*

Αποστολέας Θέμα: Κενά Αγγλικών 2020-2021  (Αναγνώστηκε 15453 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 09, 2021, 07:33:25 μμ »
Δεν αναφέρομαι στη φιλοσοφία του νηπιαγωγειου αλλά στο σκεπτικό της νηπιαγωγου. Γνωρίζω τι έγραψα. Δεν έχω πρόβλημα με τη φιλοσοφία του νηπιαγωγείου και ήμουν πολύ πρόθυμη να την κατανοήσω και να την υπηρετήσω. Δυσκολεύουν όμως πολύ να ακολουθήσω τον τρόπο σκέψης ενός συγκεκριμένου ατόμου το οποίο αποδείχτηκε ότι απλώς ήθελε αν είναι δυνατόν να μην προχωρήσει το πρόγραμμα. Και φυσικά να φαίνεται ότι φταίει η δική μας ανεπάρκεια για αυτό. Άλλα έλεγε ότι θα κάνουμε μέσα στην εβδομάδα και όταν έφτανα έκανε άλλα, ή είχε προλάβει να χρησιμοποιήσει τις δραστηριότητες που είχα ενημερώσει ότι θα κάνω.


Δεν γωριζω τι βιωσες ουτε σου εγραψα ποηγουμενως για να σε μειωσω .απλα επειδη εχω ατομο στο στενο οικογενειακο μου περιβαλλον που ειναι νηπιαγωγος και γνωριζω καποια πραγματα , ισως αλλαζε το προγραμμα γιατι κατι δεν τραβουσε με τα παιδια..ισως οντως επεσες σε στραβοξυλο , ίσως δεν ευνοησε η εξ αποστασεως..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:50:25 »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 09, 2021, 07:35:52 μμ »
Κλασικά εικονογραφημένα. Τα κόμπλεξ κάποιων βγαίνουν και στη δουλειά κάποιες φορές. Ως επαγγελματίες θα τα αντιμετωπίσουμε.

Ως επαγγελματιας ανιματερ οπως δηλωσε μια αλλη πε06 παραπανω;;Ενω να λες για μια βαθμιδα εκπαιδευσης οτι μονο κουκλοθεατρο κανειδεν βγαζει κομπλεξ  αλλα ανωτεροτητα.οκ δεν το εγραψες εσυ αλλλα αφου δεν το σχολιασες οπως αλλα μαλλον συμφωνεις..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2021, 07:52:53 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 09, 2021, 07:53:20 μμ »
Ενω να λες για μια βαθμιδα εκπαιδευσης οτι μονο κουκλοθεατρο κανειδεν βγαζει κομπλεξ  αλλα ανωτεροτητα.οκ δεν το εγραψες εσυ αλλλα αφου δεν το σχολιασες οπως αλλα μαλλον συμφωνεις..
Ποιος είπε ότι οι νηπιαγωγοί κάνουν μόνο κουκλοθέατρο; Σαφώς και δε συμφωνώ εγώ τουλάχιστον. Ο ρόλος των νηπιαγωγών είναι πολύ σημαντικός και διδάσκουν τόσα πολλά και σημαντικά στα παιδιά σε μια τρυφερή ηλικία. Αλλά και να το λένε κάποιοι, γιατί να το πάρουν κατάκαρδα οι νηπιαγωγοί; Εμένα π.χ. το σχόλιο ότι οι μισές ΠΕ06 στον χώρο εργασίας σου δεν μπορούσαν να πάρουν Γ2 δε με άγγιξε, γιατί δε με αφορά προσωπικά καθώς είναι αναληθές για το άτομό μου.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 09, 2021, 07:58:48 μμ »
Ποιος είπε ότι οι νηπιαγωγοί κάνουν μόνο κουκλοθέατρο; Σαφώς και δε συμφωνώ εγώ τουλάχιστον. Ο ρόλος των νηπιαγωγών είναι πολύ σημαντικός και διδάσκουν τόσα πολλά και σημαντικά στα παιδιά σε μια τρυφερή ηλικία. Αλλά και να το λένε κάποιοι, γιατί να το πάρουν κατάκαρδα οι νηπιαγωγοί; Εμένα π.χ. το σχόλιο ότι οι μισές ΠΕ06 στον χώρο εργασίας σου δεν μπορούσαν να πάρουν Γ2 δε με άγγιξε, γιατί δε με αφορά προσωπικά καθώς είναι αναληθές για το άτομό μου.

Μα εγω δεν μιλησα για εσενα ...αλλα οτι υπαρχουν οπως ειπες κι εσυ καλοι και κακοι ειναι γεγονος...ουτε στην κοπελα παραπανω μιλησα για τη φιλοσοφια του  νηπιαγωγειου με σκοπο να την προσβαλλω .απλα επειδη ειστε μαθημενες αλλιως κι αυτο δεν το λεω αρνητικα ισως νομιζουν καποιοι/ες οτι το ιδιο ειναι και το νηπιαγωγειο ..αν οτιδηποτε πει καποιος τα παιρνουν ορισμενοι αρνητικα ειτε γιατι μπορει να  εχουν την μυγα  ειτε γιατι συναντησαν αλλους ανθρωπους που τους φερθηκαν ασχημα δεν σημαινει οτι δεν θα τολμαμε μερικοι να μιλησουμε...αλλωστε εσυ κι αλλες δυο πε06 ξεκινησατε το θεμα με τη βαθμολογια και γι αυτο ειπα με αλλον τροπο ισως ,ακριβως αυτο που ειπες κι εσυ..οτι ολοι επειδη κανουν το ιδιο επαγγελμα δεν σημαινει οτι ειναι και του ιδιου επιπεδου..και ειδικα η δικη σου συμπεριφορα μου εκανε και εντυπωση γιατι επειδη παρακολουθω το φορουμ παρα πολυ συχνα εχω δει οτι δεν εισαι αγενης...οπως κι η συναδελφος  schoolikui για την οπιοια εχω πολυ καλη εντυπωση οσον αφορα το επιπεδο και τη συμπεριφορα της απεναντι στους αλλους
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2021, 08:00:30 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:50:25 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 09, 2021, 08:05:12 μμ »
Μα εγω δεν μιλησα για εσενα ...αλλα οτι υπαρχουν οπως ειπες κι εσυ καλοι και κακοι ειναι γεγονος...ουτε στην κοπελα παραπανω μιλησα για τη φιλοσοφια του  νηπιαγωγειου με σκοπο να την προσβαλλω .απλα επειδη ειστε μαθημενες αλλιως κι αυτο δεν το λεω αρνητικα ισως νομιζουν καποιοι/ες οτι το ιδιο ειναι και το νηπιαγωγειο ..αν οτιδηποτε πει καποιος τα παιρνουν ορισμενοι αρνητικα ειτε γιατι μπορει να  εχουν την μυγα  ειτε γιατι συναντησαν αλλους ανθρωπους που τους φερθηκαν ασχημα δεν σημαινει οτι δεν θα τολμαμε μερικοι να μιλησουμε...αλλωστε εσυ κι αλλες δυο πε06 ξεκινησατε το θεμα με τη βαθμολογια και γι αυτο ειπα με αλλον τροπο ισως ,ακριβως αυτο που ειπες κι εσυ..οτι ολοι επειδη κανουν το ιδιο επαγγελμα δεν σημαινει οτι ειναι και του ιδιου επιπεδου..και ειδικα η δικη σου συμπεριφορα μου εκανε και εντυπωση γιατι επειδη παρακολουθω το φορουμ παρα πολυ συχνα εχω δει οτι δεν εισαι αγενης...οπως κι η συναδελφος  schoolikui για την οπιοια εχω πολυ καλη εντυπωση οσον αφορα το επιπεδο και τη συμπεριφορα της απεναντι στους αλλους
Εγώ δεν τσουβαλιάζω ανθρώπους κι επαγγελματίες. Αν θες, μπορείς να διαβάσεις τα δικά μου σχόλια σε αυτό το θέμα πριν λίγο καιρό. Είναι νομίζω πριν τα σημερινά.
Απλά είπες ότι δεν σχολίασα περί κουκλοθέατρου και μάλλον συμφωνώ. Αυτό με τη μύγα σίγουρα όμως δεν ισχύει για μένα αλλά ούτε και τις συναδέλφισσες που σχολίασαν από όσο μπορώ να κρίνω.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 09, 2021, 08:15:59 μμ »
Εγώ δεν τσουβαλιάζω ανθρώπους κι επαγγελματίες. Αν θες, μπορείς να διαβάσεις τα δικά μου σχόλια σε αυτό το θέμα πριν λίγο καιρό. Είναι νομίζω πριν τα σημερινά.
Απλά είπες ότι δεν σχολίασα περί κουκλοθέατρου και μάλλον συμφωνώ. Αυτό με τη μύγα σίγουρα όμως δεν ισχύει για μένα αλλά ούτε και τις συναδέλφισσες που σχολίασαν από όσο μπορώ να κρίνω.

Ουτε εγω τσουβαλιαζω ανθρωπους και επαγγελματιες γι αυτο και κανω διακριση σε ανθρωπους αγενεις και μη..αλλιως θα ελεγα οτι ολοι ειναι το ιδιο..Aν δεν εχεις τη μυγα δεν ξεκινας τις προσβολες και τους μειωτικους χαρακτηρισμους  περι βαθμολογιων και κουκλοθεατρων τελοσπαντων..δεν με αφορα αμεσα το θεμα  οποτε το σταματω..εγω ξεκινησα κατι για να πω στην schoolikui που πιθανον -ετσι θεωρησα εγω-να ειχε παρεηξηγησει σχeτικα με το νηπιαγωγειο, αλλωστε κουβεντα κανουμε εδω δε λυνουμε το κυπριακο, και αρχισαν οι προσβολες περι βαθμολογιων κλπ οσον αφορα στις νηπιαγωγους.Η συναδελφος schoolikui εξηγησε, χωρις εμπαθεια  , οτι μαλλον εγω ερμηνευσα λαθος αυτο που ανεφερε  γιατι πολλες φορες ο γραπτος λογος παρεξηγειται οποτε για μενα ληγει εδω το θεμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2021, 08:18:18 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 09, 2021, 08:41:36 μμ »
Ως επαγγελματιας ανιματερ οπως δηλωσε μια αλλη πε06 παραπανω;;Ενω να λες για μια βαθμιδα εκπαιδευσης οτι μονο κουκλοθεατρο κανειδεν βγαζει κομπλεξ  αλλα ανωτεροτητα.οκ δεν το εγραψες εσυ αλλλα αφου δεν το σχολιασες οπως αλλα μαλλον συμφωνεις..


Καλε μη βαράς  ;D Είμαι και νηπιαγωγός και ναι μου αρεσει το κουκλοθέατρο οχι για χάσιμο χρόνου αλλα ως παιδαγωγικό εργαλείο στο νηπιαγωγειο.Ο ανιματέρ λοιπον δεν ειναι ένας αλλος juggler ....Να μην αναλύσουμε τωρα ολες τις θεωρίες που μάθαμε ΚΑΙ ως νηπιαγωγοί ε; ;)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 09, 2021, 09:05:03 μμ »

Δεν γωριζω τι βιωσες ουτε σου εγραψα ποηγουμενως για να σε μειωσω .απλα επειδη εχω ατομο στο στενο οικογενειακο μου περιβαλλον που ειναι νηπιαγωγος και γνωριζω καποια πραγματα , ισως αλλαζε το προγραμμα γιατι κατι δεν τραβουσε με τα παιδια..ισως οντως επεσες σε στραβοξυλο , ίσως δεν ευνοησε η εξ αποστασεως..
Νηπιαγωγός ΔΕΝ είστε έχετε σοι που είναι και σας τα είπε  :o, Αγγλικού ΔΕΝ είστε δουλέψατε με το προφισενσι σε ένα φροντιστήριο που ήταν όλες οι πτυχιούχες άχρηστες κ δεν μποροούσαν να πάρουν το προφισιενσι οι ίδιες αλλά ο φροντιστηριούχος τις πλήρωνε :o, σε κάθε περίπτωση, αφήστε αυτούς που είναι ΠΕ06 κ ΠΕ60 να τα βρούνε κυρία μου.

Τι καημός  κ τούτος. Της δικής σας της ειδικότητας τα έχετε λυμένα κ βαρίεστε?  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2021, 09:08:22 μμ από Mara006 »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 09, 2021, 09:27:28 μμ »
Νηπιαγωγός ΔΕΝ είστε έχετε σοι που είναι και σας τα είπε  :o, Αγγλικού ΔΕΝ είστε δουλέψατε με το προφισενσι σε ένα φροντιστήριο που ήταν όλες οι πτυχιούχες άχρηστες κ δεν μποροούσαν να πάρουν το προφισιενσι οι ίδιες αλλά ο φροντιστηριούχος τις πλήρωνε :o, σε κάθε περίπτωση, αφήστε αυτούς που είναι ΠΕ06 κ ΠΕ60 να τα βρούνε κυρία μου.

Τι καημός  κ τούτος. Της δικής σας της ειδικότητας τα έχετε λυμένα κ βαρίεστε?  ;D


Ναι λυμενα τα χω και βαριεμαι..παντως αν θες σαν πε06 να τα βρεις με τις πε60 σαν συμβουλη σου λεω μην αρχισεις με βαθμολογιες και αλλα μειωτικα ..ναι εχω σοι πειραζει;;και ναι δουλεψα με προφισιεσνσι σε πειραζει κι αυτο;;κανενας καημος σε αλλους απαντησα αλλα καταλαβες οπως και για αλλα θεματα οπως σου ειπε σε αλλο νημα χθες-προχθες αλλος χρηστης ...ελευθερο φορουμ ειναι αμα θελω σχολιαζω ..εσυ κοιτα να καταφερεις που εισαι χρησιμη να παρει -αν μπορεσεις-κανενα παιδακι πτυχιο αγγλικων απο το σχολειο που μας το παιζεις και θιγμενη...υψηλοβαθμη!!

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 09, 2021, 09:39:54 μμ »

Ναι λυμενα τα χω και βαριεμαι..παντως αν θες σαν πε06 να τα βρεις με τις πε60 σαν συμβουλη σου λεω μην αρχισεις με βαθμολογιες και αλλα μειωτικα ..ναι εχω σοι πειραζει;;και ναι δουλεψα με προφισιεσνσι σε πειραζει κι αυτο;;κανενας καημος σε αλλους απαντησα αλλα καταλαβες οπως και για αλλα θεματα οπως σου ειπε σε αλλο νημα χθες-προχθες αλλος χρηστης ...ελευθερο φορουμ ειναι αμα θελω σχολιαζω ..εσυ κοιτα να καταφερεις που εισαι χρησιμη να παρει -αν μπορεσεις-κανενα παιδακι πτυχιο αγγλικων απο το σχολειο που μας το παιζεις και θιγμενη...υψηλοβαθμη!!
Ωχουυυυ, Δώστε κατατακτήριες να σας φύγει ο καημός , να βρείτε κ μία ασχολία  κ να τους τα μάθετε εσείς που είστε καλή, να βγάλετε κ μια υψηλόβαθμη  ;D . Κ ΟΤΑΝ πάρετε πτυχίο Αγγλικής μπείτε να μας τα ξαναπείτε. Για την ώρα ΔΕΝ σας αφορά το νήμα το οποίο είναι "ΚΕΝΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ". Δεν μπορείτε να πάρετε εσείς κενό με προφισιενσι , δεν γίνεται. Καλό σας βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 09, 2021, 09:43:44 μμ »
Ωχουυυυ, Δώστε κατατακτήριες να σας φύγει ο καημός , να βρείτε κ μία ασχολία  κ να τους τα μάθετε εσείς που είστε καλή, να βγάλετε κ μια υψηλόβαθμη  ;D . Κ ΟΤΑΝ πάρετε πτυχίο Αγγλικής μπείτε να μας τα ξαναπείτε. Για την ώρα ΔΕΝ σας αφορά το νήμα το οποίο είναι "ΚΕΝΑ ΑΓΓΛΙΚΩΝ". Δεν μπορείτε να πάρετε εσείς κενό με προφισιενσι , δεν γίνεται. Καλό σας βράδυ.


Κανεναν καημο απολυτως δεν εχω..οπου θελω να μπαινω ελευθερο ειναι το φορουμ..αν εσενα σου κακοφαινονται οι αληθειες προβλημα σου..και σε πληροφορω πως τα τμηματα που ειχα αναλαβει τα ειχα κανει ξεφτερια...και υψηλοβαθμη σχολη εχω βγαλει μην ανησυχεις για μενα ..αλλωστε φαινεται νομιζω απο το τι λεω εγω και τι εσυ για το επιπεδο ...και ασεπ εχω και μεταπτυχιακα υψηλοβαθμης σχολης και δυο ξενες γλωσσες ακομα ..και ολα τα προσοντα που χθες καταριοσουν τον γαβρογλου ..για να μη νομιζεις οτι ξεχναω με ποιες μιλαω..

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 09, 2021, 09:47:02 μμ »

Ναι λυμενα τα χω και βαριεμαι..παντως αν θες σαν πε06 να τα βρεις με τις πε60 σαν συμβουλη σου λεω μην αρχισεις με βαθμολογιες και αλλα μειωτικα ..ναι εχω σοι πειραζει;;και ναι δουλεψα με προφισιεσνσι σε πειραζει κι αυτο;;κανενας καημος σε αλλους απαντησα αλλα καταλαβες οπως και για αλλα θεματα οπως σου ειπε σε αλλο νημα χθες-προχθες αλλος χρηστης ...ελευθερο φορουμ ειναι αμα θελω σχολιαζω ..εσυ κοιτα να καταφερεις που εισαι χρησιμη να παρει -αν μπορεσεις-κανενα παιδακι πτυχιο αγγλικων απο το σχολειο που μας το παιζεις και θιγμενη...υψηλοβαθμη!!
Καλά, δε νομίζω να πάει καμιά ΠΕ06 και να πει με το καλημέρα σας περί υψηλότερης βαθμολογίας κλπ. Εγώ σε άλλο πλαίσιο μια χαρά έχω συνεργαστεί με νηπιαγωγό. Κι έχω και φίλες νηπιαγωγούς μια χαρά άτομα. Ε, όταν ακούω όμως από κάποιους άσχετους το πόσο μεγάλο κακό θα πάθουν τα νήπια αν κάνουν Αγγλικά, κι ότι όλα τα έμαθαν και τα Αγγλικά τους έλειπαν κλπ κλπ. προφανώς και θα απαντήσω με τις γνώσεις μου και τα επιστημονικά δεδομένα. Ο καθένας απαντάει όπως μπορεί και φυσικά λαμβάνει τις απαντήσεις που γυρεύει ;-)

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 09, 2021, 09:57:30 μμ »
Δίνουμε όλοι μας το καλο παράδειγμα στους μαθητές μας για το τι θα πει ομαδικό πνεύμα και τα οφέλη που εχει η ομαδοσυνεργατικη, ε κορίτσια ;  ;D ;D ;D
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κενά Αγγλικών 2020-2021
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 09, 2021, 10:02:54 μμ »
Καλά, δε νομίζω να πάει καμιά ΠΕ06 και να πει με το καλημέρα σας περί υψηλότερης βαθμολογίας κλπ. Εγώ σε άλλο πλαίσιο μια χαρά έχω συνεργαστεί με νηπιαγωγό. Κι έχω και φίλες νηπιαγωγούς μια χαρά άτομα. Ε, όταν ακούω όμως από κάποιους άσχετους το πόσο μεγάλο κακό θα πάθουν τα νήπια αν κάνουν Αγγλικά, κι ότι όλα τα έμαθαν και τα Αγγλικά τους έλειπαν κλπ κλπ. προφανώς και θα απαντήσω με τις γνώσεις μου και τα επιστημονικά δεδομένα. Ο καθένας απαντάει όπως μπορεί και φυσικά λαμβάνει τις απαντήσεις που γυρεύει ;-)


Κακο κατα τη γνωμη μου δεν θα παθουν αλλα ουτε και προσφορα θα εχουν..μην τρελαθουμε δηλαδη οτι αποτυγχανουν τα παιδια να παρουν πτιυχιο απο το σχολειο επειδη δεν ηταν τα αγγλικα στο νηπιαγωγειο μεχρι τωρα..οσο για τις μελετες δεν ξεκιναω αυτη τη συζητηση γιατι υπαρχουν κι αλλες που λενε ακριβως τα αντιθετα -κι απο γλωσσολογους οχι δκαθηγητες παιδαγωγικων οπως ισχυριζονται αρκετοι για να αποδομησουν τα επιχειρηματα των νηπιαγωγων-οτι τα παιδια αν δεν εχουν τη 2η γωσσα σαν βιωμα στην οικογενεια δηλαδη δεν ειναι διγλωσσα τιποτα απολυτως δεν προσφερει ουτε εκμαθηση ουτε κατακτηση της γλωσσας κλπ κλπ..και για τα αλλοδαπα κυριως παιδια η για παιδια που αντιμετωπιζουν θεματα με τη γωσσα και χρηζουν λογοθεραπειας κλπ κλπ δεν ειναι κι οτι καλυτερο και αλλα πολλα..κοιτα να δεις καποιες συγκυριες ευνοουν καποιους ενω καποιους αλλους οχι ..ας σταθουμε σ αυτο  λοιπον και ας αφησουμε τα υπολοιπα γιατι καθε κατηγορια ή ειδικοτητα εχει τα επιχειρηματα και τα αντεπιχειρηματα της ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.