*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 954989 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1120 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 11:10:44 μμ »
Ορισμένες τοποθετήσεις είναι θλιβερες...
@Σπουργίτι, όχι μόνο θα ασκεί διδακτικό έργο ο υπεύθυνος covid, αλλά θα είναι επιφορτισμένος και με μια ευθύνη που δεν αναλογεί σε κανέναν μας. Εσύ θα αναλάμβανες υπεύθυνος covid φορώντας απλώς μια πάνινη μάσκα; Έχοντας μια κυβέρνηση η οποία απλώς από την αρχή της κρίσης μεταθέτει τις δικές της ευθύνες; Χωρίς να υπάρχει γιατρός και νοσηλευτής σε επίπεδο πόλης, ο οποίος θα μπορούσε να καλείται όταν υπάρχει πρόβλημα; Όχι ιερές αγελάδες, τα εύκολα εξιλαστήρια θύματα θα είναι αυτοί οι συνάδελφοι, ειδικά σε σχολικές μονάδες με διευθυντές ευθυνόφοβους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:56:08 »

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1121 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 11:15:37 μμ »
Ορισμένες τοποθετήσεις είναι θλιβερες...
@Σπουργίτι, όχι μόνο θα ασκεί διδακτικό έργο ο υπεύθυνος covid, αλλά θα είναι επιφορτισμένος και με μια ευθύνη που δεν αναλογεί σε κανέναν μας. Εσύ θα αναλάμβανες υπεύθυνος covid φορώντας απλώς μια πάνινη μάσκα; Έχοντας μια κυβέρνηση η οποία απλώς από την αρχή της κρίσης μεταθέτει τις δικές της ευθύνες; Χωρίς να υπάρχει γιατρός και νοσηλευτής σε επίπεδο πόλης, ο οποίος θα μπορούσε να καλείται όταν υπάρχει πρόβλημα; Όχι ιερές αγελάδες, τα εύκολα εξιλαστήρια θύματα θα είναι αυτοί οι συνάδελφοι, ειδικά σε σχολικές μονάδες με διευθυντές ευθυνόφοβους.
Μα δεν καταλαβαίνεις ότι δεν πρόκειται περί ευθύνης; Είναι σαν να λες έχω ευθύνη να παρακολουθώ την ομαλή εξέλιξη ενός χειρουργείου χωρίς να είσαι χειρουργός.

Εσύ θα ένιωθες σε μια τέτοια περίπτωση ευθυνη;

 Καλούν απλά ένα συνάδελφο να παίξει θέατρο κάνοντας τον γιατρό. Απλά τραγελαφικο...

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1122 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 11:17:23 μμ »
Στην Ιταλία οι διευθυντές απαίτησαν και πήραν πλήρη νομική κάλυψη σε περίπτωση κρουσμάτων στην σχολική μονάδα τους.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1123 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 11:19:48 μμ »
Ορισμένες τοποθετήσεις είναι θλιβερες...
Όχι ιερές αγελάδες, τα εύκολα εξιλαστήρια θύματα θα είναι αυτοί οι συνάδελφοι, ειδικά σε σχολικές μονάδες με διευθυντές ευθυνόφοβους.
Είναι μεγάλη ανευθυνότητα κατά την άποψη μου να δεχτεί ένας συνάδελφος που δεν έχει ειδικότητα γιατρού έναν τέτοιο ρόλο. Δεν μας αναγκάζει άλλωστε κανένας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:56:08 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1124 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 11:21:18 μμ »
Μα δεν καταλαβαίνεις ότι δεν πρόκειται περί ευθύνης; Είναι σαν να λες έχω ευθύνη να παρακολουθώ την ομαλή εξέλιξη ενός χειρουργείου χωρίς να είσαι χειρουργός.

Εσύ θα ένιωθες σε μια τέτοια περίπτωση ευθυνη;

 Καλούν απλά ένα συνάδελφο να παίξει θέατρο κάνοντας τον γιατρό. Απλά τραγελαφικο...
Οκ, εδώ θα είμαστε, μακάρι να έχεις εσύ δίκιο. Γιατί εγώ προβλέπω ότι σε 10-20 μέρες από σήμερα όλα τα καλοπληρωμένα ΜΜ"Ε" θα μιλούν για ανεύθυνους εκπαιδευτικούς που άφησαν την πανδημία να προελάσει στα σχολεία. Κι η κυβέρνηση από κοντά. Να προσθέσω και τους περίφημους υγειονομικούς ελέγχους για την τήρηση των μέτρων; Η κυβέρνηση ξέρει τι έχει πράξει για την προστασία των σχολείων (τίποτα) κι ετοιμάζεται για επικοινωνιακή διαχείριση - όπως συνήθως.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1125 στις: Σεπτέμβριος 12, 2020, 11:47:28 μμ »
Τι βλακεία Θεέ μου...
https://www.news247.gr/viral/o-giorgos-giannopoylos-proeidopoiei-maska-i-petsokomma.7708906.html

Μ' αρέσει που λένε για τη μάσκα βγάζοντας τη μάσκα...  :o

Να το κάνουμε και εμείς έτσι;;;;   :-\

Αυτοί κρατάνε αποστάσεις; Και τη μάσκα στο αφτί;

Εισαγγελέας τώρα...

Καραγκιοζιλίκια...

Δείτε και μια φωνή αλήθειας:
https://www.youtube.com/watch?v=DEqmt4p7QY4&ab_channel=%CE%91%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82




« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2020, 11:53:51 μμ από Νησάκι »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1126 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 12:13:58 πμ »
Κρεμάν τη μάσκα από το ένα αυτί ή στο λαιμό διότι όπως είναι γνωστό, ο ιός μεταδίδεται από τα αυτιά και τον λαιμό. :D

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1127 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 12:22:26 πμ »
Ο Σύψας για τη μάσκα:
https://www.youtube.com/watch?v=i7BOFKpzFfo&feature=emb_logo&ab_channel=AntonisPagratis

Που ακριβώς είναι ο Σύψας;;;


Στο παραπάνω βίντεο βλέπω τον Βόβολη που θεωρείται πολύ καλός καρδιολόγος. Κι αν θυμάστε κι ο Τσιόδρας έλγε ότι δεν ωφελεί σε τίποτα. Εγώ τι να κάνω που δεν θέλω να φοράω μάσκα βρε παιδιά;

Ο Τσιόδρας τα έλεγε όταν δεν υπήρχαν μάσκες και όλοι ήταν κλεισμένοι σπίτια τους (παίζοντας εν μέρει το πολιτικό παιχνίδι τότε, αφού δεν υπήρχαν μάσκες στην αγορά).
Εσύ τώρα αν δεν θέλεις να φοράς μάσκα, μπορείς να κλειστείς στο σπίτι. Δεν το απαγορεύει κανείς αυτό..

Ακόμα και το 1918 με την ισπανική γρίπη, η μάσκα ήταν απαραίτητο συστατικό πρόληψης. Τώρα, που διαθέτουμε και τις χειρουργικές μιας χρήσης, η χρήση μάσκας μαζί με την τήρηση αποστάσεων, είναι ο πιο απλός και φθηνός τρόπος πρόληψης. Από τη στιγμή που βγαίνει κάποιος από το σπίτι του ή το αυτοκίνητό του, παύει να είναι προσωπικό ζήτημα, ειδικά όταν θα βρεθεί σε κλειστό χώρο με άλλα άτομα.
Έτσι και στα σχολεία, με βάση τις συγκεκριμένες συνθήκες δεν θα πρέπει να τίθεται καν θέμα για τις μάσκες. Αν θα έπρεπε να είναι λιγότεροι μαθητές ανά τμήμα κλπ, νομίζω όλοι θα συμφωνούμε, αλλά μέχρι αυτό να γίνει (που δεν θα γίνει) λαμβάνουμε όλα τα δυνατά μέτρα και πορευόμαστε.


Κρεμάν τη μάσκα από το ένα αυτί ή στο λαιμό διότι όπως είναι γνωστό, ο ιός μεταδίδεται από τα αυτιά και τον λαιμό. :D

Ξέχασες τον αγκώνα και τον καθρέφτη του αυτοκινήτου..  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1128 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 12:53:47 πμ »
Οκ, εδώ θα είμαστε, μακάρι να έχεις εσύ δίκιο. Γιατί εγώ προβλέπω ότι σε 10-20 μέρες από σήμερα όλα τα καλοπληρωμένα ΜΜ"Ε" θα μιλούν για ανεύθυνους εκπαιδευτικούς που άφησαν την πανδημία να προελάσει στα σχολεία. Κι η κυβέρνηση από κοντά. Να προσθέσω και τους περίφημους υγειονομικούς ελέγχους για την τήρηση των μέτρων; Η κυβέρνηση ξέρει τι έχει πράξει για την προστασία των σχολείων (τίποτα) κι ετοιμάζεται για επικοινωνιακή διαχείριση - όπως συνήθως.

Θα είναι το τελευταίο κόλπο της Κεραμεως για να επιβιώσει. Έχει την κοινωνία εναντίον της, ενώ Μάρτιο κ Απρίλιο έβγαζαν όλοι τα κόμπλεξ τους πάνω μας. Είναι τελειωμένη, μόνο έτσι θα επιβιώσει κ φυσικά θα το παίξει το παιχνίδι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1129 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 12:59:11 πμ »
Ρε παιδιά τι λετε για υπεύθυνο covid κ καθήκοντα κλπ; εμάς ανέλαβε ο υποδιευθυντής κ η υποδιευθύντρια κ ούτε που συζητήσαμε αν τυχόν θα ήθελε άλλος. ποιος να θέλει κ γιατί;;

Πιο yolo  σχολείο από το δικό κ δεν υπάρχει. Δεν περιγράφω σκηνικά γιατί δεν ξέρω ποιος διαβάζει, νομίζω ότι πάμε ξυπόλητοι στ αγκάθια. Δεν έχουμε αρνητές παρα μόνο κάτι κλάψες με αλλοπρόσαλλες αντιδράσεις, αλλά είναι μια φάση ο τι να ναι όλοι. Ο διευθυντής ειδικά.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1130 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 01:32:11 πμ »
Αυτά δεν είναι τίποτα.... Πίστεψέ με....
Να πω μόνο ότι μεγάλο μέρος του καθαρισμού του σχολείου γίνεται απ' τους καθηγητές.

Πολλοί ευχόμαστε να κλείσουν τα σχολεία όχι για να γλυτώσουμε από τον κοροναϊο αλλά απ' το θέατρο του παραλόγου που ζούμε σε καθημερινή βάση...
Και για να κάτσουμε πες την αλήθεια

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1131 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 08:11:05 πμ »
Ρε παιδιά τι λετε για υπεύθυνο covid κ καθήκοντα κλπ; εμάς ανέλαβε ο υποδιευθυντής κ η υποδιευθύντρια κ ούτε που συζητήσαμε αν τυχόν θα ήθελε άλλος. ποιος να θέλει κ γιατί;;

Πιο yolo  σχολείο από το δικό κ δεν υπάρχει. Δεν περιγράφω σκηνικά γιατί δεν ξέρω ποιος διαβάζει, νομίζω ότι πάμε ξυπόλητοι στ αγκάθια. Δεν έχουμε αρνητές παρα μόνο κάτι κλάψες με αλλοπρόσαλλες αντιδράσεις, αλλά είναι μια φάση ο τι να ναι όλοι. Ο διευθυντής ειδικά.
Σαν να περιγράφεις το δικό μου σχολείο!!!!! Φαντάζομαι ότι πολλοί θα βρουν ομοιότητες και με τα δικά τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2020, 08:12:47 πμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1132 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 08:19:43 πμ »
Σαν να περιγράφεις το δικό μου σχολείο!!!!! Φαντάζομαι ότι πολλοί θα βρουν ομοιότητες και με τα δικά τους...

τι να πω.... ενταξει γενικα φοράμε μάσκες, ήμασταν σαφείς στο ότι δεν θα δεχτούμε παράπονα κλπ πριν ακόμα έρθουν οι διευκρινίσεις, υπάρχει μια πίεση για μέτρα πχ απόσταση έδρας από θρανία, κ ατομικά πχ πήραμε δικό μας σφουγγάρι για τον πίνακα, αλλά συνολικά τη σοβαρότητα που πρέπει να δείξουμε, δεν την έχουν καταλάβει. πχ δεν έχουμε πει πώς θα πάρουν βιβλία. γενικα λειπει αυτό που θα λέγαμε επαγγελματισμός με την καλή έννοια, δηλαδή να κανεις σωστά με ακρίβεια τεχνοκρατική, όχι από την καλή σου την καρδιά, αλλά επειδή καταλαβαίνεις ότι η κατάσταση απαιτεί χειρισμούς κ πρωτόκολλα χειρουργικής ακρίβειας. είναι η κλασική φάση ότι με καλή διάθεση κλπ όλα γίνονται, που δεν κολλαει εδώ όμως....

όντως οι υπεύθυνοι covid δεν γίνεται να κάνουν κ φουλ μάθημα κ να έχουν κ αλλά καθήκοντα. έλεος κάπου. σε λίγο θα αρχίσουν πολλά περιστατικά, άλλος θα έχει πονοκέφαλο, άλλος πονοκοιλο, πρέπει ένας να είναι μόνιμα διαθέσιμος. κανονικά νοσηλευτής έπρεπε να υπάρχει, ανά ομάδες όμορων σχολείων, σε όλες τις περιοχές υοετχουν σχολεία που γειτονεύουν, ας είχε έδρα στο πιο μεγάλο να ητανstand by. βασικά είναι αδιανόητο ασχέτως covid να μην υπάρχει νοσηλευτής σε μονάδες με 150-200 άτομα ούτως ή άλλως...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1133 στις: Σεπτέμβριος 13, 2020, 08:46:48 πμ »
Κανονικά έπρεπε να ορίζει σαφώς τον διευθυντή ως υπεύθυνο covid. Και αναπληρωτή του  φυσικά. Αλλά για να δούμε τι θα ειπωθεί στους συλλόγους αύριο. Να κάνω 21 ή 20 ώρες μάθημα, να έχω εφημερίες, να είμαι υπεύθυνη τμήματος και να είμαι και υπεύθυνος covid, δεν παίζει....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159784
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.