*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953280 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

ΟκαταρινέταΜπελετσατσίξ

  • Επισκέπτης
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1330 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 01:42:21 μμ »
Χτες με την κακοκαιρία το παιδί μου ήταν κλεισμένο στην τάξη της 5 ώρες.
Είμαι υπέρ της μάσκας αλλά δεν θεωρώ ότι έχει μεγάλη πρακτική σημασία να μιλάμε γύρω από τη
μάσκα (τύποι , τρόποι , συνήθειες) σε τέτοιες συνθήκες! 
Και δεν θέλω ούτε οι δάσκαλοι του παιδιού μου να αναλώνονται όλη μέρα αναλύοντας τι πρέπει
να κάνουν με τη μάσκα του παιδιου μου γιατί φοβάμαι ότι στο τέλος θα του πρήξουν τα άντερα
και δεν θα αργήσει να έρθει η μέρα και αυτό δεν θα θέλει να πάει και εγω να το στείλω και ας
περιμένει η κυβέρνηση να σώσει το παιδί μου με κοινωνική υπευθυνότητα την κυβέρνηση των αρίστων
που κλαίγονται για το ένα εκατομμύριο που πρέπει να δίνουν κάθε μήνα για τα αντισιπτικά μόνο και
γινονται κλοτσοπατινάδα για 2-3 μάσκες.

Η παρατεταμένη συζήτηση γύρω μονο από τη μάσκα είναι κάτι που ωφελεί το υπουργείο για
τι δεν θέλει να γίνει καμια άλλη συζήτηση που θα πρόδιδε την ουσιαστική αδυναμία του υπουργείου
του κράτους  ,οικονομική , οργανωτική  να κάνει οτίδηποτε άλλο πέρα από την καημένη τη μάσκα
που και για αυτή θυμίζω το υπουργείο  δεν ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ μέχρι 20 αυγούστου όταν
άρχισε να ξεδιπλώνεται το κυβερνητικό μπάχαλο. 



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:47:06 »

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1331 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 01:53:49 μμ »


Η παρατεταμένη συζήτηση γύρω μονο από τη μάσκα είναι κάτι που ωφελεί το υπουργείο για
τι δεν θέλει να γίνει καμια άλλη συζήτηση που θα πρόδιδε την ουσιαστική αδυναμία του υπουργείου
του κράτους  ,οικονομική , οργανωτική  να κάνει οτίδηποτε άλλο πέρα από την καημένη τη μάσκα
που και για αυτή θυμίζω το υπουργείο  δεν ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ μέχρι 20 αυγούστου όταν
άρχισε να ξεδιπλώνεται το κυβερνητικό μπάχαλο.


Πες τα! Αμφιβάλω αν νοιάζει και κανέναν εκπαιδευτικό τι τραβάει το παιδί που φοράει μάσκα, και πόσους κινδύνους έχει μια βρώμικη μάσκα... Αρκεί να τηρούνται τα μετρά και να νιώθει ότι είναι ασφαλής ο ίδιος.... Γιατί μη μου πείτε ότι τηρούνται οι κανόνες υγιεινής στα μεγάλα σχολεία και μπορούν να έχουν όλα τα παιδιά ανα πάσα στιγμη υπό τον έλεγχό τους ώστε να εξασφαλίσουν ότι η χρήση της  μάσκας γίνεται σωστά ...Αυτό είναι αδύνατον να γίνει...

Το Υπ. απλά πέταξε ως μέτρο την μάσκα και όλα τ' αλλα τα έκανε γαργάρα. ...

Και το μοναδικο μετρο που εφάρμοσε ήδη έχει αποδειχτεί φιάσκο...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2020, 01:55:57 μμ από Νησάκι »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1332 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 02:10:22 μμ »
Πες τα! Αμφιβάλω αν νοιάζει και κανέναν εκπαιδευτικό τι τραβάει το παιδί που φοράει μάσκα, και πόσους κινδύνους έχει μια βρώμικη μάσκα... Αρκεί να τηρούνται τα μετρά και να νιώθει ότι είναι ασφαλής ο ίδιος.... Γιατί μη μου πείτε ότι τηρούνται οι κανόνες υγιεινής στα μεγάλα σχολεία και μπορούν να έχουν όλα τα παιδιά ανα πάσα στιγμη υπό τον έλεγχό τους ώστε να εξασφαλίσουν ότι η χρήση της  μάσκας γίνεται σωστά ...Αυτό είναι αδύνατον να γίνει...

Το Υπ. απλά πέταξε ως μέτρο την μάσκα και όλα τ' αλλα τα έκανε γαργάρα. ...

Και το μοναδικο μετρο που εφάρμοσε ήδη έχει αποδειχτεί φιάσκο...

Έχετε δίκιο. Εμάς δε μας ενοχλεί το ζήτημα της μάσκας. Απλώς τη φοράμε για 4-5 ώρες σερί χωρίς να μπορούμε να πάρουμε ανάσα, αφού μιλάμε κιόλας πολύ περισσότερο σε σχέση με τα παιδιά.

Η συζήτηση προφανώς δε θα πρέπει να περιορίζεται γύρω από τη μάσκα, κυρίως γιατί είναι πολύ βολικό πεδίο αντιπαράθεσης για την κυβέρνηση. Ωστόσο, όπως ανέφερα και παραπάνω, αν πετάξουμε όλοι τις μάσκες, δίνουμε το απόλυτο άλλοθι στην κυβέρνηση για να αποδώσει στις πλάτες εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων την ευθύνη για την έξαρση των κρουσμάτων. Είναι πολύ διαφορετικό το να ζητάς πρόσθετα ουσιαστικά μέτρα, όπως οι λίγοι μαθητές ανά τάξη, και διαφορετικό το να ζητάς να αφαιρεθούν οι μάσκες. Τότε ελάχιστα απέχεις από τις ψεκασμένες ακροδεξιές ομάδες που ζητούν να αφαιρεθούν οι μάσκες επειδή δήθεν προκαλούν αναπνευστικά προβλήματα, είναι σχέδιο του Σόρος για τον έλεγχο του πληθυσμού, περιέχουν τσιπάκι κ.τ.λ.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1333 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 03:08:21 μμ »
Έχετε δίκιο. Εμάς δε μας ενοχλεί το ζήτημα της μάσκας. Απλώς τη φοράμε για 4-5 ώρες σερί χωρίς να μπορούμε να πάρουμε ανάσα, αφού μιλάμε κιόλας πολύ περισσότερο σε σχέση με τα παιδιά.

Η συζήτηση προφανώς δε θα πρέπει να περιορίζεται γύρω από τη μάσκα, κυρίως γιατί είναι πολύ βολικό πεδίο αντιπαράθεσης για την κυβέρνηση. Ωστόσο, όπως ανέφερα και παραπάνω, αν πετάξουμε όλοι τις μάσκες, δίνουμε το απόλυτο άλλοθι στην κυβέρνηση για να αποδώσει στις πλάτες εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων την ευθύνη για την έξαρση των κρουσμάτων. Είναι πολύ διαφορετικό το να ζητάς πρόσθετα ουσιαστικά μέτρα, όπως οι λίγοι μαθητές ανά τάξη, και διαφορετικό το να ζητάς να αφαιρεθούν οι μάσκες. Τότε ελάχιστα απέχεις από τις ψεκασμένες ακροδεξιές ομάδες που ζητούν να αφαιρεθούν οι μάσκες επειδή δήθεν προκαλούν αναπνευστικά προβλήματα, είναι σχέδιο του Σόρος για τον έλεγχο του πληθυσμού, περιέχουν τσιπάκι κ.τ.λ.

Μόνο οι ψεκασμενες ακροδεξιες ομάδες ζητούν να αφαιρεθούν οι μάσκες; Υπάρχει και σωρεία επιστημόνων ξέρεις...
Και συ μάλιστα ομολογήσες ότι δεν μπορεις να πάρεις ανάσα. Άρα ομολογείς ότι επί πέντε ώρες η αναπνευστική λειτουργία παρεμποδίζεται... Να θυμίσω ότι οι χειρουργοί δεν μιλούν ....
 ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2020, 03:10:49 μμ από Σπουργίτι »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:47:06 »

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1334 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 03:19:55 μμ »
Έχουμε αναγάγει την επιστήμη σε Θεό. Βλέπετε τι έγινε με τον Ιανο: αλλού την περίμεναν οι ειδικοί την κακοκαιρία με καταστροφές  άλλου ήρθε ...
Έτσι είναι και με την μάσκα. Αλλα έλεγαν με ύφος αλάθητου πριν λίγους μήνες για τις μάσκες  αλλά λένε τωρα και πολυ πιθανόν αλλα να λένε μετά από λίγους μήνες.
Όταν διαμαρτύρονται λοιπόν μαθητές αλλά και εκπαιδευτικοί ότι δεν αντέχουν με την πολύωρη χρήση μάσκας, γιατί πρέπει να τους στοχοποιούμε ως ψεκασμενους;
Πρέπει και μεις με την διαμαρτυρία μας να ανατροφοδοτησουμε την κυβέρνηση με τα νέα δεδομένα ώστε να λαβει νέα πιο ουσιαστικά μέτρα. Αν δεν μιλάει κανεις , η κοινωνία νομίζει λανθασμένα ότι όλοι μας και τα παιδιά είναι προστατευμένα ,πράγμα που δεν ισχύει.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2020, 03:21:29 μμ από Σπουργίτι »

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1335 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 03:27:52 μμ »
Μόνο οι ψεκασμενες ακροδεξιες ομάδες ζητούν να αφαιρεθούν οι μάσκες; Υπάρχει και σωρεία επιστημόνων ξέρεις...
Και συ μάλιστα ομολογήσες ότι δεν μπορεις να πάρεις ανάσα. Άρα ομολογείς ότι επί πέντε ώρες η αναπνευστική λειτουργία παρεμποδίζεται... Να θυμίσω ότι οι χειρουργοί δεν μιλούν ....
 ;D
Συμφωνώ απόλυτα, σαφώς και δε διαφωνούν μόνο οι λεγόμενοι ψεκασμένοι με τις μάσκες. Και στο μεταξύ μας διαφεύγει κάτι πολύ βασικό, το ότι η μάσκα είναι για μια έκτακτη περίπτωση, όχι για μόνιμη χρήση της. Και μας φαίνεται φυσιολογικό να τη φοράμε τόσες ώρες; Και η αναπνοή παρεμποδίζεται και λιγότερο οξυγόνο παίρνουμε και εκτεθειμένοι στα μικρόβια είμαστε έτσι όπως υγραίνονται. Και θα κλείσω με κάτι που διάβασα από έναν ψυχολόγο:

"Δεν είναι πολύ περίεργο κι ανησυχητικό το γεγονός πως εδώ και πολλούς μήνες ολες οι εκστρατείες ενημέρωσης παγκοσμίως έχουν δώσει απολυτη, αποκλειστική -και με φασιστική συνέπεια- έμφαση (και μάλιστα επιβάλλουν με νομικές συνέπειες) την χρήση μάσκας,

ενω αντίθετα δεν εχει γινει πουθενά απο κανενα κράτος μεμονωμένα και απο την παγκόσμια κοινότητα στο σύνολο της, εντατική ενημέρωση του κοινού της διαδικτυακής μαζικής πληροφόρησης για τις συγκλονιστικά κι επιστημονικά αποδεδειγμένα θετικές συνέπειες της υγιεινής (αντιοξειδωτικής και αλλων μορφών) φυσικής διατροφής, και συστηματικής άσκησης;
"

Διαβάστε το όλο εδώ: https://www.facebook.com/psychotherapftis/photos/a.710163825728275/3301079299970035/?type=3&theater

Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1336 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 04:32:05 μμ »
Αντιγράφω μια ενδιαφέρουσα άποψη που βρήκα στο ίντερνετ:
"(Προωθημένο μήνυμα)

Τελειώνει η σχολική εβδομάδα και έχω να πω τα εξής. Μάθημα με μάσκα ΔΕΝ γίνεται. Οποιος λέει το αντίθετο λέει ψέματα, ενδιαφερεται μόνο για την φοβισμενη πάρτη του και ποσώς τον ενδιαφέρει αν τον ακούει κανείς, αν μπορεί να τον παρακολουθήσει, τι σχέση διαμορφώνει με τα παιδιά, τί μάθημα κάνει.
Διαταράσσεται όλη η σχέση επαιδευτικού-μαθητή, με τα μέτρα τους καταστρέφεται η σχολική ζωή, καταστρέφεται η ψυχολογία όλων μας, στα σχολεία επικρατεί ένας εκνευρισμός.
Μπαίνω πρώτη φορά σε τάξεις με παιδιά που δεν έχω ξαναδεί και βλέπω μάτια να με κοιτάνε. Θα τελειώσει η χρονιά και δεν θα γνωρίζω πώς ήταν οι μαθητές μου. Θα έρχεται ο γονιός να με ρωτήσει και θα τον ρωτάω τί μάσκα φοράει το παιδί τους μήπως και καταλάβω για ποιό μου μιλάνε. Είναι σοβαροί οι άνθρωποι;
Για να μην πω για το ανθυγιεινό του θέματος. Με ποιές έρευνες έχουν επιβάλει σε υγιείς ανθρώπους τόσες ώρες μάσκα, με ποιές έρευνες παιδιά και ενήλικες έχουν επί 40 λεπτά κλειστές τις αναπνευστικές οδούς και δεν δημιουργείται πρόβλημα, με ποιές έρευνες επιβάλλουν σε έναν εκπαιδευτικό με κλειστή μύτη και στόμα να μιλάει δυνατά για να φτάσει η φωνή του και στο τελευταίο θρανίο τρώγοντας την μάσκα του, από τις ανάσες που αναγκάζεται να πάρει; Εχουν υπόψη τους πόσο μιλάμε στην τάξη, ότι η τάξη είναι ομιλία, επικοινωνία με φωνή και με εκφράσεις; Ποιές έρευνες δείχνουν ότι η βρεμένη μάσκα μου από την ομιλία είναι υγιεινή για τόση ώρα που την φοράω; Τέσσερις μάσκες αλλάζω κάθε μέρα.
Πολλά παιδιά έχουν μόνο μία μάσκα και το πανί που τους έδωσαν για μάσκα, αδιαφορώντας παντελώς για την καταλληλότητα, όπου από τις τρύπες στο πλάι δεν περνάει απλά κορονοϊός, αλλά ολόκληρο το αεροπλανοφόρο Charles de Gaulle.
Ποιές έρευνες λένε ότι δεν επηρεάζεται η εκπαιδευτική διαδικασία και η μάθηση; Γιατί εγώ ως εκπαιδευτικός λέω ότι επηρεάζεται, γιατί δεν βλέπω πρόσωπα, γιατί δεν ακούω τί μου λένε και δεν με ακούνε κιόλας, εμείς δεν έχουμε μικρόφωνα, όπως αυτοί που πήραν για εμάς τις αποφάσεις, γιατί μέσα οι τάξεις είναι φούρνος, γιατί πολλά παιδιά ζαλίζονται, άλλα φοβούνται να πουνε ότι έχουν πρόβλημα, γιατί το πρόσωπο, οι εκφράσεις και η φωνή, που είναι τα πιο σημαντικά στην διδασκαλία, χωρίς αυτά δεν υπάρχει μάθημα, λείπουν.
Στην Κύπρο ήδη επέτρεψαν στους εκπαιδευτικούς να κάνουν μάθημα χωρίς μάσκα. Σε ένα σωρό χώρες στα σχολεία δεν φοράνε μάσκα ή την φοράνε μόνο στο διάλειμμα. Στο Βέλγιο 70 γιατροί έστειλαν επιστολή στην κυβέρνηση ζητώντας να σταματήσει η χρήση μάσκας στα σχολεία λόγω πληθώρας προβλημάτων που αναπτύσσουν τα παιδιά.
Εδώ πετάμε τον χαρταετό και ακούμε έναν αντιπαθητικό κύριο που έχει κάνει τα σχολεία Αουσβιτς και συμβουλεύει τους γονείς να μην αγκαλιάζουν τα παιδιά τους. Εναν άσχετο με την εκπαίδευση δηλαδή, που έχει τάσεις μεγαλομανίας θεωρώντας ότι οι προσωπικές του απόψεις είναι σημαντικότερες του ΠΟΥ, ο οποίος όταν μίλησε για πανδημία ήταν ΟΚ, αλλά δεν ήταν ΟΚ όταν είπε ότι για να βάλουμε μάσκα σε παιδιά πρέπει να μην παρεμποδίζεται το μάθημα και να συντρέχουν πολλές προϋποθέσεις, που σε πάρα πολλές περιοχές στην Ελλάδα δεν συντρέχουν.
Ως εκπαιδευτικός και θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ την χρήση μάσκας στο σχολείο. Και να μου επιτρέψουν οι λοιμωξιολόγοι να είμαι πολύ πιο ειδικός από αυτούς επί του θέματος.
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΑΘΗΜΑ με τις ποιοτικές προδιαγραφές που θα έπρεπε να έχει ένα μάθημα. Και για να γίνει οι συνθήκες ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΕΣ.
Δεν πληρώνομαι για να κοροϊδεύω.
Οφείλω να μιλήσω.
Δεν είναι θέμα άρνησης. Είναι θέμα επαγγελματισμού.
Αφήστε ήσυχα τα σχολεία να κάνουν την δουλειά τους.

Συγκρίσεις με τους χειρουργούς στην μούγκα μέσα στο χειρουργείο με 3 άτομα, και αν, και έναν αναίσθητο, καθώς και με καρκινοπαθή παιδάκια που νοσηλεύονται, να πάνε να τις πούνε σε άλλους αντίστοιχους ηλίθιους, όχι στους εκπαιδευτικούς που βγάζουμε το λαρύγγι μας για να διδάξουμε σε τάξεις 25 ατόμων δυο πράγματα.
Αν δεν τους ενδιαφέρει το σχολείο, να βγουν να το πουν.
Αν τους ενδιαφέρει, να βγάλουν τις μάσκες.
Αλλωστε ό,τι δεν κολλήσουν στην τάξη, θα το κολλήσουν στο διάλειμμα, στην πλατεία, στον δρόμο, που είναι όλα μαζί αγκαλιά. Εκτός κι αν νομίζουν ότι έξω είναι σε γυάλα.
Γιατί η υποκρισία μαζί με την ανοησία περισσεύουν πλέον...."

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1337 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 04:52:06 μμ »
Αντιγράφω μια ενδιαφέρουσα άποψη που βρήκα στο ίντερνετ:
"(Προωθημένο μήνυμα)

Τελειώνει η σχολική εβδομάδα και έχω να πω τα εξής. Μάθημα με μάσκα ΔΕΝ γίνεται. Οποιος λέει το αντίθετο λέει ψέματα, ενδιαφερεται μόνο για την φοβισμενη πάρτη του και ποσώς τον ενδιαφέρει αν τον ακούει κανείς, αν μπορεί να τον παρακολουθήσει, τι σχέση διαμορφώνει με τα παιδιά, τί μάθημα κάνει.
Διαταράσσεται όλη η σχέση επαιδευτικού-μαθητή, με τα μέτρα τους καταστρέφεται η σχολική ζωή, καταστρέφεται η ψυχολογία όλων μας, στα σχολεία επικρατεί ένας εκνευρισμός.
Μπαίνω πρώτη φορά σε τάξεις με παιδιά που δεν έχω ξαναδεί και βλέπω μάτια να με κοιτάνε. Θα τελειώσει η χρονιά και δεν θα γνωρίζω πώς ήταν οι μαθητές μου. Θα έρχεται ο γονιός να με ρωτήσει και θα τον ρωτάω τί μάσκα φοράει το παιδί τους μήπως και καταλάβω για ποιό μου μιλάνε. Είναι σοβαροί οι άνθρωποι;
Για να μην πω για το ανθυγιεινό του θέματος. Με ποιές έρευνες έχουν επιβάλει σε υγιείς ανθρώπους τόσες ώρες μάσκα, με ποιές έρευνες παιδιά και ενήλικες έχουν επί 40 λεπτά κλειστές τις αναπνευστικές οδούς και δεν δημιουργείται πρόβλημα, με ποιές έρευνες επιβάλλουν σε έναν εκπαιδευτικό με κλειστή μύτη και στόμα να μιλάει δυνατά για να φτάσει η φωνή του και στο τελευταίο θρανίο τρώγοντας την μάσκα του, από τις ανάσες που αναγκάζεται να πάρει; Εχουν υπόψη τους πόσο μιλάμε στην τάξη, ότι η τάξη είναι ομιλία, επικοινωνία με φωνή και με εκφράσεις; Ποιές έρευνες δείχνουν ότι η βρεμένη μάσκα μου από την ομιλία είναι υγιεινή για τόση ώρα που την φοράω; Τέσσερις μάσκες αλλάζω κάθε μέρα.
Πολλά παιδιά έχουν μόνο μία μάσκα και το πανί που τους έδωσαν για μάσκα, αδιαφορώντας παντελώς για την καταλληλότητα, όπου από τις τρύπες στο πλάι δεν περνάει απλά κορονοϊός, αλλά ολόκληρο το αεροπλανοφόρο Charles de Gaulle.
Ποιές έρευνες λένε ότι δεν επηρεάζεται η εκπαιδευτική διαδικασία και η μάθηση; Γιατί εγώ ως εκπαιδευτικός λέω ότι επηρεάζεται, γιατί δεν βλέπω πρόσωπα, γιατί δεν ακούω τί μου λένε και δεν με ακούνε κιόλας, εμείς δεν έχουμε μικρόφωνα, όπως αυτοί που πήραν για εμάς τις αποφάσεις, γιατί μέσα οι τάξεις είναι φούρνος, γιατί πολλά παιδιά ζαλίζονται, άλλα φοβούνται να πουνε ότι έχουν πρόβλημα, γιατί το πρόσωπο, οι εκφράσεις και η φωνή, που είναι τα πιο σημαντικά στην διδασκαλία, χωρίς αυτά δεν υπάρχει μάθημα, λείπουν.
Στην Κύπρο ήδη επέτρεψαν στους εκπαιδευτικούς να κάνουν μάθημα χωρίς μάσκα. Σε ένα σωρό χώρες στα σχολεία δεν φοράνε μάσκα ή την φοράνε μόνο στο διάλειμμα. Στο Βέλγιο 70 γιατροί έστειλαν επιστολή στην κυβέρνηση ζητώντας να σταματήσει η χρήση μάσκας στα σχολεία λόγω πληθώρας προβλημάτων που αναπτύσσουν τα παιδιά.
Εδώ πετάμε τον χαρταετό και ακούμε έναν αντιπαθητικό κύριο που έχει κάνει τα σχολεία Αουσβιτς και συμβουλεύει τους γονείς να μην αγκαλιάζουν τα παιδιά τους. Εναν άσχετο με την εκπαίδευση δηλαδή, που έχει τάσεις μεγαλομανίας θεωρώντας ότι οι προσωπικές του απόψεις είναι σημαντικότερες του ΠΟΥ, ο οποίος όταν μίλησε για πανδημία ήταν ΟΚ, αλλά δεν ήταν ΟΚ όταν είπε ότι για να βάλουμε μάσκα σε παιδιά πρέπει να μην παρεμποδίζεται το μάθημα και να συντρέχουν πολλές προϋποθέσεις, που σε πάρα πολλές περιοχές στην Ελλάδα δεν συντρέχουν.
Ως εκπαιδευτικός και θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ την χρήση μάσκας στο σχολείο. Και να μου επιτρέψουν οι λοιμωξιολόγοι να είμαι πολύ πιο ειδικός από αυτούς επί του θέματος.
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΑΘΗΜΑ με τις ποιοτικές προδιαγραφές που θα έπρεπε να έχει ένα μάθημα. Και για να γίνει οι συνθήκες ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΕΣ.
Δεν πληρώνομαι για να κοροϊδεύω.
Οφείλω να μιλήσω.
Δεν είναι θέμα άρνησης. Είναι θέμα επαγγελματισμού.
Αφήστε ήσυχα τα σχολεία να κάνουν την δουλειά τους.

Συγκρίσεις με τους χειρουργούς στην μούγκα μέσα στο χειρουργείο με 3 άτομα, και αν, και έναν αναίσθητο, καθώς και με καρκινοπαθή παιδάκια που νοσηλεύονται, να πάνε να τις πούνε σε άλλους αντίστοιχους ηλίθιους, όχι στους εκπαιδευτικούς που βγάζουμε το λαρύγγι μας για να διδάξουμε σε τάξεις 25 ατόμων δυο πράγματα.
Αν δεν τους ενδιαφέρει το σχολείο, να βγουν να το πουν.
Αν τους ενδιαφέρει, να βγάλουν τις μάσκες.
Αλλωστε ό,τι δεν κολλήσουν στην τάξη, θα το κολλήσουν στο διάλειμμα, στην πλατεία, στον δρόμο, που είναι όλα μαζί αγκαλιά. Εκτός κι αν νομίζουν ότι έξω είναι σε γυάλα.
Γιατί η υποκρισία μαζί με την ανοησία περισσεύουν πλέον...."


συμφωνώ απόλυτα

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1338 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 05:01:53 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με όσα μας παρέθεσε το μέλος Σπουργίτι. Το ζητούμενο είναι να βρεθούμε απλα σε μια τάξη καθηγητής και παιδια ή να γίνει μάθημα; Ασφαλώς και δε μπορεί να γίνει σύγκριση. Καμία άλλη περίπτωση δεν προσομοιάζει με την εκπαιδευτική διαδικασία. Που είναι όμως τα συνδικαλιστικα όργανα να μιλήσουν;

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1339 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 05:23:17 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα με όσα μας παρέθεσε το μέλος Σπουργίτι. Το ζητούμενο είναι να βρεθούμε απλα σε μια τάξη καθηγητής και παιδια ή να γίνει μάθημα; Ασφαλώς και δε μπορεί να γίνει σύγκριση. Καμία άλλη περίπτωση δεν προσομοιάζει με την εκπαιδευτική διαδικασία. Που είναι όμως τα συνδικαλιστικα όργανα να μιλήσουν;
Έχουμε χρέος να μιλήσουμε ΌΛΟΙ και εκ μέρους των  τρομοκρατημενων μαθητών μας ... :'(

Πόσο άσχημα θα νιώσουμε αν βγει μια μελέτη που θα δείχνει τις αρνητικές επιπτώσεις απ' την μακροχρόνια χρήση μάσκας στα παιδιά ;

Εμείς θα δώσουμε τα νέα δεδομένα στους λοιμωξιολόγους απ' την χρήση μάσκας στα σχολεία... Κανένας άλλος δεν τα ξέρει και δεν τα ζει καθημερινά.... Αν εμείς φιμώνουμε τους μαθητές μας , δεν τους αφήνουμε να εκφράσουν την δυσφορία τους και δεν ομολογούμε πόσο δυσκολευόμαστε στο μάθημα, ποιος θα το πει; Ποιος θα ενημερώσει την κοινωνία;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2020, 05:29:02 μμ από Σπουργίτι »

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1340 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 05:37:21 μμ »
Παύλος Χρηστίδης για μέτρα της κυβέρνησης:”Δεν γίνεται να είναι επικίνδυνο να μαζεύονται 9 άνθρωποι σε μια πλατεία και όχι τα 25 παιδιά σε μια τάξη”

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1341 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 07:28:07 μμ »
Όπως καταλαβάινετε, νέα διδακτορικά και νέες έρευνες προσφέρονται φέτος για πνευμονολόγους, λοιμωξιολόγους, κλπ. Τα πειραματόζωα είμαστε τα παιδιά και εμείς.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1342 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 08:17:06 μμ »
Όπως καταλαβάινετε, νέα διδακτορικά και νέες έρευνες προσφέρονται φέτος για πνευμονολόγους, λοιμωξιολόγους, κλπ. Τα πειραματόζωα είμαστε τα παιδιά και εμείς.
;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #1343 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 08:23:58 μμ »
Έχουμε χρέος να μιλήσουμε ΌΛΟΙ και εκ μέρους των  τρομοκρατημενων μαθητών μας ... :'(

Πόσο άσχημα θα νιώσουμε αν βγει μια μελέτη που θα δείχνει τις αρνητικές επιπτώσεις απ' την μακροχρόνια χρήση μάσκας στα παιδιά ;

Εμείς θα δώσουμε τα νέα δεδομένα στους λοιμωξιολόγους απ' την χρήση μάσκας στα σχολεία... Κανένας άλλος δεν τα ξέρει και δεν τα ζει καθημερινά.... Αν εμείς φιμώνουμε τους μαθητές μας , δεν τους αφήνουμε να εκφράσουν την δυσφορία τους και δεν ομολογούμε πόσο δυσκολευόμαστε στο μάθημα, ποιος θα το πει; Ποιος θα ενημερώσει την κοινωνία;

Το ότι οι μαθητες είναι τρομοκρατημένοι από τη μάσκα (που αμφιβάλλω αν ισχύει για οποιονδήποτε πέραν του νηπίου κ της α δημοτικού), καθ όχι από τις συνέπειες της μη λήψης μέτρων, είναι το πρόβλημα. Αν κ εγω δεν έχω δει κανένα παιδί τρομοκρατημένο. Μόνο ενήλικες κ μάλιστα σε ευπαθείς ομάδες, που έχουν μετατοπίσει το άγχος τους στη μάσκα κ όχι στην έλλειψη άλλων μέτρων.

τα παιδιά μια χαρά μπορούν να καταλάβουν ότι χωρίς γενική χρήση μάσκας μπορεί να μην έχουν παππού κ γιαγιά, μπορεί να τύχει κάτι έκτακτο κ να μην υπάρχει χώρος στο νοσοκομείο, μπορεί ίσως να αρρωστήσουν κ οι γονείς τους, μπορεί να πεινάσουν από τις συνέπειες του λοκνταουν που απλώς καθυστερούμε γιατί το περίμεναμε χειμώνα κ όχι τώρα..... Πολύ αμφιβάλλω αν μπορούν να το καταλάβουν οι ενήλικες.

Όσο για το ποιοι το παίζουν ευαίσθητοι για τους μαθητες: 25 παιδιά χωρις μάσκα για 6 ώρες στον ίδιο χώρο, είναι καταδικασμένα όλα- αν όχι τα ίδια, τότε οι οικογένειες τους. 25 παιδιά με μέτρια (εννοώ ελλιπώς ορθή) χρηση μάσκας, είναι σίγουρα περισσότερο προφυλαγμένα από ο,τι χωρίς μάσκα.

Και για να σκεφτούμε κ άλλες εναλλακτικές: πλεξιγκλάς στα θρανία πχ. αυτό δεν είναι «φίμωτρο» αλλά θα μπορούσες να το πεις κλουβί. πιο βολικό ίσως να ήταν, αλλά είναι κ αυτό αφύσικο. κ αν εξασφαλίσουμε με κάποιον τρόπο αποστάσεις στην τάξη, δεν τις εξασφαλίζουμε ούτως ή άλλως στο προαύλιο, εκτός αν κυνηγάμε να στέκονται όντως στο 1,5 μέτρο. και γιατί είναι αφύσικη η μάσκα κ δεβ είναι αφύσικη η εμμονή με τις αποστάσεις; τίποτα από όσα ζούμε κ πρέπει να κάνουμε δεν είναι φυσιολογικό. Επιπτώσεις θα έχει το οτιδήποτε. κ η καραντίνα κ να δεις την ασθένεια κατάματα στο σπίτι σου, κ να δεις τη δουλειά των γονιών σου να καταστρέφεται, κ να χάσεις συγγενείς σου, κ να χάσεις ίσως κ συμμαθητές σου, γιατί στατιστικά θα συμβεί κ αυτό. αφύσικο είναι κ το να μένουν σπίτι τα ευπαθή παιδιά αλλά χεστηκαμε γι αυτά, είναι σπίτι τους άρα όλα οκ. Δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις. το μόνο που επιτρέπει τη συνέχιση αρκετών δραστηριοτήτων άρα κ μειωμένο κόστος στην αγορά, είναι η μάσκα. είναι αρκετά άβολο αλλά δεν είναι καμία τραγωδία. Εγω προσωπικά προτιμώ να μπορώ να πλησιάσω κάποιον λίγο περισσότερο φορώντας μάσκα, παρα να στέκομαι μακριά για να αποφύγω τα σταγονίδια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2020, 08:26:50 μμ από Έσπερος »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159561
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.