*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 436401 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #490 στις: Απρίλιος 09, 2020, 11:25:42 πμ »
Βρε παιδιά, με συγχωρείτε, αλλά μόνο εγώ δεν καταλαβαίνω τι γράφει αυτός ο evapore;
Πρέπει να είναι πολύ μπροστά ο τύπος! Μα, γιατί να μην μπορώ να είμαι κι εγώ έτσι;;; Ή μάλλον, άσε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:53 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #491 στις: Απρίλιος 09, 2020, 11:28:18 πμ »
Sapore οι εβπ διοριστηκαν και πήραν και μισθό και εσύ συνεχίζεις να λες ότι δεν έγιναν διορισμοι. Τι θα τους απολύσει?

Ανέμενε.
Πολλά που "φαίνονται", στην πραγματικότητα δεν "είναι".

Αλλά, σίγουρα αυτή η απάντησή μου ΔΕ σε ικανοποιεί : Το καταλαβαίνω.

Ό,τι έχω γράψει ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ.

Πάω για "μάθημα", όμως, τώρα ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ.

1 ΜΟΝΟ: Η ελπίδα μας (των Homo Sapiens) γίνεται σχεδόν ΠΑΝΤΑ και "πραγματικότητα", ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Αποστασιοποιηθείτε.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #492 στις: Απρίλιος 09, 2020, 11:29:56 πμ »
Πας για μάθημα; Τι, έχεις και μαθητές; Τα παιδάκια, τα καημένα...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #493 στις: Απρίλιος 09, 2020, 11:30:29 πμ »
Yπομονή διαθέτω. (Η λέξη ''συνάδελφε'' απο μόνη της είναι μια σκέτη ανατριχίλα). Δεν διαχωρίζω τους καθηγητές σε αναπληρωτές ή μονιμους. Δεν ισχυρίστηκα οτι πληρώνεσαι για να κάθεσαι. Αυτά είναι λόγια δικά σου. Εσύ όμως και όσοι (για μένα φαίνεται περίεργο, μπορεί να φταίω εγώ, ομως) είστε μόνιμοι, ταυτίζεστε μόνο με όσους λένε οτι δεν πρέπει να ανοίξουν τα σχολεία. Εσύ δείχνεις να είσαι ανυπόμονη, εσύ βιάζεσαι να προεξοφλήσεις το κλείσιμο των σχολείων (...μέχρι το 2022, άραγε; ). Η ζωή κάποια στιγμή (δεν θα το αποφασίσω εγώ, ούτε εσύ, ούτε όμως κι ο Λαζαρης ή ο Μόσιαλος (ο οποίος παρεμπιπτόντως, αλλάζει συχνά απόψεις, αν τον διαβάσεις)) πρέπει να συνεχιστεί.
Αν τα σχολεία παραμείνουν κλειστά, τότε θα ακολουθήσουν κι άλλα χειρότερα... (Ωχ, κόλλησα ιο-sapore...ο οποίος πρέπει να είναι πιο μεταδοτικός απο τον Covid-19)
Mακάρι να είναι ειλικρινείς οι ευχές σου και να πάνε όντως καλά τα πράγματα.
Υ.Γ. Πριν προλάβω να σου απαντήσω, έδειξες αμέσως οτι μιλάς με την ''ανετίλα'' της διορισμένης...Θα ήθελα να σας γνωρίσω εσάς, όλους, σε κάποιον σύλλογο καθηγητών...
Δεν έχω καμία "ανετίλα" (αν και δε μου αρέσει να χρησιμοποιώ λέξεις που δεν υπάρχουν), γιατί κι εγώ στους ίδιους χώρους που κινούνται όλοι οι συνάδελφοι, με όποια ιδιότητα ή σχέση έχουν, κινούμαι κι αντιμετωπίζω καθημερινά τα ίδια προβλήματα ως μάχιμη εκπαιδευτικός, όπως κι οι περισσότεροι άλλωστε!
Όντως, οι ευχές μου για γρήγορη επιστροφή στην ομαλότητα είναι ειλικρινείς, αρκεί αυτή η επιστροφή να γίνει σταδιακά και με σωστό σχεδιασμό! Αυτό σημαίνει πως οι ειδικοί που μιλούν δημόσια, κάτι ξέρουν παραπάνω από εμένα κι εσένα κι εμάς, γενικά. Δεν είναι τόσο τραγικό, όπως το παρουσιάζεις, να παραθέτουμε εδώ, σε ένα forum, τις απόψεις τους για ενημέρωση. Ούτε κι αυτό θα βαρύνει στην τελική απόφαση για το άνοιγμα των σχολείων, προφανώς!
Και χαίρομαι πολύ που διευκρινίζεις όσα γράφεις στην αρχή περί διαχωρισμού και πληρωμής, γιατί από τα γραφόμενά σου και τους συχνούς υπαινιγμούς σου, αυτό είχαμε καταλάβει ...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:53 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #494 στις: Απρίλιος 09, 2020, 11:32:30 πμ »
Βρε παιδιά, με συγχωρείτε, αλλά μόνο εγώ δεν καταλαβαίνω τι γράφει αυτός ο evapore;
Πρέπει να είναι πολύ μπροστά ο τύπος! Μα, γιατί να μην μπορώ να είμαι κι εγώ έτσι;;; Ή μάλλον, άσε...

Όχι συνάδελφε. Δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος. Είμαστε πολλοί. Μάλλον έχουμε πρόβλημα στην... κατανόηση κειμένου...

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #495 στις: Απρίλιος 09, 2020, 11:34:44 πμ »
Η ελπίδα μας (των Homo Sapiens) γίνεται σχεδόν ΠΑΝΤΑ και "πραγματικότητα", ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Αποστασιοποιηθείτε.
Η αρχική ελπίδα μας, αν μετουσιωθεί σε πράξεις, γίνεται Πραγματικότητα.
Μην αποστασιοποιείστε.  Ελπίστε και δράστε.

https://www.youtube.com/watch?v=aezikcoCr4o
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2020, 11:37:48 πμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #496 στις: Απρίλιος 09, 2020, 11:37:35 πμ »
Την χρησιμοποίησες την λεξούλα, όμως...Δεν έπεσε το πνευματικό σου επίπεδο, μην ανησυχείς. Δεν θα σε κακοχαρακτηρίσουμε. (υπάρχει αυτή η λέξη; ) . Μάλλον, μόνο εσύ είχες καταλάβει οτι έκανα υπαινιγμούς για το οικονομικό σκέλος. Γιατί, αλήθεια;
Ας ανοίξουν όποτε είναι σωστό για τους ανθρώπους. Συμφωνούμε (εδώ και μόνο).
Τα περι μαχητικότητας...ασχολίαστα. Ο καθένας βάζει όποια ταμπέλα θέλει για τον εαυτό του. Σε κάτι τέτοια, προσωπικά, μαζεύομαι...Αν κόπτεσαι για την ενημέρωση του κόσμου που διαβάζει στο forum, θα έγραφες και τις δύο πλευρές. Για μένα, αυτές οι πρόωρες τοποθετήσεις κάποιων (Μόσιαλος, Λαζαρης), δείχνουν ανευθυνότητα. Ας δούμε πώς θα πάει το πράγμα. Υπάρχουν και παιδιά που αγωνιούν για τις εξετάσεις τους, μάχιμη!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2020, 11:48:26 πμ από nikos99 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #497 στις: Απρίλιος 09, 2020, 11:50:45 πμ »
Πανελλήνιες 2020 – Νίκη Κεραμέως: Τις επόμενες μέρες η ανακοίνωση της ύλης – Το σενάριο του Ιουνίου
ΠΑΙΔΕΙΑ🕔09/04/2020 - 11:22 | Author: Newsroom Ipaidia

Πανελλήνιες 2020 : «O Απρίλιος είναι ο πιο κρίσιμος μήνας, όμως σε γενικές γραμμές είμαστε αισιόδοξοι», επανέλαβε η υπουργός Παιδείας Νίκη Κεραμέως, ενώ ανέφερε σχετικά με τις πανελλήνιες 2020 ότι τις επόμενες μέρες θα γίνει η ανακοίνωση της ύλης.

Μιλώντας στον ΑΝΤ1 σημείωσε σχετικά με την κάλυψη του διδακτικού χρόνου ότι «υπάρχει το ενδεχόμενο παράτασης της σχολικής χρονιάς ή της μείωσης των διδακτικών ωρών», ενώ συμπλήρωσε ότι «έχουμε πολλά ‘όπλα στη φαρέτρα’ μας για να καλύψουμε το χαμένο χρόνο» και υπενθύμισε ότι η σχολική χρονιά για τις τάξεις εκτός Γ’ Λυκείου ολοκληρώνεται τον Μάιο, συνεπώς μπορεί και να «μπούμε στον Ιούνιο».

 iPaidia.gr

Υ.Γ Συνάδελφοι, υπάρχει και ο Ιούνιος!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2020, 01:17:32 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #498 στις: Απρίλιος 09, 2020, 11:54:05 πμ »
Την χρησιμοποίησες την λεξούλα, όμως...Δεν έπεσε το πνευματικό σσου επίπεδο, μην ανησυχείς. Δεν θα σε κακοχαρακτηρίσουμε. (υπάρχει αυτή η λέξη; ) . Μάλλον, μόνο εσύ είχες καταλάβει οτι έκανα υπαινιγμούς για το οικονομικό σκέλος. Γιατί, αλήθεια;
Ας ανοίξουν όποτε είναι σωστό για τους ανθρώπους. Συμφωνούμε (εδώ και μόνο).
Τα περι μαχητικότητας...ασχολίαστα. Ο καθένας βάζει όποια ταμπέλα θέλει για τον εαυτό του. Σε κάτι τέτοια, προσωπικά, μαζεύομαι...Αν κόπτεσαι για την ενημέρωση του κόσμου που διαβάζει στο forum, θα έγραφες και τις δύο πλευρές. Για μένα, αυτές οι πρόωρες τοποθετήσεις κάποιων (Μόσιαλος, Λαζαρης), δείχνουν ανευθυνότητα. Ας δούμε πώς θα πάει το πράγμα. Υπάρχουν και παιδιά που αγωνιούν για τις εξετάσεις τους, μάχιμη!
Κι εσύ, το ίδιο, όμως! Θα παρέθετες και τις δυο απόψεις, χωρίς να δείχνεις την προτίμησή σου!
Μάχιμος, στην εκπαιδευτική πραγματικότητα, σημαίνει αυτός που διδάσκει σε τάξη και δεν είναι σε κάποιο γραφείο, βιβλιοθήκη κλπ. με απόσπαση και τίποτε περισσότερο!
Σαφώς το πνευματικό μου επίπεδο δεν κρίνεται από τη χρήση τέτοιων τύπων που πλάθονται & χρησιμοποιούνται εύκολα, απλά δε συνηθίζω να χρησιμοποιώ αβάσιμους νεολογισμούς.
Προφανώς και σεβόμαστε τα παιδιά της Γ΄Λυκείου, αλλά θα μάθουν σύντομα την εξεταστέα τους ύλη (έτσι είπε η Κεραμέως), αν και υποψιάζομαι ότι γνωρίζουν ήδη ποια κεφάλαια και ποιες σελίδες θα είναι εκτός...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #499 στις: Απρίλιος 09, 2020, 12:24:12 μμ »
Για το sapore να πω το εξής. Έχει αντισυμβατικό ύφος γραφής και χρειάζεται κι αυτό. Δεν είν' ανάγκη όλοι να μοιάζομε σα φωτοκόπιες. Κι εγώ θέλω ν' ανοίξουν τα σχολειά καθώς δε γίνεται δουλειά τώρα σοβαρή με τα εξ αποστάσεως μα σε κάθε περίπτωση προέχει η υγεία του πληθυσμού κι είν' απόφαση των γιατρών.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #500 στις: Απρίλιος 09, 2020, 12:32:01 μμ »
Αν γραφαμε ολοι με ονοματεπωνυμο, θα περιοριζοταν ο ιος της παπαρολογιας.
Και μιλω για ολους μας.

Αποσυνδεδεμένος angarato_surion

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #501 στις: Απρίλιος 09, 2020, 12:37:00 μμ »
Αν γραφαμε ολοι με ονοματεπωνυμο, θα περιοριζοταν ο ιος της παπαρολογιας.
Και μιλω για ολους μας.
Ή θα βάζαμε ψεύτικο ονοματεπώνυμο και θα συνέχιζε το θέμα..

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #502 στις: Απρίλιος 09, 2020, 12:58:46 μμ »
Ή θα βάζαμε ψεύτικο ονοματεπώνυμο και θα συνέχιζε το θέμα..

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ή, αν βάζαμε αληθινό, όλο και κάποιος θα έκανε μηνύσεις "για προσβολή προσωπικότητας", και το pde θα έκλεινε.
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #503 στις: Απρίλιος 09, 2020, 12:58:55 μμ »
Ο Σουρβίνος, καθηγητής ιολογίας, είπε σήμερα το πρωί στην τηλεόραση ότι αρχές Μαίου θα επανεκτιμηθούν τα μέτρα και θα επανεξετάσουν την όλη κατάσταση και ερωτηθείς ειδικά για τα σχολεία, είπε ότι τα σχολεία δεν εμπίπτουν σστην κατηγορία εκείνων των χώρων που θα μπορούσαν να επαναλειτουργήσουν γρήγορα, καθώς υπάρχει συγχρωτισμός και εύκολη διασπορά του ιού.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.