*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019  (Αναγνώστηκε 41133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 15, 2020, 06:43:31 μμ »
Και φυσικά είναι ντροπή ομάδα εκπαιδευτικών κααααθεεε φορά νς βρίσκει θέματα για να κάνει προσφυγές. Δεν κοιτάω αν με βολεύει κάθε φορά ένας νόμος. Μιλάω για αντικειμενικότητα . Δεν με γνωρίζεις. Έχω ταβάνι στην προϋπηρεσία αλλά δεν έκατσα με σταυρωμένα χέρια και κανόνισα όλααααα αυτά τα χρόνια να παίρνω προσόντα . Το έβλεπα να έρχεται , όπως είναι στο εξωτερικό. Το εξωτερικό δεν το θυμόμαστε όπως μας βολεύει. Αυτά να τα πεις σε αυτούς που έκατσαν στην αρχή των πινάκων επειδή έχουν 4 παιδιά . Δηλ τα 3 ή 2 δεν είναι παιδιά ; Οι πολύτεκνοι αν κοιτούσαν τόσα χρόνια να επιμορφωθούν , δεν θα φοβόντουσαν σήμερα ότι θα χάσουν την πρωτιά.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:39:33 »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 15, 2020, 06:50:23 μμ »
Αν και σε καταλαβαίνω η αληθεια ειναι πως ολοι εδω ειτε εχουν μεγάλη προϋπηρεσία ειτε ακαδημαϊκά κριτήρια ειτε την μιξη τους μιλάνε για κοπους χρόνων! Φυσικα πιστεύω οτι ο καθένας πρέπει να παει δικαιοσύνη για οτι τον απασχολεί και σιγουρα δεν πρεπει να νοιωθει ενοχές για τίποτα.
Οι μεγάλες προϋπηρεσίες μια χαρά τη βόλεψαν. 120 τους έδωσε. Πόσο ακόμα; Ακόμα και στα ακαδημαϊκά large ήταν η κυβέρνηση. 20 το μεταπτυχιακό, 40 το διδακτορικό. Συνάδελφοι που δούλεψαν μετά από επιτυχία σε ΑΣΕΠ, πολλές χρονιές μειωμένου και μια χρονιά μέσα μια έξω, ξέρεις πόσα χρόνια θέλουν να φτάσουν τα 60 των ακαδημαϊκών; Ακόμα και ο νόμος Αρσένη, έδινε μια πενταετία μεταβατική. Αυτό το έκτρωμα τίποτα. Εν μία νυκτί σου λέει τζάμπα έτρεχες και έδινες. Και το νόμο δεν εφαρμόσαμε τόσα χρόνια, αφού οι διορισμοί και προσλήψεις αναπληρωτών δε γίνονταν 100% από πίνακα επιτυχόντων, και σου αφαιρούμε και τα μόρια και άντε γεια. Ας άφηναν τουλάχιστον τα μόρια του ΑΣΕΠ που ισοδυναμούν για τους περισσότερους με ένα μεταπτυχιακό. Αλλά όχι. Ε, λοιπόν, και η υπομονή έχει τα όρια της. Δε θα τους το δώσουμε και στο πιάτο αδιαμαρτύρητα.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 15, 2020, 06:58:43 μμ »
Και φυσικά είναι ντροπή ομάδα εκπαιδευτικών κααααθεεε φορά νς βρίσκει θέματα για να κάνει προσφυγές. Δεν κοιτάω αν με βολεύει κάθε φορά ένας νόμος. Μιλάω για αντικειμενικότητα . Δεν με γνωρίζεις. Έχω ταβάνι στην προϋπηρεσία αλλά δεν έκατσα με σταυρωμένα χέρια και κανόνισα όλααααα αυτά τα χρόνια να παίρνω προσόντα . Το έβλεπα να έρχεται , όπως είναι στο εξωτερικό. Το εξωτερικό δεν το θυμόμαστε όπως μας βολεύει. Αυτά να τα πεις σε αυτούς που έκατσαν στην αρχή των πινάκων επειδή έχουν 4 παιδιά . Δηλ τα 3 ή 2 δεν είναι παιδιά ; Οι πολύτεκνοι αν κοιτούσαν τόσα χρόνια να επιμορφωθούν , δεν θα φοβόντουσαν σήμερα ότι θα χάσουν την πρωτιά.
Δε μιλάω για πολύτεκνους και τρίτεκνους. Μπράβο σου που έχεις πιάσει ταβάνι στην προϋπηρεσία και είσαι κομπλέ και από προσόντα. Άλλοι φαίνεται δεν ήμασταν ούτε τόσο διορατικοί ούτε τόσο άξιοι. Εμείς όμως θα συνεχίσουμε τα δικαστήρια και σε όποιον αρέσουμε για τους άλλους δε θα μπορέσουμε !! Και σκούξτε όσο θέλετε. Τα περί ντροπής στα επιστέφω.

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 15, 2020, 06:59:25 μμ »
Οι μεγάλες προϋπηρεσίες μια χαρά τη βόλεψαν. 120 τους έδωσε. Πόσο ακόμα; Ακόμα και στα ακαδημαϊκά large ήταν η κυβέρνηση. 20 το μεταπτυχιακό, 40 το διδακτορικό. Συνάδελφοι που δούλεψαν μετά από επιτυχία σε ΑΣΕΠ, πολλές χρονιές μειωμένου και μια χρονιά μέσα μια έξω, ξέρεις πόσα χρόνια θέλουν να φτάσουν τα 60 των ακαδημαϊκών; Ακόμα και ο νόμος Αρσένη, έδινε μια πενταετία μεταβατική. Αυτό το έκτρωμα τίποτα. Εν μία νυκτί σου λέει τζάμπα έτρεχες και έδινες. Και το νόμο δεν εφαρμόσαμε τόσα χρόνια, αφού οι διορισμοί και προσλήψεις αναπληρωτών δε γίνονταν 100% από πίνακα επιτυχόντων, και σου αφαιρούμε και τα μόρια και άντε γεια. Ας άφηναν τουλάχιστον τα μόρια του ΑΣΕΠ που ισοδυναμούν για τους περισσότερους με ένα μεταπτυχιακό. Αλλά όχι. Ε, λοιπόν, και η υπομονή έχει τα όρια της. Δε θα τους το δώσουμε και στο πιάτο αδιαμαρτύρητα.

Συνάδελφε σε καταλαβαίνω. Λογική η οργή σου! Αλλά όσο άδικο είναι για εσένα να σου κόψουν τα μόρια του ΑΣΕΠ άλλο τοσο άδικο ειναι και για ολους εμας που πήραμε πτυχίο οταν δεν ειχε γίνει κανένας γραπτός ΑΣΕΠ ετσι ώστε να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε αυτα τα μόρια. Πόσοι μήπως έχουν διδακτορικό; Επίσης για μεταπτυχιακό μιλάμε οτι το 35-40% εχει και αυτοί ειναι νεότερες ηλικίες που εσυ τους ξεπερνας με την προϋπηρεσία. Εγω ειμαι υπέρ του γραπτού ΑΣΕΠ επειδή με αυτα τα μόρια που εχω(40+) δεν εχω καμια ελπίδα με κανενα σύστημα! Ετσι κι αλλιως τώρα ενα μικρό ανακάτεμα της τράπουλας θα γίνει! Φυσικά καλα θα κάνεις να προσφύγεις στα δικαστήρια ετσι κι αλλιως πριν απο λιγοτερο ενα χρόνο κάποιοι αλλοι συνάδελφοι ΑΣΕΠίτες διορίστηκαν δικαστικά

 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:39:33 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 15, 2020, 07:07:54 μμ »
Αναπληρωτες απο τους νέους  πίνακες που θα βγουν θα πάρει όποια και να ειναι η απόφαση  .  Η Κεραμεως αποφάσισε.   

Η Κεραμεως δέχεται πιέσεις από συγκεκριμένες ομάδες. Δε γνωρίζουμε αν έχει αποφασίσει και πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα.
Άλλωστε οι πολιτικοί συνήθως δεν κάνουν πράξη ο,τι δηλώνουν. Επαναξιολογουν και αναλόγως αποφασίζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2020, 07:12:02 μμ από ΡΕΑ.Τ »

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 15, 2020, 07:08:28 μμ »
Και φυσικά είναι ντροπή ομάδα εκπαιδευτικών κααααθεεε φορά νς βρίσκει θέματα για να κάνει προσφυγές. Δεν κοιτάω αν με βολεύει κάθε φορά ένας νόμος. Μιλάω για αντικειμενικότητα . Δεν με γνωρίζεις. Έχω ταβάνι στην προϋπηρεσία αλλά δεν έκατσα με σταυρωμένα χέρια και κανόνισα όλααααα αυτά τα χρόνια να παίρνω προσόντα . Το έβλεπα να έρχεται , όπως είναι στο εξωτερικό. Το εξωτερικό δεν το θυμόμαστε όπως μας βολεύει. Αυτά να τα πεις σε αυτούς που έκατσαν στην αρχή των πινάκων επειδή έχουν 4 παιδιά . Δηλ τα 3 ή 2 δεν είναι παιδιά ; Οι πολύτεκνοι αν κοιτούσαν τόσα χρόνια να επιμορφωθούν , δεν θα φοβόντουσαν σήμερα ότι θα χάσουν την πρωτιά.
[/quote


Μια απορια γιατι δεν εχω καταλαβει καλα..Αν προσφυγουν καποιοι εχει σημασια??η διαδικασια δεν συνεχιζει παρα την προσφυγη???

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 15, 2020, 07:31:40 μμ »
Συνάδελφε σε καταλαβαίνω. Λογική η οργή σου! Αλλά όσο άδικο είναι για εσένα να σου κόψουν τα μόρια του ΑΣΕΠ άλλο τοσο άδικο ειναι και για ολους εμας που πήραμε πτυχίο οταν δεν ειχε γίνει κανένας γραπτός ΑΣΕΠ ετσι ώστε να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε αυτα τα μόρια. Πόσοι μήπως έχουν διδακτορικό; Επίσης για μεταπτυχιακό μιλάμε οτι το 35-40% εχει και αυτοί ειναι νεότερες ηλικίες που εσυ τους ξεπερνας με την προϋπηρεσία. Εγω ειμαι υπέρ του γραπτού ΑΣΕΠ επειδή με αυτα τα μόρια που εχω(40+) δεν εχω καμια ελπίδα με κανενα σύστημα! Ετσι κι αλλιως τώρα ενα μικρό ανακάτεμα της τράπουλας θα γίνει! Φυσικά καλα θα κάνεις να προσφύγεις στα δικαστήρια ετσι κι αλλιως πριν απο λιγοτερο ενα χρόνο κάποιοι αλλοι συνάδελφοι ΑΣΕΠίτες διορίστηκαν δικαστικά
Δεν είναι έτσι ακριβώς με τα μεταπτυχιακά και θα σου αναφέρω παράδειγμα από άτομα του κύκλου μου και συγκεκριμένα στους φιλολόγους. Άρχισαν να δουλεύουν μετά από επιτυχία σε ΑΣΕΠ, όχι κάθε χρόνο και συνήθως μειωμένου, που σημαίνει πρόσληψη πριν τα Χριστούγεννα και το πολύ 3 με 3.5 μόρια μέχρι τη λήξη. Πίστεψέ με, αυτούς ένα 24χρονος με μεταπτυχιακό τους περνάει. Και δεν τα βάζω με τους νεότερους συναδέλφους, αλλά με την εκάστοτε κυβέρνηση και με κάποιους συναδέλφους που θεωρούν πως και τόσα χρόνια που κρατάμε τα μόριά μας χάρη μας κάνουν. Αν ο νόμος Αρσένη εφαρμοζόταν, πολλοί, και εγώ μέσα, στην καλύτερη θα είχαμε διοριστεί στη χειρότερη θα χτυπούσαμε ταβάνι στην προϋπηρεσία. Δε φτάνει που δεν εφαρμόστηκε, μας πέταξαν και σαν την τρίχα από το ζυμάρι. Οκ, καλώς κάνεις και μετράς ακαδημαϊκά, αλλά φρόντισε με κάποιο τρόπο και για τους υπόλοιπους που ακολούθησαν το νόμο. Γιατί και 'γω λόγω μειωμένου για πολλά χρόνια δεν έχω τρελή προϋπηρεσία και ειδικά στον κλάδο μου που είναι χαοτικός. Και 'γω πια υπέρ γραπτού ήμουν από ένα σημείο και μετά και ειδικά μετά τα ξεφτιλίκια που είδα. Όλοι από την ίδια αφετηρία με κάποιες προσαυξήσεις από προϋπηρεσία και ακαδημαϊκά. Αλλά πού. Ακούν γραπτό και βγάζουν φλύκταινες. Τέλος πάντων, ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Εμείς κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας να υπερασπιστούμε τα συμφέροντά μας. Αν δε γίνει κάτι, καλό διορισμό στους προνομιούχους που είχαν μπάρμπα στην Κορώνη (διευθυντάδες και παππάδες). 'Ετσι και αλλιώς, με το σταυρό στο χέρι δεν πας πουθενά σ'αυτήν τη χώρα.
Υ.Γ. Δεν τους παίρνει όλους η μπάλα με το σχόλιό μου, αλλά εκείνους που με το μέσο και τη γονιμότητα "πήγαν μπροστά" και κυρίως το κάθε ανεκδιήγητο υπουργείο που όλα αυτά τα συντηρούσε και τα επιβράβευε.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 15, 2020, 07:59:06 μμ »
Δεν είναι έτσι ακριβώς με τα μεταπτυχιακά και θα σου αναφέρω παράδειγμα από άτομα του κύκλου μου και συγκεκριμένα στους φιλολόγους. Άρχισαν να δουλεύουν μετά από επιτυχία σε ΑΣΕΠ, όχι κάθε χρόνο και συνήθως μειωμένου, που σημαίνει πρόσληψη πριν τα Χριστούγεννα και το πολύ 3 με 3.5 μόρια μέχρι τη λήξη. Πίστεψέ με, αυτούς ένα 24χρονος με μεταπτυχιακό τους περνάει. Και δεν τα βάζω με τους νεότερους συναδέλφους, αλλά με την εκάστοτε κυβέρνηση και με κάποιους συναδέλφους που θεωρούν πως και τόσα χρόνια που κρατάμε τα μόριά μας χάρη μας κάνουν. Αν ο νόμος Αρσένη εφαρμοζόταν, πολλοί, και εγώ μέσα, στην καλύτερη θα είχαμε διοριστεί στη χειρότερη θα χτυπούσαμε ταβάνι στην προϋπηρεσία. Δε φτάνει που δεν εφαρμόστηκε, μας πέταξαν και σαν την τρίχα από το ζυμάρι. Οκ, καλώς κάνεις και μετράς ακαδημαϊκά, αλλά φρόντισε με κάποιο τρόπο και για τους υπόλοιπους που ακολούθησαν το νόμο. Γιατί και 'γω λόγω μειωμένου για πολλά χρόνια δεν έχω τρελή προϋπηρεσία και ειδικά στον κλάδο μου που είναι χαοτικός. Και 'γω πια υπέρ γραπτού ήμουν από ένα σημείο και μετά και ειδικά μετά τα ξεφτιλίκια που είδα. Όλοι από την ίδια αφετηρία με κάποιες προσαυξήσεις από προϋπηρεσία και ακαδημαϊκά. Αλλά πού. Ακούν γραπτό και βγάζουν φλύκταινες. Τέλος πάντων, ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Εμείς κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας να υπερασπιστούμε τα συμφέροντά μας. Αν δε γίνει κάτι, καλό διορισμό στους προνομιούχους που είχαν μπάρμπα στην Κορώνη (διευθυντάδες και παππάδες). 'Ετσι και αλλιώς, με το σταυρό στο χέρι δεν πας πουθενά σ'αυτήν τη χώρα.
Υ.Γ. Δεν τους παίρνει όλους η μπάλα με το σχόλιό μου, αλλά εκείνους που με το μέσο και τη γονιμότητα "πήγαν μπροστά" και κυρίως το κάθε ανεκδιήγητο υπουργείο που όλα αυτά τα συντηρούσε και τα επιβράβευε.
Δικαιολογημένη η συναισθηματική ένταση. Μόνο οι λεγόμενοι ασεπίτες είμαστε οι αδικημένοι της όλης ιστορίας. Οι υπόλοιποι απολάμβαναν προνόμια χωρίς να το δικαιούνται. Ούτε η πολυτεκνία ούτε η τριτεκνία μπορεί να θεωρηθεί "προσόν", (ας δίνονται μόρια και για κάθε άτεκνο ζευγάρι που χρυσοπληρώνει για την απόκτηση παιδιών, αφού ο λόγος υποτίθεται είναι η βελτίωση του δημογραφικού!) ούτε η προϋπηρεσία από μόνη της, ειδικά όταν δεν αποκτήθηκε με νόμιμο τρόπο. Υπήρχε τρόπος να υπάρχει ένας και μοναδικός πίνακας, αυτός με τους επιτυχόντες στους γραπτούς. Εκεί θα πάμε και πάλι, είμαι βέβαιος, αφού οι κλάδοι είναι μπλοκαρισμένοι και με το νέο αυτό σύστημα θα δημιουργηθεί μια ακόμη κορεσμένη επετηρίδα, αποκλείοντας τους νέους απόφοιτους εντελώς. Οι νέοι που πλήττονται περισσότερο, όσοι δεν είχαν ευκαιρία για γραπτό, με απογοητεύουν πιο πολύ. Αυτοί είναι και πολλοί και θα μπορούσαν να οδηγήσουν προς τα εκεί την ηγεσία του υπουργείου. Βέβαια, αν δεν γίνουν διορισμοί, να είχαμε να λέγαμε. Έστω όμως και για την αναπλήρωση, πρέπει να γίνονται οι διαδικασίες με διαφανή τρόπο και νόμιμο.
Παρένθεση: όντως η μελέτη για τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ ισοδυναμεί με ένα μάστερ. Σε κάποιες ειδικότητες απαιτείται μελέτη διετίας και πάλι, αν παράλληλα εργάζεσαι δεν φτάνει για να καλύψεις την ύλη. Αυτά τα μόρια αποκτήθηκαν με πολύ κόπο και κάπως πρέπει να πιστωθούν σε αυτόν που τα κατέκτησε. Καλώς γίνονται δικαστήρια!!! Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 15, 2020, 08:09:28 μμ »
Δικαιολογημένη η συναισθηματική ένταση. Μόνο οι λεγόμενοι ασεπίτες είμαστε οι αδικημένοι της όλης ιστορίας. Οι υπόλοιποι απολάμβαναν προνόμια χωρίς να το δικαιούνται. Ούτε η πολυτεκνία ούτε η τριτεκνία μπορεί να θεωρηθεί "προσόν", (ας δίνονται μόρια και για κάθε άτεκνο ζευγάρι που χρυσοπληρώνει για την απόκτηση παιδιών, αφού ο λόγος υποτίθεται είναι η βελτίωση του δημογραφικού!) ούτε η προϋπηρεσία από μόνη της, ειδικά όταν δεν αποκτήθηκε με νόμιμο τρόπο. Υπήρχε τρόπος να υπάρχει ένας και μοναδικός πίνακας, αυτός με τους επιτυχόντες στους γραπτούς. Εκεί θα πάμε και πάλι, είμαι βέβαιος, αφού οι κλάδοι είναι μπλοκαρισμένοι και με το νέο αυτό σύστημα θα δημιουργηθεί μια ακόμη κορεσμένη επετηρίδα, αποκλείοντας τους νέους απόφοιτους εντελώς. Οι νέοι που πλήττονται περισσότερο, όσοι δεν είχαν ευκαιρία για γραπτό, με απογοητεύουν πιο πολύ. Αυτοί είναι και πολλοί και θα μπορούσαν να οδηγήσουν προς τα εκεί την ηγεσία του υπουργείου. Βέβαια, αν δεν γίνουν διορισμοί, να είχαμε να λέγαμε. Έστω όμως και για την αναπλήρωση, πρέπει να γίνονται οι διαδικασίες με διαφανή τρόπο και νόμιμο.
Παρένθεση: όντως η μελέτη για τον διαγωνισμό ΑΣΕΠ ισοδυναμεί με ένα μάστερ. Σε κάποιες ειδικότητες απαιτείται μελέτη διετίας και πάλι, αν παράλληλα εργάζεσαι δεν φτάνει για να καλύψεις την ύλη. Αυτά τα μόρια αποκτήθηκαν με πολύ κόπο και κάπως πρέπει να πιστωθούν σε αυτόν που τα κατέκτησε. Καλώς γίνονται δικαστήρια!!! Καλή τύχη!
Συμφωνώ σε όλα και ας ελπίσουμε σε αποκατάσταση των αδικιών και συνειδητοποίησης των νεότερων συναδέλφων ότι πρόκειται για φαύλο κύκλο!!!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 15, 2020, 08:15:57 μμ »
Και φυσικά είναι ντροπή ομάδα εκπαιδευτικών κααααθεεε φορά νς βρίσκει θέματα για να κάνει προσφυγές. Δεν κοιτάω αν με βολεύει κάθε φορά ένας νόμος. Μιλάω για αντικειμενικότητα . Δεν με γνωρίζεις. Έχω ταβάνι στην προϋπηρεσία αλλά δεν έκατσα με σταυρωμένα χέρια και κανόνισα όλααααα αυτά τα χρόνια να παίρνω προσόντα . Το έβλεπα να έρχεται , όπως είναι στο εξωτερικό. Το εξωτερικό δεν το θυμόμαστε όπως μας βολεύει. Αυτά να τα πεις σε αυτούς που έκατσαν στην αρχή των πινάκων επειδή έχουν 4 παιδιά . Δηλ τα 3 ή 2 δεν είναι παιδιά ; Οι πολύτεκνοι αν κοιτούσαν τόσα χρόνια να επιμορφωθούν , δεν θα φοβόντουσαν σήμερα ότι θα χάσουν την πρωτιά.
Aυτό ακριβώς παιδιά. Πλέον ουδείς έχει δικαιολογία. Παράδειγμα... Γυναίκα που διορίστηκε μόνιμη στο δήμο, γνωστή μου, με υποχρεωτική εκπαίδευση. Πήγε σχολείο δεύτερης ευκαιρίας και μετά επάλ. Έκανε ξένη γλώσσα, γυναίκα σε μεγάλη ηλικία. Από φόβο φυσικά μήπως κάποτε την διώξουν. Ποιός εμπόδιζε αναπληρωτές να κάνουν άλλα πτυχία; Υπάρχουν εξ αποστάσεως και πολλά άλλα. Και με πολλά και με λίγα χρήματα. Χρήματα είχαν να πάνε σε ραχούλες και νησιά με παιδιά ή μη, χρήματα για εξέλιξη δεν είχαν; Εγώ πάντως βλέπω πολλούς αναπληρωτές να συνεχίζουν σπουδές. Και να έχουν και προϋπηρεσία και ακαδημαικά προσόντα. Αυτοί θα διοριστούν και μπράβο τους γιατί και έτρεχαν και εξελίχθηκαν και πολλοί δεν είχαν και πολλά χρήματα. Και στερήθηκαν πολλά.Μπράβο τους και καλό διορισμό τους. Άξιοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2020, 08:19:24 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 15, 2020, 08:23:20 μμ »
Και για να συνεχίσω τον ειρμό μου. Οι νέοι που δεν έχουν ασεπ, άρα και μόρια και μαζεύουν πτυχία τί να κάνουν, να πνιγούν; Επειδή κακώς διάβασαν; Ξέρετε πόσο διάβασμα θέλει μια καλή σχολή; Και ένα χρόνο να συνέλθεις μόλις τελειώσεις διότι σέρνεσαι, όντας πτώμα; Αυτοί δεν αξίζουν να διοριστούν κατά τη γνώμη σας επειδή είναι νέοι και δεν πρόλαβαν ασεπ; για συνέλθετε εδω μέσα!!!
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Kostas 21

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 15, 2020, 09:05:11 μμ »
Ενταξει το point system των πτυχίων ειναι ένας τροπος προσλήψης σε ολο το δημόσιο . Και καλο ειναι και τα νεα παιδια να ξεκολλήσουν απο το μηδέν.  Αλλα τα phD και τα master δεν ειναι εγγύηση καλού καθηγητή με μεταδοτικότητα . Ας μην πω τι ακούω απο μαθητές που πανε σε πρότυπα ή πειραματικά  " Δεν καταλαβαίνω τι κανει "  " Μονος του τα λεει " κλπ    Αλλα audition σε ταξη  δεν μπορεί να γίνει για 116000  οποτε  ή γραπτός ΑΣΕΠ ή προσοντολογιο  . 

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 15, 2020, 09:09:57 μμ »
Κάτσε βρε Θεοδώρα, όλοι που έχουμε ένα πτυχίο κοπιάσαμε. Πριν μπω στην εκπαίδευση δεν σκεφτόμουν επ'ουδενί ότι μου οφειλόταν κάτι λόγω προσόντων, πόσο μάλλον να σκεφτώ ότι έπρεπε να δουλέψω εγώ και όχι κάποιος που δούλευε κάποια χρόνια χωρίς μεταπτυχιακό ή proficiency κτλ. Αυτή η ντροπιαστική νοοτροπία είναι φρέσκια και πραγματικά χαίρομαι που δεν ξεκινώ τώρα την καριέρα μου, ώστε να την συναντώ σε συνομηλίκους μου υποψήφιους συναδέλφους. Είδες να πάμε έξω από μια Δημόσια Υπηρεσία και να απαιτούμε απολύσεις για να μπούμε εμείς που έχουμε μεταπτυχιακό σε σχέση με έναν απόφοιτο 30ετίας που δεν έχει; Αλλά εμείς δεν είμαστε μόνιμοι, οπότε είναι πολύ πιο εύκολο δια της πλαγίας οδού να αλλάξουν οι όροι και να απολυθούμε ε;
Και δεν γίνεται να κάνει κάποιος εύκολα μεταπτυχιακό, για παράδειγμα σε πανάκριβο νησί, που μπαίνει και μέσα οικονομικά. Βρες μου μεταπτυχιακό ειδικής εξ αποστάσεως δωρεάν και σε κερνάω. Αυτοί που λες ότι στερήθηκαν και τα έκαναν, προφανώς είχαν μπάνκα. Σιγά μην ήταν και στο όριο της φτώχειας.  ;D  Ξέρω κι εγώ τέτοιους που "δεν είχαν" και από την άλλη έκαναν αγορές και βόλτες.
Όλα αυτά που γίνονται από το 2010 περίπου, είναι ντροπή και σε οποιοδήποτε άλλο κλάδο θα τους είχαν πάρει με τις ντομάτες. Είναι αίσχος να μην έχουν μονιμοποιηθεί άνθρωποι μόνο με την προϋπηρεσία τους, που εργάζονται τόσα έτη και είναι αποκλειστικά και μόνο επαγγελματίες εκπαιδευτικοί στα δημόσια σχολεία.
Εμείς είμαστε ελίτ, ευγενικοί, "κάνουμε λειτούργημα" λες και δεν είμαστε επαγγελματίες, δεν αντιδράμε και για αυτό μας καβαλάνε και μας σερβίρουν καθεστώτα εργασίας τύπου ΕΣΠΑ και άλλες βλακείες. Άντε πες σε 8μηνίτη δεητζή ότι θα δουλέψει φέτος ένα 8μηνο σε νησί, του χρόνου ένα 8μηνο Μακεδονία και μετά μειωμένο ωράριο πάλι σε νησί. Άντε πες σε εποχικό πυροσβέστη ότι φέτος θα είναι παλι εποχικός για 15η χρονιά με ΕΣΠΑ. Για αυτό είμαστε αστείος κλάδος, γιατί έχουμε αποδεχτεί και θεωρούμε λογικές τέτοιες βλακείες. Άσε που μονίμως εφευρίσκουν παραθυράκια ώστε να προσπερνάνε οι δέοντες και οι έχοντες.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 15, 2020, 09:26:17 μμ »
Ορθώς λέγεις...αλλά και ποιά κυβέρνηση είπε σε επιτυχόντες ασεπ και όχι διοριστέους, καταλαβαίνεις τι διαφορά φαντάζομαι, ότι αύριο θα σας διορίσω; Όσοι πάνε σε δεή, δήμους και εργασία στο σπίτι και πολλά άλλα....για χρόνια πάνε σαν αναπληρωτές και δίπλα στο σπίτι και έχω δει και πιο μακριά πλέον.... Τους είπε κανείς στάνταρ θα σας πάρω; Μπορεί να πάρουν αμεα, τρίτεκνες, πολύτεκνες και λίγους από αυτούς. Κλασική περίπτωση. Και στην εκπαίδευση λοιπόν...μια από τα ίδια. Τίποτα σταθερό, νόμος Ηράκλειτου γαρ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 15, 2020, 09:28:45 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159607
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 422

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.