*

Αποστολέας Θέμα: Aπευθείας διδασκαλία&μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο  (Αναγνώστηκε 62046 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν είναι να μην έχει καμία αλληλεπίδραση ο μαθητής με την τάξη, αφού θα παρακολουθεί μόνο την "παράδοση" (δεν σχολιάζω το ότι αυτοί που τα γράφουν δεν έχουν μπει σε τάξη από τότε που τελείωσαν τη Γ Λυκείου), [/b]

έτσι νομίζουν...ότι εμείς παραδίδουμε μάθημα και τα παιδιά κάθονται απο κάτω αμίλητα και ακούνητα και απλώς ακούνε..Τραγικό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Δεν έχω κινητό. Ή μάλλον είχα αλλά μου χάλασε.


Εγω πραγματικα δεν εχω κινητο!!! Ή μαλλον εχω, αλλα ειναι με κουμπακια, γιατι με βολευει και δεν θελω να παρω αλλο. Με υποχρεωνει η υπηρεσια να εχω κινητο τελευταιας τεχνολογιας;
Επισης, στο σχολειο υπαρχει ενας υπολογιστης, χωρις καμερα και χωρις μικροφωνο. Εννοειται δεν υπαρχει wi-fi!
Ακομα, εγω στο νηπιαγωγειο τα παιδια δεν τα εχω καθισμενα σε ενα σημειο, αλλα μοιρασμενα στις γωνιες και χωρισμενα σε ομαδες να δουλευουν ή μεταφερω το μαθημα εξω..... Πρεπει να προμηθευτω, εκτος απο κινητο και drone;

Πολλα (Και πολλοι) δεν πανε καλα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος maximaria

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Εγω πραγματικα δεν εχω κινητο!!! Ή μαλλον εχω, αλλα ειναι με κουμπακια, γιατι με βολευει και δεν θελω να παρω αλλο. Με υποχρεωνει η υπηρεσια να εχω κινητο τελευταιας τεχνολογιας;
Επισης, στο σχολειο υπαρχει ενας υπολογιστης, χωρις καμερα και χωρις μικροφωνο. Εννοειται δεν υπαρχει wi-fi!
Ακομα, εγω στο νηπιαγωγειο τα παιδια δεν τα εχω καθισμενα σε ενα σημειο, αλλα μοιρασμενα στις γωνιες και χωρισμενα σε ομαδες να δουλευουν ή μεταφερω το μαθημα εξω..... Πρεπει να προμηθευτω, εκτος απο κινητο και drone;

Πολλα (Και πολλοι) δεν πανε καλα!
Να φανταστώ ότι θα τα χορηγήσει η υπηρεσία με έξοδα των χορηγών τύπου δωρεών αναπνευστηρων για covid

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Αν πουμε μαζικά όχι, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.
 Προσπαθεί το Υπουργείο να στοχοποιήσει όσους δεν υποκύπτουν.
Εντός των σχολείων όμως υποψιάζομαι ότι θα στοχοποιηθούν όσοι υποκύπτουν.  >:(

Και στο δικό μου σχολείο, δεν το συζητάνε καν....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Εγω πραγματικα δεν εχω κινητο!!! Ή μαλλον εχω, αλλα ειναι με κουμπακια, γιατι με βολευει και δεν θελω να παρω αλλο. Με υποχρεωνει η υπηρεσια να εχω κινητο τελευταιας τεχνολογιας;
Επισης, στο σχολειο υπαρχει ενας υπολογιστης, χωρις καμερα και χωρις μικροφωνο. Εννοειται δεν υπαρχει wi-fi!
Ακομα, εγω στο νηπιαγωγειο τα παιδια δεν τα εχω καθισμενα σε ενα σημειο, αλλα μοιρασμενα στις γωνιες και χωρισμενα σε ομαδες να δουλευουν ή μεταφερω το μαθημα εξω..... Πρεπει να προμηθευτω, εκτος απο κινητο και drone;

Πολλα (Και πολλοι) δεν πανε καλα!


Ακόμα και σε μεγαλύτερες τάξεις το μάθημα δεν είναι διάλεξη! Είναι αλληλεπίδραση!!!! Δλδ θα πρέπει τα παιδιά να κάθονται αμίλητα ; Και αμα την ώρα που εξηγώ εγώ το μάθημα έχουν μια απορία θα πρέπει να την καρτήσουν μην τύχει  κ ακουστούν; Οι άνθρωποι δεν είναι απλά ανίδεοι, είναι επικίνδυνοι!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Εγω πραγματικα δεν εχω κινητο!!! Ή μαλλον εχω, αλλα ειναι με κουμπακια, γιατι με βολευει και δεν θελω να παρω αλλο. Με υποχρεωνει η υπηρεσια να εχω κινητο τελευταιας τεχνολογιας;
Επισης, στο σχολειο υπαρχει ενας υπολογιστης, χωρις καμερα και χωρις μικροφωνο. Εννοειται δεν υπαρχει wi-fi!
Ακομα, εγω στο νηπιαγωγειο τα παιδια δεν τα εχω καθισμενα σε ενα σημειο, αλλα μοιρασμενα στις γωνιες και χωρισμενα σε ομαδες να δουλευουν ή μεταφερω το μαθημα εξω..... Πρεπει να προμηθευτω, εκτος απο κινητο και drone;

Πολλα (Και πολλοι) δεν πανε καλα!

Μάθημα με ελικοπτεράκι  ;D

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ

Εγω πραγματικα δεν εχω κινητο!!! Ή μαλλον εχω, αλλα ειναι με κουμπακια, γιατι με βολευει και δεν θελω να παρω αλλο. Με υποχρεωνει η υπηρεσια να εχω κινητο τελευταιας τεχνολογιας;
Επισης, στο σχολειο υπαρχει ενας υπολογιστης, χωρις καμερα και χωρις μικροφωνο. Εννοειται δεν υπαρχει wi-fi!
Ακομα, εγω στο νηπιαγωγειο τα παιδια δεν τα εχω καθισμενα σε ενα σημειο, αλλα μοιρασμενα στις γωνιες και χωρισμενα σε ομαδες να δουλευουν ή μεταφερω το μαθημα εξω.....
Το μάθημα σε ομάδες δεν μπορεί να γίνει πλέον. Δεν μπορούν να μοιράζονται χαρτιά, στυλό, μαρκαδόρους. Και δεν μπορούν να γράψουν στον πίνακα γιατί δεν μπορείς να τους δώσεις μαρκαδόρο. Βέβαια το 1,5 μέτρο πλαγίως στα θρανία δίνει άλλη διάσταση στην απόσταση μεταξύ των μαθητών. Επίσης οι διευθυντές πήραν τάμπλετ κτλ για να είναι δυνατή η εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Νομίζω ότι η υλικοτεχνική υποδομή είναι το μικρότερο πρόβλημα σε αυτή την υπόθεση!

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://www.esos.gr/arthra/67643/apofasi-fek-live-streaming-apo-tis-aithoyses-ton-sholeion

Την επιβολή δεν βλέπω..

Από την στιγμή που ταυτοποιουμαστε, γινόμαστε υποκείμενα για τα οποία μπορούν να συλλέξουν πληροφορίες. Τα "μεταδεδομένα " που αρκετά γενικολογα αναφέρει η απόφαση, π.χ. ώρες που χρησιμοποίησες την πλατφόρμα και πόσους μαθητές είχες , εξάγουν ενδιαφέρουσες πληροφοριες πχ αν το πλήθος των μαθητών σου είχε φθίνουσα πορεία προφανώς δείχνει ότι δεν έκανες αξιόλογο μάθημα.
Οι ταυτοποίηση αυτή δυστυχώς αφορά και τους μαθητές μας: γιατί πρέπει η πληροφορία της συμμετοχής ή μη να έχει πρόσωπο; Θα μπορούσαν να δοθούν λογαριασμοί με ψεύτικα ονόματα ώστε και τα στατιστικά να μην φωτογραφιζουν συγκεκριμένα άτομα.

Η επιβολή είναι προφανής λοιπόν και για μας και για τους μαθητές μας διότι εξάγονται πληροφορίες που αφορούν την αξιολόγηση μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2020, 09:05:24 μμ από Σπουργίτι »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Το μάθημα σε ομάδες δεν μπορεί να γίνει πλέον. Δεν μπορούν να μοιράζονται χαρτιά, στυλό, μαρκαδόρους. Και δεν μπορούν να γράψουν στον πίνακα γιατί δεν μπορείς να τους δώσεις μαρκαδόρο. Βέβαια το 1,5 μέτρο πλαγίως στα θρανία δίνει άλλη διάσταση στην απόσταση μεταξύ των μαθητών. Επίσης οι διευθυντές πήραν τάμπλετ κτλ για να είναι δυνατή η εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Νομίζω ότι η υλικοτεχνική υποδομή είναι το μικρότερο πρόβλημα σε αυτή την υπόθεση!

Είμαι νηπιαγωγός, οπότε αυτά που λέω είναι ο τρόπος που εργαζόμαστε. Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική (ακόμα και να το ήθελα). Δεν υπάρχουν θρανία, υπάρχουν γωνιές, υπάρχουν παιχνίδια που δεν είναι ατομικά, υπάρχουν βιβλία που είναι για όλους, υπάρχουν πάγκοι στους οποίους καθόμαστε και συζητάμε, υπάρχει πάτωμα στο οποίο κυλιόμαστε.
Άντε και να πω ότι ο καθένας θα έχει τη δική του μολυβοθήκη με μαρκαδόρους, τις δικές του μπογιές, το δικό του μολύβι κλπ.... Τα υπόλοιπα;
Εμείς δεν πήραμε tablet γιατί δεν πήρε κανένα νηπιαγωγείο! Επίσης, δεν δικαιούμασταν λόγω αριθμού παιδιών! Υπάρχει, βλέπεις, ένας υπολογιστής (χωρίς κάμερα, χωρίς μικρόφωνο, με ηχεία της πλάκας) και δεν δικαιολογείται άλλος!

Άρα δεν είναι το μικρότερο πρόβλημα η υλικοτεχνική υποδομή. Είναι ΕΝΑ από τα προβλήματα!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://www.philenews.com/koinonia/eidiseis/article/938937/tessera-nea-kroysmata-ola-apo-tis-exetaseis-se-scholeia

4 κρουσματα ολα απο σχολεια στην Κυπρο

Σε ότι αφορά το κρούσμα σε νηπιαγωγεία, όπως μας λέχθηκε αρμοδίως, παρά το γεγονός ότι είναι κλειστά και θα παραμείνουν μετά και τις εξαγγελίες του ΥΠΠΑΝ, διατηρούν το δικαίωμα συμμετοχής στους διαγνωστικούς ελέγχους που αφορούν τις σχολικές μονάδες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2020, 10:25:24 μμ από Jackb »

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
"...Τα μεταδεδομένα που τυχόν παράγονται (χρόνος και διάρκεια μαθήματος, αριθμός συμμετεχόντων) από την ανωτέρω επεξεργασία χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για σκοπούς ερευνητικούς ή στατιστικού"

Τα μεταδεδομένα που ανάφερονται στη παρένθεση αφορούν το υπουργειο. Δεν αναφέρονται ρητώς ποια είναι  τα μεταδεδομένα τα οποία μπορεί η εταιρεία να αντλήσει και χρησιμοποιήσει. Τα μεταδεδομένα  άλλωστε δεν καλύπτονται από ισχυρη νομική προστασια σε σχέση με τα δεδομένα. Για παράδειγμα το φωνητικό αποτύπωμα των υποκειμένων, μαθητών και καθηγητων, θεωρείται μεταδεδομένο;  Να θυμίσω ότι το φωνητικό μας αποτύπωμα είναι βιομετρικο στοιχείο που μας ταυτοποιει! Οτιδήποτε συλλέγεται όμως πρέπει να είναι ανωνυμοποιημενο δεδομένο ....  Αυτό όμως στην προκειμένη περίπτωση δεν ισχύει αφού τα υποκείμενα συμμετέχουν  με αληθινά προφίλ ... Ο εμπλουτισμός μιας βάσης δεδομένων κυβερνητικής ή μη, με φωνητικά αποτυπώματα  είναι κάτι εύκολο, ανεξοδο και ακίνδυνο, με τα  δεδομένα που αντλούνται απο αυτές τις πλατφόρμες .... Αρκεί να αφήνει ο νομοθέτης λίγα κενά ....


Αλλά εδώ υπάρχει και αλλο  γκρίζο σημείο : ποιοι είναι οι ερευνητικοι σκοποί , από ποιους διεξάγονται και για λογαριασμό ποιών;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2020, 12:08:09 πμ από Σπουργίτι »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Παράθεση
Αν πουμε μαζικά όχι, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.
 Προσπαθεί το Υπουργείο να στοχοποιήσει όσους δεν υποκύπτουν.

Συμφωνώ με Πελαγονία. Αρκεί οι περισσότεροι σύλλογοι να πουν όχι. Δηλαδή defacto να ακυρωθεί το όλο εγχείρημα. Αν όμως η ΟΛΜΕ κάνει το λάθος και προκηρύξει πάλι απεργία που θα έχει πάλι συμμετοχή 0,01%, τότε την πατήσαμε...
Σχετικά με τα κρούσματα σε σχολεία στην Κύπρο, ας αναγνωρίσουμε στους Κύπριους ότι κάνουν τεστ σε σχολεία. Εδώ έχει βρεθεί ένας μάγκας διευθυντής να ζητήσει; Για να δούμε τι απάντηση θα πάρει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2020, 11:12:47 πμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
https://www.kathimerini.gr/1078534/opinion/epikairothta/politikh/nikh-keramews-kameres

Φυσικά καμία αναφορά στην παιδαγωγική διαδικασία και πως αυτή θα επηρεαστεί από την αναμετάδοση του μαθήματος. Κατά τα άλλα, αγνός, παρθένος μανδραβελισμος...παίρνω τα κακώς κείμενα και τα γενικεύω!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Ioannis, περίμενες από την Καθημερινή να γράψει άρθρο υπέρ των εκπαιδευτικών; Πάντως, βαθμολογώντας το άρθρο για την γλώσσα που χρησιμοποιεί, θα του έβαζα ένα 15/20 επιεικώς. Σε κάποια σημεία δεν καταλαβαίνω καν τι λέει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159811
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.