*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 436457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #602 στις: Απρίλιος 11, 2020, 12:53:18 μμ »
Το δημοσιευμα για ληξη συμβασεων 30/5 ηταν ενα ανωριμο και κακογουστο πρωταπριλιατικο αστειο καποιων δηθεν εκπαιδευτικων σελιδων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:19:52 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #603 στις: Απρίλιος 11, 2020, 01:14:12 μμ »

..[...]..Και ποιος μου λέει εμένα ότι μέχρι 10 Ιουνίου θα έχει αρθεί το απαγορευτικό  κυκλοφορίας και συγχρωτισμού άνω των δέκα ατόμων και θα μπορέσω να επιστρέψω με καράβι ή αεροπλάνο να ξενοικιάσω. Θέλω τη γνώμη σας. Μήπως θα πρέπει να ενημερωθεί και η ΟΛΜΕ ενοχλώντας λιγάκι το υπουργείο να βρεθεί λύση με τέτοιου είδους θέματα; Μιλώ για μετά τις γιορτές προφανώς.

Δεν μπορούμε να κάνουμε προβλέψεις, μόνο υποθέσεις. Προς το παρόν δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση για το τι θα γίνει μετά από τις 10 Μαΐου, αν και πόσο θα παραταθεί το σχολικό έτος κλπ, οπότε όλοι είμαστε στην αναμονή.

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #604 στις: Απρίλιος 11, 2020, 02:36:51 μμ »
Δεν μπορούμε να κάνουμε προβλέψεις, μόνο υποθέσεις. Προς το παρόν δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση για το τι θα γίνει μετά από τις 10 Μαΐου, αν και πόσο θα παραταθεί το σχολικό έτος κλπ, οπότε όλοι είμαστε στην αναμονή.
   

Σε ευχαριστώ harac που διάβασες και απάντησες στο σχόλιό μου. Συμφωνώ απόλυτα με την απάντησή σου. Αλλά πόσο σίγουρο το θεωρείς ότι στις 10 Μαΐου θα ξέρουμε οριστικά. Μπορεί να πούνε απλά παρατείνεται η λειτουργία των σχολείων μέχρι 25 Μαΐου κλπ. και να ακολουθήσουν οι γνωστές δηλώσεις, ότι είμαστε αισιόδοξοι ότι θα ανοίξουν ξανά τα σχολεία κλπ. Γενικά αυτό που περιέγραψα με τα ενοίκια(σε πολλές περιπτώσεις χωρίς συμβόλαιο εκμεταλλευόμενοι την αγωνία του αναπληρωτή σε ορισμένες νησιωτικές περιοχές με έντονο πρόβλημα στην εύρεση στέγης) το θεωρείς πρόβλημα ή μέχρι τότε(2 μήνες από σήμερα) δεν θα αποτελεί πρόβλημα; Και θεωρώ άστοχες τις καθημερινές δηλώσεις έως και αποπροσανατολιστικές(ελπίζω θυμάσαι τις μπαρούφες περί αναπλήρωσης χαμένων ωρών μέσα στο Πάσχα του 2020;  Ή θες να μου πεις δε γνώριζαν πόσο θα κρατήσει η κρίση(περίπου 2.5- 3 μήνες στη Γιουχάν που ενώ έχουν ανοίξει καφετέριες, εμπορικά καταστήματα, πτήσεις εσωτερικού- εξωτερικού, ξενοδοχεία κτλ. τα σχολεία κλειστά).  Εαν επέστρεφα σήμερα σπίτι μου στα πλαίσια της εφάπαξ επιστροφής στον τόπο μόνιμης κατοικίας και δεν είχα επηρεαστεί από τις επίσημες δηλώσεις  (μαθήματα δια ζώσης τη μεγάλη εβδομάδακλπ, θα είχα ξενοικιάσει. Ενώ τώρα μαδάω τη μαργαρίτα θα ανοίξουν δε θα ανοίξουν, θα επιτραπούν οι πτήσεις και τα δρομολόγια των πλοίων μέχρι αρχές Ιουνίου το αργότερο να ξενοικιάσω κλπ. ΕΛΕΟΣ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΝΗΣΙ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ.  ΟΤΑΝ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ(φυσικά όχι όλες) ΝΗΣΙΩΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΤΟΤΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.  Δε μπορεί στη Θήβα πχ με το χιλιάρικο της αναπλήρωσης βασιλιάς κινούμενος-η με το αυτοκινητάκι σου και αλλού κινούμενος με βαπόρια, αεροπλάνα να ζητάς και δανεικά για να τα βγάλεις πέρα. Διπλάσιες ταχύτητες, ίδιος μισθός στην ίδια χώρα. Και τι, αν σου τύχουν και τίποτα σαν τα φετινά που γίνονται μία φορά στα 100 χρόνια κλάφτα Χαράλαμπε.

Αποσυνδεδεμένος angarato_surion

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #605 στις: Απρίλιος 11, 2020, 02:43:25 μμ »
Μέσα σε όλον αυτό τον καταιγισμό, θα ήθελα να παρατηρήσω το εξής. Άντε και κάνει πανελλαδικές με 8-10 άτομα σε κάθε τμήμα. Τους επιτηρητές πού θα τους βρει; Ποιος θα πάει; Φαντάζομαι ότι εδώ θα υπάρξει εξαναγκασμός γιατί κάποιοι πουλάνε τρέλα κάθε χρονιά και δεν εμφανίζονται πουθενά (δεν μιλάω για όσους έχουν θέμα υγείας, μην παρεξηγηθώ). Πάμε στην διόρθωση τώρα. Όσοι ξέρετε τις άθλιες συνθήκες διόρθωσης γραπτών, τον συνωστισμό των διορθωτών καταμεσήμερο μέσα σε αίθουσες που καίνε από την έλλειψη εξαερισμού, καταλαβαίνετε τι πίεση μας περιμένει μες στο κατακαλόκαιρο....
Το συμπέρασμά μου; Οι πανελλαδικές είναι μια τρελή διαδικασία για όλους, πρώτα για τα παιδιά και μετά για όλους τους άλλους..
για επιτηρειτες μπορει να παρει δασκαλους απο αλλες βαθμιδες , φυσικα θα πρπει να μετακινησει τις πανελλαδικες ωστε να εχουν τελειωσει οι εξετασεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:19:52 »

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #606 στις: Απρίλιος 11, 2020, 02:51:42 μμ »
Υπάρχουν όντως πληροφορίες για άνοιγμα των σχολείων τον Οκτώβρη. Υπάρχει τέτοια πρόθεση. Αλλά με 3 και 4 νεκρους τη μέρα, προσωπικά μου φαίνονται εξωφρενικά αυτα τα μέτρα του lock down.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #607 στις: Απρίλιος 11, 2020, 03:00:06 μμ »
   

Σε ευχαριστώ harac που διάβασες και απάντησες στο σχόλιό μου. Συμφωνώ απόλυτα με την απάντησή σου. Αλλά πόσο σίγουρο το θεωρείς ότι στις 10 Μαΐου θα ξέρουμε οριστικά. Μπορεί να πούνε απλά παρατείνεται η λειτουργία των σχολείων μέχρι 25 Μαΐου κλπ. και να ακολουθήσουν οι γνωστές δηλώσεις, ότι είμαστε αισιόδοξοι ότι θα ανοίξουν ξανά τα σχολεία κλπ. Γενικά αυτό που περιέγραψα με τα ενοίκια(σε πολλές περιπτώσεις χωρίς συμβόλαιο εκμεταλλευόμενοι την αγωνία του αναπληρωτή σε ορισμένες νησιωτικές περιοχές με έντονο πρόβλημα στην εύρεση στέγης) το θεωρείς πρόβλημα ή μέχρι τότε(2 μήνες από σήμερα) δεν θα αποτελεί πρόβλημα; Και θεωρώ άστοχες τις καθημερινές δηλώσεις έως και αποπροσανατολιστικές(ελπίζω θυμάσαι τις μπαρούφες περί αναπλήρωσης χαμένων ωρών μέσα στο Πάσχα του 2020;  Ή θες να μου πεις δε γνώριζαν πόσο θα κρατήσει η κρίση(περίπου 2.5- 3 μήνες στη Γιουχάν που ενώ έχουν ανοίξει καφετέριες, εμπορικά καταστήματα, πτήσεις εσωτερικού- εξωτερικού, ξενοδοχεία κτλ. τα σχολεία κλειστά).  Εαν επέστρεφα σήμερα σπίτι μου στα πλαίσια της εφάπαξ επιστροφής στον τόπο μόνιμης κατοικίας και δεν είχα επηρεαστεί από τις επίσημες δηλώσεις  (μαθήματα δια ζώσης τη μεγάλη εβδομάδακλπ, θα είχα ξενοικιάσει. Ενώ τώρα μαδάω τη μαργαρίτα θα ανοίξουν δε θα ανοίξουν, θα επιτραπούν οι πτήσεις και τα δρομολόγια των πλοίων μέχρι αρχές Ιουνίου το αργότερο να ξενοικιάσω κλπ. ΕΛΕΟΣ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΝΗΣΙ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ.  ΟΤΑΝ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ(φυσικά όχι όλες) ΝΗΣΙΩΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΤΟΤΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.  Δε μπορεί στη Θήβα πχ με το χιλιάρικο της αναπλήρωσης βασιλιάς κινούμενος-η με το αυτοκινητάκι σου και αλλού κινούμενος με βαπόρια, αεροπλάνα να ζητάς και δανεικά για να τα βγάλεις πέρα. Διπλάσιες ταχύτητες, ίδιος μισθός στην ίδια χώρα. Και τι, αν σου τύχουν και τίποτα σαν τα φετινά που γίνονται μία φορά στα 100 χρόνια κλάφτα Χαράλαμπε.
Πολύ σωστά όλα αυτά που γράφεις, συνάδελφε κι έτσι είναι.
Όμως, το να μη δηλώσεις εσύ ή κι οι άλλοι εκπαιδευτικοί τα νησιά για αναπλήρωση και να μη βρίσκει το Υπουργείο άνθρωπο να στείλει εκεί, νομίζω ότι πλέον θα ξεπεραστεί εύκολα, χάρη στην εξ αποστάσεως διδασκαλία, που ναι μεν, ήρθε ξαφνικά, αλλά απ' όσο προβλέπω, θα μείνει, ειδικά για κάτι τέτοιες περιστάσεις...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #608 στις: Απρίλιος 11, 2020, 03:08:18 μμ »
Πολύ σωστά όλα αυτά που γράφεις, συνάδελφε κι έτσι είναι.
Όμως, το να μη δηλώσεις εσύ ή κι οι άλλοι εκπαιδευτικοί τα νησιά για αναπλήρωση και να μη βρίσκει το Υπουργείο άνθρωπο να στείλει εκεί, νομίζω ότι πλέον θα ξεπεραστεί εύκολα, χάρη στην εξ αποστάσεως διδασκαλία, που ναι μεν, ήρθε ξαφνικά, αλλά απ' όσο προβλέπω, θα μείνει, ειδικά για κάτι τέτοιες περιστάσεις...

Έτσι λοιπόν η τηλεκπαίδευση θα υποκαταστήσει τους αναπληρωτές και σταδιακά θα εξαφανιστούν (εννοείται χωρίς διορισμούς).
Η τηλεκπαίδευση δε θα χρησιμοποιηθεί μόνο για τα δυσπρόσιτα ή τα νησιά. Θα γίνει μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Και οι μόνιμοι συνάδελφοι εννοείται ότι δε θα βγουν αλώβητοι.
Δε νομίζω ότι είναι το καλύτερο σενάριο.

Αποσυνδεδεμένος angarato_surion

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #609 στις: Απρίλιος 11, 2020, 03:15:44 μμ »
Έτσι λοιπόν η τηλεκπαίδευση θα υποκαταστήσει τους αναπληρωτές και σταδιακά θα εξαφανιστούν (εννοείται χωρίς διορισμούς).
Η τηλεκπαίδευση δε θα χρησιμοποιηθεί μόνο για τα δυσπρόσιτα ή τα νησιά. Θα γίνει μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Και οι μόνιμοι συνάδελφοι εννοείται ότι δε θα βγουν αλώβητοι.
Δε νομίζω ότι είναι το καλύτερο σενάριο.
ναι γατι αν κρατησεις τους καθηγητες (ειτε μονυμους ειτε αναπληρωτες) αν μπορεις
1)να βαλεις μαθητες να μπουν σε στουντιο ειδικα διαμορφωμενο γιανα γινει ενα μθημα
2)να  κανει μαθημα  ,
3) να το καταγραψεις σε βιντεο
4) να το τροποποιησεις
5) να το ανεβασεις σε καποια πλατφορμα στο ιντερνετ
6) να βαλεις τους μαθητες να το βλεπουν
7) κρατα κανερνα  καθηγητη να ελχγει  γραπτα και να απαντα σε e-mail
κανε το τουλαχυστον τα βηματα απο 1 μεχρι το 5 ή 6 και δεν θα χρειαζεσαι να εχεις τον αριθμο των μονυμων που εχεις μεχρι τωρα.. φαντασου για νεους

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #610 στις: Απρίλιος 11, 2020, 03:29:07 μμ »
Υπάρχουν όντως πληροφορίες για άνοιγμα των σχολείων τον Οκτώβρη. Υπάρχει τέτοια πρόθεση. Αλλά με 3 και 4 νεκρους τη μέρα, προσωπικά μου φαίνονται εξωφρενικά αυτα τα μέτρα του lock down.

Τα μέτρα περιορισμού εξαρτώνται πρώτα από τον ημερίσιο αριθμό νέων κρουσμάτων (και όχι νεκρών). Περιμένουν, σύμφωνα με τα λεγόμενά τους, να πάει 2 βδομάδες με <50, και μετά να αρθούν κάποιοι περιορισμοί (οπότε υποτίθεται ο αριθμός νέων κρουσμάτων να φτάσει σχεδόν στο 0 ανά ημέρα).
Το τι είναι εξωφρενικό ή όχι, θα το δείξει το προσεχές μέλλον και η ιστορία. Το πρόβλημα τώρα από την πρόωρη άρση των περιορισμών είναι να υπάρξει μετά γρήγορα νέα έξαρση και να πάμε έτσι καλοκαιριάτικα. Αύξηση κρουσμάτων συνεπάγεται αύξηση αριθμού σοβαρών περιπτώσεων, που συνεπάγεται αύξηση αναγκών για ΜΕΘ, ο αριθμός των οποίων είναι πολύ περιορισμένος στο ΕΣΥ. Και για το τελευταίο φρόντισαν διαχρονικά οι κυβερνώντες (μεταξύ των οποίων και πολλά μέλη και της σημερινής κυβέρνησης).
Παρ' όλα αυτά, έχω την αίσθηση ότι μέχρι τα μέσα Μαΐου θα ξεκινήσει σταδιακή άρση ορισμένων περιορισμών, αρκεί αυτήν την περίοδο, και ειδικά τώρα προς το πάσχα, να μη βρεθούν πολλοί ανεγκέφαλοι-λοβοτομημένοι που θα πάνε επαρχία ή εκδρομές ή βολτούλες από δω και από κει.
Όσο για τα σχολεία, όπως έχω ξαναγράψει, θεωρώ αρκετά πιθανό το άνοιγμα μετά τα μέσα Μαΐου. 'Ιδωμεν..

edit: Και δεν καταλαβαίνω αυτό περί ανοίγματος σχολείων τον Οκτώβριο.. αφού το φθινόπωρο είναι που αναμένεται η νέα περίοδος των ιώσεων, άρα και πιθανή νέα έξαρση του συγκεκριμένου ιού. Πιο λογικό (επιστημονικά) είναι να υπάρχει ύφεση της επιδημίας μέσα στο καλοκαίρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2020, 03:31:57 μμ από Landau »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος angarato_surion

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #611 στις: Απρίλιος 11, 2020, 03:40:49 μμ »
Τα μέτρα περιορισμού εξαρτώνται πρώτα από τον ημερίσιο αριθμό νέων κρουσμάτων (και όχι νεκρών). Περιμένουν, σύμφωνα με τα λεγόμενά τους, να πάει 2 βδομάδες με <50, και μετά να αρθούν κάποιοι περιορισμοί (οπότε υποτίθεται ο αριθμός νέων κρουσμάτων να φτάσει σχεδόν στο 0 ανά ημέρα).
Το τι είναι εξωφρενικό ή όχι, θα το δείξει το προσεχές μέλλον και η ιστορία. Το πρόβλημα τώρα από την πρόωρη άρση των περιορισμών είναι να υπάρξει μετά γρήγορα νέα έξαρση και να πάμε έτσι καλοκαιριάτικα. Αύξηση κρουσμάτων συνεπάγεται αύξηση αριθμού σοβαρών περιπτώσεων, που συνεπάγεται αύξηση αναγκών για ΜΕΘ, ο αριθμός των οποίων είναι πολύ περιορισμένος στο ΕΣΥ. Και για το τελευταίο φρόντισαν διαχρονικά οι κυβερνώντες (μεταξύ των οποίων και πολλά μέλη και της σημερινής κυβέρνησης).
Παρ' όλα αυτά, έχω την αίσθηση ότι μέχρι τα μέσα Μαΐου θα ξεκινήσει σταδιακή άρση ορισμένων περιορισμών, αρκεί αυτήν την περίοδο, και ειδικά τώρα προς το πάσχα, να μη βρεθούν πολλοί ανεγκέφαλοι-λοβοτομημένοι που θα πάνε επαρχία ή εκδρομές ή βολτούλες από δω και από κει.
Όσο για τα σχολεία, όπως έχω ξαναγράψει, θεωρώ αρκετά πιθανό το άνοιγμα μετά τα μέσα Μαΐου. 'Ιδωμεν..

edit: Και δεν καταλαβαίνω αυτό περί ανοίγματος σχολείων τον Οκτώβριο.. αφού το φθινόπωρο είναι που αναμένεται η νέα περίοδος των ιώσεων, άρα και πιθανή νέα έξαρση του συγκεκριμένου ιού. Πιο λογικό (επιστημονικά) είναι να υπάρχει ύφεση της επιδημίας μέσα στο καλοκαίρι.
εγω αγχονονομαι γιατο τι θα γινει απο οκτωμβρη  μεχρι την ναοιξη του χρονουν θα υπαρχει τσοους μηνες καραντινα (ξανα), υποθετω καλοκαιρι θα ανοιξει , ή θα αφησουν ελευθερους και οποιον παρει ο χαρος ;

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #612 στις: Απρίλιος 11, 2020, 03:46:12 μμ »
   

Σε ευχαριστώ harac που διάβασες και απάντησες στο σχόλιό μου. Συμφωνώ απόλυτα με την απάντησή σου. Αλλά πόσο σίγουρο το θεωρείς ότι στις 10 Μαΐου θα ξέρουμε οριστικά. Μπορεί να πούνε απλά παρατείνεται η λειτουργία των σχολείων μέχρι 25 Μαΐου κλπ. και να ακολουθήσουν οι γνωστές δηλώσεις, ότι είμαστε αισιόδοξοι ότι θα ανοίξουν ξανά τα σχολεία κλπ. Γενικά αυτό που περιέγραψα με τα ενοίκια(σε πολλές περιπτώσεις χωρίς συμβόλαιο εκμεταλλευόμενοι την αγωνία του αναπληρωτή σε ορισμένες νησιωτικές περιοχές με έντονο πρόβλημα στην εύρεση στέγης) το θεωρείς πρόβλημα ή μέχρι τότε(2 μήνες από σήμερα) δεν θα αποτελεί πρόβλημα; Και θεωρώ άστοχες τις καθημερινές δηλώσεις έως και αποπροσανατολιστικές(ελπίζω θυμάσαι τις μπαρούφες περί αναπλήρωσης χαμένων ωρών μέσα στο Πάσχα του 2020;  Ή θες να μου πεις δε γνώριζαν πόσο θα κρατήσει η κρίση(περίπου 2.5- 3 μήνες στη Γιουχάν που ενώ έχουν ανοίξει καφετέριες, εμπορικά καταστήματα, πτήσεις εσωτερικού- εξωτερικού, ξενοδοχεία κτλ. τα σχολεία κλειστά).  Εαν επέστρεφα σήμερα σπίτι μου στα πλαίσια της εφάπαξ επιστροφής στον τόπο μόνιμης κατοικίας και δεν είχα επηρεαστεί από τις επίσημες δηλώσεις  (μαθήματα δια ζώσης τη μεγάλη εβδομάδακλπ, θα είχα ξενοικιάσει. Ενώ τώρα μαδάω τη μαργαρίτα θα ανοίξουν δε θα ανοίξουν, θα επιτραπούν οι πτήσεις και τα δρομολόγια των πλοίων μέχρι αρχές Ιουνίου το αργότερο να ξενοικιάσω κλπ. ΕΛΕΟΣ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΝΗΣΙ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ.  ΟΤΑΝ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ(φυσικά όχι όλες) ΝΗΣΙΩΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΤΟΤΕ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ.  Δε μπορεί στη Θήβα πχ με το χιλιάρικο της αναπλήρωσης βασιλιάς κινούμενος-η με το αυτοκινητάκι σου και αλλού κινούμενος με βαπόρια, αεροπλάνα να ζητάς και δανεικά για να τα βγάλεις πέρα. Διπλάσιες ταχύτητες, ίδιος μισθός στην ίδια χώρα. Και τι, αν σου τύχουν και τίποτα σαν τα φετινά που γίνονται μία φορά στα 100 χρόνια κλάφτα Χαράλαμπε.

Οι νησιωτικές περιοχές σε πολλές περιπτώσεος έχουν μόνιμους εκπαιδευτικούς που δεν τους έχουν δει ΠΟΤΕ γιατί είναι σε απόσπαση δεκα-δεκαπεντε χρόνια κ μετα μετάθεση.

Πολλές από αυτές τι περιοχές έχουν  στοκ ντόπιων εκπαιδευτικών ΑΝΕΡΓΩΝ που ευχαρίστως θα πάνε, συνεπώς μην τις κλαίτε.
Κ θα έπρεπε να είχε γίνει ήδη αυτό για να έχουν σταθερούς εκπαιδευτικούς κ να μην χάνουν μάθημα κάθε χρόνο γιατί οι αναπληρωτές δηλώνουν ότι τους κατέβει.



Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #613 στις: Απρίλιος 11, 2020, 03:47:16 μμ »
Έτσι λοιπόν η τηλεκπαίδευση θα υποκαταστήσει τους αναπληρωτές και σταδιακά θα εξαφανιστούν (εννοείται χωρίς διορισμούς).
Η τηλεκπαίδευση δε θα χρησιμοποιηθεί μόνο για τα δυσπρόσιτα ή τα νησιά. Θα γίνει μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Και οι μόνιμοι συνάδελφοι εννοείται ότι δε θα βγουν αλώβητοι.
Δε νομίζω ότι είναι το καλύτερο σενάριο.
Προφανώς δεν είναι το καλύτερο σενάριο...
Μόνο το Υπουργείο θα βολέψει.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #614 στις: Απρίλιος 11, 2020, 03:51:42 μμ »
Οι νησιωτικές περιοχές σε πολλές περιπτώσεος έχουν μόνιμους εκπαιδευτικούς που δεν τους έχουν δει ΠΟΤΕ γιατί είναι σε απόσπαση δεκα-δεκαπεντε χρόνια κ μετα μετάθεση.

Πολλές από αυτές τι περιοχές έχουν  στοκ ντόπιων εκπαιδευτικών ΑΝΕΡΓΩΝ που ευχαρίστως θα πάνε, συνεπώς μην τις κλαίτε.
Κ θα έπρεπε να είχε γίνει ήδη αυτό για να έχουν σταθερούς εκπαιδευτικούς κ να μην χάνουν μάθημα κάθε χρόνο γιατί οι αναπληρωτές δηλώνουν ότι τους κατέβει.
σε πληροφορώ υπάρχουν και εκπαιδευτικοί θα που πάνε, όπως και εγώ,δε θα αφήσω το ντόπιο νησιώτη που δεν έχει μόρια
ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #615 στις: Απρίλιος 11, 2020, 04:09:09 μμ »
Πολύ σωστά όλα αυτά που γράφεις, συνάδελφε κι έτσι είναι.
Όμως, το να μη δηλώσεις εσύ ή κι οι άλλοι εκπαιδευτικοί τα νησιά για αναπλήρωση και να μη βρίσκει το Υπουργείο άνθρωπο να στείλει εκεί, νομίζω ότι πλέον θα ξεπεραστεί εύκολα, χάρη στην εξ αποστάσεως διδασκαλία, που ναι μεν, ήρθε ξαφνικά, αλλά απ' όσο προβλέπω, θα μείνει, ειδικά για κάτι τέτοιες περιστάσεις...
 

Διαφωνώ gia 96. Αν θες επειδή εκτιμώ τη γνώμη σου(τα λέγαμε και πριν ένα μήνα περίπου εδώ, μπες στο κόπο και διάβασε το σχόλιο που έκανα στη προηγούμενη σελίδα για το ενοίκιο). Αν θέλουνε να μειώσουν αναπληρωτές υπάρχουν άλλοι τρόποι καλύτεροι από την εξ αποστάσεως εκπαίδευση.Το σχολείο λειτουργεί μέσα σε πολλά εισαγωγικά και σαν μέρος που οι γονείς αφήνουν με ασφάλεια τα παιδιά τους.Διότι, μη ξεχνάμε, πως ακόμη και ένας μαθητής της γ λυκείου ένα παιδί είναι, ανήλικος. Αν ήταν έτσι και τώρα στην εξ αποστάσεως διδασκαλία δε χρειαζόταν να ετοιμάζει και να διορθώνει ο εκπαιδευτικός τις ασκήσεις που ανεβάσει στο e-class, αλλά έβρισκε ο γονιός από το διαδίκτυο ασκήσεις(υπάρχουν χιλιάδες) ή αγόραζε ένα βοήθημα, το οποίο έχει και τις απαντήσεις των ασκήσεων. Με την ίδια λογική, γιατί να πηγαίνουν τα παιδιά σχολείο, αφού την ύλη που διδάσκονται εκεί θα την κάνουν και το απόγευμα στο φροντιστήριο. Θα μου πεις δε πάνε όλα τα παιδιά φροντιστήριο. Ούτε όλα τα παιδιά έχουν υπολογιστή. Αν το δούμε με τη λογική που λες εσύ το ίδιο πράγμα είναι. Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με την αναπλήρωση σε νησιωτικές περιοχές ακόμη και τις πιο απομακρυσμένες και έχω εργαστεί 3 χρονιές εκεί. Απλώς προέκυψε το θέμα με το ενοίκιο και από εκεί προήλθε ο εκνευρισμός μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2020, 04:25:32 μμ από trofh_gia_skepsh »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.