*

Αποστολέας Θέμα: ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ (1ΓΕ,2ΓΕ/2019) - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 39753 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Δεν είναι λάθος να προσμετράται το ακεραιο τμήμα; Ο μοριοδοτικος διαγωνισμός του Υπ. Παιδείας/Ασεπ είναι κατά το δοκούν. Πετσοκόβουν τα μόρια, μοριοδοτούν τα παιδιά, χωρίς ποσόστωση, όπως είναι το σωστό, αδικώντας αυτους που δεν έχουν ή τα παιδιά τους είναι ενήλικα, κτλ. Είναι ξεκάθαρο, ότι αποσκοπεί το υπουργείο να ευνοήσει τους μικρότερους σε ηλικία και τους νέους απόφοιτους, οι οποίοι θα έχουν το χρόνο να μαζέψουν χαρτούρα με το αζημίωτο.

Πολλά είναι λάθος, αλλά αυτοί ήταν οι όροι της προκήρυξης, οπότε συμμετέχοντας αποδέχεσαι τους όρους.

Η μοριοδότηση των παιδιών γιατί σε χαλάει; Αυτό φταίει και όχι όλα τα υπόλοιπα; Σιγά τα πολλά μόρια δηλαδή που δίνονται..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Σφήνα έμπαιναν και οι προϋπηρεσιάκηδες, που απέκτησαν προϋπηρεσία εκτός Ασεπ. Και οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί.Και οι Οαεδίτες, κοκ. Και οι της ειδικής αγωγής που έπαιζαν και στους δυο πίνακες, χωρίς να έχουν δώσει ΑΣΕΠ. Αυτοί ευνοούνται με το προσοντολόγιο.

Συμφωνώ απολύτως

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Είδαμε κ τι έκανε ο δικηγόρος που είχαν προσλάβει συνάδελφοι, πολλοί σε αριθμό με σκοπό να σταματήσουν το κλείδωμα των πινάκων για 3 χρόνια. Ο δικηγόρος πήρε τα λέφτα του, όπως και το άτομο που τον προωθούσε στο ίντερνετ και κατά τα άλλα μια τρύπα στο νερό. Για το παράβολο η κουβέντα είναι πολύ μεγάλη. Άτομα που πλήρωςαν εκπρόθεσμα, άτομα που δεν πλήρωσαν καθόλου... Άτομα που δεν μπήκαν καν στη διαδικασία να διαβάσουν την προκήρυξη και ζητούσαν απαντήσεις ρωτώντας δεξιά και αριστερά. Ίσως για μένα το μοναδικό θέμα έχουν όσοι δεν τους περάστηκαν σωστά τα στοιχεία τους, αλλά και εδώ κρατάω μικρό καλάθι. 35000 μόνο οί ΠΕ02 που ακολούθησαν σωστά τη διαδικασία και πλήρωσαν το παράβολο στην ώρα του και με σωστό τρόπο. Ήταν όλοι αυτοί ευφυίες;; (Χωρίς να μειώνω αυτούς τους ανθρώπους). Διάβασαν όμως τη διαδικασία. Από την άλλη παρακολουθούσε κόσμος τον οψυδ του όλο αυτό το διάστημα, ώστε να παρατηρεί αν χαρτιά και μόρια ήταν σωστά περασμένα. Ούτε αυτό έγινε από πολλούς. Μη ρίχνουμε λοιπόν ευθύνες από εδώ και από εκεί. Για μία φορά ας αναλάβουμε το μερίδιό μας και ας μας γίνει μάθημα για την επόμενη.

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Πολλά είναι λάθος, αλλά αυτοί ήταν οι όροι της προκήρυξης, οπότε συμμετέχοντας αποδέχεσαι τους όρους.
Λάθος. Συμμετέχοντας σε μια προκήρυξη δεν απεμπολείς τα συνταγματικά σου δικαιώματα. Αν κάποιοι όροι τα παραβιάζουν και θα συμμετέχεις και θα τους προσβάλλεις και θα δικαιωθείς.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Είδαμε κ τι έκανε ο δικηγόρος που είχαν προσλάβει συνάδελφοι, πολλοί σε αριθμό με σκοπό να σταματήσουν το κλείδωμα των πινάκων για 3 χρόνια. Ο δικηγόρος πήρε τα λέφτα του, όπως και το άτομο που τον προωθούσε στο ίντερνετ και κατά τα άλλα μια τρύπα στο νερό. Για το παράβολο η κουβέντα είναι πολύ μεγάλη. Άτομα που πλήρωςαν εκπρόθεσμα, άτομα που δεν πλήρωσαν καθόλου... Άτομα που δεν μπήκαν καν στη διαδικασία να διαβάσουν την προκήρυξη και ζητούσαν απαντήσεις ρωτώντας δεξιά και αριστερά. Ίσως για μένα το μοναδικό θέμα έχουν όσοι δεν τους περάστηκαν σωστά τα στοιχεία τους, αλλά και εδώ κρατάω μικρό καλάθι. 35000 μόνο οί ΠΕ02 που ακολούθησαν σωστά τη διαδικασία και πλήρωσαν το παράβολο στην ώρα του και με σωστό τρόπο. Ήταν όλοι αυτοί ευφυίες;; (Χωρίς να μειώνω αυτούς τους ανθρώπους). Διάβασαν όμως τη διαδικασία. Από την άλλη παρακολουθούσε κόσμος τον οψυδ του όλο αυτό το διάστημα, ώστε να παρατηρεί αν χαρτιά και μόρια ήταν σωστά περασμένα. Ούτε αυτό έγινε από πολλούς. Μη ρίχνουμε λοιπόν ευθύνες από εδώ και από εκεί. Για μία φορά ας αναλάβουμε το μερίδιό μας και ας μας γίνει μάθημα για την επόμενη.

Οπως φαίνεται,  δίκιο έχεις.
Γράφω αυτές τις μέρες όσο δεν έγραψα όλα τα χρόνια που είμαι μέλος εδώ για να δω αν υπάρχουν και άλλοι με παρόμοιο πρόβλημα με μένα.  Αλλά  δεν βρέθηκε κανείς να έχει περασμένα έγγραφα στον ΟΠΣΥΔ αλλά όχι και την αντίστοιχη μοριοδότηση στον πίνακα ΑΣΕΠ. Μάλλον είμαι η μοναδική περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Οπως φαίνεται,  δίκιο έχεις.
Γράφω αυτές τις μέρες όσο δεν έγραψα όλα τα χρόνια που είμαι μέλος εδώ για να δω αν υπάρχουν και άλλοι με παρόμοιο πρόβλημα με μένα.  Αλλά  δεν βρέθηκε κανείς να έχει περασμένα έγγραφα στον ΟΠΣΥΔ αλλά όχι και την αντίστοιχη μοριοδότηση στον πίνακα ΑΣΕΠ. Μάλλον είμαι η μοναδική περίπτωση.

Έχω ακούσει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις, αλλά ήταν λάθος του υποψηφίου γιατί δεν είχε συμπληρώσει σωστά το αντίστοιχο πεδίο στην ηλεκτρονική αίτηση, οπότε ο ΑΣΕΠ δεν μπορούσε να κάνει αντιστοίχιση με τον opsyd. Εσένα όμως είναι διαφορετική περίπτωση. Όντως δεν έχω δει κάτι παρόμοιο  :-\

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν κάποιος έχει συγκεκριμένες πληροφορίες επί του θέματος και θα ήθελε παρακαλώ θα με ενδιέφερε να με ενημερώσει (είτε στο παρόν θέμα είτε με πμ). Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Darren71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα συνάδελφοι. Κάτι ανάλογο θα ήθελα να ρωτήσω. Έκανα ένσταση στην 2ΓΕ για μεταπτυχιακό ξένου πανεπιστημίου που δεν περάστηκε στον ΟΠΣΥΔ, καθώς είχα τον τίτλο, ο οποίος είχε κατατεθεί στη βθμια, όχι όμψς την αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ, την οποία κατέθεσα με την ένσταση. Η ένσταση στηρίζεται στο ότι δεν ευθύνομαι εγώ για την καθυστέρηση του ΔΟΑΤΑΠ αλλά και στο ότι κάποιοι συνάδελφοι με 10 μέρες μόνο διαφορά μόνο στην ημερομηνία κτήσης τίτλου πρόλαβαν να το καταθέσουν, έπειτα από εντολή της Υπουργού στον ΔΟΑΤΑΠ για επίσπευση των διαδικασιών, Έτσι σε εκείνους ο τίτλος αναγνωρίστηκε μέσα σε 1 βδομάδα, ενώ εγώ για μερικές μέρες δεν πρόλαβα. Λέτε να γίνει δεκτή η ένσταση? Έχετε ακούσει κάτο ανάλογο στην 1ΓΕ? Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Καλημέρα συνάδελφοι. Κάτι ανάλογο θα ήθελα να ρωτήσω. Έκανα ένσταση στην 2ΓΕ για μεταπτυχιακό ξένου πανεπιστημίου που δεν περάστηκε στον ΟΠΣΥΔ, καθώς είχα τον τίτλο, ο οποίος είχε κατατεθεί στη βθμια, όχι όμψς την αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ, την οποία κατέθεσα με την ένσταση. Η ένσταση στηρίζεται στο ότι δεν ευθύνομαι εγώ για την καθυστέρηση του ΔΟΑΤΑΠ αλλά και στο ότι κάποιοι συνάδελφοι με 10 μέρες μόνο διαφορά μόνο στην ημερομηνία κτήσης τίτλου πρόλαβαν να το καταθέσουν, έπειτα από εντολή της Υπουργού στον ΔΟΑΤΑΠ για επίσπευση των διαδικασιών, Έτσι σε εκείνους ο τίτλος αναγνωρίστηκε μέσα σε 1 βδομάδα, ενώ εγώ για μερικές μέρες δεν πρόλαβα. Λέτε να γίνει δεκτή η ένσταση? Έχετε ακούσει κάτο ανάλογο στην 1ΓΕ? Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά από αυτά που γνωρίζω δε θα γίνει δεκτή. Σύμφωνα πάντα με την προκήρυξη δεκτά
Γίνονται τα έγγραφα που είναι μέσα στις ημερομηνίες των προθεσμιών. Δεν παίζει ρόλο ποιος έχει την ευθύνη.

Αποσυνδεδεμένος Darren71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Eυχαριστώ για την απάντησή σου Maria_Efi...

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ

Έχω ακούσει αρκετές τέτοιες περιπτώσεις, αλλά ήταν λάθος του υποψηφίου γιατί δεν είχε συμπληρώσει σωστά το αντίστοιχο πεδίο στην ηλεκτρονική αίτηση, οπότε ο ΑΣΕΠ δεν μπορούσε να κάνει αντιστοίχιση με τον opsyd. Εσένα όμως είναι διαφορετική περίπτωση. Όντως δεν έχω δει κάτι παρόμοιο  :-\

Γνωρίζοντας τα "παθήματα" των υποψηφίων στην 1ΓΕ και επειδή ως άνθρωπος είμαι "ψείρας " σε ανώτατο βαθμό, πρόσεξα πάρα πολύ να μην κάνω κάποιο λάθος. Διάβασα πολύ προσεκτικά την προκήρυξη και όχι μια φορά. Έμπαινα κάθε λίγο και λιγάκι στον ΟΠΣΥΔ, μέχρι και στην Δευτεροβάθμια πήγα πολλές φορές να ρωτήσω αν χρειάζονται κάτι παραπάνω…
Το παράβολο για το οποίο έγινε τόσο ζήτημα,  το τσέκαρα και ξανατσέκαρα αμέτρητες φορές, όπως και τους κωδικούς στην αίτηση, τα πάντα! Μπορώ να πω με απόλυτη βεβαιότητα ότι προσωπικά, δεν έχω κάνει κανένα λάθος πουθενά.

Δεν είμαι από αυτούς που τα έκανα άρπα- κόλλα και προσπαθώ μπας και ....

Να υπογραμμίσω ξανά, ότι αυτό που με ενοχλεί περισσότερο απ’ όλα, είναι τα κατεβασμένα τηλέφωνα και η απροθυμία να ακούσουν και να κοιτάξουν ένα λεπτό το θέμα σου. Ακόμα και όταν τα περισσότερα παράπονα δεν έχουν καμία βάση, θα έπρεπε να κοιτάξουν για ένα δευτερόλεπτο  ένα print screen έστω του ΟΠΣΥΔ όπου φαίνεται ότι είναι περασμένα τα έγγραφα και το οποίο αποδεικνύει ότι  πρόκειται για σοβαρή αδικία. :( :(

Προφανώς έγινε κάποιο λάθος (όχι από μένα) αφού δεν πέρασαν τα αντίστοιχα μόρια στον πίνακα.  Δεν δικαιούμαι όμως να μάθω τι ακριβώς έγινε και τι φταίει ;
Δεν δικαιούμαι  να κάνω την ένσταση με στοχευμένο τρόπο,  γνωρίζοντας το πρόβλημα να διεκδικήσω σωστά το δικαίωμα μου; 

Αποσυνδεδεμένος konkar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν είσαι η μόνη.Και σε μένα δεν περάστηκαν τα τελευταια μόρια Σεπτεμβρίου-Φεβρουαρίου 2020,ενω καταχωρηθηκαν σωστα στο ΟΠΣΥΔ.Είμαι στην 1Γ.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Δεν είσαι η μόνη.Και σε μένα δεν περάστηκαν τα τελευταια μόρια Σεπτεμβρίου-Φεβρουαρίου 2020,ενω καταχωρηθηκαν σωστα στο ΟΠΣΥΔ.Είμαι στην 1Γ.

Στην αίτηση στο ΑΣΕΠ είχατε συμπληρώσει το κουτάκι συμπεριλαμβάνοντας κ αυτούς τους μήνες στην ήδη υπάρχουσα προυπηρεσια;
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159567
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.