*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 952930 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #910 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 07:10:21 μμ »
Διάταξη υπό ψήφιση νομοσχεδίου: Προσλήψεις αναπληρωτών τρίμηνης κατ΄ελάχιστον διάρκειας λόγω της πανδημίας

alfavita

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/331205_diataxi-ypo-psifisi-nomoshedioy-proslipseis-anapliroton-triminis-katelahiston

σελ. 201-204

https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/11363794.pdf

Οι συγκεκριμένοι αναπληρωτές θα πρέπει να είναι…διαθέσιμοι και για εξ αποστάσεως εκπαίδευση και εφόσον προκύψει δυνατότητα πρόσληψής τους για ολόκληρη τη χρονιά, τότε χάνουν αυτή τη δυνατότητα, καθώς είναι υποχρεωμένοι να μείνουν ως το τέλος στην τρίμηνη σύμβαση εργασίας τους! (παρ.9). Αν δε, ο αναπληρωτής αρνηθεί το κελεπούρι της τρίμηνης σύμβασης, αποκλείεται από τους επόμενους διορισμούς, όπως εάν αρνείτο ετήσια πρόσληψη (παρ.8).
ποιο φωτεινό μυαλό σκέφτηκε κάτι τέτοιο. Και μάλιστα 1.5 μόριο ανα μήνα. Δηλαδή αν προσληφθω νοεμβρη και κάποιος με ειδική προσκληση Ιανουάριο τότε θα έχουμε τα ίδια μορια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:36:39 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #911 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 07:56:15 μμ »
Λύστε μου σας παρακαλώ δύο απορίες:
Ως γονιός δεν θέλω να στείλω το παιδί μου στο σχολείο, αν και υποχρεούμαι.
Ως εκπαιδευτικός, ξέρω ότι δεν είναι σωστό και εγώ και τα παιδιά να στριμωχνόμαστε σε τόσο μικρές τάξεις, υποχρεούμαι όμως να υπακούω σε εντολές.
Αν αρρωστήσω εγώ ή το παιδί μου, από ποιον ζητάω ευθύνες;
Φαντάζομαι ότι το ίδιο ερώτημα θέτουν χιλιάδες γονείς.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #912 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 08:03:55 μμ »
Διάταξη υπό ψήφιση νομοσχεδίου: Προσλήψεις αναπληρωτών τρίμηνης κατ΄ελάχιστον διάρκειας λόγω της πανδημίας

alfavita

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/331205_diataxi-ypo-psifisi-nomoshedioy-proslipseis-anapliroton-triminis-katelahiston

σελ. 201-204

https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/11363794.pdf

Οι συγκεκριμένοι αναπληρωτές θα πρέπει να είναι…διαθέσιμοι και για εξ αποστάσεως εκπαίδευση και εφόσον προκύψει δυνατότητα πρόσληψής τους για ολόκληρη τη χρονιά, τότε χάνουν αυτή τη δυνατότητα, καθώς είναι υποχρεωμένοι να μείνουν ως το τέλος στην τρίμηνη σύμβαση εργασίας τους! (παρ.9). Αν δε, ο αναπληρωτής αρνηθεί το κελεπούρι της τρίμηνης σύμβασης, αποκλείεται από τους επόμενους διορισμούς, όπως εάν αρνείτο ετήσια πρόσληψη.

Επίσης στο ίδιο αρχείο αναφέρει ότι " κατά την υποβολή αίτησης-δήλωσης προτίμησης οι υποψήφιοι δηλώνουν ότι δεν ανήκουν στις ομάδες αυξημένου κινδύνου για σοβαρή λοίμωξη COVID 19. "

Σε ποιον άλλον κλάδο του δημοσίου ή του ιδιωτικού τομέα ζητούν από άτομα που υποβάλλουν αίτηση πρόσληψης να δηλώσουν υπεύθυνα ότι δεν ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου για COVID;! Φανταστείτε να ζητά κάτι τέτοιο ο ιδιώτης επιχειρηματίας από τον σερβιτόρο ή τον υπάλληλο σούπερ μάρκετ. Ή ο δήμος, από τους υποψήφιους δημοτικούς υπαλλήλους. Ή το υπουργείο οικονομικών από τους υποψήφιους υπαλλήλους εφοριών. Θα είχε ξεσηκωθεί το σύμπαν για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Στους εκπαιδευτικούς πάλι, περνά και αυτό αμάσητο.

Απορώ πότε θα ξεσηκωθούμε....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2020, 08:10:11 μμ από μυωπία »

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #913 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 08:08:50 μμ »
Επίσης στο ίδιο αρχείο αναφέρει ότι " κατά την υποβολή αίτησης-δήλωσης προτίμησης οι υποψήφιοι δηλώνουν ότι δεν ανήκουν στις ομάδες αυξημένου κινδύνου για σοβαρή λοίμωξη COVID 19. "

Απορώ πότε θα ξεσηκωθούμε....

Αν θες να αντιδράσεις σπάσε κανένα πληκτρολόγιο, άκου εκεί να ξεσηκωθούμε χαχαχαχ. Δε γίνονται αυτά.
Πάντως για αυτό που αναφέρεις, υποτίθεται πως αυτοί που θα προσληφθούν με αυτήν την ειδική πρόσκληση θα αντικαταστήσουν αυτούς που είναι ευπαθείς ομάδες και δε μπορούν να είναι σε τάξη. Οπότε δε γίνεται να προσλάβει άτομο που ανήκει σε ευπαθή ομάδα για να αντικαταστήσει κάποιον που ανήκει σε ευπαθή ομάδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:36:39 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #914 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 08:13:24 μμ »
Αν θες να αντιδράσεις σπάσε κανένα πληκτρολόγιο, άκου εκεί να ξεσηκωθούμε χαχαχαχ. Δε γίνονται αυτά.
Πάντως για αυτό που αναφέρεις, υποτίθεται πως αυτοί που θα προσληφθούν με αυτήν την ειδική πρόσκληση θα αντικαταστήσουν αυτούς που είναι ευπαθείς ομάδες και δε μπορούν να είναι σε τάξη. Οπότε δε γίνεται να προσλάβει άτομο που ανήκει σε ευπαθή ομάδα για να αντικαταστήσει κάποιον που ανήκει σε ευπαθή ομάδα.

Για το πληκτρολόγιο έχεις απόλυτο δίκιο. Περι αντικατάστασης ευπαθών ομάδων, ανέφερα και παραπάνω με edit. Για ποιο λόγο δεν έχει συμβεί σε κανέναν άλλο κλάδο του δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα τόσους μήνες; Τόσες άδειες και στον ιδιωτικό τομέα και στο δημόσιο λόγω COVID και όμως καμιά παρόμοια προκήρυξη για υποψήφιους που δηλώνουν υπεύθυνα ότι δεν είναι ευπαθείς ομάδες...

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #915 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 08:17:33 μμ »
Για το πληκτρολόγιο έχεις απόλυτο δίκιο. Περι αντικατάστασης ευπαθών ομάδων, ανέφερα και παραπάνω με edit. Για ποιο λόγο δεν έχει συμβεί σε κανέναν άλλο κλάδο του δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα τόσους μήνες; Τόσες άδειες και στον ιδιωτικό τομέα και στο δημόσιο λόγω COVID και όμως καμιά παρόμοια προκήρυξη για υποψήφιους που δηλώνουν υπεύθυνα ότι δεν είναι ευπαθείς ομάδες...

Νομίζω υπάρχει κάποια πρόβλεψη ώστε αυτοί που εργάζονται σε κάποια δημόσια υπηρεσία και ανήκουν σε ευπαθή ομάδα να μη βρίσκονται σε θέση όπου έρχονται σε επαφή με το κοινό.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #916 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 08:19:15 μμ »
Λύστε μου σας παρακαλώ δύο απορίες:
Ως γονιός δεν θέλω να στείλω το παιδί μου στο σχολείο, αν και υποχρεούμαι.
Ως εκπαιδευτικός, ξέρω ότι δεν είναι σωστό και εγώ και τα παιδιά να στριμωχνόμαστε σε τόσο μικρές τάξεις, υποχρεούμαι όμως να υπακούω σε εντολές.
Αν αρρωστήσω εγώ ή το παιδί μου, από ποιον ζητάω ευθύνες;
Φαντάζομαι ότι το ίδιο ερώτημα θέτουν χιλιάδες γονείς.

Το θέμα είναι να μην αρρωστήσουν τα παιδιά μας ή εμείς. Και όχι από ποιον θα ζητήσουμε ευθύνες μετά το γεγονός...
Ποιος ξέρει, ο συνήγορος του πολίτη θα έπαιρνε θέση αν γίνονταν μαζικές καταγγελίες;

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #917 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 08:20:25 μμ »
Νομίζω υπάρχει κάποια πρόβλεψη ώστε αυτοί που εργάζονται σε κάποια δημόσια υπηρεσία και ανήκουν σε ευπαθή ομάδα να μη βρίσκονται σε θέση όπου έρχονται σε επαφή με το κοινό.
Αυτό είναι άλλο. Μιλάμε για προσλήψεις με κριτήριο να μην ανήκει κάποιος σε ευπαθή ομάδα!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #918 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 08:24:46 μμ »
Παράθεση
Ποιος ξέρει, ο συνήγορος του πολίτη θα έπαιρνε θέση αν γίνονταν μαζικές καταγγελίες;
Καλή ιδέα.

Παράθεση
Το θέμα είναι να μην αρρωστήσουν τα παιδιά μας ή εμείς. Και όχι από ποιον θα ζητήσουμε ευθύνες μετά το γεγονός.
Δεν πιστεύω ότι μπορεί να αποφευχθεί το να αρρωστήσουν κάποια παιδιά. Τα πιο ευάλωτα σίγουρα θα αρρωστήσουν. Και δεν μιλάω για τα αναγνωρισμένα ως ευπαθείς ομάδες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2020, 08:27:12 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #919 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 08:30:20 μμ »
Αυτό είναι άλλο. Μιλάμε για προσλήψεις με κριτήριο να μην ανήκει κάποιος σε ευπαθή ομάδα!

Ναι αλλά μιλάμε για ειδική περίπτωση πρόσληψης για να μπεις σε τάξη με 15, 20, 25 μαθητές εν μέσω κορονωϊού. Δε μιλάμε για μια από τις κανονικές φάσεις πρόσληψης αναπληρωτών. 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #920 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 08:44:12 μμ »
Λύστε μου σας παρακαλώ δύο απορίες:
Ως γονιός δεν θέλω να στείλω το παιδί μου στο σχολείο, αν και υποχρεούμαι.
Ως εκπαιδευτικός, ξέρω ότι δεν είναι σωστό και εγώ και τα παιδιά να στριμωχνόμαστε σε τόσο μικρές τάξεις, υποχρεούμαι όμως να υπακούω σε εντολές.
Αν αρρωστήσω εγώ ή το παιδί μου, από ποιον ζητάω ευθύνες;
Φαντάζομαι ότι το ίδιο ερώτημα θέτουν χιλιάδες γονείς.

Δυστυχώς έχει καταστεί σαφές ότι σκοπός δεν είναι να μην αρρωστήσει κάποιος, αλλά να μην δημιουργηθούν υπερεστιες. Ένα παιδί μπορεί να αρρωστήσει κ στο ωδείο ή το κολυμβητήριο. ποιος θα κρίνει αν κόλλησε στο σχολείο; αν όμως βρεθούν σε ένα σχολείο τα μισά παιδιά ενός τμήματος άρρωστα (στάνταρ θα συμβεί απλώς δεν θα γίνουν τεστ κ δεν θα το μάθουμε), τότε δεν ξέρω αν θα μπλέξουμε.

Αν δεν θες να αρρωστήσει το παιδί σου το πας μόνο σχολείο. αυτή είναι μια κυνική απάντηση. δεν τη συμμερίζομαι γιατί εμείς είμαστε σ αυτούς που δεν θέλουν να κολλήσουν κ προσπαθούν να μην κολλήσουν κ είναι απίστευτα ψυχοφθόρο, έχουμε στερηθεί πάρα πολλά, έχω να δω τους γονείς μ από τα Χριστούγεννα γιατί δεν μένουν στο νησί κ αν καταφέρουμε να κάνουμε το εμβόλιο θα τους δούμε του χρόνου το Πάσχα στην καλύτερη, κ το παιδί μου δεν έχει πάει σε παιδική χαρά εδώ κ μήνες.  κυνικά μιλώντας αυτό θα σου πουν. ότι (υποτίθεται) υπάρχει ένα πλαίσιο για να αποφευχθούν οι πιθανότητες. τίποτα παραπάνω δεν είναι εφικτό.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #921 στις: Σεπτέμβριος 06, 2020, 11:36:19 μμ »
Παράθεση
Αν δεν θες να αρρωστήσει το παιδί σου το πας μόνο σχολείο. αυτή είναι μια κυνική απάντηση.

Μα είναι δυνατόν να πιστεύουμε ότι δεν θα κολλήσει στο σχολείο; Μακάρι να γινόταν, αλλά πέρσι μόνο η γρίπη είχε κάνει πάταγο....
Είδατε που ο Λαζανάς αποκάλυψε ότι εισηγήθηκαν στο υπουργείο μείωση αριθμού μαθητών και αποστάσεις και τους είπαν ότι δεν είναι δυνατό να γίνει αυτό;
Εννοώ πώς μπορεί να αμυνθεί ένας γονιός όταν αντιλαμβάνεται ότι συστηματικά τού λένε ψέματα ή του αποκρύπτουν πληροφορίες σχετικά με την εξασφάλιση της δημόσιας υγείας. Γιατί αποτελεσματικό μέτρο δεν μπορεί να θεωρηθεί ο συνωστισμός με παγουρίνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2020, 11:49:16 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #922 στις: Σεπτέμβριος 07, 2020, 01:12:40 πμ »
Στο μεταξύ έχουμε και αυτούς:

https://www.enikos.gr/society/738285/koronoios-poreies-kai-sygkentroseis-gia-ti-mi-chrisi-maskas-sta-s


Καμία ελπίδα...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #923 στις: Σεπτέμβριος 07, 2020, 07:10:17 πμ »
Μα είναι δυνατόν να πιστεύουμε ότι δεν θα κολλήσει στο σχολείο; Μακάρι να γινόταν, αλλά πέρσι μόνο η γρίπη είχε κάνει πάταγο....


Προφανώς μπορεί και να κολλήσει στο σχολείο, απλώς μειωνεις τις πιθανότητες. Και βασικά το λέω γιατί το σχολείο είναι το μόνο που δεν μπορείς να αποφύγεις.

Δύσκολη κατάσταση.

Είδα κ τις συγκεντρώσεις γονέων κατά της μάσκας. Έγινε και στην Καστοριά. ΤΟ αναφέρω γιατί εκεί ήταν από τα πρώτα μέρη που είχαν πολύ σοβαρό θέμα. Χαμπάρι δεν πήραν;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159503
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 255
Σύνολο: 267

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.