*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 947872 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2786 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 12:24:39 μμ »
Με φύλλα εργασίας στο e class καλυπτόμεθα στο κομμάτι αξιολογηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:09 »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2787 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 12:28:53 μμ »
Αυτό το είχα σκεφτεί ασχέτως της εγκυκλίου. Το έχω κάνει στο περίπου σαν δοκιμή, τεστ με μια μόνο προσπάθεια κ χωρίς να φαίνονται οι σωστές απαντήσεις για να το κάνουν στο σπίτι. πρόχειρο τελείως. για έκθεση σκέφτομαι μια σύντομη παραγωγή λόγου που δεν θα ανακοινωθεί εξ των προτέρων για να μην συνεννοηθούν με τον φροντιστή, κ αποστολή επι τόπου, όχι ετεροχρονισμένα. κ αυτό όχι για διαγωνισμα, απλώς επειδή έχουμε φτάσει στην ενότητα. Πιστεύω ότι αυτό είναι εφικτό, πότε να προλάβει να τη στείλει ο φροντιστής κ να την αντιγράψει το παιδί; Στο eclass μπορείς πχ προτάσεις να αναγνωρίσουν συντακτικά κάποιους όρους πχ με αντιστοίχιση, ή είδη προτάσεων πάλι με αντιστοίχιση ή πολλαπλή επιλογή αντιστοίχιση συνώνυμων/αντωνυμων, αλλά δεν είναι κείμενο κεντρική εξέταση, κανονικά δεν είναι σωστή.

Αν βαλω κάτι πριν τις γιορτές θα είναι παραγωγή λόγου. Το αν θα το ανάγγειλε ως διαγωνισμα, είναι άλλο θέμα.

Τεστάκια -βαφτισμένα ασκήσεις-, πχ. για κλίση επιθέτων πχ. σε -ης, έχουμε κάνει ήδη αρκετά. Αλλά αυτά δεν ανταποκρίνονται στις οδηγίες αξιολόγησης. Στην παραγωγή λόγου που λες, σκέφτεσαι να ζητήσεις να σου τη στείλουν σε φωτογραφία ή να την πληκτρολογήσουν; 

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2788 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 12:53:55 μμ »
Τεστάκια -βαφτισμένα ασκήσεις-, πχ. για κλίση επιθέτων πχ. σε -ης, έχουμε κάνει ήδη αρκετά. Αλλά αυτά δεν ανταποκρίνονται στις οδηγίες αξιολόγησης. Στην παραγωγή λόγου που λες, σκέφτεσαι να ζητήσεις να σου τη στείλουν σε φωτογραφία ή να την πληκτρολογήσουν;

φωτογραφία εννοειται!

Οι οδηγίες αξιολόγησης που μας δίνουν τώρα ομτως δν συμφωνούν μ αυτά που κατά τ αλλά οφείλουμε να τηρήσουμε απαρέγκλιτα...


Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2789 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 01:17:43 μμ »
Παράθεση
Με φύλλα εργασίας στο e class καλυπτόμεθα στο κομμάτι αξιολογηση;

Εγώ τα ανεβάζω στις εργασίες με προθεσμία. Βέβαια, όταν λήγει η προθεσμία, μου τα στέλνουν σε μήνυμα, λέγοντας συγγνώμη, τώρα το είδα, κλπ. Αλλά τουλάχιστον καλύπτομαι με βάση την εγκύκλιο. Σημειωτέον ότι τις εφάρμοζα από πέρυσι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:10:09 »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2790 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 02:03:23 μμ »
φωτογραφία εννοειται!

Οι οδηγίες αξιολόγησης που μας δίνουν τώρα ομτως δν συμφωνούν μ αυτά που κατά τ αλλά οφείλουμε να τηρήσουμε απαρέγκλιτα...

Ακριβώς αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Δεν μπορούμε να βάλουμε ερωτήσεις όπως μας κατέβει, είναι πολύ σαφείς και περιοριστικές οι οδηγίες αξιολόγησης. Και οι κατανόησης κειμένου δεν είναι εύκολες ειδικά για τα παιδιά που μπαίνουν από κινητό.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2791 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 04:16:25 μμ »
επειδή ο σύλλογος μας δεν έχει την τσιπα να αρνηθεί τα διαγωνίσματα, κατέληξα ότι δεν θα το βασανίσω. Θα ετοιμάσω κάποιες παραλλαγές του ίδιου διαγωνισματος, θα αποφύγω όσο μπορώ πράγματα που απαντιιυνται με εύκολη αντιγραφή, κ θα τα αναυεσω σε ομάδες μαθητών να τα γράψουν στο τετράδιο τους κ να στείλουν φωτο. θα ξεκαθαρίσω την άποψη μου για αυτό το είδος αξιολόγησης, θα τονίσω ότι βασική για εμένα είναι η προφορική συμμετοχή, κ ας καταλάβει ο καθεις ο,τι θέλει. αυτό όλο γίνεται για να δουν βαθμούς οι γονείς, όπως τόνισε ο διευθυντής. αυτό θέλουν, αυτό θα πάρουν.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2792 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 05:04:45 μμ »
επειδή ο σύλλογος μας δεν έχει την τσιπα να αρνηθεί τα διαγωνίσματα, κατέληξα ότι δεν θα το βασανίσω. Θα ετοιμάσω κάποιες παραλλαγές του ίδιου διαγωνισματος, θα αποφύγω όσο μπορώ πράγματα που απαντιιυνται με εύκολη αντιγραφή, κ θα τα αναυεσω σε ομάδες μαθητών να τα γράψουν στο τετράδιο τους κ να στείλουν φωτο. θα ξεκαθαρίσω την άποψη μου για αυτό το είδος αξιολόγησης, θα τονίσω ότι βασική για εμένα είναι η προφορική συμμετοχή, κ ας καταλάβει ο καθεις ο,τι θέλει. αυτό όλο γίνεται για να δουν βαθμούς οι γονείς, όπως τόνισε ο διευθυντής. αυτό θέλουν, αυτό θα πάρουν.
γιατι εσυ νομίζεις ότι μπορούν και να αντιγράψουν; εδω τους δινω φυλλα επεξεργασίας του μαθηματος, τα οποία έχουμε δουλέψει μέσα στην τάξη, τα οποία ανεβάζω στη συνεχεια   στο e class  , για να τα συμπληρώσουν υποτίθεται με ανοικτά βιβλία και να μου τα στείλουν και ειναι όλο λάθη ...ούτε να αντιγράψουν δεν ειναι ικανοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2020, 05:07:27 μμ από menandros »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2793 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 05:05:26 μμ »
Και μετά θα βάλεις σε όλους 20 και τελείωσε το θέμα... Πολύ το λιβανιζετε παιδιά

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2794 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 05:07:09 μμ »
γιατι εσυ νομίζεις ότι μπορούν και να αντιγράψουν; εδω τους δινω φυλλα επεξεργασίας του μαθηματος, τα οποία έχουμε δουλέψει μέσα στην τάξη, τα οποία ανεβάζω στη συνεχεια   στο e class  , για να τα συμπληρώσουν υποτίθεται με ανοικτά βιβλία και να μου τα στείλουν και ειναι όλο λάθη ...ούτε να αντιγράψουν δεν ειναι ικανοι...

Αυτό είναι σωστό...
Εγω όπως ξαναείπα πιο πολύ φοβάμαι τους φροντιστές παρα τη μεταξύ τους αντιγραφή, αν δεν έχουν κοινά θέματα.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2795 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 05:08:32 μμ »
Αυτό είναι σωστό...
Εγω όπως ξαναείπα πιο πολύ φοβάμαι τους φροντιστές παρα τη μεταξύ τους αντιγραφή, αν δεν έχουν κοινά θέματα.
μακάρι να συνεργαζόντουσαν να βγάλουν κάτι σωστό,  δεν συνεργαζονται να βρουν την πληροφορία...

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2796 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 05:25:47 μμ »
Σήμερα είχα και την εξής ερώτηση από τα μικρά της α' γυμνασίου: Πώς μπορούν οι γονείς να επικοινωνήσουν με τους καθηγητές για να ενημερωθούν για την πρόοδο των παιδιών τους; Με το που βγήκε η εγκύκλιος περί διαγωνισμάτων, άρχισε και το άγχος των βαθμών.  :o

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2797 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 05:33:20 μμ »
Σήμερα είχα και την εξής ερώτηση από τα μικρά της α' γυμνασίου: Πώς μπορούν οι γονείς να επικοινωνήσουν με τους καθηγητές για να ενημερωθούν για την πρόοδο των παιδιών τους; Με το που βγήκε η εγκύκλιος περί διαγωνισμάτων, άρχισε και το άγχος των βαθμών.  :o

Στο ίδιο σχολείο είμαστε;;;!!!!
Εγω είπα ότι δεν δίνω το προσωπικό μου τηλέφωνο κ με κοίταξαν σαν εξωγήινο. Μα είναι απρόσωπο το μειλ. Γιατί τους λέω, αν θέλετε κάτι έναν υπάλληλο του δήμου, θα τον καλέσετε στο σπίτι του;

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2798 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 05:57:31 μμ »
Αν σε ένα τμήμα έχετε 2, 3 παιδιά που πρέπει να εξεταστούν προφορικά, τι θα κάνετε;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2799 στις: Δεκέμβριος 10, 2020, 06:04:05 μμ »
Αν σε ένα τμήμα έχετε 2, 3 παιδιά που πρέπει να εξεταστούν προφορικά, τι θα κάνετε;

Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.