*

Αποστολέας Θέμα: Θέσεις Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα ΚΔΒΜ (νέα προκήρυξη)  (Αναγνώστηκε 29614 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα ΚΔΒΜ (νέα προκήρυξη)
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 15, 2020, 06:42:52 μμ »
"Η ανακρίβεια των δηλουμένων, κατόπιν ελέγχου γνησιότητας, επιφέρει τον αποκλεισμό του και σε περίπτωση επιλογής, αυτή ανακαλείται"
αυτό τι σημαίνει; Εγώ καταλαβαίνω ότι αν έχεις δηλώσει κάτι ανακριβές, αντί απλώς να μη μοριοδοτηθεί αυτό, αποκλείεσαι συνολικά απο τη διαδικασία.  Εσείς τι καταλαβαίνετε;
Αυτό έχει να κάνει με τη γνησιότητα των εγγράφων που καταθέτουμε, οπότε εννοείται ότι αν βρεθεί κάτι ψευδές ,κοινώς μαϊμού ,αυτός είναι λόγος αποκλεισμού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος scoop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα ΚΔΒΜ (νέα προκήρυξη)
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 15, 2020, 06:43:07 μμ »
Ένας αναπληρωτής ακπαιδευτικός τι σχέσει εργασίας επιλέγει στο σύστημα? Στην προηγούμενη προκήρυξη νομίζω είχαν την επιλογή ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ. Φέτος δεν υπάρχει. Έχει το ΛΟΙΠΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ.

Αποσυνδεδεμένος angelos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα ΚΔΒΜ (νέα προκήρυξη)
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 15, 2020, 07:50:39 μμ »
Αυτό έχει να κάνει με τη γνησιότητα των εγγράφων που καταθέτουμε, οπότε εννοείται ότι αν βρεθεί κάτι ψευδές ,κοινώς μαϊμού ,αυτός είναι λόγος αποκλεισμού.
Δυστυχώς υπάρχουν ανακρίβειες στην προκήρυξη που εύκολα μπορούν να σε πετάξουν εκτός. Πχ. Τα σεμινάρια που προαπαιτούνται για την πιστοποίηση ως εκπαιδευτής ενηλίκων μη τυπικής εκπαίδευσης στον ΕΟΠΠΕΠ δεν προσμετρούνται, αλλά εγώ έχω κάνει το συγκεκριμένο σεμινάριο των 150 ωρών , έχοντας τις 250 ώρες διδασκαλίας σε ενήλικες οπότε και δεν ήταν προαπαιτούμενο. Δεν θα έπρεπε να προσμετρηθεί το συγκεκριμένο σεμινάριο?

Αποσυνδεδεμένος GALAZOULIS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα ΚΔΒΜ (νέα προκήρυξη)
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 15, 2020, 08:10:09 μμ »

Μάλιστα...ενδιαφέρουσα πληροφορία...Εγώ πάντως είχα διακόψει και το επίδομα διότι έτσι μου είχαν πει...!!!Και μάλιστα επειδή γνώριζα οτι υπήρχε η δυνατότητα συνέχισης του επιδόματος υπο προϋποθέσεις το ρώτησα και μου είχαν απαντήσει αυτό που έγραψα προηγουμένως , ότι δλδ αυτό αφορά τα εποχιακά τουριστικά επαγγέλματα. Οπότε δυο πράγματα  μπορεί να συμβαίνουν:ή ο υπάλληλος δεν γνώριζε οπότε πήρε στο λαιμό του και εμένα και άλλους τη θέση μου ή από τότε (μιλάω για το 2013-14) άλλαξε κάτι στο νόμο. Μάλλον το πρώτο...

Απ'ότι ξέρω αυτό δεν ισχύει πλέον...έχει καταργηθεί τα τελευταία χρόνια... Μου το επιβεβαίωσε μια φίλη σε κεντρικό ΟΑΕΔ όταν ενδιαφερόμουν και εγώ...Δυστυχώς πλέον και με μια μέρα σου κόβουν το επίδομα... Τσεκάρετε το αν θέλετε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος angelos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα ΚΔΒΜ (νέα προκήρυξη)
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 15, 2020, 08:21:43 μμ »
Ένας αναπληρωτής ακπαιδευτικός τι σχέσει εργασίας επιλέγει στο σύστημα? Στην προηγούμενη προκήρυξη νομίζω είχαν την επιλογή ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ. Φέτος δεν υπάρχει. Έχει το ΛΟΙΠΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ.
Λογικά το Λοιπές Κατηγορίες πρέπει να ισχύει

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα ΚΔΒΜ (νέα προκήρυξη)
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 15, 2020, 09:27:15 μμ »
Αυτό έχει να κάνει με τη γνησιότητα των εγγράφων που καταθέτουμε, οπότε εννοείται ότι αν βρεθεί κάτι ψευδές ,κοινώς μαϊμού ,αυτός είναι λόγος αποκλεισμού.

Κατάλαβα...Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα ΚΔΒΜ (νέα προκήρυξη)
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 15, 2020, 10:45:29 μμ »
Μου αρέσει που όλοι ασχολείστε με τον υπερβολικό βαθμό απόρριψης των υποψηφίων εκπαιδευτών, και όχι με τους τρελούς κανονισμούς όπως πχ ότι αν ο ελάχιστος αριθμός των εκπαιδευόμενων πέσει κάτω από 11 άτομα, το τμήμα σταματάει και οι εκπαιδευόμενοι που απέμειναν δεν θα πάρουν καμία βεβαίωση συμμετοχής...Με άλλα λόγια τζάμπα ήταν συνεπείς...Επίσης μια σημαντική διαφορά σε σχέση με προηγούμενες χρονιές είναι ότι η σύμβαση με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ενώ ξεκινάει και λογικά με την έναρξη του τμήματος που θα αναλάβει ο εκπαιδευτής, δεν λήγει με το τέλος του, δηλαδή μετά το πέρας πχ των 25 ωρών, αλλά με τη λήξη της σύμβασης, δηλαδή στις 20/11/2020!!! Με άλλα λόγια αντίο επιδότηση ανεργίας σε όσους τη δικαιούνται εκτός και αν δηλώσουν παραίτηση, δηλαδή αποκλεισμό από πιθανή επιλογή στο μέλλον... 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2020, 10:50:47 μμ από JimP »

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα ΚΔΒΜ (νέα προκήρυξη)
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 16, 2020, 12:17:33 πμ »
Μου αρέσει που όλοι ασχολείστε με τον υπερβολικό βαθμό απόρριψης των υποψηφίων εκπαιδευτών, και όχι με τους τρελούς κανονισμούς όπως πχ ότι αν ο ελάχιστος αριθμός των εκπαιδευόμενων πέσει κάτω από 11 άτομα, το τμήμα σταματάει και οι εκπαιδευόμενοι που απέμειναν δεν θα πάρουν καμία βεβαίωση συμμετοχής...Με άλλα λόγια τζάμπα ήταν συνεπείς...Επίσης μια σημαντική διαφορά σε σχέση με προηγούμενες χρονιές είναι ότι η σύμβαση με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ενώ ξεκινάει και λογικά με την έναρξη του τμήματος που θα αναλάβει ο εκπαιδευτής, δεν λήγει με το τέλος του, δηλαδή μετά το πέρας πχ των 25 ωρών, αλλά με τη λήξη της σύμβασης, δηλαδή στις 20/11/2020!!! Με άλλα λόγια αντίο επιδότηση ανεργίας σε όσους τη δικαιούνται εκτός και αν δηλώσουν παραίτηση, δηλαδή αποκλεισμό από πιθανή επιλογή στο μέλλον...

Με τι να πρωτοασχοληθούμε θέλετε να πείτε! Δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι οι στρεβλώσεις είναι άπειρες και η εκπαίδευση ενηλίκων στην Ελλάδα, όχι μόνο δεν έχει τη θέση που της αξίζει, αλλά ούτε καν έχει θέση, θεωρείται ένα πάρεργο, με το οποίο ασχολούνται ακόμα όσοι αγαπάνε το αντικείμενο  και για να τους δωθεί κιόλας η δυνατότητα και η ευκαιρία να διδάξουν, πρέπει να διαθέτουν αυξημένο πακέτο προσόντων.... Αλλά αν μας πετάξουν και τελειώς εκτός πίνακα, πώς να μπορέσουμε να ασχοληθούμε και με τα άλλα;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα ΚΔΒΜ (νέα προκήρυξη)
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 16, 2020, 12:28:15 πμ »
Μου αρέσει που όλοι ασχολείστε με τον υπερβολικό βαθμό απόρριψης των υποψηφίων εκπαιδευτών, και όχι με τους τρελούς κανονισμούς όπως πχ ότι αν ο ελάχιστος αριθμός των εκπαιδευόμενων πέσει κάτω από 11 άτομα, το τμήμα σταματάει και οι εκπαιδευόμενοι που απέμειναν δεν θα πάρουν καμία βεβαίωση συμμετοχής...Με άλλα λόγια τζάμπα ήταν συνεπείς...Επίσης μια σημαντική διαφορά σε σχέση με προηγούμενες χρονιές είναι ότι η σύμβαση με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ενώ ξεκινάει και λογικά με την έναρξη του τμήματος που θα αναλάβει ο εκπαιδευτής, δεν λήγει με το τέλος του, δηλαδή μετά το πέρας πχ των 25 ωρών, αλλά με τη λήξη της σύμβασης, δηλαδή στις 20/11/2020!!! Με άλλα λόγια αντίο επιδότηση ανεργίας σε όσους τη δικαιούνται εκτός και αν δηλώσουν παραίτηση, δηλαδή αποκλεισμό από πιθανή επιλογή στο μέλλον...

Ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να ασχοληθεί με ότι νομίζει, χωρίς να χρειάζεται να λογοδοτήσει. Επίσης, το ότι συζητείται το χ σημείο δεν σημαίνει αυτομάτως ότι το ψ είναι εντάξει.

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα ΚΔΒΜ (νέα προκήρυξη)
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 16, 2020, 12:43:37 πμ »
Έχω μια απορία. Το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ Σπουδές στην εκπαίδευση πόσα μόρια παίρνει;
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα ΚΔΒΜ (νέα προκήρυξη)
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 16, 2020, 11:34:45 πμ »
Μου αρέσει που όλοι ασχολείστε με τον υπερβολικό βαθμό απόρριψης των υποψηφίων εκπαιδευτών, και όχι με τους τρελούς κανονισμούς όπως πχ ότι αν ο ελάχιστος αριθμός των εκπαιδευόμενων πέσει κάτω από 11 άτομα, το τμήμα σταματάει και οι εκπαιδευόμενοι που απέμειναν δεν θα πάρουν καμία βεβαίωση συμμετοχής...Με άλλα λόγια τζάμπα ήταν συνεπείς...Επίσης μια σημαντική διαφορά σε σχέση με προηγούμενες χρονιές είναι ότι η σύμβαση με το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ενώ ξεκινάει και λογικά με την έναρξη του τμήματος που θα αναλάβει ο εκπαιδευτής, δεν λήγει με το τέλος του, δηλαδή μετά το πέρας πχ των 25 ωρών, αλλά με τη λήξη της σύμβασης, δηλαδή στις 20/11/2020!!! Με άλλα λόγια αντίο επιδότηση ανεργίας σε όσους τη δικαιούνται εκτός και αν δηλώσουν παραίτηση, δηλαδή αποκλεισμό από πιθανή επιλογή στο μέλλον... 

Αναφορικά με αυτό που λες για την λήξη των συμβάσεων να σου πω ότι και στο παρελθόν που δεν υπήρχε και ασφάλιση, η σύμβαση που υπέγραφες ήταν για όλη την σχολική χρονιά. Δηλαδή με καλούσαν εμένα τον Οκτώβριο, έκανα τις ώρες μου, τελείωνε το τμήμα και παρ'όλα αυτά είχα μία σύμβαση που έληγε τον Ιούνιο, ανεξάρτητα από το αν θα με καλούσε ξανά το συγκεκριμένο ΚΔΒΜ ή άλλο ή και κανένα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα ΚΔΒΜ (νέα προκήρυξη)
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 16, 2020, 02:26:14 μμ »
Αναφορικά με αυτό που λες για την λήξη των συμβάσεων να σου πω ότι και στο παρελθόν που δεν υπήρχε και ασφάλιση, η σύμβαση που υπέγραφες ήταν για όλη την σχολική χρονιά. Δηλαδή με καλούσαν εμένα τον Οκτώβριο, έκανα τις ώρες μου, τελείωνε το τμήμα και παρ'όλα αυτά είχα μία σύμβαση που έληγε τον Ιούνιο, ανεξάρτητα από το αν θα με καλούσε ξανά το συγκεκριμένο ΚΔΒΜ ή άλλο ή και κανένα.

Επιβεβαιώνω και 'γω ότι ισχύει αυτό που λες.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα ΚΔΒΜ (νέα προκήρυξη)
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 16, 2020, 02:37:18 μμ »
Αναφορικά με αυτό που λες για την λήξη των συμβάσεων να σου πω ότι και στο παρελθόν που δεν υπήρχε και ασφάλιση, η σύμβαση που υπέγραφες ήταν για όλη την σχολική χρονιά. Δηλαδή με καλούσαν εμένα τον Οκτώβριο, έκανα τις ώρες μου, τελείωνε το τμήμα και παρ'όλα αυτά είχα μία σύμβαση που έληγε τον Ιούνιο, ανεξάρτητα από το αν θα με καλούσε ξανά το συγκεκριμένο ΚΔΒΜ ή άλλο ή και κανένα.
Δεν ξέρω αν έγινε αργότερα το 2014 που διδαξα για πρώτη φορά σε ΚΔΒΜ η σύμβαση έληξε με το πέρας του τμήματος και όχι του προγράμματος. Επίσης το ελάχιστο όριο εκπαιδευομενων ήταν 6 άτομα και ανέβηκε στα 11... Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι οκ ο μεγάλος αριθμός απορριφθεντων είναι ένα πολύ μεγάλο ζήτημα, αλλά μη νομίζει κάποιος ότι ακόμα και αν τον πάρουν όλα θα είναι καλά και ρόδινα...

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θέσεις Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα ΚΔΒΜ (νέα προκήρυξη)
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 16, 2020, 03:20:33 μμ »
Δεν ξέρω αν έγινε αργότερα το 2014 που διδαξα για πρώτη φορά σε ΚΔΒΜ η σύμβαση έληξε με το πέρας του τμήματος και όχι του προγράμματος. Επίσης το ελάχιστο όριο εκπαιδευομενων ήταν 6 άτομα και ανέβηκε στα 11... Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι οκ ο μεγάλος αριθμός απορριφθεντων είναι ένα πολύ μεγάλο ζήτημα, αλλά μη νομίζει κάποιος ότι ακόμα και αν τον πάρουν όλα θα είναι καλά και ρόδινα...

Ένα πρόγραμμα που πηγαίνει καλά, στο οποίο υπάρχει συμμετοχή από τον κόσμο γιατί το αναδιαρθρώνεις βάζοντας τέτοιες παραμέτρους που όχι μόνο δεν το βελτιώνουν, αλλά ίσα-ίσα βάζουν περισσότερα εμπόδια στην υλοποίησή του; Εμένα αυτή είναι η απορία μου και συμπεριλαμβάνει όλα αυτά τα οποία συζητάμε. Και έρχομαι στο να επαναλάβω αυτό που έλεγα σε αρχικά μου σχόλια, το διακύβευμα είναι λοιπόν στο κατά πόσο θα θελήσουν να κινηθεί η διαδικασία και να προχωρήσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159621
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 431
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.