*

Αποστολέας Θέμα: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 164437 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #644 στις: Απρίλιος 01, 2020, 02:15:49 μμ »
Τις οποίες ασκήσεις δηλαδή προσπάθησα πάρα πολύ για να τις φτιάξω και με ένα σύστημα που δεν φόρτωνε με τίποτα και κάθε λίγο με πετούσε έξω και μου τα έσβηνε όλα. Τελικά τα κατάφερα, αλλά οι μαθητές δεν μπορούν να τις δουν καν!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:18 »

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #645 στις: Απρίλιος 01, 2020, 02:16:17 μμ »
joannabear,

Όπως έχω γράψει και κάπου αλλού,  με έχει βολέψει πολύ και η ζωγραφική των Windows. Αναρτώ την εκφώνηση ή τον σύνδεσμο της άσκησης στον τοίχο της κυψέλης για να τη δουν όλοι. Όταν ετοιμάσουν την άσκηση, τους ζητώ να την κάνουν printscreen, κλικ στην επικόλληση και αποθήκευση στον υπολογιστή τους,  σε αρχείο png, που είναι μικρότερο από το jpeg και μεταφορτώνεται εύκολα στον τοίχο. Διορθώνω τον κάθε ένα ξεχωριστά με σχόλια στον τοίχο.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Ακούγεται πολύ καλό αυτό, αλλά κατά πόσο ενδείκνυται να βλέπουν όλοι τις διορθώσεις που κάνω σε έναν; Εκτός του ότι ούτε τα παιδιά δεν ξέρουν να το διαχειριστούν αυτό, είναι κι οι γονείς που παρακολουθούν και θα μπορούσε να δημιουργηθεί πρόβλημα αν βλέπουν τα λάθη των υπολοίπων παιδιών...

Σαν ιδέα όντως είναι πολύ ενδιαφέρουσα...
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #646 στις: Απρίλιος 01, 2020, 02:19:12 μμ »
Θα μπορούσες με google docx.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αυτό που προτείνετε, λειτουργεί σε σας;

Αν θέλετε και μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς ακριβώς δουλεύετε με docx, θα ήμουν ευγνώμων! (Τίθεται θέμα προσωπικών δεδομένων;)
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #647 στις: Απρίλιος 01, 2020, 02:21:13 μμ »
 

Βλεπουν ολοι τις ασκησεις των υπολοιπων δηλαδη;
Νομίζω πως ναι. Ο Τοίχος, εξ όσων έχω καταλάβει, είναι κοινός για όλα τα μέλη της Κυψέλης (αναρτήσεις και σχόλια σ'αυτόν).

Αυτήν τη σκέψη έκανα και γω... Αλλά θα ήταν όντως πρακτικό...
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:18 »

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #648 στις: Απρίλιος 01, 2020, 02:25:10 μμ »
Ναι. Πρέπει να διευκρινίσω ότι δεν ενδείκνυται για κλειστές  ασκήσεις όπου ο κάθε ένας μπορεί να αντιγράψει αυτό που βλέπει από την οθόνη του άλλου και να το φωτογραφίσει. πχ για μία άσκηση μαθηματικών, ερωτήματα πολλαπλών επιλογών, σωστό/λάθος κλπ.
Είναι καλό για ψηφιακές εφαρμογές, όπου εκεί αν δεν κάνεις τα σωστά βήματα στον υπολογιστή σου, δεν μπορείς να ολοκληρώσεις την άσκηση. Χρειάζεται συγκεκριμένη διαδικασία στην εφαρμογή για να βγει το αποτέλεσμα, το οποίο μπορεί και να διαφέρει από μαθητή σε μαθητή.
Δηλαδή για ποιες ψηφιακές εφαρμογές; Με τη χρήση αυτών στον Τοίχο, δεν βλέπει ο ένας τι γράφει ο άλλος;
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #649 στις: Απρίλιος 01, 2020, 02:30:17 μμ »
Συγγνώμη συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι? Δουλεύει το e-me σε κάποιον σήμερα πάλι? Οι ασκήσεις που έχω επισυνάψει στον τοίχο από το e-me content δεν φορτώνονται με τίποτα. Κανείς μαθητής δεν μπορεί να τις δει. Αναρωτιέμαι για ποιον λόγο αφιέρωσα τόσο χρόνο από τη ζωή μου για να τις φτιάξω δηλαδή. Τι τρομερή ματαίωση είναι αυτή!
Άσ'τα, συνάδελφε... Αισθάνομαι τρομερή απογοήτευση και γω.

Μέσα σε όλα, βέβαια, να σου πω και το εξής: είσαι προνομιούχος που μπορείς και χρησιμοποιείς το e-content!  ;D   Εμένα δεν μου ανοίγει καθόλου, μου βγάζει κάποιο error. (Για να είμαι ακριβής, μία φορά μου άνοιξε, ίσα για να δω το περιβάλλον του.)

Όπως και το e-assignments που προσπαθώ να ανοίξω, γιατί ίσως αυτό να είναι πιο κατάλληλο. Απλά με πετά έξω ΚΑΘΕ φορά που πάω να το ανοίξω, μα ώρες αιχμής μα ξημερώματα, το ίδιο και το αυτό!
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #650 στις: Απρίλιος 01, 2020, 02:32:31 μμ »
Τις οποίες ασκήσεις δηλαδή προσπάθησα πάρα πολύ για να τις φτιάξω και με ένα σύστημα που δεν φόρτωνε με τίποτα και κάθε λίγο με πετούσε έξω και μου τα έσβηνε όλα. Τελικά τα κατάφερα, αλλά οι μαθητές δεν μπορούν να τις δουν καν!!!
Συγγνώμη, αλλά με έπιασε νευρικό γέλιο!

Μου θύμισε ένα βιντεάκι που κυκλοφορεί για αυτές τις πλατφόρμες!
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #651 στις: Απρίλιος 01, 2020, 02:45:14 μμ »
Συγγνώμη, αλλά με έπιασε νευρικό γέλιο!

Μου θύμισε ένα βιντεάκι που κυκλοφορεί για αυτές τις πλατφόρμες!

Εμένα να δεις τι με έπιασε. Ειδικά όταν ακούω κάτι εξυπνάδες για το φιλότιμο των εκπαιδευτικών και το χρέος που έχουμε απέναντι στους μαθητές μας. Το υπουργείο έχει κάνει το χρέος του δηλαδή απέναντι στους μαθητές? Εκτός αν πρέπει να βγούμε όλοι στην ΕΡΤ για να βγάλουμε άκρη πια...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #652 στις: Απρίλιος 01, 2020, 03:24:31 μμ »
Δηλαδή για ποιες ψηφιακές εφαρμογές; Με τη χρήση αυτών στον Τοίχο, δεν βλέπει ο ένας τι γράφει ο άλλος;

Είναι ψηφιακές εφαρμογές,  όπως ασκήσεις από το ψηφιακό αποθετήριο  "Φωτόδεντρο". Ίσως, όμως να είναι καλές μόνο για συγκεκριμένα αντικείμενα.
Ναι, βλέπουν τι έχει κάνει ο άλλος, αλλά όχι πως το έκανε. Αν δεν κάνει ο κάθε ένας  τα σωστά βήματα στον υπολογιστή του, τότε δεν μπορεί να το προχωρήσει και τότε δεν του βγαίνει κάποιο αποτέλεσμα για να το  ανεβάσει...Μπορεί όμως να ρωτήσει για βοήθεια τον καθηγητή ή τους συμμαθητές του, οπότε βλέπεις και τη συμμετοχή τους.

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #653 στις: Απρίλιος 01, 2020, 04:31:53 μμ »
Τις οποίες ασκήσεις δηλαδή προσπάθησα πάρα πολύ για να τις φτιάξω και με ένα σύστημα που δεν φόρτωνε με τίποτα και κάθε λίγο με πετούσε έξω και μου τα έσβηνε όλα. Τελικά τα κατάφερα, αλλά οι μαθητές δεν μπορούν να τις δουν καν!!!

Έχεις διαλέξει λάθος πλατφόρμα.

Το e-me έχει προβλήματα.

Το eclass παίζει μια χαρά.

δεκάδες χιλιάδες εκπαιδευτικοί και μαθητές εξυπηρετούνται εκεί.

https://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=76161
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2020, 04:36:36 μμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #654 στις: Απρίλιος 01, 2020, 04:35:31 μμ »
Εμένα να δεις τι με έπιασε. Ειδικά όταν ακούω κάτι εξυπνάδες για το φιλότιμο των εκπαιδευτικών και το χρέος που έχουμε απέναντι στους μαθητές μας. Το υπουργείο έχει κάνει το χρέος του δηλαδή απέναντι στους μαθητές? Εκτός αν πρέπει να βγούμε όλοι στην ΕΡΤ για να βγάλουμε άκρη πια...
Καλά, όλα αυτά για τους εκπαιδευτικούς πάντα λέγονταν, λέγονται και θα λέγονται από τους διάφορους καλοθελητές, αδαείς και κακόβουλους παύλα κακόπιστους και προκατειλημμένους... Πλέον δεν μπαίνω καν στον κόπο να ακούσω τις συκοφαντίες τους. Έχουν χρόνο, βλέπεις, να τα λένε αυτά, ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ δεν έχουμε!
 
Σε όσους έχω πει τι τραβάμε αυτές τις μέρες, απλά δεν θέλουν ούτε ψύλλοι στον κόρφο μας να είναι!

Μόνο αυτό έμεινε, να βγούμε στην ΕΡΤ! (Μη βάζεις ιδέες!)  ;D



Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #655 στις: Απρίλιος 01, 2020, 04:41:33 μμ »
Εκτός αν πρέπει να βγούμε όλοι στην ΕΡΤ για να βγάλουμε άκρη πια...

Εγώ πάντως αν βγω στην ΕΡΤ δεν θα βγω για να κάνω μάθημα.
Θα  βγω για να καταγγείλω το υπουργείο για τις αντισυνταγματικές μεθοδεύσεις του.
Αυτή την στιγμή στην Γ λυκείου κάποιοι γονείς πιέζουν τους εκπαιδευτικούς να γίνει μάθημα, ενώ κάποιοι άλλοι απειλούν ότι δεν είναι δυνατόν να γίνεται μάθημα χωρίς όλα τα παιδιά.
Ότι και να κάνει ο εκπαιδευτικός είναι ακάλυπτος, οι δε προϊστάμενοι αντί να στείλουν εγκύκλιο οδηγιών σφυρίζουν αδιάφορα και λένε μισόλογα για "ατομική ευθύνη του κάθε εκπαιδευτικού".
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2020, 04:59:03 μμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #656 στις: Απρίλιος 01, 2020, 04:43:03 μμ »
Είναι ψηφιακές εφαρμογές,  όπως ασκήσεις από το ψηφιακό αποθετήριο  "Φωτόδεντρο". Ίσως, όμως να είναι καλές μόνο για συγκεκριμένα αντικείμενα.
Ναι, βλέπουν τι έχει κάνει ο άλλος, αλλά όχι πως το έκανε. Αν δεν κάνει ο κάθε ένας  τα σωστά βήματα στον υπολογιστή του, τότε δεν μπορεί να το προχωρήσει και τότε δεν του βγαίνει κάποιο αποτέλεσμα για να το  ανεβάσει...Μπορεί όμως να ρωτήσει για βοήθεια τον καθηγητή ή τους συμμαθητές του, οπότε βλέπεις και τη συμμετοχή τους.
Α, χρησιμοποιώ και γω (όσο με αφήνει να το ανοίξω τουλάχιστον) το Φωτόδεντρο.
Είναι κάποια που δεν μπορώ καν να τα δω γιατί δεν υποστηρίζεται η χρήση τους από τον υπολογιστή μου, λέει, κάτι τέτοιο.
(Εν τω μεταξύ, δεν είναι και τόσο παλιός και είναι αρκετά ενημερωμένος.)

Εννοείς ότι δεν βλέπουν τον τρόπο που ο άλλος έκανε την άσκηση; Και τι σου δείχνει εσένα, μόνο το αποτέλεσμα;

Εννοείς ότι οι μαθητές αλληλεπιδρούν μέσω του Τοίχου; Γράφοντας σχόλια;
Άλλο πάλι αυτό με τα σχόλια. Αν δεν πατήσω διαγραφή εκεί που είναι το συννεφάκι, δεν μου τα ανοίγει, ούτε να δω τι μου γράφουν τα παδιά μπορώ ούτε ξέρω αν φαίνονται στους άλλους. Όσο για τον κεραυνό δίπλα από τα συννεφάκια των σχολίων, ξέρετε τι σημαίνει;

Όσο για το e-me, σχεδόν εξαναγκάστηκα να το δουλέψω, γιατί όλοι στο ένα σχολείο με αυτό δουλεύουν. Στο άλλο σχολείο, κάποιοι δουλεύουν με το e-class, σε ένα από τα τμήματά μου. Είναι πρακτικά αδύνατο να μπω και στο e-class, να ξαναφάω όλο το πακέτο από την αρχή για ένα τμήμα. Εν τω μεταξύ, κάποια παιδιά από το συγκεκριμένο τμήμα έχουν ανταποκριθεί στην πρόσκλησή μου στο e-me. Μύλος!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2020, 05:11:57 μμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #657 στις: Απρίλιος 01, 2020, 04:44:15 μμ »
Έχεις διαλέξει λάθος πλατφόρμα.

Το e-me έχει προβλήματα.

Το eclass παίζει μια χαρά.

δεκάδες χιλιάδες εκπαιδευτικοί και μαθητές εξυπηρετούνται εκεί.

https://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=76161

Ας δίναν μόνο μία τότε. Όφειλα εγώ να ξέρω ποια θα έχει προβλήματα και ποια θα παίζει μια χαρά?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.