*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953619 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5824 στις: Απρίλιος 25, 2021, 02:37:52 μμ »
Ευχαριστώ για τις γνώμες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2021, 06:47:04 μμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:47:26 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5825 στις: Απρίλιος 25, 2021, 03:22:55 μμ »
@trofh_gia_skepsh

Δεν είναι θέμα μόνιμου ή αναπληρωτή. Έχω δει να ρίχνουν στους αναπληρωτές ευθύνες για κακή συμπεριφορά μαθητών, που συμβαίνει όμως επιεδή οι μαθητεσ στα μικρά μέρη συμπεριφέρονται χειρότερα σε όποιον δεν είναι ντόπιος ή χρόνια στο σχολείο.

ΑΥτό που περιγράφεις είναι συνηθισμένο σε σχολεία με βολεμένους εκπαιδευτικούς. ακριβώς αυτό που λες, να σε θεωρούν περίεργο, εριστικό, καβγατζή κλπ, το έχει ο άντρας μου που είναι μόνιμος στο σχολείο, πολλά χρόνια, και σε σχέση με την τωρινή σύνθεση του συλλόγου ένας από τους παλιότερους στο σχολείο. Βασικά από τότε που τον γνωρισα, χωρίς να έχει τσακωθεί με κάποιον, είναι συστηματικά στην απ' έξω από παρέες και καταστάσεις. Δεν είναι ότι τον αντιπαθούν ως χαρακτήρα, δηλαδή εκτός δουλειάς δεν θα είχαν θέμα μαζί του. Απλώς επειδή είναι ένας από τους λίγους που διαβάζουν τα πρακτικά πριν υπογράψουν, που διαφωνει και λέει πα΄ντα τη γνώμη του και ξέρει καλά τους νόμους, και είναι κ κάπως γκρινιάρης και φουντώνει (έχει δηλαδή μερίδιο ευθυνης), θεωρούν ότι κουράζει και ότι δημιουργεί προβλήματα για θέματα που πιθανότατα θα περνούσαν απαρατήρητα. Επειδή όμως είναι και μουλωχτοί, τον χρησιμοποιούν μια χαρα για να βγάλει στη φόρα οτιδήποτε αρνητικό χωρίς να εκτεθεί κάποιος άλλος, αλλά συχνα μένει ξεκρέμαστος γιατί δεν αντιδρά κανείς για υποστήριξη. Άλλες φορές όμως, αν είναι θέμα για το οποίο δεν έχουν συμφέρον, του λένε να μην δημιουργεί εντάσεις. ΄χω δει όμως ότι κ σε άλλον συνάδελφο, εξίσου παλιό, που μπορεί με διευθυντές σε συλλόγους να έχει ανεβάσει τόνους πιο πολύ, δεν έχουν τέτοια στάση, για τον απλό λόγο ότι εκείνος μέσα στην παρέα είναι πιο ήπιος, θα πει τη διαφωνία του με λίγο χιούμορ αλλά μέχρι εκεί, ενω ο άντρας μου και στις συζητήσεις στα γραφέια μέσα είναι ευθύς, παραπάνω ευθύς από όσο χρειάζεται και καθόλου διπλωμάτης. Μην το βλέπεις λοιπόν ότι είσαι αναπληρώτρια και συμβαίνει αυτό.

Και τελείως φιλικά, σου λέω κάτι που λέω κ σε εκείνον: όταν κάνουμε ή λέμε κάτι που αφορά και τους άλλους, όσο σωστό κι αν είναι, πρέπει να αναμένουμε ότι θα υπάρξει αντίδραση. Αν μας ενοχλεί η αντίδραση, την οποία μάλστα έχουμε προβλέψει, είτε αντιδρούμε και υφιστάμεθα τη συνέπεια της απομονωησς, είτε  δεν αντιδρούμε. Δεν καταλαβαίνω το νόημα να κάνουμε κάτι που ξέρουμε ότι θα εκνευρίσει (έστω κ αν έχουμε ΄δικιο) και μετά να απορούμε που οι άλλοιεκνευρίστηκαν και να ανρωτιόμαστε γιατί μας κρατάνε μούτρα, ενώ ξέρουμε ότι θα το κάνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2021, 03:26:13 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5826 στις: Απρίλιος 25, 2021, 04:01:12 μμ »
Γενικά συνάδελφοι το έχετε παρατηρήσει στα περισσότερα σχολεία; Να ελισσονται οι πάντες και αν κάποιος αναπληρωτής βρει κάτι στραβό και το πει δημόσια πέφτουν όλοι πάνω του να τον φάνε και το υπόλοιπο διάστημα τον αντιμετωπίζουν ως ηλιθιο και προβληματικό άτομο;
Αυτό μπορεί να το κάνουν και σε αναπληρωτή και μόνιμο. Κατά βάθος αναγνωρίζουν τις δεξιότητες, τις γνώσεις και τον οργανωτικό τρόπο σκέψης του, αλλά θέλουν να τον μειώνουν απαξιώνοντας ακόμα και αυτά που κάνει πολύ καλά. Αυτό είναι ψυχολογικός πόλεμος και οι συντονισμένες επιθέσεις από τις κλίκες είναι mobbing. Τα καλά άτομα την υφίστανται αυτή τη συμπεριφορά και ας επιμένουν να τους αντιμετωπίζουν ως ηλίθιους και προβληματικούς!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2021, 04:05:02 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5827 στις: Απρίλιος 25, 2021, 04:17:13 μμ »
@trofh_gia_skepsh

Δεν είναι θέμα μόνιμου ή αναπληρωτή. Έχω δει να ρίχνουν στους αναπληρωτές ευθύνες για κακή συμπεριφορά μαθητών, που συμβαίνει όμως επιεδή οι μαθητεσ στα μικρά μέρη συμπεριφέρονται χειρότερα σε όποιον δεν είναι ντόπιος ή χρόνια στο σχολείο.

ΑΥτό που περιγράφεις είναι συνηθισμένο σε σχολεία με βολεμένους εκπαιδευτικούς. ακριβώς αυτό που λες, να σε θεωρούν περίεργο, εριστικό, καβγατζή κλπ, το έχει ο άντρας μου που είναι μόνιμος στο σχολείο, πολλά χρόνια, και σε σχέση με την τωρινή σύνθεση του συλλόγου ένας από τους παλιότερους στο σχολείο. Βασικά από τότε που τον γνωρισα, χωρίς να έχει τσακωθεί με κάποιον, είναι συστηματικά στην απ' έξω από παρέες και καταστάσεις. Δεν είναι ότι τον αντιπαθούν ως χαρακτήρα, δηλαδή εκτός δουλειάς δεν θα είχαν θέμα μαζί του. Απλώς επειδή είναι ένας από τους λίγους που διαβάζουν τα πρακτικά πριν υπογράψουν, που διαφωνει και λέει πα΄ντα τη γνώμη του και ξέρει καλά τους νόμους, και είναι κ κάπως γκρινιάρης και φουντώνει (έχει δηλαδή μερίδιο ευθυνης), θεωρούν ότι κουράζει και ότι δημιουργεί προβλήματα για θέματα που πιθανότατα θα περνούσαν απαρατήρητα. Επειδή όμως είναι και μουλωχτοί, τον χρησιμοποιούν μια χαρα για να βγάλει στη φόρα οτιδήποτε αρνητικό χωρίς να εκτεθεί κάποιος άλλος, αλλά συχνα μένει ξεκρέμαστος γιατί δεν αντιδρά κανείς για υποστήριξη. Άλλες φορές όμως, αν είναι θέμα για το οποίο δεν έχουν συμφέρον, του λένε να μην δημιουργεί εντάσεις. ΄χω δει όμως ότι κ σε άλλον συνάδελφο, εξίσου παλιό, που μπορεί με διευθυντές σε συλλόγους να έχει ανεβάσει τόνους πιο πολύ, δεν έχουν τέτοια στάση, για τον απλό λόγο ότι εκείνος μέσα στην παρέα είναι πιο ήπιος, θα πει τη διαφωνία του με λίγο χιούμορ αλλά μέχρι εκεί, ενω ο άντρας μου και στις συζητήσεις στα γραφέια μέσα είναι ευθύς, παραπάνω ευθύς από όσο χρειάζεται και καθόλου διπλωμάτης. Μην το βλέπεις λοιπόν ότι είσαι αναπληρώτρια και συμβαίνει αυτό.

Και τελείως φιλικά, σου λέω κάτι που λέω κ σε εκείνον: όταν κάνουμε ή λέμε κάτι που αφορά και τους άλλους, όσο σωστό κι αν είναι, πρέπει να αναμένουμε ότι θα υπάρξει αντίδραση. Αν μας ενοχλεί η αντίδραση, την οποία μάλστα έχουμε προβλέψει, είτε αντιδρούμε και υφιστάμεθα τη συνέπεια της απομονωησς, είτε  δεν αντιδρούμε. Δεν καταλαβαίνω το νόημα να κάνουμε κάτι που ξέρουμε ότι θα εκνευρίσει (έστω κ αν έχουμε ΄δικιο) και μετά να απορούμε που οι άλλοιεκνευρίστηκαν και να ανρωτιόμαστε γιατί μας κρατάνε μούτρα, ενώ ξέρουμε ότι θα το κάνουν.
Τρομερό το μήνυμά σου Εσπερε. Σαν να περιγράφεις ακριβώς την περίπτωσή μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2021, 06:45:37 μμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:47:26 »

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5828 στις: Απρίλιος 25, 2021, 04:18:40 μμ »
Αυτό μπορεί να το κάνουν και σε αναπληρωτή και μόνιμο. Κατά βάθος αναγνωρίζουν τις δεξιότητες, τις γνώσεις και τον οργανωτικό τρόπο σκέψης του, αλλά θέλουν να τον μειώνουν απαξιώνοντας ακόμα και αυτά που κάνει πολύ καλά. Αυτό είναι ψυχολογικός πόλεμος και οι συντονισμένες επιθέσεις από τις κλίκες είναι mobbing. Τα καλά άτομα την υφίστανται αυτή τη συμπεριφορά και ας επιμένουν να τους αντιμετωπίζουν ως ηλίθιους και προβληματικούς!
Έτσι είναι αλλά...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2021, 06:39:35 μμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5829 στις: Απρίλιος 25, 2021, 04:34:07 μμ »
Επειδή η ευκολία με την οποία κάποιοι παραπέμπουν σε συμβούλους και συνδικαλιστές φαίνεται τόσο φυσική και αυτονόητη που φοβάμαι ότι έχω χάσει επεισόδια, υπάρχει ιστορικά καταγεγραμμένο περιστατικό όπου σύμβουλος (aka συντονιστής) ή συνδικαλιστής έχει λύσει ποτέ, εκούσια ή ακούσια, οποιοδήποτε πρόβλημα από αρχαιοτάτων χρόνων και δη χωρίς να δημιουργήσει άλλο τουλάχιστον διπλάσιο σε μέγεθος αυτού που έλυσε;

Καμιά ευκολία! Έγραψα ότι την απόφαση για το τι θα κάνει θα την πάρει η ίδια η συνάδελφος που γνωρίζει πρόσωπα και καταστάσεις και μόνο αν η σύμβουλος είναι συνεννοήσιμη θα μπορούσε να βοηθήσει σε συμβουλευτικό επίπεδο.
Ο καθένας γνωρίζει περιστατικά, ανάλογα με την εμπειρία του. Υπάρχουν πολλά περιστατικά και στα νεώτερα χρόνια αφού "σύμβουλος" και "συνδικαλιστής" δεν είναι ταυτόσημες έννοιες.
Η μόνη ευκολία που διαπιστώνω είναι η προσπάθεια ισοπέδωσης.   
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5830 στις: Απρίλιος 25, 2021, 04:42:21 μμ »
Πάντως να σας πω την αλήθεια, κ τελείως φιλικά γιατί αυτά που γράφω αφορούν κ τον άντρα μου, οπότε δεν τα λέω επικριτικά.

Πολλοί άνθρωποι βλέπουμε κ θελουμε το σωστό απλώς δεν το φωνάζουμε τόσο, δεν θελουμε εντάσεις κ βασικά δεν βγάζουμε ασυναίσθητα μια ανώτερη στάση έναντι των άλλων, πράγμα που αναγνωρίζω σε κάποια από αυτά τα μηνύματα κ το ξέρω από πρώτο χέρι ζώντας με άνθρωπο που φερεται έτσι. Υπάρχουν τρόποι να κάνουμε το σωστό χωρισ να διατυμπανίζουμε ότι εμείς είμαστε σωστοί κ οι άλλοι λάθος. Προφανώς έχετε δίκιο να σας εκνευρίζουν οι μη έντιμοι κ ύπουλοι ίσως συνάδελφοι, σκεφτείτε όμως μήπως αθελά σας έχετε προξενήσει εσείς κάποιες από τις αντιδράσεις. Αυτό το στιλ ότι όλοι ειναο εναντίον μου, φαίνεται κ λειτουργεί ανατροφοδοτικα σαν αυτοεκπληρούμενη προφητεία. λες κάτι, βλέπεις μια αντίδραση που δεν σ αρέσει, θίγεσαι, υπάρχει μια ψυχρότητα την οποία εσυ διογκώνεις, αρχίζεις να το δείχνεις, κ μετά εχεις δώσει πάτημα όντως να σε θεωρούν ιδιόρρυθμο κ προβληματικό. Το χω δει πολλάκις το έργο, έχω τσακωθεί άπειρες φορές με τον άντρα μου προσπαθώντας να τον κάνω να το καταλάβει αλλά μάταια, γι αυτό τα λέω μπας κ προφυλάξω άλλον άνθρωπο.

Σχετικά με τα μέτρα στο σχολείο σας, ή τα κανεις όλα λίμπα αφού δεν σε νοιάζει για του χρόνου, ή κοιτάς να είσαι τυπική εσυ κ περιμένεις να τελειώσει η χρονιά (εξάλλου θα έχουμε τόσα κρούσματα, πώς θα λειτουργούν τα σχολεία ένας θεός ξέρει...) Γενικα κανεις δεν έχει πάθει τίποτα υπηρεσιακό στην εκπαίδευση είτε είχε δίκιο  είτε είχε άδικο. Φόβος υπάρχει μόνο από γονείς που ίσως κινηθούν δικαστικά κ όχι υπηρεσιακά.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5831 στις: Απρίλιος 25, 2021, 04:46:03 μμ »
Έτσι ακριβώς.
Και ο σύμβουλος το ακριβώς θα κάνει για ένα διοικητικό θέμα;

Εδώ έχουμε πολλά θέματα, όχι μόνο ένα διοικητικό!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5832 στις: Απρίλιος 25, 2021, 04:49:40 μμ »
Εδώ έχουμε πολλά θέματα, όχι μόνο ένα διοικητικό!

Μα οι σύμβουλοι δεν κάνουν ούτε για αμιγώς παιδαγωγικά, θα κάνουν κάτι για ένα προβληματικό σχολείο που δεν είναι κ μοναδική περίπτωση;;; ούτε καν οι διευθυνστες εκπαίδευσης δεν κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5833 στις: Απρίλιος 25, 2021, 04:53:01 μμ »
Ο,τι κι αν γίνει και ό,τι κι αν σκέφτονται για εμένα πάντα θα λέω αυτό που θεωρώ σωστό και δίκαιο. Μετά από εμπειρία 15 ετών κατέληξα στο εξής συμπέρασμα:όσες φορές είπα την αλήθεια ή διεκδίκησα το δίκαιο,  ακόμα κι αν εκείνη τη στιγμή ξινισαν τα μούτρα τους αργότερα κατάλαβαν ότι έχω δίκιο κι άλλαξαν στάση ή τουλάχιστον δε με έριχναν σε αγγαρείες και πρόσεχαν τα λόγια τους,  με δύο λόγια από τη στάση που κρατά κάποιος κερδίζει το σεβασμό. Εξάλλου αυτό που με ενδιαφέρει είναι να με σέβονται οι μαθητές για αυτά που έχω να προσφέρω . Όσον αφορά τους συναδέλφους είναι αδύνατο να είμαστε αγαπητοί σε όλους!Λοιπόν πηγαίνοντας σε ένα σχολείο επιλέγεις ποιους θα συναναστρεφεσαι παρατηρώντας τους για καιρό και βγάζοντας συμπεράσματα για τον καθένα!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2021, 04:55:42 μμ από lasard »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5834 στις: Απρίλιος 25, 2021, 04:56:18 μμ »
Αυτό μπορεί να το κάνουν και σε αναπληρωτή και μόνιμο. Κατά βάθος αναγνωρίζουν τις δεξιότητες, τις γνώσεις και τον οργανωτικό τρόπο σκέψης του, αλλά θέλουν να τον μειώνουν απαξιώνοντας ακόμα και αυτά που κάνει πολύ καλά. Αυτό είναι ψυχολογικός πόλεμος και οι συντονισμένες επιθέσεις από τις κλίκες είναι mobbing. Τα καλά άτομα την υφίστανται αυτή τη συμπεριφορά και ας επιμένουν να τους αντιμετωπίζουν ως ηλίθιους και προβληματικούς!

Ναι αυτό ισχύει, προφανώς κι κομπλαρουν κ από άτομα με δεξιότητες κλπ, πάλι το λέω εκ πείρας, προσέξτε όμως μήπως τα ίδια τα άτομα αυτά κάπως το προκαλούν, δείχνοντας υπερβολική αυτοπεποίθηση ή τονίζοντας τα επιτεύγματα κ τις ικανότητες τους. ειλικρινα σας λέω έτσι είναι ο άντρας μου κ πραγματικά περναει άσχημα κάποιες φορές κ δεν κατακαβαιμω γιατί επιμένει να το κάνει. εγω έχω τα ίδια τυπικα προσόντα μαζί τιυ (ελαφρώς περισσότερε γις την ακρίβεια) αλλά οποίος δεν με ξέρει χρόνια δεν πρόκειται να μάθει από εμένα τίποτα για το αν έχω κάτι παραπάνω από πτυχίο, αν έχω δημοσιεύσεις, αν έχω ζήσει έξω, κ γενικα ο,τι άλλο έχω κάνει. Με τον άντρα μου αν μιλήσει σε δυο κενά, έχει πλήρες βιογραφικό. ε δεν θέλει κ πολύ μετά να σου κολλήσουν ταμπέλες.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5835 στις: Απρίλιος 25, 2021, 04:57:05 μμ »
Μα οι σύμβουλοι δεν κάνουν ούτε για αμιγώς παιδαγωγικά, θα κάνουν κάτι για ένα προβληματικό σχολείο που δεν είναι κ μοναδική περίπτωση;;; ούτε καν οι διευθυνστες εκπαίδευσης δεν κάνουν.

Από την εμπειρία μου έχω διαφορετική άποψη.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5836 στις: Απρίλιος 25, 2021, 05:02:33 μμ »
λες κάτι, βλέπεις μια αντίδραση που δεν σ αρέσει, θίγεσαι, υπάρχει μια ψυχρότητα την οποία εσυ διογκώνεις, αρχίζεις να το δείχνεις, κ μετά εχεις δώσει πάτημα όντως να σε θεωρούν ιδιόρρυθμο κ προβληματικό. Το χω δει πολλάκις το έργο, έχω τσακωθεί άπειρες φορές με τον άντρα μου προσπαθώντας να τον κάνω να το καταλάβει αλλά μάταια, γι αυτό τα λέω μπας κ προφυλάξω άλλον άνθρωπο.

. Εσπερε προσκυνώ! Ακριβώς όμως αυτό έχει συμβεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2021, 06:41:03 μμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5837 στις: Απρίλιος 25, 2021, 05:07:53 μμ »
. Εσπερε προσκυνώ! Ακριβώς όμως αυτό έχει συμβεί. Είναι απίστευτο πόσο σωστά το περιέγραψες. Ακριβώς αυτό! Άρα δεν θεωρείς ότι οι άλλοι είναι 100% λάθος και ας είναι ύπουλο. Έχεις και εσύ μερίδιο ευθύνης που τους χειρίζεσαι λογικά, ντρομπρα, έντιμα μεν, αλλά τελείως λάθος στην ουσία. Και το άλλο που είχες γράψει ότι άλλος συνάδελφος που αντιδρά θα το κάνει με χιούμορ και πιο ύπουλα, εξηγεί γιατί σε πολλά σχολεία που έχω δουλέψει οι διαφωνουντες δεν αντιμετωπιζονται όπως εγώ και ο σύζυγός σου. Εγώ και ο σύζυγός σου, τι ποσοστό θεωρείς ότι καταλαμβανουμε στο σχολείο; Και ποια θεωρείς ενδεδειγμένη συμπεριφορά στο σχολείο(όχι εκεί, το Σεπτέμβριο αλλού) ώστε και να μην αλλοιωθείς εντελώς ως χαρακτήρας(έντιμος, ευθύς, ειλικρινής) και να μην γίνεις ο αποδιοπομπαιος τράγος δημιουργώντας εναντίον σου στημένα σκηνικά συνάδελφοι; Μεγάλη κουβέντα ανοίξαμε, αλλά έχεις εμπειρία από το σύζυγο που αντιδρά ακριβώς όπως εγώ.

Θα σου στείλω πμ αργότερα για να μην βγαίνουμε εκτός.
Δεμ κατέχω κάποια απόλυτη αληθεθα βέβαια κ ο άντρας μου πχ θυμώνει μαζί μου όταν τιυ τα λέω. εγω είμαι τύπος που θέλει να τα έχει καλά με όλους, με την καλή έννοια, βασικά να περνάω απαρατηρητη. σκέφτομαι πολύ πριν μιλήσω κ όταν μιλάω συνήθως μετανιώνω. Οπότε άλλος μπορεί να πει ότι λέω ανοησθες ή ότι δεν είμαι σε κάτι καλύτερη αφού με το να μην παίρνω θέση συντηρώ καταστάσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159619
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 420
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.