*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 439258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2562 στις: Ιούνιος 05, 2020, 12:45:50 πμ »
Κλείνουν προσωρινά 5 σχολεία στο Βόλο

https://www.taxydromos.gr/m/m_article.php?id=369775

Και 6 σχολεία στο Κιλκίς

https://www.protagon.gr/epikairotita/louketo-se-eksi-sxolikes-monades-logw-koronoiou-sto-kilkis-44342065154

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:58:35 »

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2563 στις: Ιούνιος 06, 2020, 01:40:30 πμ »
Η αξιολόγηση των μαθητών γίνεται μέχρι 10 Μαρτίου. Οι βαθμοί δε μπαίνουν ούτε για την τηλεκπαίδευση ούτε για μετά τις 18 μαϊου. Επίσης όχι μόνο στα ΓΕΛ αλλά και στα ΕΠΑΛ απογοητευτικοτατη η συμμετοχή στην επιστροφή.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2564 στις: Ιούνιος 06, 2020, 07:59:06 πμ »
Η αξιολόγηση των μαθητών γίνεται μέχρι 10 Μαρτίου. Οι βαθμοί δε μπαίνουν ούτε για την τηλεκπαίδευση ούτε για μετά τις 18 μαϊου. Επίσης όχι μόνο στα ΓΕΛ αλλά και στα ΕΠΑΛ απογοητευτικοτατη η συμμετοχή στην επιστροφή.

Δεν το λέει αυτό κάπου. Ούτε για τις 18/5 κ.ε.

Προφανως δεν χαντακώνουμε καποιον που γυρισε χαμένος στο διάστημα. Όμως τώρα με τα λίγα παιδιά στην τάξη κάποιοι μαθητές πήραν θάρρος κ συμμετείχαν πιο πολύ. και έμαθαν κ δυο πραγματάκια παραπανω, οσο προλαβαμε να κάνουνε μαθημα. τα ακυρώνουμε αυτα;

Το λογικο ειναι ολοι μας να δείξουμε επιείκεια κ κατανοηση. Ηταν περιεργη χρονια, δεν ειχαν ολοι ιδιες ευκαιριες, κανουμε ο,τι μπορουμε για να βοηθήσουμε. Αν μας ρωτησουν, απαντάμε οτι βαθμολογούμενη συνολικα την εργασια κ την προοδο και δρν μπλέκουμε με τις ασάφειες της Κεραμεως.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2565 στις: Ιούνιος 06, 2020, 06:04:38 μμ »
Είμαστε ξεκρέμαστοι. Πλήρης ασάφεια οπότε το φταίξιμο θα πέσει πάνω μας. 
Έχω π.χ. μαθητή που στο 2ο τετράμηνο δεν έκανε απολύτως τίποτα, και όταν επανήλθε πάλι τίποτα.
Στο e-class επίσης τίποτα. Έχω επίσης μαθητές των οποίων οι γονείς στέλνουν στο e-class τις ασκήσεις, ενώ τα παιδιά τους παίζουν όλοι μέρα στο κινητό τους παιχνίδια. Γι' αυτό και μόνο το e-class, είναι αναξιόπιστος τρόπος αξιολόγησης.
Με την ευκαιρία να ρωτήσω σχετικά με τους μαθητές που δεν κάνουν γενικά τίποτα, θα έπρεπε να πάρω εγώ τηλέφωνο τους γονείς ή να ενδιαφερθούν αυτοί. Κάποιοι ενδιαφέρονται και τα λέμε, χωρίς να βρίσκουμε λύση, απλώς και μόνο που το συζητάμε είναι καλό. Αυτοί που δεν έχουν επικοινωνήσει, ενώ μου είχαν πει πως θα το κάνουν, πώς να τους αντιμετωπίσω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:58:35 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2566 στις: Ιούνιος 06, 2020, 07:42:14 μμ »
Δεν φταίμε εμείς αν εκείνοι που δεν έρχονται σχολείο, δεν ανταποκρίνονται. Αν έχουμε βάλει υλικό και ασκήσεις στις πλατφόρμες είμαστε οκ.
Σε κάποιους γονείς που μου έχουν γκρινιάξει ότι δεν έχω ανεβάσει υλικό, τους λέω ότι αν τα βλαστάρια τους δεν έχουν γραφτεί στο μάθημά μου στο e-me, ή δεν μπαίνουν στο e-class, πως να δουν τις ασκήσεις που τους έχω βάλει; Όταν τους το εξήγησα, μου ζήτησαν και συγνώμη από πάνω.
 

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2567 στις: Ιούνιος 06, 2020, 07:54:49 μμ »
Παράθεση
Δεν φταίμε εμείς αν εκείνοι που δεν έρχονται σχολείο, δεν ανταποκρίνονται. Αν έχουμε βάλει υλικό και ασκήσεις στις πλατφόρμες είμαστε οκ.

Κι όμως κάποια μαθήτρια που δεν έχει στείλει μήνυμα ποτέ στο e-class, μου έστειλε προχτές για να ρωτήσει πώς θα γίνει η βαθμολόγηση. Εφόσον δεν έχω κάτι χειροπιαστό, μια εγκύκλιο, κάτι, τι να της απαντήσω;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2568 στις: Ιούνιος 06, 2020, 08:09:57 μμ »
Ότι θα τη βαθμολογήσεις για ό,τι έκανε μέχρι τις 10 Μαρτίου και θα είσαι καλυμμένη.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2569 στις: Ιούνιος 07, 2020, 09:42:58 πμ »
Ότι θα τη βαθμολογήσεις για ό,τι έκανε μέχρι τις 10 Μαρτίου και θα είσαι καλυμμένη.

Δηλαδή όντως υπάρχει οδηγία να μην βαθμολογούμε το διάστημα 18 Μαΐου - 12 Ιουνίου;

Εγώ πάντως έχω μιλήσει με απόλυτη ειλικρίνεια σε όλα τα παιδιά, κι ας είμαστε Γυμνάσιο που δεν είναι όλα τόσο ώριμα. Τους εξήγησα ότι το υπουργείου δεν έχει νομοθετήσει όλα όσα έπρεπε  για την εξ αποστάσεως, ότι από τη στιγμή που δεν εξασφάλισε σε όλους σύνδεση και μέσα δεν μπορούσε να το κάνει υποχρεωτικό, ότι δεν έχουμε καμία οδηγία για το πώς θα κινηθούμε, και ότι εγώ προσωπικά δεν θα το βαθμολογήσω αρνητικά, αλλά μόνο θετικά (έτσι κι αλλιώς, όποιος έκανε ασκήσεις, θα έκανε ούτως ή άλλως, με αυτούς που έκαναν στην τάξη αλλά όχι στην εξ αποστάσεως είναι το θέμα μου, που δεν είναι πάνω από 5 παιδιά). Αυτό που δεν είπα είναι ότι αυτά που προφανώς δεν ήταν γραμμένα από τα παιδιά αλλά από φροντιστές (πληκτρολογημένα με τα ίδια τυπογραφικά λάθη!!!!!!!) θα τα αξιολογήσω κάπως φειδωλά, αλλά έτσι κ αλλιώς το ίδιο κάνουμε και για τις ασκήσεις αντιγραφή από λυσάρια όλο τον χρόνο. Για το διαστημα το τελευταίο δεν με έχει ρωτήσει κανείς κάτι, λογικά θεωρούν ότι είναι κανονικό σχολείο άρα βοθμολογείται κανονικά. Εκει πάλι έχω ένα θεματάκι με μερικούς καλούς που είναι λίγο χαμένοι (οι ίδιοι με αυτούς που χάθηκαν και στην εξαποστάσεως στο περίπου), συνολικά όμως, λόγω του  μικρού αριθμού παιδιών στην τάξη, οι υπόλοιποι συμμετείχαν πάρα πολύ και γενικά ήταν και επιμελείς όπως πάντα, οπότε δεν έχω λόγο να μην προσμετρήσω κάτι θετικά.

Συνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2570 στις: Ιούνιος 07, 2020, 11:39:04 πμ »
Σε γενικές γραμμές καθώς εκθετεις τις σκέψεις σου απαντάς και στην ερώτηση σου. Η παρακολούθηση και η συμμετοχή για τους τελευταίους 4 μήνες ηταν προαιρετική. Η συμμετοχή και η παρακολούθηση ήταν εξάρτηση πολλών παραγόντων, πρακτικών και ψυχολογικών. Η βαθμολογία είναι συγκριτική και δεν μπορεί να μεταβάλλεται μόνο για όσους πρακτικά και ψυχολογικά μπορούσαν να ανταποκριθούν.
Can I skip tomorrow?

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2571 στις: Ιούνιος 07, 2020, 12:59:55 μμ »
Σε γενικές γραμμές καθώς εκθετεις τις σκέψεις σου απαντάς και στην ερώτηση σου. Η παρακολούθηση και η συμμετοχή για τους τελευταίους 4 μήνες ηταν προαιρετική. Η συμμετοχή και η παρακολούθηση ήταν εξάρτηση πολλών παραγόντων, πρακτικών και ψυχολογικών. Η βαθμολογία είναι συγκριτική και δεν μπορεί να μεταβάλλεται μόνο για όσους πρακτικά και ψυχολογικά μπορούσαν να ανταποκριθούν.

Ο καθένας μέρες άκρες έχει καταλάβει ποιοι μαθητες δεν ειχαν τα τεχνικά μεσα να συμμετάσχουν ή δεν ηθελαν για προσωπικούς λογους ή δεν τους υποστήριξε κανεις. Πιστευω οτι  στα περισσοτερα σχολεια ειναι τα παιδια που ουτως ή αλλως με δυσκολια θα εκαναν κατι και στην ταξη, επομενως ο βαθμος τους στα ιδια θα κινούνταν. Για τις λιγες εξαιρεσεις, που στο σχολείο μου μετριούνται στα δαχτυλα του ενος χεριου, δεν εχω καταληξει ακριβως, αλλα δεν θεωρω οτι αυτο ειναι λογος για να μην
ενισχύσω καποιους αλλους. Εξαλλου μπορουμε να διαχωρίσουμε την προοδο εως τις 10 Μαρτιου απο τα επομενα; Εχουμε τοσα στεγανά για να πουμε οτι καποιος ειναι για 15 μεχρι τις 10 Μαρτιου και οχι για 16 λογω της επιμέλειας κ της προοδου του στο επομενο διαστημα; Πραγματικα μπερδεύομαι απο τις αναζητήσεις αυτες, γιατι δεν μοορω να φανταστω ποσο διαφορετικη εικονα εχετε για τιυς μαθητες στα διαστηματα 20/1-10/3, 11/3-17/5 κ 18/5-12/6 για να συζητάτε αν θα βαθμολογηθούν γθα το 1ο ή και το 2ο ή κ το 3ο διαστημα. Εγω πραγματικα αναρωτιρμαι για 4-5 πολυ καλους μαθητες μονο. Κι επειδη ειναστε στενός κυκλος ξερω οτι οι συγκεκριμένοι κ τα μεσα ειχαν κ οι γονεις τους μπορουσαν να λύσουν οποιοδηποτε πρακτικο ζητημα. Καποια ειναι κ παιδια συναδελφων. Οι γινεις τους μ ειπαν οτι απλως δεν ηθελαν.

 Εχω λυπηθεί που καποιοι στα ορθά της βάσης ειχαν αρχθσει να κανουν κατι αλλα μολις έκλεισαν τα σχολεια σταματησαν, αυτοι εχασαν την ευκαιρια να βελτιωθούν (ασχετως βαθμού), ξερω ποια παιδια δεν εχουν ευνοϊκο περιβαλλον ολο τον χρονο ετσι κ αλλιως, επομενως δεν καταλαβαινω γιατι να μη βαλω τη μια μονάδα παραπανω σε παιδια που έδειξαν σοβαρότητα κ υπευθυνότητα κ σε παιδια που βρηκαν θαρρος να συμμετάσχουν τωρα που ηταν οι μισοι στην ταξη. Εννοω οτι οι εγγενείς ανισότητες υοαρχουν ουτως ή αλλως στη βαθμολογια ολο τον χρονο. Δεν εχουν ολοι την ιδια υποστηριξη ή το ιδιο οικογενειακο υποβαθρο ή τα ιδια οικονομικα μεσα για να καλλεργησουν τις δεξιοτητες τους.

Νομιζω οτι αν εκθέσουμε με ειλικρίνεια τα δεδομενα, μονο τοτε ειμαστε καλυμμένοι. Τα δεδομενα ειναι ασαφή και αυτο καλο ειναι να το ξερουν ολοι οι εμπλεκόμενοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2020, 01:02:37 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2572 στις: Ιούνιος 07, 2020, 02:11:34 μμ »
Η βαθμολογική πριμοδότηση όσων συμμετείχαν στις εξ αποστάσεως εργασίες αυτονόητη. Αν τούτο συνεπάγεται κι αντίστοιχη μείωση όσων δε συμμετείχαν; Όχι. Αφήστε τον ίδιο βαθμό με το α' τετράμηνο. Όσο το γιατί κάποιοι δυνατοί απείχαν; Ποιος ξέρει; Ίσως γιατί χάνοντας την επαφή (την προσωπική εννοώ) με το σχολειό και το δάσκαλο η ψυχολογία τους τράβηξε κατά "βαριέμαι" μεριά. Δεν είναι το τέλος του κόσμου αρκεί να μη σημάνει μιαν οριστική (κι όχι παροδική) παραίτηση. Θα φανεί αυτό εξ άλλου απ' την προσεχή χρονιά.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2573 στις: Ιούνιος 07, 2020, 03:57:52 μμ »
Η βαθμολογική πριμοδότηση όσων συμμετείχαν στις εξ αποστάσεως εργασίες αυτονόητη. Αν τούτο συνεπάγεται κι αντίστοιχη μείωση όσων δε συμμετείχαν; Όχι. Αφήστε τον ίδιο βαθμό με το α' τετράμηνο. Όσο το γιατί κάποιοι δυνατοί απείχαν; Ποιος ξέρει; Ίσως γιατί χάνοντας την επαφή (την προσωπική εννοώ) με το σχολειό και το δάσκαλο η ψυχολογία τους τράβηξε κατά "βαριέμαι" μεριά. Δεν είναι το τέλος του κόσμου αρκεί να μη σημάνει μιαν οριστική (κι όχι παροδική) παραίτηση. Θα φανεί αυτό εξ άλλου απ' την προσεχή χρονιά.

Οι δυνατοί μαθητές γενικά βρίσκουν την πορεια τους αργα ή γρηγορα με μικρες απώλειες. Εγω ανησυχω πολυ για οσους θελουν πολυ σπρώξιμο, ενθάρρυνση, πιεση, στενη επαφη με τους καθηγητες κ διατήρηση της προσιχης στο μαθημα κλπ. Εκεινοι ειχαν μια χρονια χαμενη κ αν συνεχιστούν οι διαφορες ανωμαλίες του χρονου, θα εχουν μεινει πολυ πισω.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2574 στις: Ιούνιος 07, 2020, 05:08:27 μμ »
Επιτρέψτε μου να πω ότι στο σχολείο που είμαι συνάντησα πέντε κατηγορίες μαθητών:
1. Οι πολύ καλοί - άριστοι μαθητές ήταν σε γενικές γραμμές πολύ επιμελείς και στο e-class.
2. Οι αδιάφοροι ήταν και είναι αδιάφοροι σε όλα.
3. Οι μέτριοι που αδιαφόρησαν για το e-class.
4. Οι αδύναμοι μαθητές που έστειλαν μια το πολύ 2 εργασίες έτσι για ξεκάρφωμα που λέμε.
5. Οι δήθεν καλοί μαθητές, που στην πραγματικότητα όλες οι εργασίες γράφτηκαν και γράφονται από μαμάδες-καθηγητές.
Αγανακτώ με τους γονείς των τελευταίων. Τα παιδιά τι φταίνε; Έτσι τα μάθανε.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2575 στις: Ιούνιος 07, 2020, 05:39:18 μμ »
Επιτρέψτε μου να πω ότι στο σχολείο που είμαι συνάντησα πέντε κατηγορίες μαθητών:
1. Οι πολύ καλοί - άριστοι μαθητές ήταν σε γενικές γραμμές πολύ επιμελείς και στο e-class.
2. Οι αδιάφοροι ήταν και είναι αδιάφοροι σε όλα.
3. Οι μέτριοι που αδιαφόρησαν για το e-class.
4. Οι αδύναμοι μαθητές που έστειλαν μια το πολύ 2 εργασίες έτσι για ξεκάρφωμα που λέμε.
5. Οι δήθεν καλοί μαθητές, που στην πραγματικότητα όλες οι εργασίες γράφτηκαν και γράφονται από μαμάδες-καθηγητές.
Αγανακτώ με τους γονείς των τελευταίων. Τα παιδιά τι φταίνε; Έτσι τα μάθανε.
Νομίζω ότι σε όλα τα σχολεία λίγο πολύ έτσι ήταν. Εγώ θα προσέθετα και τους καλούς που για διαφόρους λόγους δεν έκαναν τίποτα. Επίσης κάποιους μέτριο-καλούς που βρέθηκαν ξαφνικά με μεγαλύτερη επιτήρηση από τους γονείς και δούλεψαν πολύ συστηματικά (κυρίως Α Γυμνασίου). Γι' αυτόν τον λόγο, δεν πολυκαταλαβαίνω τη συζήτηση για το αν βαθμολογούμε μέχρι 10 Μαρτίου ή 18 Μαΐου ή 12 Ιουνίου. Πόσο διαφορετική εικόνα δηλαδή μπορεί να σχηματίσαμε σε γενικές γραμμές για κάποιον μαθητή που να κάνουμε αυτούς τους διαχωρισμούς;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159630
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 476
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 434

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.