*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 947961 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3472 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 07:55:40 μμ »
https://www.alfavita.gr/sites/default/files/2021-01/fek.pdf

Βρήκα εδώ το ΦΕΚ. Είναι σημερινό. Ναι, αλλά με ύλη α΄ ή β΄ τετραμήνου; Το α΄ τετράμηνο να το ξεχάσουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:05:55 »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3473 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 07:56:34 μμ »
Σε ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3474 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 08:09:45 μμ »
διάβασε το άρθρο και θα δεις. Προφανώς το μεσημέρι εκδόθηκε η απόφαση!

Τώρα το είδα. Δεν είναι δυνατό όμως να προαναγγέλλονται αυτά από συνεντεύξεις. όσο δεν έχει βγει το φεκ εμείς γνωρίζουμε τα προηγούμενα.
άθλιοι είναι.
εγω βέβαια είμαι της άποψης να μπει τώρα ένα για τα τυπικα για να μη χαθεί πολύτιμος χρόνος μαθημάτων (ότ)αν ανοίξουμε. ειδικά για τα γυμνάσια που δεν τίθεται θέμα προσομοίωσης πανελληνίων.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3475 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 08:23:14 μμ »
Τώρα το είδα. Δεν είναι δυνατό όμως να προαναγγέλλονται αυτά από συνεντεύξεις. όσο δεν έχει βγει το φεκ εμείς γνωρίζουμε τα προηγούμενα.
άθλιοι είναι.
εγω βέβαια είμαι της άποψης να μπει τώρα ένα για τα τυπικα για να μη χαθεί πολύτιμος χρόνος μαθημάτων (ότ)αν ανοίξουμε. ειδικά για τα γυμνάσια που δεν τίθεται θέμα προσομοίωσης πανελληνίων.
εσύ κάνε ο,τι θες!Εμείς θα το βάλουμε στην τάξη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:05:55 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3476 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 08:31:35 μμ »
Εγώ τους έχω εξηγήσει ότι το ένα διαγώνισμα θα είναι της ύλης του α΄ τετραμήνου, ελπίζω να βγάλουν διευκρινιστική, γιατί έτσι όπως το διατύπωσαν δεν είναι σαφές, νομίζω. Αλλά αυτό το πράγμα, να τα μαθαίνουμε πρώτα από το Πρώτο Θέμα, είναι... απαράδεκτο.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3477 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 08:45:05 μμ »
εσύ κάνε ο,τι θες!Εμείς θα το βάλουμε στην τάξη

Συνάδελφε από προχτές εχεις αρπαχτεί μαζί μου χωρίς να σου έχω πει κάτι. καταθέτω μια γνώμη κ την εμπειρία μου από όσα διαγωνίσματα έβαλα, τίποτα παραπάνω. δεν υποχρεώνω κανέναν ούτε επιβάλλω την άποψη μου.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3478 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 09:09:18 μμ »
Τώρα το είδα. Δεν είναι δυνατό όμως να προαναγγέλλονται αυτά από συνεντεύξεις. όσο δεν έχει βγει το φεκ εμείς γνωρίζουμε τα προηγούμενα.
άθλιοι είναι.
εγω βέβαια είμαι της άποψης να μπει τώρα ένα για τα τυπικα για να μη χαθεί πολύτιμος χρόνος μαθημάτων (ότ)αν ανοίξουμε. ειδικά για τα γυμνάσια που δεν τίθεται θέμα προσομοίωσης πανελληνίων.
Είναι ξεκάθαρο νομίζω. Όσοι κάναμε κάναμε. Όσοι δεν κατάφεραν να κάνουν θα τα κάνουν στο β τετράμηνο. Εργαζόμαστε με τόσο κόπο τόσο καιρό. Αν κάποιοι δεν εργάζεστε, αποτελεί πρόβλημα και ας περιμένετε το άνοιγμα της πύλης του σχολείου σας. Μαθητές αναμένουν τα αποτελέσματα των κόπων τους. Όσοι δεν κοπίασαν δεν νοιάζονται όπως είναι λογικό.
Δεν κατανοώ γιατί να μας υποχρεώσει να κάνουμε διπλά στο β τετράμηνο όσοι έχουμε κάνει και τεστ και διαγωνίσματα και τα πάντα. Δεν είναι λογικό!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3479 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 09:36:08 μμ »
Συνάδελφε από προχτές εχεις αρπαχτεί μαζί μου χωρίς να σου έχω πει κάτι. καταθέτω μια γνώμη κ την εμπειρία μου από όσα διαγωνίσματα έβαλα, τίποτα παραπάνω. δεν υποχρεώνω κανέναν ούτε επιβάλλω την άποψη μου.
δεν αρπάζομαι με κανέναν! Απλά δε με ενδιαφέρει τι θα κάνουν οι άλλοι συνάδελφοι! Δικαίωμα σου να το αναθέσεις όπως θες! όμως δε με ενδιαφέρει να μάθω τι θα κάνεις, γιατί απλά αυτό είναι δικό σου θέμα!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3480 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 09:52:13 μμ »
Είναι ξεκάθαρο νομίζω. Όσοι κάναμε κάναμε. Όσοι δεν κατάφεραν να κάνουν θα τα κάνουν στο β τετράμηνο. Εργαζόμαστε με τόσο κόπο τόσο καιρό. Αν κάποιοι δεν εργάζεστε, αποτελεί πρόβλημα και ας περιμένετε το άνοιγμα της πύλης του σχολείου σας. Μαθητές αναμένουν τα αποτελέσματα των κόπων τους. Όσοι δεν κοπίασαν δεν νοιάζονται όπως είναι λογικό.
Δεν κατανοώ γιατί να μας υποχρεώσει να κάνουμε διπλά στο β τετράμηνο όσοι έχουμε κάνει και τεστ και διαγωνίσματα και τα πάντα. Δεν είναι λογικό!
Πέραν του ότι δεν θεωρώ ότι το διαγώνισμα κρίνει το αποτέλεσμα του κόπου των μαθητών, που αυτό είναι προσωπική άποψη, δεν καταλαβαίνω τι από όσα είπα οδηγεί στο συμπέρασμα ότι δεν εργάζομαι και ότι περιμένω να ανοίξουν τα σχολεία.
 
δεν αρπάζομαι με κανέναν! Απλά δε με ενδιαφέρει τι θα κάνουν οι άλλοι συνάδελφοι! Δικαίωμα σου να το αναθέσεις όπως θες! όμως δε με ενδιαφέρει να μάθω τι θα κάνεις, γιατί απλά αυτό είναι δικό σου θέμα!
Μα φυσικά είναι δικό μου θέμα, όλα όσα γράφουμε εδώ είναι προσωπικό θέμα του καθενός. Μια γνώμη είπα, για να εξηγήσω το σκεπτικό μου. ΓΙα να εξηγήσω βασικά ότι δεν έβαλα τα διαγωνίσματα τώρα επειδή είμαι φανατική των διαγωνισμάτων ή επειδή τα θεωρώ εκ των ων ουκ άνευ για την αξιολόγηση των μαθητών. Τα έβαλα γιατί έκρινα ότι είναι καλύτερο τώρα παρά όταν ανοίξουμε να χαθούν ώρες για μια τυπική διαδικα΄σια.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3481 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 10:28:38 μμ »
Γιατί τόση αντιπαράθεση μεταξύ σας; Στις 9 Δεκεμβρίου εκδόθηκε το ΦΕΚ για τον τρόπο διενέργειας των τεστ-διαγωνισμάτων από την πρώην Υφυπουργό. Σήμερα βγήκε καινούργιο φιρμάνι το οποίο αφορά μόνον τα Γυμνάσια. Για τα Λύκεια ούτε λόγος. Και τι είναι σαν να σου λένε... Δεν πρόλαβες διαγώνισμα ή δεν έκανες διαγώνισμα στο α τετράμηνο κάνε δύο στο β τετράμηνο. Καλά ως εδώ... πάμε τώρα στην κατάθεση βαθμολογίας... θα μπορέσεις να καταθέσεις βαθμούς α τετραμήνου χωρίς διαγώνισμα και χωρίς αντιπαραθέσεις με παιδιά-κηδεμόνες; Ή δεν καταθέτεις και βαθμούς στο α τετράμηνο σε μαθήματα που δεν 'εκανες διαγώνισμα; Μύλος η κατάσταση... και φυσικά διαπιστώνουμε το πρόβλημα που δημιουργείται όταν αποφάσεις για την εκπαιδευτική διαδικασία αναλαμβάνουν άνθρωποι οι οποίοι δεν σχετίζονται με την εκπαίδευση αλλά με την δικηγορία...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3482 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 10:33:43 μμ »
Δεν είναι απαραίτητο η αξιολόγηση των μαθητών να γίνει (και) με διαγωνίσματα. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι (ομαδικές εργασίες, πολλά και σύντομα τεστάκια στην διάρκεια των μαθημάτων, προφορική συμμετοχή στο μάθημα κλπ). Θα έλεγα μάλιστα πως σε πολλές περιπτώσεις τα ηλεκτρονικά διαγωνίσματα δεν θα είναι αξιόπιστα (εξαρτάται από πως εκπαιδευτικός θα το χειριστεί). Οι μαθητές είναι τσακάλια και όταν θέλουν να πετύχουν κάτι το πετυχαίνουν όπως για παράδειγμα να πάρουν ένα καλό βαθμό σε ηλεκτρονικό διαγώνισμα χωρίς να το αξίζουν.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3483 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 10:38:46 μμ »
Πολλοί δέχονται πιέσεις και από διευθυντές... εκεί έγκειται το πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3484 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 10:44:44 μμ »
1ον: το τετράμηνο λήγει σε μία εβδομάδα. Όλοι μας είχαμε την υποχρέωση θεωρητικά να βάλουμε διαγωνίσματα, άρα όλοι σχεδόν θεωρητικά έχουν βάλει εκτός από ελάχιστους. Τώρα θυμήθηκε στην υπουργό να βγάλει ανακοίνωση ή δεν ξέρει τι προβλέπεται? αυτό έπρεπε να το πει τουλάχιστον 2 μήνες πριν
2ον: με τη λογική της υπουργού το δεύτερο τετράμηνο τα παιδιά μπορεί να βρεθούν στη δυσάρεστη θέση (αν ανοίξουν τα σχολεία βέβαια) να δώσουν όλα τα διαγωνίσματα επί 2, που σημαίνει 15-20 διαγωνίσματα, ένα κάθε εβδομάδα μέχρι τις διακοπές του Πάσχα, μεταβάλλοντας την διαδικασία το σχολείο σε ... εξεταστικό κέντρο...
Τι να πει κανείς...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #3485 στις: Ιανουάριος 13, 2021, 10:48:21 μμ »
1ον: το τετράμηνο λήγει σε μία εβδομάδα. Όλοι μας είχαμε την υποχρέωση θεωρητικά να βάλουμε διαγωνίσματα, άρα όλοι σχεδόν θεωρητικά έχουν βάλει εκτός από ελάχιστους. Τώρα θυμήθηκε στην υπουργό να βγάλει ανακοίνωση ή δεν ξέρει τι προβλέπεται? αυτό έπρεπε να το πει τουλάχιστον 2 μήνες πριν
2ον: με τη λογική της υπουργού το δεύτερο τετράμηνο τα παιδιά μπορεί να βρεθούν στη δυσάρεστη θέση (αν ανοίξουν τα σχολεία βέβαια) να δώσουν όλα τα διαγωνίσματα επί 2, που σημαίνει 15-20 διαγωνίσματα, ένα κάθε εβδομάδα μέχρι τις διακοπές του Πάσχα, μεταβάλλοντας την διαδικασία το σχολείο σε ... εξεταστικό κέντρο...
Τι να πει κανείς...

Ακριβώς. Για την Κεραμεως βέβαια είναι η απόλυτη φαντασίωση το εξεταστικό κέντρο. Το ανησυχητικό είναι ότι είναι κ για πολλούς εκπαιδευτικούς. Επίσης δεν έχουμε καμία εγγύηση ότι θα είμαστε στις τάξεις από την αρχή του β τεταμηνου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.