*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1065945 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6188 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:13:27 πμ »
Αυτό ακριβώς είναι το δίλημμά μου: να πάμε στους κοντινούς νόμους για περισσότερα χρόνια ή στους μακρινούς με περισσότερες πιθανότητες μετάθεσης; Θα μπορέσουμε όμως να πάρουμε μετάθεση ή θα εγκλωβιστούμε στο νησί επ' αόριστον;

Φοβάμαι ότι αυτό είναι προσωπική απόφαση του καθενός. Εγώ θα προτιμούσα να πάω κάπου που να μπορώ να ζήσω και να μετακινούμαι Σαββατοκύριακα τουλάχιστον στο σπίτι μου. Γενικά δεν είμαι χαρακτήρας του ρίσκου, ωστόσο καταλαβαίνω απόλυτα αυτόν που θέλει να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του για να διασφαλίσει ότι σε λίγα χρόνια θα μπορέσει να επιστρέψει στο σπίτι του. Θέλει βέβαια καλή μελέτη των κενών και των πινάκων και μία γενική γνώση της πορείας των κενών, των συνταξιοδοτήσεων κτλ. Δεν ξέρω αν έχεις οικογένεια, νομίζω ότι μία σχετικά ασφαλής λύση για σένα θα ήταν η Β Καβάλας, που είναι σχετικά κοντά, δεν είναι μεν δυσπρόσιτη, αλλά έχει αρκετά μόρια διαβίωσης σχολείων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:02:03 »

Αποσυνδεδεμένος gm8306

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6189 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:15:54 πμ »
Εγώ έχω μια άλλη απορία συνάδελφοι: πώς πιστεύετε ότι πρέπει να σκεφτούμε ως νεοδιόριστοι; Να επιδιώξουμε διορισμό και οργανική θέση έστω και 80-100 χλμ μακριά από το σπίτι μας ή να διεκδικήσουμε μια θέση σε δυσπρόσιτο ώστε να διπλασιαστούν τα μόρια διαβίωσης των δύο πρώτων ετών και να έχουμε καλύτερες πιθανότητες για μετάθεση; Σημειωτέον ότι κατοικώ στη Β Θεσσαλονίκης, όπου παρατηρώντας τις μεταθέσεις της προηγούμενης χρονιάς (2020) διαπίστωσα ότι ήταν ελάχιστες σε αυτή την περιοχή.

Θα κάνεις συνδυασμό του τι σε συμφέρει μαζί με το τι μπορείς να αντέξεις. Κανείς δεν μπορεί να έρθει στη θέση σου ακριβώς. Η Θεσσαλονίκη είναι δύσκολος νομός για μετάθεση, τι αντέχεις και μπορείς να κάνεις;

Αποσυνδεδεμένος Giplak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6190 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:18:38 πμ »
Πάντως μελετώντας λίγο τους πίνακες βλέπω ότι το πώς θα κινηθούν φέτος οι τοποθετήσεις των διορισμών εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από το τι θα επιλέξουν οι συνάδελφοι των νομών που δεν έχουν καθόλου κενά. Για παράδειγμα στους ΠΕ 02 η Θεσσαλονίκη δεν έχει δώσει οργανικά, σε αντίθεση με τις προσλήψεις τις περσινές των αναπληρωτών, οπότε πρέπει να δούμε αν φέτος θα προτιμήσουν να δηλώσουν τα κενά των κοντινών νομών, πχ της Πέλλας, του Κιλκίς και της Χαλκιδικής ή να πάνε για τα δυσπρόσιτα πχ. της Λήμνου και της Μυτιλήνης για να μπορέσουν να γυρίσουν στα δύο χρόνια με μετάθεση.
Μια ερώτισι, υποθέτω σχετικί, από  συνάδελφο φιλόλογο. Στιν Δωδεκάνισο υπάρχουν συνολικά , περίπου, 200 οργανικά κενά σε φιλολόγους (πίνακας Του Πάνου Ντούλα) αυτό σιμαίνει πως από τους 1300 διοριστέους οι 200 θα πάνε Δωδεκάνισο;;;
(για τυπικούς λόγους να πω πως έχει χαλάσει το ¨ίττα¨ στο laptop..:)  )

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6191 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:20:16 πμ »
Ηaroulalki, από εκεί που μένεις τα δυσπρόσιτα του Έβρου πρέπει να είναι κανένα 4ωρο με το αυτοκίνητο και δεν περνάς και θάλασσα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:02:03 »

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 501
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6192 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:21:24 πμ »
Θα υπάρξουν και άλλα κενα εκτός αυτων των μετατάξεων ή θα κινηθούμε με αυτά; Νομίζω ότι είναι λίγες οι περιοχές που εδωσαν κενά και ιδιαίτερα στη  βόρεια Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος gm8306

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6193 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:22:06 πμ »
Μια ερώτισι, υποθέτω σχετικί, από  συνάδελφο φιλόλογο. Στιν Δωδεκάνισο υπάρχουν συνολικά , περίπου, 200 οργανικά κενά σε φιλολόγους (πίνακας Του Πάνου Ντούλα) αυτό σιμαίνει πως από τους 1300 διοριστέους οι 200 θα πάνε Δωδεκάνισο;;;
(για τυπικούς λόγους να πω πως έχει χαλάσει το ¨ίττα¨ στο laptop..:)  )

Ναι, αυτό σημαίνει.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6194 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:22:35 πμ »
Μια ερώτισι, υποθέτω σχετικί, από  συνάδελφο φιλόλογο. Στιν Δωδεκάνισο υπάρχουν συνολικά , περίπου, 200 οργανικά κενά σε φιλολόγους (πίνακας Του Πάνου Ντούλα) αυτό σιμαίνει πως από τους 1300 διοριστέους οι 200 θα πάνε Δωδεκάνισο;;;
(για τυπικούς λόγους να πω πως έχει χαλάσει το ¨ίττα¨ στο laptop..:)  )

Επειδή οι φιλόλογοι έχουν μεγάλο ποσοστό κάλυψης των οργανικών τους, υποθέτουμε ότι τα κενά που θα δώσουν θα είναι πάνω κάτω αυτά που έδωσε ο Ντούλας στους πίνακές του. Ειδικά στα Δωδεκάνησα πιστεύω θα καλύψουν μέχρι και το τελευταίο κενό.

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6195 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:24:17 πμ »
Θα υπάρξουν και άλλα κενα εκτός αυτων των μετατάξεων ή θα κινηθούμε με αυτά; Νομίζω ότι είναι λίγες οι περιοχές που εδωσαν κενά και ιδιαίτερα στη  βόρεια Ελλάδα.

Ναι, στη βόρεια Ελλάδα 7-8 νομοί μόνο έδωσαν κενά. Ελπίζω να αλλάξει κάτι σε αυτό, αν και δεν το πιστεύω και πολύ.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6196 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:25:23 πμ »
Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις; Εγώ ζω Β Θεσσαλονίκης στα απομακρυσμένα.
ποιά περιοχή της Β Θεσσαλονίκης πιστεύεις ότι είναι καλή για οικογένεια και να εξυπηρετεί μεγάλο αριθμό σχολείων.Μιλάω για ΠΕ03 που έχουν αδειάσει όλα.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6197 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:33:28 πμ »
ποιά περιοχή της Β Θεσσαλονίκης πιστεύεις ότι είναι καλή για οικογένεια και να εξυπηρετεί μεγάλο αριθμό σχολείων.Μιλάω για ΠΕ03 που έχουν αδειάσει όλα.
Αν εννοείς να μετακινηθεί όλη η οικογένεια από άλλο νομό, στη Β Θεσσαλονίκης, εγώ ξέρω να σου πω μόνο για αυτές τις περιοχές, από Λαγκαδά μέχρι Ασπροβάλτα. Η Β Θεσσαλονίκης είναι τεραστιαπεριοχη και δεν μπορείς να ξέρεις από τώρα πού θα τοποθετηθείς. Πάντως ο Σταύρος είναι καταπληκτική περιοχή για οικογένεια, παραθαλάσσια αλλά με κάποια δυσκολία στην εξεύρεση καλού και οικονομικού σπιτιού, όπως σχεδόν παντού πιστεύω στην Ελλάδα. Πολύς κόσμος έχει έρθει να δουλέψει στο Σταυρό και έχει μείνει για πάντα. Προσωπικά θα προτιμούσα Σταυρο ή Ασπροβάλτα από Άγιο Αθανάσιο κλπ που είναι πιο κοντά στη Θεσσαλονίκη.

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6198 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:35:35 πμ »
Καλημέρα . Έχω και εγώ ένα προβληματισμό. Αν είσαι στην πρώτη πεντάδα του οριστικού πίνακα διορισμών , πόσες περιοχές είναι ασφαλής για να δηλώσεις ; Βάση του πίνακα των κενών που δημοσιεύτηκε , στην ειδικότητα μου, θα έχουμε 100% κάλυψη , δηλ θα δώσει και στεριά . Άρα μην που πείτε ότι στην πρώτη πεντάδα θα πρέπει να δηλώσουμε και νησιά για να είναι εξασφαλισμένος ο διορισμός ; Οποίος μπορεί ας με κατατοπίσει λίγο. Ευχαριστώ πολύ.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6199 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:39:48 πμ »
Καλημέρα . Έχω και εγώ ένα προβληματισμό. Αν είσαι στην πρώτη πεντάδα του οριστικού πίνακα διορισμών , πόσες περιοχές είναι ασφαλής για να δηλώσεις ; Βάση του πίνακα των κενών που δημοσιεύτηκε , στην ειδικότητα μου, θα έχουμε 100% κάλυψη , δηλ θα δώσει και στεριά . Άρα μην που πείτε ότι στην πρώτη πεντάδα θα πρέπει να δηλώσουμε και νησιά για να είναι εξασφαλισμένος ο διορισμός ; Οποίος μπορεί ας με κατατοπίσει λίγο. Ευχαριστώ πολύ.
Μέρη που οι θέσεις τους να βγάζουν άθροισμα 5. Αν η Β Θεσσαλονίκης π.χ. δώσει 5 κενά, μπορείς να δηλώσεις μόνο αυτή. Εγώ έβαλα τα πάντα μετά, για εντελώς τυπικούς λόγους.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6200 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:40:16 πμ »
Καλημέρα . Έχω και εγώ ένα προβληματισμό. Αν είσαι στην πρώτη πεντάδα του οριστικού πίνακα διορισμών , πόσες περιοχές είναι ασφαλής για να δηλώσεις ; Βάση του πίνακα των κενών που δημοσιεύτηκε , στην ειδικότητα μου, θα έχουμε 100% κάλυψη , δηλ θα δώσει και στεριά . Άρα μην που πείτε ότι στην πρώτη πεντάδα θα πρέπει να δηλώσουμε και νησιά για να είναι εξασφαλισμένος ο διορισμός ; Οποίος μπορεί ας με κατατοπίσει λίγο. Ευχαριστώ πολύ.
5. Στη χειρότερη να διοριστεί στην πέμπτη επιλογή σου.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2252
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6201 στις: Ιούλιος 14, 2021, 11:41:37 πμ »
5. Στη χειρότερη να διοριστεί στην πέμπτη επιλογή σου.

Λάθος. Ότι λέει ο trust παραπάνω. Τα κενά να είναι 5 όχι οι περιοχές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.