*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 948093 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #742 στις: Αύγουστος 30, 2020, 01:20:35 πμ »
Νησάφι πια με τις ψευδείς ειδήσεις περί μάσκας...
------
Δελτίο Τύπου Eλληνικής Παιδιατρικής Εταιρείας | Η χρήση της μάσκας στα παιδιά για τα σχολεία

Πολλοί παιδίατροι, ιατροί άλλων ειδικοτήτων και γονείς μας απευθύνουν πολλά μηνύματα σχετικά με τη χρήση της μάσκας στα παιδιά. Είναι γνωστό σε όλους μας ότι ο νέος κορωνοϊός (SARS-COV-2) είναι εδώ και προσβάλλει όλες τις ηλικίες, από τη νεογνική μέχρι τις μεγάλες ηλικίες. Βέβαια υπάρχουν και εκείνοι, που παρά τα εκατομμύρια κρουσμάτων και την απώλεια εκατοντάδων χιλιάδων ζωών παγκοσμίως, δεν αποδέχονται την παρουσία του ιού και επιμένουν στη μετάδοση fake news. Το πειστήριο για την ύπαρξη και την επικινδυνότητα του ιού είναι η επίσκεψη σε μονάδα εντατικής νοσηλείας και η παρακολούθηση από διαχωριστικό υαλοπίνακα επί αρκετό χρονικό διάστημα των αρρώστων.

Τα μέτρα πρόληψης είναι γνωστά. Πλύσιμο χεριών, τήρηση αποστάσεων και χρήση μάσκας. Στο στάδιο που βρισκόμαστε σήμερα, το μοναδικό όπλο, που έχουμε στα χέρια μας για την προστασία των παιδιών είναι η χρήση μάσκας.

1) Σε ποιες ηλικίες μπορεί να χρησιμοποιηθεί η μάσκα;

Η μάσκα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε όλα τα παιδιά άνω των 2 ετών. Τόσο η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής όσο και το CDC της Αμερικής αλλά και η Παγκόσμια Παιδιατρική Εταιρεία συνιστούν τη μάσκα σε παιδιά άνω των 2 ετών.

2) Η χρήση της μάσκας δημιουργεί πρόβλημα στην αναπνοή:

ΟΧΙ. Ακόμη και όταν παίζει ή τρέχει το παιδί στο διάλλειμα. Εξαιρείται η περίπτωση της έντονης γυμναστικής άσκησης (τότε όμως πρέπει να τηρούνται μεγάλες αποστάσεις) ή περιπτώσεις ύπαρξης χρόνιου σοβαρού αναπνευστικού προβλήματος, συνήθως κληρονομικού.

3) Η μάσκα παρεμβαίνει στην ανάπτυξη των πνευμόνων;

ΟΧΙ. Σε άτομα που χρησιμοποιούν μάσκα για μακρύ χρονικό διάστημα δεν έχει βρεθεί καμία ένδειξη ότι επηρεάζει την ανάπτυξη των πνευμόνων. Βλάβες στο πνευμονικό παρέγχυμα δημιουργούνται κυρίως από λοιμώξεις, που η μάσκα προστατεύει.

4) Μπορεί η μάσκα να εξασθενήσει το αμυντικό (ανοσολογικό) σύστημα του παιδιού;

OXI. Η μάσκα δεν έχει καμία επίδραση στο αμυντικό σύστημα, αντίθετα το προστατεύει.

5) Η μάσκα προστατεύει μόνο από λοίμωξη COVID-19;

Η χρήση μάσκας προστατεύει από τη γρίπη, COVID-19 και άλλες ιογενείς λοιμώξεις του αναπνευστικού συστήματος. Κάθε χρόνο μετά τα Χριστούγεννα τα περισσότερα σχολεία σχεδόν έκλειναν για 1-1.5 μήνες εξαιτίας της γρίπης. Αυτά τα παιδιά με τη μάσκα δεν θα αρρωστήσουν.

6) Τι μάσκα πρέπει να χρησιμοποιούμε;

Οι υφασμάτινες μάσκες, συστήνονται για τα παιδιά, από όλους τους οργανισμούς. Θα πρέπει βέβαια να είναι διαφορετικό μέγεθος για τα μικρά παιδιά απ΄ ότι στα μεγαλύτερα παιδιά. Θα πρέπει να είναι άνετη και να φοριέται σωστά. Και εδώ βρίσκεται το σημείο προσοχής!!. Στην εκμάθηση του παιδιού να τη χρησιμοποιεί σωστά. Είναι επίσης πολύ σημαντικό να ακολουθούνται από τους γονείς οι κανόνες για τον σχολαστικό καθαρισμό της.

7) Μπορεί το παιδί να μάθει να φορά τη μάσκα σωστά;

Τα παιδιά μαθαίνουν πολύ εύκολα και αφομοιώνουν τις οδηγίες – μερικές φορές πολύ πιο εύκολα και από τους ενήλικες. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι στα πολύ μικρά παιδιά να τα εκπαιδεύσουμε να φορούν και να ανέχονται τη μάσκα. Φορέστε μάσκα στο αγαπημένο λούτρινο ζωάκι του παιδιού, να φορέσουν οι γονείς και τα παιδιά μάσκα μπροστά στο καθρέφτη, να τους εξηγήσουμε ότι με τη μάσκα προσπαθούμε να κρατήσουμε μακριά τα «κακά» μικρόβια, να δεχθούμε ερωτήσεις και να τους απαντήσουμε. Τα παιδιά μας μαθαίνουν τόσα πολλά από πολύ μικρή ηλικία που πραγματικά μια πρακτική εφαρμογή δεν θα τους δημιουργήσει κανένα απολύτως πρόβλημα και η γνώση θα αφομοιωθεί άμεσα. Αρκεί να γίνει σωστά! Η εκπαίδευση των παιδιών για τη χρήση μάσκας πρέπει να γίνεται εκτός από τους γονείς και από τους εκπαιδευτικούς, που πρέπει να βοηθούν τα παιδιά ειδικά στην αρχή μέχρι να εξοικειωθούν.

8 ) Είναι επικίνδυνη η μάσκα και για πόσο χρόνο μπορεί να χρησιμοποιηθεί;

Η μάσκα αποτελεί μέρος καθημερινής ρουτίνας σε άλλες γεωγραφικές περιοχές, όπως π.χ. στην Άπω Ανατολή πολλά χρόνια πριν την εμφάνιση της COVID-19.

9) Ποια είναι τα οφέλη από τη χρήση της μάσκας;

1. Προστατεύει από τη μετάδοση του COVID-19
2. Προστατεύει από τη γρίπη
3. Υπάρχει και το επιπρόσθετο κέρδος ότι βοηθά στην ελάττωση της εξάπλωσης άλλων οξέων ιογενών αναπνευστικών λοιμώξεων
4. Δεν νοσούν τα παιδιά γεγονός και παράλληλα προστατεύονται και τα άτομα τρίτης ηλικίας που τα παιδιά έρχονται σε επαφή (παππούδες)
5. Τα παιδιά δεν αναγκάζονται σε απουσίες και διακοπή της εκπαίδευσης που λαμβάνουν στο σχολείο

Το εμβόλιο για την αντιμετώπιση της COVID-19 θα το χρησιμοποιήσουμε τη στιγμή που θα έχουμε τον έλεγχο αποτελεσματικότητας, την έγκριση για ασφαλή χρήση και την επάρκεια παραγωγής του. Μέχρι τότε θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε τον ιό με τα μέσα που διαθέτουμε. Πρέπει να τονιστεί ότι η Ελλάδα είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ χώρα στο κόσμο που χορηγεί ΔΩΡΕΑΝ όλα τα εμβόλια που υπάρχουν στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ, η μάσκα προστατεύει από τη μετάδοση της COVID-19 και άλλων ιογενών λοιμώξεων. Η χρήση μάσκας είναι απολύτως ασφαλής, εύκολος ο τρόπος εφαρμογής της και ο πιο οικονομικός τρόπος αντιμετώπισης της COVID-19 για τα παιδιά ηλικίας από 2 ετών και άνω. Μεγάλη έμφαση πρέπει φυσικά να δοθεί στη σωστή εκπαίδευση από το οικογενειακό και σχολικό περιβάλλον για τη σωστή χρήση της.
Το κείμενο είναι γραμμένο από έναν ιδιώτη παιδίατρο. Τον Ανδρέα Κωνσταντόπουλο. Απηχεί τις προσωπικές του απόψεις. Έρχεται σ' αντίθεση με τον ΠΟΥ και σε διάφορα σημεία αυθαιρετεί. Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα. Υπάρχει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας. Δεν είναι σωφροσύνη ο όποιος γιατρός με τις όποιες απόψεις του να τον αγνοεί λέγοντας τα δικά του. Η μάσκα δεν είναι αξεσσουάρ. Τα 'χομε χιλιοπεί. Χρησιμοποιείται με προσοχή σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Σε περίπτωση πανδημίας παράλληλα με άλλα μέτρα όπως αραίωση μαθητών και τήρηση αποστάσεων που δεν τα εφαρμόζομε εδώ (παρακούοντας ξανά τον ΠΟΥ) έχομε και τη μάσκα. Αυτή χρειάζεται να προσέξομε ώστε να μην τη φοράμε επιμολυσμένη άμα τριφτεί με βρώμικα χέρια και λοιπά. Αλλιώς φέρνει τ' αντίθετα αποτελέσματα. Συνίσταται γι' άνω των 12 (όχι των 2) που 'χουν την ηλικιακή (υποτίθεται) ωριμότητα. Για κάτω των 10 ρητά όχι ενώ για 10-12 εξαρτάται απ' τις συνθήκες. Με φουλ τμήματα κι ελάχιστους δασκάλους και με δεδομένο τον ανήσυχο ψυχισμό των ελληνόπαιδων η μάσκα δε θα κάνει τίποτις. Καλά τα του Κωνσταντόπουλου πως η μάσκα να μας γίνει αξεσσουάρ σα φουλάρι και δε θ' αρρωσταίνομε (!!!) μόνον ως ευθυμογραφικά μπορούν ν' αντιμετωπιστούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:30:30 »

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #743 στις: Αύγουστος 30, 2020, 05:30:59 πμ »
'Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΜΑΣΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ''. Όταν θα αρχίσουν οι λιποθυμίες των παιδιών στα σχολεία, να δω ποιός πληρωμένος και πουλημένος ''ΕΙΔΙΚΟΣ'' θα έρθει να αντιμετωπίσει τους μαινόμενους γονείς!!! Δεν αντέχω τη μάσκα πάνω από ένα τέταρτο και ειδικά με τόση ζέστη μου έρχεται σκοτοδίνη!!! Σε ΟΛΗ την Ευρώπη αποφάσισαν να φορούν μάσκες τα παιδιά από 10 ετών και πάνω και το εκτοκοσμικό ελλαντιστάν ΠΑΛΙ έγινε πειραμοτόζωοοο;;;;;;;Πολλά παιδιά της προσχολικής και πρωτοσχολικής ηλικίας έχουν προβλήματα είτε νοητικά είτε δυσκολίες γενικότερα. Αυτά τα παιδιά θα φορούν μάσκες επί 8 ώρες, αν μένουν στο Ολοήμερο;;;; Είχα μαθητή που χτυπιόταν και ούρλιαζε χωρίς λόγο επί ώρες! Αυτό το παιδί θα υπακούσει στη εντολή της  μάσκας;;;;; Θα μετατραπούν οι εκπαιδευτικοί σε τροχονόμους-τρομονόμους;;;;;; Προβλέπω ότι αυτή τη σχολική χρόνια θα φάμε πολλές κλωτσιές από τα παιδιά και πολλές μπουνιές από τους γονείς!!!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #744 στις: Αύγουστος 30, 2020, 08:54:55 πμ »
'Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΜΑΣΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ''. Όταν θα αρχίσουν οι λιποθυμίες των παιδιών στα σχολεία, να δω ποιός πληρωμένος και πουλημένος ''ΕΙΔΙΚΟΣ'' θα έρθει να αντιμετωπίσει τους μαινόμενους γονείς!!! Δεν αντέχω τη μάσκα πάνω από ένα τέταρτο και ειδικά με τόση ζέστη μου έρχεται σκοτοδίνη!!! Σε ΟΛΗ την Ευρώπη αποφάσισαν να φορούν μάσκες τα παιδιά από 10 ετών και πάνω και το εκτοκοσμικό ελλαντιστάν ΠΑΛΙ έγινε πειραμοτόζωοοο;;;;;;;Πολλά παιδιά της προσχολικής και πρωτοσχολικής ηλικίας έχουν προβλήματα είτε νοητικά είτε δυσκολίες γενικότερα. Αυτά τα παιδιά θα φορούν μάσκες επί 8 ώρες, αν μένουν στο Ολοήμερο;;;; Είχα μαθητή που χτυπιόταν και ούρλιαζε χωρίς λόγο επί ώρες! Αυτό το παιδί θα υπακούσει στη εντολή της  μάσκας;;;;; Θα μετατραπούν οι εκπαιδευτικοί σε τροχονόμους-τρομονόμους;;;;;; Προβλέπω ότι αυτή τη σχολική χρόνια θα φάμε πολλές κλωτσιές από τα παιδιά και πολλές μπουνιές από τους γονείς!!!
Αν έχετε δικά σας παιδιά, μπορείτε να δείτε αν και πόσο μπορούν να φορέσουν μάσκα. Η προσωπική μου εμπειρία λέει ναι και για ώρες. Αν από το σπίτι τα παιδιά έχουν ήδη συνηθίσει να την φοράνε όταν συνοδεύουν τους γονείς τους οπουδήποτε, τότε δεν θα δυσκολευτούν να τη φορέσουν στο σχολείο, ειδικά αν δεν ακούν θεωρίες συνομωσιας από το το περιβάλλον τους
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2020, 08:57:36 πμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος surikata

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #745 στις: Αύγουστος 30, 2020, 09:09:02 πμ »
'Η ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΜΑΣΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ''. Όταν θα αρχίσουν οι λιποθυμίες των παιδιών στα σχολεία, να δω ποιός πληρωμένος και πουλημένος ''ΕΙΔΙΚΟΣ'' θα έρθει να αντιμετωπίσει τους μαινόμενους γονείς!!! Δεν αντέχω τη μάσκα πάνω από ένα τέταρτο και ειδικά με τόση ζέστη μου έρχεται σκοτοδίνη!!! Σε ΟΛΗ την Ευρώπη αποφάσισαν να φορούν μάσκες τα παιδιά από 10 ετών και πάνω και το εκτοκοσμικό ελλαντιστάν ΠΑΛΙ έγινε πειραμοτόζωοοο;;;;;;;Πολλά παιδιά της προσχολικής και πρωτοσχολικής ηλικίας έχουν προβλήματα είτε νοητικά είτε δυσκολίες γενικότερα. Αυτά τα παιδιά θα φορούν μάσκες επί 8 ώρες, αν μένουν στο Ολοήμερο;;;; Είχα μαθητή που χτυπιόταν και ούρλιαζε χωρίς λόγο επί ώρες! Αυτό το παιδί θα υπακούσει στη εντολή της  μάσκας;;;;; Θα μετατραπούν οι εκπαιδευτικοί σε τροχονόμους-τρομονόμους;;;;;; Προβλέπω ότι αυτή τη σχολική χρόνια θα φάμε πολλές κλωτσιές από τα παιδιά και πολλές μπουνιές από τους γονείς!!!

Κι επειδη ειχες ενα δυακολο παιδι εβγαλες το συμπερασμα οτι πολλα παιδια εχουν νοητικα προβληματα ή δυσκολιες; Εισαι με τα καλα σου; Εγω οσα παιδια ξερω την φορανε μια χαρα τη μασκα οταν τους εχουν εξηγησει σωστα τον λογο. Αν ακουν ψεκασμενες μπουρδολογιες απ τους γονεις ή τους δασκαλους προφανως δε θα ειναι συνεργασιμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:30:30 »

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #746 στις: Αύγουστος 30, 2020, 09:39:07 πμ »
Εγώ πάντως που είμαι υπέρ της χρήσης μάσκας (αναγκαστικά για λόγους δημόσιας υγείας και απ΄ τη στιγμή που το τμήμα της κόρης μου είναι 23 άτομα) προβληματίζομαι πάρα πολύ που θα τη φοράει 8-15:00 καθημερινά λόγω ολοημέρου και δύο φορές από 1:30 ώρα στο φροντιστήριο των Αγγλικών της. Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο (εμείς οι καλοί που δεν έχουμε πρόβλημα και εσείς με τις θεωρίες συνωμοσίας). Και εγώ θα αρχίσω να ανησυχώ όταν αρχίσουν και τα δύο μου παιδιά να είναι μπουκωμένα με καταρροή, (στατιστικά συμβαίνει 4-5 φορές μέσα στο χρόνο ανεξαρτήτως κορωνοϊού) που έτσι κι αλλιώς και χωρίς τη χρήση μάσκας η αανπνοή είναι πάντα πιο δύσκολη (αφού είστε γονείς το ξέρετε).
Τι θα κάνετε τότε;

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2020, 09:51:11 πμ από gioas »

Αποσυνδεδεμένος surikata

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #747 στις: Αύγουστος 30, 2020, 09:44:58 πμ »
Εγώ πάντως που είμαι υπέρ της χρήσης μάσκας (αναγκαστικά για λόγους δημόσιας υγείας και απ΄ τη στιγμή που το τμήμα της κόρης μου είναι 23 άτομα) προβληματίζομαι πάρα πολύ που θα τη φοράει 8-15:00 καθημερινά λόγω ολοημέρου και δύο φορές από 1:30 ώρα στο φροντιστήριο των Αγγλικών της. Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο (εμείς οι καλοί που δεν έχουμε πρόβλημα και εσείς με τις θεωρίες συνομωσίας). Και εγώ θα αρχίσω να ανησυχώ όταν αρχίσουν και τα δύο μου παιδιά να είναι μπουκωμένα με καταρροή, (στατιστικά συμβαίνει 4-5 φορές μέσα στο χρόνο ανεξαρτήτως κορωνοϊού) που έτσι κι αλλιώς και χωρίς τη χρήση μάσκας η αανπνοή είναι πάντα πιο δύσκολη (αφού είστε γονείς το ξέρετε).
Τι θα κάνετε τότε;

Οταν εχει συμπτωματα το παιδι το κρατας σπιτι! Δεν το στελνεις με μπουκωμα ή βηχα και μασκα!

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #748 στις: Αύγουστος 30, 2020, 10:02:03 πμ »
Εγώ πάντως που είμαι υπέρ της χρήσης μάσκας (αναγκαστικά για λόγους δημόσιας υγείας και απ΄ τη στιγμή που το τμήμα της κόρης μου είναι 23 άτομα) προβληματίζομαι πάρα πολύ που θα τη φοράει 8-15:00 καθημερινά λόγω ολοημέρου και δύο φορές από 1:30 ώρα στο φροντιστήριο των Αγγλικών της. Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο (εμείς οι καλοί που δεν έχουμε πρόβλημα και εσείς με τις θεωρίες συνωμοσίας). Και εγώ θα αρχίσω να ανησυχώ όταν αρχίσουν και τα δύο μου παιδιά να είναι μπουκωμένα με καταρροή, (στατιστικά συμβαίνει 4-5 φορές μέσα στο χρόνο ανεξαρτήτως κορωνοϊού) που έτσι κι αλλιώς και χωρίς τη χρήση μάσκας η αανπνοή είναι πάντα πιο δύσκολη (αφού είστε γονείς το ξέρετε).
Τι θα κάνετε τότε;

Δεν ξέρω, μπουκωμένα και με καταρροή... πιστεύεις ότι είναι σωστό φέτος να τα στείλουμε έτσι στο σχολείο; Το πρόβλημα δεν είναι η μάσκα αλλά ο ιός. Τι προτείνεις;
Ακόμα και με 15 μόνο παιδιά σε κάθε τάξη είναι πολύ επικίνδυνο να μην φοράει κανένα από τα παιδιά μάσκα και να υπάρχουν και άρρωστα παιδάκια μέσα στο τμήμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #749 στις: Αύγουστος 30, 2020, 10:05:23 πμ »
Ότι ανακοινώνει ο Π.Ο.Υ.! Όποια άλλη άποψη συνήθως είναι μη επιστημονική και δεν πρέπει να εκφέρεται από εκπαιδευτικούς. Κάνω κριτική στον Π.Ο.Υ. μόνο όταν υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία από πλήθος επιστημονικών ενώσεων (σπάνιο πράγμα).
Να συζητάμε μόνο τρόπους εφαρμογής των μέτρων, συμφωνώ. Συμφωνώ να βρεθούν εναλλακτικές και για παιδιά που σε εξαιρετικές περιπτώσεις κρίνεται από το κρατικό νοσοκομείο της περιοχής πως δεν πρέπει να τη φορούν. Τα σχολεία όποια μέτρα να πάρει η κυβέρνηση θα υπολειτουργούν φέτος (δεν θα τα στέλνουν οι γονείς όταν είναι λίγο αδιάθετα ή όταν ακούσουν κάτι που συνήθως δεν είναι καν αληθές).

Αποσυνδεδεμένος Μάρκος Βασίλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • https://aftermathsgr.wordpress.com/
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #750 στις: Αύγουστος 30, 2020, 10:17:54 πμ »
Εγώ πάντως που είμαι υπέρ της χρήσης μάσκας (αναγκαστικά για λόγους δημόσιας υγείας και απ΄ τη στιγμή που το τμήμα της κόρης μου είναι 23 άτομα) προβληματίζομαι πάρα πολύ που θα τη φοράει 8-15:00 καθημερινά λόγω ολοημέρου και δύο φορές από 1:30 ώρα στο φροντιστήριο των Αγγλικών της. Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο (εμείς οι καλοί που δεν έχουμε πρόβλημα και εσείς με τις θεωρίες συνωμοσίας). Και εγώ θα αρχίσω να ανησυχώ όταν αρχίσουν και τα δύο μου παιδιά να είναι μπουκωμένα με καταρροή, (στατιστικά συμβαίνει 4-5 φορές μέσα στο χρόνο ανεξαρτήτως κορωνοϊού) που έτσι κι αλλιώς και χωρίς τη χρήση μάσκας η αανπνοή είναι πάντα πιο δύσκολη (αφού είστε γονείς το ξέρετε).
Τι θα κάνετε τότε;

Δε νομίζω ότι χρειάζεται ανησυχία όταν ολόκληροι κλάδοι - επαγγελματίες υγείας - φορούν μάσκες επί ώρες χωρίς ουσιαστικές επιπτώσεις στην υγεία τους. Προσωπικά, ως ενήλικας, βέβαια, έχοντας φορές αρκετές φορές μάσκα μπουκωμένος μπορώ να πω ότι δεν υπήρχε κάποια ουσιώδης διαφορά στη δυσκολία της αναπνοής λόγω της μάσκας - δυσκολεύομαι με ή χωρίς αυτή :Ρ Στο κάτω-κάτω της γραφής, είναι μια καλή ευκαιρία να πάρουν τα παιδιά ένα μάθημα περί κοινωνικής ευθύνης. Είναι ευκαιρία να δείξουμε στα παιδιά πόσο σημαντικό είναι να κάνουν που δε θα έχει όφελος άμεσα για τα ίδια, αλλά για τους συνανθρώπους τους.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #751 στις: Αύγουστος 30, 2020, 10:24:46 πμ »
Αναγκαστικά λόγω ελλείψεως πόρων και στρατηγικού σχεδιασμού τα παιδιά πρέπει να φορέσουν μάσκες. Κάθε κράτος ακούει τον ΠΟΥ και κάθε οργανισμό και ανάλογα με την ισορροπία οικονομία υγεία που επικρατεί στο εσωτερικό πράττει. Γι' αυτό και βλέπουμε διαφορετικές προσεγγίσεις από κάθε χώρα. Ο ίδιος ο ΠΟΥ για λόγους οικονομίας καθυστέρησε υπερβολικά τον Γενάρη και τον Φλεβάρη να κηρύξει κατάσταση έκτακτης ανάγκης. Όλοι οι οργανισμοί δεν λειτουργουν σε μαύρο κουτί.
Προσωπικά θα κρίνω κάθε φορά. Αν δω ότι τα παιδιά μου είναι τέρμα μπουκωμένα ε μάλλον δε θα τα στείλω. Ευτυχώς που αποφασίζουμε εμείς ακόμα γι' αυτά.....

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #752 στις: Αύγουστος 30, 2020, 10:59:33 πμ »
Τελικά, βλέπω ότι καταλήξαμε να συζητάμε και εμείς μάσκα ή όχι. Δηλαδή δεχόμαστε όλα τα άλλα..
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #753 στις: Αύγουστος 30, 2020, 11:00:51 πμ »
Τελικά, βλέπω ότι καταλήξαμε να συζητάμε και εμείς μάσκα ή όχι. Δηλαδή δεχόμαστε όλα τα άλλα..

Δε νομίζω ότι έχει δεχτεί κανείς τίποτα. Σε ποια άλλα αναφέρεσαι;

ΟκαταρινέταΜπελετσατσίξ

  • Επισκέπτης
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #754 στις: Αύγουστος 30, 2020, 11:09:18 πμ »
Όλοι με μάσκα, και είναι ευκαιρία για όλους μας για ένα μάθημα κοινωνικής ευθύνης από τα παιδιά του δημοτικού. Επιτέλους μετά από τόση κοινωνική ανευθυνότητα από τους κυβερνώντες, από την εκκλησία, από μεγαλοεφοπλιστές, μεγαλοδημοσιογράφους ... να μεταλαμπαδεύσουμε κάτι που δεν έχουμε ..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2020, 11:11:52 πμ από ΟκαταρινέταΜπελετσατσίξ »

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #755 στις: Αύγουστος 30, 2020, 11:13:12 πμ »
Το κείμενο είναι γραμμένο από έναν ιδιώτη παιδίατρο. Τον Ανδρέα Κωνσταντόπουλο. Απηχεί τις προσωπικές του απόψεις. Έρχεται σ' αντίθεση με τον ΠΟΥ και σε διάφορα σημεία αυθαιρετεί. Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα. Υπάρχει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας. Δεν είναι σωφροσύνη ο όποιος γιατρός με τις όποιες απόψεις του να τον αγνοεί λέγοντας τα δικά του. Η μάσκα δεν είναι αξεσσουάρ. Τα 'χομε χιλιοπεί. Χρησιμοποιείται με προσοχή σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Σε περίπτωση πανδημίας παράλληλα με άλλα μέτρα όπως αραίωση μαθητών και τήρηση αποστάσεων που δεν τα εφαρμόζομε εδώ (παρακούοντας ξανά τον ΠΟΥ) έχομε και τη μάσκα. Αυτή χρειάζεται να προσέξομε ώστε να μην τη φοράμε επιμολυσμένη άμα τριφτεί με βρώμικα χέρια και λοιπά. Αλλιώς φέρνει τ' αντίθετα αποτελέσματα. Συνίσταται γι' άνω των 12 (όχι των 2) που 'χουν την ηλικιακή (υποτίθεται) ωριμότητα. Για κάτω των 10 ρητά όχι ενώ για 10-12 εξαρτάται απ' τις συνθήκες. Με φουλ τμήματα κι ελάχιστους δασκάλους και με δεδομένο τον ανήσυχο ψυχισμό των ελληνόπαιδων η μάσκα δε θα κάνει τίποτις. Καλά τα του Κωνσταντόπουλου πως η μάσκα να μας γίνει αξεσσουάρ σα φουλάρι και δε θ' αρρωσταίνομε (!!!) μόνον ως ευθυμογραφικά μπορούν ν' αντιμετωπιστούν.
Δεν είναι "ένας" ιδιώτης παιδίατρος, είναι Πρόεδρος της Ελληνικής Παιδιατρικής Εταιρίας.
Καμμία παραπομπή μπορείς να δώσεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.