπέρμαχους του ανοίγματος με κάθε κόστος. Όχι δικού τους φυσικά. Έχω ΣΔ1 εδώ και 32 χρόνια. Πάσχω λοιπόν από ένα σοβαρό υποκείμενο νόσημα που έχει αποδεδειγμένα δυσμενή έκβαση στην κοβιντ. Το νόσημα αυτό από την κυβέρνηση θεωρείται αυξημένου και όχι υψηλού κινδύνου. (ελληνική πατέντα). Σε παρόμοια κατάσταση βρίσκονται χιλιάδες άλλοι εκπαιδευτικοί οι οποίοι πιθανώς έχουν και άλλα νοσήματα, (άσθμα, σκλήρυνση, αρθρίτιδες, υπέρταση και δε ξέρω τι άλλο.)

Θα βάλω πάνω από την υγεία μου, τι; Τη δια ζώσεις διδασκαλία; Με 3.000 κρούσματα τη μέρα; Με το 20% να πεθαίνει εκτός ΜΕΘ; Όχι. Πάνω από τους μαθητές μου, βάζω τα παιδιά μου.

Το κερασάκι στην τούρτα είναι η εγκύκλιος για τους εμβολιασμούς που διάβασα. Μόνη προτεραιότητα στον εμβολιασμό έχει η ηλικία!!!! Δηλαδή ένας 45άρης διαβητικός που μπορεί να κουβαλάει 35 χρόνια το διαβήτη δεν προηγείται από έναν 50άρη χωρίς υποκείμενα νοσήματα!!!!
Η πιο άχρηστη ηγεσία στο ΥΠΑΙΘ που μπορώ να θυμηθώ. Μιλάμε για εγκληματίες

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5074 στις: Μάρτιος 28, 2021, 05:55:27 μμ »
Το γράφω για τους υπέρμαχους του ανοίγματος με κάθε κόστος. Όχι δικού τους φυσικά. Έχω ΣΔ1 εδώ και 32 χρόνια. Πάσχω λοιπόν από ένα σοβαρό υποκείμενο νόσημα που έχει αποδεδειγμένα δυσμενή έκβαση στην κοβιντ. Το νόσημα αυτό από την κυβέρνηση θεωρείται αυξημένου και όχι υψηλού κινδύνου. (ελληνική πατέντα). Σε παρόμοια κατάσταση βρίσκονται χιλιάδες άλλοι εκπαιδευτικοί οι οποίοι πιθανώς έχουν και άλλα νοσήματα, (άσθμα, σκλήρυνση, αρθρίτιδες, υπέρταση και δε ξέρω τι άλλο.)

Θα βάλω πάνω από την υγεία μου, τι; Τη δια ζώσεις διδασκαλία; Με 3.000 κρούσματα τη μέρα; Με το 20% να πεθαίνει εκτός ΜΕΘ; Όχι. Πάνω από τους μαθητές μου, βάζω τα παιδιά μου.

Το κερασάκι στην τούρτα είναι η εγκύκλιος για τους εμβολιασμούς που διάβασα. Μόνη προτεραιότητα στον εμβολιασμό έχει η ηλικία!!!! Δηλαδή ένας 45άρης διαβητικός που μπορεί να κουβαλάει 35 χρόνια το διαβήτη δεν προηγείται από έναν 50άρη χωρίς υποκείμενα νοσήματα!!!!
Η πιο άχρηστη ηγεσία στο ΥΠΑΙΘ που μπορώ να θυμηθώ. Μιλάμε για εγκληματίες
Μα έτσι ακριβώς είναι. Θα βάλουμε τη δια ζώσης διδασκαλία πάνω από την υγεία μας; Πολλοί εκπαιδευτικοί έχουν υποκείμενα νοσήματα οι ίδιοι ή κάποιοι από την οικογένειά τους ή απλά φοβούνται γιατί είναι λογικοί άνθρωποι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2021, 06:09:50 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος kindergarten

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5075 στις: Μάρτιος 28, 2021, 06:00:24 μμ »
Να ρωτησω κατι καλοπροαιρετα.
Ολοι θελετε παραταση του εγκλεισμου;

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5076 στις: Μάρτιος 28, 2021, 06:02:41 μμ »
Lvc συμφωνώ απόλυτα. Για τον εμβολιασμό βέβαια ίσως οι ευπαθείς ομάδες καλύπτονται από τον προγραμματισμό για τον γενικό πληθυσμό που έχει ήδη αρχίσει. Δεν ξέρω αν για αυτό μένει η ηλικία μόνο ως κριτήριο για τους εκπαιδευτικούς
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5077 στις: Μάρτιος 28, 2021, 06:10:12 μμ »
Να ρωτησω κατι καλοπροαιρετα.
Ολοι θελετε παραταση του εγκλεισμου;

Για να είμαι ειλικρινής δε νιώθω κλεισμένος κάπου. Ίσως επειδή μένω επαρχεία και τα πράγματα είναι πιο χαλαρά εδώ. Κάθε απόγευμα περπατάμε χαλαρά. Σε ανοιχτούς χώρους φυσικά.
Το μεγάλο πρόβλημα είναι στους κλειστούς χώρους με συνωστισμό, όπως οι τάξεις και τα ΜΜΜ.

Θα μπορούσα να δω σα λύση τη μεταφορά των μαθημάτων έξω στην αυλή. Θρανία και πίνακας έξω. Βοηθάει και ο καλός καιρός. Λύση ανάγκης βέβαια, αλλά έτσι θα ήθελα να ανοίξουμε.


Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5078 στις: Μάρτιος 28, 2021, 06:10:48 μμ »
Να ρωτησω κατι καλοπροαιρετα.
Ολοι θελετε παραταση του εγκλεισμου;

Εσύ αυτό κατάλαβες ; έχουμε μέτρα στα σχολεία εκτός από τις μάσκες και τα παράθυρα;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5079 στις: Μάρτιος 28, 2021, 06:13:29 μμ »
Lvc συμφωνώ απόλυτα. Για τον εμβολιασμό βέβαια ίσως οι ευπαθείς ομάδες καλύπτονται από τον προγραμματισμό για τον γενικό πληθυσμό που έχει ήδη αρχίσει. Δεν ξέρω αν για αυτό μένει η ηλικία μόνο ως κριτήριο για τους εκπαιδευτικούς

Δυστυχώς όχι. Τα νοσήματα που σου ανέφερα χαρακτηρίζονται ως αυξημένου κινδύνου και έχουμε ακόμη δρόμο μέχρι να έρθει η σειρά μας. Για να καταλάβεις είμαστε 3οι από το τέλος στη σειρά ενώ γενικά  οι εκπαιδευτικοί 2οι από το τέλος

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5080 στις: Μάρτιος 28, 2021, 06:21:28 μμ »
Γεια σου, ομορφη!
Εισαι πολυ ομορφη!
Παρα πολυ ομορφη εισαι εσυ!

Ναι, ναι είμαι  8)
Νηπιαγωγός βλεπεις 8) :-*
Αν δε σέβεσαι εμάς, δείξε σεβασμό στους ανθρώπους μας που είχαμε στις ΜΕΘ...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος kindergarten

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5081 στις: Μάρτιος 28, 2021, 06:23:30 μμ »
Μα, τι λετε, κυρια μου;
Περιοριστηκες στην «ομορφια» σου.

Το εγραψα και πιο πανω.
Ειχαμε θανατο συμπολιτη μας που εργαζοταν σε σουπερμαρκετ στον Πειραια.
Αληθεια, στα σουπερμαρκετ πατε ή απο αντιδραση τρωτε τα εσωψυχα σας;

Αφηστε τα περι σεβασμου. Λεω τη γνωμη μου. Δεν προκυπτει ασεβεια σε κανεναν απο τα γραπτά μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2021, 06:27:24 μμ από kindergarten »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159507
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 280
Σύνολο: 292

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.