*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 947764 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6020 στις: Μάιος 21, 2021, 08:34:58 πμ »
Πράγματι, στο δικό μου σχολείο, 3 κρουσματα σε ένα τμήμα κ δεν έκλεισε γιατί είχε μεσολαβήσει το 48ωρο του Σ/κ!! Φανταστικό??
Στο δικο μου, που συνέβη το ιδιο ακριβως πράγμα, κλείσαμε για 10 μερες. Ειναι θεμα διευθυνσης του σχολειου, πόσο πιέζει
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2021, 04:56:16 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:46:17 »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6021 στις: Μάιος 21, 2021, 09:20:02 πμ »
Πράγματι, στο δικό μου σχολείο, 3 κρουσματα σε ένα τμήμα κ δεν έκλεισε γιατί είχε μεσολαβήσει το 48ωρο του Σ/κ!! Φανταστικό??
Έκλεισε όμως το τμήμα; Γιατί με τρία κρούσματα (τώρα πια 4) διάσπαρτα κλείνει το σχολείο, διότι φαίνεται ότι υπάρχει διασπορά.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6022 στις: Μάιος 21, 2021, 12:09:56 μμ »
Έκλεισε όμως το τμήμα; Γιατί με τρία κρούσματα (τώρα πια 4) διάσπαρτα κλείνει το σχολείο, διότι φαίνεται ότι υπάρχει διασπορά.

Δεν κλείνει πια αυτόματα. Αναλόγως αν η διασπορά θεωρηθεί ενδο- ή εξωσχολική. Σ εμάς ανακλήθηκε απόφαση κλεισίματος πχ κ έμειναν κλειστά μόνο τα τμήματα με κρουσμα.

Η λογική είναι πλέον να αποφευχθούν κλεισιματα κ μάλλον κ μαζικές καραντίνες μαθητών. Λογική του παραλογου, αλλά δεν έχουν άλλη επιλογή για να μην καταλήξουν σε φιάσκο οι πανελλήνιες. Εξάλλου αν πάνε οκ οι εξετάσεις, δεν θα κατηγορήσει κανεις τα σχολεία για διασπορά. Θα ρίξουν αλλού το φταίξιμο...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6023 στις: Μάιος 21, 2021, 01:58:56 μμ »
Παράθεση
Δεν κλείνει πια αυτόματα. Αναλόγως αν η διασπορά θεωρηθεί ενδο- ή εξωσχολική. Σ εμάς ανακλήθηκε απόφαση κλεισίματος πχ κ έμειναν κλειστά μόνο τα τμήματα με κρουσμα.
Αυτή την απόφαση ανάκλησης την πήρε ο ΕΟΔΔΥ ή ο διευθυντής Β/θμιας;

Εμείς έχουμε ένα κλειστό τμήμα, που δεν αναφέρεται ακόμη στο σάιτ του Υπουργείου. Μαθαίνουμε ότι πολλά παιδιά του κλειστού τμήματος έχουν πυρετό!!! Δεν πρέπει να κλείσει όλο το σχολείο; Πρόκειται για ενδοσχολική μετάδοση σαφώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2021, 02:20:14 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:46:17 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6024 στις: Μάιος 21, 2021, 03:28:24 μμ »
Στο τέλος, αν δεν βρεθούν θετικοί το 50% των μαθητών, δεν θα κλείνει ούτε καν τμήμα..
Κατά τα άλλα η κυβέρνηση έχει σχεδιασμό και οργάνωση, όχι αστεία!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6025 στις: Μάιος 21, 2021, 03:41:29 μμ »
Η διεύθυνση συμφώνησε... προφορικά, κάποιοι όμως αντιδράσαμε σθεναρά για προφανείς λόγους και τελικά δεν έγινε ο περίπατος.

   ε ναι, αλλωστε οι ενδορφινες και η χαρα στη ζωή βλάπτει την υγεια...... καλα κανατε βρε, καθίστε μέσα να γλιτώσετε!!!!
 

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1018
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6026 στις: Μάιος 21, 2021, 03:45:05 μμ »
Έκλεισε όμως το τμήμα; Γιατί με τρία κρούσματα (τώρα πια 4) διάσπαρτα κλείνει το σχολείο, διότι φαίνεται ότι υπάρχει διασπορά.
Δεν έκλεισε! Επειδή τα παιδια βρέθηκαν θετικά Κυριακή, θεωρήθηκε λανθασμένα πως το κρίσιμο 48ωρο που ήταν μεταδοτικα,πριντην έναρξη συμπτωμάτων, ήταν ΣΚ.
Μπορεί κάλλιστα βέβαια να ήταν θετικά από παρασκευη πχ κ άρα να μετέδιδαν από τεταρτη.
Κοροϊδία γενικώς νομιζω γιατί θέλουν όντως να αποφυγουν κλεισίματα/καραντινες..

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1018
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6027 στις: Μάιος 21, 2021, 03:46:55 μμ »
Δεν έκλεισε! Επειδή τα παιδια βρέθηκαν θετικά Κυριακή, θεωρήθηκε λανθασμένα πως το κρίσιμο 48ωρο που ήταν μεταδοτικα,πριντην έναρξη συμπτωμάτων, ήταν ΣΚ.
Μπορεί κάλλιστα βέβαια να ήταν θετικά από παρασκευη πχ κ άρα να μετέδιδαν από τεταρτη.
Κοροϊδία γενικώς νομιζω γιατί θέλουν όντως να αποφυγουν κλεισίματα/καραντινες..
Κ τα τρία ασυμπτωματικά είναι διευκρινίζω.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6028 στις: Μάιος 24, 2021, 04:20:45 μμ »
https://porto-rafti.gr/%ce%b1%ce%bd%ce%b1%ce%ba%ce%bf%ce%b9%ce%bd%cf%8e%ce%b8%ce%b7%ce%ba%ce%b1%ce%bd-%ce%bd%ce%ad%ce%b5%cf%82-%ce%b7%ce%bc%ce%b5%cf%81%ce%bf%ce%bc%ce%b7%ce%bd%ce%af%ce%b5%cf%82-%ce%bb%ce%ae%ce%be%ce%b7/?fbclid=IwAR1DzjRTHAk_-qe-OGJ_AAe-dFlfKtuYbJEmo8rKLUGxALiE-xHlrUegG2E

ρίζεται ως ημερομηνία λήξης των μαθημάτων του διδακτικού έτους 2020-2021 των ημερησίων και εσπερινών Γυμνασίων, Ειδικών Γυμνασίων, ημερησίων και εσπερινών Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων, Ειδικών Λυκείων και Ενιαίων Ειδικών Επαγγελματικών Γυμνασίων-Λυκείων (δημόσιων και ιδιωτικών) της χώρας, η 11η Ιουνίου 2021, ημέρα Παρασκευή. Για τη Γ’ τάξη των ημερησίων και εσπερινών Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων, Ειδικών Λυκείων και Ενιαίων Ειδικών Επαγγελματικών Λυκείων (δημόσιων και ιδιωτικών) της χώρας, ως ημερομηνία λήξης των μαθημάτων του διδακτικού έτους 2020 – 2021 ορίζεται η 2α Ιουνίου 2021, ημέρα Τετάρτη. Η παρούσα Απόφαση να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Η ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
Πηγή άρθρου: Ανακοινώθηκαν νέες ημερομηνίες λήξης μαθημάτων στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση | porto-rafti

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6029 στις: Μάιος 26, 2021, 11:02:43 πμ »
Kαλημέρα σας, τι συμβαίνει με τις συνεδριάσεις του συλλόγου διδασκόντων, γίνονται διαδικτυακά ή δια ζώσης; το ΦΕΚ της 13ης Μαϊου αναφέρει στη σελίδα 5 ότι οι συνεδριάσεις των συλλογικών οργάνων στον δημόσιο τομέα γίνονται διαδικτυακά , εφόσον συμμετέχουν πάνω από 7 άτομα.
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6030 στις: Μάιος 26, 2021, 04:11:52 μμ »
Kαλημέρα σας, τι συμβαίνει με τις συνεδριάσεις του συλλόγου διδασκόντων, γίνονται διαδικτυακά ή δια ζώσης; το ΦΕΚ της 13ης Μαϊου αναφέρει στη σελίδα 5 ότι οι συνεδριάσεις των συλλογικών οργάνων στον δημόσιο τομέα γίνονται διαδικτυακά , εφόσον συμμετέχουν πάνω από 7 άτομα.

Αυτό το έχω απορία. πολλοί διευθυντές επικαλούνται ότι δεν είναι ειδικά για τ σχολεία αυτό. ο δικός μας το έχει ξεκαθαρίσει... βέβαια πέρασαν δυο βδομαδες χωρίς συνεδρίαση κ ανησυχώ!!! όμως θα γίνει συμβούλιο τάξης για μαθητες με αποβολές, δια ζώσης...

Αποσυνδεδεμένος disappointed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6031 στις: Μάιος 26, 2021, 04:21:40 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
έχω μια ερώτηση για τους συναδέλφους, όποιος μπορεί να βοηθήσει...
Δεν είναι άμεσα σχετική με το θέμα, οπότε ας με συγχωρήσουν οι διαχειριστές, αλλά ενδεχομένως κάποιοι μπορεί να έχουν παρόμοια εμπειρία.
Στο σχολείο μου υπάρχει θετικό κρούσμα και μάλλον θα μπω σε καραντίνα (επειδή δίδαξα 1 ώρα τη μέρα τις τελευταίες 48 ώρες). Όμως τη Δευτέρα έχω τη δεύτερη δόση του εμβολίου.
Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2021, 04:26:56 μμ από science_teacher »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6032 στις: Μάιος 26, 2021, 04:30:56 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
έχω μια ερώτηση για τους συναδέλφους, όποιος μπορεί να βοηθήσει...
Δεν είναι άμεσα σχετική με το θέμα, οπότε ας με συγχωρήσουν οι διαχειριστές, αλλά ενδεχομένως κάποιοι μπορεί να έχουν παρόμοια εμπειρία.
Στο σχολείο μου υπάρχει θετικό κρούσμα και μάλλον θα μπω σε καραντίνα (επειδή δίδαξα 1 ώρα τη μέρα τις τελευταίες 48 ώρες). Όμως τη Δευτέρα έχω τη δεύτερη δόση του εμβολίου.
Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

πω πω αυτό ήταν ο εφιάλτης μου μέχρι να κάνω τη 2η...
κουράγιο, σε καταλαβαίνω πώς θα νιώθεις..
δεν γνωριζω κάτι, ρωτά ή στον εοδυ ή στο εμβολιαστικο κέντρο.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1018
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6033 στις: Μάιος 26, 2021, 05:04:53 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,
έχω μια ερώτηση για τους συναδέλφους, όποιος μπορεί να βοηθήσει...
Δεν είναι άμεσα σχετική με το θέμα, οπότε ας με συγχωρήσουν οι διαχειριστές, αλλά ενδεχομένως κάποιοι μπορεί να έχουν παρόμοια εμπειρία.
Στο σχολείο μου υπάρχει θετικό κρούσμα και μάλλον θα μπω σε καραντίνα (επειδή δίδαξα 1 ώρα τη μέρα τις τελευταίες 48 ώρες). Όμως τη Δευτέρα έχω τη δεύτερη δόση του εμβολίου.
Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;
Με μια ώρα δε νομίζω να μπαίνεις καραντίνα. Εκτός από τα τυπικά, επί της ουσίας: αν φόραγες καλή μάσκα κ σωστά κ αν είχατε καλό αερισμο, εγώ δεν θα ανησυχούσα.Ειδικα μέ μια δόση εμβολίου, πριν κανα 2βδομαδο καταλαβαίνω. Πιθανό να εχεις ήδη επαρκες επιπεδο ανοσίας.
Όμως το σωστό είναι να κάνεις μοριακό, 24 ώρες πριν το εμβόλιο, με την προυποθεση ότι έχουν περασει τουλάχιστον 5 24ωρα από την τελευταία επαφή με το κρουσμα. Ρωτα φυσικά γιατρό να σε καθοδηγήσει..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.