*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 955711 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5040 στις: Μάρτιος 28, 2021, 11:25:28 πμ »
Στις 5 του μηνός θέλουν άνοιγμα Λυκείων αλλά στις 8 Απριλίου  ...3.700 κρούσματα  Ο κ. Σαρηγιάννης τόνισε πως στις 8 Απριλίου θα έχουμε τη μέγιστη τιμή στα κρούσματα, κοντά στα 3.700, οπότε και θα είναι η τελευταία μέρα κορύφωσης και μετά θα αρχίσει να κατεβαίνει η καμπύλη. «Καταλαβαίνω την πίεση να ανοίξει η τρίτη Λυκείου, θα μπορούσε να ανοίξει το λύκειο. Μετακίνηση από νομό σε νομό δεν θα έπρεπε να επιτραπεί ακόμη.

Υπάρχει επιμόλυνση σε διαφορετικό βαθμό και σε διαφορετικά στελέχη. Δυστυχώς, ο αριθμός των διασωληνωμένων θα αυξηθεί λίγο παραπάνω, 750-760 μέχρι το τέλος του μήνα και μετά θα περάσουμε σε φάση σταθεροποίησης».

Ακόμη ξεκαθάρισε πως «είναι λάθος να μιλάμε για άνοιγμα του εμπορίου στις 5 Απριλίου και θα έπρεπε να το εξετάσουμε για τις 12 Απριλίου».
https://www.newsit.gr/ellada/sarigiannis-konta-sta-3-700-ta-krousmata-stis-8-apriliou/3250255/

όλος ο καβγάς ειναι η Γ Λυκείου η οποία αν ανοίξουμε δεν θα πατάει καθόλου εκμεταλλευόμενη  το περιθώριο των απουσιών δεν θα έρχεται ή θα την κοπανάει από τα γενικής παιδείας
ο Σαρηγιάννης λέει ''να ανοιξουν τα λύκεια''  το άνοιγμα μπορώ να το δω με την έννοια και να απλωθούν σε μεγαλύτερο χώρο να απλωθούν σε περισσότερες  τάξεις οι μαθητες στο 4: 40 κ εξ ο κυριος καθηγητης  νομίζει ότι κάνουμε μάθημα στο σε τίποτα τεράστια κτηριακά συγκροτήματα...καταλαβαίνετε πως αντιλαμβάνονται το άνοιγμα.... ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:47:38 »

Αποσυνδεδεμένος kindergarten

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5041 στις: Μάρτιος 28, 2021, 11:28:52 πμ »
Μα, ο Σαρηγιαννης ειναι ιερο τοτέμ!
Τι, δεν ξερει τι λεει;
Δεν το πιστευω.
Καθε μερα στα καναλια ειναι.
Καθε μερα!
Και οι αποψεις του, χαμηλοφωνα οπως τις διατυπωνει, ειναι λαστιχο!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5042 στις: Μάρτιος 28, 2021, 11:48:13 πμ »
Παράθεση
Ολα κλειστα ειναι. Που θα παει αυτο; Δεν επιθυμω να ζω ετσι. Βεβαια, θα μου πειτε οτι αν βγω, μπορει να πεθανω. Και η ζωη στο σπιτι, με τις ημερες να περνανε χωρις νοημα, θανατος ειναι.

Θα τολμήσω κι εγώ να ρωτήσω αυτό που ρωτήσατε κάποιον άλλο συνάδερφο. Έχετε παιδιά; Γιατί κι εγώ μπορεί να θέλω να βγαίνω έξω και να βολτάρω και να παρτάρω, αλλά αν πεθάνω ποιος θα μεγαλώσει το παιδί μου; Μόνο εγώ φέρνω εισόδημα σε αυτή την οικογένεια.
Αν μου πουν να πάω για μάθημα στις 5.4, θα πάω με την εντύπωση πως πηγαίνω σε αποστολή με πιθανές ολέθριες συνέπειες. Είδατε τον συνάδερφο 54 ετών σε ειδικό σχολείο που κατέληξε; Πώς θα χαρακτηρίσουμε την απώλειά του; Παράπλευρη απώλεια;

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5043 στις: Μάρτιος 28, 2021, 11:49:52 πμ »
Θα τολμήσω κι εγώ να ρωτήσω αυτό που ρωτήσατε κάποιον άλλο συνάδερφο. Έχετε παιδιά; Γιατί κι εγώ μπορεί να θέλω να βγαίνω έξω και να βολτάρω και να παρτάρω, αλλά αν πεθάνω ποιος θα μεγαλώσει το παιδί μου; Μόνο εγώ φέρνω εισόδημα σε αυτή την οικογένεια.
Αν μου πουν να πάω για μάθημα στις 5.4, θα πάω με την εντύπωση πως πηγαίνω σε αποστολή με πιθανές ολέθριες συνέπειες. Είδατε τον συνάδερφο 54 ετών σε ειδικό σχολείο που κατέληξε; Πώς θα χαρακτηρίσουμε την απώλειά του; Παράπλευρη απώλεια;
δυστυχως όσα λέτε δεν τα λαμβάνουν υπόψιν τους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:47:38 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5044 στις: Μάρτιος 28, 2021, 11:59:30 πμ »
Θα τα εξηγουμε, οσες φορες χρειαζεται.


Ολα κλειστα ειναι. Που θα παει αυτο; Δεν επιθυμω να ζω ετσι. Βεβαια, θα μου πειτε οτι αν βγω, μπορει να πεθανω. Και η ζωη στο σπιτι, με τις ημερες να περνανε χωρις νοημα, θανατος είναι.

Το πρώτο ενικό πρόσωπο πού αναφέρεται; Ποιοι είστε ΕΣΕΙΣ;

Όσο για το δεύτερο κομμάτι... Κάποιοι επιλέγουν να ζήσουν. Θέλουμε να έχουμε αυτή την επιλογή. Ως άνθρωπος που χρειάστηκε να κάνω προσαρμογές και να δεχθώ περιορισμούς στην ζωή μου πριν από την πανδημία λόγω προβλημάτων υγείας (που τονίζω ΔΕΝ απειλούν την ζωή αλλά επιρεαζουν την ποιότητα της), θεωρώ ότι έχω το δικαίωμα να πω ότι η ζωή έχει το νόημα που εμείς της δίνουμε. Αξίζει ακόμα και αν περιοριζουμε τις εξόδους μας, τις παρέες μας, το τι τρώμε, ακόμα και αν χάσουμε πόδια, χέρια, αν είμαστε σε καροτσάκι ή στο κρεβάτι. Αξίζει όσο της επιτρέπουμε εμείς να αξίζει. Με τα λόγια σου προσβάλλεις. Ορίστε τώρα σου το λέω πιο ευγενικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2021, 12:14:18 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5045 στις: Μάρτιος 28, 2021, 12:08:48 μμ »
Έχουμε παιδια, ναι. Φοβόμαστε εννοείται. Μόλις γυρισα απο παιδική χαρά. Συναντήσαμε συμμαθητές των παιδιών μου. Παίζανε όλη την ώρα. Κάποια είχαν μάσκα κάποια όχι. Όταν φυγαμε 12 με την καινουρια ώρα άρχισε να μαζευει πολυ κόσμο. Σε μια ώρα θα τιγκάρει.Εσεις δεν τα βγάζετε τα παιδια σας με φίλους; Αν συναντήσουν φίλους τους, τους απαγορεύεται να παιξουν. Για μένα στο σχολείο είναι πιο επικίνδυνο το διάλλειμα που πεφτει τον ένα στο άλλο παρα η τάξη. Πιο πολυ ανησυχώ με τις εικόνες στο παρκο παρα με 10 παιδια ανα τάξη αν γινει το εκ περιτροπης όπως περυσι....

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5046 στις: Μάρτιος 28, 2021, 12:25:15 μμ »
στο διάλειμμα τα παιδιά είναι κοντά με την παρέα τους μόνο κ είναι έξω. καμία σχέση με το μέσα. το πάρκο με άγνωστα παιδιά προφανώς ειναο πιο επικίνδυνο αλλά πάλι είναι έξω κ επίσης ειναο επικογη των γονέων.

εμένα είναι τριών κ δεν έχει φίλους. επιλεκτικά έχει δει σε ανοιχτό χώρο τα παιδιά μιας φιλικής οικογένειας που όμως είναι πιο μεγάλα οπότε δεν αλληλεπιδρά πολύ. σε παιδική χαρά δεν τον πηγαίνω όταν έχει κόσμο, αν είχαμε μια πάρε στην ηλικία μας πάλι έξω θα πηγαίνανε για περπάτημα ή ποδηλατο, άντε κ παιχνίδι στο μπαλκονι. αν ήταν πιο μεγάλο φυσικά θα το άφηνα να βγει με επιλεγμένη παρέα όχι όμως μέσα σε σπίτι, αλλά σχολεία φυσικά κ δεν θα ήθελα να πηγαίνει με τέτοιες συνθήκες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5047 στις: Μάρτιος 28, 2021, 12:27:49 μμ »
Έχουμε παιδια, ναι. Φοβόμαστε εννοείται. Μόλις γυρισα απο παιδική χαρά. Συναντήσαμε συμμαθητές των παιδιών μου. Παίζανε όλη την ώρα. Κάποια είχαν μάσκα κάποια όχι. Όταν φυγαμε 12 με την καινουρια ώρα άρχισε να μαζευει πολυ κόσμο. Σε μια ώρα θα τιγκάρει.Εσεις δεν τα βγάζετε τα παιδια σας με φίλους; Αν συναντήσουν φίλους τους, τους απαγορεύεται να παιξουν. Για μένα στο σχολείο είναι πιο επικίνδυνο το διάλλειμα που πεφτει τον ένα στο άλλο παρα η τάξη. Πιο πολυ ανησυχώ με τις εικόνες στο παρκο παρα με 10 παιδια ανα τάξη αν γινει το εκ περιτροπης όπως περυσι....
Δεν έχω ακούσει κανέναν από το Υπουργείο κι ούτε υπαρχει τέτοια δήλωση, ότι θα επιστρέψουμε εκ περιτροπής, όπως πέρυσι. Αντίθετα, θα γυρίσουμε πάλι όλοι μέσα στις αίθουσες, 25-26 άτομα, λες και δε συμβαίνει τίποτε, αφού η Υπουργός δε δείχνει να έχει μάθει τίποτε απ' αυτήν την ιστορία με τον ιό...
Το ιδανικό θα ήταν να επιστρέψουμε Μάιο και με εκ περιτροπής μαθήματα! Τότε, ούτε εγώ θα ανησυχούσα...!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5048 στις: Μάρτιος 28, 2021, 12:30:46 μμ »
Συμφωνώ ότι η τηλεδιάσκεψη έχει κουράσει, όμως, με αυτήν οι μαθητές διδάσκονται όλα τα μαθήματα, κάτι που δεν θα συμβεί στο σχολείο από τις 5/4 και εξής και αυτό διότι τουλάχιστον σε δύο - τρία σχολεία, που γνωρίζω συναδέλφους γύρω στους 5 με 6 καθηγητές αν όχι περισσότεροι από  το καθένα, επειδή τυχαίνει να είναι γονείς παιδιών δημοτικού ή νηπιαγωγείου, που δεν θα ανοίξουν ακόμη, δηλώνουν ότι θα κάνουν χρήση της άδειας ειδικού σκοπού από το να ρισκάρουν την υγεία τους και την υγεία των παιδιών τους (και πολύ καλά θα πράξουν). Οπότε το άνοιγμα σε πολλές περιπτώσεις θα συνοδευτεί από  πλήθος χαμένων ωρών. Τα παιδιά αυτές τις ώρες θα έχουν κενό, ποιος θα ελέγχει αν φορούν μάσκες, αν κρατούν αποστάσεις και γενικότερα αν τηρούν τα μέτρα (Ακόμη και αν αλλάξει το πρόγραμμα, που δεν συμβαίνει πάντα, για να μην υπάρχουν κενά, το θέμα με την απώλεια ωρών διδασκαλίας παραμένει)

ΥΓ. Αν ανοίξουν μόνο τα Λύκεια το θέμα των χαμένων ωρών θα είναι μεγαλύτερο, γιατί  θα απουσιάσουν με άδεια ειδικού  σκοπού και οι συνάδελφοι των οποίων τα παιδιά πηγαίνουν γυμνάσιο. Άρα κάθε τμήμα αναμένεται να κάνει τις μισές ώρες διδασκαλίας
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2021, 12:46:07 μμ από iex »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5049 στις: Μάρτιος 28, 2021, 12:36:04 μμ »
Ο,τι πουν οι ειδικοι.
Και στις 5/4 ετοιμαστειτε για ανοιγμα.

Δεν σας εχει κουρασει αυτη η επωδος «οι επομενες 2 εδομαδες ειναι κρισιμες»;
Εμενα, ναι.
Ο 6δαχτυλος, πριν λιγο και για να μιμηθω @menadros και λοιπους, μιλησε για ανοιγμα Λυκειων.
5/4, λοιπον!
Καιρος να προχωρησουμε. Το lockdown, στη μορφη που το εφαρμοζουμε, ειναι γελοίο.
Και τα ψευτοδιλημματα «Πασχα ή καλοκαιρι» μοιαζουν με το «ελευθερια ή θανατος».
Δεν υπάρχει η σωστή εφαρμογή του lockdown, γιατί αφενός μερικοί είναι αρνητές και δεν πιστεύουν την ύπαρξη του ιού κι αφετέρου κανένας δεν ελέγχει αυτά που πρέπει, όπως πρέπει, συν η νοοτροπία μερικών Ελλήνων ότι δε θα αρρωστήσουν οι ίδιοι...
Τα διλήμματα δεν είναι ψευτο-, είναι πραγματικά κι έτσι έχουν τα πράγματα. Αν τα κρούσματα πάρουν κατά πολύ την ανιούσα, δε θα μάς κλείσουν μέσα και το φετινό Πάσχα;;
Και εν τέλει, γιατί αρνείται το Υπουργείο το οφθαλμοφανές; Το άνοιγμα των σχολείων επιδεινώνει την κατάσταση και ειδικότερα στην εκπαιδευτική διαδικασία (καραντίνες μαθητών & τμημάτων), συχνή αλλαγή τρόπου διδασκαλίας), αλλά και γενικότερα στην κοινωνία, καθώς αμέσως αυξάνουν τα κρούσματα...!
Λίγη σύνεση δε βλάπτει!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5050 στις: Μάρτιος 28, 2021, 12:37:09 μμ »
Με τη κατάσταση τη τωρινή  ειδικά στις περιοχές που τα νοσοκομεία έχουν γονατίσει (Αττική/θεσσαλονική/Κρήτη/Λαρισσα κλπ) και  δεδομένου ότι 1) ήδη δεν τηρούν τα μέτρα 2) δεν υπάρχει φράγκο -εγώ κάνω το μάντη και λέω ότι δεν θα ανοίξει μαζικά η Βθμια. Κλειστά θα τα έχουν όλα ΜΠΑΣ κ ανοίξουν τα μαγαζιά το Πάσχα με click away /click inside κλπ κ μετά Μαιο το τουρισμό πάλι ΑΝ μπορεί.

Συζητηση καφενείου κάνουμε βεβαίως, αλλά εγώ αυτό νομίζω κ τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε για να φανεί ότι θέλουν να τα ανοίξουν-ΑΛΛΑ δεν μπορούν. Αν ξεφύγει η κατάσταση τώρα-το μόνο που θα καταφέρει είναι να καταστρέψει το Πάσχα (οικονομικά) κ τ ανοιγμα του τουρισμού Μαιο.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5051 στις: Μάρτιος 28, 2021, 01:09:00 μμ »
αν οι απουσιες σε περιπτωση προσβολής από covid δεν μετράνε , τι εμποδίζει ένα μαθητη να δηλώσει ψεύτικο αποτελεσμα test για να μην κάνει μάθημα ;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5052 στις: Μάρτιος 28, 2021, 01:34:11 μμ »
αν οι απουσιες σε περιπτωση προσβολής από covid δεν μετράνε , τι εμποδίζει ένα μαθητη να δηλώσει ψεύτικο αποτελεσμα test για να μην κάνει μάθημα ;

γιατί το θετικό πρέπει να επαληθευτεί οπότε θα πρέπει να το αποδείξει.

η απόκρυψη θετικού είναι πρόβλημα, όχι αν κάτσει κάποιος σπίτι που για να λέμε κ την αλήθεια ο κάθε εχέφρων γονιός σε Αττική, Πάτρα κλπ θα το σκεφτεί...

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5053 στις: Μάρτιος 28, 2021, 01:45:21 μμ »
Αν ανοίξει μόνο Βθμια -εκτός από το γεγονός ότι ακομα κ με τα self-test ρισκάρει να ξεφύγει η κατάσταση τελείως ΑΥΤΗ τη στιγμή 1) ιδιωτικός τομέας θα έχει πρόβλημα με κλειστά δημοτικά=άδειες ειδικού σκοπου =άλλα λεφτά πάλι εκεί και τελικά ΤΙ θα μείνει  ;D απο το ρημαδοκλικεγουει

2) όλοι οι εκπαιδευτικοί Βθμιας με παιδιά απο βρεφονηπιακό μέχρι έκτη δημοτικού θα εξαφανιστούν με άδεια ειδικού σκοπού  ;D δλδ σε ένα σχολείο Γ λυκείου που όλοι οι καθηγητές κατευθυνσης θα λειπουν τι προετοιμασία θα γίνει ακριβώς  ;D χειρότερα από πριν που κανανε τηλεκπαιδευση?! τώρα δεν θα κάνουν τίποτα  ;D 3 μήνες πριν τις πανελληνιες

Απο όπου κ να το πιάσεις, άνοιγμα μόνο Βθμιας τώρα, μπάζει από παντού οπότε ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει  ;D
τζαμπα άγχος τραβάμε νομίζω . Aν ανοιγε κάτι Αθμια θα ήτανε πάλι, αλλά δεν θα ανοίξει τίποτα κ τα λέει για να τα πει-εμεις εχουμε κ σελφ τεστ κ απο όλα αλλά κ λυσσαμε να ανοιξουμε τα Βθμια αλλα ΤΕΛΙΚΑ δεν γίνεται να ανοίξουμε πριν το πασχα. Μετά το πάσχα όλοι μαζι ΑΝ έχουν πεσει τα κρουσματα-καλα να ειμαστε .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2021, 01:49:14 μμ από Δάφνη87 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.