*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 28755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vassilis1976

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 19, 2020, 04:40:57 μμ »
Και εγώ έχω τρια σκυλιά...απαιτώ να προταχθω στον πίνακα....μωρέ πάτε καλά;από την στιγμή που τα παιδιά μοριοδοτηθηκαν στους πίνακες κατάταξης το θέμα έχει λήξει...αν και τα παιδιά δεν πρέπει να αποτελούν καν κριτήριο μοριοδοτησης..δηλαδή αν κάποιος .είναι άτεκνος  αλλά έχει μάνα με προβληματα υγείας τι πρέπει να κάνει;οκ κουτοπονηριες τελος...μόνο τα άτομα με σοβαρά προβλήματα υγείας πρέπει να έρχονται όσο πιο κοντά στον τόπο τους...τα ζευγάρια που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν πρέπει να τιμωρούνται και να βρίσκονται στον πάτο του πίνακα...κοινωνική πολιτικη αλλα και αυτή έχει κάποια όρια...και.αφου επιλέξετε σχολείο οι τριτεκνοι και πολύτεκνοι ξεκινάτε τα παράπονα στον διευθυντή ότι δεν μπορείτε να έρχεστε την πρώτη ώρα,ότι δεν μπορείτε να αναλάβετε γιορτές και πάει λέγοντας



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:11:35 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 19, 2020, 04:41:32 μμ »
Νομίζω ότι πάνω κάτω οι περισσότεροι λέμε το ίδιο πράγμα και κάπου χανόμαστε στη μετάφραση.

Ναι στην διευκόλυνση συναδέλφων με προβλήματα υγείας ή/και με παιδιά, εάν και εφόσον δεν είναι εκμετάλλευση. Ναι, να τοποθετούνται οι συνάδελφοι με προβλήματα υγείας όσο πιο κοντά στο σπίτι τους ή/και σε νοσοκομείο γίνεται, όχι όμως να τοποθετούνται σε δυσπρόσιτα από δική τους επιλογή παρακάμπτοντας τη σειρά του πίνακα. Ναι, να είναι οι γονείς κοντά στα παιδιά τους, όχι όμως να επιλέγει ένας τρίτεκνος πρώτος σχολείο στην άλλη γωνιά της Ελλάδας έχοντας αφήσει τα παιδιά του πίσω.

Μια τέτοια πρόβλεψη, νομίζω, θα μας έβρισκε σύμφωνους όλους. Τα κρεσέντα δε νομίζω ότι βοηθάνε κανένα.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 19, 2020, 04:42:06 μμ »
  Αφού είχες αυτήν την εμπειρία κρίνεις ότι πολύ σωστά ''τιμωρούμαστε'' όλοι. Εγώ κρίνω την λογική σου κοντόφθαλμη.
  Εγώ ξέρω δύο άτομα που αγόρασαν πριν χρόνια μεταπτυχιακό ειδικής από την Ιταλία και διορίστηκαν τώρα στην ειδική, χωρίς να έχουν ξαναδουλέψει σε αυτή, επίσης πήραν μόρια άριστης γνώσης ιταλικών... άρα σωστά να μην μετράνε τα μεταπτυχιακά από το εξωτερικό.
   Ξέρω άτομα που μπήκαν στον πίνακα προϋπηρεσίας χωρίς επιτυχία ΑΣΕΠ, αλλά με ''περίεργους'' τρόπους και έτσι έχουν αυτή την στιγμή τεράστια προϋπηρεσία.... άρα σωστά να μην μετράει η προϋπηρεσία.
   Ξέρω άτομο με πλαστό πιστοποιητικό ΑμεΑ που έχει θέση παρκινγκ ΑμεΑ κάτω από το σπίτι του... άρα σωστά να κόψουμε όλες τις θέσεις ΑμεΑ.
   Κάπως έτσι μου ακούγεται η λογική σου.
Μίλησα για εξαίρεση....

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 19, 2020, 05:04:53 μμ »
Φίλη μου η γενίκευση δεν κάνει καλό. Όταν λες όμως μόνιμος που.....    και δεν εξυπηρετεί......  ξέρεις τι θέματα μπορεί να έχει; Μπορεί ο συγκεκριμένος να ήταν μαλάκα... μπορεί και να είχε σοβαρότερο πρόβλημα από το δικό σου. Δεν πρέπει να γενικεύουμε και να λέμε ο μόνιμος κτλ δεν εξυπηρετεί. Εξαρτάται από την περίπτωση. Αν εσύ έχεις φάει για χρόνια όλες τις δυσκολίες και μετά από πχ 10+ χρόνια πήγαινες κοντά στο σπίτι σου με διορισμό είσαι 100% σίγουρη ότι θα εξυπηρετούσες κάποιον;


Άφησε με να ξέρω καλύτερα...και αυτό ακριβώς λέω δε το γενικεύω. Πάντα το εκανα αυτό στη ζωή μου να μη τα βάζω όλα στο ίδιο καζάνι. Και δεν ήμουν εγώ αυτή...αλλά ναι θα την εξυπηρετουσα την οποιαδήποτε συνάδελφο σε μια τέτοια περίπτωση. Γιατί είναι θέμα ανθρωπιάς. Γιατί δε κόστιζει τίποτα μια ώρα  μάθημα δίπλα στο σπίτι μου. Τέλος πάντων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:11:35 »

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 19, 2020, 05:14:25 μμ »
Και εγώ έχω τρια σκυλιά...απαιτώ να προταχθω στον πίνακα....μωρέ πάτε καλά;από την στιγμή που τα παιδιά μοριοδοτηθηκαν στους πίνακες κατάταξης το θέμα έχει λήξει...αν και τα παιδιά δεν πρέπει να αποτελούν καν κριτήριο μοριοδοτησης..δηλαδή αν κάποιος .είναι άτεκνος  αλλά έχει μάνα με προβληματα υγείας τι πρέπει να κάνει;οκ κουτοπονηριες τελος...μόνο τα άτομα με σοβαρά προβλήματα υγείας πρέπει να έρχονται όσο πιο κοντά στον τόπο τους...τα ζευγάρια που δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν πρέπει να τιμωρούνται και να βρίσκονται στον πάτο του πίνακα...κοινωνική πολιτικη αλλα και αυτή έχει κάποια όρια...και.αφου επιλέξετε σχολείο οι τριτεκνοι και πολύτεκνοι ξεκινάτε τα παράπονα στον διευθυντή ότι δεν μπορείτε να έρχεστε την πρώτη ώρα,ότι δεν μπορείτε να αναλάβετε γιορτές και πάει λέγοντας



Άστο αυτό με τις πρώτες ώρες...δε παίζει είναι κατοχυρωμένο από τους παλιούς σε κάθε σχολείο. Ελα με κάνετε και γελάω τώρα. Ποιος παλιός μόνιμος θα αφήσει αναπληρωτή όσα παιδιά και να έχει να κανονίσει ποιες ώρες προτιμά να πάει. Και ειδικά αν δεν έχει ξαναυπαρξει στο συγκεκριμένο σχολείο. Που στη τελική είναι υποχρέωση μας να είμαστε 8-2 σχολείο. Όλοι. Ξεκίνησα να πάω μια ώρα διαδρομή για δύο ώρες σχολική εορτή , που ήταν στα καθήκοντά μου στη τελική, και μου λέει συνάδελφος που έμενε στο μέρος αυτό αν ήξερα ότι θα ερχοσασταν και εσείς από μακριά δε θα ερχόμουν γιατί βάριομουν. Σας παρακαλώ. Ξεφεύγει το θέμα νομίζω. Ας μη το συνεχίσουμε... Αυτά κάνουμε και μας κοροϊδεύουν ότι δε δουλεύουμε.

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 19, 2020, 05:16:22 μμ »
Νομίζω ότι πάνω κάτω οι περισσότεροι λέμε το ίδιο πράγμα και κάπου χανόμαστε στη μετάφραση.

Ναι στην διευκόλυνση συναδέλφων με προβλήματα υγείας ή/και με παιδιά, εάν και εφόσον δεν είναι εκμετάλλευση. Ναι, να τοποθετούνται οι συνάδελφοι με προβλήματα υγείας όσο πιο κοντά στο σπίτι τους ή/και σε νοσοκομείο γίνεται, όχι όμως να τοποθετούνται σε δυσπρόσιτα από δική τους επιλογή παρακάμπτοντας τη σειρά του πίνακα. Ναι, να είναι οι γονείς κοντά στα παιδιά τους, όχι όμως να επιλέγει ένας τρίτεκνος πρώτος σχολείο στην άλλη γωνιά της Ελλάδας έχοντας αφήσει τα παιδιά του πίσω.

Μια τέτοια πρόβλεψη, νομίζω, θα μας έβρισκε σύμφωνους όλους. Τα κρεσέντα δε νομίζω ότι βοηθάνε κανένα.


Συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε. Όλα με κάποια μελέτη και προϋποθέσεις. Όχι όλα σε ένα επίπεδο.

karagiorgos

  • Επισκέπτης
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 19, 2020, 06:54:36 μμ »
Τελείωσε η ιστορία με πολυτεκνίες κτλ. Ο καθένας με την σειρά που έχει στον πίνακα με τη συγκεκριμένη προκήρυξη. Αν ήταν έτσι όλα τα κεντρικά σχολεία θα είχαν μόνο καθηγητές με πολλά παιδιά ή πρόβλημα υγείας σαν κριτήριο ποιότητας. Και μετά να άδειες, να ωράρια κλπ..... Ευτυχώς το παραμυθάκι τελείωσε........όλοι με τη σειρά του πίνακα και σε όποιον μπορεί......το σχολείο δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα για καθηγητές......ας δίνει το κράτος μεγάλο επίδομα σε όλους τους πολύτεκνους και ασθενείς...όχι να ευνοεί συγκεκριμένα τους καθηγητές και να χαντακώνει παιδιά που θέλουν να μάθουν και ανθρώπους που θέλουν να ζήσουν με βάση την αξία τους στο επάγγελμά τους και όχι με βάση τη γονιμότητά τους.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 19, 2020, 08:20:48 μμ »
Τελείωσε η ιστορία με πολυτεκνίες κτλ. Ο καθένας με την σειρά που έχει στον πίνακα με τη συγκεκριμένη προκήρυξη. Αν ήταν έτσι όλα τα κεντρικά σχολεία θα είχαν μόνο καθηγητές με πολλά παιδιά ή πρόβλημα υγείας σαν κριτήριο ποιότητας. Και μετά να άδειες, να ωράρια κλπ..... Ευτυχώς το παραμυθάκι τελείωσε........όλοι με τη σειρά του πίνακα και σε όποιον μπορεί......το σχολείο δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα για καθηγητές......ας δίνει το κράτος μεγάλο επίδομα σε όλους τους πολύτεκνους και ασθενείς...όχι να ευνοεί συγκεκριμένα τους καθηγητές και να χαντακώνει παιδιά που θέλουν να μάθουν και ανθρώπους που θέλουν να ζήσουν με βάση την αξία τους στο επάγγελμά τους και όχι με βάση τη γονιμότητά τους.
1. το συγκεκριμένο θέμα μιλάει για κριτήρια τοποθέτησης και όχι για κριτήρια διορισμού που έμμεσα γενικεύεις στα όρια του ρατσισμού για κοινωνικές ομάδες εκπαιδευτικών
2. μιλάμε για αναπληρωτές και δεν αφορά προφανώς τα κεντρικά σχολεία αλλά για περιοχές που μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες κάποιων ομάδων (νοσοκομεία για ΑΜΕΑ, βρεφικοί, παιδικοί σταθμοί, νηπιαγωγεία, δημοτικά για τα παιδιά των εκπαιδευτικών)
3. ο τρόπος τοποθέτησης δημιουργεί προβλήματα στους διευθυντές εκπαίδευσης και κατ επέκταση στα σχολεία και τους μαθητές.
4. το μέτρο δεν αφορά τους έχοντες την ιδιότητα ΑΜΕΑ/γονιός αυτή τη στιγμή αλλά όλους που δύνανται να έχουν αυτή την ιδιότητα στο μέλλον
5. Δεν υπάρχουν οι μεν και οι δε. Τα ακαδημαϊκά δεν αποκλείουν την ύπαρξη των ιδιοτήτων ΑΜΕΑ/γονιών ούτε το αντίστροφο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2020, 08:32:21 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 19, 2020, 08:42:47 μμ »
Εγώ πάντως θέλω ό,τι προνόμια δίνει το κράτος, να μην τα αλλάζει κάθε λίγο και λιγάκι (ή κάθε φορά που αλλάζει η κυβέρνηση). Κάνει ο καθένας τον προγραμματισμό του και είναι λάθος να ανατρέπεται και να αλλάζουν τα δεδομένα του απροσδοκητα.

Αυτό το θέλω και για τα όποια προνόμια των τριτέκνων και για το σύστημα διορισμών. Να υπάρχει συνεπεια. Να νιώθει ο κάθε πολίτης ότι ξέρει πού βαδίζει.

Να πω τώρα ότι οι μόνιμοι που έχουν 4 παιδιά έχουν απολυτη προτεραιότητα στις μεταθέσεις. Παλιότερα, διορίζονταν αυτόματα στην εκπαίδευση, αρκεί να διέθεταν τίτλο σπουδών. Και τοποθετούνταν και πρώτοι. Συμπέρασμα; Οι αναπληρωτές την πληρώνουν απλά γιατί είναι αναπληρωτές.

karagiorgos

  • Επισκέπτης
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 19, 2020, 08:46:51 μμ »
Τον Αδόλφο Χίτλερ... τι τον έχεις;
Ωραία απάντηση με επιχειρήματα....ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.... τα υπόλοιπα με το συντονιστη

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 19, 2020, 09:13:19 μμ »
Λίγη ανθρωπιά δεν βλάπτει ειδικά όσον αφορά ανθρώπους με ανίατες ασθένειες που έχουν την ανάγκη ιατρικής φροντίδας eleos-noroula. Εννοείται πως έπρεπε να υπάρχει μέριμνα και να μη τους παιρνει η μπάλα μαζι με τους τριτεκνους. Είσαι ελεεινή και όλα γυρνάνε πίσω να το ξέρεις!! H ζωή είναι ρόδα που γυρνα....Αν και δεν ξέρω την ειδικότητα σου αλλά μακάρι να βρεθούμε να υπηρετούμε μαζί σε μια Διεύθυνση και να είσαι από κάτω μου στον πίνακα κ να περνάς 3 βουνά για να κάνεις μάθημα σε σχολείο...πολυ θα το χαιρο.ουν..Αναρωτιέμαι αν μαθαίνεις στους μαθητές σου σου την έννοια της αλληλεγγύης και της αλληλοβοήθειας. Άνοιξε κανένα Μπαμπινιώτη να ξεστραβωθεις eleos-noroula

Αποσυνδεδεμένος arian1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 19, 2020, 09:26:58 μμ »
Νομίζω ότι πάνω κάτω οι περισσότεροι λέμε το ίδιο πράγμα και κάπου χανόμαστε στη μετάφραση.

Ναι στην διευκόλυνση συναδέλφων με προβλήματα υγείας ή/και με παιδιά, εάν και εφόσον δεν είναι εκμετάλλευση. Ναι, να τοποθετούνται οι συνάδελφοι με προβλήματα υγείας όσο πιο κοντά στο σπίτι τους ή/και σε νοσοκομείο γίνεται, όχι όμως να τοποθετούνται σε δυσπρόσιτα από δική τους επιλογή παρακάμπτοντας τη σειρά του πίνακα. Ναι, να είναι οι γονείς κοντά στα παιδιά τους, όχι όμως να επιλέγει ένας τρίτεκνος πρώτος σχολείο στην άλλη γωνιά της Ελλάδας έχοντας αφήσει τα παιδιά του πίσω.

Μια τέτοια πρόβλεψη, νομίζω, θα μας έβρισκε σύμφωνους όλους. Τα κρεσέντα δε νομίζω ότι βοηθάνε κανένα.
Εμένα μου είχε συμβεί να είμαι πρώτη στον πίνακα και με έστειλαν με μωρό 1 έτους στο πιο απομακρυσμένο νησί και πήγαν σε δημοφιλή νησιά τρίτεκνες που είχαν φορτώσει τα παιδιά στις γιαγιάδες και έκαναν διακοπές στα νησιά

karagiorgos

  • Επισκέπτης
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 19, 2020, 09:33:41 μμ »
Έχετε όλοι δίκιο. Κάνω λάθος σε όλα. Για αυτό καλύτερα που δεν διοριζομαι..... Θα ήμουν κακός άνθρωπος στο σχολείο σας.... Είστε τυχεροί. Καλή σας συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 19, 2020, 09:44:19 μμ »
Λογικό είναι ο καθένας να αξιοποιεί τα προνόμια που του δίνει ο νόμος, όπως καλύτερα εκείνος νομίζει. Ο γραπτός διαγωνισμός ξεκαθάριζε γενικότερα την κατάσταση με έναν δίκαιο και αξιοκρατικό τρόπο. Ο μοριοδοτικός για την εκπαίδευση κακώς μοριοδοτεί οτιδήποτε άλλο άσχετο με τα προσόντα του καθενός. Στις τοποθετήσεις για εξαιρετικές περιπτώσεις είτε πρόκειται για ασθενείς είτε για γονείς με ασθενή παιδιά είτε μονογονεϊκές οικογένειες είτε πολύτεκνες οικογένειες είτε φτωχές οικογένειες είτε υπογόνιμα ζευγάρια είτε...είτε... θα έπρεπε να υπάρχει μέριμνα κατά περίπτωση. Γιατί η καθεμία είναι διαφορετική. Δυστυχώς όμως εφόσον μέτρησαν τα μόρια για την κατάταξη δεν γίνεται να ξαναμετρήσουν. Ελπίζω να δείξει το κράτος όμως έστω και τελευταία στιγμή την απαιτούμενη ευαισθησία σε πραγματικά πολύ δύσκολες καταστάσεις κάποιων συναδέλφων. Εξάλλου υποτίθεται ότι για αυτό υπάρχει το ανθρώπινο στοιχείο στα ΠΥΣΔΕ, διαφορετικά γιατί να μην γίνονται οι τοποθετήσεις από έναν καλορρυθισμένο αλγόριθμο να είναι όλα διαφανή και δίκαια, χωρίς ίχνος υποψίας για "μαγειρέματα"!

Σε κάθε περίπτωση η πρόταξη κατηγοριών που ίσχυε μέχρι χθες ήταν απαράδεκτη και καλώς καταργήθηκε. Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει το δικαίωμα να διαμαρτύρεται. Η Πολιτεία όμως οφείλει να λειτουργεί με δικαιοσύνη και με βάση τις αρχές της ισότητας. Ας διαμαρτύρονται λοιπόν όσο θέλουν οι τρίτεκνοι. Το ζήτημα είναι αν η Πολιτεία θα ακούσει, αυτούς αδικώντας άλλους και ο κύκλος γυρίζει συνεχώς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159433
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 362
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.