*

Αποστολέας Θέμα: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!  (Αναγνώστηκε 32598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #112 στις: Αύγουστος 23, 2020, 10:58:11 μμ »
Τι να αναλύσεις; Όποιος έχει μάτια βλέπει οποίος έχει αυτιά ακούει. Μέχρι χτες για να γίνεις δάσκαλος έβγαινες από ΙΕΚ μονοετούς φοιτησς και μετά σας κάνανε ΑΕΙ μήπως κ χαρείτε. Ποια εκτίμηση να σου έχουν οι γονείς; Που βάζετε σε όλους 10 και έρχονται Γυμνάσιο και γράφουν λάθος το όνομα τους και δεν ξέρουν προπαίδεια;
Αυτή η συζήτηση με το ποιες ειδικότητες ή ποιοι κλάδοι είναι ικανές/οί δεν μας τιμάει ως εκπαιδευτικούς και θα πρέπει να σταματήσει γιατί δεν μας εκφράζει εμάς τους πάρα-πάρα πολλούς. Οι απόψεις περί ανωτερότητας-κατωτερότητας μεταξύ εκπαιδευτικών, θα έλεγα ότι είναι προάγγελος γενικότερων ρατσιστικών αντιλήψεων. Όλες οι ειδικότητες έχουν δύσκολη αποστολή στην τάξη και πόσο κόπο καταβάλουν, δεν έχει σχέση με αυτές καθ αυτές αλλά περισσότερο με την ευσυνειδησία του/της καθενός/καθεμιάς μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #113 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:04:41 μμ »
Αυτή η συζήτηση με το ποιες ειδικότητες ή ποιοι κλάδοι είναι ικανές/οί δεν μας τιμάει ως εκπαιδευτικούς και θα πρέπει να σταματήσει γιατί δεν μας εκφράζει εμάς τους πάρα-πάρα πολλούς. Οι απόψεις περί ανωτερότητας-κατωτερότητας μεταξύ εκπαιδευτικών, θα έλεγα ότι είναι προάγγελος γενικότερων ρατσιστικών αντιλήψεων. Όλες οι ειδικότητες έχουν δύσκολη αποστολή στην τάξη και πόσο κόπο καταβάλουν, δεν έχει σχέση με αυτές καθ αυτές αλλά περισσότερο με την ευσυνειδησία του/της καθενός/καθεμιάς μας.


Δεν έχω μειώσει κανένα. Αν ντρέπονται που τα μαθήματα που τους δίνουν πτυχίο είναι κουκλοθέατρο, χειροτεχνίες και κολλάζ πρόβλημα τους!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:06:46 μμ »
Καλησπέρα, σε όλους! Μερικές σκέψεις άσχετες σχετικές...

Πριν δουλέψω ως πωλήτρια στα φοιτητικά μου χρόνια, έλεγα: "Ε, σιγά τι κάνουν οι πωλητές!" Όταν δούλεψα, είδα τι κάνουν... Ο θείος μου που είπε μια μέρα στη γυναίκα του: "Σιγά τι κάνεις όλη μέρα στο σπίτι!" είδε τι κάνει όταν του σέρβιρε αμαγείρευτα τα προϊόντα που εκείνος έφερνε...

Λοιπόν όλοι κάτι κάνουμε από το μετερίζι μας. Και καλό είναι να αλληλοσυμπαθιόμαστε και να νιώθουμε κρίκοι μιας ενιαίας αλυσίδας. Η λέξη "Πόλεμος" δεν ταιριάζει σε εκπαιδευτικούς.

ΥΓ: 13 χρόνια αναπληρώτρια φιλόλογος, 1 χρόνο αναπληρώτρια δασκάλα

Καλή μας δύναμη

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #115 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:10:17 μμ »
Εσύ να δεις τι θα πάρεις που το παίζεις και καθηγηταρας. Αντί να ζητάς παραπάνω διορισμούς, τα έβαλες με όλους.
Στα όρια παράκρουσης!

Με εσένα δεν έχω σκοπό να μαλώσω ΠΕ60 είσαι πήρες 50 διορισμούς στην ειδική αγωγή και άχνα δεν έβγαλες! Πρώτη φάση θα πάρουν 2900 αναπληρωτές ΠΕ60 και οι δάσκαλοι λένε ότι τα οργανικά σου είναι 1300 οπότε και τα μισά να πάρεις σε διορισμούς είσαι καλά! Ούρλιαζε ο πασαδ ότι δεν μπορεί να παίρνουν αναπληρωτές δασκάλους ίδιους σε αριθμό με νηπιαγωγούς και ότι θα γίνουν παρίες στην αθμια οι δάσκαλοι και εσύ νομίζεις ότι ο εχθρός είναι η βθμια αντί να σηκώσεις ανάστημα και να τα βάλεις με το Βατικανό της εκπαίδευσης τους δασκάλους!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #116 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:12:58 μμ »


Δεν έχω μειώσει κανένα. Αν ντρέπονται που τα μαθήματα που τους δίνουν πτυχίο είναι κουκλοθέατρο, χειροτεχνίες και κολλάζ πρόβλημα τους!
Σκέφτηκες όμως πως το λάθος βρίσκεται στο πρόγραμμα σπουδών π.χ. των θετικών σχολών που δεν υπάρχει διαχωρισμός και κατεύθυνση για παιδαγωγούς, ώστε πέρα από τα Μαθηματικά ή τη Φυσική να διδάσκονται παιδαγωγικά (και κοινωνιολογία, ψυχολογία) και διδακτική αντί μία σειρά μαθημάτων που δεν είναι απαραίτητα;

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #117 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:17:39 μμ »
Σκέφτηκες όμως πως το λάθος βρίσκεται στο πρόγραμμα σπουδών π.χ. των θετικών σχολών που δεν υπάρχει διαχωρισμός και κατεύθυνση για παιδαγωγούς, ώστε πέρα από τα Μαθηματικά ή τη Φυσική να διδάσκονται παιδαγωγικά (και κοινωνιολογία, ψυχολογία) και διδακτική αντί μία σειρά μαθημάτων που δεν είναι απαραίτητα;

Έχουμε 41 μαθήματα εκ τον οποίον τα 4 παιδαγωγικά τα θεωρώ πολλά. Ο μαθηματικός, φυσικός κλπ είναι επιστήμονας το σχολείο είναι μόνο ένας δρόμος σήμερα οι απόφοιτοι από σθε δεν ασχολούνται με την εκπαίδευση στην πλειοψηφία τους και λογικό ειναι
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #118 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:21:12 μμ »
Έχουμε 41 μαθήματα εκ τον οποίον τα 4 παιδαγωγικά τα θεωρώ πολλά. Ο μαθηματικός, φυσικός κλπ είναι επιστήμονας το σχολείο είναι μόνο ένας δρόμος σήμερα οι απόφοιτοι από σθε δεν ασχολούνται με την εκπαίδευση στην πλειοψηφία τους και λογικό ειναι
Ποια είναι αυτά τα 4 παιδαγωγικά που σε καλύπτουν ως εκπαιδευτικό; Τα μισά θα έπρεπε να είναι παιδαγωγικά και διδακτική (μαζί και πρακτική) για τους μελλοντικούς εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #119 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:27:04 μμ »
Με εσένα δεν έχω σκοπό να μαλώσω ΠΕ60 είσαι πήρες 50 διορισμούς στην ειδική αγωγή και άχνα δεν έβγαλες! Πρώτη φάση θα πάρουν 2900 αναπληρωτές ΠΕ60 και οι δάσκαλοι λένε ότι τα οργανικά σου είναι 1300 οπότε και τα μισά να πάρεις σε διορισμούς είσαι καλά! Ούρλιαζε ο πασαδ ότι δεν μπορεί να παίρνουν αναπληρωτές δασκάλους ίδιους σε αριθμό με νηπιαγωγούς και ότι θα γίνουν παρίες στην αθμια οι δάσκαλοι και εσύ νομίζεις ότι ο εχθρός είναι η βθμια αντί να σηκώσεις ανάστημα και να τα βάλεις με το Βατικανό της εκπαίδευσης τους δασκάλους!

πήγαν υπέρ δευτεροβάθμιας αγαπητε... μαζί σηκώνουμε ανάστημα!
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #120 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:28:47 μμ »
Ποια είναι αυτά τα 4 παιδαγωγικά που σε καλύπτουν ως εκπαιδευτικό; Τα μισά θα έπρεπε να είναι παιδαγωγικά και διδακτική (μαζί και πρακτική) για τους μελλοντικούς εκπαιδευτικούς.

Αν κάναμε τα μισά μαθήματα παιδαγωγικά οι φιλόλογοι δεν θα ήξεραν λατινικά αρχαία και νεοελληνικη, οι μαθηματική προπαίδεια και οι φυσική θα νόμιζαν ότι δεν υπάρχει βαρύτητα! Δλδ θα γινόμασταν δάσκαλοι! Σου εξηγώ ότι η ΣΘΕ σκοπό έχει νασε κάνει επιστήμονα όχι απλά καθηγητή που θα παπαγαλιζει.. Τέλος έτσι είναι όλα τα μαθηματικά στον κόσμο και τα προγράμματα σπουδών τους η Ελλάδα ευτυχώς δεν προτοτυπη εδω
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #121 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:29:58 μμ »
πήγαν υπέρ δευτεροβάθμιας αγαπητε... μαζί σηκώνουμε ανάστημα!

Τι άλλο να πει κάποιος σε εσένα, έχεις την συμπόνια μου ΠΕ60 είσαι το μυαλό μέχρι εκεί πάει
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #122 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:33:04 μμ »
Τι άλλο να πει κάποιος σε εσένα, έχεις την συμπόνια μου ΠΕ60 είσαι το μυαλό μέχρι εκεί πάει



χαχα καημένε, μάλλον δεν έχεις ιδέα από πε60!
8000 δάσκαλοι και νηπιαγωγοί. Καληνύχτα!
*κανε λίγο σεξ να ξελαμπικαρεις  ;D , ένταση και νεύρα διακρίνω
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #123 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:38:19 μμ »
Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα... :P

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #124 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:38:58 μμ »
Αν κάναμε τα μισά μαθήματα παιδαγωγικά οι φιλόλογοι δεν θα ήξεραν λατινικά αρχαία και νεοελληνικη, οι μαθηματική προπαίδεια και οι φυσική θα νόμιζαν ότι δεν υπάρχει βαρύτητα! Δλδ θα γινόμασταν δάσκαλοι! Σου εξηγώ ότι η ΣΘΕ σκοπό έχει νασε κάνει επιστήμονα όχι απλά καθηγητή που θα παπαγαλιζει.. Τέλος έτσι είναι όλα τα μαθηματικά στον κόσμο και τα προγράμματα σπουδών τους η Ελλάδα ευτυχώς δεν προτοτυπη εδω
Κύριε, φυσικός είμαι και δεν βρίσκω 20 μαθήματα που να έχουν σχέση με το πρόγραμμα σπουδών στα σχολεία. Αντίθετα τα δυο μεταπτυχιακά στη διδακτική κ τα παιδαγωγικά με έδωσαν τα φώτα για διδασκαλία στην τάξη. Η διδακτική έχει σχέση με το επιστημονικό αντικείμενο και είναι πιο πολύτιμη από όσο το ίδιο το αντικείμενο.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #125 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:40:48 μμ »


χαχα καημένε, μάλλον δεν έχεις ιδέα από πε60!
8000 δάσκαλοι και νηπιαγωγοί. Καληνύχτα!
*κανε λίγο σεξ να ξελαμπικαρεις  ;D , ένταση και νεύρα διακρίνω

Αρε Λιάνα.. πιπέρι στο στόμα!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.166 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.