*

Αποστολέας Θέμα: Κενά Αγγλικών 2020-2021  (Αναγνώστηκε 15405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 09, 2021, 03:45:14 μμ »
Ευχάριστο και ελπιδοφόρο για τον κλάδο το νέο της εισαγωγής των Αγγλικών στα νηπιαγωγεία. Σίγουρα θα υπάρχουν παραπάνω ανάγκες για εκπαιδευτικούς ΠΕ06. Όπως είχα γράψει και παλιότερα, σαφώς θα πρέπει όσοι δουλέψουμε σε νηπιαγωγεία να διδάξουμε με τρόπο εντελώς διαφορετικό από τις άλλες βαθμίδες της εκπαίδευσης αλλά δε μας φοβάμαι. Οι περισσότεροι από μας έχουμε προσαρμοστικότητα :-) . Αν πάλι κάποιος που θα δουλέψει ως αναπληρωτής δε θέλει με τίποτα το νηπιαγωγείο, μάλλον θα πρέπει να δηλώσει μόνο δευτεροβάθμια με το σχετικό ρίσκο. Γενικά μας χρειάζεται πάλι μπόλικο κουράγιο, ενθουσιασμός, ακόμη περισσότερη δουλειά και υπομονή αν κρίνω από τις απόψεις δύο νηπιαγωγών με τις οποίες συζητούσα σχετικά τις προάλλες ;-) .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:55:39 »

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 09, 2021, 04:09:00 μμ »
Ακολουθειτε το σκεπτικο και τη φιλοσσοφια του νηπιαγωγειου κι οχι των νηπιαγωγων..Εχει ειπωθει πολλακις οτι το νηπιαγωγειο εχει αλλη φιλοσοφια απο τις υπολοιπες βαθμιδες εκπαιδευσης..ειστε αλλιως μαθημενες/οι αλλα πρεπει να συντονιστειτε  με τη φιλοσοφια της συγκεκριμενης βαθμιδας εκπαιδευσης
Καταρχας, "είμαστε αλλιώς μαθημένες" :o αλλά ξέβρετε:

1)  είμαστε διαβαστερες (υψηλόβαθμη σχολή)  ;D

2) Διδάσκουμε ήδη στην συγκεκριμένη βαθμίδα-πρωτοβάθμια  (ΔΗΜΟΤΙΚΑ) κ έχουμε κ ΠΡΩΤΗ δημοτικου

3) Θα μας επιμορφώσουν, θα δουλέψουμε αρμονικά με τις συναδέλφους ΠΕ60 και ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!!!

Καλοριζικες να είμαστε  ;D

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 09, 2021, 04:11:59 μμ »
Με βάση και τις νέες οργανικές σε κάποιες κοινές ειδικότητες προσωπικά θεωρω ενα νουμερο κοντά στο 380 για τους Πε06 επι του συνόλου των 10500.Το νουμερο ειναι μικρό το ξερω αλλα αυτές ειναι οι δικες μου εκτιμήσεις.
βαλε κατι τις κυρ Παντελήηηηη  :-X εχετε λυσσαξει ολες με το 380  :-X

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 09, 2021, 04:12:22 μμ »
Συμφωνώ με την Mara006,καλορίζικες και καλοστέριωτες να είμαστε!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:55:39 »

Αποσυνδεδεμένος klits

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 09, 2021, 04:48:32 μμ »
Όχι και όλες...εγώ έλεγα 420-430...Και ρε παιδιά οι νέες οργανικές που έγιναν αφορούν και τους μόνιμους.Αρα δ σημαίνει ότι θα πάρουν τόσους επιπλέον σε αυτές τις ειδικότητες

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 09, 2021, 05:26:29 μμ »
Καταρχας, "είμαστε αλλιώς μαθημένες" :o αλλά ξέβρετε:

1)  είμαστε διαβαστερες (υψηλόβαθμη σχολή)  ;D

2) Διδάσκουμε ήδη στην συγκεκριμένη βαθμίδα-πρωτοβάθμια  (ΔΗΜΟΤΙΚΑ) κ έχουμε κ ΠΡΩΤΗ δημοτικου

3) Θα μας επιμορφώσουν, θα δουλέψουμε αρμονικά με τις συναδέλφους ΠΕ60 και ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ!!!

Καλοριζικες να είμαστε  ;D
Εννοείται θα τα καταφέρουμε όσοι κληθούμε να διδάξουμε σε νηπιαγωγεία. Μήπως δεν ήταν ένα κάποιο σοκ αρχικά η διδασκαλία στην Α' Δημοτικού; Πολύ σωστό το ότι είμαστε επιμελείς! Όλοι όσοι σπούδασαν Αγγλική Φιλολογία είχαν πολύ καλούς βαθμούς, δε γινόταν αλλιώς να μπεις στη σχολή ;-) . 2 τμήματα όλα κι όλα και με ζήτηση. Και φυσικά θα επιμομορφωθούμε - κάποιες έχουν ήδη σχετικές σπουδές ή έχουν παρακολουθήσει σχετικά courses και σεμινάρια κι όλα θα πάνε μια χαρά!

https://www.futurelearn.com/experttracks/english-early-childhood
Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει αυτό το course που νομίζω είναι ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 09, 2021, 06:05:49 μμ »
Επειδή κάποιες χρησιμοποιείτε σαν επιχείρημα την υψηλόβαθμη σχολή να θυμίσουμε τι βαθμό είχαν τα παιδαγωγικά τα τελευταία  χρόνια  η ότι οι νηπιαγωγοι περασαν ΑΣΕΠ χειρότερο των πανελληνίων..επίσης επειδή κάποτε δούλευα σε φροντιστήριο αγγλικών με το προφισιενσι οι μισές πε06δεν είχαν καταφέρει να πάρουν προφισιενσι ενώ είχαν δώσει...η υποτίμηση είναι εύκολη για όλες τις πλευρές μην το αρχίσουμε λοιπον

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 09, 2021, 06:43:05 μμ »
Επειδή κάποιες χρησιμοποιείτε σαν επιχείρημα την υψηλόβαθμη σχολή να θυμίσουμε τι βαθμό είχαν τα παιδαγωγικά τα τελευταία  χρόνια  η ότι οι νηπιαγωγοι περασαν ΑΣΕΠ χειρότερο των πανελληνίων..επίσης επειδή κάποτε δούλευα σε φροντιστήριο αγγλικών με το προφισιενσι οι μισές πε06δεν είχαν καταφέρει να πάρουν προφισιενσι ενώ είχαν δώσει...η υποτίμηση είναι εύκολη για όλες τις πλευρές μην το αρχίσουμε λοιπον
Δεν είχαν πάντα υψηλή βάση τα παιδαγωγικά και σίγουρα όχι όλες οι σχολές ανά την επικράτεια. Δεν ξέρω προσωπικά καμιά ΠΕ06 που να μην μπόρεσε να περάσει Γ2 . Δεν αμφισβητώ όμως πως υπάρχουν και ίσως είχαν μαζευτεί αρκετές εκεί που δούλευες. Κι εγώ έχω δει αρκετές νηπιαγωγούς να μην ξέρουν ορθογραφία ή να μην έχουν γενικές γνώσεις καθόλου. Καλοί και κακοί υπάρχουν παντού. Οι ΠΕ06 όμως ως μαθητές ήταν πάντα άνω του μετρίου και ποτέ στη βάση ή παρακάτω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2021, 06:47:41 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 09, 2021, 06:51:26 μμ »
Λοιπον εγω κατα περίεργο ρόλο προτιμω αυτο τον ολιγο ρόλο του ανιματέρ στα πρωτάκια (και τωρα στο νηπιαγωγείο) για το μάθημα των Αγγλικών.Ισως επειδή μου αρεσει το κουκλοθέατρο Χε Χε  ;D
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 09, 2021, 06:52:54 μμ »
Επειδή κάποιες χρησιμοποιείτε σαν επιχείρημα την υψηλόβαθμη σχολή να θυμίσουμε τι βαθμό είχαν τα παιδαγωγικά τα τελευταία  χρόνια  η ότι οι νηπιαγωγοι περασαν ΑΣΕΠ χειρότερο των πανελληνίων..επίσης επειδή κάποτε δούλευα σε φροντιστήριο αγγλικών με το προφισιενσι οι μισές πε06δεν είχαν καταφέρει να πάρουν προφισιενσι ενώ είχαν δώσει...η υποτίμηση είναι εύκολη για όλες τις πλευρές μην το αρχίσουμε λοιπον

 Τι φροντιστήριο ήταν αυτό που πλήρωνε τόσο άχρηστες συναδέλφισσες που δεν μπορούσαν πάρουν το προφίσιενσι? Του φιλανθρωπικού? είναι χαιβάνια αυτοί οι φροντιστηριούχοι ντιπις  :o

Κ εσείς αφού κάνατε καριέρα με το υψηλόβαθμο το παιδαγωγικό γιατί πηγαίνατε να κάμετε την αγγλικού στο φροντιστήριο?

Σε κάθε περίπτωση ΔΕΝ θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.  ;D

Τα Αγγλικούλια μπήκανε σε κααααθε νηπιαγωγείο από το Κολωνάκι μέχρι το μικρότερο χωριουδάκι,  οι γονείς χαίρονται , εμείς χαιρόμαστε και θα συνεργαστούμε με τις νηπιαγωγούς ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Και ΟΠΟΙΟΣ έχει καημό να γίνει Αγγλικού ιδιωτικό/δημόσιο τομεα υπάρχουν οι κατατακτήριες κ ΕΚΠΑ κ ΑΠΘ.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 09, 2021, 07:02:00 μμ »
Δεν είχαν πάντα υψηλή βάση τα παιδαγωγικά και σίγουρα όχι όλες οι σχολές ανά την επικράτεια. Δεν ξέρω προσωπικά καμιά ΠΕ06 που να μην μπόρεσε να περάσει Γ2 . Δεν αμφισβητώ όμως πως υπάρχουν και ίσως είχαν μαζευτεί αρκετές εκεί που δούλευες. Κι εγώ έχω δει αρκετές νηπιαγωγούς να μην ξέρουν ορθογραφία ή να μην έχουν γενικές γνώσεις καθόλου. Καλοί και κακοί υπάρχουν παντού. Οι ΠΕ06 όμως ως μαθητές ήταν πάντα άνω του μετρίου και ποτέ στη βάση ή παρακάτω.


Ότι μπορεί μια σχολή να μην έχει υψηλή βάση λόγω του ότι επαγγελματικά είναι δεσμευτική γιατί δεν έχεις πολλές διεξόδους δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτός  που περνάει επειδή μπορεί να του αρέσει σαν επάγγελμα έχει βαθμολογία ακριβώς πάνω στη βάση κι όχι υψηλότερη...αν στο δικό μας υ φροντιστήριο πέτυχα όλες τις αποτυχημένες πιθανόν...πάντως αυτές που πέρασαν ΑΣΕΠ νηπιαγωγοί σίγουρα θα ήξεραν ορθογραφία αλλιώς θα τις έκοβαν.σιγουρα υπάρχουν παντού καλοί και κακοί όπως λες...



Λοιπον εγω κατα περίεργο ρόλο προτιμω αυτο τον ολιγο ρόλο του ανιματέρ στα πρωτάκια (και τωρα στο νηπιαγωγείο) για το μάθημα των Αγγλικών.Ισως επειδή μου αρεσει το κουκλοθέατρο Χε Χε  ;D
χαίρομαι που σου αρέσει το κουκλοθέατρο γιατί πολύ πιθανό να το χρειαστείς .....  Με το κουκλοθέατρο πιστεύω να τα καταφέρεις με του κόσμου τα παιδαγωγικά και τους όγκους ψυχολογιων και θεωριών προσωπικότητας που έχουν γνώση οι νηπιαγωγοι ενώ εσύ από ότι φαίνεται όχι να δούμε πως θα ανταπεξέλθεις....ίσως βέβαια για αυτό το υπουργείο να σου αφήνει τη νηπιαγωγό μέσα στην τάξη σε αντίθεση με τα δημοτικά και τη δευτεροβάθμια...για να αντισταθμίζουν οι νηπιαγωγοι τις ελλείψεις σου σχετικά με τα ηλικία αυτή των παιδιών....

Τι φροντιστήριο ήταν αυτό που πλήρωνε τόσο άχρηστες συναδέλφισσες που δεν μπορούσαν πάρουν το προφίσιενσι? Του φιλανθρωπικού? είναι χαιβάνια αυτοί οι φροντιστηριούχοι ντιπις  :o

Κ εσείς αφού κάνατε καριέρα με το υψηλόβαθμο το παιδαγωγικό γιατί πηγαίνατε να κάμετε την αγγλικού στο φροντιστήριο?

Σε κάθε περίπτωση ΔΕΝ θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.  ;D

Τα Αγγλικούλια μπήκανε σε κααααθε νηπιαγωγείο από το Κολωνάκι μέχρι το μικρότερο χωριουδάκι,  οι γονείς χαίρονται , εμείς χαιρόμαστε και θα συνεργαστούμε με τις νηπιαγωγούς ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Και ΟΠΟΙΟΣ έχει καημό να γίνει Αγγλικού ιδιωτικό/δημόσιο τομεα υπάρχουν οι κατατακτήριες κ ΕΚΠΑ κ ΑΠΘ.

Δεν είμαι εγώ παιδαγωγικό είναι όμως η πρώτη ξαδέλφη μου με την οποία συγκατοικούσαμε όταν σπουδάζαμε και γνωρίζω όχι τα πάντα αλλά αρκετά και για τις σπουδές τους και για τη δουλειά τους....χαρείτε αλλά δεν χρειάζεται να πάρουν τα μυαλά σας κι αέρα.. γοατι τα προγράμματα κι οι καινοτομίες εύκολες αλλάζουν όχι μόνο με αλλαγή κυβέρνησης αλλά και υπουργών της ιδιας πολλές φορες....τις καρδιές μας συμφωνώ δεν έχουμε λόγο να τις χαλάσουμε ....όσο για το φροντιστήριο δεν νομίζω είναι το μόνο....εκτός αν έπεσαν όλες στη δική μου περίπτωση τι να πω....πελατεία πάντως είχε αρκετή...όσο γιατί δούλευα σε φροντιστηριο πριν την αναπληρωση...γιατί μπορούσα...όπως ακριβώς εσύ τωρα στο νηπιαγωγειο...επίσης οσοι είμαστε παλιοί κι έχουμε επάρκεια με το προφισιενσι που δεν παίρνουν πολλές του ΕΚΠΑ και του ΑΠΘ ποιος ο λόγος να τρεχουμε



Δεν έχω λόγο να χαλάσουμε τις καρδιές μας όπως είπε άλλη συνάδελφος παραπάνω αλλά όπως είπα εγώ παραπάνω ότι οι προσβολές είναι εύκολες για όλους οπότε λίγη μετριοπάθεια...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2021, 07:21:56 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 09, 2021, 07:19:54 μμ »
Τι φροντιστήριο ήταν αυτό που πλήρωνε τόσο άχρηστες συναδέλφισσες που δεν μπορούσαν πάρουν το προφίσιενσι? Του φιλανθρωπικού? είναι χαιβάνια αυτοί οι φροντιστηριούχοι ντιπις  :o

Κ εσείς αφού κάνατε καριέρα με το υψηλόβαθμο το παιδαγωγικό γιατί πηγαίνατε να κάμετε την αγγλικού στο φροντιστήριο?

Σε κάθε περίπτωση ΔΕΝ θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.  ;D

Τα Αγγλικούλια μπήκανε σε κααααθε νηπιαγωγείο από το Κολωνάκι μέχρι το μικρότερο χωριουδάκι,  οι γονείς χαίρονται , εμείς χαιρόμαστε και θα συνεργαστούμε με τις νηπιαγωγούς ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Και ΟΠΟΙΟΣ έχει καημό να γίνει Αγγλικού ιδιωτικό/δημόσιο τομεα υπάρχουν οι κατατακτήριες κ ΕΚΠΑ κ ΑΠΘ.
Εννοείται θα συνεργαστούμε μια χαρά.
Και γενικώς... I couldn't agree more! Όσο για όλα τα άλλα, just sour grapes. ;-)

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 09, 2021, 07:29:18 μμ »
Ακολουθειτε το σκεπτικο και τη φιλοσσοφια του νηπιαγωγειου κι οχι των νηπιαγωγων..Εχει ειπωθει πολλακις οτι το νηπιαγωγειο εχει αλλη φιλοσοφια απο τις υπολοιπες βαθμιδες εκπαιδευσης..ειστε αλλιως μαθημενες/οι αλλα πρεπει να συντονιστειτε  με τη φιλοσοφια της συγκεκριμενης βαθμιδας εκπαιδευσης
Δεν αναφέρομαι στη φιλοσοφία του νηπιαγωγειου αλλά στο σκεπτικό της νηπιαγωγου. Γνωρίζω τι έγραψα. Δεν έχω πρόβλημα με τη φιλοσοφία του νηπιαγωγείου και ήμουν πολύ πρόθυμη να την κατανοήσω και να την υπηρετήσω. Δυσκολεύουν όμως πολύ να ακολουθήσω τον τρόπο σκέψης ενός συγκεκριμένου ατόμου το οποίο αποδείχτηκε ότι απλώς ήθελε αν είναι δυνατόν να μην προχωρήσει το πρόγραμμα. Και φυσικά να φαίνεται ότι φταίει η δική μας ανεπάρκεια για αυτό. Άλλα έλεγε ότι θα κάνουμε μέσα στην εβδομάδα και όταν έφτανα έκανε άλλα, ή είχε προλάβει να χρησιμοποιήσει τις δραστηριότητες που είχα ενημερώσει ότι θα κάνω.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 09, 2021, 07:32:45 μμ »
Δεν αναφέρομαι στη φιλοσοφία του νηπιαγωγειου αλλά στο σκεπτικό της νηπιαγωγου. Γνωρίζω τι έγραψα. Δεν έχω πρόβλημα με τη φιλοσοφία του νηπιαγωγείου και ήμουν πολύ πρόθυμη να την κατανοήσω και να την υπηρετήσω. Δυσκολεύουν όμως πολύ να ακολουθήσω τον τρόπο σκέψης ενός συγκεκριμένου ατόμου το οποίο αποδείχτηκε ότι απλώς ήθελε αν είναι δυνατόν να μην προχωρήσει το πρόγραμμα. Και φυσικά να φαίνεται ότι φταίει η δική μας ανεπάρκεια για αυτό. Άλλα έλεγε ότι θα κάνουμε μέσα στην εβδομάδα και όταν έφτανα έκανε άλλα, ή είχε προλάβει να χρησιμοποιήσει τις δραστηριότητες που είχα ενημερώσει ότι θα κάνω.
Κλασικά εικονογραφημένα. Τα κόμπλεξ κάποιων βγαίνουν και στη δουλειά κάποιες φορές. Ως επαγγελματίες θα τα αντιμετωπίσουμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 272
Σύνολο: 285

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.