*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 947809 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2828 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 04:05:26 μμ »
Με αυτά τα δεδομένα, αν είναι να πεθαίνει κόσμος, προτιμώ πολιτική απόφαση μείωσης ύλης στη Γ κ συγκροτημένο σχέδιο αναδιάταξης ύλης σε όλες τις τάξεις σε βάθος χρόνου κ με συνοχή.
Αυτο ναι σε βάθος 6ετιας όμως

Ε ναι, σε βάθος. και μακάρι να εμενε κιόλας γιατί δεν έχει λογική, η ύλη είναι τεράστια σε όλες τις τάξεις, ακόμα κ σε κανονικές συνθήκες. δεν εμπεδώνεται κ το αποτέλεσμα είναι φτωχό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:02:51 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2829 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 04:32:00 μμ »
https://www.capital.gr/diethni/3501539/ta-paidia-molunontai-to-idio-opos-kai-oi-enilikes-sumperainoun-epistimones-stin-austria
Τα σχολεία δεν αποτελούν νησί των ευλογημενων.....
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2830 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 04:46:33 μμ »
https://www.capital.gr/diethni/3501539/ta-paidia-molunontai-to-idio-opos-kai-oi-enilikes-sumperainoun-epistimones-stin-austria
Τα σχολεία δεν αποτελούν νησί των ευλογημενων.....

Πέφτουμε από τα σύννεφα!!!!

Ενταξει μας βλέπω να συζητάμε για την εξΑΕ μέχρι το Πάσχα...

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2831 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 04:50:41 μμ »
Πέφτουμε από τα σύννεφα!!!!

Ενταξει μας βλέπω να συζητάμε για την εξΑΕ μέχρι το Πάσχα...
Οι πληροφορίες λένε ανοιχτά ένα δίμηνο για επαναληψεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:02:51 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2832 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 05:17:09 μμ »
Οι πληροφορίες λένε ανοιχτά ένα δίμηνο για επαναληψεις

Τι πληροφορίες; Δίμηνο ποτέ; μάιο-ιούνιο;

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2833 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 05:26:34 μμ »
Ότι κάνεις και εσύ κάνω. Απλά κοιτάω και λίγο παραπέρα.Κοιταω όταν πάνε τα παιδιά γ λυκείου τι κενά θα έχουν. Διότι όπως ξέρεις περσυ 2 μήνες κενό καλύφθηκαν με 10 μέρες μάθημα Σεπτέμβρη. Πιστεύεις έτσι δεν θα πηγαίνει κάθε φορά? Επίσης το μαθαίνουν πολλά τι σημαίνει? Αν τους μαθαίνεις το 1 και 1 όντως μαθαίνουν πολλά. Εννοείτε μην το πάρεις προσωπικά.
Και εγώ αυτής της άποψης ήμουν. Για επανάληψη της χρονιάς. Δεν ξέρω για όλους προφανώς και για όλα τα σχολεία, αλλά στους μαθητές μας και εκείνους της γυναίκας μου, δεν παρατηρούμε μεγάλες αποκλίσεις στο ποιοι, τι και πόση ύλη μαθαίνουν σε σχέση με τα ίδια στοιχεία ενόσω ήμασταν στην τάξη. Εξηγώ. Όσα παιδιά ήταν άριστα δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό. Οι μαθητές που κοιμούνταν με ανοιχτά μάτια κοιμούνται και τώρα λογικά πιο άνετα. Οι μέτριοι και καλοί με πολλή παρακίνηση από εμάς και σε συνεργασία με τους γονείς τους, χάρη στον διευθυντή μας, που νοιάζεται πολύ, βελτιώνονται σταθερά τις τελευταίες εβδομάδες.
Είναι όντως κρίμα να ακυρώνεται όλος αυτός ο κόπος. Δεν κατακρίνω πια αυτούς που αυτοεπαινούνται στον κλάδο μας, όταν αποδεδειγμένα δουλεύουν, γιατί τόσα χρόνια σε αυτή τη δουλειά μόνο να προσπαθεί να υπονομεύσει ο ένας τη δουλειά του άλλου βλέπω. Να στε καλά όλοι που προσπαθείτε για τα παιδιά μας! Δουλεύετε διπλά και όλη μέρα πια. Το ξέρω. Κουράγιο σε όλους και χίλια μπράβο από εμένα!
Δεν είναι υπόδειξη, αλλά συμβουλή, από έναν μεστωμένο πια της εκπαίδευσης. Ζητήστε από τα παιδιά να σας προτείνουν τι θα ήθελαν για να τα βοηθήσετε να μελετούν πιο αποτελεσματικά σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες.  Θα σας εκπλήξουν με τις ιδέες τους. Ρωτήστε τα αν θεωρούν πως είναι προς όφελός τους να μην ακούν, να παίζουν και όσα αναφέρθηκαν από διάφορα μέλη ότι κάνουν τα παιδιά, να δείτε ότι έχουν φιλότιμο και τα αγγίζουμε όταν δείχνουμε το ενδιαφέρον που έχουμε για εκείνα. Δεν το έκανα και εγώ, από την γυναίκα μου το αντέγραψα. Είδα ότι πετυχαίνει. Αυτό δεν θέλουμε;
Θα ήταν μια λύση ίσως για αυτό που θίγεις για την ύλη στο λύκειο, σε κάποια μαθήματα,  αφού εξεταστούν και φανούν τα κενά τους, να ενισχυθούν με καλοκαιρινά μαθήματα, ενισχυτική δηλαδή με κάλεσμα αναπληρωτών ή μονίμων εθελοντών. Δεν θεωρώ ότι όλοι έχουν λόγω της κατάστασης κενά ή δεν μπορούν να τα καλύψουν στο σχολείο. Αναπροσαρμογές μπορούμε να κάνουμε στην ύλη. Κάποια που δεν είναι τόσο σημαντικά για την αλυσίδα τα συμπυκνώνεις, άλλα τα δίνεις αλλιώς. Πάντα βγαίνει η ύλη. Τώρα δεν υπήρξε κενό και δεν θα μαζευτούν πολλά. Μην είμαστε τόσο απαισιόδοξοι.

Αποσυνδεδεμένος panwapolaegw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2834 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 05:39:09 μμ »
Eυχολόγια.
Αυτό που ζούμε είναι τραγικο. Πόσο καλό να γίνει ένα μάθημα μέσω οθόνης;;
Τέλοσπαντων,  ο καθένας μπορεί να ζεί στο παραμύθι που πλάθει.
Η χρονιά εχει τρυπες.
Εχουμε πέσει στα σκατά και κολυμπάμε. Σκατά είναι όμως, δεν είναι αγιόνερο.
Μια άλλη μεγάλη αλήθεια είναι οτι ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχει βολέψει πολύ κόσμο αυτή η τηλεμαλακία.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1855
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2835 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 05:40:51 μμ »
Συνάδελφε όλα καλά αυτά που λες. Όλοι θέλουμε το καλύτερο για τους μαθητές μας.Ο καθηγητής που προσπαθει μέσα στην τάξη προσπαθεί και στην  τηλεκπαιδευση. Αλλά εδώ δεν αρκεί ο καθηγητής. Επαναλαμβάνω αναφέρομαι για το μάθημα μαθηματικών. Μάθημα χωρίς πίνακα και γραφίδα στα μαθηματικά δεν γίνεται. Το να μιλάς και να γράφεις στο τσατ δεν είναι μάθημα στα μαθηματικά. Επίσης έχεις ικανό το υπουργείο να επαναλάβει κάποια ύλη όταν περσυ δύο μήνες χαμένο Μάθημα αναπληρωθηκε σε 10 μέρες Σεπτέμβρη?

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2836 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 06:13:18 μμ »
Έρχεται το εμβόλιο. Σήμερα 102 θάνατοι. Όλα γίνονται και στην εξαε. Στο word κάνω τις πράξεις. Σχήματα έχω, σύμβολα έχω. Δεν κατανοώ ποιο είναι το πρόβλημα. Στο τέλος τέλος πόσο είναι το κόστος της γραφίδας; Ακόμη πιο οικονομικό να πάρεις έναν πίνακα και να το κάνεις το μάθημα με τον παραδοσιακό τρόπο. Λίγη φαντασία και καλή θέληση. Τα θετικά γίνονται πιο εύκολα. Η έκθεση δεν μπορεί να διδαχθεί στο 100% πιστεύω στο Λύκειο. Ίσως να κάνω όμως λάθος. Οι φιλόλογοι να μας πουν.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2837 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 06:36:09 μμ »
Εγω πάλι από θετικούς κυρίως ακούω παράπονα. Πχ χάνεται πολύς χρόνος στην αντιγραφή κ προχωρούν πολύ αργά.

Στα φιλολογικά η παραγωγή λόγου είναι το βασικό θέμα. Ανάλυση κειμένου κανεις σχεδον όπως στην τάξη. αρχαία είναι επίσης δυσκολότερο να διδάξεις γραμματική

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2838 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 06:52:50 μμ »
Στη γλώσσα δεν έχω συναντήσει κάποια αξεπέραστη δυσκολία. Με συνεργατικά έγγραφα και breakout rooms, έχω δει θετικά αποτελέσματα στο λύκειο. Στην παραγωγή λόγου, αναγκαστικά ζητάω από τα παιδιά φωτογραφίες της δουλειάς τους και τους στέλνω τις παρατηρήσεις σε .doc.

Νομίζω ότι η δυσκολία για μένα εστιάζεται στην ηλικία και όχι τόσο στα αντικείμενα. Λόγω ιδιαιτερότητας σχολείου (Γυμνάσιο με ΛΤ.), έχω γυμνάσιο και λύκειο. Η α' γυμνασίου έχει πολλές δυσκολίες, κυρίως στη συνέπεια. Μια δεν μπορούν να ανοίξουν το έγγραφο, την άλλη κάτι πάτησαν και δεν ακούνε, σήμερα είναι από το κινητό της μαμάς και η εργασία είναι στον υπολογιστή που κάθεται το αδερφάκι, την άλλη δε μπορούν να βρουν πού είναι η ερώτηση στη φωτοτυπία, τα γνωστά της ηλικίας, τα οποία όμως στην εξ αποστάσεως μεγεθύνονται. Του λυκείου, αντίθετα, είναι πολύ πιο εξοικειωμένα με αυτά τα θέματα και αισθάνομαι ότι προχωράει πολύ καλύτερα η δουλειά, γιατί δε χάνουμε χρόνο.

Εννοείται, φυσικά, ότι όσα παιδιά κατέβαλλαν προσπάθεια στην τάξη, συνεχίζουν την προσπάθεια και στην εξ αποστάσεως. Οι τουρίστες παραμένουν τουρίστες, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2839 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 07:02:38 μμ »
Εγω στη γλώσσα έχω δυσκολευτεί πιο πολύ γιατί ποτέ δεν έβαζα παραγωγή λόγου σπίτι για να μην τη γράφει άλλος.

Έτσι τώρα δεν ξέρω τι να κάνω...

και στα αρχαία που δεν ξέρω τι ακριβώς αντιγράφουν στο τετράδιο...
Αλλιώς δεν έχω κάποια ανυπέρβλητη δυσκολία πλην της υπερπροσπάθειας να μιλήσουν οι περισσότεροι έστω μια φορά κ βασικά οι μαθησιακές δυσκολίες της Α που ήταν σοβαρές περιπτώσεις κ βασικά αμφιβάλλω αν ξέρουν τα αγγλικά που απαιτούνται για να κάνουν το οτιδήποτε στο webex....

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2840 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 07:10:06 μμ »
Θα ήθελα να θίξω ένα εντελώς διαφορετικό θέμα. Μέσα στην τάξη ως εκπαιδευτικοί χτιζαμε μια σχέση με τους μαθητές, μπορούσαμε να θιξουμε θέματα που απασχολούσαν τα παιδιά, να κάνουμε κάποιες παρεμβάσεις, παρατηρήσεις, συζητήσεις κτλ. Τώρα νιώθω υποχρεωμένη να "κάνω μάθημα" κάθε λεπτό. Αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι παιδαγωγικά εκπληρώνουμε το ρόλο μας...
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2841 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 07:16:44 μμ »
Θα ήθελα να θίξω ένα εντελώς διαφορετικό θέμα. Μέσα στην τάξη ως εκπαιδευτικοί χτιζαμε μια σχέση με τους μαθητές, μπορούσαμε να θιξουμε θέματα που απασχολούσαν τα παιδιά, να κάνουμε κάποιες παρεμβάσεις, παρατηρήσεις, συζητήσεις κτλ. Τώρα νιώθω υποχρεωμένη να "κάνω μάθημα" κάθε λεπτό. Αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι παιδαγωγικά εκπληρώνουμε το ρόλο μας...

Ενδιαφέρον... Γενικα κ εγω, πέρσι πιο πολύ αλλά κ φέτος, νιώθω ότι η τηλεκπαίδευση γίνεται πιο πολύ για να φαίνεται ότι δεν καθόμαστε (εννοώ με τον τρόπο που μας επιβλήθηκε). Πχ αν δεν βαλω άσκηση το σκέφτομαι διπλά, ενώ στην τάξη δεν το σκεφτόμουν. Επίσης είμαι σφιγμένη γιατί δεν βλέπω αντιδράσεις, πάω να κάνω χιούμορ κ βλέπω μια οθόνη, κ αναρωτιέμαι αν είμαι μια βλαμμενη που λέει ανοησίες... Στην τάξη πολλές φορές αφιέρωνα χρόνο για κουβέντα, τώρα έτσι όπως αργούμε με διαφορα, είμαι στην τσίτα μη χαθεί λεπτό. Έχω πάρει άδειες που δεν θα έπαιρνα λόγω δυσκολιών μετακίνησης νταντάς κ πραγματικά έφτασα να λέω ότι στις 23 δεν θα δείξω σε όλους ταινία, σε κάποιους θα παραδώσω... Κ είμαι γυμνασιο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.