*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 436403 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #266 στις: Μάρτιος 21, 2020, 11:20:22 πμ »
Ναι, όντως θα πάρει χρόνο όλο αυτό, αλλά αυτή δεν είναι μια πρωτόγνωρη κατάσταση για την ανθρωπότητα. Υπήρχε η ισπανική γρίπη, π.χ. πριν 100 χρόνια, υπήρχε η λέπρα, υπήρχε η φυματίωση.... Έχουν χαθεί μέλη της οικογένειάς μου από την ισπανική γρίπη και όταν το λέω με κοιτάνε σαν να είμαι ούφο!!! Παρ΄ όλα αυτά, όλα ξεχάστηκαν. Ούτε μια αναφορά σε σχολικά βιβλία, τίποτα. Τα ξεχάσαμε και νομίσαμε ότι είμαστε άτρωτοι...
Τώρα, η μετακίνηση στα χωριά έχει κάποια βάση με την έννοια να πάω να γλιτώσω από την Αθήνα. Αλλά... εκεί θα αρχίσουν τις βόλτες στην θάλασσα, στα βουνά, θα πηγαίνουν στα τοπικά σουπερμάρκετ, θα μεταδώσουν τον ιό στους παππούδες και τις γιαγιάδες! Απαγόρευση κυκλοφορίας χθες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:30:55 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #267 στις: Μάρτιος 21, 2020, 11:21:39 πμ »
Πέρα από τις συζητήσεις σχετικά με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, την παρουσία των εκπαιδευτικών στα σχολεία κ.α τίθεται ένα σοβαρό ερώτημα.
Πόσο χρόνο θα πάρει να ξαναβρεί η ζωή τους ρυθμούς που είχε πριν από την πανδημία;
Ας υποθέσουμε ότι αύριο έχουμε μηδενικά κρούσματα και ότι τα μέτρα αρχίζουν σταδιακά να φεύγουν. Είναι κανείς που πιστεύει ότι οι άνθρωποι θα ξεχυθούν στις καφετέριες  και τις παραλίες όπως πριν; Οτι θα πάνε διακοπές με την ίδια διάθεση και "ανεμελιά" όπως πριν; Ότι θα σταμάτήσουν να φοράνε μάσκες και γάντια; Ότι οι μάσκες θα πανε πάλι 10 λεπτά η μία; Ότι δεν θα αποθηκέυουν τρόφιμα και δεν θα ψάχνουν με μανία αντισηπτικά; Ότι θα κυκλοφορούν χωρίς να κρατούν αποστάσεις; Ότι, ότι ........ Ακόμα και όταν θα έχει βρεθεί το εμβόλιο πιστεύει κανείς ότι η ζωή θα γίνει όπως ήταν πριν;
Γνώμη μου είναι ότι η κρίση αυτή θα αλλάξει την ζωή μας δραματικά για πολύ μεγάλο χρονικό διαστημα - τουλάχιστον μια 5ετία από τη στιγμή που θα έχει βρεθεί το έμβόλιο ή που θα έχει ¨εξαφανιστεί" ο ιός. Βεβαία αυτό που προέχει τώρα είναι να βγούμε από αυτό το χωρίς φως τούνελ που έχουμε στριμωχτεί όλοι κρατώντας πάντα απόσταση 2 m μεταξύ μας.

Η δική μου γνώμη, είναι ότι δε θα αργήσει η στιγμή που ορισμένοι θα "ευγνωμονούν" την πανδημία, επειδή θα επιμορφωθουν οι εκπαιδευτικοί στην τηλεκπαίδευση. Επομένως δε θα είναι απαραίτητη η παρουσία τους στο σχολείο. Οι μαθητές θα "γλιτώσουν" από το πρωινό ξύπνημα και θα διαβάζουν;;;, όποτε και αν θέλουν.
Γενικότερα, η εγκαθίδρυση της δικτατορίας του "κορωνοιου" στα πλαίσια του βιολογικού πολέμου, εξυπηρετεί ιδιαιτέρως τους Ευρωπαίους ηγέτες σε πολλά επίπεδα (το μόνο τους πρόβλημα θα είναι η κατάρρευση του συστήματος υγείας).
Στα... "υπέρ" επίσης, υπάρχει το γεγονός ότι θα "γλιτώσει" το ελληνικό κράτος από αρκετές συντάξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2020, 11:30:19 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #268 στις: Μάρτιος 21, 2020, 12:18:30 μμ »
Η δική μου γνώμη, είναι ότι δε θα αργήσει η στιγμή που ορισμένοι θα "ευγνωμονούν" την πανδημία, επειδή θα επιμορφωθουν οι εκπαιδευτικοί στην τηλεκπαίδευση. Επομένως δε θα είναι απαραίτητη η παρουσία τους στο σχολείο. Οι μαθητές θα "γλιτώσουν" από το πρωινό ξύπνημα και θα διαβάζουν;;;, όποτε και αν θέλουν.
Γενικότερα, η εγκαθίδρυση της δικτατορίας του "κορωνοιου" στα πλαίσια του βιολογικού πολέμου, εξυπηρετεί ιδιαιτέρως τους Ευρωπαίους ηγέτες σε πολλά επίπεδα (το μόνο τους πρόβλημα θα είναι η κατάρρευση του συστήματος υγείας).
Στα... "υπέρ" επίσης, υπάρχει το γεγονός ότι θα "γλιτώσει" το ελληνικό κράτος από αρκετές συντάξεις.
Καλά που δεν ζούμε στον Μεσαίωνα! Θα μας είχες κάψει, συναδέλφισσα. Προτείνω να αφήσετε τη συνωμοσιολογία που σας κάνει να φαίνεσθε τουλάχιστον "ψεκασμένους" και να το ρίξετε στη δουλειά, στην η- επικοινωνία, στη θέαση θεατρικών παραστάσεων και τόσων άλλων ωραίων που κυκλοφορούν πλέον ελεύθερα στο διαδίκτυο.

Εγώ αν ήμουν Υπουργός Παιδείας θα έβγαινα και θα έλεγα στην κοινωνία: "Με συγχωρείτε, αυτοί μου τύχανε με αυτούς θα εργαστώ! Υπομονή! Δεν έχω προλάβει να κάνω αξιολόγηση ούτε ξέρω με ποιους τρόπους προσελήφθησαν όλοι αυτοί οι άνθρωποι ούτε τι προσόντα έχουν. Υπόσχομαι ότι θα μάθω..."

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #269 στις: Μάρτιος 21, 2020, 12:49:25 μμ »
Καλά που δεν ζούμε στον Μεσαίωνα! Θα μας είχες κάψει, συναδέλφισσα. Προτείνω να αφήσετε τη συνωμοσιολογία που σας κάνει να φαίνεσθε τουλάχιστον "ψεκασμένους" και να το ρίξετε στη δουλειά, στην η- επικοινωνία, στη θέαση θεατρικών παραστάσεων και τόσων άλλων ωραίων που κυκλοφορούν πλέον ελεύθερα στο διαδίκτυο.

Εγώ αν ήμουν Υπουργός Παιδείας θα έβγαινα και θα έλεγα στην κοινωνία: "Με συγχωρείτε, αυτοί μου τύχανε με αυτούς θα εργαστώ! Υπομονή! Δεν έχω προλάβει να κάνω αξιολόγηση ούτε ξέρω με ποιους τρόπους προσελήφθησαν όλοι αυτοί οι άνθρωποι ούτε τι προσόντα έχουν. Υπόσχομαι ότι θα μάθω..."

"Ψεκασμένοι" είναι όσοι "χωνεύουν αμάσητα", όσα παραμύθια τους "σερβίρουν". Αυτοί ναι! Ζουν στο Μεσαίωνα.
Προτείνω να... συνεργαστείς , αν δεν το πράττεις ήδη, με το υπουργείο παιδείας. Είμαι σίγουρη ότι θα συμφωνήσουν μαζί σου τα στελέχη του (ίσως να είναι και πιο μετριοπαθή).
Υ.Γ Εσύ συνάδελφε, ασχολήσου με την τηλεκπαίδευση, για να μας ... διδάξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2020, 12:56:48 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:30:55 »

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #270 στις: Μάρτιος 21, 2020, 01:03:17 μμ »
Πέρα από τις συζητήσεις σχετικά με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, την παρουσία των εκπαιδευτικών στα σχολεία κ.α τίθεται ένα σοβαρό ερώτημα.
Πόσο χρόνο θα πάρει να ξαναβρεί η ζωή τους ρυθμούς που είχε πριν από την πανδημία;
Ας υποθέσουμε ότι αύριο έχουμε μηδενικά κρούσματα και ότι τα μέτρα αρχίζουν σταδιακά να φεύγουν. Είναι κανείς που πιστεύει ότι οι άνθρωποι θα ξεχυθούν στις καφετέριες  και τις παραλίες όπως πριν; Οτι θα πάνε διακοπές με την ίδια διάθεση και "ανεμελιά" όπως πριν; Ότι θα σταμάτήσουν να φοράνε μάσκες και γάντια; Ότι οι μάσκες θα πανε πάλι 10 λεπτά η μία; Ότι δεν θα αποθηκέυουν τρόφιμα και δεν θα ψάχνουν με μανία αντισηπτικά; Ότι θα κυκλοφορούν χωρίς να κρατούν αποστάσεις; Ότι, ότι ........ Ακόμα και όταν θα έχει βρεθεί το εμβόλιο πιστεύει κανείς ότι η ζωή θα γίνει όπως ήταν πριν;
Γνώμη μου είναι ότι η κρίση αυτή θα αλλάξει την ζωή μας δραματικά για πολύ μεγάλο χρονικό διαστημα - τουλάχιστον μια 5ετία από τη στιγμή που θα έχει βρεθεί το έμβόλιο ή που θα έχει ¨εξαφανιστεί" ο ιός. Βεβαία αυτό που προέχει τώρα είναι να βγούμε από αυτό το χωρίς φως τούνελ που έχουμε στριμωχτεί όλοι κρατώντας πάντα απόσταση 2 m μεταξύ μας.

  Η ζωή αγαπητέ ΔΕΝ πρεπει να είναι πλεον όπως πριν. Καναμε μεγάλο κακό στον πλανήτη, ήμασταν επιφανειακοί αφού σουλατσέρναμε με ενα καφε στο χέρι ή παρατου΄σαμε το σώμα μας με τις ωρες στην καρεκλα της καφετεριας χωρίς νόημα, κατακλύζαμε τις παραλίες μολύνοντάς τις, ημασταν αγενεις αφου ημασταν σε αποσταση αναπνοης απο τον αλλο που προπορευόταν  στο ταμειο της τραπεζας ή του σουπερ μαρκετ, καταπαντώντας κάθε προσωπικό χώρο λες και αν τον πλησιαζαμε τοσο κοντα θα εξυπηρετουμασταν νωριτερα... θελεις να συνεχίσω τη λίστα; Ημασταν βάρβαροι και ας παρουμε το μαθημα μας εστω και τοσο ακραια, να αποκτησει η ζωη αλλο νοημα, κοντα στη φυση χωρις τις υπερβολες του αστικου τροπου ζωης.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #271 στις: Μάρτιος 21, 2020, 01:10:45 μμ »
Παράθεση
Εγώ αν ήμουν Υπουργός Παιδείας θα έβγαινα και θα έλεγα στην κοινωνία: "Με συγχωρείτε, αυτοί μου τύχανε με αυτούς θα εργαστώ! Υπομονή! Δεν έχω προλάβει να κάνω αξιολόγηση ούτε ξέρω με ποιους τρόπους προσελήφθησαν όλοι αυτοί οι άνθρωποι ούτε τι προσόντα έχουν. Υπόσχομαι ότι θα μάθω..."

Διαφωνώ καθέτως με αυτή την άποψη, υποτιμά έναν κλάδο ολόκληρο. Δηλαδή μόνο οι εκπαιδευτικοί είναι οι άχρηστοι; Ναι, υπάρχουν άχρηστοι για πολλούς και διάφορους λόγους, υγείας, π.χ. Αλλά είναι υπερβολή να λες ""Με συγχωρείτε, αυτοί μου τύχανε με αυτούς θα εργαστώ! Υπομονή! Δεν έχω προλάβει να κάνω αξιολόγηση ούτε ξέρω με ποιους τρόπους προσελήφθησαν όλοι αυτοί οι άνθρωποι ούτε τι προσόντα έχουν. Υπόσχομαι ότι θα μάθω...".
Εγώ προσωπικά ξέρω πώς προσελήφθησαν και οι πριν από μένα και η φουρνιά μου, οι τελευταίοι διοριστέοι του γραπτού ΑΣΕΠ. Αν δεν ξέρει η Υπουργός, να της τα πω εγώ. Ξέρω ότι η επιμόρφωση στην πληροφορική ήταν εθελοντική και όχι αναγκαστική. Οπότε; Ποιος έχει την ευθύνη;;

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #272 στις: Μάρτιος 21, 2020, 01:27:09 μμ »
Διαφωνώ καθέτως με αυτή την άποψη, υποτιμά έναν κλάδο ολόκληρο. Δηλαδή μόνο οι εκπαιδευτικοί είναι οι άχρηστοι; Ναι, υπάρχουν άχρηστοι για πολλούς και διάφορους λόγους, υγείας, π.χ. Αλλά είναι υπερβολή να λες ""Με συγχωρείτε, αυτοί μου τύχανε με αυτούς θα εργαστώ! Υπομονή! Δεν έχω προλάβει να κάνω αξιολόγηση ούτε ξέρω με ποιους τρόπους προσελήφθησαν όλοι αυτοί οι άνθρωποι ούτε τι προσόντα έχουν. Υπόσχομαι ότι θα μάθω...".
Εγώ προσωπικά ξέρω πώς προσελήφθησαν και οι πριν από μένα και η φουρνιά μου, οι τελευταίοι διοριστέοι του γραπτού ΑΣΕΠ. Αν δεν ξέρει η Υπουργός, να της τα πω εγώ. Ξέρω ότι η επιμόρφωση στην πληροφορική ήταν εθελοντική και όχι αναγκαστική. Οπότε; Ποιος έχει την ευθύνη;;
Επειδή είμαι τόσο ειλικρινής φαίνεται δεν θα εκλεγώ ποτέ. Οπότε μην ανησυχείς! Ωστόσο με όσα γράφονται εδώ μέσα, πραγματικά είναι πολύ φιλικοί προς εμάς οι "ηγέτες" του Υπουργείου.
Ας μείνουμε υγιείς, τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #273 στις: Μάρτιος 21, 2020, 01:37:59 μμ »
. (delete)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2020, 01:42:38 μμ από Landau »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #274 στις: Μάρτιος 21, 2020, 02:07:50 μμ »
Λατρεύω τον/την e-Τζουρα! Φοβερός/ή τύπος/τύπισσα!

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #275 στις: Μάρτιος 21, 2020, 02:16:42 μμ »
   Η ιδιωτική εκπαίδευση το έλυσε το πρόβλημα μέσα σε λίγες μέρες. Οι καθηγητές απέκτησαν skype και πίνακα σεμιναρίων, οι μαθητές skype και τα μαθήματα γίνονται διαδικτυακά. Η δημόσια εκπαίδευση για άλλη μια φορά είναι ουραγός των εξελίξεων, και ουραγός του δημοσίου, καθώς ο τομέας της υγείας φαίνεται να δουλεύει σωστά. Ο βασικός λόγος είναι ότι το υπουργείο δεν εξανάγκαζει όλους τους καθηγητές να εφαρμόσουν τη μέθοδο που εφαρμόζουν τα φροντιστήρια, λέγοντας ή κα΄νεις μάθημα διαδικτυακά και παίρνεις κανονικό μισθό, ή δεν κάνεις και παίρνεις το 800αρι για 1,5 μήνα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #276 στις: Μάρτιος 21, 2020, 02:26:15 μμ »
anpapath86, αν εγώ εφαρμόσω το skype και όχι την πλατφόρμα του Υπουργείου, θα βρω τον μπελά μου. Θα θεωρηθεί ότι παρακάμπτω τις προφορικές έστω εντολές και κάνω του κεφαλιού μου. Οπότε θα μου κάνουν μια ωραία αναφορά. Οπότε το Υπουργείο με αναγκάζει να είμαι πίσω από τις εξελίξεις προς όφελος του ιδιωτικού τομέα. Αναρωτιέστε το γιατί; Εγώ όχι.
Σημείωση: προσπαθώ εδώ και ώρα να μπω για να ανεβάσω ασκήσεις και με "πετάει" έξω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2020, 02:27:46 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #277 στις: Μάρτιος 21, 2020, 02:33:04 μμ »
anpapath86, αν εγώ εφαρμόσω το skype και όχι την πλατφόρμα του Υπουργείου, θα βρω τον μπελά μου. Θα θεωρηθεί ότι παρακάμπτω τις προφορικές έστω εντολές και κάνω του κεφαλιού μου. Οπότε θα μου κάνουν μια ωραία αναφορά. Οπότε το Υπουργείο με αναγκάζει να είμαι πίσω από τις εξελίξεις προς όφελος του ιδιωτικού τομέα. Αναρωτιέστε το γιατί; Εγώ όχι.
Σημείωση: προσπαθώ εδώ και ώρα να μπω για να ανεβάσω ασκήσεις και με "πετάει" έξω.
Μα θέμα του υπουργείου είναι το να επιτρέψει το skype. Από εκεί και πέρα, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας, οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί θέλουν απλά να κάθονται αυτόν τον καιρό.

Αποσυνδεδεμένος kathigitis1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό.
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #278 στις: Μάρτιος 21, 2020, 02:36:25 μμ »
@ anpapath86 {και λοιπούς κατήγορους κατά το δοκούν....}
Μάλλον δεν εχεις διαβάσει, όχι μελετήσει, τις οδηγίες του υπουργείου.
Διάβασες κάπου στις οδηγίες του υπουργείου για τον πίνακα σεμιναρίων και τον τρόπο απόκτησης του;
Βοήθησε να βγούμε όλοι μαζί από την κρίση και μην μας προβοκάρεις.


Λίγη ντροπή και αυτοσυγκράτηση εκ μέρους σου δεν θα έβλαπτε.
Μα θέμα του υπουργείου είναι το να επιτρέψει το skype. Από εκεί και πέρα, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας, οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί θέλουν απλά να κάθονται αυτόν τον καιρό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2020, 02:53:54 μμ από kathigitis1 »
Από τα μικροπράγματα καταλαβαίνουμε καλύτερα τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου. Γιατί στα μεγάλα είναι πιο προσεκτικός και κρύβεται.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #279 στις: Μάρτιος 21, 2020, 02:51:03 μμ »
@ anpapath86 και καναδυό ακόμα ευσυνείδητοι καθηγηταράδες και δάσκαλοι-ταγοί, μην είστε τόσο φωτεινά παραδείγματα, μας τυφλώσατε....Και σε τελική ανάλυση, κάντε ο,τι ευχαριστεί την υπέροχη ψυχή σας, κι αφήστε εμάς τους τεμπέληδες, να είμαστε...αλλιώς.
Με εκτίμηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.