*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 957631 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5810 στις: Απρίλιος 24, 2021, 05:26:14 μμ »
Κι εγώ ήθελα να σε ρωτήσω τι ακριβώς εννοείς όταν λες ότι δεν εφαρμόζεται άλλη οδηγία πλην της μάσκας, γιατί η αλήθεια είναι ότι αυτή είναι η μόνη εφαρμόσιμη οδηγία και μάλιστα όχι πλήρως, αφού για διάφορους λόγους, όπως φαγητό, κούραση, ακατάλληλες μάσκες που κρέμονται, κ.λπ. δεν εφαρμόζεται τελικά ούτε αυτό το μέτρο 100%. Τα διαφορετικά διαλείμματα τα έχω δει σε ελάχιστα σχολεία (κυρίως όταν συναυλίζονται διαφορετικά σχολεία και όχι στο ίδιο σχολείο) καθώς δεν βγαίνει το πρόγραμμα με τίποτα έτσι. Τα ανοιχτά παράθυρα εφαρμόζονται αλλά υπάρχουν σχολεία που δεν έχουν παράθυρα ή κρυώνουν οι μαθητές και μας παρακαλούν να τα κλείσουμε. Αποστάσεις είναι εκ των πραγμάτων αδύνατον να κρατηθούν με παιδιά ανά δύο στα θρανία...
Άρα προβληματίζομαι ως προς το τι θεωρείς επιπλέον οδηγίες που δεν εφαρμόζει το σχολείο σου. Κατά τα άλλα σαφώς και είναι παράνομο να μην σου επιτρέπουν να υπογράφεις τα πρακτικά. Θα έχει και το ίδιο το σχολείο πρόβλημα όχι απλά εσύ. Απορώ που δεν φοβούνται και οι ίδιοι τις επιπτώσεις από μια τέτοια παράνομη τακτική.
Δε φοβούνται γιατί απειλούν. Είναι χωριό γνωρίζονται με τους γονείς και αν πας να κουνηθείς την αμέσως επόμενη μέρα δέχεσαι ενόχληση από τους γονείς. Ότι δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου κλπ. Τα στημένα περιστατικά φοβάμαι, επειδή έχω ξεσκεπασει πράγματα. Την ευνοιοκρατια, τη μη τήρηση πρακτικών κλπ. Αν Έσπερος προκύψει θέμα στο σχολείο όλοι θα βγάλουν την ουρά τους απέξω. Αν καταγράψω τις διαφωνίες αυτές στο βιβλίο πρακτικών και στο ημερολόγιο σχολικής ζωής είμαι καλυμμένη σε κάποιο βαθμό; Σκέφτομαι μετά τις γιορτές να επικοινωνήσω με τη σύμβουλο. Ή να μην τα μπλέξω, να πάρω το ρίσκο, λίγες εβδομάδες είναι θα περάσουν έστω και με άγχος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:55 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5811 στις: Απρίλιος 24, 2021, 05:30:57 μμ »
Δε φοβούνται γιατί απειλούν. Είναι χωριό γνωρίζονται με τους γονείς και αν πας να κουνηθείς την αμέσως επόμενη μέρα δέχεσαι ενόχληση από τους γονείς. Ότι δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου κλπ. Τα στημένα περιστατικά φοβάμαι, επειδή έχω ξεσκεπασει πράγματα. Την ευνοιοκρατια, τη μη τήρηση πρακτικών κλπ. Αν Έσπερος προκύψει θέμα στο σχολείο όλοι θα βγάλουν την ουρά τους απέξω. Αν καταγράψω τις διαφωνίες αυτές στο βιβλίο πρακτικών και στο ημερολόγιο σχολικής ζωής είμαι καλυμμένη σε κάποιο βαθμό; Σκέφτομαι μετά τις γιορτές να επικοινωνήσω με τη σύμβουλο. Ή να μην τα μπλέξω, να πάρω το ρίσκο, λίγες εβδομάδες είναι θα περάσουν έστω και με άγχος;

Υποτίθεται ότι αν καταγράψεις κάποια διαφωνία είσαι καλυμμένος αλλά δεν ξέρω πώς λειτουργούν αυτά.

Όμως νομίζω ότι οι γονείς γενικα δεν νοιάζονται για τα μέτρα στα σχολεία γιατί θεωρούν ότι καταπιέζουν τα παιδιά τους.
Βροχή έπρεπε να πέφτουν οι καταγγελίες για όλα τα σχολεία της χώρας, είδες να γίνεται τίποτα; μόνο για τα σελφ τεστ ήξεραν να δέρνουν κ να μηνύουν.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5812 στις: Απρίλιος 24, 2021, 05:47:06 μμ »
Κοίτα τα χωριστά διαλείμματα είναι μια μπούρδα που μόνο προλβήματα δημιουργεί. Απλώς αν όντως προκύψει θέμα στο σχολείο, φαίενται ότι δεν έχετε ακολουθήσει τα τυπικά. Μόνο αυτό όμως, δεν είναι κάτι ουσιώδες και όποιος το σκέφτηκε απλώς δεν ξέρει τι σημαίνει σχολείο.

Για τον υποεύθυνο αποχώρησης δεν γνωρίζω γιατί απ ό,τι καταλαβαίνω είστε δημοτικό;
Εμείς έχουμε έναν εφημερευοντα στη μία πόρτα κ έναν στην άλλη αλλά τα παιδιά φεύογυν μόνα τους, οπότε δεν υπάρχει καθυστέρηση με την παραλαβή από γονείς κλπ. Μη νομίζες όμως ότι είναι κάποιος να τους κρατάει σε σει΄ρα να βγαίνουν ένας ένας με απόσταση, αν περιμένεις κάτι τέτοιο. Βέβαια καλύτερα να σου απαντήσει κ κάποιος από δημοτικό που εκεί γενικά οι εφημερίες είναι πιο αυστηρές.

και φυσικά συμφωνώ με jarvis για το διάλειμμ ακαι τον αερισμό της αίθσουας. είναι πολύ σβοαρό. δεν έχει λογική να αφήνεις παιδιά σε μια αίθουσα για συνεχόμενα 45λεπτα για να μην συνωστιστούν σε εξωτερικό χώρο. είναι ηλιίθιο βασικά.
Σε κανένα από τα δημοτικά που είμαι φέτος δεν υπάρχουν διαφορετικά διαλείμματα. Κάποια στιγμή που προσπάθησαν να το κάνουν, έγινε μπάχαλο, με κυριότερο πρόβλημα το ότι οι ειδικότητες μπαίνουν σε διάφορες τάξεις ή πηγαίνουν και σε άλλα σχολεία την ίδια μέρα. Όποιος το σκέφτηκε στο υπουργείο και το πρότεινε, είναι επιεικώς ηλίθιος και δεν έχει καμία πραγματική γνώση του τι συμβαίνει σε ένα σχολείο. Αυστηρή τήρηση των μέτρων σε επίπεδο αερισμού και καθαρισμού των τάξεων και να φοράνε ΟΛΟΙ τη μάσκα, το καταλαβαίνω (σε εμας το πρόβλημα είναι οι συνάδελφοι στο γραφείο που δεν την φοράνε). Εφημερεύων-υπεύθυνος αποχώρησης υπάρχει κάθε χρόνο, δεν βάλαμε κάποιον παραπάνω απ' αυτόν που ήταν ήδη χρεωμένος. Αν έχεις κάποια ένσταση, μπορείς να απαιτήσεις να καταγραφεί στο πρακτικό της συνεδρίασης, το οποίο όμως έτσι κι αλλιώς θα το υπογράψεις
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2021, 05:52:06 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5813 στις: Απρίλιος 24, 2021, 05:55:41 μμ »
Σε κανένα από τα δημοτικά που είμαι φέτος δεν υπάρχουν διαφορετικά διαλείμματα. Κάποια στιγμή που προσπάθησαν να το κάνουν, έγινε μπάχαλο, με κυριότερο πρόβλημα το ότι οι ειδικότητες μπαίνουν σε διάφορες τάξεις ή πηγαίνουν και σε άλλα σχολεία την ίδια μέρα. Όποιος το σκέφτηκε στο υπουργείο και το πρότεινε, είναι επιεικώς ηλίθιος και δεν έχει καμία πραγματική γνώση του τι συμβαίνει σε ένα σχολείο. Αυστηρή τήρηση των μέτρων σε επίπεδο αερισμού και καθαρισμού των τάξεων και να φοράνε ΟΛΟΙ τη μάσκα, το καταλαβαίνω (σε εμας το πρόβλημα είναι οι συνάδελφοι στο γραφείο που δεν την φοράνε). Εφημερεύων-υπεύθυνος αποχώρησης υπάρχει κάθε χρόνο, δεν βάλαμε κάποιον παραπάνω απ' αυτόν που ήταν ήδη χρεωμένος. Αν έχεις κάποια ένσταση, μπορείς να απαιτήσεις να καταγραφεί στο πρακτικό της συνεδρίασης, το οποίο όμως έτσι κι αλλιώς θα το υπογράψεις
Το απαιτώ αλλά δεν μου το δίνει να υπογράψω. Προφανώς γιατί δε θέλει να βγάλω εγώ την ουρά μου απέξω. Αν καταγράψω τις διαφωνίες μου για διαλείμματα και αποχώρηση, εκτελώντας κανονικά τις εφημερίες είμαι καλυμμένη αν γίνει κάτι;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2021, 05:58:15 μμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:55 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5814 στις: Απρίλιος 24, 2021, 06:04:28 μμ »
Όχι. Εφόσον είσαι εφημερία έχεις ευθύνη για ο, τι προκύψει, συμφωνείς δε συμφωνείς με την διαδικασία. Τι φοβάσαι ότι θα μπορούσε να συμβεί; Για ποιο πράγμα θέλεις να είσαι καλυμμένη;
Μία χρονιά αρνήθηκα να είμαι παρούσα στην αποχώρηση αν και έκανα την εφημερία μου κανονικά. Ο λόγος ήταν ότι παραδιδαμε τα παιδιά στα ταξί και αντί για τρία ταξί υπήρχαν δύο. 6,7 παιδιά σε  κάθε ταξί. Και πάλι δεν νομίζω ότι ήμουν καλυμμένη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2021, 06:11:49 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5815 στις: Απρίλιος 24, 2021, 06:14:26 μμ »
Όχι. Εφόσον είσαι εφημερία έχεις ευθύνη για ο, τι προκύψει, συμφωνείς δε συμφωνείς με την διαδικασία. Τι φοβάσαι ότι θα μπορούσε να συμβεί; Για ποιο πράγμα θέλεις να είσαι καλυμμένη;
Εκτελείς κανονικά εφόσον ο σύλλογος διδασκόντων δε συμφώνησε, αλλά δεν είσαι και εντελώς ξεκρεμαστη αν γίνει κάτι. Μεταβιβαζεται η ευθύνη κατά κάποιο τρόπο και ειδικά φέτος, από τη στιγμή που δεν εφαρμόζονται οι οδηγίες του υπουργείου περί διαφορετικών διαλειμματων. Επίσης, όσον αφορά την αποχώρηση θα απαιτήσω τη λίστα των μαθητών που φεύγουν με λεωφορείο, μόνοι τους κλπ. Τη ζήτησα και δεν μου την έδωσε πάλι. Είναι όλος ο σύλλογος διδασκόντων υπεύθυνος, αν συμβεί κάτι.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5816 στις: Απρίλιος 24, 2021, 10:55:44 μμ »

Πιστεύω ότι το βιβλίο πρακτικών θα σας το δώσει για υπογραφές στο τέλος της χρονιάς για να είναι έγκυρο και για να αποφύγει τις ενστάσεις, αφού θα έχουν τελειώσει όλα. Φαίνεται ότι πολλά δε γίνονται σωστά εκεί ή δε γίνονται καθόλου, ωστόσο την απόφαση για το τι θα κάνεις θα την πάρεις η ίδια επειδή γνωρίζεις πρόσωπα και καταστάσεις. Αν θεωρείς ότι η σύμβουλος είναι συνεννοήσιμη, μια επικοινωνία σε συμβουλευτικό επίπεδο πολύ πιθανό να σε βοηθήσει.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5817 στις: Απρίλιος 25, 2021, 02:16:59 πμ »
Πιστεύω ότι το βιβλίο πρακτικών θα σας το δώσει για υπογραφές στο τέλος της χρονιάς για να είναι έγκυρο και για να αποφύγει τις ενστάσεις, αφού θα έχουν τελειώσει όλα. Φαίνεται ότι πολλά δε γίνονται σωστά εκεί ή δε γίνονται καθόλου, ωστόσο την απόφαση για το τι θα κάνεις θα την πάρεις η ίδια επειδή γνωρίζεις πρόσωπα και καταστάσεις. Αν θεωρείς ότι η σύμβουλος είναι συνεννοήσιμη, μια επικοινωνία σε συμβουλευτικό επίπεδο πολύ πιθανό να σε βοηθήσει.
Μπράβο Τζακ!  Τους κατάλαβες! Ακριβώς αυτό νομίζω και εγώ. Θα μας ζητήσει να υπογράψουμε στο τέλος της χρονιάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2021, 06:44:08 μμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5818 στις: Απρίλιος 25, 2021, 09:57:43 πμ »
trofh gia skepsh καλημερα! Εγώ δεν καταλαβαίνω τι μπορουν να σου κάνουν, περα απο το να σπανε τα νεύρα. Εννοώ επί της ουσίας, πωςμπορουν να σου δημιουργήσουν προβλημα? Κ να σε κατηγορήσουν παλι ψευδώς, αυτό μπορεί να έχει συνέπειες? Αμφιβάλλω, αλλά δε γνωρίζω κ πολλα από σχετικούς νόμους. Κάνε ο, τι εσυ νιώθεις σωστό. Αν εισαι σε μικρό μέρος, πολυπιθανο ο διευθυντής σου να τα έχει καλά με τη διευθυνση κ με το συμβουλο, οποτε αν είναι τόσο σάπιοι κ αυτοί, πιθανως να μη βρεις συμμάχους. Μήπως να απευθυνοσουν κάπου ανώτερα, εκτός του μέρους όπου βρίσκεσαι?

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5819 στις: Απρίλιος 25, 2021, 10:23:59 πμ »
troph_gia_skepsh, καλημέρα.
Τη στιγμή που κάνεις τη δουλειά σου σωστά, μη σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι.
Έτσι κι αλλιώς, με τη νοοτροπία που περιγράφεις, αν κάνεις κάτι θα σου πουν γιατί το έκανες και αν δεν κάνεις γιατί δεν το έκανες.
Έχουμε ακόμα ενάμιση μήνα σχολείο. Πρόσεξε τον εαυτό σου και τους μαθητές σου στο επίπεδο που μπορείς, λαμβάνοντας όποια μέτρα περνούν από το χέρι σου, όπως κάνουμε όλοι μας. Αν τα βρεις σκούρα, επικοινώνησε με τη σύμβουλό σου (τι τους έχουμε;).
Του χρόνου προσπάθησε να είσαι αλλού.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2021, 10:27:35 πμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5821 στις: Απρίλιος 25, 2021, 11:21:25 πμ »
Οι εκκλησίες θα κάνουν μεγάλη ζημιά, ο συνωστισμός θα είναι τεράστιος μέσα κ έξω. Το καλό είναι πως οι πιο πολλοι ηλικιωμένοι, που πανε εκκλησία, ειναι εμβολιασμενοι. Εν τω μεταξυ, τα υποτιθέμενα μέτρα στις εκκλησίες θα πανε στον κουβά γιατί φοβάμαι ότι θα κοινωνησουν κάποιοι, οποτε τι να την κάνεις την μασκα, αστείο. Αν προσθεσεις κ το άνοιγμα mall, κέντρων αισθητικής, έχεις εκρηκτικό μείγμα.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5822 στις: Απρίλιος 25, 2021, 12:01:34 μμ »
Επειδή η ευκολία με την οποία κάποιοι παραπέμπουν σε συμβούλους και συνδικαλιστές φαίνεται τόσο φυσική και αυτονόητη που φοβάμαι ότι έχω χάσει επεισόδια, υπάρχει ιστορικά καταγεγραμμένο περιστατικό όπου σύμβουλος (aka συντονιστής) ή συνδικαλιστής έχει λύσει ποτέ, εκούσια ή ακούσια, οποιοδήποτε πρόβλημα από αρχαιοτάτων χρόνων και δη χωρίς να δημιουργήσει άλλο τουλάχιστον διπλάσιο σε μέγεθος αυτού που έλυσε;
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5823 στις: Απρίλιος 25, 2021, 12:03:01 μμ »
Επειδή η ευκολία με την οποία κάποιοι παραπέμπουν σε συμβούλους και συνδικαλιστές φαίνεται τόσο φυσική και αυτονόητη που φοβάμαι ότι έχω χάσει επεισόδια, υπάρχει ιστορικά καταγεγραμμένο περιστατικό όπου σύμβουλος (aka συντονιστής) ή συνδικαλιστής έχει λύσει ποτέ, εκούσια ή ακούσια, οποιοδήποτε πρόβλημα από αρχαιοτάτων χρόνων και δη χωρίς να δημιουργήσει άλλο τουλάχιστον διπλάσιο σε μέγεθος αυτού που έλυσε;

Έτσι ακριβώς.
Και ο σύμβουλος το ακριβώς θα κάνει για ένα διοικητικό θέμα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159873
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.